Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

πρίν από 2 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Μισό να τσεκάρω (το e lactancia είναι ότι πιο αξιόπιστο υπάρχει είναι παγκόσμια σελίδα και υπαρχει για να ενημερώνονται και οι γιατροί) Μπορεί να έχει και δίκιο όμως.

Σιγουρα εχει δικιο το γραφει και στην ενεση στο χαρτι με τις ενδειξεις.


...:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Golimumab βγαίνει very low risk for breastfeeding. Βάλε τη ρευματολογο σου να τσεκάρει. Το φάρμακο είναι συμβατό πλήρως. Εινσι κρίμα να το σταματήσεις γι αυτό. Υπάρχουν και οδηγίες για τους γιατρούς στη σελίδα αυτή νομίζω. Οι γιατροί δε μπορούν να γνωρίζουν να είναι συμβατό ή οχι. Μπες και τσέκαρε πατα στο google e lactancia... μπορείς να ξεκινήσεις οπότε θες τη θεραπεία σου και να θηλαζεις ταυτόχρονα!!!!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Farmakotriftena είπε:

Golimumab βγαίνει very low risk for breastfeeding. Βάλε τη ρευματολογο σου να τσεκάρει. Το φάρμακο είναι συμβατό πλήρως. Εινσι κρίμα να το σταματήσεις γι αυτό. Υπάρχουν και οδηγίες για τους γιατρούς στη σελίδα αυτή νομίζω. Οι γιατροί δε μπορούν να γνωρίζουν να είναι συμβατό ή οχι. Μπες και τσέκαρε πατα στο google e lactancia... μπορείς να ξεκινήσεις οπότε θες τη θεραπεία σου και να θηλαζεις ταυτόχρονα!!!!

Το εχει τσεκαρει κ μου το εχει απαγορεψει δν εχει αναφερθει καποιο προβλημα με τον θηλασμο αλλα δν εχει βγει κ εγκυκλιος που το εξασφαλιζει.οποτε δν το ρισκαρω οπως κ να εχει. Σε ευχαριστω παντως.

  • Μου αρέσει 1

...:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια!

Τι κανετε; 

Σημερα ειναι η δευτερη μερα που η μπεμπα βγαζει σχεδον συνεχως την γλωσσα της εξω. Θα δω τι θα κανει και αυριο .. και θα αποφασισω αν θα ανησυχησω ή οχι. Σκεφτομαι στοματιτιδα ... Δεν το εκανε νωριτερα. Ο μπαμπας της λεει οτι ειναι κατι που κανουν τα μωρα 3+μηνων. Τα δικα σας το κανουν;

Στηριζει πια αρκετα το κεφαλι της οταν την βαζω μπρουμυτα ... και το κανω 2-3 φορες την μερα πια.

Στα γευματα εχει αρχισει εδω και μια δυο μερες να της δινω 210 μλ! Οχι οτι το πινει ολο καθε φορα ... αλλα το αυξησα 30 μλ γιατι φταναμε να πινει τα 180μλ και να κλαιει που δεν εχει αλλο! Συνηθως πινει 5-6 γευματα την μερα. Οσο για τις πανες, την αλλαζω παντα πριν απο το γευμα, που ειναι κατουρημενη ... και μετα την αλλαζω και στα κακα, που εχει συνηθως και τσισα. Βεβαια κακα μπορει να μην κανει και καθε μερα ... Σημερα βεβαια εκανε 2 φορες το απογευμα!

Κατα τα αλλα ... ξεκινανε τα σχολεια ... και περιμενω πως και πως να παει ο μικρος μου λιγο για να ειμαι χαλαρη το πρωι! 3 μηνες διακοπες για την μανα ειναι μεγαλο θεμα! Ηρωιδα η μαμα μου ηταν τοτε! Πηγαιναμε για παραθεριση και ο μπαμπας μου ερχοταν μονο τα ΣΚ. Ειχαμε μαζι και την μαμα της μαμας μου, αλλα γιαγια μεγαλης ηλικιας. Βεβαια κι εγω θα προτιμουσα το χωριο απο το να καθομουν στην πολη .. αλλα δυσκολα ενας ανθρωπος να κουμανταρει δυο παιδια μωρα/νηπια. 

Καλη σχολικη χρονια λοιπον στους μαθητες μας!

 

Link to comment
Share on other sites

Για θυμιστε μου .. αποφασισατε για ονομα; Εκανα μια βολτα τωρα στο φορουμ και διαβαζα ...

Αν θυμαστε, εμεις θα την ονομασουμε Αικατερινη, απο την γιαγια της την Καιτη, την μητερα μου. Το ειχα πει απο παλια στην μαμα μου οτι αν εκανα κοριτσακι θα εδινα το ονομα της μαζι με καποιο ακομη. Ετσι ομως μου εχει τωρα η κατασταση θα δωσω μονο το δικο της και επιπλεον εχω καταληξει οτι δεν μου αρεσει το παιδι να εχει 2 ονοματα. Βεβαια δεν θελω και να το φωναζω με κατι τοσο μακρυ ... γιατι δεν θα το προλαβω απο το να το πατησει αμαξι που λεω. Το Κατερινα να πω την αληθεια δεν μου αρεσει ιδιαιτερα ... Αλλωστε και την μαμα μου δεν την φωναζαν ποτε ετσι ... οταν ηταν μικρη Κατινα ή Κατινουλα την ελεγε η μαμα της και μεγαλωνοντας το αλλαξε η ιδια στο μοντερνο για το τοτε καιρο Καιτη! Υποκοριστικα αλλα που ακουσα και διαβασα ειναι τα Κατια, Κακια, Ρινα, Ερινα, Νινα, Τερη, Τενια, Καρινα, Καρη, Κατρινα, Κατριν, Τρινα, Τινα, Ερη, Κρηνη... Δεν τρελαινομαι και για καποιο απο αυτα ... Μου αρεσει ισως το Νινα ή το Τινα ... και το Τρινα ... Σκεφτηκα λοιπον να την φωναζω Αικατη [Εκατη] ... ξερω ... ακουγεται αλλο ονομα ... αλλα ειναι το πιο κοντινο στο Καιτη που μπορω να σκεφτω ... Ο μπαμπας της δεν θελει να την λεμε Καιτη γιατι ειναι πολυ 80's τουλαχιστον ... και η αληθεια ειναι οτι ειναι καπως περιεργο το Καιτη σε μωρο ... καλυτερο το Καιτουλα αλλα φοβαμαι μην της μεινει για παντα ... οπως ακουμε κατι Βασουλες  ... Αλλο να ειναι το αρχικο ονομα οπως για παραδειγμα το Σταυρουλα ή το Πετρουλα ... που και παλι υπαρχουν και καλυτερες εκδοχες του ονοματος. Να σημειωσω οτι δεν μου αρεσει να τα φωναζω τα παιδια μου με καποιο υποκοριστικο του υποκοριστικου τυπου Κατερινουλα ... Ο γιος μου ειναι Αλκης απο το Αλκιβιαδης. Αλλο αν στις τρυφερες στιγμες χρησιμοποιειται καποιο τυπου "μικρουλι", "θυσαυρε" ή και κατι που ισως βγαινει απο το ονομα. Τις σκεψεις σας παρακαλω ... 

Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2018 at 9:57 ΠΜ, katsif είπε:

Να σου ζήσει ασπα! Και το όνομα αυτού? 

Εμείς λέμε για Χριστούγεννα. ....

Κορίτσια μου έχω πρόβλημα.  Θέλω τα φώτα σας. Την προηγούμενη εβδομάδα ζύγισα την μικρη και ήταν λίγο πίσω στο βάρος.  Επειδή θα πήγαινα στην παιδιατεο να μου γράψει έναν υπερηχο για τα ισχια την ρώτησα για το βαρος. Βγάζει λοιπόν κομπιουτερακι και μου λέει.  Από την τελευταία φορά που πήγες παιδίατρο παίρνει 18 γραμμάρια την μερα αντί για 25. Αρα αυξάνεις γεύμα και αν δεν πάρει σε μια εβδομάδα ξεκινάς ξένο.  Είμαι να σκάσω.  Έχω πονέσει πααααα άρα πολύ για να κάνω αποκλειστικά θηλασμό.  Τι να κανω λέτε?  Εγώ λέω να πάρω μια δεύτερη γνωμη

Καλησπερα κοριτσια!

Εμεις οπως σας ειχα πει τον βαφτισαμε πριν 10 μερες!Το ονομα αυτου Ιωαννης (Γιαννη τον φωναζουμε) αλλα μ αρεσει να τον λεω και μπεμπακο που και που!!Περιοδος εχει ερθει σε καμια απο εσας που θηλαζετε αποκλειστικα?Εμενα ακομα τιποτα.Ισως οταν αραιωσει ο θηλασμος λετε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , aspa80 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!

Εμεις οπως σας ειχα πει τον βαφτισαμε πριν 10 μερες!Το ονομα αυτου Ιωαννης (Γιαννη τον φωναζουμε) αλλα μ αρεσει να τον λεω και μπεμπακο που και που!!Περιοδος εχει ερθει σε καμια απο εσας που θηλαζετε αποκλειστικα?Εμενα ακομα τιποτα.Ισως οταν αραιωσει ο θηλασμος λετε?

Καλημερα! 

Να τον χαιρεστε και παλι τον μικρο σας Γιαννη!

Εγω δεν θηλαζα αποκλειστικα περα απο 8 μερες .. και να φανταστεις οτι μου ηρθε μετα τους 2 μηνες. Οποτε θεωρω οτι ειναι θεμα καθαρα της καθε μιας, του οργανισμου της. Στον γιο μου ειχε ερθει παλι χωρις αποκλειστικο θηλασμο στον μηνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, aspa80 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!

Εμεις οπως σας ειχα πει τον βαφτισαμε πριν 10 μερες!Το ονομα αυτου Ιωαννης (Γιαννη τον φωναζουμε) αλλα μ αρεσει να τον λεω και μπεμπακο που και που!!Περιοδος εχει ερθει σε καμια απο εσας που θηλαζετε αποκλειστικα?Εμενα ακομα τιποτα.Ισως οταν αραιωσει ο θηλασμος λετε?

Εμενα μου ήρθε πριν 2 μέρες και θηλαζω αποκλειστικά :sad: απλά έχω μέτρια ροή και όχι πολύ μεγάλη που έχουν συνήθως στην πρώτη περίοδο.... 


Link to comment
Share on other sites

Χθες πήγαμε στην παιδιατρο εμεις..  2.5 μηνων  7.100 ζυγιζει το παιδι 65 ποντους! Πολυ καλος!  Εκανε και το πρωτο εμβολιο.. ουτε που τον ακουσαμε.  Ειχα μια ελπιδα μετα οτι θα κοιμηθει αλλα τζιφος!!! Το ονομα του Απόλλωνας.. του καναμε ονοματοδοσια απτην πρωτη βδομαδα που γεννηθηκε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Korina12 είπε:

Χθες πήγαμε στην παιδιατρο εμεις..  2.5 μηνων  7.100 ζυγιζει το παιδι 65 ποντους! Πολυ καλος!  Εκανε και το πρωτο εμβολιο.. ουτε που τον ακουσαμε.  Ειχα μια ελπιδα μετα οτι θα κοιμηθει αλλα τζιφος!!! Το ονομα του Απόλλωνας.. του καναμε ονοματοδοσια απτην πρωτη βδομαδα που γεννηθηκε!

Πολύ καλός!Και ο δικος μου σε αυτα τα κυβικα ειναι,τα ανωτατα φυσιολογικα οπως ειπε η γιατρος μας...εγω δεν του φοραω τα ρουχα που  λενε για 3ων μηνων αλλα αυτα που ειναι για μεγαλυτερους μηνες γιατι το νοιωθω οτι ειναι στριμωγμενο στα ρουχα της ηλικιας του!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα άφαντη ακόμα η περίοδος. Καλύτερα. Δεν τρελαίνομαι στην ιδέα της σερβιέτες...

Σε λίγες μέρες γινόμαστε 4ων μηνων... πως πέρασε έτσι ο καιρός. Ο μπέμπης μου μεγαλώνει και εγώ θέλω να είναι έτσι μωράκι να τον θηλάζω να τον έχω αγκαλιά και να τον φιλάω συνέχεια.

Είναι 6800 περίπου σε βάρος! Από θηλασμους συνεχίζουμε στο ίδιο μοτίβο. Όλη μέρα σχεδον. Κάνω γύρω στους 12 με 14 θηλασμους και τη νύχτα κοιμάται 10 ώρες (οι 2 θηλασμό είναι τη νύχτα για 10')

Εντωμεταξυ ειμαστε στη φαση τωρα που οποιος τον εχει αγκαλια εκεινος κοιτάει μόνο εμένα αααχ :x :x:x και γελαει συνεχεια(και κλαιει συνεχεία..)


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2018 at 12:49 ΠΜ, mamSof είπε:

Για θυμιστε μου .. αποφασισατε για ονομα; Εκανα μια βολτα τωρα στο φορουμ και διαβαζα ...

Αν θυμαστε, εμεις θα την ονομασουμε Αικατερινη, απο την γιαγια της την Καιτη, την μητερα μου. Το ειχα πει απο παλια στην μαμα μου οτι αν εκανα κοριτσακι θα εδινα το ονομα της μαζι με καποιο ακομη. Ετσι ομως μου εχει τωρα η κατασταση θα δωσω μονο το δικο της και επιπλεον εχω καταληξει οτι δεν μου αρεσει το παιδι να εχει 2 ονοματα. Βεβαια δεν θελω και να το φωναζω με κατι τοσο μακρυ ... γιατι δεν θα το προλαβω απο το να το πατησει αμαξι που λεω. Το Κατερινα να πω την αληθεια δεν μου αρεσει ιδιαιτερα ... Αλλωστε και την μαμα μου δεν την φωναζαν ποτε ετσι ... οταν ηταν μικρη Κατινα ή Κατινουλα την ελεγε η μαμα της και μεγαλωνοντας το αλλαξε η ιδια στο μοντερνο για το τοτε καιρο Καιτη! Υποκοριστικα αλλα που ακουσα και διαβασα ειναι τα Κατια, Κακια, Ρινα, Ερινα, Νινα, Τερη, Τενια, Καρινα, Καρη, Κατρινα, Κατριν, Τρινα, Τινα, Ερη, Κρηνη... Δεν τρελαινομαι και για καποιο απο αυτα ... Μου αρεσει ισως το Νινα ή το Τινα ... και το Τρινα ... Σκεφτηκα λοιπον να την φωναζω Αικατη [Εκατη] ... ξερω ... ακουγεται αλλο ονομα ... αλλα ειναι το πιο κοντινο στο Καιτη που μπορω να σκεφτω ... Ο μπαμπας της δεν θελει να την λεμε Καιτη γιατι ειναι πολυ 80's τουλαχιστον ... και η αληθεια ειναι οτι ειναι καπως περιεργο το Καιτη σε μωρο ... καλυτερο το Καιτουλα αλλα φοβαμαι μην της μεινει για παντα ... οπως ακουμε κατι Βασουλες  ... Αλλο να ειναι το αρχικο ονομα οπως για παραδειγμα το Σταυρουλα ή το Πετρουλα ... που και παλι υπαρχουν και καλυτερες εκδοχες του ονοματος. Να σημειωσω οτι δεν μου αρεσει να τα φωναζω τα παιδια μου με καποιο υποκοριστικο του υποκοριστικου τυπου Κατερινουλα ... Ο γιος μου ειναι Αλκης απο το Αλκιβιαδης. Αλλο αν στις τρυφερες στιγμες χρησιμοποιειται καποιο τυπου "μικρουλι", "θυσαυρε" ή και κατι που ισως βγαινει απο το ονομα. Τις σκεψεις σας παρακαλω ... 

Φιλενάδα σαν κατερινα σου λέω να μην το κόψεις το όνομα είναι κρίμα. Είμαι κατά της κοπής και θεωρώ ότι είναι αξιοπρεπές το όνομα....

Και εμας βγάζει γλώσσα!  Πολύ γέλιο και είναι τόσο δα  μικρούλα! 

Ξεκίνησαν και τα σχολεία ! Καλή πρόοδο σε όλους!  Πήραμε τετράδια, ντυσαμε βιβλία! 

Τελικά το γλύτωσα το ξένο γιαυτό τον μήνα τουλάχιστον. Αλλά αυξησα τους θηλασμους και τα έχω παίξει.  Πιπίλα δεν θέλει με τίποτα.  Προτιμάει να πιπιλαει βυζο το γλυκούλι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...