Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Μαγτ είπε:

@Farmakotriftena τα πρώτα λεπτά που τραβάει το μωρό ναι κάνει συντριβάνια το καταλαβαίνω αν καμία φορά της φύγει η θηλή 

Άρα έχεις έντονη ροή. Ή υπερπαραγωγή(έχει πράσινα κακα ή αφρό στα κακα;)  Μάλλον γι αυτό κάνει έτσι το μωράκι σου. Πνίγεται.. οι ξαπλωτοι θηλασμοι βοηθούν. 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Farmakotriftena είπε:

Άρα έχεις έντονη ροή. Ή υπερπαραγωγή(έχει πράσινα κακα ή αφρό στα κακα;)  Μάλλον γι αυτό κάνει έτσι το μωράκι σου. Πνίγεται.. οι ξαπλωτοι θηλασμοι βοηθούν. 

Οχι τα κακακια της ειναι κιτρινα με μικρούς κοκους ..σε ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις να χαίρεσαι τα παιδάκια  σου 

  • Μου αρέσει 1

sLuap3.png

Link to comment
Share on other sites

On 16/8/2018 at 6:05 ΜΜ, Farmakotriftena είπε:

Κατά το απόγευμα οι θηλασμό μας Είναι μαρτύριο.  Κουνιέται κ κοπανιεται  ολόκληρος.  Τι είναι αυτό το πράγμα πια... 

 

καλημέρα κορίτσια!

εμάς τις τελευταίες μέρες το μωρό στο βραδινό γεύμα (οχτώ με εννιά) το κάνει μόνο αυτό. Καταπίνει γουλιά και κλάμα. Γουλιά και κλάμα.Οπότε ξυπνάει κατά τις 12 να φάει καλύτερα.

Τουλάχιστον σιγά σιγά έχει καλυτερεύσει στο θέμα των αναγωγών. Έχουν μειωθεί κατά πολύ!

Επίσης ακόμα έχω συντριβάνια. Εγώ το καταλαβαίνω γιατί με πονάνε και οι 2 μαστοί ταυτόχρονα στο πλάι.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χρησιμοποιώ θήλαστρο πού και πού αν χρειαστεί να βγάλω γάλα γι αποσυμφόρηση. 

εν τω μεταξύ σήμερα επειδή χρειάστηκε να λείψω εκτάκτως, έδωσε η μάνα μου στο μωρό ξένο γάλα. Το ήπιε τελικά αν και στην αρχή τσίναγε. Μετά όμως είχε ένα κλαψούρισμα που δεν το συνηθίζει. Σκέφτομαι μήπως του έπεσε βαρύ. Το σανιλακ του έδωσα, θα ρωτήσω τον γιατρό μήπως υπάρχει κάποιο πιο ελαφρύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια...χαθηκαμε...εμεις παθαμε συχγηση θηλων ...οποτε στοπ θηλασμος οκ οσο κρατησε κρατησε..τωρα δινω δικο μ .με θηλαστρο και ξενο...απο κιλα εχουμε γινει σαν μπαλονι.. αλλα απο υπνο οσο τπτ αλλο...ειδικα βραδυ...ξερενετε στον υπνο....πωωωω καμια σχεση μ τον γιο μ ...παλι κλ γτ δν θα αντεχα ...εμεις πηγαμε στο νουμερο4 στα μπιμπελινα εσεις,??? Τι νεα ??? Γυρισατε απο διακοπες ??? Πως τα περασατε??

Link to comment
Share on other sites

On 19/8/2018 at 11:18 ΠΜ, Lia21 είπε:

καλημέρα κορίτσια!

εμάς τις τελευταίες μέρες το μωρό στο βραδινό γεύμα (οχτώ με εννιά) το κάνει μόνο αυτό. Καταπίνει γουλιά και κλάμα. Γουλιά και κλάμα.Οπότε ξυπνάει κατά τις 12 να φάει καλύτερα.

Τουλάχιστον σιγά σιγά έχει καλυτερεύσει στο θέμα των αναγωγών. Έχουν μειωθεί κατά πολύ!

Επίσης ακόμα έχω συντριβάνια. Εγώ το καταλαβαίνω γιατί με πονάνε και οι 2 μαστοί ταυτόχρονα στο πλάι.

 

Λία είμαι από τις μανούλες Μαΐου...Κ εμένα τα ίδια, εκεί που νόμιζα ότι είχε εδραιωθει ο θηλασμος (3μιση μηνών είμαστε) ξανά ποτάμια, ξανά κλάμα κ κακό κυρίως από τον αριστερό μαστό...δεν τον θέλει καθόλου...δύο λύσεις, το πρωί έβγαλα με το χέρι (δεν έχω θηλαστρο) περίπου 50 μλ γάλα κ μετά τον έβαλα οπότε είχε μειωθεί η ροή οπότε έφαγε καλύτερα...Κ τώρα το απόγευμα ήμουν ημιξαπλωτη στο κρεβάτι κ τον έβαλα παράλληλα πάνω μου κ θηλαζε (με κοιτούσε για να καταλάβεις)...έφαγε χωρίς να κλαίει καθόλου, ενώ στην αρχή που πήγα να τον βάλω στην κανονική στάση θηλασμού κλάμα κ κακό...στα λέω μήπως βοηθηθεις λίγο...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσαρες

Χτες γυρίσαμε από διακοπες, είχαμε πάει χανια, καλά περάσαμε.  Η μικρή εστρωσε κάτω. ... Το βραδυ ξυπνάει στις 4 μόνο,  μετά στις 8 και κοιμάται 10. Αρχοντες.

Τα νεύρα μου όμως έχουν γίνει κροσια. Δεν ξεκούραστηκα καθώς το σπίτι είναι δικό μας και είχα και δουλειές του σπιτιού και ο δικός μου με πρόφαση τον θηλασμο μου πασαρε συνέχεια το μωρό. ...

Έχω απορια. Τι βράδυ που κοιμάται τεντωμένο πολύ το κεφάλι της προς τα πίσω .  Το κάνει και εσάς?  Η παιδίατρος μας είπε δεν είναι τίποτα λιλα εγώ ανησυχω....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, katsif είπε:

Γεια σας κοριτσαρες

Χτες γυρίσαμε από διακοπες, είχαμε πάει χανια, καλά περάσαμε.  Η μικρή εστρωσε κάτω. ... Το βραδυ ξυπνάει στις 4 μόνο,  μετά στις 8 και κοιμάται 10. Αρχοντες.

Τα νεύρα μου όμως έχουν γίνει κροσια. Δεν ξεκούραστηκα καθώς το σπίτι είναι δικό μας και είχα και δουλειές του σπιτιού και ο δικός μου με πρόφαση τον θηλασμο μου πασαρε συνέχεια το μωρό. ...

Έχω απορια. Τι βράδυ που κοιμάται τεντωμένο πολύ το κεφάλι της προς τα πίσω .  Το κάνει και εσάς?  Η παιδίατρος μας είπε δεν είναι τίποτα λιλα εγώ ανησυχω....

Γειά σου Κατερίνα, και εμένα έτσι κοιμάται... την βάζω οριζόντια πάνω - πάνω και το πρωί την βρίσκω κάθετα τέρμα κάτω! 


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια.. Εμείς περνάμε το άλμα της 12ης εβδομάδας..ψιλοφρίκαρα στην αρχή γιατί το μωρό είναι σαν άλλο παιδί..απο εκει που "μίλαγε" συνέχεια, τώρα μου χαμογελάει αλλά περιόρισε την ομιλία του..κλάμα φοβερό και ουρλιάζει ενώ δεν έκλαιγε ποτέ πριν ( μη βαράτε, ήταν ησυχο μωρό...) και το αποκορύφωμα μου κάνει απεργία θηλασμού... με αποτέλεσμα να προσπαθώ να τον ξεγελάσω για να φάει ή να τον ταίζω κοιμισμένο..έχω αγχωθεί ομως οτι θα μου μειώσει την παραγωγή..έκανα και την βλακεία και του έδωσα πιπιλα πριν μπει στο άλμα.. κοιμήθηκε 2 φορές με πιπιλα μεσημέρι, 2 διαφορετικές μέρες και 1 απόγευμα που τον είχα στο μάρσιπο και δεν ησυχαζε και ημασταν εξω..στην αρχή φοβήθηκα μηπως έχει πάθει συγχυση θηλών αλλα με λίγη έρευνα είδα πως είναι συμπεριφορά άλματος..συνηθως γινεται στο 15-19 αλλά εμένα μάλλον αρχισε απο τώρα..δε θελω να ξερω τι μας περιμένει σε ένα μηνα..το πόσο χάλια αισθάνομαι δεν περιγράφεται..απο εκει που ηρεμούσε στο στήθος πάντα και ηταν φαγανός, τώρα το βλέπει και κλαίει..και οχι μονο το στηθος αλλα και εμένα..τον κράταγε το πρωί ο μπαμπάς του και ηταν ηρεμο και μολις με ειδε αρχισε να κλαιει σπαρακτικα στα καλα καθουμενα.. Προς ώρας τα βράδια μου έχει κοιμηθεί κανονικά παρά τη γκρίνια του αλλά πλησιάζει το βράδυ και φοβάμαι τώρα..κοιμάται ήδη 2 ώρες και φοβάμαι πως δε θα κοιμάται και θα ουρλιάζει.. περνάει καμία αλλη τα ίδια ή έχει περάσει κάποια που μας διαβαζει να μου δωσει κουράγιο;;; εχω αγχωθει οτι θα μου κοψει το θηλασμο και οτι θα πετρωσει το στηθος μου...με βάση τη γνωστή εφαρμογή/βιβλίο έχουμε ακόμα 4 μέρες στο άλμα..τρέμω...

@Aggeliki22 κορίτσι μου πως την κατάλαβες την σύγχυση θηλών?

@katsif κι εμένα κοιμάται έτσι και η παιδίατρος μας είπε να μην ανησυχούμε, μην αγχώνεσαι!  


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, evaki_ είπε:

Γεια σας κορίτσια.. Εμείς περνάμε το άλμα της 12ης εβδομάδας..ψιλοφρίκαρα στην αρχή γιατί το μωρό είναι σαν άλλο παιδί..απο εκει που "μίλαγε" συνέχεια, τώρα μου χαμογελάει αλλά περιόρισε την ομιλία του..κλάμα φοβερό και ουρλιάζει ενώ δεν έκλαιγε ποτέ πριν ( μη βαράτε, ήταν ησυχο μωρό...) και το αποκορύφωμα μου κάνει απεργία θηλασμού... με αποτέλεσμα να προσπαθώ να τον ξεγελάσω για να φάει ή να τον ταίζω κοιμισμένο..έχω αγχωθεί ομως οτι θα μου μειώσει την παραγωγή..έκανα και την βλακεία και του έδωσα πιπιλα πριν μπει στο άλμα.. κοιμήθηκε 2 φορές με πιπιλα μεσημέρι, 2 διαφορετικές μέρες και 1 απόγευμα που τον είχα στο μάρσιπο και δεν ησυχαζε και ημασταν εξω..στην αρχή φοβήθηκα μηπως έχει πάθει συγχυση θηλών αλλα με λίγη έρευνα είδα πως είναι συμπεριφορά άλματος..συνηθως γινεται στο 15-19 αλλά εμένα μάλλον αρχισε απο τώρα..δε θελω να ξερω τι μας περιμένει σε ένα μηνα..το πόσο χάλια αισθάνομαι δεν περιγράφεται..απο εκει που ηρεμούσε στο στήθος πάντα και ηταν φαγανός, τώρα το βλέπει και κλαίει..και οχι μονο το στηθος αλλα και εμένα..τον κράταγε το πρωί ο μπαμπάς του και ηταν ηρεμο και μολις με ειδε αρχισε να κλαιει σπαρακτικα στα καλα καθουμενα.. Προς ώρας τα βράδια μου έχει κοιμηθεί κανονικά παρά τη γκρίνια του αλλά πλησιάζει το βράδυ και φοβάμαι τώρα..κοιμάται ήδη 2 ώρες και φοβάμαι πως δε θα κοιμάται και θα ουρλιάζει.. περνάει καμία αλλη τα ίδια ή έχει περάσει κάποια που μας διαβαζει να μου δωσει κουράγιο;;; εχω αγχωθει οτι θα μου κοψει το θηλασμο και οτι θα πετρωσει το στηθος μου...με βάση τη γνωστή εφαρμογή/βιβλίο έχουμε ακόμα 4 μέρες στο άλμα..τρέμω...

@Aggeliki22 κορίτσι μου πως την κατάλαβες την σύγχυση θηλών?

@katsif κι εμένα κοιμάται έτσι και η παιδίατρος μας είπε να μην ανησυχούμε, μην αγχώνεσαι!  

Τι καταλαβα γιατι τις εδινα και μπουκαλι ειτε παλι δικο μ η ξενο...οταν την εβαζα στο στηθος δν ηθελε με τιποτα μετα περνουσε η ωρα και γινοταν ακομα χειροτερα γιατι δεν ετρωγε και νευριαζε και αλλο ...αλλα το ηξερα οτι θα γινοταν ...περνουσαμε και αλμα και μ ηρθε πακετο....απλα τωρα τις δινω μεικτη διατροφη ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Και ο δικος μου,μου κανει νουμερα καποιες φορες στο θηλασμο...καποιες φορες οταν τον βαζω δεξια αρχιζει και χτυπιεται και τσιριζει οποτε του αλλαζω στηθος και ηρεμει. Σνεχιζει το βραδυ και εχει εναν εκνευρισμο οπου παλι χτυπιεται κ τσιριζει και δεν θελει να θηλασει (κραταει κανενα τεταρτο η ολη φαση) αλλα η γιατρος μου ειπε οτι μαλλον η νυστα ειναι γιατι το κανει συγκεκριμενη ωρα το βραδυ.

Εν τω μεταξυ τον ειχα παρατηρησει οτι εβαζε συνεχεια το χερι στο στομα και εβγαζε πολλα σαλακια...αυτο τελικα εχει να κανει με τα δοντια τα οποια αρχισαν και ξεχωριζουν μεσα απο τα ουλα και απ οτι ειπε η γιατρος σε 2 μηνες θα βγουνε μαλλον οποτε μπορει να μου ξεκινησει στερεες  απο 4 μιση μηνων...για να δουμε γιατι καλος ο θηλασμος αλλα κουραστικος και δεσμευση .....παντως βρε κοριτσια ουτε χρονομετρο να ηταν 12 παρα τεταρτο  κοιμηθηκε και 3 παρα τεταρτο ξυπνησε για να θηλασεικαι το κανει συνεχεια.Μα τι ακριβεια χρονου ειναι αυτη ?!!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, aspa80 είπε:

Καλημερα!

Και ο δικος μου,μου κανει νουμερα καποιες φορες στο θηλασμο...καποιες φορες οταν τον βαζω δεξια αρχιζει και χτυπιεται και τσιριζει οποτε του αλλαζω στηθος και ηρεμει. Σνεχιζει το βραδυ και εχει εναν εκνευρισμο οπου παλι χτυπιεται κ τσιριζει και δεν θελει να θηλασει (κραταει κανενα τεταρτο η ολη φαση) αλλα η γιατρος μου ειπε οτι μαλλον η νυστα ειναι γιατι το κανει συγκεκριμενη ωρα το βραδυ.

Εν τω μεταξυ τον ειχα παρατηρησει οτι εβαζε συνεχεια το χερι στο στομα και εβγαζε πολλα σαλακια...αυτο τελικα εχει να κανει με τα δοντια τα οποια αρχισαν και ξεχωριζουν μεσα απο τα ουλα και απ οτι ειπε η γιατρος σε 2 μηνες θα βγουνε μαλλον οποτε μπορει να μου ξεκινησει στερεες  απο 4 μιση μηνων...για να δουμε γιατι καλος ο θηλασμος αλλα κουραστικος και δεσμευση .....παντως βρε κοριτσια ουτε χρονομετρο να ηταν 12 παρα τεταρτο  κοιμηθηκε και 3 παρα τεταρτο ξυπνησε για να θηλασεικαι το κανει συνεχεια.Μα τι ακριβεια χρονου ειναι αυτη ?!!

Akrivos ke emena to exei auto me tin ora ...san na vazune xronometro....

Καλημερα κοριτσια ..να ρωτησω κατι..εχω ρουχαλακια τις μικρης που δεν τις κανουν και ειναι αρκετα και ενα ενα ...δεν ξερω τι να τα κανω ..καθως μ πιανουν πολυ χωρο..αλλα και να τα πεταξω δεν μ παει η καρδια οχι επειδη τα εχω πληρωσει ειδικα καποια πολυ ακριβα αλλα οσο σκεφτωμαι οτι αλλα μωρακια δλδ η μανουλες δεν εχουν και δεν μπορουν να αγορασουν ...αμα ξερει καμια που μπορω να τα δωσω π.χ σε καπιο ιδριμα η κατι τετιο.??? Και αν εχουν αριθμο και τα λοιπα ..μιλαω για θεσσαλονικη....θα με βοηθουσατε πολυ...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Aggeliki22 είπε:

.αλλα και να τα πεταξω δεν μ παει η καρδια οχι επειδη τα εχω πληρωσει ειδικα καποια πολυ ακριβα αλλα οσο σκεφτωμαι οτι αλλα μωρακια δλδ η μανουλες δεν εχουν και δεν μπορουν να αγορασουν ...αμα ξερει καμια που μπορω να τα δωσω π.χ σε καπιο ιδριμα η κατι τετιο.??? Και αν εχουν αριθμο και τα λοιπα ..μιλαω για θεσσαλονικη....θα με βοηθουσατε πολυ...

όχι όχι μην τα πετάξεις! δώστα να πιάσουν τόπο! μπράβο σου πάντως για αυτή την πρόθεσή σου!

katrin ευχαριστώ, θα δοκιμάσω αυτά που λες!

όσο μεγαλώνουν , τόσο σε τρελαίνουν! ο δικός μου όλο χαμογελάκια είναι ή του μιλάς και σου απαντάει 8 στις 10 φορές  ¨αγκου¨. μου έρχεται να το ζουλήξω από αγάπη!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...