Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

πρίν από 13 λεπτά , KarMar84 είπε:

Εγώ αδιαθέτησα Σεπτέμβρη και Νοέμβρη, περιμένω για Δεκέμβρη αυτές τις ημέρες υποτίθεται... 

Δλδ στους 4 μήνες ε;

@Comet αυτό πιστεύω και για μένα. Όσο θηλάζω 15 φορές το 24ωρο σιγά μη δω περίοδο. Όταν αδιαθετησατε ξεπρηστηκατε καθολου;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 2 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Δλδ στους 4 μήνες ε;

@Comet αυτό πιστεύω και για μένα. Όσο θηλάζω 15 φορές το 24ωρο σιγά μη δω περίοδο. Όταν αδιαθετησατε ξεπρηστηκατε καθολου;

Στους 3 μήνες, αλλά τον Οκτώβρη δεν ήρθε καθόλου... Εγώ ναι ξεπρηστηκα λίγο... 


Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Δλδ στους 4 μήνες ε;

@Comet αυτό πιστεύω και για μένα. Όσο θηλάζω 15 φορές το 24ωρο σιγά μη δω περίοδο. Όταν αδιαθετησατε ξεπρηστηκατε καθολου;

Εγω ξεπρηστηκα αρκετα και ηρεμησα αρκετα απο τις εξαψεις που ειχα απο την αρχη της εγκυμοσυνης.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Farmakotriftena κι εγώ Σεπτέμβρη αδιαθέτησα. Και επιτόπου άρχισα να ξεπρήζομαι..εννοείται δε οτι τρώγαμε κάθε μιαμιση ώρα, αλλά είχε αρχίσει τότε να ψιλοκοιμάται κάτι 5ωρα το βράδυ και μετά απο μια εβδομάδα που κοιμήθηκε περισσότερο το βράδυ μου ήρθε..


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

..

@agapi27 αυπνιες κι εσυ;

Εμενα το βράδυ κοιμάται σερί. Θηλάζει στον ύπνο του ,αλλά κάνουμε συγκοιμηση κ είναι πολύ εύκολο κ ξεκούραστο.

Απλά κοιμάται πολύ αργά και είναι κ η κούραση της ημέρας που θέλει τη συνεχή φροντίδα. Και βοήθεια ΚΑΜΊΑ. Μόνο απ' τον άντρα μου,αλλά κ αυτός δουλεύει πολλές ώρες κ σπαστό. Αλλά απ' αυτόν δεν έχω παράπονο. 

Και κουράζομαι πολύ όταν βλέπω το σπίτι ακατάστατο και ορισμένες φορές δεν μπορώ να κάνω ούτε τα βασικά...  


jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, agapi27 είπε:

Εμενα το βράδυ κοιμάται σερί. Θηλάζει στον ύπνο του ,αλλά κάνουμε συγκοιμηση κ είναι πολύ εύκολο κ ξεκούραστο.

Απλά κοιμάται πολύ αργά και είναι κ η κούραση της ημέρας που θέλει τη συνεχή φροντίδα. Και βοήθεια ΚΑΜΊΑ. Μόνο απ' τον άντρα μου,αλλά κ αυτός δουλεύει πολλές ώρες κ σπαστό. Αλλά απ' αυτόν δεν έχω παράπονο. 

Και κουράζομαι πολύ όταν βλέπω το σπίτι ακατάστατο και ορισμένες φορές δεν μπορώ να κάνω ούτε τα βασικά...  

Κι εμεις συγκοιμηση κανουμε αλλα ξυπναει ανα ώρα καθε βραδυ εδω κ 2 με 2μιση μήνες...

Όσο για τα υπόλοιπα σε καταλαβαίνω. Κι εγώ βοήθεια δεν έχω κ ο άντρας μου έρχεται 9μμ κ 9μιση ξεκιναμε διαδικασία ύπνου. Οπότε μισή ώρα ότι χαρεί από το μωρό. Είναι δύσκολα αλλά περνάει ο καιρός... Πότε έφτασαν τα μωράκια μας τους 6 - 7 μήνες;; 

 

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Καλέ @Farmakotriftena εσύ δεν ήσουν που είχες πάρει 8 κιλά στην εγκυμοσύνη? Τι να ξεπρηστεις θες καλέεεεε :confused: :razz:  ούτε εγώ έχω περίοδο ακόμα αλλά στην κορη μου είχε έρθει όταν είχε μπει για τα καλά στις στερεές κ είχε κόψει κάποιους θηλασμούς...κάπου 8 μηνών...τώρα με τον γιο που δεν τρώει τπτ απολύτως μάλλον θα αργήσει...κορίτσια σας διαβάζω για τις αϋπνίες κ θυμάμαι τον εαυτό μου στο πρώτο παιδί...κάπως έτσι ήμουν κ εγω...απογοητευμενη κ έλεγα τι κάνω λάθος...αλλά δεν κάνουμε τπτ λάθος να το ξέρετε..απλά τα παιδάκια μας αισθάνονται πιο ασφαλή στην αγκαλίτσα μας...κ θα περάσει όλο αυτό και θα λέτε μα πότε ξενυχτουσα...ειδικά οι πρωτομανουλες, μν αμφιβάλλετε, είστε οι καλύτερες! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα στο fb:

«Υπήρξαν αμέτρητες φορές κατά τη διάρκεια του πρώτου χρόνου μου ως μαμά, που σκέφτηκα “Γιατί κανείς δεν μου το ‘χε πει αυτό;”

Για παράδειγμα, κανείς ποτέ δεν μου είπε ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό να παραδεχτείς ότι δεν “ερωτεύτηκες” το παιδί σου από την πρώτη στιγμή που το έβαλαν στην αγκαλιά σου. Έτσι ένιωσα όταν είδα τον πλακούντα μου να κείτεται σε ένα μπολ –κοιτάζοντας με νοσηρό ενδιαφέρον πώς ήταν. Όχι, όμως, ευχαριστώ. Δεν θέλω να κάνω αγκαλίτσες μαζί του.

Κανείς δεν μου είπε ότι τα ράμματα στον κόλπο πονάνε περισσότερο κι απ’ τον ίδιο τον τοκετό!

Κανείς δεν μου είπε ότι ο θηλασμός ΝΑΙ, ΠΟΝΑΕΙ. Κι όποιος λέει ότι δεν θα ‘πρεπε να είναι δύσκολος, λέει μόνο τη μισή αλήθεια. Είναι κάπως κακό σημάδι ο πόνος, όμως πρώτη φορά θα σου συμβεί να ρουφιούνται τόσο άγρια οι θηλές σου! Μπορεί να πάρει μια-δυο βδομάδες για να γίνει εύκολο. Όμως –τ’ ορκίζομαι- γίνεται εύκολο! Και τότε, ο άντρας σου μπορεί να σε βγάζει γλυκές φωτογραφίες που χαμογελάς, αντί να δαγκώνεις τα χείλη σου κλαίγοντας.

Κανείς δεν μου είπε ότι ΟΛΟΙ θα έχουν μια γνώμη για το μωρό σου –πώς να το ταΐσεις, πώς να το ντύσεις, πώς να το ονομάσεις, πώς να το φροντίσεις, γιατί δεν πρέπει να το παραχαϊδεύεις, πόσο πρέπει να το αγκαλιάζεις… και πολλά, πολλά ακόμα.

Κανείς δεν μου είπε έναν ευγενικό τρόπο να πω σ’ όλους αυτούς με τις απόψεις να βγάλουν τον σκασμό.

Κανείς δεν μου είπε, ότι δεν θα είμαι ποτέ ξανά ολοκληρωτικά, αληθινά μόνη. Κι αυτό περιλαμβάνει το να πηγαίνω στην τουαλέτα, να κάνω μπάνιο ή να κάνω αποτρίχωση.

Κανείς δεν μου είπε, ότι, τελικά, μόλις συνηθίσεις να μην είσαι ποτέ μόνη, σου λείπει ακόμη κι όταν κοιμάται, επειδή είναι τόσο γλυκό. Τόσο γλυκό…

Κανείς δεν μου είπε ότι τα σημάδια και οι παρενέργειες της εγκυμοσύνης διαρκούν πολύ καιρό… οπότε, στην ουσία, είσαι έγκυος για περίπου δυο χρόνια. Σαν ελέφαντας. Κι εξίσου χοντρή.

Κανείς δεν μου είπε ότι το να τρως μπισκότα και να πίνεις καφέ είναι η ιδανική διατροφή –γιατί δεν είναι. Όμως σε βοηθάει να βγάλεις τη μέρα –οπότε, ποιος νοιάζεται;

Κανείς δεν μου είπε, ότι το να κάνω παιδιά μπορεί να σημαίνει ότι πού και πού θα μισώ τον άντρα μου. Ότι πολλές φορές προτιμώ μια αγκαλιά με το μωρό μας. Ότι νιώθω συχνά πολύ αδικημένη. Κι επίσης, κανείς δεν μου είπε ότι το να τον βλέπω να παίζει, να αγκαλιάζει και να φροντίζει το μωρό μας θα με έκανε να σκάω από ευτυχία.

Κανείς δεν μου είπε, ότι παρά το ότι ένιωθα ανίκανη για όλα αυτά και παρά το ότι δεν ήξερα πού μου πάνε τα τέσσερα σχετικά με τη μητρότητα, τα ένστικτά μου τελικά δεν θα με απογοήτευαν. Κάποιες μαμάδες το κάνουν να φαίνεται ευκολότερο από άλλες. Το να θαυμάζω τον τρόπο που δρα κάποιος άλλος, δεν θα έπρεπε να με κάνει να αμφισβητώ τον δικό μου.

Κανείς δεν μου είπε, ότι θα ήμουν σε κατάσταση τρέλας μετά το παιδί. Ότι θα ένιωθα μοναξιά και φόβο και πολύ μακριά απ’ τον εαυτό μου. Κανείς δεν μου είπε, ότι θα ένιωθα ότι δεν μπορώ να μιλήσω σε κανέναν για τα συναισθήματά μου, μέχρι που θα ξεχείλιζα και θα τα μοιραζόμουν με όλους σας.

Όμως αυτό που ΟΛΟΙ μου είπατε, είναι πως αυτά τα αισθήματα δεν θα κρατήσουν για πάντα. Ότι καμιά φορά έρχονται κατά πάνω σου και θες να το βάλεις στα πόδια, άλλα –όπως όλοι είπατε- τα πράγματα γίνονται καλύτερα. Γίνονται ευκολότερα. Θα περάσει. Και θα αξίζει τον κόπο.»

  • Μου αρέσει 6

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

@iwanna24 Καλά αποτελέσματα να έχετε! Άλλαξε τελείως μάρκα σε γάλα μπας και δεις διαφορά...

Κορίτσια ποιες αδιαθετησατε; κ στους πόσους μηνες; ειδικά όσες κάνετε αποκλειστικό θηλασμό με ενδιαφέρει η απάντηση. 6μιση μηνών και ακόμα τίποτα. Και πριν 2 βδομάδες που είχα πάει γυναικολόγο. Μου είπε ότι θα αργήσει ακόμα να έρθει γιατί έχω λεπτό ενδομήτριο.

Εμείς 7 μηνών και δεν έχω αδιαθετησει ακόμα! θηλάζουμε αποκλειστικά!έχουμε προσθέσει και στερεές! αλλά τίποτα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, katrin* είπε:

Καλημέρα! Καλέ @Farmakotriftena εσύ δεν ήσουν που είχες πάρει 8 κιλά στην εγκυμοσύνη? Τι να ξεπρηστεις θες καλέεεεε :confused: :razz:  ούτε εγώ έχω περίοδο ακόμα αλλά στην κορη μου είχε έρθει όταν είχε μπει για τα καλά στις στερεές κ είχε κόψει κάποιους θηλασμούς...κάπου 8 μηνών...τώρα με τον γιο που δεν τρώει τπτ απολύτως μάλλον θα αργήσει...κορίτσια σας διαβάζω για τις αϋπνίες κ θυμάμαι τον εαυτό μου στο πρώτο παιδί...κάπως έτσι ήμουν κ εγω...απογοητευμενη κ έλεγα τι κάνω λάθος...αλλά δεν κάνουμε τπτ λάθος να το ξέρετε..απλά τα παιδάκια μας αισθάνονται πιο ασφαλή στην αγκαλίτσα μας...κ θα περάσει όλο αυτό και θα λέτε μα πότε ξενυχτουσα...ειδικά οι πρωτομανουλες, μν αμφιβάλλετε, είστε οι καλύτερες! 

6 κιλά πήρα αλλά ναι μεν τα έχασα μέσα σε μια βδομάδα όμως ενώ είμαι στα ίδια κιλά με πριν την εγκυμοσύνη νιώθω σαν πρησμενη. Ένα περίεργο πράγμα. Κάτι δεν μου κάθεται καλά αχαχαχ

Ούτε εσένα τρωει;;; για πες για πες!!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 10 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

6 κιλά πήρα αλλά ναι μεν τα έχασα μέσα σε μια βδομάδα όμως ενώ είμαι στα ίδια κιλά με πριν την εγκυμοσύνη νιώθω σαν πρησμενη. Ένα περίεργο πράγμα. Κάτι δεν μου κάθεται καλά αχαχαχ

Ούτε εσένα τρωει;;; για πες για πες!!

Έλα φιλενάδα ούτε εγώ έχω περίοδο!  Θηλάζουμε αποκλειστικά και τρώμε και μπανάνα! 

6 μηνών και λίγων ημερών. 

Κορίτσια θέλω βοήθεια.  Σκεφτόμαστε βάπτιση τον Μάρτη. Αν δεν κάνω τραπέζι θα είμαι γύφτος?  Είναι αυτονόητο?  Σκέφτομαι επίσης να βάλω αριθμό λογαριασμού στην πρόσκληση, γυφτια?

Link to comment
Share on other sites

   @katsif κορίτσι και εμείς Αρχές Μάρτη βάφτιση! Ούτε εμείς θα κάνουμε τραπέζι.. δε βγαίνουμε οικονομικά..  όποτε θα βγούμε με τους κουμπάρους και τις οικογένειές τους και τους γονείς μας μόνο για φαγητό.. και όποιος παρεξηγηθεί ας παρεξηγηθεί αν και δε το νομίζω.. εν τω μεταξύ έχουμε και τους κουμπάρους που μένουν επαρχία κι θα πληρώσουμε ξενοδοχείο και κάποιο δώρο όποτε καταλαβαίνεις.. 

Όσο για το λογαριασμό δε τοαχω δει σε βάφτιση να σου 9ω την αλήθεια μου αλλά άμα το θες γιατί οχι; από το να αλλάζεις όλα οσα θα μαζέψεις μετά.. Αφού οι περισσότεροι φέρνουν ρουχαλάκια!


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κορίτσια βάπτιση 13/01 και για φαγητό μόνο με οικογένειες, κουμπαρους και πολύ στενους φίλους... 

Κατερινα να σου πω την αλήθεια εμένα δεν θα μου άρεσε να το δω αυτό σε πρόσκληση βάπτισης αλλά αυτό είναι εντελώς υποκειμενικο... 


Link to comment
Share on other sites

On 10/12/2018 at 5:00 ΜΜ, Farmakotriftena είπε:

Δλδ στους 4 μήνες ε;

@Comet αυτό πιστεύω και για μένα. Όσο θηλάζω 15 φορές το 24ωρο σιγά μη δω περίοδο. Όταν αδιαθετησατε ξεπρηστηκατε καθολου;

Και εμενα στους 4 μηνες μου ηρθε με αποκλειστικο θηλασμο μεχρι τοτε... απλα οι κυκλοι μου εχουν μεγαλωσει κατα 7-10 μερες και δεν ποναω καθολου οταν ερχεται!Δεν ξερω αν θα μεινει ετσι ή αν επανελθει οπως ημουν προ εγκυμοσυνης...ιδιαιτερο ξεπρηξιμο δεν καταλαβα ισως γιατι ακομα εχω καποια περιττα κιλα.Δεν εχω αξιωθει να τα χασω ολα ακομα!

2 ώρες πρίν, katsif είπε:

Έλα φιλενάδα ούτε εγώ έχω περίοδο!  Θηλάζουμε αποκλειστικά και τρώμε και μπανάνα! 

6 μηνών και λίγων ημερών. 

Κορίτσια θέλω βοήθεια.  Σκεφτόμαστε βάπτιση τον Μάρτη. Αν δεν κάνω τραπέζι θα είμαι γύφτος?  Είναι αυτονόητο?  Σκέφτομαι επίσης να βάλω αριθμό λογαριασμού στην πρόσκληση, γυφτια?

Ουτε εμεις καναμε τραπεζι απλα εξω απο το ναο μαζι με το γλυκακι ειχαμε ποικιλιες απο πιτακια, αναψυκτικα, ασκους με κρασι( λευκο μονο) μπυρες (ηταν καλοκαιρι σχεδον αν και Σεπτεμβρης) και ειχαμε και ενα ειδος απο κρεας στο φουρνο..Το κρεας αστο,αυτο με τα πιτακια το εχω δει κ σε αλλες βαφτισεις.Οι φουρνοι κανουν ταψακια πιτες  και στο κοβουν κομματακια,οσο μεγαλα ή μικρα θες...ρωτα μπορει να βρεις σε καλη τιμη κατι ,ετσι ωστε και κατι να εμφανισεις και να μην καταξοδευτεις.Τωρα για τον αριθμο λογαριασμου δεν ειχα βαλει ουτε στο γαμο ουτε στη βαφτιση αλλα και στα δυο μυστηρια ελαβα αρκετα φακελακια( συνηθιζεται στην επαρχια!!)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

6 κιλά πήρα αλλά ναι μεν τα έχασα μέσα σε μια βδομάδα όμως ενώ είμαι στα ίδια κιλά με πριν την εγκυμοσύνη νιώθω σαν πρησμενη. Ένα περίεργο πράγμα. Κάτι δεν μου κάθεται καλά αχαχαχ

Ούτε εσένα τρωει;;; για πες για πες!!

Εεεε μα 6 κιλά, τα έχασες στη βδομάδα......κλαίνε οι χήρες κλαίνε και οι παντρεμενες χαχαχαχα!!!άσε κορίτσι τπτ δεν τρώει ακόμα...βασικά δεν ανοίγει καν το στόμα....μόλις βλέπει φαγητό το σφραγίζει...οτιδήποτε άλλο το βάζει κανονικά στο στόμα...δεν προσφέρω καθόλου αλεσμενα οπότε πιστεύω ότι θέλει το χρόνο του να συνηθίσει τις υφές κ να μάθει να καταπίνει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...