Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

19 ώρες πρίν, katsif είπε:

Καλημέρα κούκλες! 

Δυστυχώς δεν έχω fb γιατί πολύ ία ήθελα να δω τΙ λένε σε αυτά τα γκρουπ για τον θηλασμο. 

Και εγώ με ξένο μεγάλωσα,  δεν με θηλασε η μαμά μου καθόλου! 

Πάντως εμείς που Θηλάζουμε,  επειδή η μεγάλη μου είχε κάνει μικτή διατροφή και μου είχε βγει η Παναγία στις αποστειρωσεις είπα αν τα καταφέρω τώρα οκ αλλιώς δεν πειράζει.  Άσε με καλέ γίνανε όλες φανατικές και θηλάζουν τα παιδιά τους ως τα 3....

Κορίτσια η δικιά μου έχει αρχίσει πορδιτσες!!! Πολύ γέλιο

Και κάτι άλλο,  παρατήρησα ότι κάνει δύο μεγάλους ύπνος,  έναν κατά τις 11 το πρωί και ένα κατά τις 7 το απόγευμα. Το κάνουν και τα δικά σας? Βιταμίνη D τους δίνετε? 

Ναι εγώ δίνω βιταμίνη d γεύση φράουλα!το λατρεύει ο μικρός! βγάζει τη γλώσσα κ κάνει σαν παλαβό! χαχαχαχα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, katsif είπε:

Αχ πόσο ζηλεύωωωωωωω!!!!

Καλά μένει καθόλου ξύπνιο ή το ταΐζεις στον ύπνο του??!! Αυτά είναι τα πλεονέκτηματα του ξένου! Εμείς που θηλαζουμε το μέγιστο το έκανε χτες 5 ώρες σερί το βράδυ. ...

 

Το ίδιο κι εμένα χαχαχα είναι και στο παιδί όμως. Έχω δική μου που θηλάζει και από την αρχή δεννξυπνουσε καθόλου το βράδυ.

D τώρα το καλοκαίρι δεν μου δίνει εμενα. Χειμώνα θα ξεκινήσουμε. Βολταρουμε Και κάθε μέρα κοντά στο δίωρο λίγο ήλιο παίρνουμε!

Κορίτσια να ρωτήσω, τρέχουν ακόμα γάλατα σε σας; υποτίθεται ότι κοντά στις 40 μέρες εδραιώνεται ο θηλασμός. Είμαστε 50 ημερών περίπου και ακόμα τρέχουν γάλατα φουλ. Με έχει κουράσει αυτό.  


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Το ίδιο κι εμένα χαχαχα είναι και στο παιδί όμως. Έχω δική μου που θηλάζει και από την αρχή δεννξυπνουσε καθόλου το βράδυ.

D τώρα το καλοκαίρι δεν μου δίνει εμενα. Χειμώνα θα ξεκινήσουμε. Βολταρουμε Και κάθε μέρα κοντά στο δίωρο λίγο ήλιο παίρνουμε!

Κορίτσια να ρωτήσω, τρέχουν ακόμα γάλατα σε σας; υποτίθεται ότι κοντά στις 40 μέρες εδραιώνεται ο θηλασμός. Είμαστε 50 ημερών περίπου και ακόμα τρέχουν γάλατα φουλ. Με έχει κουράσει αυτό.  

Μια απο τα ιδια.. δεν τρεχει ποταμι ολη τη μερα ευτυχως..αλλα την ωρα που τον θηλαζω τρεχει φουλ το αλλο στηθος.. και σε ανυποπτο χρονο μεσα στη μερα παλι θα τρεξει.. εχω κουραστει με αυτο το πραγμα.. εμεις 40 ημερων ειμαστε αυριο αλλα δε πιστευω πως απο τη μια μερα στην αλλη θα αλλαξει..και ειναι προβλημα γιατι δε μπορω να κυκλοφορησω..

ασε τ αλλο που ξυπνησα χθες και το αριστερο στηθος ηταν το διπλασιο απο το δεξι ..σαν τις πρωτες μερες.. μαλλον επειδη ειχε φαει πολυ λογω του αλματος που περναμε..

  • Χαχα 1

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, iwanna24 είπε:

Μονο ξενο πινει....κοιμαται τη μερα 18 ωρες...τη νυχτα 12ωρο!

Δεν το λεωωω :-P

Καλημερα :)

Ποιο γαλα δινεις καλε ... να παρουμε κι εμεις; χαχα!

Δεν ειμαι πολυ σιγουρη οτι το novalac ηταν καλη επιλογη ... βεβαια χθες ειχα πιει και καφε και θηλασα ... μπορει να ηταν και αυτο .. αλλα μιλαμε πολυ κλαμα τα μεσανυχτα! Μονο ρευεται πιο ευκολα ... απο υπνο το ιδιο ειναι μου φαινεται ... αν και με το aptamil ισως να κοιμοταν λιγο περισσοτερο ... με το novalac πινει 60 μλ και μετα κοιμαται και βεβαια στο 2ωρο παλι πεινα .... Πολυ μπερδεμα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , mamSof είπε:

Καλημερα :)

Ποιο γαλα δινεις καλε ... να παρουμε κι εμεις; χαχα!

Δεν ειμαι πολυ σιγουρη οτι το novalac ηταν καλη επιλογη ... βεβαια χθες ειχα πιει και καφε και θηλασα ... μπορει να ηταν και αυτο .. αλλα μιλαμε πολυ κλαμα τα μεσανυχτα! Μονο ρευεται πιο ευκολα ... απο υπνο το ιδιο ειναι μου φαινεται ... αν και με το aptamil ισως να κοιμοταν λιγο περισσοτερο ... με το novalac πινει 60 μλ και μετα κοιμαται και βεβαια στο 2ωρο παλι πεινα .... Πολυ μπερδεμα!

Novalac πινει...ενα μοβ. Απλα πινει 120 με 150...αναλογα....τη μερα ξυπνα στο 4ωρο ή τη ξυπναω!

Το βραδυ την ταιζω μια φορα στον υπνο της...μονο στο ρεψιμο δυσκολευομαστε!

Τη βλεπω πως δυσφορει..γινεται κοκκινη.

Ρευεται μεν γρηγορα αλλα την κραταω κανα 20λεπτο αγκαλια πριν κοιμηθω...φοβαμαι μην πνιγει και δεν την ακουσω.

Αυτες τις μερες πειναει τρελα...αφου εφαγε 12 και 4.30 πειναγε. Παλι την ταισα...μετα παλι ξυπνησαμε στις 10 εκανε σαν τρελη να φαει..κοιμηθηκε και στη 1.30 ωρα πανω παλι ετρωγε τα παντα!

 

Που σκατα το βαζει;!;

 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, mamSof είπε:

Καλημερα :)

Ποιο γαλα δινεις καλε ... να παρουμε κι εμεις; χαχα!

Δεν ειμαι πολυ σιγουρη οτι το novalac ηταν καλη επιλογη ... βεβαια χθες ειχα πιει και καφε και θηλασα ... μπορει να ηταν και αυτο .. αλλα μιλαμε πολυ κλαμα τα μεσανυχτα! Μονο ρευεται πιο ευκολα ... απο υπνο το ιδιο ειναι μου φαινεται ... αν και με το aptamil ισως να κοιμοταν λιγο περισσοτερο ... με το novalac πινει 60 μλ και μετα κοιμαται και βεβαια στο 2ωρο παλι πεινα .... Πολυ μπερδεμα!

Σοφία μου είχα γράψει για γάλα. Θεωρώ ότι είναι πολύ καλό το humana είναι γερμανικό και γενικά όπου Γερμανία=αυστηροί έλεγχοι.

Δοκίμασε το!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Το ίδιο κι εμένα χαχαχα είναι και στο παιδί όμως. Έχω δική μου που θηλάζει και από την αρχή δεννξυπνουσε καθόλου το βράδυ.

D τώρα το καλοκαίρι δεν μου δίνει εμενα. Χειμώνα θα ξεκινήσουμε. Βολταρουμε Και κάθε μέρα κοντά στο δίωρο λίγο ήλιο παίρνουμε!

Κορίτσια να ρωτήσω, τρέχουν ακόμα γάλατα σε σας; υποτίθεται ότι κοντά στις 40 μέρες εδραιώνεται ο θηλασμός. Είμαστε 50 ημερών περίπου και ακόμα τρέχουν γάλατα φουλ. Με έχει κουράσει αυτό.  

Τρέχει αβερτα χάλια γίνομαι! ιδίως όταν πλησιάζει η ώρα να φάει....δεν υπάρχει!στον μεγάλο μέχρι 5 μηνών για να δούμε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Σοφία μου είχα γράψει για γάλα. Θεωρώ ότι είναι πολύ καλό το humana είναι γερμανικό και γενικά όπου Γερμανία=αυστηροί έλεγχοι.

Δοκίμασε το!

Καλησπερα κοριτσια!

Το θυμομουν αυτο που ειπες γραψει αλλα χθες που πηγα σε φαρμακειο το ειχε μονο για τους κολικους, οποτε πηρα το novalac που μου το ειχαν πει 2 αλλες μαμαδες οτι ηταν καλο.

Ειπαμε ... το frizolac μια χαρα καλο ηταν για τον γιο  ... τοτε δεν εκανα "πειραματα" ... Ισως να επρεπε γιατι ειχε μεγαλο θεμα με αναγωγες μεχρι τα 2 του! Μετα αρχισε να πινει απο ποτηρι με καλαμακι και σταματησαν! Καμια φορα τωρα αναρωτιεμαι μην και ηταν αλλεργικος και δεν ειχαμε παρει χαμπαρι!

10 ώρες πρίν, iwanna24 είπε:

Novalac πινει...ενα μοβ. Απλα πινει 120 με 150...αναλογα....τη μερα ξυπνα στο 4ωρο ή τη ξυπναω!

Το βραδυ την ταιζω μια φορα στον υπνο της...μονο στο ρεψιμο δυσκολευομαστε!

Τη βλεπω πως δυσφορει..γινεται κοκκινη.

Ρευεται μεν γρηγορα αλλα την κραταω κανα 20λεπτο αγκαλια πριν κοιμηθω...φοβαμαι μην πνιγει και δεν την ακουσω.

Αυτες τις μερες πειναει τρελα...αφου εφαγε 12 και 4.30 πειναγε. Παλι την ταισα...μετα παλι ξυπνησαμε στις 10 εκανε σαν τρελη να φαει..κοιμηθηκε και στη 1.30 ωρα πανω παλι ετρωγε τα παντα!

 

Που σκατα το βαζει;!;

 

Μωβ novalac; Αυτο που πηρα εγω ειναι γαλαζιο... Τι γραφει απεξω το δικο σου;

Πηγα στην γυναικολογο σημερα ... οπως μου ειπε 40 μερες μετα τον τοκετο ...

Ολα καλα ειπε ... το καφε αιμα που ειδα τωρα τελευταια δεν ειναι κατι ανησυχητικο ... κατι παλιο ισως...

Εδωσε το οκ για μπανιο στην θαλασσα ... περιμενω πως και πως τον Αυγουστο! Και για το αλλο σπορ! χαχα!

Ειπε οτι δεν βλεπει να μου ερχεται περιοδος συντομα ... αν και δεν θηλαζω αποκλειστικα. Στον γιο ειχε ερθει εκει στις 40 μερες ... και τοτε δεν θηλαζα αποκλειστικα ...

Θα κανω αιματολογικες εξετασεις και για θυροειδη ...

Και το καλυτερο ... η ζυγαρια της ... με την οποια μετραω το βαρος μου τους τελευταιους 9 μηνες ... με εδειξε 71 κιλα! Ειμαι λιγοτερα και απο πριν μεινω εγκυος στην μπεμπα! 

Το επομενο ραντεβου μετα το φθινοπωρο για τεστ παπ ... και να δω και στα κιλα πως τα εχω παει! χαχα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Melody90 μέχρι 5 μηνών ;;; πφφφφ  

Που είστε οι υπολοιπες;; @Diana. @fani_ έχετε καιρό να γράψετε.

@orianna γεννησες φαντάζομαι ! Πώς εισαι; 

@chrimai πως εισαι με 4 παιδακια; προλαβαίνεις να πας τουαλετα; γιατί εγώ με τα 2 και δεν προλαβαίνω!

@mamSof μπράβο για τα κιλα! Εγώ σήμερα έχω γιατρό για 1η φορά μετά τη γέννα. Υπέρηχο λογικά θα μου κάνει;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Εμας ηρθε και μας ειδε παιδιατρος σημερα..ειμαστε 5300 και 56 εκ.Μια χαρα ολα μονο τα αυτακια του ειναι ερεθισμενα μεσα το τυμπανο και μου ειπε οτι μαλλον φταιει ο θηλασμος που τον κανω να ειμαστε ξαπλωτοι και οι δυο, οποτε πρεπει να την ξεχασω αυτη τη σταση γιατι μπορει να κανει ωτιτιδα.

Το Σαββατο σαραντιζουμε αλλα δυστυχως ακομα αισθανομαι οτι δεν εχουμε προγραμμα οσον αφορα τον υπνο..η  μονη στανταρ ωρα που εχει ειναι απο τις 4 το απογευνμα εως τις 6 με 6 και μιση...χθες βραδυ μονο 3 ωρες  σερι κοιμηθηκε βεβαια μου ειπε ο γιατρος οτι μπορει λογω κολικων να μην κοιμαται κ γι αυτο του ξεκιναω και ροφημα χαμομηλιου μηπως τον βοηθησει να χαλαρωνει.Για να δουμε , θα εχουμε καμια βελτιωση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα κοριτσια....εμεις με τον θυλασμο τα παμε καλα..αν και τις δινω και απο το μπουκαλι δικο μ γαλα ..και μια φορα στο τοσο ξενο..συνηθως οταν δν ειμαι σπιτι η δεν βρισκω χρονο...δλδ ολα καλα και με τον υπνο σχετικα καλα..να ρωτησω οσες σαραντισατε βγαλατε τα μωρακιας σας βολτα η ακομα ??? Εγβ την εβγαλα μια φορα στις δυο εμβομαδες μετα δεν ετυχε ξανα δυστηχως ..αλλα το εβαλα σκοπο να την βγαζω απο δω και περα ...

Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2018 at 6:02 ΜΜ, Farmakotriftena είπε:

@Melody90 μέχρι 5 μηνών ;;; πφφφφ  

Που είστε οι υπολοιπες;; @Diana. @fani_ έχετε καιρό να γράψετε.

@orianna γεννησες φαντάζομαι ! Πώς εισαι; 

@chrimai πως εισαι με 4 παιδακια; προλαβαίνεις να πας τουαλετα; γιατί εγώ με τα 2 και δεν προλαβαίνω!

@mamSof μπράβο για τα κιλα! Εγώ σήμερα έχω γιατρό για 1η φορά μετά τη γέννα. Υπέρηχο λογικά θα μου κάνει;

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια. Γέννησα κ γω στις 23 του μήνα. 3170 ο μπέμπης.τρώει πολύ από την αρχή κ κοιμάται κ 5-6 ώρες. Δεν χάσαμε καθόλου βάρος στο μαιευτήριο κ δεν κάναμε καθόλου ίκτερο. Όλα ήταν καλά. Τώρα είναι 4 κιλα κ θα βγούμε επιτέλους το Σάββατο βολτίτσα γιατί έχω πήξει μέσα. 

  • Μου αρέσει 2

6penp2.png

Link to comment
Share on other sites

1)fani_ 16/05/18  ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

2)Aggeliki22 31/05/18  3920kg ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

3)aspa80 05/06/18  ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

4)Farmakotriftena 19/05/18  3250kg ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

5)annaefin 02/06/18  3080kg ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

6)evaki_ 01/06/18  4080kg ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

7)Chrimai 11/06/18  3800kg ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

8)katsif 06/06/18  2630kg ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!! 

9)mamSof 23/05/18  3010kg ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

10)Melody90 23/05/18  3900kg ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

11)Sunshine84 09/06/18  3800kg ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!

12)Lia21 10/06/18  ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

13)orianna 23/06/18  3170kg ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

14)Diana. 08/06/18  2830kg ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

15)KarMar84 20/06/18  2730kg ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

16)Korina12 26/06/18  4000kg ΑΓΟΡΑΚΙ!!! 

17)elena** 07/07/18  3810kg ΑΓΟΡΑΚΙ!!! 

18)iwanna24 03/06/18  3000kΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

 

@orianna να σας ζήσει!! Υγεία και τύχη στον μπεμπη! 

 

  • Μου αρέσει 2

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, orianna είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια. Γέννησα κ γω στις 23 του μήνα. 3170 ο μπέμπης.τρώει πολύ από την αρχή κ κοιμάται κ 5-6 ώρες. Δεν χάσαμε καθόλου βάρος στο μαιευτήριο κ δεν κάναμε καθόλου ίκτερο. Όλα ήταν καλά. Τώρα είναι 4 κιλα κ θα βγούμε επιτέλους το Σάββατο βολτίτσα γιατί έχω πήξει μέσα. 

Να σας ζησει! Με το καλο οι βολτες! Ασε ... κι εγω που γεννησα νωριτερα ενα μηνα απο εσενα ... οι μονες βολτες που εκανα με την μικρη ηταν στην αρχη στους γιατρους που τρεχαμε για τον ικτερο! Αλλα λεω σιγα σιγα να δοκιμαζουμε καμια :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, orianna είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια. Γέννησα κ γω στις 23 του μήνα. 3170 ο μπέμπης.τρώει πολύ από την αρχή κ κοιμάται κ 5-6 ώρες. Δεν χάσαμε καθόλου βάρος στο μαιευτήριο κ δεν κάναμε καθόλου ίκτερο. Όλα ήταν καλά. Τώρα είναι 4 κιλα κ θα βγούμε επιτέλους το Σάββατο βολτίτσα γιατί έχω πήξει μέσα. 

Να σου ζησει ο μπεμπαρος!

Γεννησαμε όλες!  Έκλεισε το γκρουπ!!!! Απίστευτο!

Κορίτσια εγώ είχα πάρει μισή ευχή στις 20 μέρες και βγήκα με την μπεμπα. Έχουμε πάει για δουλειές,  ικα, αμκα κλπ καΙ τις δεύτερες πάμε λαϊκή! Αλλά βόλτες εδώ κοντά όχι τρελά πράγματα!  Το Σάββατο πήγαμε και για μπύρα!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...