Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

cafe Απριλιος 2011


Αννα25

Recommended Posts

Να σας πω τωρα κατι που με απασχολει ο μπεμπουκος αρχισε να τις τρωει απο την Ελενα και δεν ξερω πως να αντιδρασω. Να τη μαλωσω, να την παρω με το καλο? Εχθες ενω ημουν μπροστα του εδωσε μια και μετα με κοιταξε να δει τι θα κανω, το σκηνικο ξανα εγινε μεχρι που τα παρατησε γιατι ειδε πως δεν αντιδρω. Τον καημενο τον μικρο τον εχω σε μια γωνια και συνεχεια ασχολουμε μαζι της για να μην νιωθει παραμελημενη. Τι αλλο να κάνω ?


pm4hp3.pngVPk9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Γεια σας κοριτσάκια και από εμένα!Από ότι διάβασα τα μωράκια σας έχουν ξεκινήσει και τρώνε φαγητό.Ο μπέμπης μου ούτε κρέμες δεν έχει ξεκινήσει ακόμη.Μόνο γάλα β' βρεφικής ηλικίας πίνει αλλά δεν το δέχεται.Του είναι βαρύ και βγάζει γουλιές μεγάλης ποσότητας .Φτάνουν μέχρι το πάτωμα.

Εχτές ήρθαν 2 φίλες μου στο σπίτι μου και είχαμε παρέα.

Το πρωί τον πήγα βόλτα με το καρότσι.Έχει αρχίσει και δροσίζει και λείπαμε 2 ώρες.


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια πως τα ντύνετε τα μωράκια σας?Από χτες του βάζω μανικάκι.Πιστεύω να μην κάνω λάθος και ιδρώσει και μετά κρυώσει.Αυτά από μένα!

Della σε χάσαμε!

Καλό μεσημέρι σε όλες!


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλες,

Μαρια_Ελενα εχω να σου πω κατι που διαβασα...

"Η ανταμοιβη σε καποια συμπεριφωρα αυξανει την συχνωτητα εμφανησης της, η τημωρια η στερηση ανταμοιβης την μοιωνει και η ελειψη αντιδρασης την εξαληφει.."

(Ειναι του Bandura,συμπεριφωριστη ψυχολογο που ασχοληθιηκε με τηνη εξαρτημενη μαθηση)

Οποτε μαλλον αυτο που κανεις ειναι το καλυτερο.....

Dimista κ εγω του φωραω φορμακι μακρυμανικο με πατουσακια,αυτα τα ανοιξιατικα που δεν ειναι πολυ χοντρα...Φωβιθηκα λιγακι με την αποτομη αλλαγη του καιρου...

Εμεις αρχισαμε χθες κρεμουλες και αρχισαμε και εμεις με μια μεζουρα κρεμας σε 150 νερο...Ενα θα σας πω...Η κρεμα εφτασε μεχρι το pamper του μπεμπη και μεχρι τα γονατα μου....Χαχα, ελπιζω σημερα να ειναι καλλυτερα....

Ρε κοριτσια με το νερο τι γεινεται?Πρεπει να αρχησω να του δεινω?Ντρεπομαι να παρω παλι την γιατρι μας,την εχω πρηξει τη γυναικα....

Φιλακια σε ολες τις μανουλες και ολα τα νινακια....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσακια και μπεμπακια!να πω καλο χειμωνα πια;ηρθαμε προχθες απο την πατριδα μου οπου περασα υπεροχα.Η μαμα μου εμενα και το μωρο μας ειχε στα ωπα-ωπα.Ξεκουραστηκα οσο μπορουσα αλλα με το που ηρθα ειναι σαν να μην ξεκουραστηκα καθολου.Ο μπεμπακος μου, με τα δοντια γκρινιαζει ολη μερα και ολη νυχτα.Το βραδυ προχθες ξυπνησε 7φορεσ κλαιγοντας.Η αλοιφουλα η bexidentπου βαζουμε δεν κανει και τιποτα.Ακομα και το ντεπον δεν τον ηρεμησε ολο το βραδυ παρα μονο για 4ωρες.Κατα τ'αλλα που ειχα αγχος για το αεροπλανο,το μωρο κοιμηθηκε στην απογειωση και ξυπνησε στην πρασγειωση.ΤΕΛΕΙΑ!

Εμεις τρωμε εδω και 12μερες ρυζαλευρο βανιλια.Ξεκινησαμε με 1κουταλιτσα την πρωτη μερα,2 τη δευτερη και την τριτη μερα ολη τη μεζουρα.Καθε μερα προσθεταμε απο μια μεζουρα και απο χθες τρωει 140γρ.νερο με 11μεζουρες σκονη,ειναι φαγανουλης το μπεμπακι μου.Απο την Τεταρτη που θα ερθει ξεκιναμε και τα φρουτα.Προχθες καναμε τη β'δοση της μηνιγγιτιδας,ειμαστε 7.900 και 68εκ.Εχει γινει τεραστιος!!

Dimista,κι εγω μανικακι του φοραω απο προχθες και σημερα βαλαμε και καλτσουλες.

Marina,περαστικα για την γαστρεντεριδα.Εμεις πινουμε νερακι μετα την κρεμουλα και ο γιατρος μου ειπε να του δινω και μεσα στην ημερα.Γιατι αναμιγνυετε 1μεζουρα σε 150 νερο;σκετο νερο δεν μενει;

Elzu,τα ρουχα τησ βαφτισης ειναι τελεια!πως παει το μαζεμα;δυσκολο να μαζεψεις ενα ολοκληρο σπιτι.

Arma,πως πανε οι προετοιμασιες για τη μεγαλη βουτια;

Maria-Elena,ρλπιζω να περασε το συναχακι.Κι εμενα ξυπνουσε για να φαει το βραδυ και μου ειπαν να του δινω χαμομηλι για να το κοψει.Επινε λοιπον 20γρ.χαμομηλι και ξανακοιμοταν.Τωρα βεβαια μας ξυπναει για τα δοντια του και δεν θελει τιποτα.

Tzamin,πως πηγε χθες η εξεταση;ελπιχω να περασε και να το θυμαστε σαν μια κακη αναμνηση.

Mammy,πως ειναι το αντρακι σου;μεγαλη γκαντεμια να πεσει πανω στον αδενα και να πιειτε αντιβιωση.Περαστικουλια σας!

Καλο μεσημερι σε ολες κοριτσακια!Φιλακια πολλα!!!


NXbrp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από εμένα!

Della καλωςήρθατε!Χαίρομαι που περάσατε υπέροχα!Ο μπεμπάκος σου υπέροχος μέσα στο αεροπλάνο!Μπράβο του!

Μπράβο στον μπεμπάκο σου!Μεγάλο παιδί!

Della και Μαρίνα ευχαριστώ που μου απαντήσατε!Τελικά ξεκίνησα κι εγώ και του φοράω καλτσάκια.

Ο μπέμπης μου είναι 1α χαρά!Όταν θέλω να κάνω σπιτικές δουλειές τον έχω στην κούνια του και παίζει με τα παιχνιδάκια του.Στα κάγκελα της κούνιας του έχουμε κρεμάσει παιχνίδια και τα κλωτσάει με τα ποδαράκια του.Κάνει και τις ζωηράδες του!Ανυπομονώ να κλείσει τον 6ο μήνα για να ξεκινήσει και ο δικός μου μπέμπης κρεμούλες.Αυτά!ΚΑΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ!


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Tzasmin τι έγινε με την μιρκή σου τελικά? Κάνατε κυστεογραφία? Πως πήγε?Κι εμείς αν έχει μεγαλώσει η διάταση που έχει πριν τα χριστούγεννα ίσως χρειαστεί να κάνουμε. Τελικά σας είπαν που οφειλόταν η ουρολοίμωξη? Ποιος γιατρός σας παρακολουθεί? Εμείς έχουμε τον Καπόγιαννη.

Χθες βεβαια ειχα μια περιπετεια με το μικρο γιο μου, τον πηρα απο το σχολειο και καθισαμε ενα μισαωρο στις κουνιες, φευγοντας ειδα στο λαιμο του, ενα καρουμπαλο σαν ενα μεγαλο βερυκοκο:shock:επαθα σοκ.Ειδα οτι ηταν σαν τσιμπημα και ειχε και αλλα δυο τσιμπηματα απο την αλλη μερια,αρχισε να παραπονιεται οτι πονανε τα ποδια, τα χερια και η μεση του!Πηρα το γιατρο και μου ειπε να τον παω αμεσως!Τελικα ηταν τσιμπηματα απο κουνουπια και το ενα ηταν πανω στον αδενα και του εκανε ολη τη ζημια, ξεκινησαμε αντιβιωση και ευτυχως ειδα σημερα οτι αρχιζει να υποχωρει το πρηξιμο.Βεβαια θα τον ξαναδει την Παρασκευη και μετα παλι την αλλη εβδομαδα...Ελπιζω οτι ολα θα πανε καλα αφου αρχισε να υποχωρει...

Πω πω τρομάρα που θα πήρες..Τι να πω βρε παιδί μου φέτος αυτό πυο γίνεται με τα κουνούπια είναι άνευ προηγουμένου..κι εγώ ταλαιπωρήθηκα πολύ φέτος με δαύτα και η κόρη μου το ίδιο..

αυτα τα νεα μας γρηγοραδα σορρυ ρε κοριτσια που σας γραφω βιαστηκα και μια στο τοσο αλλα ο χρονος για πισι ειναι περιορισμενος πια :(

φιλακια σ ολα τα μπεμπακια

Έλα βρε τι σόρρυ? όλες στο τρέξιμο είμαστε!!!

Τζιτζινα πολυλογού η μικρή από τώρα ε??? Δεν θα την προλαβένετε! :lol:

Elzu πως πάνε οι ετοιμασίες? Πότε φεύγετε με το καλό?

Να σας πω τωρα κατι που με απασχολει ο μπεμπουκος αρχισε να τις τρωει απο την Ελενα και δεν ξερω πως να αντιδρασω. Να τη μαλωσω, να την παρω με το καλο? Εχθες ενω ημουν μπροστα του εδωσε μια και μετα με κοιταξε να δει τι θα κανω, το σκηνικο ξανα εγινε μεχρι που τα παρατησε γιατι ειδε πως δεν αντιδρω. Τον καημενο τον μικρο τον εχω σε μια γωνια και συνεχεια ασχολουμε μαζι της για να μην νιωθει παραμελημενη. Τι αλλο να κάνω ?

Νομίζω κι εγώ ότι έκανες το πιο σωστό..δεν έχω ανάλογη εμπειρία. Η δικιά μου μια φορά τον δάγκωσε πάνω στη χαρά της και με το που άρχισε ο μικρός να κλαίει, στενοχωρήθηκε πολύ και του ζητούσε συγνώμη..Κι εγώ πάντως στενοχωριέμαι για τον μπεμπούκο, δεν έχει καμία σχέση πως είχα την κόρη μου και πως έχω αυτόν..τι να κάνουμε όμως?Από την άλλη και την κόρη μου νιώθω ορισμένες φορές ότι την παραμελώ, δεν ασχολούμαι μαζί της όσο πριν αναγκαστικά...

Μαρίνα η δικιά μυο παιδίατρος μου είπες για το νερό πως όταν ξεκινήσω κρεμες να του δίνω. Στην αρχή λιγο χλυαρό και σιγά σιγά κατευθείαν από την βρύση. Στην αρχή δεν το πολυπίνουν.

Della μπράβο που περάσατε καλά! Άψογος ο μικρός στο αεροπλάνο!!!Οι μετρήσεις σας τέλειες! Θηρίο! Για την βάφτιση είμαστε σχεδόν έτοιμη. Αυτό το σκ θα φτιάξω και τις παιδικές μπουμπουνιέρες κι έτσι θα είμαστε κομπλέ για την επόμενη Κυριακή που είναι η βάφτιση.

Dimista εγώ του φοράω φορμάκι με κοντό μανικάκι, παντελονάκι μακρύ και καλτσούλες. Είνια πολύ μπέρδεμα αυτή η εποχή με τα ρούχα..όσο για τις κρέμες κοντεύετε κι εσείς!

Εμείς είμαστε καλά, ο μπεμπούκος πολύ καλός,γελάει, φτύνει, μιλάει και γελάει όλη μέρα. Επίσης αν πολυνευριάσει βήχει κι αυτός ψεύτικα για να τoν σηκώσουμε :lol: συνεχίζει τις μικρές ποσότητες στο γάλα απλά δεν έχουμε τόσο πολύ κλάμα όσο πριν στο φαγητό. Σήμερα θα του δώσω κι εγώ πρώτη φορά κρεμούλα.Για να δούμε..


an1cCua0g410010MTA5bGR8NDc3ODg4ZGF8aSBleWEgbWFzIGVpbmFp.gif

an1cJNb0g410010MjJkfDUwMjMyNjQ3dmF8dG8gYW50cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα κοριτσακια μου.Τι κανουμε;εμεις εδω κοιλιομαστε με το γιο μου.Του εστρωσα 2στρωματακια με 2 κουβερτουλες απο πανω και σεντονακι στο πατωμα και ολη μερα παλευει με τα παιχνιδακια του.Στο παρκο του, πανω απο 15' δεν καθεται,γκρινιαζει και κλαιει ενω ετσι σωθηκα.Καθομαι κι εγω μαζι του και παιζουμε.Το καλο ειναι οτι κουραζεται κιολας και κοιμαται λιγο περισσοτερο.

Αrma,μπραβο που θα ασχοληθεις εσυ προσωπικα με τις μπομπονιερες,θα βαλεις τη δικη σου πινελια και ειναι και μεγαλη ικανοποιηση να ξερεις οτι εσυ τα εφτιαξες.Καλο κουραγιο λοιπον.

Φιλακια σε ολα τις μανουλιτσες!!!


NXbrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!Ευτυχως με το μικρο μου πηγαν ολα καλα,μολις ξεκινησε την αντιβιωση υποχωρησε το πρηξιμο, τον ειδε ο γιατρος την πηραμε ενα δεκαημερο και ολα καλα!

Μaria-Elena και εγω νομιζω πως σωστα κανεις με τη μικρη σου, δηλαδη που δεν αντιδρας, ελπιζω να εχει ηρεμησει!

Dimista και της μικρης μου το γαλα 2ης βρεφ.ηλικιας της επεσε βαρυ και της δωσαμε παλι το 1ης και ειπε ο γιατρος θα δουμε τον επομενο μηνα ισως της δωσουμε συμπληρωμα λιγο σιδηρο.

Arma πως τα πηγατε με την κρεμουλα σας???Εμεις εχουμε ξεκινησει απο την Τεταρτη φρουτοκρεμα αλλα σημερα κατι καταφεραμε!!!Μα και εγω στο τριτο παιδι πηγα να κανω "πειραματα":razz:!

Marina1 εσεις τα καταφερατε με την κρεμουλα?Οσο για το νερακι εγω της εδωσα λιγο σημερα που ετρωγε την κρεμα της.

Della καλο παιχνιδι στα πατωματα!:D

Φιλια σε ολα τα κοριτσια!!!


QWrRp3.png

pw3Zp3.png

eJhDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια!!! Τι κάνετε??

Mammy ευτυχώς για το μικρούλι σου, della ωραία ιδέα θα τη δοκιμάσω και εγώ γιατί το πάρκο δεν το θέλει καθόλου, μόνο για κανέναν υπνάκο.

Κορίτσια και εγώ δεν ξέρω πως να τη ντύσω. Από τη μια σκέφτομαι ότι ο καιρός έχει δροσίσει, από την άλλη δεν θέλω να τη σκάσω κιόλας. Της φοράω προς το παρόν φορμάκι με κοντό μανίκι και σήμερα της έβαλα και καλτσάκια..Αμάν με τις αλλαγές του καιρού...

Σκέφτομαι να ξεκινήσουμε με τη μπέμπα κολυμβητήριο. Έχετε μήπως υπόψη κανένα κοντά στο Περιστέρι που να κάνει μαθήματα για βρέφη?

Αυτά τα δικά μας νέα...Ευχομαι να είστε όλες κάλα και εσείς και τα μπεμπάκια σας...

Φιλιά...


uwJMp2.png?KqESJfSU
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα μανουλιτσες,πως ειστε;Σημερα δροσισε λιγακι παραπανω ε;Ο μικρος μου το βραδυ με μουρλανε!Ηπιε το γαλατακι του στις 22.00 και στις 22.30 κοιμηθηκε.Ε!μετα ξυπνησε 00.30,2.30,4.30,5 και μετα στις 7.Μαλλον ηταν τα δοντακια του το θεμα γιατι οταν πηγαινα να τον παρω αγκαλια μου εσπρωχνε τα χερια ενω αυτος σε αλλη περιπτωση κανει σαν τρελος για να τον σηκωσω.Εχω σηκωθει με απιστευτο πονοκεφαλο.Ωστοσο,κανονισα να ερθει μια φιλη μου και θα παμε για καφε,χαπακωθηκα για να μην ειμαι και χαλια και περιμενω.

Μαμμυ,εμειςξεκναμε φρουτα,μηλο δηλαδη,την Τεταρτη.Απο την πειρα σου υπαρχεικατι που πρεπει να προσεξω;ειπες" τι τα ηθελα τα πειραματα''.Δηλαδη τι εκανες και δεν εφαγε η μικρουλα;Το μηλο θα λιωσει στο μπλεντερ;και μια κουτη ερωτηση:τι μηλα να παρω;κοκκινα;μηπως τα γκολντεν αυτα τα κιτρινα ειναι πιο γλυκα;


NXbrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαμμυ,εμειςξεκναμε φρουτα,μηλο δηλαδη,την Τεταρτη.Απο την πειρα σου υπαρχεικατι που πρεπει να προσεξω;ειπες" τι τα ηθελα τα πειραματα''.Δηλαδη τι εκανες και δεν εφαγε η μικρουλα;Το μηλο θα λιωσει στο μπλεντερ;και μια κουτη ερωτηση:τι μηλα να παρω;κοκκινα;μηπως τα γκολντεν αυτα τα κιτρινα ειναι πιο γλυκα;

Καλημερα κοριτσια!Della την ξεκινησα με αχλαδακι, και αντι να συνεχισω με τα κλασσικα μηλο-μπανανα εβαλα νεκταρινι και μετα πεπονι που τελικα παρολο που εβαλα και μπισκοτακι την ξινιζε!Τελικα με αχλαδι-μηλο-μπανανα το τρωει!Στο μπλεντερ με το μηλο θα βαλεις και λιγο νερακι για να λιωσει.Εγω παιρνω τα κοκκινα μηλα δεν ξερω αν τα γκολντεν ειναι πιο γλυκα,αν τα δοκιμασεις πες μας!!!


QWrRp3.png

pw3Zp3.png

eJhDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια και από εμένα!Έχετε φτάσει στις φρουτόκρεμες από ότι διάβασα!Μπράβο προχωράνε τα παιδάκια σας!

Della σε ταλαιπώρησε ο μπεμπάκος σου εχτές.Ταλαιπωρία που σηκώθηκες τόσες φορές.

Αυτό που έγραψες με το πάτωμα πολύ ωραία ιδέα!

Μάμμυ χαίρομαι που πήγαν όλα καλά με τον γιο σου.Μάμμυ εμείς με το γάλα κάνουμε το εξής:Του δίνουμε 3 μεζούρες με το γάλα πρώτης βρεφικής ηλικίας και 3 με το γάλα β' βρεφικής μέχρι να το δεχτεί.

Άρμα και γω του φοράω παντελονάκια όταν τον βγάζω έξω και είναι σαν αντράκι.

Τζιτζίνα όταν κοιμάται να της φοράς μακρυμάνικα φανελάκια με καλτσάκια ή μακρυμάνικα φορμάκια.

Καλά θα κάνεις και θα την ξεκινήσεις κολυμβητήριο!Θα της αρέσει πολύ!


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο χόρτασα ύπνο.Πόναγε η πλάτη μου και το χέρι μου και το είπα στον αντρούλη μου και ασχολήθηκε με τον μπέμπη και κοιμήθηκα για μεσημέρι 3 ώρες!

Την Κυριακή πήγαμε τον μπέμπη μας στο Μοναστήρι του ΑΓ.ΕΦΡΑΙΜ.Βρίσκεται στην Ν.Μάκρη.Είχε πολύ κόσμο.Ο ΑΓ.ΕΦΡΑΙΜ είναι θαυματουργός.Τον έχουνε μέσα σε λάρνακα.Ήταν πολύ συγκινητική μέρα.Ο μπεμπούλης ακούμπησε το χεράκι του πάνω στην λάρνακα και του βάλαμε αγιασμό στο προσωπάκι του.

Επίσης κοριτσάκια αποφασίσαμε για βάφτιση.Θα τον βαφτίσουμε στις 22/4.


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...