Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

μανουλες Μαιου 2018


xaroumenh mama

Recommended Posts

καλημερα κοριτσια πως ειστε σημερα..!!΄ λοιπων για τα κορατσια καποια καροτσια εχουν πολυ βαρυ σκελετο και δεν σηκωνονται ευκολα ουτε μετακινιουνται ευκολα...!! υπαρχουν παλι καροτσια που ειναι πολυ φαρδια η και μεγαλα και δε χωρανε στο πορτ παγκαζ του αυτοκινητου (πολυ βασικο το καροτσι πριν το παρετε να το βαλετε στο αυτοκινητο να δειτε αν χωραει.. ) και καποια απο αυτα δε χορανε στα πεζοδρομια δλδ αν μενετε σε νυσι με μικρα πεζοδρομια η πεζοδρομια που εχουν δεντρα στη μεση ενα φαρδυ καροτσι δε θα χοραει να περσαει και θα πρεπει να κατεβητε στο δρομο..!!!  οπως αν μενετε σε ποληκατοικια με μικρο ανσανσερ.....μετα καποια μανουλα μπορει να την βολεψη το μαρσιπο και να μη χρησιμοποιεισει καθολου το καροτσι και οταν ποια θα το χρειαστει να μπορει να κανει τη δουλεια της κ με ενα ποιο απλο ελαφρυ και οικονομικο καροτσι... το ποιο βασικο για εμενα ειναι η πλατη στο καροτσι να ξαπλωνει τελειος....εγω πορτ μπεπε δε πειρα καθολου και δε μου χρειαστικε...!!! πηρα ομως το καθησμα αυτοκινητου  οπου εμενα με βολεψε παρα πολυ μεχρι τον 4 μηνα... αλες μανουλες δε τις βολευει καθολου...!!!! αν σας πουν για iso fix .. δλδ η βαση που ειναι μονημα στο αυτοκινητο για να κουμπονει το καθησμα αυτοκινητου να ξερετε πως ολα τα αυτοκινητα δεν εχουν προσδιαγραφες για iso fix βασικα τα παλια αυτοκινητα.. υπαρχουν ομως αλες βασεις που μπενουν στο αυτοκινητο και κανουν την ιδια δουλεια  απλα δεν ειναι iso fix...και εαν καποια καροτσια δεν εχουν δικο τους καθισμα αυτοκινητου εαν το βασικο καθισμα του καροτσιου ξεκουμπονει απο τον σκελετο και βγενει... υπαρχουν ιδικοι ανταπτορες που μπενουν στο καροτσι και ετσι προσαρμοζετε ενα αλλο οποιοδηποτε καθισμα αυτοκινητου ..εαν θυμηθω και τιποτε αλο θα το γραψω... πιστευω να βοηθησα και να μη σας μπερδεψα..!!!! καλες αγορες να εχουμε...!!!!!!!

  • Μου αρέσει 2

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα κοριτσια. Εγω στην ερευνα αγορας που εκανα,το μεγαλο μ αγχος ηταν αν θα χωραει το καροτσι στο αμαξι μου γιατι  εχει πολυ μικρο πορτ μπαγκαζ.

Η κουμπαρα μου εχει ενα  3 σε 1 σε αριστη κατασταση και προσφερθηκε να μου το δωσει. χαρηκα πολυ,αλλα αν δεν με ικανοποιησει θα αγορασω ενα αλλο.

Εχω ηδη καταληξει κατα 90% σε ενα  οικονομικοτατο που το καθισμα γινεται κ πορτ μπεμπε κ εχει κ το καθισματακι αυτοκινητου.

Αλλα αυτο που εχω στο μυαλο μου ειναι το πρωτο καιρο να κρατησω αυτα της κουμπαρας μ και εγω να αγορασω ενα καθισμα αυτοκ. για μεγαλυτερη ηλικια και ενα καροτσι μπαστουνι.

  • Μου αρέσει 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω @xaroumenh mama ότι σε όλα τα καρότσια ξαπλώνει η πλάτη τους ή όχι?πάντως όντως να το κοιταξετε οι πρωτομανούλες αυτό αν δεν είναι δεδομένο σε όλα τα καρότσια για να μπορεί το παιδί να ξεκουράζεται όταν κοιμάται...επίσης όσον αφορά το isofix,οποίο αυτοκίνητο έχει να επιλέξετε σχετικό κάθισμα και ας έχει κάποια χρήματα παραπάνω...είναι για την ασφάλεια του παιδιου καθώς το καθισματακι είναι πιο σταθερό...εμάς η βαση του "αυγού" δεν δένει με isofix αλλά το επόμενο καθισματακι που πήραμε το επιλέξαμε να έχει...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!εμεις κουνια ειχαμε παρει μια που γινεται και κρεβατακι μετα..εχει τρια επιπεδα..και βγαινουν και τα καγκελα ωστε να γινει κρεβατι..εγω το ειχα βγαλει απο την εξω μερια απο την μεσα το ειχα αφησει...κοιμοτανε μεχρι τα 3,5 περιπου εκει...το στρωμα ειναι με κοκοφοινικα και λατεξ...καροτσι ειχαμε παρει 3 σε 1...το   traveller το χρησιμοποιησαμε μεχρι 11 μηνων περιπου...μετα δεν χωρουσε...εμας το αυτοκινητο μας δεν εχει iso fix οποτε πηραμε βαση για να μπαινει πανω το traveller...μετα δεν χωρουσε και βαλαμε το μεγαλητερο καθισματακι αυτοκινητου...την καλαθα την χρησιμοποιησα στην αρχη και κοιμοτανε οταν πηγαινα στην μαμα μου και μεναμε...και το καροτσι μεχρι 1 ετους περιπου μετα χρησιμοποιουσαμε του περιπατου που ηταν πιο ελαφρυ και μεταφεροταν πιο ευκολα...

πρίν από 29 λεπτά , agapi27 είπε:

Καλησπερα κοριτσια. Εγω στην ερευνα αγορας που εκανα,το μεγαλο μ αγχος ηταν αν θα χωραει το καροτσι στο αμαξι μου γιατι  εχει πολυ μικρο πορτ μπαγκαζ.

Η κουμπαρα μου εχει ενα  3 σε 1 σε αριστη κατασταση και προσφερθηκε να μου το δωσει. χαρηκα πολυ,αλλα αν δεν με ικανοποιησει θα αγορασω ενα αλλο.

Εχω ηδη καταληξει κατα 90% σε ενα  οικονομικοτατο που το καθισμα γινεται κ πορτ μπεμπε κ εχει κ το καθισματακι αυτοκινητου.

Αλλα αυτο που εχω στο μυαλο μου ειναι το πρωτο καιρο να κρατησω αυτα της κουμπαρας μ και εγω να αγορασω ενα καθισμα αυτοκ. για μεγαλυτερη ηλικια και ενα καροτσι μπαστουνι.

και εγω στην θεση σου το ιδιο θα εκανα αν μου εδιναν!δεν αξιζει να δωσεις πολλα λεφτα στο καροτσι γιατι δεν το χρησιμοποιεις πολυ ενω το καροτσι μπαστουνι θα σε βολεψει περισσοτερο!και το δευτερο καθισματακι αυτοκινητου για μεγαλυτερη ηλικια..εγω το εχω ακομα στην κορη μου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια εχω maxi cossi στο αυτοκινητο με βαση isofix. Ειμαι υπερβολικα ευχαριστημενη. Εχω δωσει ομως 1000 ευρω 2 καθισματα και μια βαση. Τωρα θα παρω και μια βαση για το καθισμα αυγο γιατι την αλλη την χρησιμοποιει ο γιος μου. Εχω παρςι τωρα ενα καροτσι αππ το τζαμπο ππυ κανει απο 0-36 μηνων. Η πλατη ξαπλωνει τελειως και ειναι πολυ ελαφρυ. Το καροτσι που δανειστηκα στο γιο μου μας εβγαλε την πιστη... και ηταν και πανακριβο αποτι ξερω...

Να πω τον γιο μου μεχρι σημερα τον κοιμιζω σε παρκοκρεβατο στο οποιο εχω βαλει ενα στρωμα σφουγγαρι. Για το νεογεννητο θα ανεβασω την πανω σταση. Δεν εχουμε παρει κουνια.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι ωραία που συζητάτε για τα μπεμπάκια σας και πόσο ελπιδοφόρα ακούγονται όλα όταν τα μοιράζεσαι! Ευχαριστώ πραγματικά όλες σας για την υποστήριξη :)
Εγώ δεν έχω ξεκινήσει ακόμα να ψάχνω κούνιες και καρότσια γιατί όλοι μου λένε πως είναι πολύ νωρίς ακόμα και τα κλασικά που με αγχώνουν -να μην επαναλαμβάνομαι- οπότε η ψυχολογία μου δεν είναι για ψώνια...
Από μια αναζήτηση στο ίντερνετ όμως θεωρώ ότι τα πολυκαρότσια 3 σε 1 όπως και η πολυμορφική κούνια που αγόρασε η @nena111είναι πιο πρακτικά και ίσως και πιο οικονομικά.
Περιμένω τις απαντήσεις σας για να συγκεντρώσω στατιστικά και ως κλασική αναβλητική Ελληνίδα της τελευταίας στιγμής θα πάω στον 8ο για όλα!
Τα φιλιά μου σε όλες!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Απλα τωρα @nineta που εχει εκπτωσεις μπορεις να βρεις πολυ καλες ευκαιριες και προσγορες στα παντα....εμεις πηραμε την κουνια με 30% εκπτωση και μεσα στον αλλο μηνα θα παρω και τα πρωτα του ρουχαλακια!

Αληθεια κοριτσια, εχετε σκεφτει πώς θα το βγαλετε απο το μαιευτηριο? Με τι φορμακι κτλ. Κυκλοφορουν ωραιες ιδεες στο ιντερνετ...

  • Μου αρέσει 1

verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Evangeliaa είπε:

Αληθεια κοριτσια, εχετε σκεφτει πώς θα το βγαλετε απο το μαιευτηριο? Με τι φορμακι κτλ. Κυκλοφορουν ωραιες ιδεες στο ιντερνετ...

Δεν εχω δει κατι ιδιαιτερο,αλλα τωρα που το λες θα το ψαξω... Ελεγα να του βαλω ενα σετακι που του πηρε η μαμα μου(ακομα δεν το εχω δει:-D)

Η μητερα μου βρεθηκε στη Θεσσαλονικη και λογω μεγαλυτερης αγορας μου αγορασε απο εκει-ΛΗΤΩ ..Σεντονια,σελτεδακια,πανακια,φορμακια,καλτσες,κουβερτουλα πικε.. Και εχουμε μελλον.

Γενικα  βιαζεται η μαμα μ..χεχε :-D  Πηρε σε ουδετερα χρωματα και λιγο γαλαζιο. (αυτο με συγκινησε περισσοτερο,οτι περιμενει και επομενα εγγονια :-))...

Δεν τα εχω δει ακομα. Θα τα κρατησει στο σπιτι της και εκει θα τα πλυνουμε και θα τα σιδερωσουμε. Νομιζω οτι ενθουσιαζεται περισσοτερο απο εμενα-που λεει ο λογος...


jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια

Πώς πάτε;εμείς προχωράμε σιγ σιγ..σε μι βδομαδα θα παω για καμπύλη...για όσες δεν έχουν κάνει είναι αηδία.

Εσείς καλά;

Νινετα με το καλό.εγω είχα κοντό τράχηλο(ο ένας γιατρός έλεγε κοντό ο άλλος κανονικό) κ γέννησα 39+2.εμεινα όμως και ξάπλα να είμαι σίγουρη.οτι θες μ ρωτάς!


kcVQp3.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Again mama είπε:

Καλησπέρα κορίτσια

Πώς πάτε;εμείς προχωράμε σιγ σιγ..σε μι βδομαδα θα παω για καμπύλη...για όσες δεν έχουν κάνει είναι αηδία.

Εσείς καλά;

Νινετα με το καλό.εγω είχα κοντό τράχηλο(ο ένας γιατρός έλεγε κοντό ο άλλος κανονικό) κ γέννησα 39+2.εμεινα όμως και ξάπλα να είμαι σίγουρη.οτι θες μ ρωτάς!

εγω εκανα καμπυλη την τεταρτη που μας περασε δεν μου φανηκε αηδια η γευση δλδ και στον γιο μου και τωρα μια χαρα ηταν η γευση της απλα ειναι κουραστικο το να πρεπει να εισαι καθιστη σε εναν καναπε και να μη μπορεις να μετακινηθεις για δυο ωρες ..... εμενα με ναρκωνει κ η γλυκοζη κιολας λιγο..!!! αλλα τουλαχιστον ολα καλα με τα αποτελεσματα..!!!

  • Μου αρέσει 1

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οι εγκυούλες μας:

 

  1. nena111 :                 ΠΗΤ 5/5/2018      >  Κοριτσάκι
  2. Stella stellina :         ΠΗΤ 8/5/2018      >  Αγοράκι 
  3. xaroumenh mama: ΠΗΤ 9/5/2018      >  Αγοράκι   
  4. katrin* :                    ΠΗΤ  9/5/2018      >  Αγοράκι   
  5. Giouly_s  :                ΠΗΤ  10/5/2018    > Αγοράκι 
  6. again mama:         ΠΗΤ  11/5/2018    >  Κοριτσάκι
  7. Afrofiti85:              ΠΗΤ  12/5/2018    >  Κοριτσάκι
  8. Vasia21:                 ΠΗΤ  12/5/2018    >  Αγοράκι 
  9. Evangeliaa:             ΠΗΤ  13/5/2018    >  Αγοράκι 
  10. Katia86:                  ΠΗΤ  14/5/2018    >  Αγοράκι   
  11. Elina:                       ΠΗΤ 17/5/2018     >  Αγοράκι 
  12. agapi27:                 ΠΗΤ  21/5/2018    >  Αγοράκι 
  13. nineta :                   ΠΗΤ  22/5/2018     >  Κοριτσάκι
  14. Vana87:                  ΠΗΤ  27/5/2018    >  Κοριτσάκι
  15. Anastasakii :          ΠΗΤ   28/5/2017   >   Κοριτσάκι 
  • Μου αρέσει 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

@Evangeliaa Εγώ ξέρω πως κρατήθηκα και δεν μπούκαρα στα μαγαζιά μετά την β' επιπέδου! Ο σύζυγός μου που προφανώς τον έχουν επηρεάσει κι αυτόν οι γύρω λέει πως είναι νωρίς ακόμα και πως οι τιμές των εκπτώσεων ισχύουν ως προσφορές στα καταστήματα όλο το χρόνο.... Οπότε δεν έχουμε ψάξει ακόμα αν και θέλω πολύ και ειδικά όσο σας διαβάζω μου μεταφέρετε ένα πολύ θετικό και αισιόδοξο κλίμα!
@Again mama πόσα εκατοστά ήταν μήπως θυμάσαι; Υποθέτω ότι περιμένεις δεύτερο πιτσιρίκι και σου εύχομαι με το καλό! Εμένα μου είπε η γιατρός ότι δεν συστήνεται πλέον η πλήρης κατάκλιση και να βάζω την vasclor (προγεστερόνη) κολπικά κάθε μέρα και θα είμαι καλυμμένη. Από χάπια παίρνω επίσης κι ένα μαγνήσιο κάθε βράδυ και δύο χαπάκια σιδήρου με φολικό. Πόσο καιρό έμεινες ξάπλα; Νιώθω ότι θα πεθάνω από πλήξη αν μου πει να μην κουνηθώ από το κρεβάτι...
@xaroumenh mama την καμπύλη την κάνουν όλες οι εγκυμονούσες ή μόνο όσες κρίνεται απαραίτητο και τα αποτελέσματα βγαίνουν αμέσως;
@agapi27 ευχαριστώ για την προσθήκη στο πινακάκι και είδα ότι έχουμε και μια ημέρα διαφορά στην ΠΗΤ.

Τώρα που σας βρήκα όλες μαζί να ρωτήσω και κάτι ακόμα που δεν έχω καταλάβει... Όταν λένε ΠΗΤ 22/5 εννοούν ότι πρέπει μέχρι τότε να έχω γεννήσει ή αυτή είναι η καταληκτική ημερομηνία τοκετού και μετά σε βάζουν για καισαρική; Αχ είμαι τόσο άσχετη και νομίζω ότι ρωτάω βλακείες!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , nineta είπε:

@Evangeliaa Εγώ ξέρω πως κρατήθηκα και δεν μπούκαρα στα μαγαζιά μετά την β' επιπέδου! Ο σύζυγός μου που προφανώς τον έχουν επηρεάσει κι αυτόν οι γύρω λέει πως είναι νωρίς ακόμα και πως οι τιμές των εκπτώσεων ισχύουν ως προσφορές στα καταστήματα όλο το χρόνο.... Οπότε δεν έχουμε ψάξει ακόμα αν και θέλω πολύ και ειδικά όσο σας διαβάζω μου μεταφέρετε ένα πολύ θετικό και αισιόδοξο κλίμα!
@Again mama πόσα εκατοστά ήταν μήπως θυμάσαι; Υποθέτω ότι περιμένεις δεύτερο πιτσιρίκι και σου εύχομαι με το καλό! Εμένα μου είπε η γιατρός ότι δεν συστήνεται πλέον η πλήρης κατάκλιση και να βάζω την vasclor (προγεστερόνη) κολπικά κάθε μέρα και θα είμαι καλυμμένη. Από χάπια παίρνω επίσης κι ένα μαγνήσιο κάθε βράδυ και δύο χαπάκια σιδήρου με φολικό. Πόσο καιρό έμεινες ξάπλα; Νιώθω ότι θα πεθάνω από πλήξη αν μου πει να μην κουνηθώ από το κρεβάτι...
@xaroumenh mama την καμπύλη την κάνουν όλες οι εγκυμονούσες ή μόνο όσες κρίνεται απαραίτητο και τα αποτελέσματα βγαίνουν αμέσως;
@agapi27 ευχαριστώ για την προσθήκη στο πινακάκι και είδα ότι έχουμε και μια ημέρα διαφορά στην ΠΗΤ.

Τώρα που σας βρήκα όλες μαζί να ρωτήσω και κάτι ακόμα που δεν έχω καταλάβει... Όταν λένε ΠΗΤ 22/5 εννοούν ότι πρέπει μέχρι τότε να έχω γεννήσει ή αυτή είναι η καταληκτική ημερομηνία τοκετού και μετά σε βάζουν για καισαρική; Αχ είμαι τόσο άσχετη και νομίζω ότι ρωτάω βλακείες!

την καμπυλη ζακχαρου κανονικα την κανουν ολες οι εγκυες οταν μπουν στον 6 μηνα... αν ο γιατρος κρινει απο τις εξετασεις αιματος οτι καποια εγκυουλα μπορει ναεχει προδιαθεση για ζακχαρο εγκυμοσυνης την βαζει και την κανει ποιο νωρις..!!!  στις 22/5 θα κλεισεις τις 40 εβδομαδες κυησης.. απο εκει και περα οι γυναικολογοι αφηνουν και δυο εβδομαδες αναλογα με την κλινικη εικονα της εγκυου κ του μωρου και αναλογα κανουν προκληση οπως και αναλογα την κλινικη εικονα της εγκυου η του μωρου ο γιατρος μπορει να ζητησει να γινει προκληση ποιο νωρις..!!!

  • Μου αρέσει 2

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

@nineta όλα καλά θα πάνε! Άσε τους γύρω σου να λένε,εσύ να είσαι αισιόδοξη, να χαϊδεύεις την κοιλίτσα σου και να μιλάς στην κορούλα σου!!μην τους αφήνεις να σε αγχωνουν σε παρακαλώ...την καμπύλη ζαχαρου καλό είναι να την κάνουν όλες οι έγκυες γτ ο οργανισμός της εγκυμονουσας δεν ξέρεις πως αντιδράει...εννοώ γυναίκες υγιεστατες εμφανισαν ζάχαρο κυήσεως και έπρεπε να λάβουν φαρμακευτική αγωγή...να πεις στο γιατρό σου να στη γράψει...δύο ωριτσες υπομονής και ακινησιας στο μικροβιολογικό είναι...π.η.τ. είναι η πιθανή ημερομηνία τοκετού...κανείς όμως δεν μπορεί να σου πει πότε ακριβώς θα γεννήσεις...εγώ την κόρη μου την γεννησα 6 μέρες μετά την π.η.τ...στην 41η βδομάδα δηλαδή...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...