Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      @Angot μου ειμαι σε ίδια βδομάδα και αντίστοιχη διάθεση αλλά αυτό που μου φτιάχνει τη διάθεση είναι μικρές χαρες. Οπως μια βόλτα με το αμάξι ή να έρθουν να σε δουν οι φίλες σου ή το γεγονός οτι έπιασες ένα αρχικό στόχο(30 βδομάδες). Βήμα βήμα φτάνουμε όλο και πιο κοντά στο να συναντήσουμε τα μπεμπάκια μας και να "απελευθερωθούμε" από τα αγχη,τη κούραση,τα βάρη και τους πόνους της εγκυμοσύνης.

cafe Απριλιος 2011


Αννα25

Recommended Posts

Μαρίνα συμφωνώ με την Della. Πολύ το φαγητό που σου είπε ο γιατρός. Η δικιά μου θα γινόταν φουσκίτσα αν τις έδινα τόσα.Κι εγώ δίνω γάλα- φρουτόκρεμα- χορτόσουπα (από σήμερα)- κρέμα- γάλα.

Κορίτσια βάζετε στη χορτόσουπα καθόλου αλάτι-λάδι?

Καλή εβδομάδα


ilCsp3.png

O3rXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Μαρίνα συμφωνώ με την Della. Πολύ το φαγητό που σου είπε ο γιατρός. Η δικιά μου θα γινόταν φουσκίτσα αν τις έδινα τόσα.Κι εγώ δίνω γάλα- φρουτόκρεμα- χορτόσουπα (από σήμερα)- κρέμα- γάλα.

Κορίτσια βάζετε στη χορτόσουπα καθόλου αλάτι-λάδι?

Καλή εβδομάδα

Καλησπερα ,

ο δικος μας γιατρος ειπε οχι αλατι κ λεμονι. Λαδι 2-3 κουταλάκια

Della, κι εμεις γάλα, φρουτόκρεμα, χορτόσουπα με κοτόπουλο, κρεμα , γάλα.


Γι΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω.....

και σε συνάντησα 7/4/2011 !!!

Link to comment
Share on other sites

Εμας η γιατρος μας ειπε κανονικα οτι τρωμε και εμεις...πρωτα να το δοκιμαζω και αν δεν μου αρεσει να μην της το δινω...μεχρι και γαλα δικο μας μου ειπε να βαζω λιγο να συνηθηζει....αλατι κανονικοτατα...μου το τονισε.παντως κοριτσια η δικια μου τρωει τα παντα και αρχισα να μην της τα αλεθω πολυ, και τρελενεται...μπισκοτα μιραντα εδωσα σημερα και ηταν τελειο,....το ψωμακι δεν της αρεσει τοσο...αυριο πρωτη μερα κοτοπουλακι θα της δωσω λεω με λιγο ρυζι και φασολακια...αντε να δουμε...σημερα της εδωσα και αυγο μεσα στο φιδε...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμας η γιατρος μας ειπε κανονικα οτι τρωμε και εμεις...πρωτα να το δοκιμαζω και αν δεν μου αρεσει να μην της το δινω...μεχρι και γαλα δικο μας μου ειπε να βαζω λιγο να συνηθηζει....αλατι κανονικοτατα...μου το τονισε.παντως κοριτσια η δικια μου τρωει τα παντα και αρχισα να μην της τα αλεθω πολυ, και τρελενεται...μπισκοτα μιραντα εδωσα σημερα και ηταν τελειο,....το ψωμακι δεν της αρεσει τοσο...αυριο πρωτη μερα κοτοπουλακι θα της δωσω λεω με λιγο ρυζι και φασολακια...αντε να δουμε...σημερα της εδωσα και αυγο μεσα στο φιδε...

Νομίζω ότι η Δημητρούλα είναι το πιο προχωρημένο μωράκι εδώ μέσα, μπράβο. Θέλω κι εγώ να της δώσω μπισκοτάκι και να μην της τα αλέθω εντελώς αλλά φοβάμαι μην πνιγεί. Πώς θα τον ξεπεράσω αυτόν τον φόβο δεν ξέρω.


ilCsp3.png

O3rXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Α ξέχασα! Της έδωσα χτες το απόγευμα μπισκοτόκρεμα για πρώτη φορά και έκανε σαν τρελή. Έφαγε 180 γρ. και δεν λερώθηκε καν. Δεν της ξέφευγε από το στοματάκι τίποτα. Ενώ την φρουτόκρεμα της την βάζω εγώ στο στόμα, την βγάζει εκείνη. Τουλάχιστον 3-4 φορές μέχρι να καταπιεί την κουταλιά. Θα με φάει κι εμένα σε λίγο ο βούδας μου. Ξέρω δεν είναι πολύ χαριτομένο αλλά με τα μάγουλα που έχει κάνει την φωνάζω Βούδα μερικές φορές. :)


ilCsp3.png

O3rXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι η Δημητρούλα είναι το πιο προχωρημένο μωράκι εδώ μέσα, μπράβο. Θέλω κι εγώ να της δώσω μπισκοτάκι και να μην της τα αλέθω εντελώς αλλά φοβάμαι μην πνιγεί. Πώς θα τον ξεπεράσω αυτόν τον φόβο δεν ξέρω.

Πρεπει να το δοκιμασεις για να δεις αν πνιγεται...εγω τυχαια το εκανα ετσι το φαγητο γιατι βιαζομουν και ουτε το καταλαβα στην αρχη μεχρη που ειδα ενα πολυ μεγαλο κομματι καροτου...και το εψαξα λιγο...και ετσι της το εκανα και χτες.Εμενα στο ψωμι πνιγεται κανει κατι χαζα μονη της να το βγαλει και αν δω οτι δεν μπορει και αργαει να παρει αναπνοη της δινω νερακι και ειναι ολα ενταξει....παντως ξερω οτι αν πνιγεται ενα μωρο το πιανεις απο τα ποδια και το γυρνας με το κεφαλι προς τα κατω και χτυπας στην πλατη...τωρα ποσο ευκολα το κανεις ειναι αλλο θεμα...αλλα αν εχεις ζορι το κανεις...Μπισκοτοκρεμα ε???Μα ειναι φανταστηκη....πριν γεννησω ελεγα αντε να αρχισει κρεμες να τρωμε,...αλλα το σκατακι δεν αφηνει τιποτα...:tongue:

Οσο για το οτι ειναι προχωρημενο μωρο ναι ειναι...ετσι ηθελα κιολας να ειναι....αλλα ειναι πιο δυσκολα τωρα...δεν ξερεις τι να της φτιαξεις...σημερα θα της κανω κοτοπουλο με καροτο και φασολακια επειδη της αρεσουν...επειδη ηταν φιλετο, λεω να βαλω και λιγο βουτυρακι μεσα και αλατι...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Elzu μήπως σου τόνισε να μην βάλεις αλατι και δεν κατάλαβες καλά??Το αλάτι δεν μπορούν ακόμα να το μεταβολίσουν τα νεφράκια τους γι'αυτό και δεν το επιτρέπουν πριν τον χρόνο..

http://www.mammyland.com/moro-012/diatrofi/poies-trofes-na-apofeigete

http://www.familylife.gr/el/mwro-0-2/diatrofh/419-prepei-ta-mwra-kai-ta-mikra-paidia-na-trwne-alati


an1cCua0g410010MTA5bGR8NDc3ODg4ZGF8aSBleWEgbWFzIGVpbmFp.gif

an1cJNb0g410010MjJkfDUwMjMyNjQ3dmF8dG8gYW50cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

γεια σας βρε κοριτσια τι κανετε? καλε αλλαξαν τα πραγματα και δεν μπορουσα να βρω το καφε μας. Ειναι και το μποντιακο γονιδιο βλέπεις.Ο μπεμπης εχει γινει πολυ ζουζουνο, νομιζω πως θα γινει πολυ ζωηρος!!! Ετοιμαζω τη βαπτιση 13 Νοεμβριου, ολα τα διαλεξα μονο τα δικα μου ρουχα εμειναν. Πολυ χαζομαρα ρουχα φετος!!!


pm4hp3.pngVPk9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλες...

Πως ειστε?Ολα καλα?

Σημερα φαγαμε κι εμεις την πρωτη μας χορτοσουπα...Του εβελα 1 πατατουλα,2 καροτακια και 1 μεζουρα ρυζαλευρο...Μηλαμε για πολλυ κλαμα!!!!Ετρωγε ο κακομοιρης γιατι πινουσε αλλα σε καθε κουταλια γκρινιαζε.... Την δωκημασα κι εγω, δεν ηταν και τοσο χαλια , αλλα μετα τα φρουτακια και την μπισκοτοκρεμα καταλαβαινω την απογοητευση του!!!!

Αrma μου κι εγω ειχα την αποροια με το αλατι και το λαδι , νομιζα οτι δεν κανει να φανε τιποτα απο τα δυο αλλα μετα διαβασα τα ετοιμα βαζακια οτι περιεχουν σε μηκρες ποσοτητες και μπερδευτηκα τελειως....

Τεληκα μπηκα στην διευθηνση που παρεθεσες και καταλαβα γιατι οι μαμαδες αποφευγουν τα ετοιμα φαγητα.......

Μαρια-Ελενα με το καλο να αποκτησει το ονοματακι του ο μπεμπουλης σου...

Σχετικα με τα γευματα του δεινω κι εγω γαλα-φρουτοκρεμα-σουπα-μπισκοτοκρεμα- γαλα τελικα...

Δεν γεινοταν αυτο το πραγμα, εχασε τις ωρες του και ολη μερα γκρινιαζε για φαγητο και μολις του εδεινα το μπιμπερο στο στωμα τον επερνε ο υπνος....

Αυτα απο μας...

Να ειστε και να περνατε τελεια.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.τι κανετε;εμεις ολη μερα γκρινια.εχουμε τα δοντακια μας και δεν ησυχαζει πουθενα.μονο αν παει βολτα ξεχνιεται και σταματαει.

μαμι,να εισαι δυνατη και γερη για να τη θυμασαι.ειναι σιγουρο οτι απο εκει ψηλα σε βλεπει,σε προστατευει και καμαρωνει εσενα και τα παιδακια σου η μαμακα σου.

Ελζου,συμφωνω με την Αρμα,οτι μηπως δεν καταλαβες καλα για το αλατι.Ακομα και πριν κανω παιδι ηξερα οτι απαγορευεται γιατι δημιουργει κρυσταλλους στους νεφρους που τα μωρα δεν μπορουν να διυλησουν.Κανε εναν κοπο και ξαναρωτα να σιγουρευτεις.Ακομα κι η μαμα μου μου ειπε οτι και πριν 33χρονια που ημουν εγω μωρο απαγορευοταν απο τοτε.

φιλακια σε ολες κοριτσια


NXbrp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια δεν μπορει και εγω και ο ανδρας μου να ακουσαμε λαθος...και την ρωτησα ετσι και αλλιως τοτε γιατι και εγω ετσι ηξερα αλλα μου ειπε κανονικα και αλατι...και οταν το ειπα στην μαμα μου , μου λεει που ειναι το παραξενο???Κοριτσια μην νομιζεται καμια τρελη ποσοτητα...΄λιγακι μπαινει...οχι οπως σε εμας...ισα ισα να εχει γευση...να μην ειναι σαν το γουρουνι μας ειχε πει χαρακτηριστηκα η παιδιατρος, να μην βοσκαει...Κοριτσια εδω και τοσο καιρο που τρωμε φαγητο δεν εχει προβλημα παντως...σημερα που ηταν πρωτη μερα με το κοτοπουλακι δεν τα πηγαμε καθολου καλα...πολυ κλαμα και μετα της εκανα και απο το φαγακι που της αρεσει και εφαγε λιγο και απο εκει, γενικα ομως σημερα δεν ειναι πολυ καλα και αυριο γιορταζουμε κιολας και δεν θα ηθελα να ειναι αρρωστη...:-(


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Μάμμυ λυπάμαι πολύ που έχασες την μανούλα σου.Ο χρόνος όλα τα γιατρεύει.Περαστικά στην μικρούλα σου.

Ελζού συμφωνώ με την Τζαμίν ότι η Δημητρούλα είναι το πιο προχωρημένο μωράκι του cafe αλλά και η παιδίατρός σας.Είναι δυνατόν να πίνει το γάλα που πίνετε εσείς και να μην της αλέθεις πολύ τα φαγητά?


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites

Μαρία Έλενα με το καλό να τελειώσεις όλες τις ετοιμασίες.

Ο μπέμπης μου ακόμα με κουράζει με την κρέμα.Αφού σκέφτομαι όταν φτάσουμε στο φαγητό πόσες ώρες θα κάνει.

Την Κυριακή πήγαμε τον μπέμπη μου σε 1α Παιδική Χαρά.Κάναμε με τον αντρούλη μου κούνιες σαν μικρά παιδιά και ο μπέμπης μας κοίταγε και γέλαγε.

Επίσης έχει γκρίνια και μάλλον έχουν φουσκώσει τα ούλα του.

Αυτά !Καλό βράδυ!


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα παιδάκια μας έχουν ξεκινήσει φαγητάκι...Ωραία...

Η μπεμπούλα από φρούτα έχει δοκιμάσει μήλο, αχλάδι, σταφύλι, βανίλια, πορτοκάλι. Εκτός από την πρώτη μέρα που γκρίνιαζε, τώρα την τρώει όλη..

Από φαγητό πατάτα, καρότο, κολοκύθι και κάθε δύο μέρες προσθέτω κάτι..

Μέσα βάζω μία κουταλιά λάδι και δυο-τρεις σταγόνες λεμόνι.

Απογευματάκι ακόμη με ρυζάλευρο βανίλια..Αλλά δυστυχώς με την παλινδρόμηση μου βγάζει και την κρέμα. Σήμερα της πήρα άλλη μάρκα μήπως της κάτσει καλύτερα.

Γέλιο...μια μέρα της είχα βάλει πολύ σταφύλι της καημενούλας μου και τα "έκανε" μέχρι και μέσα στις κάλτσες της..χι, χι, δεν ήξερα που να την ακουμπήσω για να την αλλάξω:P


uwJMp2.png?KqESJfSU
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...