Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 31 λεπτά , marmaki είπε:

      Με πρόλαβες!!

      Επειδή εμείς ήμαστε κάποιες χρονιές κάτω και κάποιες πάνω απτα 40.000 το έψαξα και βρήκα κι εγώ αυτά και οι υπολογισμοί μου λένε οτι το ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα των 40.000 για οικογένεια που κάνει τωρα το πρώτο του παιδί πρέπει να βγαίνει γύρω στα 75.000 ευρώ.

      Γι αυτό μου έκανε εντύπωση που είπε η @LeneL παραπάνω ότι είχε οικογενειακό εισόδημα λίγο πάνω απτα 40.000 ευρώ και δεν πήρε το επίδομα. Είχες κάνει αίτηση και στην απέρριψαν @LeneL;

       

      Το παιδί που γεννιέται ίσως να μην υπολογίζετε ως ισοδύναμο. Δηλαδή το πρώτο ισοδύναμο να είναι αν έχεις ήδη παιδι Κ πας για δεύτερο γι'αυτό να την απέρριψαν 

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

On 15/7/2018 at 6:32 ΜΜ, Farmakotriftena είπε:

Ναι κάποιες φορές ανεβαίνει γάλα αλλά σπάνια. Το ακούω κι εγώ. Ο μόνος τρόπος να περιορίσω την ΓΟΠ του είναι με απόχη από τα γαλακτοκομικά. Δράμα γιατί λατρεύω γιαούρτι και τυρί... τώρα με το σιρόπι είπαμε να δούμε πως θα πάει κι αν επιδεινωθεί θα πάρει.

Το τρίωρο που λες ότι κοιμάται είναι το βραδυ; ή κοιμάται και μέσα στη μέρα; εμένα τη μέρα καθόλου. Μόνο αυτούς τους 10' άντε 30' που κοιμάται. Και όλο αγκαλιά θέλει και στήθος. Αν τον αφήσω κάτω κλαίει τόσο πολύ που δεν μπορώ τον λυπάμαι. Και κλαίει κατευθείαν. Συναισθηματικό εκβιασμό μου κάνει....

Ό κάθε θηλασμός σου πόσο κραταει; περίπου στο 24 ωρο πόσο θηλαζεις; εγώ μπορεί και 18 με 19 ωρες

Μη φοβάσαι στη βόλτα! Κι εμένα γκρινιάρης είναι δλδ τι γκρινιάρης..  μονο κλαίει αυτό το παιδί αλλά στη βόλτα είναι κύριος. Θα δεις πως θα ρου αρέσει. Μπορεί να κλάψει τα πρώτα λεπτά αλλά μετά θα σταματησει.

Ποδιά θηλασμού δεν έχω. Βάζω απλά ένα μικρό λεπτό μαντήλι ίσα ίσα να σκεπάζει ώμο και στήθος. Έχω κάνει πολλούς δημόσιους θηλασμους έτσι. Χθες ήμουν σε έναν παιδότοπο με την κόρη μου και θηλασα 3 φορές τον μικρό και στο διπλανό τραπέζι θηλαζε και άλλη μια μαμά.

 Άσε κι εγώ πεθαίνω για τυρί ειδικά φέτα..μου χει στοιχίσει που δεν μπορώ να φάω μια χωριάτικη της προκοπής !!!:lol: και τα γιαουρτακια μου τα ετρωγα η αληθεια ειναι...τωρα κανω υπομονη απλα..

Το τρίωρο το κοιμόταν 11 ή 12 το βράδυ..αλλά μαλλον το γκαντέμιασα γιατί τις τελευταίες δύο μέρες έπεσε στις 8.30 το βράδυ για υπνο μέχρι τις 11.30 και αυτό ηταν το τρίωρό του..2 βράδια τώρα ξυπνάμε κάθε μιαμιση ώρα...μέσα στην ημέρα μου κοιμάται πλέον 2 φορές απο μιαμιση ώρα..αν εχει κεφια μπορεί και 3 φορές! αλλα κι εμεις όλο αγκαλια και στηθος..στο ρηλαξ καθεται λιγο αλλα βαριεται γρήγορα..γενικα θελει να του μιλας και προσπαθει συνέχεια να επικοινωνησει..κι εμενα πολλες φορες τον παιρνει ο υπνος στον ωμο και μολις τον αφησω κατι ξυπναει και τον λυπάμαι..

Θηλάζουμε 12-14 φορές την ημέρα και πλέον κρατάει απο εικοσάλεπτο μέχρι 40 λεπτο το καθε γευμα του αναλογα με την ορεξη! βεβαια εχει και εξαιρεσεις μερικες φορες τρώει μιαμιση ωρα συνεχόμενη..αυτο που ειναι κουραστικο ειναι το οτι αν ρουφηξει αερα αν δεν πιανει καλα το στηθος επειδη ποναει και χτυπιεται, θελει καθε λιγο και λιγακι σηκωμα και ρεψιμο..οποτε ειναι διακεκομμενα τα γευματα του..τρώμε παρα πολυ ώρα ετσι ενδιαμεσα στους θηλασμους αλλα και στο τελος τους..

Τελικα χθες και σημερα που χρειαστηκε να βγουμε μας εβγαλε ασπροπροσωπους αν και στο αμαξι ηταν, λιγο βγηκαμε εξω..αλλα τον πηρε και ο ουπνος σημερα το πρωι που ημουν στο γυναικολογο ευτυχως γιατι φοβομουν οτι θα πειναει και θα χει γινει μωβ απο το κλαμα..

Γενικα παρατηρησα οτι τον παιρνει μαλλον πιο ευκολα ο υπνος με τη φασαρια και αν μιλαμε μεταξυ μας με τον μπαμπα του ή εαν εχουμε κοσμο, παρα να προσπαθω να τον νανουρισω μεσα στη διαρκεια της ημερας...μπορει να παλευω και ενα μισαωρο αδικα..

Μια χαρα σε βρισκω για τους θηλασμους εξω!! Εγω θα δοκιμασω την ποδια οταν ερθει και θα σας ενημερωσω..

 

Για σιντριβανια μη μιλατε καθολου...ευτυχως εχει μειωθει η ποσοτητα του γαλατος, αλλα οι πιδακες ακομα υπαρχουν παροτι φτιαξαμε λιγο την παραγωγη..για εδραιωση ουτε λογος ακομα...ακομα σταζουμε...εχει εδραιωθεί σε καμία ο θηλασμος;; εμεις ειμαστε 47 ημερών και ακόμα τπτ...

  • Μου αρέσει 2

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν μπορώ να καταλάβω αν εδραιώθηκε ή όχι αλλά νομίζω πάμε καλάσε γενικές γραμμές. Ευτυχώς είναι καλοκαίρι και βγαίνουμε συνέχεια γιατί τρελαίνεται για έξω η μικρή μου! Παραλία κάθε μέρα και φουλ ύπνο και το βράδυ βόλτα, παρατηρεί λίγο και πάλι ύπνο. Στο σπίτι είναι πολύ πιο δύσκολη απ ότι όταν βγαίνουμε. 

Ήρθε σε καμιά περίοδος? Εμένα μου είχε πει ο γιατρός στην εξέταση ότι θα αργήσει πολύ να μου έρθει αλλά έχω 5 μέρες τώρα αίμα, τις πρώτες μέρες πιο λίγο, τώρα πολύ!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@annaefin   πηγαίνετε για μπάνιο;;; εμένα μου φαίνεται πολύ νωρίς για να βγούμε σε παραλία ειδικά στην Αθήνα..έχω ακούσει πολλές απόψεις (5 μηνών και πάνω κλπ) αλλά θα ρωτήσω την παιδιατρο οταν παμε για το εμβόλιο..! μου φαίνεται όμως οτι θα περιμένω να πάμε στο χωριό τέλη Αυγούστου που έχει πιο καθαρά νερά..

Κι εγώ όσες φορές ήταν να βγω είχα άγχος αλλα τελικα έξω είναι κυριος!! και μέσα δλδ ο ερμος ησυχούλης είναι αν δεν πονάει αλλα εξω μ εχει βγαλει ασπροπρόσωπη προς ώρας..την Κυριακη εχουμε ενα τραπέζι να πάμε οπότε θα δείξει..

Έχει καμια γυμναστηριο;; και αν ναι, εχετε βαλει τα παιδάκια σας;; σκεφτομαι να αγορασω αυτο που εχει και το πιανο επανω πιστευω θα ριξουμε πολυ γελιο..αλλα δεν ξερω απο ποια ηλικία ενδείκνυται!

εμένα περιοδος γιοκ ακομα! και ο γιατρος δν μου ανέφερε τπτ σχετικό..μόνο για επαφές και να προσέχω για εγκυμοσύνη λόγω καισαρικης πρεπει να περασοει τουλαχιστον εξαμηνο...και για τεστ ΠΑΠ σε τρεις μήνες βεβαια..

  • Μου αρέσει 1

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

Βου 

On 13/7/2018 at 12:37 ΜΜ, evaki_ είπε:

Καλησπέρα!!!

Εμείς σαραντίσαμε και πήρα το αμάξι μετά από τόσους μήνες και πήγαμε βόλτα στους παππούδες!

ΑΧ βρε κορίτσια εμένα κοιμάται σταθερά ένα τρίωρο και μετά ξυπνάει κάθε μιαμιση ώρα.. χθες του είχαμε ετοιμάσει το μπάνιο του και αυτός κοιμήθηκε τελικά από τις μέχρι τις 12, έκλεισε 3.30 ώρες ύπνο..και μετά ξύπναγε κάθε μιαμιση/2 ώρες...αλλά μάλλον πονάει και μόλις τον βγάζω απο το κρεβάτι και τον βάζω στο λίκνο μερικές φορές αρχίζει και τεντώνεται και σφίγγεται και ξυπνάει..μου είπαν ότι μαλλον είναι λογω της υπερπαραγωγης οποτε προσπαθω να τη ρυθμίσω..

και τώρα ρε κορίτσια...νύσταζε και ξεσήκωσε τον κόσμο..και του έδωσα πιπιλα με βαρια καρδια γιατί στο στήθος αν τον βάζω ναι μεν μπορεί να κοιμηθεί, αλλά μέχρι να γίνει αυτό και μου αυξανει την παραγωγή ενώ δεν πεινάει και έχω ήδη θέμα, αλλά το βασικότερο είναι οτι νευριάζει που του πηγαίνει το γάλα και τσιρίζει και αντε να τον ηρεμήσεις..

του έχω δώσει πιπίλα τώρα, έχω βάλει το ρηλάξ να κουνίεται και έχω βάλει και από γιουτιουμπ τον ήχο απορροφητήρα για να χαλαρώσει και τώρα έκλεισε τα μάτια του και κοιμάται...πολλές τύψεις αισθάνομαι για την πιπιλα..δεν ξέρω..:/ εσείς τι λέτε;;

έκανα και τη γενική αίματος μετά απο τις 40 μέρες και μου φάνηκε περίεργο που ήταν ολα εντός ορίων!! είχα συνηθίσει να ναι ολα εκτός..ανέβηκε και ο αιματοκρίτης..όλα καλά..!!

επίσης όσες έχετε θέμα και τρέχει και το άλλο στήθος ποτάμι όταν θηλάζετε τι κανετε οταν ειστε εξω η επίσκεψη;;; είχα πάει προχθες στο πατρικο μου και η μπλούζα μου έγινε χάλια...

ΥΓ: μέχρι να γράψω το μνμ έφτυσε την πιπίλα και ξύπνησε και τώρα δεν την ξαναπαίρνει...

Εγω εχω επιθεματα κ στα δύο. Επίσης θηλαζω κ δίνω κ συμπλήρωμα σκόνη σε κάποιο γεύμα αν εκνευριζεται στο στήθος κ δεν χορταίνει με τίποτα. Η αλήθεια είναι ότι τρώει πολύ από την αρχή. Παίρνει σχεδόν 50 γραμμάρια τη μέρα. Δίνω κ πιπίλα που κ που κ οταν θέλει την παίρνει κ οταν δεν θέλει την φτύνει. Με τον θηλασμό δεν είχα πρόβλημα μέχρι στιγμής από αυτά.κ από ύπνο κοιμόμαστε τουλάχιστον 5-6 ώρες κάθε φορά.φτου φτου του...πήραμε κ μισή ευχή το Σάββατο κ ειμαστε συνέχεια βόλτες όλοι μαζί. 

  • Μου αρέσει 3

6penp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, evaki_ είπε:

@annaefin   πηγαίνετε για μπάνιο;;; εμένα μου φαίνεται πολύ νωρίς για να βγούμε σε παραλία ειδικά στην Αθήνα..έχω ακούσει πολλές απόψεις (5 μηνών και πάνω κλπ) αλλά θα ρωτήσω την παιδιατρο οταν παμε για το εμβόλιο..! μου φαίνεται όμως οτι θα περιμένω να πάμε στο χωριό τέλη Αυγούστου που έχει πιο καθαρά νερά..

Κι εγώ όσες φορές ήταν να βγω είχα άγχος αλλα τελικα έξω είναι κυριος!! και μέσα δλδ ο ερμος ησυχούλης είναι αν δεν πονάει αλλα εξω μ εχει βγαλει ασπροπρόσωπη προς ώρας..την Κυριακη εχουμε ενα τραπέζι να πάμε οπότε θα δείξει..

Έχει καμια γυμναστηριο;; και αν ναι, εχετε βαλει τα παιδάκια σας;; σκεφτομαι να αγορασω αυτο που εχει και το πιανο επανω πιστευω θα ριξουμε πολυ γελιο..αλλα δεν ξερω απο ποια ηλικία ενδείκνυται!

εμένα περιοδος γιοκ ακομα! και ο γιατρος δν μου ανέφερε τπτ σχετικό..μόνο για επαφές και να προσέχω για εγκυμοσύνη λόγω καισαρικης πρεπει να περασοει τουλαχιστον εξαμηνο...και για τεστ ΠΑΠ σε τρεις μήνες βεβαια..

Καλημερούδια 

Γυμναστήριο έχω,  μου το έφερε ο ξάδελφος μου. Μιλάμε για πολύ γέλιο.  Καθεται και κοιτάει τα παιχνιδάκια και τους μιλάει,  με ήχους.  Στο κέντρο έχει και έναν καθρέπτη κι χαζεύει την μούρη της!  Να πάρεις οπωσδήποτε,  το δικό μου είναι της fisher price και είναι από 0!

Το βράδυ δεν κοιμηθηκα κορίτσια,  φεύγει ο άντρας μου με την κόρη την μεγάλη για Χανιά το βράδυ με το πλοίο και φτιάχναμε βαλίτσες και αγχωθηκα.  Τύφλα να έχει η οικογένεια χωραφά... μιλάμε για κανονική μετακόμιση. ...

Ρε κορίτσια αν ξέρετε, εγώ με το μωρο θα κατέβουμε Κρήτη με αεροπλάνο καο μου είπε η παιδίατρος στην απογείωση και στην προσγείωση να θηλάζει ή πιπίλα.  Και αν πιπιλαει το στήθος και δεν καταπίνει τι κάνω?  Πιπίλα δεν θέλει. ...και αν την πάρει ο ύπνος?  Αχ βοήθεια! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, katsif είπε:

Καλημερούδια 

Γυμναστήριο έχω,  μου το έφερε ο ξάδελφος μου. Μιλάμε για πολύ γέλιο.  Καθεται και κοιτάει τα παιχνιδάκια και τους μιλάει,  με ήχους.  Στο κέντρο έχει και έναν καθρέπτη κι χαζεύει την μούρη της!  Να πάρεις οπωσδήποτε,  το δικό μου είναι της fisher price και είναι από 0!

Το βράδυ δεν κοιμηθηκα κορίτσια,  φεύγει ο άντρας μου με την κόρη την μεγάλη για Χανιά το βράδυ με το πλοίο και φτιάχναμε βαλίτσες και αγχωθηκα.  Τύφλα να έχει η οικογένεια χωραφά... μιλάμε για κανονική μετακόμιση. ...

Ρε κορίτσια αν ξέρετε, εγώ με το μωρο θα κατέβουμε Κρήτη με αεροπλάνο καο μου είπε η παιδίατρος στην απογείωση και στην προσγείωση να θηλάζει ή πιπίλα.  Και αν πιπιλαει το στήθος και δεν καταπίνει τι κάνω?  Πιπίλα δεν θέλει. ...και αν την πάρει ο ύπνος?  Αχ βοήθεια! 

Γτ να γινει αυτο??? 

Καλημερα κοριτσια 

Εμεις απο βολτες σχετικα τα παμε καλα...απο θυλασμους οκ ..τωρα σε λιγες μερες που θα παμε διακοπες να δουμε πως θα ειναι ....ο παιδιατρος ειπε μπορω να την βουτιξω τα ποδαρακια στο νερο ...οσο για την περιοδο περιμενω ακομα δν μ ηρθε ...οσες εχω και αλλο παιδακι πως τα βγαζετε περα ??? Οσο βοηθεια και να εχεις ...και το αλλο θελει χρονο μαζι με την μαμα τι κανετε για αυτο??

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνουμε για μπάνιο αλλά εκείνη πάντα κάτω από ομπρέλα στη σκιά. Δεν σκοπεύω να τη βουτήξω, δεν θελω να την εκθέτω καθόλου στον ήλιο.. Της αρέσει πολύ πάντως. Ρίχνει κάτι ύπνους. . Είναι παιδί του έξω! !

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Aggeliki22 είπε:

Γτ να γινει αυτο??? 

Καλημερα κοριτσια 

Εμεις απο βολτες σχετικα τα παμε καλα...απο θυλασμους οκ ..τωρα σε λιγες μερες που θα παμε διακοπες να δουμε πως θα ειναι ....ο παιδιατρος ειπε μπορω να την βουτιξω τα ποδαρακια στο νερο ...οσο για την περιοδο περιμενω ακομα δν μ ηρθε ...οσες εχω και αλλο παιδακι πως τα βγαζετε περα ??? Οσο βοηθεια και να εχεις ...και το αλλο θελει χρονο μαζι με την μαμα τι κανετε για αυτο??

Το γυμναστήριο δεν είναι απαραίτητο,  απλά τώρα που αρχίζουν λίγο να ξυπνάνε να περνά η ώρα. 

Εγώ Στεναχωριεμαι πολύ με την μεγάλη.  Της μιλάω λίγο απότομα, δεν με ακούει και εκνευρίζομαι δεν ξέρω τι να κάνω. ... ειμαι τοοοοοσο κουρασμενη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , katsif είπε:

Το γυμναστήριο δεν είναι απαραίτητο,  απλά τώρα που αρχίζουν λίγο να ξυπνάνε να περνά η ώρα. 

Εγώ Στεναχωριεμαι πολύ με την μεγάλη.  Της μιλάω λίγο απότομα, δεν με ακούει και εκνευρίζομαι δεν ξέρω τι να κάνω. ... ειμαι τοοοοοσο κουρασμενη

Ποσο ειναι ??? Εμενα ειναι 2χρονων  και ολη μερα καθετε με την αδερφη μ..εδω και πολυ καιρο με αποτελσμα να εχει κολησει πολυ μαζι τις γτ εγω δν εχω χρονο και με στεναχωρει απο την μια απο την αλλξ χερομαι γτ δν ειναι μονος τ ολη μερα ..και εγω καμια φορα του μιλαω αποτομα ..οκ ειναι και λιγο ορμονες ..απο τν αλλη εχω παραμελισι τον συζυγο τελειως ...και γενικα ολα αυτα με ριχνουν ψυχολογικα....ειδικα οταν δεν μπορω ουτε τα βασικα εστω να τον ταισω ...η να παιξω λιγο οπως παλια ....

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, katsif είπε:

Το γυμναστήριο δεν είναι απαραίτητο,  απλά τώρα που αρχίζουν λίγο να ξυπνάνε να περνά η ώρα. 

Εγώ Στεναχωριεμαι πολύ με την μεγάλη.  Της μιλάω λίγο απότομα, δεν με ακούει και εκνευρίζομαι δεν ξέρω τι να κάνω. ... ειμαι τοοοοοσο κουρασμενη

Το ίδιο κι εγώ... είναι και υπερκινητικο κοριτσακι εμένα. Έρχεται πάνω στο κρεβάτι την ώρα που θηλάζω χοροπηδάει φωνάζει κι εγώ μετράω ανάσες για να μην εκραγω στο τέλος. Σπο την αλλη ενω φεν ηταν γκρινιάρα τωρα (λογω αντίδρασης μαλλον) εχει γινει και γκρινιάρα ειναι και ο μπεμπης  απιστευτα γκρινιαρης και περναω υπέροχα.

Η περίοδος ούτε εμένα μου έχει έρθει. Όσες θηλάζετε φουλ όλο το 24 ωρο ανά 2-3 ώρες δεν θα σας έρθει σύντομα. Ή περίοδος στις θηλαζουσες συνήθως έρχεται όταν ξεκινήσουν μεγαλύτερα διαστήματα παύσης ανάμεσα στους θηλασμους.

Μπάνιο ούτε εγώ τον έχω κάνει ακόμα αλλά αρχές Αυγούστου που θα φύγουμε διακοπές θα τον βουτήξω κανονικότατα μέσα (θα ναι 2.5μηνων) θα πάμε Δωδεκάνησα.

Με τη θηλη calma τα έχω πάρει .... είναι η πιο άχρηστη αγορά που έχω κάνει. Κρίμα τα χρήματα. Που το ποσον σαν πόσο δεν είναι κάτι αλλά να δίνεις 21€ μόνο για μια θηλη και να είναι και τρεις φορές χειρότερη από τις συνηθισμένες... υποτίθεται βγαίνει σταγόνα οπότε το μωρό κάνει θηλαστικη κίνηση και μόνο τότε. Σε μας όμως μετά από λίγα δευτερόλεπτα που το μωρό ξεκινάει τις θηλαστικες κινήσεις, βγαίνει φουλ γάλα μαζεύεται πάνω στην κορυφή της θηλή που έχει μια τεράστια τρύπα κι έτσι το μωρό δεν κανει καμια κινηση μετα (απορω πως δεν πνίγεται)και τρέχουν γάλατα από το στόμα του. Κρίμα...

Το μωρό εδώ και 2 μέρες έχει απίστευτη γκρίνια. Σήμερα από τις 7 το πρωί ζήτημα αν έχω μένει μισή ώρα χωρίς να τον έχω στο στήθος μου. Έχω απίστευτα νευρα.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια να ρωτησω κατι ..απο το ενα στηθος εχω γαλα και αρκετο ..ενω στο αλλο ουτε καν το μισο....γιατι γινετε αυτο?? Αφου θηλαζω και αμα δν βαλω την μικρη βαζω θυλαστρο για να πινει απο το μπουκαλι δικο μ γαλα αλλα εκει που εβγαζα στο 3ωρο αντε 4ωρο 100μλ και καμια φορα 120με 150  χωρις να εχω θηλασει..τωρα απο το ενα βγαζω 20/30μλ και απο το αλλο 80/100μλ πως εξηγειτε αυτο αφου οτι κανω στο ενα κανω και στο αλλο ...και οχι τιποτα αλλο αλλα τα ειχαμε καταφερει τοσο καλα που με ξενερωνει η ιδεα να σταματησω το δικο μ γαλα οκ τις εδινα και ξενο καμια φορα οταν ελειπα εγω απο το σπιτι γτ εχω γαλα δικο μ αλλα στο καταψηχτη και το εχω αφησει για αργοτερα ....με πηρε πολυ απο κατω τι τοσος κοπος τσαμπα???

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Aggeliki22 είπε:

Κοριτσια να ρωτησω κατι ..απο το ενα στηθος εχω γαλα και αρκετο ..ενω στο αλλο ουτε καν το μισο....γιατι γινετε αυτο?? Αφου θηλαζω και αμα δν βαλω την μικρη βαζω θυλαστρο για να πινει απο το μπουκαλι δικο μ γαλα αλλα εκει που εβγαζα στο 3ωρο αντε 4ωρο 100μλ και καμια φορα 120με 150  χωρις να εχω θηλασει..τωρα απο το ενα βγαζω 20/30μλ και απο το αλλο 80/100μλ πως εξηγειτε αυτο αφου οτι κανω στο ενα κανω και στο αλλο ...και οχι τιποτα αλλο αλλα τα ειχαμε καταφερει τοσο καλα που με ξενερωνει η ιδεα να σταματησω το δικο μ γαλα οκ τις εδινα και ξενο καμια φορα οταν ελειπα εγω απο το σπιτι γτ εχω γαλα δικο μ αλλα στο καταψηχτη και το εχω αφησει για αργοτερα ....με πηρε πολυ απο κατω τι τοσος κοπος τσαμπα???

Χωρις να εχεις θηλασει βγαζεις 20 με 30 τη κάθε φορα; Δεν είναι και λίγα μη σε παίρνει από κατω. Κάνε πιο συχνές αντλήσεις από το συγκεκριμένο στήθος να αυξήσεις παραγωγή. Βαζε θήλαστρο ανά 2ωρο τη μέρα. Και να δεις πως σε λίγες μέρες θα αυξηθεί!!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!

έχω κι εγώ ένα μεγαλύτερο αγοράκι 5 χρονών. στην αρχή για μένα ήταν δύσκολο. τα είχε βάλει μαζί μου χωρίς λόγο , έκλαιγε για το παραμικρό, μου αντιμιλούσε και ό,τι και να του έλεγα εκνευριζόταν. Τώρα έχει καλμάρει αρκετά και δείχνει κατανόηση (όσο μπορεί κι αυτός) όταν δεν μπορώ να φροντίζω αποκλειστικά αυτόν. π.χ. τις προάλλες θήλαζα και ήθελε να κάνει κακά του. δεν μπορούσε να τα κρατήσει και τελικά πήγε τουαλέτα. ακόμα δεν τον έχω αφήσει να σκουπίζεται μόνος του, οπότε έδειξε υπομονή μέχρι να τελειώσω τον θηλασμό. Καθόταν το παιδάκι μου στη λεκάνη και με περίμενε. αν γινόταν κάτι τέτοιο στις αρχές θα είχαμε φωνές και κλάματα. 

απλά δεν έχω βοήθεια και έχουν πέσει όλα πάνω μου. σπίτι, παιδιά. ένα μπάνιο κάνω για τον εαυτό μου κι αυτό με την ψυχή στο στόμα. 

το καλό είναι ότι το μωρό παρατηρώ πως ξεκίνησε τα τρίωρα να τρώει γιατί τρώγαμε ανά ώρα, ανά δίωρο κτλ. έχει γίνει βαρελάκι!

ήθελα να σας ρωτήσω, εσάς που θηλάζετε αποκλειστικά, πόση ώρα θηλάζουν όταν ρουφλανε γάλα και δεν πιπιλάνε; εμένα στην αρχή έτρωγε τέταρτο στο ένα στήθος και τέταρτο στο άλλο, μισή ώρα συνολικά. μετά το κατέβασε σε 20 λεπτά θηλασμό και τώρα αν θηλάσει 15 λεπτά κάποιος φούρνος θα γκρεμίστηκε. συνήθως στο δωδεκάλεπτο τρώει κι από τα 2 στήθη. το είπα στον παιδίατρο αλλά μου είπε πως ξεκίνησε να ρυθμίζει το φαγητό του (δηλ μέχρι να χορτάσει, ενώ πριν έτρωγε ασυναίσθητα) και αν τρώει κάθε φορά 5 λεπτά είμαστε οκ. αλλά λίγο μου φαίνεται, δεν ξέρω.

χθες τον έβγαλα βολτούλα με το καρότσι για λίγη ώρα και ήταν πολύ ήσυχος!

λίγο με τα κιλά μου παλεύω. είχα πάρει 23 και έχω χάσει τα 13 μέχρι στιγμης. θέλω άλλα 10. πφφφ

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Lia21 Καλημέρα!!

Εμένα μεχρι πριν λίγες , ετρωγε κοντα στη μια με δύο ώρες.  Δεν άφηνε στήθος. Αλλά πότε θηλαζε ενεργά πότε πιπιλαγε. Τώρα έχει κατέβει σε ώρα και σε μένα και ψιλοαγχωνομαι ότι πινει μόνο το ελαφρύ γάλα που τρέχει πιο εύκολα και το λιπαρό που θέλει λίγο κόπο βαριέται να το παλέψει και τα παρατάει. Δλδ πίνει κάπου στο 10' από το ένα στήθος και μετά τον βοηθάω εγώ με μαλάξεις για να κατεβαίνει πιο εύκολα το υπόλοιπο. Και μετά τον πάω στο άλλο στήθος.

Εσένα 12' και από τα δύο στηθη; Πόσο ειναι το μωρό σου τωρα;

@vikib για βοηθά μας :oops: :) :oops:


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα τα λες φαρμακοτριφτενα.ειναι λογικο οσο μεγαλωνουν κ δυναμωνουν να τρωνε πιο γρηγορα.θα καθονται για ωρα μονο για πιπιλισμα η για νανουρισμα η σε κανενα αλμα,αλλα κ αυτο οχι ολα τα μωρακια.οι μαλαξεις βοηθανε πολυ,γτ ακομη κ λιγο να κρατησει ξερεις οτι ειπιε αρκετα

(προσωπικα δ πινανε λιγοτερο απο 10',κ αν κανανε κανεναν θηλασμο 5' σε παιχνιδι μετα απο καμια ωριτσα ερχονταν κ πεινανε ξανα)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...