Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Κορίτσια μπράβο τα καλύτερα σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου 9 μέρες με δύο βλαστοκυστες 28 11 μέρες έφτασε 68 να έχουμε ελπίδες;;; Νιώθω ότι απλά το τραβάμε είναι μικρός αριθμός για 11 ημέρες με βλαστοκυστες 

      Εννοείται και ειναι πολύ καλά. Διπλασιαστηκε ολοκαθαρα!  Πότε ξαναεχετε επαναληπτική?

      πρίν από 13 λεπτά , Lila ki είπε:

      Ναι κυρίως σε εμένα που είμαι 38…. Λόγω υψηλού κινδύνου !!! Ζαιρα μου με βλέπω με τεστ στο χέρι εάν όλα πάνε καλα … μιλάμε τέτοια ανασφάλεια κ τετοιο  φόβο ούτε όταν ήμουν φοιτήτρια και έδινα τα μαθήματα δυο δυο ….

      Μόνο 1 σε όλες ή σε περιπτώσεις υψηλού κινδύνου?  

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

1 hour ago, evaki_ είπε:

Καλημερα!!απ οτι ξερω το μωρακι δε χρειαζεται κατι αλλο περαν απο το γαλα..χανει γευματα μετα..τουλαχιστον εμενα ετσι μου εχουν πει ολοι (γιατροί μαιες σύμβουλοι)..

Χαμομήλι παλιοτερα εδιναν για τους κολικους αλλα δε ξερω κατα ποσον εκανε δουλεια ..πλεον δε συνιστάται αλλα μερικοί πιο παλιοι παιδίατροι ακομα το προτεινουν..κι εμενα η παιδιατρος μου ανέφερε οτι αν θελω και ποναει πολυ το μωρο μπορω να δωσω..

Νερο ωστοσο νομιζω πως δεν δινουν στα μωρά παρα μονο πολυ μετα απο το χρονο..

 

Κοριτσια κοιμηθηκαμε 4ωρο σερι το βραδυ!!! Αχ τι ευτυχια!! 

Με τα κιλα της εγκυμοσυνης πως τα πατε;; μου εχουν μεινει ακομα 4 για να φτασω το προ εγκυμοσυνης βαρος.. αλλα επειδη ειχα παχυνει το τελευταιο χρόνο εχω αλλα 4 επιπλεον για χασιμο..

Ειχα παρει συνολο 14.5 κιλά..βγαινοντας απο το μαιευτηριο ειχα χασει τα 8.. εχουμε μελλον μπροστά μας μου φαινεται!!

 

Κι εγώ πιστεύω ότι ο θηλασμός αρκεί! Όντως η παιδίατρος που μου το είπε είναι αρκετά μεγάλη!!

Από κιλά είχα χάσει 10 πριν μείνω έγκυος, πήρα 10 στην εγκυμοσύνη και σε μια εβδομάδα έφυγαν όλα. Απίστευτο. Και είχα θέμα με τα κιλά μου τα τελευταία χρόνια! Προσπαθούσα να χάσω και αντιθέτως όλο επαιρνα! Είμαι σχεδόν στα κιλά που ήμουν 7 χρόνια πριν.. με το διπλάσιο στήθος βέβαια!!! 

Θα γυρίσει καμία σας στη δουλεια???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, annaefin είπε:

Καλημέρα!! Μου είπε η παιδίατρος ότι μπορώ άμα θέλω να δίνω στο μωρό και επιπλέον υγρά πέρα από το γάλα, δλδ νερό-χαμομήλι κτλ.. δίνει καμία σας? Γιατί σκέφτομαι μόλις μπήκαμε στον 2ο, μου φαίνεται λίγο νωρίς..

Ναι κ εμείς πίνουμε χαμομήλι.30 ημερων το ξεκινήσαμε γιατί ο μικρός γκρίνιαζε στη μιάμιση ώρα καμιά φορά και έτσι τον ξεκινησαμε επειδή είναι και πολυ φαγανουλης :-) πολύ καλά το δέχτηκε πάντως ο δικός μου μία χαρά κανένα πρόβλημα .επειδή θηλάζω Είπα μήπως δεν δεχτεί το μπιμπερό αλλά ουφφφφ...όλα καλά. Για την αποστείρωση τι σας είπανε κορίτσια? Εμένα μου είπε να μην αποστειρωνω τίποτα και έτσι κάνω δηλαδή ούτε το μπιμπερό για το τσάι ουτε πιπίλες τίποτα!!! Μου είπε επίσης ότι η πολλή αποστείρωση συνδέεται και με τον αυτισμό...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , annaefin είπε:

Κι εγώ πιστεύω ότι ο θηλασμός αρκεί! Όντως η παιδίατρος που μου το είπε είναι αρκετά μεγάλη!!

Από κιλά είχα χάσει 10 πριν μείνω έγκυος, πήρα 10 στην εγκυμοσύνη και σε μια εβδομάδα έφυγαν όλα. Απίστευτο. Και είχα θέμα με τα κιλά μου τα τελευταία χρόνια! Προσπαθούσα να χάσω και αντιθέτως όλο επαιρνα! Είμαι σχεδόν στα κιλά που ήμουν 7 χρόνια πριν.. με το διπλάσιο στήθος βέβαια!!! 

Θα γυρίσει καμία σας στη δουλεια???

αχ μπράβο σου!!! και εγώ παλεύω τα τελευταία χρόνια..αλλα η αλήθεια είναι οτι δεν το χω κοψει το φαγακι μου τωρα με το θηλασμο..ίσα ίσα..

σε συνδυασμό με τα ξενύχτια έχασα μονο 2 κιλά αυτό το μήνα από τότε που γύρισα σπίτι..αλλά θα ξεκινήσω να προσέχω τώρα και από τον άλλο μήνα θα πάω και διατροφολόγο..

Εγώ θα πάρω 6μηνο ΟΑΕΔ οπότε γυρνάω Φεβρουάριο στη δουλειά καλώς εχόντων των πραγμάτων..πότε πέρασαν οι 3 από τους 4 μήνες του ΙΚΑ ούτε που το κατάλαβα..


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! 

@katrin* σε ευχαριστώ, είχες δίκιο, λοχεια ήτανε από ότι φάνηκε γτ σταμάτησε χθες το απόγευμα... Να χαίρεσαι και εσύ το μωρακι σου! 

@Melody90 η αποστειρωση με τον αυτισμό;;; Θα ρωτήσω και εγώ σήμερα που θα πάμε... 

Όσο για τα κιλά, είχα πάρει 8 στην εγκυμοσύνη, βγήκα με μείον 6 από το μαιευτήριο και έχασα άλλο 1 στο σπίτι οπότε έχει μείνει 1 αλλά για να πάω στα ιδανικά μου θέλω να χάσω αλλά 6 οπότε σύνολο 7 από εδώ και πέρα... 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, KarMar84 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

@katrin* σε ευχαριστώ, είχες δίκιο, λοχεια ήτανε από ότι φάνηκε γτ σταμάτησε χθες το απόγευμα... Να χαίρεσαι και εσύ το μωρακι σου! 

@Melody90 η αποστειρωση με τον αυτισμό;;; Θα ρωτήσω και εγώ σήμερα που θα πάμε... 

Όσο για τα κιλά, είχα πάρει 8 στην εγκυμοσύνη, βγήκα με μείον 6 από το μαιευτήριο και έχασα άλλο 1 στο σπίτι οπότε έχει μείνει 1 αλλά για να πάω στα ιδανικά μου θέλω να χάσω αλλά 6 οπότε σύνολο 7 από εδώ και πέρα... 

Για ρώτα κ εσύ μου έκανε εντύπωση κ εμένα...το συζήτησαν σε συνέδριο μου είπε...έβαλα 20 κιλά κ τώρα πρέπει να χάσω αλλά 12!!! άντε δουμε μέχρι τη βάφτιση θα τα χάσω???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/7/2018 at 10:47 ΠΜ, KarMar84 είπε:

 

Καλημέρα κορίτσια, δίνετε την πιπιλα μαζί με θηλασμό ή δεν θηλαζετε;;; 

Αχ βρε κορίτσια αυτή η σύγχυση θηλων με έχει εκνευρίσει κ ως λέξη. Βγάζω φλικταινες και μόνο που τη διαβάζω πλέον κι ας ήμουν η πρώτη που σας ρωτουσα.

Ξέρω ξέρω ποιες από σας είστε μέλη στην ομάδα θηλασμού στο fb?? Έφυγα από την ομάδα γιατί είναι φανατισμενες κ ακραίες. Για να μην πω και ολίγον ηλίθιες. Από κει πολλές κοπέλες (μαζί με εμενα) γεμίσαμε φοβίες περί σύγχυσης και φόβο με το ξενο γάλα.

Κι εγώ προσπαθώ να θηλάζω το μωρό μου κ όπως ξέρετε προσπαθώ κ με το παραπάνω αλλά αυτήν την πώρωση δεν την καταλαβαίνω...

Στέλνουν κοπέλες κ ρωτάνε για πιπίλα κ οι απαντήσεις τους είναι copy paste..

"Μη δίνεις πιπίλα στο παιδί θα πάθει σύγχυση θηλων. Πρόσφερε το στήθος σου για πιπίλα" έλεος δλδ

.."Μα κλαίει συνέχεια" να στέλνουν απελπισμένες/αγχωμενες/εξουθενωμενες μαμάδες σαν εμάς  και να βλεπω να απαντάνε "το παιδί σκουραλικι πάνω σου" 24ωρες το 24ωρο πάνω σου , αντί για πιπίλα να πιπιλαει το βυζι κάντε και συγκοιμηση τέλεια!! Και για εμάς που έχουμε και άλλο παιδακι;; έχουμε και ένα σπίτι όλες να φροντίσουμε...

Κι εκεί έχουν έτοιμη απάντηση. ΜΆΡΣΙΠΟ... τέλεια!! βάζεις το μωρό στο μάρσιπο κάνεις και δουλειές ασχολησε και λίγο με το μεγαλύτερο και στο τέλος το μόνο που καταφέρνεις είναι ένα μωρό που δεν μπορεί να κάτσει πουθενά αλλού πέραν της αγκαλιάς σου. Ένα αδερφάκι που μέσα του δεν ξέρεις πως δρα αυτή η εικόνα της μαμας του να είναι μονίμως κολλημένη με το νέο μέλος και στην τελική μια μαμά μέσα στα νεύρα και την κούραση.

Ειλικρινά δεν ξέρω αν ισχύει η σύγχυση θηλων. Ξέρω ότι κι εγώ κάποιες φορές την βρίσκω σωτήρια λύση. Η πιπίλας δεν ανακαλύφθηκε τώρα. Υπάρχει εδώ και  70χρονια περίπου. Η σύγχυση θηλων τώρα έγινε της μόδας. Φαντάζομαι πως παλιοτερα δίναν στήθος και πιπίλα.

 

  • Μου αρέσει 4
  • Χαχα 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Αχ βρε κορίτσια αυτή η σύγχυση θηλων με έχει εκνευρίσει κ ως λέξη. Βγάζω φλικταινες και μόνο που τη διαβάζω πλέον κι ας ήμουν η πρώτη που σας ρωτουσα.

Ξέρω ξέρω ποιες από σας είστε μέλη στην ομάδα θηλασμού στο fb?? Έφυγα από την ομάδα γιατί είναι φανατισμενες κ ακραίες. Για να μην πω και ολίγον ηλίθιες. Από κει πολλές κοπέλες (μαζί με εμενα) γεμίσαμε φοβίες περί σύγχυσης και φόβο με το ξενο γάλα.

Κι εγώ προσπαθώ να θηλάζω το μωρό μου κ όπως ξέρετε προσπαθώ κ με το παραπάνω αλλά αυτήν την πώρωση δεν την καταλαβαίνω...

Στέλνουν κοπέλες κ ρωτάνε για πιπίλα κ οι απαντήσεις τους είναι copy paste..

"Μη δίνεις πιπίλα στο παιδί θα πάθει σύγχυση θηλων. Πρόσφερε το στήθος σου για πιπίλα" έλεος δλδ

.."Μα κλαίει συνέχεια" να στέλνουν απελπισμένες/αγχωμενες/εξουθενωμενες μαμάδες σαν εμάς  και να βλεπω να απαντάνε "το παιδί σκουραλικι πάνω σου" 24ωρες το 24ωρο πάνω σου , αντί για πιπίλα να πιπιλαει το βυζι κάντε και συγκοιμηση τέλεια!! Και για εμάς που έχουμε και άλλο παιδακι;; έχουμε και ένα σπίτι όλες να φροντίσουμε...

Κι εκεί έχουν έτοιμη απάντηση. ΜΆΡΣΙΠΟ... τέλεια!! βάζεις το μωρό στο μάρσιπο κάνεις και δουλειές ασχολησε και λίγο με το μεγαλύτερο και στο τέλος το μόνο που καταφέρνεις είναι ένα μωρό που δεν μπορεί να κάτσει πουθενά αλλού πέραν της αγκαλιάς σου. Ένα αδερφάκι που μέσα του δεν ξέρεις πως δρα αυτή η εικόνα της μαμας του να είναι μονίμως κολλημένη με το νέο μέλος και στην τελική μια μαμά μέσα στα νεύρα και την κούραση.

Ειλικρινά δεν ξέρω αν ισχύει η σύγχυση θηλων. Ξέρω ότι κι εγώ κάποιες φορές την βρίσκω σωτήρια λύση. Η πιπίλας δεν ανακαλύφθηκε τώρα. Υπάρχει εδώ και  70χρονια περίπου. Η σύγχυση θηλων τώρα έγινε της μόδας. Φαντάζομαι πως παλιοτερα δίναν στήθος και πιπίλα.

 

αχ φαρμακοτριφτενα μου πηγες κ εσυ κ μπηκες σε ομαδα στο facebook!!! υπερβολη στο μεγαλειο της εχω δει απειρα μωρακια με πιπιλα που θηλαζουν αποκλειστικα... οπως κ απειρα μωρακια που πινουν ξενο κ δεν χρησιμοποιησαν καθολου πιπιλα ολα τα μωρα ειναι διαφορετικα κ το καθενα τα γουστα του γιαυτο ξεχνα την συνχηση θυλων!! οσο για το μαρσιπο ολη μερα σιγα μην γινεις κ καγκουρο αμα ηταν ετσι θα μας εδινε ο θεος φυσικο μαρσιπο κ θα χοροπηδουσαμε!!! κανε αυτο που νιωθεις οτι βολευει το παιδακι κ εσενα καλητερα κ το ξενο γαλα δεν ειναι δηλητηριο γαλα θα δωσεις κ μαλιστα με αυτο εχουν μεγαλωσει εκατομυρια παιδακια!!#

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2018 at 4:33 ΜΜ, Αστεράκια μου είπε:

Lia21 το ξέρω ότι ό θηλασμός δεν είναι έύκόλή ύπόθέσή κάί όλες οι πέρίπτώσέίς δεν έίνάί ίδίές. Κάπόίές έχόύν πέρίσσότέρό γάλα κάπόίές Όχι.Ό γίάτρός έίνάί ό μόνάδίκός πόύ μπόρέί μέ τίς γνώσέίς τόύ νά ένήμέρώσέί κάπόίόν.Έπίσής ό θηλασμός δεν είναι άύτός πόύ θά κάθόρίσέί άν έίνάί κάπόίά κάλή μαμά ή όχι. Όπότέ άν ό θηλασμός άύτή τής φορά έίνάί ύπό άλλες συνθήκες τόν πέρίμένέί μία άγκάλίά και μία άπέράντή άγάπή θέμέλίό ζωής γίά τό πλάσμάτάκί σόύ πόύ έίμάί σίγουρη ότι θα τήν έχέί άπό σένα. Σύγνώμή γίά τήν γράφή άλλά το πληκτρολόγιό κάτι έχέί πάθέί στο κίνήτό. 

Το λάθος φίλη μου ξεκινάει από κάτι ομάδες στο ίντερνετ.

 Το να δίνεις ξένο στο περνάνε σαν να δίνεις δηλητήριο.

Το να θες να προσπαθήσεις να υπάρχει Μια ισορροπία στις ώρες και να μην είσαι με ένα βυζι έξω, δεν είσαι σωστή μάνα βάζεις τον εαυτό σου πανω απ ολα ,μυξοκλαις

Το να θες να δώσεις λίγο πιπίλα ή μπιμπερό θα πάθει σύγχυση τάιζε με σωληνακια (3 βδομάδες το έκανα μίσησα την ώρα και τη στιγμή) δινε  να πιπιλαει το βυζι

Ό,τι πουν οι παιδίατροι είναι λάθος.

Θηλαζε μέχρι τα 7 έτη (τραγικό κατά την ταπεινή μου αποψη)

Μη δώσεις στέρεες τον 1ο χρόνο αλλά μόνο βυζι βυζι βυζι.

Οκ... πολλές τα ασπάζονται όλα αυτά αλλά οι ίδιες είναι και ένα βήμα πριν την υστερία.

Just now, linaa είπε:

αχ φαρμακοτριφτενα μου πηγες κ εσυ κ μπηκες σε ομαδα στο facebook!!! υπερβολη στο μεγαλειο της εχω δει απειρα μωρακια με πιπιλα που θηλαζουν αποκλειστικα... οπως κ απειρα μωρακια που πινουν ξενο κ δεν χρησιμοποιησαν καθολου πιπιλα ολα τα μωρα ειναι διαφορετικα κ το καθενα τα γουστα του γιαυτο ξεχνα την συνχηση θυλων!! οσο για το μαρσιπο ολη μερα σιγα μην γινεις κ καγκουρο αμα ηταν ετσι θα μας εδινε ο θεος φυσικο μαρσιπο κ θα χοροπηδουσαμε!!! κανε αυτο που νιωθεις οτι βολευει το παιδακι κ εσενα καλητερα κ το ξενο γαλα δεν ειναι δηλητηριο γαλα θα δωσεις κ μαλιστα με αυτο εχουν μεγαλωσει εκατομυρια παιδακια!!#

Το ξέρω Λίνα μου. Ξέρεις πόσο προσπαθώ να θηλάζω αποκλειστικά. Και σχεδόν το έχω καταφέρει. Αλλά ρε συ τι φανατισμός είναι αυτός; Δηλαδή όταν γίνεσαι μάνα για τα πρώτα χρόνια πρέπει να είσαι όλη μέρα κολλημένη ένα σώμα με το παιδι;  αντι για πιπίλα να δίνουμε να πιπιλανε το στήθος;   Είναι εθισμένες με τα βυζια τους... 

On 5/7/2018 at 10:28 ΠΜ, evaki_ είπε:

Καλημερα μανουλες!!

Οσες θηλαζετε αποκλειστικα εχετε κι εσεις μωρα που αεριζονται ολη την ωρα;; η να ανησυχησω;;

Κι εμένα όλο αέρια είναι ο καημένος. Πολλές φορές κατακοκκινιζει από το ζορισμα για να βγάλει.

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Για ρώτα κ εσύ μου έκανε εντύπωση κ εμένα...το συζήτησαν σε συνέδριο μου είπε...έβαλα 20 κιλά κ τώρα πρέπει να χάσω αλλά 12!!! άντε δουμε μέχρι τη βάφτιση θα τα χάσω???

Ρώτησα κορίτσι και μου είπε ότι δεν το έχει ξανακούσει ποτέ, της φάνηκε πολύ περίεργο και μου είπε οπωσδήποτε αποστειρωση γτ αλλιώς θα βγάλει μύκητες στο στόμα... Τώρα τι να σου πω, ο κάθε παιδιατρος έχει τις απόψεις του... 

4 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Αχ βρε κορίτσια αυτή η σύγχυση θηλων με έχει εκνευρίσει κ ως λέξη. Βγάζω φλικταινες και μόνο που τη διαβάζω πλέον κι ας ήμουν η πρώτη που σας ρωτουσα.

Ξέρω ξέρω ποιες από σας είστε μέλη στην ομάδα θηλασμού στο fb?? Έφυγα από την ομάδα γιατί είναι φανατισμενες κ ακραίες. Για να μην πω και ολίγον ηλίθιες. Από κει πολλές κοπέλες (μαζί με εμενα) γεμίσαμε φοβίες περί σύγχυσης και φόβο με το ξενο γάλα.

Κι εγώ προσπαθώ να θηλάζω το μωρό μου κ όπως ξέρετε προσπαθώ κ με το παραπάνω αλλά αυτήν την πώρωση δεν την καταλαβαίνω...

Στέλνουν κοπέλες κ ρωτάνε για πιπίλα κ οι απαντήσεις τους είναι copy paste..

"Μη δίνεις πιπίλα στο παιδί θα πάθει σύγχυση θηλων. Πρόσφερε το στήθος σου για πιπίλα" έλεος δλδ

.."Μα κλαίει συνέχεια" να στέλνουν απελπισμένες/αγχωμενες/εξουθενωμενες μαμάδες σαν εμάς  και να βλεπω να απαντάνε "το παιδί σκουραλικι πάνω σου" 24ωρες το 24ωρο πάνω σου , αντί για πιπίλα να πιπιλαει το βυζι κάντε και συγκοιμηση τέλεια!! Και για εμάς που έχουμε και άλλο παιδακι;; έχουμε και ένα σπίτι όλες να φροντίσουμε...

Κι εκεί έχουν έτοιμη απάντηση. ΜΆΡΣΙΠΟ... τέλεια!! βάζεις το μωρό στο μάρσιπο κάνεις και δουλειές ασχολησε και λίγο με το μεγαλύτερο και στο τέλος το μόνο που καταφέρνεις είναι ένα μωρό που δεν μπορεί να κάτσει πουθενά αλλού πέραν της αγκαλιάς σου. Ένα αδερφάκι που μέσα του δεν ξέρεις πως δρα αυτή η εικόνα της μαμας του να είναι μονίμως κολλημένη με το νέο μέλος και στην τελική μια μαμά μέσα στα νεύρα και την κούραση.

Ειλικρινά δεν ξέρω αν ισχύει η σύγχυση θηλων. Ξέρω ότι κι εγώ κάποιες φορές την βρίσκω σωτήρια λύση. Η πιπίλας δεν ανακαλύφθηκε τώρα. Υπάρχει εδώ και  70χρονια περίπου. Η σύγχυση θηλων τώρα έγινε της μόδας. Φαντάζομαι πως παλιοτερα δίναν στήθος και πιπίλα.

 

Παν μετρον άριστο σε όλα... Ρώτησα σήμερα την γιατρό για πιπίλα και μου είπε ότι καλά είναι μέχρι να σαραντησουμε να την αποφύγω... Θα το προσπαθήσω και βλέπουμε... 

Επίσης κορίτσια για τα πονακια μου είπε να προσπαθήσω για 1 μήνα να κόψω όλα τα γαλακτοκομικά γτ πέφτουν βαριά και είναι πολύ πρησμενη η κοιλίτσα της και να την βάζω να τρώει στο πιο "άδειο" στήθος κάθε φορά για να μην παίρνει μεγάλη δόση λακτοζης... Το θετικό είναι ότι φτάσαμε 3 κιλά και 53 πόντους :x

  • Μου αρέσει 1

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, KarMar84 είπε:

Ρώτησα κορίτσι και μου είπε ότι δεν το έχει ξανακούσει ποτέ, της φάνηκε πολύ περίεργο και μου είπε οπωσδήποτε αποστειρωση γτ αλλιώς θα βγάλει μύκητες στο στόμα... Τώρα τι να σου πω, ο κάθε παιδιατρος έχει τις απόψεις του... 

Παν μετρον άριστο σε όλα... Ρώτησα σήμερα την γιατρό για πιπίλα και μου είπε ότι καλά είναι μέχρι να σαραντησουμε να την αποφύγω... Θα το προσπαθήσω και βλέπουμε... 

Επίσης κορίτσια για τα πονακια μου είπε να προσπαθήσω για 1 μήνα να κόψω όλα τα γαλακτοκομικά γτ πέφτουν βαριά και είναι πολύ πρησμενη η κοιλίτσα της και να την βάζω να τρώει στο πιο "άδειο" στήθος κάθε φορά για να μην παίρνει μεγάλη δόση λακτοζης... Το θετικό είναι ότι φτάσαμε 3 κιλά και 53 πόντους :x

Καλημερα :)

Την αποστειρωση καπου διαβασα οτι την κανουμε για τους "μυκητες" του γαλακτος ... μαλλον το στομαχακι τους σε αυτες τις ηλικες δεν ειναι ακομη ετοιμο να αντιμετωπισει κατι τετοιο ... Μετα που μπαινουν και οι στερεες στον 6ο-7ο μηνα προφανως εχει ωριμασει και δεν χρειαζεται και η αποστειρωση ...  Στον γιο αποστειρωνα μεχρι και τον 4ο μηνα ... Μετα πηγαμε διακοπες και δεν μπορουσα να κουβαλω αποστειρωτη!

Για την πιπιλα συνηθως αυτο λενε ... Εγω παλι και στην μπεμπα αλλα και στον γιο εδωσα νωριτερα ... καπου στην 3η εβδομαδα αν θυμαμαι καλα ... ο γιος την πηρε μια χαρα ... γενικα συγχηση θηλων δεν επαθε ... ειχαμε διαφορα μπιμπερο τοτε και δεν ειχε και κανενα θεμα στο να θηλασει ... η μπεμπα παλι ειναι απο τα παιδακια που δεν θελει πιπιλα! Ναι ναι .. μου ετυχε και αυτο! χαχα! Θα την παρει μονο αν νυσταζει πολυ ... αλλα ακομη και τοτε οχι παντα ... Κανει οτι αηδιαζει και την φτυνει! Σας εγραψα και πριν ... εχει και προτιμηση στα μπιμπερο ... της αρεσουν αυτα της mam ... βεβαια αν δεν εχω καθαρο της mam της δινω της nuk ... θα συνηθισει :)

 

6 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Το λάθος φίλη μου ξεκινάει από κάτι ομάδες στο ίντερνετ.

 Το να δίνεις ξένο στο περνάνε σαν να δίνεις δηλητήριο.

Το να θες να προσπαθήσεις να υπάρχει Μια ισορροπία στις ώρες και να μην είσαι με ένα βυζι έξω, δεν είσαι σωστή μάνα βάζεις τον εαυτό σου πανω απ ολα ,μυξοκλαις

Το να θες να δώσεις λίγο πιπίλα ή μπιμπερό θα πάθει σύγχυση τάιζε με σωληνακια (3 βδομάδες το έκανα μίσησα την ώρα και τη στιγμή) δινε  να πιπιλαει το βυζι

Ό,τι πουν οι παιδίατροι είναι λάθος.

Θηλαζε μέχρι τα 7 έτη (τραγικό κατά την ταπεινή μου αποψη)

Μη δώσεις στέρεες τον 1ο χρόνο αλλά μόνο βυζι βυζι βυζι.

Οκ... πολλές τα ασπάζονται όλα αυτά αλλά οι ίδιες είναι και ένα βήμα πριν την υστερία.

Το ξέρω Λίνα μου. Ξέρεις πόσο προσπαθώ να θηλάζω αποκλειστικά. Και σχεδόν το έχω καταφέρει. Αλλά ρε συ τι φανατισμός είναι αυτός; Δηλαδή όταν γίνεσαι μάνα για τα πρώτα χρόνια πρέπει να είσαι όλη μέρα κολλημένη ένα σώμα με το παιδι;  αντι για πιπίλα να δίνουμε να πιπιλανε το στήθος;   Είναι εθισμένες με τα βυζια τους... 

Κι εμένα όλο αέρια είναι ο καημένος. Πολλές φορές κατακοκκινιζει από το ζορισμα για να βγάλει.

Και η μπεμπα εχει αερια και κοκκινιζει καποιες φορες οταν τις αμολαει ή οταν τα κανει ... 

Οσο για τις "φανατικες" ... απαπαπα ... μακρυα απο μας! Νομιζω οτι κανενα ακρο δεν ειναι καλο ... Η καθε μαμα να κανει αυτο που ειναι καλυτερο για την ιδια και τον παιδι της! Ευτυχισμενη μαμα σημαινει ευτυχισμενο παιδι! 

Στον γιο μου, 5 χρονια πριν, εχοντας επιλοχια καταθλιψη (ευτυχως οχι για πολυ, αλλα πρεπει να παραδεκτω οτι οι ορμονες με ειχαν τρελανει), με εναν μπαμπα του παιδιου μας γενικα πολυ αγχωμενο - καθολου υποστηρικτικο με τον θηλασμο γιατι δεν μπορουσε να ξερει ποσο εχει φαει ο μικρος, με την μητερα μου κοντα μου, χωρις προθεσμιες στην δουλεια, καταφερα να θηλασω, και οχι αποκλειστικα , για 3 μηνες ... μετα με επιασε η μεση μου και καπου εκει εληξε το θεμα ...

Τωρα, με εναν μπομπιρα 5 ετων που θελει αποκλειστικοτητα και δεν εχει και σχολειο, μια δουλεια με την προθεσμια των δηλωσεων να πλησιαζει και να μην φαινεται οτι θα προλαβω συν τα μηνιαια και τριμηνιαια πραγματα που εχω να κανω, οχι στην καλυτερη ψυχολογικη κατασταση γιατι δε νομιζω οτι θα ξεπερασω ποτε το οτι η μαμα μου δεν ειναι εδω αλλα και ισως να ναι καπως πιο εντονο το συναισθημα αυτης της λυπης/θλιψης λογω των ορμονων ... με ενα μωρο που ανεβαζε ικτερο με αποκλειστικο θηλασμο και μπηκε και για φωτοθεραπεια ... το οτι δινω φορμουλα και θηλαζω ή δινω μητρικο με μπιμπερο ειναι κατι που δεν με απογοητευει ... Κανω ο,τι καλυτερο μπορω ωστε να μαι καλα εγω και κατα επεκταση και τα παιδια μου. Καμια τυψη και καμια ενοχη. Δεν θα ενιωθα καθολου καλα αν με ειχε επηρεασει η ολη κατασταση της προσπαθειας κι εβγαζα τα νευρα μου στους αλλους ... 

12 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Ναι κ εμείς πίνουμε χαμομήλι.30 ημερων το ξεκινήσαμε γιατί ο μικρός γκρίνιαζε στη μιάμιση ώρα καμιά φορά και έτσι τον ξεκινησαμε επειδή είναι και πολυ φαγανουλης :-) πολύ καλά το δέχτηκε πάντως ο δικός μου μία χαρά κανένα πρόβλημα .επειδή θηλάζω Είπα μήπως δεν δεχτεί το μπιμπερό αλλά ουφφφφ...όλα καλά. Για την αποστείρωση τι σας είπανε κορίτσια? Εμένα μου είπε να μην αποστειρωνω τίποτα και έτσι κάνω δηλαδή ούτε το μπιμπερό για το τσάι ουτε πιπίλες τίποτα!!! Μου είπε επίσης ότι η πολλή αποστείρωση συνδέεται και με τον αυτισμό...

Τοτε με τον ικτερο, δωσαμε κι εμεις στην μπεμπα,  μαραθο, της milupa .. αν και γραφει πανω απο 6 μηνων.... Εκανε ομως δουλεια ...

Στον γιο πριν 5 χρονια, εδωσα κι εγω χαμομηλι για τους κολικους, παλι της milupa, αλλα ηταν στον 3ο μηνα, δλδ 2+.

Οσο για την αποστειρωση και τον αυτισμο ... 

Αν ήξεραν γιατι συμβαινει ειμαι σιγουρη οτι θα το μαθαινε ο κοσμος ολος! Αυτιστικος δεν γινεσαι ... γεννιεσαι! Μπορει κατι να επηρεαζει το εμβρυο οταν ειμαστε εγκυες ... μπορει να ειναι κατι εντελως τυχαιο οπως τα διαφορα συνδρομα ... Πολλοι λενε διαφορα ... αλλα δεν υπαρχει κατι "μαγικο" να παρεις για να σταματησεις να εισαι αυτιστικος ... Και σαφως δεν ισχυει και αυτο το ελεγαν για το εμβολιο(mmr) μια που ανακαλεσε αυτος που εκανε την "ερευνα" πριν 20 χρονια .... Χρειαστηκε βεβαια μια 10ετια ... και μας πρεκυψε και το κινημα των αντιεμβολιαστων με ολες τις συνεπεις που ζουμε στις μερες μας ... Μεγαλα θεματα προς συζητηση ολα αυτα!
 

Και τωρα για το βαρος :) .... Σε αυτη την εγκυμοσυνη πηρα 9,5 κιλα ... Τον Σεπτεμβρη πριν μεινω εγκυος ημουν 74 κιλα και τον Μαη που γεννησα 83,5. Ζυγιστηκα σε ενα φαρμακειο πριν μια βδομαδα με τα ρουχα κτλ και ημουν 74! Οποτε στις 40 μερες τα εχασα τα κιλα αυτης της εγκυμοσυνης! Πολυ θετικο και με "ανεβασε" ... Πριν την εγκυμοσυνη του γιου 6 χρονια πριν ημουν 66 κιλα ... οποτε οπως καταλαβαινετε κατι μου εμεινε! χαχα! Τοτε ειχα φτασει τα 80! Με το καλο απο Σεπτεμβρη θα κανω μια ωραια διατροφη οπου θα κοψω τα γλυκα κτλ και νομιζω οτι θα καταφερω να πανω κατω απο τα 70! Wish me luck! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


14 ώρες πρίν, evaki_ είπε:

Καλημερα!!απ οτι ξερω το μωρακι δε χρειαζεται κατι αλλο περαν απο το γαλα..χανει γευματα μετα..τουλαχιστον εμενα ετσι μου εχουν πει ολοι (γιατροί μαιες σύμβουλοι)..

Χαμομήλι παλιοτερα εδιναν για τους κολικους αλλα δε ξερω κατα ποσον εκανε δουλεια ..πλεον δε συνιστάται αλλα μερικοί πιο παλιοι παιδίατροι ακομα το προτεινουν..κι εμενα η παιδιατρος μου ανέφερε οτι αν θελω και ποναει πολυ το μωρο μπορω να δωσω..

Νερο ωστοσο νομιζω πως δεν δινουν στα μωρά παρα μονο πολυ μετα απο το χρονο..

 

Κοριτσια κοιμηθηκαμε 4ωρο σερι το βραδυ!!! Αχ τι ευτυχια!! 

Με τα κιλα της εγκυμοσυνης πως τα πατε;; μου εχουν μεινει ακομα 4 για να φτασω το προ εγκυμοσυνης βαρος.. αλλα επειδη ειχα παχυνει το τελευταιο χρόνο εχω αλλα 4 επιπλεον για χασιμο..

Ειχα παρει συνολο 14.5 κιλά..βγαινοντας απο το μαιευτηριο ειχα χασει τα 8.. εχουμε μελλον μπροστά μας μου φαινεται!!

 

Νερο θα αρχισουμε να δινουμε οταν θα ξεκινησουμε τις στερεες! Δε νομιζω οτι ισχυει κατι διαφορετικο για τα μωρα που θηλαζουν ... Βεβαια στην αρχη μπορει να μην τους αρεσεις, αλλα συνηθιζουν ... Θυμαμαι στον γιο ειχα μια ανησυχια που δεν επινε και ο παιδιατρος μου ειχε πει τοτε να μην ανησυχω οτι θα παθει κατι γιατι παιρνει τα υγρα που χρειαζεται απο το γαλα και το φαγητο ... Στην αρχη ειχε μονο ενα γευμα κι επινε γαλα 4-5 φορες την μερα.

Για το χαμομηλι, σου ειπε να ειναι το κλασσικο ή αυτο σε φακελι ή το στιγμιαιο;

Εχω και μια ερωτηση ... Οσες δινεται φορμουλα, ποια μαρκα δινεται και ποσο πινουν τα μωρακια σας και καθε ποση ωρα ή συνολικα σε ενα 24ωρο ... Νομιζω οτι η δικη μου πινει λιγο πολυ ... Συνηθως καθε 3 με 4 ωρες και συνηθως 150μλ ... Τωρα της δινουμε το aptamil της milupa. Ας πουμε οτι χθες εκανα στο 24ωρο 7 γευματα ... Που αντε να μην ηπιες και τα 150μλ που καναμε, ηπιε τα 120μλ μεσο ορο ας πουμε, δλδ 120χ7=840μλ ... μηπως ειναι πολλα; Καποια κοπελα ειχε αναφερει οτι το ποσο πινει ενα μωρο εχει σχεση με το βαρος του ... Τι εννοουσε;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , mamSof είπε:

Νερο θα αρχισουμε να δινουμε οταν θα ξεκινησουμε τις στερεες! Δε νομιζω οτι ισχυει κατι διαφορετικο για τα μωρα που θηλαζουν ... Βεβαια στην αρχη μπορει να μην τους αρεσεις, αλλα συνηθιζουν ... Θυμαμαι στον γιο ειχα μια ανησυχια που δεν επινε και ο παιδιατρος μου ειχε πει τοτε να μην ανησυχω οτι θα παθει κατι γιατι παιρνει τα υγρα που χρειαζεται απο το γαλα και το φαγητο ... Στην αρχη ειχε μονο ενα γευμα κι επινε γαλα 4-5 φορες την μερα.

Για το χαμομηλι, σου ειπε να ειναι το κλασσικο ή αυτο σε φακελι ή το στιγμιαιο;

Αα  γραψε λαθος τοτε για το νερακι! Δεν εχω ρωτησει και εγω ακομα τηβ παιδιατρο!

Για το χαμομηλι δε μου ειπε κατι συγκεκριμενο, φανταστηκα οτι εννοουσε το κλασικο! 

Οσο για αυτα που γραφετε για το φσνατισμο με τον αποκλειστικό θηλασμο θα συμφωνησω.. εχω μπει και εγω στο γκρουπ και εχω φρικαρει με την πορωση που υπαρχει και με τα copy paste σχόλια....

Ορισμενες φορες δεν ειναι εφικτο απλα. Και αυτο δεν ειναι κατακριτέο.  Η καθε μαμα κανει αυτο που μπορει και θεωρει καλυτερο για το παιδι της και για εκείνη.  Και βεβαια πρεπει να ειναι καλα και η μαμα για να ναι κατ επεκταση καλα και το μωρο.. πιανουν τον εκνευρισμο στον αέρα.. οποτε δεν αξιζει να πάθεις νευρικο κλονισμό επειδη δε μπορεις και δεν αντεχεις να θηλασεις αποκλειστικα.υγεια ψυχικη και σωματικη για τις μαμαδες πανω απ ολα και θα ναι καλα και τα παιδακια! Αν η μαμα καταρρεύσει αυτό δεν ειναι καλο για κανεναν!! 

Απο κιλα βλεπω καλα τα παμε ολες μας!! 

@mamSof κι εμενα ο μικρουλης σαν αστακος γίνεται μερικες φορες..απο το σφίξιμο..

Καλο ξημερωμα και καλο σκ!

 

  • Μου αρέσει 2

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

@evaki_ όχι το κλασσικό! Νομίζω ότι δεν κάνει. Πάρε από φαρμακείο το ειδικό για τα παιδιά της milupa νομίζω είναι.

@mamSof το καλύτερο για εμένα είναι το humana. Γερμανικό και περνάει από αυστηρούς ελέγχους(Γερμανία βλέπεις..) αν  θα ξεκινήσω να δίνω περισσότερο μπουκάλι κάποια στιγμη αυτό θα δίνω. Τώρα δίνω μια φορά το βράδυ και δίνω για κολικούς το novalac ac όχι από επιλογή απλά αυτό είχα στο φαρμακείο από την ac κατηγορία

 

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, mamSof είπε:

Νερο θα αρχισουμε να δινουμε οταν θα ξεκινησουμε τις στερεες! Δε νομιζω οτι ισχυει κατι διαφορετικο για τα μωρα που θηλαζουν ... Βεβαια στην αρχη μπορει να μην τους αρεσεις, αλλα συνηθιζουν ... Θυμαμαι στον γιο ειχα μια ανησυχια που δεν επινε και ο παιδιατρος μου ειχε πει τοτε να μην ανησυχω οτι θα παθει κατι γιατι παιρνει τα υγρα που χρειαζεται απο το γαλα και το φαγητο ... Στην αρχη ειχε μονο ενα γευμα κι επινε γαλα 4-5 φορες την μερα.

Για το χαμομηλι, σου ειπε να ειναι το κλασσικο ή αυτο σε φακελι ή το στιγμιαιο;

Εχω και μια ερωτηση ... Οσες δινεται φορμουλα, ποια μαρκα δινεται και ποσο πινουν τα μωρακια σας και καθε ποση ωρα ή συνολικα σε ενα 24ωρο ... Νομιζω οτι η δικη μου πινει λιγο πολυ ... Συνηθως καθε 3 με 4 ωρες και συνηθως 150μλ ... Τωρα της δινουμε το aptamil της milupa. Ας πουμε οτι χθες εκανα στο 24ωρο 7 γευματα ... Που αντε να μην ηπιες και τα 150μλ που καναμε, ηπιε τα 120μλ μεσο ορο ας πουμε, δλδ 120χ7=840μλ ... μηπως ειναι πολλα; Καποια κοπελα ειχε αναφερει οτι το ποσο πινει ενα μωρο εχει σχεση με το βαρος του ... Τι εννοουσε;

Καθε ενα κιλο παει 150 ml!

Εμενα ηταν 3.5 κιλα. Αρα περιπου 500κατι. Χοντρικα ειπε η γιατρος 600ml τη μερα!

Αν δεν ενοχλει το στομαχακι, ας πινει οσο θελει!

Εμενα επειδη δυσκολευεται στην πεψη προσπαθουμε να μην της δινουμε πανω απο 600. Ευτυχως κοιμαται ενα 8ωρο το βραδυ σερι οποτε χανει ενα γευμα...μετα μεσα σε τη μερα πειναει ανα 4ωρο!

Οσο για τον αυτισμο...μαλακιες!

Μακαρι να εφταιγε η αποστειρωση ή το ξενο γαλα ή τα εμβολια ή κατι συγκεκριμενο!

Απλα δεν ειναι αντιληπτος πριν τον πρωτο χρονο ζωης οποτε οι γονεις εχουν την ταση να ενοχοποιουν οτιδηποτε εχει προηγηθει!

Για τα κιλα....πηρα 20 και εχω χασει 10!

Αλλα 10!

Ευτυχως δεν ειχα και αλλα περιττα κιλα διοτι τα νευρα μουυυ!!!!

 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, linaa είπε:

αχ φαρμακοτριφτενα μου πηγες κ εσυ κ μπηκες σε ομαδα στο facebook!!! υπερβολη στο μεγαλειο της εχω δει απειρα μωρακια με πιπιλα που θηλαζουν αποκλειστικα... οπως κ απειρα μωρακια που πινουν ξενο κ δεν χρησιμοποιησαν καθολου πιπιλα ολα τα μωρα ειναι διαφορετικα κ το καθενα τα γουστα του γιαυτο ξεχνα την συνχηση θυλων!! οσο για το μαρσιπο ολη μερα σιγα μην γινεις κ καγκουρο αμα ηταν ετσι θα μας εδινε ο θεος φυσικο μαρσιπο κ θα χοροπηδουσαμε!!! κανε αυτο που νιωθεις οτι βολευει το παιδακι κ εσενα καλητερα κ το ξενο γαλα δεν ειναι δηλητηριο γαλα θα δωσεις κ μαλιστα με αυτο εχουν μεγαλωσει εκατομυρια παιδακια!!#

Κορίτσια συμφωνώ στο ότι κανένα παιδάκι δεν έπαθε τίποτα πίνοντας ξένο γάλα όπως και εμένα τα 2πρωτα μου παιδάκια ήπιαν ελάχιστο από το δικό μου και ειδικά στην πρώτη μου κόρη που μου έτυχε μια παιδίατρος υποτίθεται καταπληκτική η οποία μου έλεγε επειδή έκλαιγε συνέχεια η μικρή να τη βάζω στο στήθος χωρίς να τις ΔΊΝΩ ξένο γάλα. Θηλασμός μου έλεγε και χωρίς καμία ενημέρωση από εκείνη. Δάκρυα ενοχές κατάθλιψη και τελικά εννοείται αλλάξαμε παιδίατρο και βρήκαμε έναν επίγειο παιδίατρο ο οποίος πρώτα σαν άνθρωπος και μετά σαν γιατρός με συμβούλεψε σωστά. Στη δεύτερη μου κόρη έδινα και ξένο και μητρικό στην τρίτη τα πράγματα ήταν πιο εύκολα θηλασμός μέχρι 13μηνων. Συμφωνώ απόλυτα ότι αν μπορούμε να θηλασουμε να το κάνουμε οχι όμως να αγγίζει τα όρια της τρέλας γεμίζοντας μας με ενοχές και αισθήματα ανικανότητας.Εγω προσωπικά ακούω πρώτα τα παιδάκια μου γιατί αυτά μας μαρτυρούν τις ανάγκες τους με το δικό τους τρόπο και είναι πάνω από κάθε παιδιατρική άποψη σε κάποια όμως αρμόδιοι είναι οι παιδίατροι.Επισης έχω ακούσει πολλές και πολλούς γιατρούς και μη αλλά αυτό είναι ένα άλλο κομμάτι και συγνωμη που το ανοίγω  εδώ να λένε όχι πολύ αγκαλιά θα κακομαθει ή άστο να κλαίει δεν πειράζει κάνεις κόλπα για να τρέχεις κοντά του.Τα παιδάκια όλου του κόσμου πιστεύω πως το μόνο που ζητούν είναι αγάπη αληθινή που δεν τα φυλακίζει στα δικά μας θέλω και όνειρα αλλά τους χαρίζει φτερά και θρέφει την ψυχούλα τους με ηθικές και αξίες ευλογημενες και μία αγκαλιά πάντα ανοιχτή να αγκαλιάσει την ψυχούλα τους γεμίζοντας την με σεβασμό και τρυφερότητα. Καλύτερα να τους περισσεύει αγάπη παρά να τους λείπει.Σιγουρα Η σημαντικότητα μας σαν μανούλες δεν πηγάζει από τον μητρικό θηλασμό αλλά από το πόσο όμορφους ψυχικά κρατάμε τους υπέροχους παραδείσους που μας στέλνει ο Θεός. Συγνωμη αν φάνηκαν φανατισμενη στο θέμα του θηλασμού από τις απαντήσεις μου σε κάποια μέλη του forum σε καμία περίπτωση δεν εννοώ πως ο θηλασμός είναι αυτός που ακυρώνει ή καθορίζει την αγάπη προς τα παιδάκια μας.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...