Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

16 ώρες πρίν, katsif είπε:

Έλα φιλενάδα ούτε εγώ έχω περίοδο!  Θηλάζουμε αποκλειστικά και τρώμε και μπανάνα! 

6 μηνών και λίγων ημερών. 

Κορίτσια θέλω βοήθεια.  Σκεφτόμαστε βάπτιση τον Μάρτη. Αν δεν κάνω τραπέζι θα είμαι γύφτος?  Είναι αυτονόητο?  Σκέφτομαι επίσης να βάλω αριθμό λογαριασμού στην πρόσκληση, γυφτια?

Τραπέζι αν δεν κάνεις όχι δεν θα είσαι γύφτος! Πολλοί το κάνουν πλέον και καλά κάνουν κατά τη γνώμη μου γιατί και 4.000 δεν είναι για πέταμα! Εμείς αναγκαστικά θα κάνουμε γιατί ο άντρας μου είναι από Κύπρο και θα έρθουν από Κύπρο οπότε δεν λέει να μην κάνουμε τραπέζι. Όσο για τον αριθμό λογαριασμού δεν ξέρω τι να σου πω... Στην Κύπρο θεωρείται δεδομένο ότι θα δώσουν χρήματα εδώ σε μας πάλι όλοι ρούχα παίρνουν. 

11 ώρες πρίν, katrin* είπε:

Εεεε μα 6 κιλά, τα έχασες στη βδομάδα......κλαίνε οι χήρες κλαίνε και οι παντρεμενες χαχαχαχα!!!άσε κορίτσι τπτ δεν τρώει ακόμα...βασικά δεν ανοίγει καν το στόμα....μόλις βλέπει φαγητό το σφραγίζει...οτιδήποτε άλλο το βάζει κανονικά στο στόμα...δεν προσφέρω καθόλου αλεσμενα οπότε πιστεύω ότι θέλει το χρόνο του να συνηθίσει τις υφές κ να μάθει να καταπίνει....

Δεν προσφέρεις αλεσμενα; δλδ;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

17 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

6 κιλά πήρα αλλά ναι μεν τα έχασα μέσα σε μια βδομάδα όμως ενώ είμαι στα ίδια κιλά με πριν την εγκυμοσύνη νιώθω σαν πρησμενη. Ένα περίεργο πράγμα. Κάτι δεν μου κάθεται καλά αχαχαχ

Ούτε εσένα τρωει;;; για πες για πες!!

Καλημερα κι εγω 5 κιλα πηρα και τα εχασα με το που γεννησα ομως ενιωθα πρησμενη.Με την πρωτη περιοδο ενιωσα καλα.Κρατησε οσες φορες ηρθε 1 μερα περισσοτερο και δεν πονουσε καθολου.Παντως τα τζην δεν κλεινανε με τιποτα.Μου ειπαν για τη λεκανη θελει τουλαχιστον χρονο

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα 23 κιλά στην εγκυμοσύνη. Έχω άλλα 10 να χάσω, αλλά δεν μπορώ ν ακολουθήσω τώρα κάποια διατροφή όσες φορές κι αν προσπάθησα. Δεν κατάφερα να χάσω γραμμάριο και τελικά πιστεύω πως ισχύει αυτό που μου είπε η οδοντίατρός μου που ασχολείται με τη διατροφή: ο οργανισμός λόγω θηλασμού κρατάει άμυνα και προσπαθεί να διατηρεί λίπος για να τραφεί το μωρό. Μετά τον θηλασμό θα ξεκινήσω εντατικά κι αν δεν τα χάσω θα πάω σε διατροφολόγο. 

Η περίοδος ήρθε στους 5μιση μήνες. Καταρχάς ηρέμησα λίγο και γλύκανα. Στην αρχή ξεπρήστηκα κάπως αλλά τώρα ξαναπρήστηκα. χαχαχαχαχα

Εμείς θα βαφτίσουμε το μωρό το καλοκαίρι! Νονούς είχαμε βρει ευτυχώς από την περίοδο της εγκυμοσύνης γιατί κι αυτό είναι ένα πρόβλημα πια στις μέρες μας. 

Θα καλέσουμε τους κοντινούς συγγενείς αλλά θα τραπέζωσουμε μόνο τους γονείς , τ αδέρφια μας και τους κουμπάρους. Προσπαθήσαμε να φτιάξουμε ένα πλάνο τραπεζώματος όλων, αλλά δε βγαίνει δυστυχώς. Ακόμα και σε φιλικό μαγαζάκι να πάμε, να βάλουμε εμείς τα κρέατα, το κόστος δεν μπορούμε να το σηκώσουμε αυτή την εποχή. Δεν ξέρω βρε κορίτσια. Δύο μισθοί στο σπίτι,όχι σπατάλες, με νοίκι μεν. Αλλά τους τελευταίους μήνες περνάμε δύσκολα. Και να πω πως το μωρό έχει έξοδα (μήπως γι αυτο δε μένει φράγκο τους τελευταίους μήνες);. Μόνο τον παιδίατρο έχουμε κάθε μήνα, τις πάνες του, τους ορούς του και τα μωρομάντηλα του. 100 ευρώ πες τον μήνα πάνω κάτω. 

Θα νιώσω άσχημα που μετά τη βάφτιση θα φύγουν οι καλεσμένοι. Δυστυχώς αυτό πιστεύω. Και γιατί να χαλάσει η διάθεσή μου εκείνη τη μέρα χαράς; πφφφφ

Κατερίνα εμένα δε θα με πείραζε ο αριθμός λογαριασμού. Έχω δώσει σε βαφτίσεις κοντινών μου ανθρώπων μόνο λεφτά. Περισσότερο τόπο θεωρώ ότι θα πιάσουν στις μέρες μας.Και τι να κάνεις στον άλλον; ρούχα; Για να τα φορέσει 3 μήνες; σεντόνια, πετσέτες; θα τα έχει. παιχνίδια; λές και παίζουν με παιχνίδια σε αυτές τις ηλικίες; Δώστου κουτάλες και συρτάρια, περισ΄΄οτερο θα τα εκτιμήσουν. χαχα οπότε εγώ λέω ναι στον λογαριασμό τράπεζας.

Και κάτι να προσθέσω. Εμένα από τον τρίτο μήνα μου ανεβαίνουν όλα μα όλα τα παντελόνια. Λες κι έχουν επανέλθει τα κόκαλα. Η κοιλιά είναι το θέμα μου. Φοβάμαι πως δε θα φύγει. Φοράω κορσέ για να βγω έξω και πάλι ξεπετάγεται. έλεος πια!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ @Lia21 κι εγώ ακριβώς τα ίδια σκέφτομαι και πιστεύω...θα μου χαλάσει η διάθεση από τη μία γιατί θα ήθελα να μπορώ να κάνω τραπέζι..άλλωστε μονο κοντινούς θα καλέσουμε..από την άλλη ακριβώς γι αυτο και επειδή η κατάσταση είναι όπως την περιγράφεις οικονομικά, λέω οτι οποιος είναι να παρεξηγηθεί ας παρεξηγηθεί..αφού ξέρουν πως είναι τα πράγματα..

τώρα όσον αφορά ξεπρήσματα και κιλά, εγώ είχα πάρει 14 κιλά..ξεκίνησα στα 72 (ήδη υπέρβαρη κατά 9 κιλα) και έφτασα στα περίφημα 86...επιτέλους έδειξε η ζυγαριά το 6 αυτό το μήνα και έχω χάσει συνολικά 17 κιλά.. (τώρα το συνειδητοποίησα το σύνολο, γιατί τα 8 εχάθησαν στο μαιευτήριο και τις πρώτες μέρες δεν τόλμησα να ζυγιστώ)...έχω άλλα 8 να χάσω, αλλά με πρόγραμμα όλα γίνονται..τώρα που θα μειωθούν και οι θηλασμοί όντως θα ξεμπλοκάρει ακόμα περισσότερο ο οργανισμός..αν και εγώ από τότε που αδιαθέτησα χάνω κανονικά, επειδή γνωρίζω τον οργανισμό μου χάνω γρηγορότερα κανονικά..οψόμεθα..

Στη βάφτιση τουλάχιστον ελπίζω να είμαι σχεδόν στα φυσιολογικά μου κιλα..και σκοπεύω να ξεφορτωθώ ότι ρούχο είχα για τα 70 κιλα+ και να τα κρατήσω σε καμια άκρη να τα φοράω για εγκυμοσύνη στο μέλλον..είναι έξοδα και αυτά..επίσης κάτι άλλο σχετικό με το θέμα, έχετε ακούσει τη zeta curves? παρακολουθούασ κάτι βίντεο στο youtube και την ανέφεραν την εταιρεία και έκανα λίγο έρευνα και πήρα έναν κορσέ πριν 2 βδομάδες κοντά στο black friday..για να βοηθήσω τη λεκάνη να επανέλθει λίγο..και να ισιώσω λίγο πλάτη γιατί καμπουριάζω το τελευταίο καιρό..ε λοιπόν έχασα 3 πόντους μέσα σε 1 εβδομάδα που τον φόρεσα..φοβερό..σε συνδυασμό με τη διατροφή βέβαια..

όσον αφορά τον ύπνο τώρα σήμερα κάναμε πρόοδο, τον κοίμισε ο άντρας μου γιατί ημουν στη διατροφολόγο..γύρισα και κοιμόταν ..ούτε κλάμα ούτε τπτ..τώρα πήγε να ξυπνήσει, έκλαψε στον ύπνο του μισό λεπτο και ξανακοιμήθηκε..κάνω το σταυρό μου η δόλια η μάνα...μπορεί τελικά να περάσουμε ωραία και πιο ξεκούραστα τις γιορτές ...!!! 

ο άτιμος μου όμως πήγε να μου ρίξει κάτω το δέντρο προχθες..τον είχα κοντα και τον πήγαινα στον αέρα και γέλαγε στα στολίδια..και κάνει ενα χραππππππ...αφηστε τα..τα δα ολα ευτυχως δεν το ριξε!!!


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

@Lia21 και @Comet ακριβώς αυτό ένα περίεργο πρήξιμο κι εγώ. Τα παντελόνια μου κάνουν μεν αλλά νιώθω εγώ περίεργα. Μπορεί να φταίει το στήθος μου που είναι μεγαλύτερο πλέον και να νιώθω εγώ στο σύνολο χάλια. Εντωμεταξύ στο σημείο της τομης συν τρία δακτυλα πάνω και κάτω από αυτήν έχω πρήξιμο. Και δεν είναι η ιδέα μου. Στην κόρη μου δεν το είχα αυτό. Εδώ έχουν περάσει 6μιση μήνες και ακόμα σε αυτό το κομμάτι (που δεν το λες και μικρό σχεδόν σε όλον τον κάτω κοιλιακό) υπάρχει πρήξιμο. Το πιάνω και το αισθάνομαι σκληρό διογκωμένο. Καμία με κάτι ανάλογο;

@evaki_ πολύ γέλασα με το "υπερβαρη κατά 9 κιλα" μα υπερβαρη για 9 κιλα;; 

Μην νιώθετε άσχημα όσες δεν θα κάνετε τραπέζι! Κυριαρχεί στις μέρες μας. Και κανένας δεν το παρεξηγεί. Για να κάνεις σε 80 άτομα θες από 2500 € στην καλύτερη. Δεν είναι λίγα και δεν μας περισσεύουν. Από την άλλη ευτυχώς που πλέον δεν κάνουν τραπεζια πολλοι γιατί ξέρω ζευγάρια που άργησαν να παντρευτούν πχ για να μαζέψουν λεφτά για να κάνουν γάμο. Πραγματικά είναι κρίμα! Επιχείρηση τελικά είναι ο γάμος και η βάπτιση. Στόλισε εκκλησία στόλισε τραπέζι φορά νυφικό...ίδια παπούτσια που μπορείς να τα βρεις 60€ αν τα βαφτίσουν νυφικά τα πληρώνουν 260€. Απαπα... να πρεπει το ζευγαρι να βρει κατι χιλιαρικα για να κανει 2ωρες ένα τραπέζι. Υπάρχουν και οικονομικές λύσεις. Μπορείς να βάλεις στο προαύλιο ένα μίνι μπουφέ. Η μπορείς με τις μπομπονιέρες να βάλεις συν κάτι ακόμα. Εμείς θα βάλουμε γλυκό  αμυγδαλβτο ή κάτι σε μους πχ σε βαζάκι κ τσιπουράκι. 

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποιον κορσέ πήρες Ευάκι; αυτόν με τις τιράντες; είσαι ευχαριστημένη ε; 

είχα πάρει από το μαιευτήριο έναν αλλά δεν με ικανοποίησε. έπιανε με ταινία κριτς κρατς και ξεκολλούσε στις άκρες. επίσης στις άκρες πάνω και κάτω δίπλωνε. τον φόρεσα για ένα μήνα, αλλά σε συνδυασμό με τη ζέστη, τον πέταξα. βλέπω όμως αυτοί που λες είναι με κόπιτσες και κάποιοι με τιράντες. ενδιαφέροντες είναι.

ένιωσα το μωρό ζεστό , είχε γκρίνια από το πρωί. Του έβαλα θερμόμετρο και είχε 37,4 :( . Τώρα είμαι ... αφήστε. Έπεσε η ψυχολογία μου. 

 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, evaki_ είπε:

Αχ @Lia21 κι εγώ ακριβώς τα ίδια σκέφτομαι και πιστεύω...θα μου χαλάσει η διάθεση από τη μία γιατί θα ήθελα να μπορώ να κάνω τραπέζι..άλλωστε μονο κοντινούς θα καλέσουμε..από την άλλη ακριβώς γι αυτο και επειδή η κατάσταση είναι όπως την περιγράφεις οικονομικά, λέω οτι οποιος είναι να παρεξηγηθεί ας παρεξηγηθεί..αφού ξέρουν πως είναι τα πράγματα..

τώρα όσον αφορά ξεπρήσματα και κιλά, εγώ είχα πάρει 14 κιλά..ξεκίνησα στα 72 (ήδη υπέρβαρη κατά 9 κιλα) και έφτασα στα περίφημα 86...επιτέλους έδειξε η ζυγαριά το 6 αυτό το μήνα και έχω χάσει συνολικά 17 κιλά.. (τώρα το συνειδητοποίησα το σύνολο, γιατί τα 8 εχάθησαν στο μαιευτήριο και τις πρώτες μέρες δεν τόλμησα να ζυγιστώ)...έχω άλλα 8 να χάσω, αλλά με πρόγραμμα όλα γίνονται..τώρα που θα μειωθούν και οι θηλασμοί όντως θα ξεμπλοκάρει ακόμα περισσότερο ο οργανισμός..αν και εγώ από τότε που αδιαθέτησα χάνω κανονικά, επειδή γνωρίζω τον οργανισμό μου χάνω γρηγορότερα κανονικά..οψόμεθα..

Στη βάφτιση τουλάχιστον ελπίζω να είμαι σχεδόν στα φυσιολογικά μου κιλα..και σκοπεύω να ξεφορτωθώ ότι ρούχο είχα για τα 70 κιλα+ και να τα κρατήσω σε καμια άκρη να τα φοράω για εγκυμοσύνη στο μέλλον..είναι έξοδα και αυτά..επίσης κάτι άλλο σχετικό με το θέμα, έχετε ακούσει τη zeta curves? παρακολουθούασ κάτι βίντεο στο youtube και την ανέφεραν την εταιρεία και έκανα λίγο έρευνα και πήρα έναν κορσέ πριν 2 βδομάδες κοντά στο black friday..για να βοηθήσω τη λεκάνη να επανέλθει λίγο..και να ισιώσω λίγο πλάτη γιατί καμπουριάζω το τελευταίο καιρό..ε λοιπόν έχασα 3 πόντους μέσα σε 1 εβδομάδα που τον φόρεσα..φοβερό..σε συνδυασμό με τη διατροφή βέβαια..

όσον αφορά τον ύπνο τώρα σήμερα κάναμε πρόοδο, τον κοίμισε ο άντρας μου γιατί ημουν στη διατροφολόγο..γύρισα και κοιμόταν ..ούτε κλάμα ούτε τπτ..τώρα πήγε να ξυπνήσει, έκλαψε στον ύπνο του μισό λεπτο και ξανακοιμήθηκε..κάνω το σταυρό μου η δόλια η μάνα...μπορεί τελικά να περάσουμε ωραία και πιο ξεκούραστα τις γιορτές ...!!! 

ο άτιμος μου όμως πήγε να μου ρίξει κάτω το δέντρο προχθες..τον είχα κοντα και τον πήγαινα στον αέρα και γέλαγε στα στολίδια..και κάνει ενα χραππππππ...αφηστε τα..τα δα ολα ευτυχως δεν το ριξε!!!

Τους είχα δει στην Σκορδα όταν ήμουν έγκυος και λέω θα παραγγείλω όταν γεννησω αλλά το ξέχασα... Ποιον πήρες εσύ;;; 

Κορίτσια και εγώ παλεύω με τα κιλά... Πήρα 6 στην εγκυμοσύνη και όταν γύρισα σπίτι τα είχα χάσει αλλά είχα 10 επιπλέον του φυσιολογικου μου πριν μείνω έγκυος οπότε τώρα κάνω διατροφή για να χάσω αυτά... 


Link to comment
Share on other sites

Λέτε να ισχύει αυτό που είπε η οδοντίατρος της @Lia21?  Χαλάλι στα μωράκια μας αλλά είχα μίαν ελπίδα πως με το που αδιαθετησω θα επανέλθω σε όλα. Γιατι κ τα νεύρα μου δεν πάνε πίσω κι αυτά πρησμενα είναι!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Lia21 @KarMar84 Πήρα αυτόν με τις κόπιτσες κορίτσια!!! Για εκγύμναση μέσης.. είμαι πολύ ευχαριστημένη γιατί δεν τον καταλαβαίνεις, δε διπλώνει καθόλου! έχει οδηγίες για να μετρηθείς στο σαιτ τους και μου έκανε εντύπωση γιατί στο τηλέφωνο που με πήραν για να επιβεβαιώσουν τη παραγγελία με ρώτησαν αν μετρήθηκα προτού τον παραγγείλω σύμφωνα με τις οδηγίες, ώστε να μην έχω πρόβλημα με το νούμερο!! λέει πως αποτελέσματα βλέπεις στις 30 μέρες και πως μπορεί να κατέβεις 2-3 νούμερα ..θα δείξει θα σας ενημερώσω!!

Όσον για το υπερβαρη @Farmakotriftena μη γελάς καλέ!! Υπέρ του φυσιολογικού βάρους κατά 9 κιλά εννοώ!! χαχα πραγματικά όμως όπως λεει και η @KarMar84 είχα αυτά τα παραπάνω κιλά πριν την εγκυμοσύνη και αυτά προσπαθώ να χάσω τώρα..την ημέρα του ΄γαμου μου ήμουν 3 κιλά κάτω απ όσα είμαι τώρα...ΣΟΚ!!! ευτυχώς πήρα δύναμη με τη λιπομέτρηση σας λέω!!!!!!!!!!!

  • Ευχαριστώ 1

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , evaki_ είπε:

@Lia21 @KarMar84 Πήρα αυτόν με τις κόπιτσες κορίτσια!!! Για εκγύμναση μέσης.. είμαι πολύ ευχαριστημένη γιατί δεν τον καταλαβαίνεις, δε διπλώνει καθόλου! έχει οδηγίες για να μετρηθείς στο σαιτ τους και μου έκανε εντύπωση γιατί στο τηλέφωνο που με πήραν για να επιβεβαιώσουν τη παραγγελία με ρώτησαν αν μετρήθηκα προτού τον παραγγείλω σύμφωνα με τις οδηγίες, ώστε να μην έχω πρόβλημα με το νούμερο!! λέει πως αποτελέσματα βλέπεις στις 30 μέρες και πως μπορεί να κατέβεις 2-3 νούμερα ..θα δείξει θα σας ενημερώσω!!

Όσον για το υπερβαρη @Farmakotriftena μη γελάς καλέ!! Υπέρ του φυσιολογικού βάρους κατά 9 κιλά εννοώ!! χαχα πραγματικά όμως όπως λεει και η @KarMar84 είχα αυτά τα παραπάνω κιλά πριν την εγκυμοσύνη και αυτά προσπαθώ να χάσω τώρα..την ημέρα του ΄γαμου μου ήμουν 3 κιλά κάτω απ όσα είμαι τώρα...ΣΟΚ!!! ευτυχώς πήρα δύναμη με τη λιπομέτρηση σας λέω!!!!!!!!!!!

Αυτόν που πήρες εσύ τον πήρε η αδερφή μου και εγώ πήρα τον Supreme Latex Waist Trainer.... 

Εχώ αφήσει το μωρό και κλαίει για να κοιμηθεί μόνο του :sad: πόση ώρα επιτρέπεται; :sad:


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 6 λεπτά , KarMar84 είπε:

Αυτόν που πήρες εσύ τον πήρε η αδερφή μου και εγώ πήρα τον Supreme Latex Waist Trainer.... 

Εχώ αφήσει το μωρό και κλαίει για να κοιμηθεί μόνο του :sad: πόση ώρα επιτρέπεται; :sad:

Σύμφωνα με το Little Ones που είχα παραθέσει, λέει 6 λεπτά..αλλά αν δε μπορείς να το ακούς μπαίνεις και νωρίτερα στο δωμάτιο να το ησυχάσεις..και μετά προσθέτεις 2 λεπτά κάθε φορά που πας  στο δωμάτιο να το ησυχάσεις..δλδ την πρώτη φορά περιμένεις 6 λεπτά..μετά 8 λεπτά μετά 10 κ.ο.κ μέχρι αν κοιμηθεί..την πρώτη φορά μπορεί να πάρει μέχρι και μια ώρα αυτό το πέρα δόθε..αλλά μονο και μονο που καταφέρνει να κοιμηηθεί μόνο του είναι επίτευγμα! (έτσι τονίζει)! Κουράγιο μάνα!

Να μας πεις γνώμη για τον κορσέ! Δεν τον είχα δει αυτόν!


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Για ποτε παιρνουν οι μερες ... δεν το παιρνω χαμπαρι να σας πω την αληθεια! Μια που εγραψα και μια που μπηκα χθες και καταλαβα οτι περασε τοσος καιρος! Ευχαριστω για τα περαστικα ... αλλα δυστυχως ακομη εδω ειναι! Δεν περασε η ιωση  ... Εχει μυξες, βουλωμενη μυτη! Εβαλα κρεμυδι στο δωματιο απο χθες και σαν να ανοιγει η μυτη οταν κοιμαται ... Αυριο που θα παω στο γιατρο για το εμβολιο θα την ξανακοιταξει γιατι εχω ανησυχησει πια! 10 μερες αρρωστη πια ... Μια η λαρυγγιτιδα... μια η ιωση ... και ποσο otrivin & tobradex να δωσω πια! Ουφ! Εχω και τον μπαμπα της ... της δωσαμε otrivin το απογευμα και μετα απο 2 ωρες της δινει κι ενα αλλο παιδικο γιατι το μωρο ειχε βουλωμενη μυτη! 

Αφηστε ... τα νευρα μας τσαταλια! Δεν παμε πολυ καλα αυτες τις μερες! Εχουμε γενικα μεγαλη ενταση! Φευγουμε για διακοπες Χριστουγεννων και σκεφτομαι ολη την δουλεια που πρεπει να εχω τελειωσει .. για το γραφειο, για το σπιτι ... για τον μικρο (εχει και παρασταση την μερα που φευγουμε) ... Οταν επιστρεψουμε θελω να κανω μετα απο 2-3 μερες παρτυ γιατι τωρα με τις ιωσεις δεν καναμε για τον μικρο ... Μονο που τα σκεφτομαι πελαγωνω ... Και το σπιτι χαλια ... Η μικρη απο το πρωι ως το βραδυ θελει αγκαλια και γκρινιαζει ... Ο μικρος μεσα στην ενταση ... Νομιζω οτι για αυτο ισως να ειναι ο λογος η μπεμπα που αρχισε να ζωηρευει .. Ειτε κοιμαμαι πολυ αργα και λιγο ... ειτε αποκοιμιεμαι με τον μικρο και μετα ξυπναει τα χαραματα η μικρη και δεν μπορω να κοιμηθω! Αφηστε τα! Σημερα ειμαι ξυπνια απο τις 4!

Της αλλαξαμε και αυτες τις μερες το γαλα απο novalac σε frizomel γιατι σα να μου φανηκε οτι το 2 την εκανε δυσκοιλια αλλα με το δευτερο σα να τα βγαζει περισσοτερο, χωρια που ξυπνα ξημερωματα! Με το φαγητο ... αφηστε τα! Χαλια! Φτανουμε στο σημειο να κλαιει και να μην εχει φαει 10 κουταλιες! Σαφως μετα τελικα της δινω γαλα! Δραμα η κατασταση αυτη την εποχη! Να δουμε τι εχουμε κανει απο αποψη βαρους αυριο ... Την προηγουμενη φορα ειχε πεσει λιγο στην καμπυλη του βαρους! Θα μας πει μαλλον να βαλουμε και φρουτα ... Θυμαστε που της ειχα δωσει σε καποια φαση και μπανανα ... Απαξιωση η κυρια! Αχ ... ζω αυτα που ακουγα και διαβαζα! Αν και ο μικρος τωρα καταναλωνει συγκεκριμενες τροφες ως μωρο ποτε δεν ειχα θεμα! Βεβαια ξεκινησαμε με ρυζαλευρο-φρουτα-μεσημεριανο ενω σε αυτην ετυχαν τα δυσκολα με το μεσημεριανο ... που κοριτσια της το δινουμε το απογευμα! Γυρω στις 6 γιατι μονη μου το μεσημερι δεν μπορω να το κανω ... Εχω τον μικρο μεσα στα ποδια μου ... Αυτη τρομαζει με το μπλεντερακι και αρχιζει να κλαει πριν ξεκινησουμε το φαγητο ... Αν την αφησω μονη της παλι κλαιει ... Να δω πως θα τα καταφερω με το φρουτο ... Εχω και τον μπαμπα της να μου λεει σημερα οτι μυριζε χαλια το φαγητο της! Εμ ... δεν ειναι και γκουρμε ... το πατε! Τον ενοχλησε που εβαλα μπροκολο! Δεν θα δοκιμασω καν το σελινο που εχω παρει ... 

Οσο για τα κιλα ... εγω ειμαι στα μειον 2 απο οτι οταν εμεινα εγκυος περσι. 72 κιλα ... που βεβαια ειναι περισσοτερα απο αυτα που θα επρεπε να ειμαι ή που θα ηθελα να ειμαι μια που το υψος μου ειναι 1.67 ... Αλλα τωρα δεν μπορω να ασχοληθω με το ζητημα ... Ειδικα τωρα που ερχονται γιορτες και παμε και ταξιδι! Σαφως και θελω να τα χασω τα περιττα κιλα αλλα πρωτα θα πρεπει να ειμαι στην ψυχολογικη διαθεση να κανω διαιτα ... Κατι βεβαια που το προσπαθω ανεπιτυχως χρονια! Νομιζω οτι ειχα καταφερει το προηγουμενο καλοκαιρι να φτασω τα 70 αλλα καπου εκει στις διακοπες και με το αγχος της δουλεια και τον αν θα μεινω εγκυος ή οχι ... ξεφυγα! Στην εγκυμοσυνη του γιου ενω ειχα χασει τα κιλα καταφερα να μπω στο τζιν μου κανονικα μετα απο 1,5 χρονο! Οποτε και τωρα δινω χρονο στον εαυτο μου μεχρι τα επομενα Χριστουγεννα! Οσο για την περιοδο ... ενω μετα την γεννα του γιου, ειχα σταματησει να ποναω και να εχω ενοχλησεις, δυστυχως επανηλθαν μετα την γεννα της κορης! Και ισως να αυξηθηκε ο κυκλος μου 1-2 μερες, ενω ειχα εδω και χρονια σταθερο στις 26 μερες! 

 

On 6/12/2018 at 8:26 ΠΜ, evaki_ είπε:

Καλημέρες!! @mamSof τι έγινε τελικά; κοιμηθήκατε; είναι καλύτερα η μικρούλα;; περαστικά!!!

έχεις δικιο οτι τα πράγματ είναι δραματικά όταν τα ζούμε και μετά το βλέπουμε αλλιώς..αλλά γενικά πάντα έτσι γίνεται στη ζωή..προσωπικά έκανα υπομονή μέχρι το σημείο που άρχισε να επηρεάζει την καθημερινή μου λειτουργία σε χειρότερο βαθμό απ όταν είχα νεογέννητο..όταν ήταν μικρότερος κοιμόμουν καλύτερα το βράδυ λόγω συγκοίμησης..

εν τέλει επειδή εχθές κοιμήθηκε από τις 8 αλλά στις 10.30 μου ξύπνησε και δεν κοιμόταν ξανά μέχρι τις 12.30 τον ξεκίνησα να τον βάζω στην κούνια να κοιμάται μόνος του με βάση τους οδηγούς που σας έλεγα..ήταν μια απόφαση  της στιγμής..αλλά επειδή δεν είχα κοιμηθεί καθόλου προφανώς γιατί την ώρα που ήταν να πέσω για ύπνο ξύπνησε ο μικρός και ήμουν ξύπνια απο τις 7 , ήταν απόφαση αναγκαστική..το αποτέλεσμα; μας πήρε ένα 50 λεπτο με ενδιάμεσα διαλείμματα και στο τέλος κοιμήθηκε από τις 2 μέχρι τις 7....5ωρο! τώρα τυχαίο ήταν; θα δείξει...δεν το νομίζω όμως έχω να δω 5ωρο εβδομάδες ολόκληρες..και δη για μετά τις 12 το βράδυ..συνήθως ξύπναγε στις 12.30 - 01.00 και ήθελε τάισμα και αν τον έπαιρνε ο υπνος μετα από πολύ ωρα που γύρναγα δεξια αριστερα να του δίνω στήθος γιατί έχει και προτιμήσεις...και ξύπνημα στις 02.00 και μετά ξύπνιος ως τις 04.00 προχθές να κοιτάει το ταβάνι τα χέρια του να τσιρίζει κλπ..σας τα ξανάπα ας μην κουράζω..ε λοιπόν σήμερα κύριος..πλέον τον σηκώνω 7 το πρωί που ξυπνάει και δεν τον ξανακοιμίζω..2 μέρες που έγινε έτσι κοιμήθηκε καλύτερα μέσα στη μέρα...να δούμε και σήμερα..προς ώρας και το 5ωρο σερί υπνου μου φάνηκε παραδεισένιο..αφού είδα πως είχε αρχίσει να ξημερώνει και δεν το πίστευα..

Προσωπικά έχω ξεπεράσει τα όρια μου τις τελευταίες εβδομάδες..είναι κουραστικ΄ό τα να είσαι μαμά σίγουρα, αλλά τόσους μήνες μπορεί να υπήρχαν δυσκολίες και να δυσκολευόμουν αλλά σε αυτό το βαθμό δεν έχω ξαναφτάσει..ούτε όταν ήταν άρρωστος..περισσότερο ξεκουραζόμουν γιατί ήταν δύσκολα, έκλαιγε, ζοριζόταν αλλά κοιμόταν....να δυσκολεύομαι να βγάλω την ημέρα και να είμαι μέσα στα νεύρα με όλους και όλα..και να φωνάζω στο μωρό..για όνομα του Θεού δλδ λες και το κάνει επίτηδες..οπότε για μένα είναι καλύτερο να τον βοηθήσω να κοιμάται χωρίς πάνω κάτω κούνημα, καρότσια κούνημα κλπ κατευθείαν στην κούνια ..ούτως η άλλως έχει γίνει τόσο ευερέθιστος στον ύπνο που ξυπνάει με το παραμικρό δλδ αν κοιμηθεί αλλου και τον αφήσεις στην κούνια θέλει να σαι ένα 5λεπτο από πάνω του να μη ξυπνήσει///γιατί αμα σηκωσει κεφάλι μετά ξανά μανά κούνημα η δόλια η μάνα..και δε μιλάμε για 5 και 10 η 15 λεπτά...μιλάμε για 25,30,45 λεπτά και 1 ώρα ολόκληρη...1 ώρα νανούρισμα δλδ, 5 λεπτά στη κούνια να μη ξυπνήσει, και πολλές φορές ξυπνάει οπότε θέλει άλλο ενα 15λεπτο για να ξανακοιμηθεί..ε όχι συγγνώμη δε μπορώ να επιβιώσω έτσι..δεν έχει συνοχή η σκέψη μου πια..δυσκολεύομαι να βάλω τις σκέψεις μου σε τάξη και ζω μόνο για την ώρα που θα κοιμηθεί μισή ώρα..

οπότε @mamSof συμφωνώ με αυτό που λες στην θεωρία, και όταν θα είμαι και εγώ δευτερομανούλα και θα χω πιο πολλές μαμαδοεμπειρίες σχεδόν σίγουρα θα αναθεωρήσω..αλλά αυτό δε μου δίνει κουράγιο πλέον..οπότε κορίτσια θα κοιτάξω και την ψυχική μου υγεία γιατί αν δεν είμαι εγώ καλά και μέσα στα νεύρα αυτό θα περνάει και στο παιδί..και δε θέλω να με βλέπει και να φοβάται το μωρό..μπορεί να κάνω λάθος ως πρώτη φορά μαμά..αλλά πραγματικά επειδή έφτασα σε σημείο να κατηγορώ τον θηλασμό για όλο αυτό που τραβάω ενώ είχα ξεκινήσει με πολύ θετικά συναισθήματα, και δε θέλω να τον κόψω τώρα για 6 μήνες που απέμειναν να τον θηλάζω ας είναι η λύση αυτή..νιώθω τύψεις και εύχομαι να μπορούσα να έχω την άπλετη υπομονή και να αντέχω ημέρες ολόκληρες χωρίς να επηρεάζομαι και να νευριάζω, μέχρι να μεγαλώσει γιατί δε θα ξαναγίνει ποτέ μωρό..και να μαι σωστή μαμά..αλλά μάλλον αυτό δεν είναι γραφτό..

Καλημέρα να έχετε όλες και σας ευχαριστώ για τη συμπαράσταση!!

Πηγαμε τελικα στον γιατρο το πρωι εκεινης της μερας και μου ειπε οτι απλα ειναι ιωση ... Πηραμε otivin & tobradex για 5 μερες αλλα δεν εκαναν δουλεια ... περισσοτερη μυξα βλεπω τωρα! 

Προσωπικα θεωρω οτι ο καθενας ξερει για τον εαυτο του τι ειναι καλο να κανει! Δεν μπορω να μπω στην θεση σου οποτε δεν μπορω να πω αν κανεις κατι καλα ή κακα! Οταν εισαι σιγουρη για τις επιλογες σου την δεδομενη στιγμη να μην εχεις ενοχες! Ο καθενας ειναι διαφορετικος και κανει διαφορετικες επιλογες! Η αληθεια ειναι οτι δεν επελεξα για κανενα απο τα παιδια μου την μεθοδο αυτη ή της αλλες που κυκλοφορουν ... και στον γιο ... ηταν δραμα η κατασταση! Το εχω ξαναγραψει ... Στα πρωτα του γενεθλια ενιωθα οτι δεν θα ξεκουραστω ποτε! Ακομη και τωρα, 6 χρονων ξυπναει και με ζηταει ... Και σαφως ο πρωτος χρονος ηταν πολυ δυσκολος και λογω ορμονων και λογω του οτι ημουν πρωτη φορα μαμα ... Μαθαινουμε λοιπον απο αυτα που ζουμε ... Θα κανεις αυτο που πιστευεις οτι ειναι καλυτερο! Θεωρω οτι δεν πρεπει να κρινουμε τους αλλους ... Να μην σε ενδιαφερει τι λενε οι αλλοι ... Ειναι δικο σου παιδι ... Αυτο που κανει για μενα δεν σημαινει οτι κανει για σενα ... Οποτε οχι ενοχες! Και αφου λειτουργει και σε βοηθαει οπως διαβασα και στις επομενες αναρτησεις σου δεν υπαρχει λογος να δικαιολογηθεις για την επιλογη σου σε κανεναν! Τωρα ... αν ολα αυτα που κανουμε ... αυριο μεθαυριο θα εχουν καποιο αντικτυπο στα παιδια μας ... Ναι, θα εχουν ... ολα ομως αυτα που κανουμε, ο τροπος δλδ που τα μεγαλωνουμε! Για αυτο τον λογο ειμαστε και ολοι διαφορετικοι ... Καλους ανθρωπους να κανουμε ... και ακομη και αν εχουν θεματακια ... που νομιζω οτι ολοι λιγο πολυ εχουμε ... αν θελουν ως ενηλικες θα τα λυσουν! 

On 10/12/2018 at 11:32 ΠΜ, Farmakotriftena είπε:

Εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα , αλλά με την μάνα μου... ενώ είναι νέος άνθρωπος (52χρονων) δεν φυλάει εγγόνια... με την κόρη μου ειδα και έπαθα να την κρατήσει όταν ξαφνικά μας παράτησε η νταντά και η μάνα μου, δεν ήθελε να την κρατήσει με τίποτα. έτρεχα να βρω βρεφικό σταθμό να την δεχτεί στα μέσα της χρονιάς. Και τι της ζητησα τοτε; να την κρατησει για 3 με 4 μηνες και θα το εγραφα το παιδι απο Σεπτέμβρη σε παιδικο...

Τώρα για τον μπεμπη ούτε λόγος... όμως η μάνα μου έτσι ήταν πάντα και με μας. Οπότε δεν πειράζει λέω μακρυά και "αγαπημένοι" που λέει ο λόγος δλδ. Αχαχαχ

Τώρα με τον μπεμπη το έχω φιλοσοφήσει αλλιώς.. θα κάτσω μαζί του σίγουρα ένα χρόνο αφού μου το επιτρέπει η δουλειά μου και έχω ανθρώπους έμπιστους έχω και τον άντρα μου που βοηθάει πολύ στο κομμάτι της δουλειάς κι ας μεινω εγώ με το μωρο. Βέβαια για ένα χρόνο λέμε με τον άντρα μου αλλά όπως μου είπε και τις προάλλες θα είναι 1χρονος ή πολύ παραπανω; κι εκείνος προτιμάει χίλιες φορές να μεγαλώσει με εμένα πάρα με νταντά και πάθουμε πάλι τα ίδια..

Πάντως προσοχή με τις νταντάδες. Εγώ τη δική μου την ήξερα 15χρονια κορίτσια!!! Και εκτός ότι μας παράτησε μέσα σε μια νύχτα, λίγες βδομάδες πριν γίνει αυτό, οπότε έμπαινα μέσα στο σπίτι έβλεπα περίεργη συμπεριφορά από την κόρη μου (18μηνων τοτε) έτρεχε και κρυβόταν πίσω από εμένα δεν την ήθελε κτλ ενώ πριν έδειχνε λατρεία για εκείνη...

@agapi27 αυπνιες κι εσυ;

Με εκανες και γελασα! Οσο αφορα την μαμα σου που ειναι νεα και δεν θελει να κραταει τα μικρα! Αληθεια, ποσο χρονων εισαι εσυ; Και οταν λες ηταν ετσι και με σας τι εννοεις; Και ποσοι εισασταν καλε;

Δεν ειμαι στην ηλικια της ακομη ... αλλα σα να την καταλαβαινω ( σε 10 χρονια θα νιωθω νεα ακομη) ... νεοτατη που προφανως τα εκανε ολα μικρη και τωρα θελει να ζησει που λενε ... Για μενα καλα κανει! Και μπορει να ειναι δυσκολα για σενα αλλα μπες στην θεση της.

Οταν η μαμα μου που δεν ηταν τοσο νεα αρχισε να λεει οτι ο μικρος ειναι ζωηρος ... απλα τον γραψαμε στον παιδικο. Τωρα με την μικρη θα κατσω σπιτι, εφοσον μου το επιτρεπει η εργασια μου μεχρι να παει σχολειο. Απορω βεβαια γιατι δεν το ειχα κανει και στον μικρο αυτο ... Αλλα αλλα μυαλα τοτε ... Τοτε θεωρουσα οτι εκανα την καλυτερη επιλογη ... τωρα αναθεωρω ... κι εχω εκεινες τις τυψεις που γραφει η Ευα ... αλλα τωρα ... τοτε πιστευα οτι μια χαρα θα ηταν με την γιαγια και μετα στον σταθμο. Αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια ...

Link to comment
Share on other sites

On 10/12/2018 at 3:14 ΜΜ, iwanna24 είπε:

Έπινε υποαλλεργικο...το αλμιρον. Το γυρισαμε σε κανονικό αλμιρον 

Κι εμεις αλλαξαμε γαλα απο novalac2 σε frizomel γιατι μου φανηκε οτι εγινε δυσκοιλια ... αλλα με το frizomel αρχισε να τα βγαζει! Απορω με τον εαυτο μου που στον μικρο που εδινα τοτε frizolac/frizomel και τα εβγαζε τοσο πολυ δεν ειχα σκεφτει να αλλαξω γαλα! Με την μικρη τα δοκιμασαμε στην αρχη ολα του σουπερ μαρκετ και καταληξαμε στο novalac που το ακουσα απο 2 ακομη μαμαδες. Προσωπικα δεν το ηξερα. Μονο Almiron δεν δοκιμασαμε ....

On 11/12/2018 at 10:18 ΠΜ, KarMar84 είπε:

Το διάβασα στο fb:

«Υπήρξαν αμέτρητες φορές κατά τη διάρκεια του πρώτου χρόνου μου ως μαμά, που σκέφτηκα “Γιατί κανείς δεν μου το ‘χε πει αυτό;”

Για παράδειγμα, κανείς ποτέ δεν μου είπε ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό να παραδεχτείς ότι δεν “ερωτεύτηκες” το παιδί σου από την πρώτη στιγμή που το έβαλαν στην αγκαλιά σου. Έτσι ένιωσα όταν είδα τον πλακούντα μου να κείτεται σε ένα μπολ –κοιτάζοντας με νοσηρό ενδιαφέρον πώς ήταν. Όχι, όμως, ευχαριστώ. Δεν θέλω να κάνω αγκαλίτσες μαζί του.

Κανείς δεν μου είπε ότι τα ράμματα στον κόλπο πονάνε περισσότερο κι απ’ τον ίδιο τον τοκετό!

Κανείς δεν μου είπε ότι ο θηλασμός ΝΑΙ, ΠΟΝΑΕΙ. Κι όποιος λέει ότι δεν θα ‘πρεπε να είναι δύσκολος, λέει μόνο τη μισή αλήθεια. Είναι κάπως κακό σημάδι ο πόνος, όμως πρώτη φορά θα σου συμβεί να ρουφιούνται τόσο άγρια οι θηλές σου! Μπορεί να πάρει μια-δυο βδομάδες για να γίνει εύκολο. Όμως –τ’ ορκίζομαι- γίνεται εύκολο! Και τότε, ο άντρας σου μπορεί να σε βγάζει γλυκές φωτογραφίες που χαμογελάς, αντί να δαγκώνεις τα χείλη σου κλαίγοντας.

Κανείς δεν μου είπε ότι ΟΛΟΙ θα έχουν μια γνώμη για το μωρό σου –πώς να το ταΐσεις, πώς να το ντύσεις, πώς να το ονομάσεις, πώς να το φροντίσεις, γιατί δεν πρέπει να το παραχαϊδεύεις, πόσο πρέπει να το αγκαλιάζεις… και πολλά, πολλά ακόμα.

Κανείς δεν μου είπε έναν ευγενικό τρόπο να πω σ’ όλους αυτούς με τις απόψεις να βγάλουν τον σκασμό.

Κανείς δεν μου είπε, ότι δεν θα είμαι ποτέ ξανά ολοκληρωτικά, αληθινά μόνη. Κι αυτό περιλαμβάνει το να πηγαίνω στην τουαλέτα, να κάνω μπάνιο ή να κάνω αποτρίχωση.

Κανείς δεν μου είπε, ότι, τελικά, μόλις συνηθίσεις να μην είσαι ποτέ μόνη, σου λείπει ακόμη κι όταν κοιμάται, επειδή είναι τόσο γλυκό. Τόσο γλυκό…

Κανείς δεν μου είπε ότι τα σημάδια και οι παρενέργειες της εγκυμοσύνης διαρκούν πολύ καιρό… οπότε, στην ουσία, είσαι έγκυος για περίπου δυο χρόνια. Σαν ελέφαντας. Κι εξίσου χοντρή.

Κανείς δεν μου είπε ότι το να τρως μπισκότα και να πίνεις καφέ είναι η ιδανική διατροφή –γιατί δεν είναι. Όμως σε βοηθάει να βγάλεις τη μέρα –οπότε, ποιος νοιάζεται;

Κανείς δεν μου είπε, ότι το να κάνω παιδιά μπορεί να σημαίνει ότι πού και πού θα μισώ τον άντρα μου. Ότι πολλές φορές προτιμώ μια αγκαλιά με το μωρό μας. Ότι νιώθω συχνά πολύ αδικημένη. Κι επίσης, κανείς δεν μου είπε ότι το να τον βλέπω να παίζει, να αγκαλιάζει και να φροντίζει το μωρό μας θα με έκανε να σκάω από ευτυχία.

Κανείς δεν μου είπε, ότι παρά το ότι ένιωθα ανίκανη για όλα αυτά και παρά το ότι δεν ήξερα πού μου πάνε τα τέσσερα σχετικά με τη μητρότητα, τα ένστικτά μου τελικά δεν θα με απογοήτευαν. Κάποιες μαμάδες το κάνουν να φαίνεται ευκολότερο από άλλες. Το να θαυμάζω τον τρόπο που δρα κάποιος άλλος, δεν θα έπρεπε να με κάνει να αμφισβητώ τον δικό μου.

Κανείς δεν μου είπε, ότι θα ήμουν σε κατάσταση τρέλας μετά το παιδί. Ότι θα ένιωθα μοναξιά και φόβο και πολύ μακριά απ’ τον εαυτό μου. Κανείς δεν μου είπε, ότι θα ένιωθα ότι δεν μπορώ να μιλήσω σε κανέναν για τα συναισθήματά μου, μέχρι που θα ξεχείλιζα και θα τα μοιραζόμουν με όλους σας.

Όμως αυτό που ΟΛΟΙ μου είπατε, είναι πως αυτά τα αισθήματα δεν θα κρατήσουν για πάντα. Ότι καμιά φορά έρχονται κατά πάνω σου και θες να το βάλεις στα πόδια, άλλα –όπως όλοι είπατε- τα πράγματα γίνονται καλύτερα. Γίνονται ευκολότερα. Θα περάσει. Και θα αξίζει τον κόπο.»

Δεν το πετυχα πουθενα αυτο ...

Πολυ ωραιο! Ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας!

On 11/12/2018 at 5:05 ΜΜ, katsif είπε:

Έλα φιλενάδα ούτε εγώ έχω περίοδο!  Θηλάζουμε αποκλειστικά και τρώμε και μπανάνα! 

6 μηνών και λίγων ημερών. 

Κορίτσια θέλω βοήθεια.  Σκεφτόμαστε βάπτιση τον Μάρτη. Αν δεν κάνω τραπέζι θα είμαι γύφτος?  Είναι αυτονόητο?  Σκέφτομαι επίσης να βάλω αριθμό λογαριασμού στην πρόσκληση, γυφτια?

Εγω εχω δει να βαζουν λογαριασμο για βαφτιση. Μια χαρα μου φαινεται! Μετα θα τρεχεις συνεχεια να κανεις αλλαγες! Οι κουμπαροι μας εκαναν αλλαγες και πηραν ρουχα που τα φορουσα ο μικρος τους μετα απο 4-5 χρονια! Αν θελει καποιος να σου φερει δωρο και λογαριασμο να εχεις βαλει θα σου το φερει! Οπως και αν θελει να σου δωσει χρηματα στο χερι, θα σου τα δωσει. Στο εξωτερικο εχω δει με τις καρτες της ανακοινωσης της γεννησης να βαζουν λογαριασμο!

Οσο για το τραπεζι, θα μπορουσες να εχεις κατι απεξω που γραφουν τα κοριτσια. Ο,τι νομιζεις οτι ταιριαζει... 

On 11/12/2018 at 10:47 ΜΜ, katrin* είπε:

Εεεε μα 6 κιλά, τα έχασες στη βδομάδα......κλαίνε οι χήρες κλαίνε και οι παντρεμενες χαχαχαχα!!!άσε κορίτσι τπτ δεν τρώει ακόμα...βασικά δεν ανοίγει καν το στόμα....μόλις βλέπει φαγητό το σφραγίζει...οτιδήποτε άλλο το βάζει κανονικά στο στόμα...δεν προσφέρω καθόλου αλεσμενα οπότε πιστεύω ότι θέλει το χρόνο του να συνηθίσει τις υφές κ να μάθει να καταπίνει....

Κι εγω που προσφερω αλεσμενα τι καταλαβα! χαχα! Εμενα μετα απο λιγο αρχιζει να κλαιει κιολας! Την βλεπω οτι νιωθει μεγαλη αηδια! Και την καταλαβαινω! Βεβαια ολα τα υπολοιπα πραγματα ειναι μαλλον πολυ νοστιμα και τα "τρωει"! χαχα! Τι εχεις δωσει μεχρι τωρα; Τα κανεις στον ατμο; 

 @evaki_ Ευχαριστουμε που εβαλες το προγραμμα ... Καπως ετσι παει και το δικο μας ... Βεβαια δεν την κοιμιζω τοσο νωρις ειναι η αληθεια .. καπου στις 10 ειναι η ωρα της, αντε 9.30 και συνηθως ξυπνα στις 8. Εγω απλα καθομαι διπλα της οπου την βαζω να κοιμηθει και την αφηνω εκει, καναπε, κρεββατι, ριλαξ Αν ειναι πολυ κουρασμενη βεβαια κοιμαται μονη της ... πχ στο καροτσι, στο παρκο ...  Στο δικο της μονο το βραδυ την βαζουμε. Και δεν κουναω! Στην αρχη την κουνουσα και την ειχα αγκαλια αλλα το σταματησα σε καποια φαση ... Στον μικρο παλι δεν κουνουσα .. Τον κοιμιζα διπλα μου στον καναπε .. οτι κανω δλδ τωρα με την μικρη. Πηγε να μου το χαλασει σε καποια φαση η πεθερα μου τοτε, αλλα το εσωσα! Ειχα τοτε και θεμα με την μεση! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, evaki_ είπε:

Σύμφωνα με το Little Ones που είχα παραθέσει, λέει 6 λεπτά..αλλά αν δε μπορείς να το ακούς μπαίνεις και νωρίτερα στο δωμάτιο να το ησυχάσεις..και μετά προσθέτεις 2 λεπτά κάθε φορά που πας  στο δωμάτιο να το ησυχάσεις..δλδ την πρώτη φορά περιμένεις 6 λεπτά..μετά 8 λεπτά μετά 10 κ.ο.κ μέχρι αν κοιμηθεί..την πρώτη φορά μπορεί να πάρει μέχρι και μια ώρα αυτό το πέρα δόθε..αλλά μονο και μονο που καταφέρνει να κοιμηηθεί μόνο του είναι επίτευγμα! (έτσι τονίζει)! Κουράγιο μάνα!

Να μας πεις γνώμη για τον κορσέ! Δεν τον είχα δει αυτόν!

Είμαι πολύ αχαριστη τελικά αλλά το πήρα το μάθημα μου σήμερα... Έχω ένα μωρό βολικό που κοιμάται κατά τις 22.30 με τον βραδινό θηλασμό 9-10 ώρες σερί και απλά 1-2 βράδια την εβδομάδα ξυπνάει περίπου 1 ώρα μετά τον βραδινό θηλασμό και θέλει λίγο αγκαλιά και βόλτα για να ξανακοιμηθει και σήμερα που το έκανε την άφησα στην κούνια να κλαίει 8 λεπτά και όταν πήγα ήταν μουσκεμα από τα δάκρυακια και την πήρα αγκαλιά και κουρνιασε το ψυχακι ακίνητο και εκλαιγε με αναφιλητα και αναστεναγμους... Όταν κατάφερα να την ηρεμησω και να την κοιμησω μετά από 35 λεπτά (!) την πήρα και ξαπλωσαμε αγκαλιά για λίγο στο κρεβάτι μου και έτρεχαν τα δάκρυα μου... Είμαι αδύναμη αλλά δεν το ξανακάνω κορίτσια :sad:

  • Λυπημένη/-ος 2

Link to comment
Share on other sites

@KarMar84 κορίτσι σε νιώθω...προσωπικά αν μου κοιμόταν έτσι δεν θα μπαινα σ αυτή τη διαδικασία γιατί κι εμένα σπαράζει η καρδιά μου να τον αφήνω έστω και αυτά τα 3-4 λεπτά ..το μουτράκι του μετά είναι κατακόκκινο (όντας και πάλλευκος κοκκινίζει σε δευτερόλεπτα)..

Καλημέρες κιόλας! να σας ρωτήσω, έχει ξεκινήσει κανένα μικρούλι να βιώνει το άγχος αποχωρισμού;;; εμάς έχει ξεκινήσει από προχθές το απόγευμα (σε μικρότερο βαθμό) και από εχθές το πρωί δίνει πόνο...με βλέπει που απομακρύνομαι να πάω πχ στο σαλόνι και ενώ έχει ορατότητα (μιλάμε για 50 τ.μ  το σπίτι) αρχίζει να ουρλιάζει λες και το σφάζουνε και δεν ηρεμεί με τπτ...άντε να περάσει και αυτή η εβδομάδα...αυτό του έλειπε του φουκαρά!!! τον έπιασαν και τα δόντια και ξύπναγε χθες κλαίγοντας...του έδωσα παυσίπονο στο τέλος και κατάφερε να κοιμηθεί κανα 3ωρο σερί σε μια φάση..αλλά μάλλον έκανα και βλακεία με την αναλογία μοσχαριού και λαχανικών και του βαλα αρκετό κρέας ενώ είχε να φάει μέρες (έβαζα μόνο ζωμό γιατί έπρεπε να πάω στον κρεοπώλη που είναι στο πατρικό μου κοντά και τον εμπιστεύομαι) και ζοριζόταν κιόλας..έκλαιγε βασικά και άφηνε πορδούλες..ένα δράμα ζει ο έρμος...άντε να δούμε..

  • Ευχαριστώ 1

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...