Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

μανουλες Μαιου 2018


xaroumenh mama

Recommended Posts

Οι εγκυούλες μας:

 

  1. nena111 :                 ΠΗΤ 5/5/2018      >  Κοριτσάκι
  2. Stella stellina :         ΠΗΤ 8/5/2018      >  Αγοράκι 
  3. xaroumenh mama: ΠΗΤ 9/5/2018      >  Αγοράκι   
  4. katrin* :                    ΠΗΤ  9/5/2018      >  Αγοράκι   
  5. Giouly_s  :                ΠΗΤ  10/5/2018    > Αγοράκι 
  6. again mama:         ΠΗΤ  11/5/2018    >  Κοριτσάκι
  7. Afrofiti85:              ΠΗΤ  12/5/2018    >  Κοριτσάκι
  8. Vasia21:                 ΠΗΤ  12/5/2018    >  Αγοράκι 
  9. Evangeliaa:             ΠΗΤ  13/5/2018    >  Αγοράκι 
  10. Katia86:                  ΠΗΤ  14/5/2018    >  Αγοράκι   
  11. Elina:                       ΠΗΤ 17/5/2018     >  Αγοράκι 
  12. agapi27:                 ΠΗΤ  21/5/2018    >  Αγοράκι 
  13. nineta :                   ΠΗΤ  22/5/2018     >  Κοριτσάκι
  14. Vana87:                  ΠΗΤ  27/5/2018    >  Κοριτσάκι
  15. Anastasakii :          ΠΗΤ   28/5/2017   >   Κοριτσάκι 
  • Μου αρέσει 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Vana87 είπε:

Ρωτα και πες και σε μας. Εννοεις εξωτερικες πλυσεις ετσι. Εκανα ηδη και μπορω να πω οτι οντως νιωθω καλυτερα

Απλα προπαθω να καταλαβω αν ειναι απο τις σερβιετες. Το σκεφτηκα και εγω για την αντιβιωση και οντως δεν πηρα προβιοτικα. Εκανες καλλιεργεια τοτε εσυ;

ναι μου πηρε υγρο απο τον κολπο και εχει μηχανιμα ο ιδιος που του βγενει κατευθειαν αν ειναι μυκητες... αν και αν εχεις και πολυ φαγουρα εξωτερικα με ενα καθρεφτακι μπορει να καταλαβεις και μονη σου η να φενονται και ετσι να μη χρειαζετε να κανεις καλλιεργεια..!!

  • Μου αρέσει 1

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Vana87 είσαι καλύτερα? 

@Afroditi85 πόσο γρήγορα μεγαλώνουν...πόσες φορές κάθομαι και "χαζεύω" την μικρή μου και λέω πότε την είχα νεογέννητο, ήρθαμε από το μαιευτήριο αγχωμενοι πώς να της συμπεριφερθούμε και τώρα μας κάνει ότι θέλει χαχαχα...τι τάξη πηγαίνει η κορούλα σου? Καλημέρα σας!!

Link to comment
Share on other sites

katrin* Καλημερα!παει νηπιαγωγειο τωρα..τον Απριλιο θα κλεισει τα 6 και τον Σεπτεμβριο θα παμε πρωτη δημοτικου!σημερα δεν ηθελε να πλεινει τα δοντια της γιατι φοβαται επειδη κουναει..και της λεω δεν γινεται να μην πλενουμε τα δοντακια μας τωρα γιατι θα χαλασουνε και τι θα παρει μετα η νεραιδα των δοντιων...και με ρωταει και τι τα κανει μαμα τα δοντακια η νεραιδα των δοντιων???ελα ντε τι τα κανει???χαχαχαχα!τα μαζευει της λεω!μολις φυγει θα το βαλουμε κατω απο το μαξιλαρι να το παρει η νεραιδα!και θα της αφησει ενα δωρο!βεβαια τα παιδια τωρα ειναι τοσο εξυπνα και μπροστα που θεωρω οτι δεν το πιστευει και πολυ απλα της αρεσει η ολη ιδεα!εσενα απο οτι καταλαβα ειναι λιγο μεγαλυτερη απο το χρονο..μια χαρα θα  μεγαλωσουνε μαζι!εμενα θα εχουν μεγαλη διαφορα...αλλα ανυπομονω..μου εχει λειψει η μωρουδιλα...θα ειναι παλι απο την αρχη...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , katrin* είπε:

@Vana87 είσαι καλύτερα? 

@Afroditi85 πόσο γρήγορα μεγαλώνουν...πόσες φορές κάθομαι και "χαζεύω" την μικρή μου και λέω πότε την είχα νεογέννητο, ήρθαμε από το μαιευτήριο αγχωμενοι πώς να της συμπεριφερθούμε και τώρα μας κάνει ότι θέλει χαχαχα...τι τάξη πηγαίνει η κορούλα σου? Καλημέρα σας!!

Καλημερα!! Νομιζω πως οχι. Εξωτερικα ειναι το θεμα. Εχει λιωσει το δερμα και μαλλον ειναι απ τις σερβιετες. Εψες δεν εβαλα και αλλαξα σε μια ωρα 3 εσωρουχα και πυτζαμες. Κρυωσα παλι και φτερνιζομουν συνεχεια. Ειναι πολυ σπαστικο. Με επιασε και το κλαμα. Δεν αντεχω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 25 λεπτά , Vana87 είπε:

Καλημερα!! Νομιζω πως οχι. Εξωτερικα ειναι το θεμα. Εχει λιωσει το δερμα και μαλλον ειναι απ τις σερβιετες. Εψες δεν εβαλα και αλλαξα σε μια ωρα 3 εσωρουχα και πυτζαμες. Κρυωσα παλι και φτερνιζομουν συνεχεια. Ειναι πολυ σπαστικο. Με επιασε και το κλαμα. Δεν αντεχω..

και εγω πιστευω οτι ειναι απο τις σερβιετες...εγω μια μερα να βαλω με πιανει κατευθειαν φαγουρα...περαστικα σου..θα κανεις καλλιεργεια?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Afroditi85 είπε:

και εγω πιστευω οτι ειναι απο τις σερβιετες...εγω μια μερα να βαλω με πιανει κατευθειαν φαγουρα...περαστικα σου..θα κανεις καλλιεργεια?

Θα το πω στο γιατρο σιγουρα.. να δω πως θα παει και θα το πω

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Χάθηκα εδώ και μέρες γιατί η γιατρός διέγνωσε ότι ο τράχηλος έφτασε το 1,8 cm κι εγώ δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ. Η γιατρός συνέστησε αγωγή με adalat που σταματά τις συσπάσεις και να σηκώνομαι μόνο για τα απαραίτητα.
Κλαίω κάθε μέρα και δεν μπορώ να συνέλθω με τίποτα γιατί σκέφτομαι κι όλα όσα μου λέγανε και νιώθω ότι "τζάμπα" πήρα τη χαρά που θα γίνω μητέρα κι ότι είχαν δίκιο. Εκεί που έψαχνα κούνιες και καρότσια στο ίντερνετ ξαφνικά άρχισα να ψάχνω από πότε είναι βιώσιμο το έμβρυο και να προσπαθώ να μη δεθώ μαζί του γιατί "ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται"...
Δεν ήθελα να μπω και να σας γράψω τα νέα μου για να μη σας προβληματίσω, αλλά πραγματικά δεν ξέρω σε ποιόν να μιλήσω και να με καταλάβει.

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

@nineta μου κατ αρχην ηρεμησε...ο πανικος μονο ασχημα αποτελεσματα μπορει να φερει. Να κανεις οτι σου λεει ο γιατρος σου κ να προσευχεσαι ολα να πανε καλα! Απ'οτι βλεπω εχεις ΠΗΤ 22/5 δλδ εισαι στην 26 εβδομαδα. Σε λιγες μερες μπαινεις στο 3ο τριμηνο κι απο κει και περα με σωστους χειρισμους και καταλληλη φροντιδα μπορει να ειναι βιωσιμο το εμβρυο. Το εχω ψαξει κι εγω γιατι ειναι μια απο τις πολλες ανησυχιες μου. Τωρα, καθε μερα που θα περναει να τη βλεπεις σαν κερδος. 

Να εισαι αισιοδοξη και να προσεχεις! Σου στελνω την αγαπη μου και τη θετικη μου ενεργεια!

  • Μου αρέσει 3

verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Afroditi85 είπε:

katrin* Καλημερα!παει νηπιαγωγειο τωρα..τον Απριλιο θα κλεισει τα 6 και τον Σεπτεμβριο θα παμε πρωτη δημοτικου!σημερα δεν ηθελε να πλεινει τα δοντια της γιατι φοβαται επειδη κουναει..και της λεω δεν γινεται να μην πλενουμε τα δοντακια μας τωρα γιατι θα χαλασουνε και τι θα παρει μετα η νεραιδα των δοντιων...και με ρωταει και τι τα κανει μαμα τα δοντακια η νεραιδα των δοντιων???ελα ντε τι τα κανει???χαχαχαχα!τα μαζευει της λεω!μολις φυγει θα το βαλουμε κατω απο το μαξιλαρι να το παρει η νεραιδα!και θα της αφησει ενα δωρο!βεβαια τα παιδια τωρα ειναι τοσο εξυπνα και μπροστα που θεωρω οτι δεν το πιστευει και πολυ απλα της αρεσει η ολη ιδεα!εσενα απο οτι καταλαβα ειναι λιγο μεγαλυτερη απο το χρονο..μια χαρα θα  μεγαλωσουνε μαζι!εμενα θα εχουν μεγαλη διαφορα...αλλα ανυπομονω..μου εχει λειψει η μωρουδιλα...θα ειναι παλι απο την αρχη...

Αφροδίτη εμένα τον Απρίλιο γίνεται 3 η μικρή!!έχει δει όμως ένα επεισόδιο με την Πεπα και τη νεράιδα των δοντιών και όλο λέει πότε θα έρθει και σε εκείνη και πότε θα βγάλει δόντι...λέω από μέσα μου μην ανυπομονείς, θα πονας τότε αααχ!εδώ εγώ νιώθω ότι έχει περάσει τόσος καιρός από τότε που είχα νεογέννητο και ανυπομονώ να το ξαναζήσω...και ας έρθουν μαζί με το μωρό τα ξενύχτια και η κούραση!

4 ώρες πρίν, nineta είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Χάθηκα εδώ και μέρες γιατί η γιατρός διέγνωσε ότι ο τράχηλος έφτασε το 1,8 cm κι εγώ δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ. Η γιατρός συνέστησε αγωγή με adalat που σταματά τις συσπάσεις και να σηκώνομαι μόνο για τα απαραίτητα.
Κλαίω κάθε μέρα και δεν μπορώ να συνέλθω με τίποτα γιατί σκέφτομαι κι όλα όσα μου λέγανε και νιώθω ότι "τζάμπα" πήρα τη χαρά που θα γίνω μητέρα κι ότι είχαν δίκιο. Εκεί που έψαχνα κούνιες και καρότσια στο ίντερνετ ξαφνικά άρχισα να ψάχνω από πότε είναι βιώσιμο το έμβρυο και να προσπαθώ να μη δεθώ μαζί του γιατί "ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται"...
Δεν ήθελα να μπω και να σας γράψω τα νέα μου για να μη σας προβληματίσω, αλλά πραγματικά δεν ξέρω σε ποιόν να μιλήσω και να με καταλάβει.

Νινετα προσπάθησε να είσαι όσο πιο ήρεμη μπορείς,σκέψου ότι το μωρό σου επηρεάζεται και είναι κρίμα...να δεις που όλα θα πάνε καλά!περιδεση θα κάνεις? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


14 ώρες πρίν, nineta είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Χάθηκα εδώ και μέρες γιατί η γιατρός διέγνωσε ότι ο τράχηλος έφτασε το 1,8 cm κι εγώ δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ. Η γιατρός συνέστησε αγωγή με adalat που σταματά τις συσπάσεις και να σηκώνομαι μόνο για τα απαραίτητα.
Κλαίω κάθε μέρα και δεν μπορώ να συνέλθω με τίποτα γιατί σκέφτομαι κι όλα όσα μου λέγανε και νιώθω ότι "τζάμπα" πήρα τη χαρά που θα γίνω μητέρα κι ότι είχαν δίκιο. Εκεί που έψαχνα κούνιες και καρότσια στο ίντερνετ ξαφνικά άρχισα να ψάχνω από πότε είναι βιώσιμο το έμβρυο και να προσπαθώ να μη δεθώ μαζί του γιατί "ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται"...
Δεν ήθελα να μπω και να σας γράψω τα νέα μου για να μη σας προβληματίσω, αλλά πραγματικά δεν ξέρω σε ποιόν να μιλήσω και να με καταλάβει.

Καλημερα!καταλαβαινω οτι στεναχωριεσαι  αλλα θα σου πω και εγω να ηρεμησεις και να ακους τις συμβουλες της γιατρους σου...να σκεφτεσαι θετικα...και οτι ολα θα θα πανε καλα...η ανιψια μου γεννηθηκε 1 κιλο...προωρος τοκετος...ηταν 1 μηνα στο νοσοκομειο η νυφη μου....το μωρακι μπηκε θερμοκοιτιδα....και τωρα ειναι 9 χρονων και παει τεταρτη δημοτικου...ειναι υγιεστατη και πανεξυπνη...δεν ηταν ευκολο σιγουρα αλλα τα καταφερε...εγω σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να πανε ολα καλα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...έχω γράψει κάτι από χθες αλλά θέλει λέει εγκριση για να δημοσιευτεί...επειδή έβαλα παραθέσεις στα μνμτα σας?δεν ξέρω...τέλος πάντων, νινετα υπομονή και όλα καλά θα πάνε είμαι σίγουρη!θα κάνεις περιδεση? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@nineta δεν εχω εμπειρια για να σου πω σε αυτα.Μονο απο γνωστες που αν κ γεννησαν προωρα το παιδακι τους ειναι μια χαρα.

Να προσπαθεις να εισαι ηρεμη,να παιρνεις ανασες κ να σκεφτεσαι θετικα.-ξερω δυσκολο εως ακατορθωτο,αλλα προσπαθησε .:wub:

Σου στελνω την αγαπη μ και θετικη ενεργεια κι εγω.:wub:

 


jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, katrin* είπε:

Αφροδίτη εμένα τον Απρίλιο γίνεται 3 η μικρή!!έχει δει όμως ένα επεισόδιο με την Πεπα και τη νεράιδα των δοντιών και όλο λέει πότε θα έρθει και σε εκείνη και πότε θα βγάλει δόντι...λέω από μέσα μου μην ανυπομονείς, θα πονας τότε αααχ!εδώ εγώ νιώθω ότι έχει περάσει τόσος καιρός από τότε που είχα νεογέννητο και ανυπομονώ να το ξαναζήσω...και ας έρθουν μαζί με το μωρό τα ξενύχτια και η κούραση!

Νινετα προσπάθησε να είσαι όσο πιο ήρεμη μπορείς,σκέψου ότι το μωρό σου επηρεάζεται και είναι κρίμα...να δεις που όλα θα πάνε καλά!περιδεση θα κάνεις? 

μια χαρα να σου ζησει!μπερδευτηκα και νομιζα οτι ηταν πιο μικρη...Ποσο του μηνα?εμενα 9 Απριλιου...φετος πεφτουν Δευτερα του Πασχα τα γενεθλια της..οταν την γεννησα πριν 6 χρονια ηταν Μ.Δευτερα..γενικα εχουμε ενα θεμα συνηθως τα μεταφερουμε γιατι πεφτουν μεσα στην νηστεια και την Μεγαλοβδομαδα και κανουμε το παρτυ αργοτερα!βεβαια παντα της κοβουμε τουρτα εκεινη την μερα!οποτε καθε χρονο τρωμε 2 τουρτες!χαχαχαχα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...