Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 12 λεπτά , Titti είπε:

      Την 10η μέρα είχα 268,2 και είχα βάλει βλαστοκύστες 5 ημερών. Εσύ τι έχεις βάλει; Πότε είναι να κάνεις την χοριακή; (Συγγνώμη αν τα έχεις ήδη αναφέρει, μπαίνω λίγο στο φόρουμ και βγαίνω, δεν παρακολουθώ ενεργά)

      Καλημέρα! 9η ημέρα είχες αχνη και 10η 268?? Άρα και τα τεστ εγκυμοσυνης είναι λίγο ότι να ναι...😁. Εβαλα 2 βλαστοκυστες 5ης ημερας. Σημερα ειναι η 11η μέρα, έδωσα το πρωί αίμα, έτρεμε πρώτη φορά το χέρι μου και δε μπορούσαν να πάρουν. Κατά τις 11 θα ξέρω!

      Σε ποια εβδομαδα είσαι??? Όλα με το καλό 🥰

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς στην παρέα...

Δεν ξέρω τι κάνετε εσείς, αλλά εγώ πιστεύω ότι εάν συνεχίσει έτσι η κατάσταση δεν την γλιτώνω την κατάθλιψη..έχει τσακωθεί με τον ύπνο...πριν αρρωστήσει τότε τον Οκτώβρη δεν ήταν το παιδί μου έτσι...σε μία κατάσταση απελπισίας ζω κάθε βράδυ...όλη μέρα κάθε 1,5 ώρα νυστάζει και αν ξεπεραστεί αυτό το διάστημα είναι σε υπερένταση..κάθε 1,5 ώρα τρώει για 5 λεπτά, ή κάθε 45 λεπτά ανάλογα την όρεξη του..Και βέβαια κοιμάται μόνο 30 λεπτά άντε 45 πιο σπάνια..το βράδυ τα κατάφερα να τον βάζω νωρίτερα για ύπνο και κοιμάται γύρω στις 8.30 με 9..μέχρι τις 12.30 συνήθως και εκεί ξυπνάει και αρχίζει το γύρω γύρω στο κρεβάτι (όχι αυτός δλδ, εγώ) προσπαθώντας να τον ταίσω και ευχόμενη να κοιμηθεί..χθες το βράδυ ξύπνησε στις 2.30 και ξανακοιμήθηκε στις 4 αφού αρνήθηκα να σηκωθώ και να τον νανουρίσω (γιατί τα προηγούμενα βράδια μου έπαιρνε ένα45λεπτο κούνημα πάνω κάτω και είναι 10.500 κιλά)..μίλαγε, κοίταγε τα χέρια του, έβγαζε τσιρίδες και εγώ προσπαθούσα να κοιμηθώ..η μάλλον απλά να μην ξυπνήσω τελείως...είμαι κομμάτια...

βάση αλμάτων θεωρητικά είμαστε στην τελευταία μέρα σήμερα..αλλά δεν έχω ελπίδα..την έχω χάσει..είμαι απελπισμένη πλέον..με το θέμα του ύπνου..βρήκα μία εταιρεία με οδηγούς για τον ύπνο, η οποία έχει καλές κριτικές και έχουν διάφορα προγράμματα ανάλογα με την ηλικία..με έπεισαν γιατί πραγματικά όσα περιγράφουν σαν πρόβλημα στο οποίο έχουν την λύση έιναι αυτά που τραβάω..και μετά από πολύ σκέψη και διάβασμα στις 4 τα ξημερώματα, κατέληξα τωρα το απόγευμα να το σκάσω το 35ευρω και να το αγοράσω..ήμουν έτοιμη να του ξεκινήσω την εκπαίδευση 5 10 15 από το τέλος της εβδομάδας, αλλά επειδή νομίζω πως έχει κλάμα προτίμησα το Little Ones..έχει τη φιλοσοφία να του φτιάξεις τους υπνάκους που παίρνει την ημέρα ώστε να φτιάξει και το βράδυ..το ιδεατό είναι να καταφέρεις (το οποίο σου λένε οτι θα το καταφέρεις) να κοιμάται λίγο το πρωί, 2 ώρες και κάτι το μεσημέρι, και λίγο το απόγευμα ώστε να κοιμάται το βράδυ σερί..ωστόσο αυτό γίνεται σταδιακά..και επειδή θηλάζω και αποκλειστικά το κόβω δύσκολο να κοιμηθεί 12 ωρο που λένε 8 με 8..ακόμα και το 6ωρο μου φαντάζει παράδεισος τώρα, δεν έχω παραπάνω προσδοκίες...

Με το φαγητό τα πάμε καλά..έχει φάει μοσχάρι, πατάτα και καρότο..Την πέμπτη θα του βάλω και κολοκύθι και απο εκεί και πέρα δεν ξέρω τι άλλο θα βάλω.. @Farmakotriftena εσύ φιλενάδα τι του δίνεις;; τι σειρά ακολούθησες;; με το καρότο ξετρελάθηκε ο μικρός και γκρίνιαζε γιατί ήθελε και άλλο..είχε πολύ γέλιο..α και δε σας είπα σήμερα στήλωσε τα πόδια το πρωί που τον κράταγε η γιαγιά του αγκαλιά καθιστή και σηκώθηκε..

Με γεμίζει χαρά αλλα πλέον μόνο τις ώρες που είναι χαρούμενος και ήσυχος..είμαι τόσο κουρασμένη και μου λείπει τόσος ύπνος που έχω γίνει ευερέθιστη και φτάνω σε σημείο να του φωνάζω (το οποιο βέβαια μετά μετανιώνω και είμαι μεσα στις τύψεις)..και το παιδί φυσικά έχει αρχίσει και καταλαβαίνει δεν είναι χαζό..δε θέλω να κάνω ότι κατέκρινα και να του μιλάω άσχημα και να του φωνάζω ..αλλά πραγματικά τόσες μέρες ήμουν και μόνη μου γιατί ο άντρας μου λείπει επαρχία και ήταν σε συνδυασμό με την γκρίνια και την έλλειψη ύπνου του μικρού και είμαι εξαντλημένη με λίγες αντοχές..κατάφερα να κάνω μπάνιο τώρα ύστερα από 5 μέρες..ήθελα να  κάνω απο προχθές στις 9 το βράδυ, αλλά ο κύριος έκανε μια ώρα να κοιμηθεί την ημέρα που ήθελα και πήγε η ώρα 11 οπότε δεν είχα κουράγιο...

πως τα καταφέρνετε εσείς; μόνο εγώ αισθάνομαι έτσι; τόσο κακιά μάνα είμαι; πως μπορώ να αυξήσω την ανοχή μου και να υπομένω αυτή τη γκρίνια και την αυπνία;; Βοήθεια...

Συγγνώμη για το σεντόνι..

  • Λυπημένη/-ος 1

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 16 λεπτά , evaki_ είπε:

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς στην παρέα...

Δεν ξέρω τι κάνετε εσείς, αλλά εγώ πιστεύω ότι εάν συνεχίσει έτσι η κατάσταση δεν την γλιτώνω την κατάθλιψη..έχει τσακωθεί με τον ύπνο...πριν αρρωστήσει τότε τον Οκτώβρη δεν ήταν το παιδί μου έτσι...σε μία κατάσταση απελπισίας ζω κάθε βράδυ...όλη μέρα κάθε 1,5 ώρα νυστάζει και αν ξεπεραστεί αυτό το διάστημα είναι σε υπερένταση..κάθε 1,5 ώρα τρώει για 5 λεπτά, ή κάθε 45 λεπτά ανάλογα την όρεξη του..Και βέβαια κοιμάται μόνο 30 λεπτά άντε 45 πιο σπάνια..το βράδυ τα κατάφερα να τον βάζω νωρίτερα για ύπνο και κοιμάται γύρω στις 8.30 με 9..μέχρι τις 12.30 συνήθως και εκεί ξυπνάει και αρχίζει το γύρω γύρω στο κρεβάτι (όχι αυτός δλδ, εγώ) προσπαθώντας να τον ταίσω και ευχόμενη να κοιμηθεί..χθες το βράδυ ξύπνησε στις 2.30 και ξανακοιμήθηκε στις 4 αφού αρνήθηκα να σηκωθώ και να τον νανουρίσω (γιατί τα προηγούμενα βράδια μου έπαιρνε ένα45λεπτο κούνημα πάνω κάτω και είναι 10.500 κιλά)..μίλαγε, κοίταγε τα χέρια του, έβγαζε τσιρίδες και εγώ προσπαθούσα να κοιμηθώ..η μάλλον απλά να μην ξυπνήσω τελείως...είμαι κομμάτια...

βάση αλμάτων θεωρητικά είμαστε στην τελευταία μέρα σήμερα..αλλά δεν έχω ελπίδα..την έχω χάσει..είμαι απελπισμένη πλέον..με το θέμα του ύπνου..βρήκα μία εταιρεία με οδηγούς για τον ύπνο, η οποία έχει καλές κριτικές και έχουν διάφορα προγράμματα ανάλογα με την ηλικία..με έπεισαν γιατί πραγματικά όσα περιγράφουν σαν πρόβλημα στο οποίο έχουν την λύση έιναι αυτά που τραβάω..και μετά από πολύ σκέψη και διάβασμα στις 4 τα ξημερώματα, κατέληξα τωρα το απόγευμα να το σκάσω το 35ευρω και να το αγοράσω..ήμουν έτοιμη να του ξεκινήσω την εκπαίδευση 5 10 15 από το τέλος της εβδομάδας, αλλά επειδή νομίζω πως έχει κλάμα προτίμησα το Little Ones..έχει τη φιλοσοφία να του φτιάξεις τους υπνάκους που παίρνει την ημέρα ώστε να φτιάξει και το βράδυ..το ιδεατό είναι να καταφέρεις (το οποίο σου λένε οτι θα το καταφέρεις) να κοιμάται λίγο το πρωί, 2 ώρες και κάτι το μεσημέρι, και λίγο το απόγευμα ώστε να κοιμάται το βράδυ σερί..ωστόσο αυτό γίνεται σταδιακά..και επειδή θηλάζω και αποκλειστικά το κόβω δύσκολο να κοιμηθεί 12 ωρο που λένε 8 με 8..ακόμα και το 6ωρο μου φαντάζει παράδεισος τώρα, δεν έχω παραπάνω προσδοκίες...

Με το φαγητό τα πάμε καλά..έχει φάει μοσχάρι, πατάτα και καρότο..Την πέμπτη θα του βάλω και κολοκύθι και απο εκεί και πέρα δεν ξέρω τι άλλο θα βάλω.. @Farmakotriftena εσύ φιλενάδα τι του δίνεις;; τι σειρά ακολούθησες;; με το καρότο ξετρελάθηκε ο μικρός και γκρίνιαζε γιατί ήθελε και άλλο..είχε πολύ γέλιο..α και δε σας είπα σήμερα στήλωσε τα πόδια το πρωί που τον κράταγε η γιαγιά του αγκαλιά καθιστή και σηκώθηκε..

Με γεμίζει χαρά αλλα πλέον μόνο τις ώρες που είναι χαρούμενος και ήσυχος..είμαι τόσο κουρασμένη και μου λείπει τόσος ύπνος που έχω γίνει ευερέθιστη και φτάνω σε σημείο να του φωνάζω (το οποιο βέβαια μετά μετανιώνω και είμαι μεσα στις τύψεις)..και το παιδί φυσικά έχει αρχίσει και καταλαβαίνει δεν είναι χαζό..δε θέλω να κάνω ότι κατέκρινα και να του μιλάω άσχημα και να του φωνάζω ..αλλά πραγματικά τόσες μέρες ήμουν και μόνη μου γιατί ο άντρας μου λείπει επαρχία και ήταν σε συνδυασμό με την γκρίνια και την έλλειψη ύπνου του μικρού και είμαι εξαντλημένη με λίγες αντοχές..κατάφερα να κάνω μπάνιο τώρα ύστερα από 5 μέρες..ήθελα να  κάνω απο προχθές στις 9 το βράδυ, αλλά ο κύριος έκανε μια ώρα να κοιμηθεί την ημέρα που ήθελα και πήγε η ώρα 11 οπότε δεν είχα κουράγιο...

πως τα καταφέρνετε εσείς; μόνο εγώ αισθάνομαι έτσι; τόσο κακιά μάνα είμαι; πως μπορώ να αυξήσω την ανοχή μου και να υπομένω αυτή τη γκρίνια και την αυπνία;; Βοήθεια...

Συγγνώμη για το σεντόνι..

Γειά σου κοπέλα μου μια από τα ίδια και εγώ όλο γκρίνια ύπνο καθόλου ευτυχώς που κοιμάτε το βράδυ. Κάπως είχε βρει τους ρυθμους της Αλλα αρρώστησε και είχε πυρετό  και δεν τρώει καλά και θέλει αγκαλιά. Τι τρώτε; μήπως θέλει περισσότερο Γαλα την θηλαζεις; 

  • Μου αρέσει 1

5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

ευάκι είσαι άνθρωπος, σταμάτησε να νιώθεις ενοχές. 6 μήνες τώρα είσαι άυπνη, ε τι περίμενες; πιστεύω τον γάιδαρο τον έφαγες, η ουρά έμεινε. Θα τον πιάνει το φαγητό σε λίγο καιρό και θα ηρεμήσεις. Με την πιπίλα τι γίνεται; Φαντάζομαι ακόμα να την πάρει. Θα σε έσωζε αυτό γιατί στην ουσία πιπιλάει, δεν πεινάει. Ασε το άλμα, μήπως βγάζει δοντάκια. Γιατί κι εμένα ο μικρός  παρόλο που είχε πάρει καλή σειρά τελευταία, χθες το βράδυ ξυπνούσε συνέχεια κλαίγοντας με παράπονο. Πιστεύω τα δοντάκια έφταιγαν.

Θα ξεπεταχτεί το πιτσιρίκι και μετά θα είναι όλο γέλια και χαρές και εσύ όντας ψιλοχορτάτη από ύπνο, θα το χαίρεσαι! Μην ανησυχείς! Υπομονή βρε κορίτσι!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ! αυτος ο υπνος...εμας αλλου ειναι το θεμα .Τον αλλαξα απο το λικνο στην κουνια και ενω τις πρωτες μερες χαζοκοιμοτανε εκει , ε!τωρα με την καμια .Με το που τον ακουμπαω κοιμισμενο ξυπναει στο 5λεπτο, σηκωνομαι τον νανουριζω τον ξαναφηνω και παλι κλαμα με αποτελεσμα να τα παραταω μετα απο προσπαθειες πολλες και να τον περνω μαζι μας στο κρεβατι και να κοιμαται στο λεπτο και μαλιστα σερι.Εννοειται οτι ξυπναω πιασμενη καθε πρωι!Εσυ @Farmakotriftena που κανετε συνκοιμηση πως θα του το κοψεις μετα?Αμα τον  βαλεις στο κρεβατι του τωρα κοιμαται ή εχει μαθει μαζι σου?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Alex. Arap είπε:

Γειά σου κοπέλα μου μια από τα ίδια και εγώ όλο γκρίνια ύπνο καθόλου ευτυχώς που κοιμάτε το βράδυ. Κάπως είχε βρει τους ρυθμους της Αλλα αρρώστησε και είχε πυρετό  και δεν τρώει καλά και θέλει αγκαλιά. Τι τρώτε; μήπως θέλει περισσότερο Γαλα την θηλαζεις; 

Αχ περαστικά..  Είναι δύσκολα όταν αρρωσταίνουν και θέλουν ακόμα περισσότερη φροντίδα τα μικρούλια..θηλάζω αποκλειστικά κορίτσι μου.. και το παιδί είναι φαγανο..Έχει φτάσει 73 εκατοστά και 10.500 κιλά από 5.5 μηνών.. πάντα έτρωγε κάθε μιάμιση ώρα.. και ποσότητα για ώρα..  πλέον μόνο 5 λεπτά στην καλυτερη κατα την διαρκεια της μερας και με το ζόρι ξαναπιανει αφού ρευτει..μερικές φορές καθολου..δλδ τρώει 2 λεπτά θέλει ρέψιμο μετά γυρνάει το κεφάλι από την άλλη και δε θέλει και καλά..  και το ξαναθυμαται μετά από ένα τέταρτο η μισή ώρα κλπ..τα χω παίξει.. ειδικά αυτό το βραδινό με σκοτώνει που ξυπνάει και δεν τον ξαναπαίρνει ο ύπνος..  παλιότερα ξύπναγε αλλά έτρωγε και κοιμόταν η απλά έψαχνε μέσα στον ύπνο του και τον έβαζα στο στήθος και συνέχιζε να κοιμάται..πλέον τις τελευταίες μέρες είναι σαν να τον έχω νεογέννητο πάλι.. μετά τις 12 με 1 το βράδυ που ξυπνάει τον παίρνω στο κρεβάτι για κανα διωρο μεχρι να ξαναξυπνησειενώ το είχα κόψει γιατί δεν αντέχω το σήκω πάνω κάτσε κάτω...

 

2 ώρες πρίν, Lia21 είπε:

καλησπέρα!

ευάκι είσαι άνθρωπος, σταμάτησε να νιώθεις ενοχές. 6 μήνες τώρα είσαι άυπνη, ε τι περίμενες; πιστεύω τον γάιδαρο τον έφαγες, η ουρά έμεινε. Θα τον πιάνει το φαγητό σε λίγο καιρό και θα ηρεμήσεις. Με την πιπίλα τι γίνεται; Φαντάζομαι ακόμα να την πάρει. Θα σε έσωζε αυτό γιατί στην ουσία πιπιλάει, δεν πεινάει. Ασε το άλμα, μήπως βγάζει δοντάκια. Γιατί κι εμένα ο μικρός  παρόλο που είχε πάρει καλή σειρά τελευταία, χθες το βράδυ ξυπνούσε συνέχεια κλαίγοντας με παράπονο. Πιστεύω τα δοντάκια έφταιγαν.

Θα ξεπεταχτεί το πιτσιρίκι και μετά θα είναι όλο γέλια και χαρές και εσύ όντας ψιλοχορτάτη από ύπνο, θα το χαίρεσαι! Μην ανησυχείς! Υπομονή βρε κορίτσι!

Αχχχ Λια μου βουλωμενη γράμμα διαβάζεις... δεν την πιάνει για γραμμ. Την ψιλοπιανει πλέον και τη ρουφάει με μανία ειδικά αν πονάνε τα δόντια του αλλά δεν την κρατάει.τη βγάζει μόνος του και προσπαθεί να την φαει γ να την ξαναβάλει και δε μπορεί με αποτέλεσμα να την πετάει κάτω... ένα δράμα.. 

Από το στόμα σου και στου Θεού τ αυτι!!!! Εύχομαι να τελειώνει το μαρτύριο αλλά έχω ακούσει πολλούς που ξυπνάνε ακόμα τα παιδιά ενώ είναι 2 3 ετών και έχω ψιλοφρικαρει..και εντάξει να ξυπνάει αλλά τουλάχιστον να ξανακοιμαται μόνο του ..αυτό με σκοτώνει.. 

Δόντια έχει βγάλει τΑ 2 κάτω εδώ και 2 μήνες και τον ενοχλούν τα πάνω εδώ και καιρό..  Η αλήθεια είναι ότι έχει φουσκωμένα ούλα συνέχεια και όλο με τα μασητικα τη βγάζει..  αυτή τη σοφη την καμηλοπαρδαλη την έχει ξετιναξει.αν είχε φωνή η δόλια θα φώναζε! Κι εμένα το βραδυ που ξυπνάει πλέον 3 4 φορές, πάνω από τις μισές κλαιει.. και κατα τη διαρκ2ια της ημέρας όταν ξυπνάει από τους μισθωτούς τόνους του..  ξυπνάει κλαίγοντας.. 

 

Αφήστε δε και το άλλο..πήγε να τον κοιμίσει ο πατέρας του που έλειπε 5 μέρες και ούρλιαζε.. μάλλον ξεμαθε και του κακοφανηκε...μιλάμε για κλάμα!!!!.. πάντως μολι2 σας έγραψα πριν ο επόμενος ύπνος του κράτησε 2 ωρες..του είχα βάλει και λευκό ήχο μπας και βοηθηθεί.. 

Άντε να δούμε τι μας ξημερώνει.. Τώρα κοιμήθηκε τρώγοντας και πάω κι εγώ να ξαπλώσω μπας και προλάβω...σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις..Είμαι ένα ψυχολογικό ράκος και δεν έχω άλλον να μιλήσω και να με καταλαβαίνει.. 


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, evaki_ είπε:

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς στην παρέα...

Δεν ξέρω τι κάνετε εσείς, αλλά εγώ πιστεύω ότι εάν συνεχίσει έτσι η κατάσταση δεν την γλιτώνω την κατάθλιψη..έχει τσακωθεί με τον ύπνο...πριν αρρωστήσει τότε τον Οκτώβρη δεν ήταν το παιδί μου έτσι...σε μία κατάσταση απελπισίας ζω κάθε βράδυ...όλη μέρα κάθε 1,5 ώρα νυστάζει και αν ξεπεραστεί αυτό το διάστημα είναι σε υπερένταση..κάθε 1,5 ώρα τρώει για 5 λεπτά, ή κάθε 45 λεπτά ανάλογα την όρεξη του..Και βέβαια κοιμάται μόνο 30 λεπτά άντε 45 πιο σπάνια..το βράδυ τα κατάφερα να τον βάζω νωρίτερα για ύπνο και κοιμάται γύρω στις 8.30 με 9..μέχρι τις 12.30 συνήθως και εκεί ξυπνάει και αρχίζει το γύρω γύρω στο κρεβάτι (όχι αυτός δλδ, εγώ) προσπαθώντας να τον ταίσω και ευχόμενη να κοιμηθεί..χθες το βράδυ ξύπνησε στις 2.30 και ξανακοιμήθηκε στις 4 αφού αρνήθηκα να σηκωθώ και να τον νανουρίσω (γιατί τα προηγούμενα βράδια μου έπαιρνε ένα45λεπτο κούνημα πάνω κάτω και είναι 10.500 κιλά)..μίλαγε, κοίταγε τα χέρια του, έβγαζε τσιρίδες και εγώ προσπαθούσα να κοιμηθώ..η μάλλον απλά να μην ξυπνήσω τελείως...είμαι κομμάτια...

βάση αλμάτων θεωρητικά είμαστε στην τελευταία μέρα σήμερα..αλλά δεν έχω ελπίδα..την έχω χάσει..είμαι απελπισμένη πλέον..με το θέμα του ύπνου..βρήκα μία εταιρεία με οδηγούς για τον ύπνο, η οποία έχει καλές κριτικές και έχουν διάφορα προγράμματα ανάλογα με την ηλικία..με έπεισαν γιατί πραγματικά όσα περιγράφουν σαν πρόβλημα στο οποίο έχουν την λύση έιναι αυτά που τραβάω..και μετά από πολύ σκέψη και διάβασμα στις 4 τα ξημερώματα, κατέληξα τωρα το απόγευμα να το σκάσω το 35ευρω και να το αγοράσω..ήμουν έτοιμη να του ξεκινήσω την εκπαίδευση 5 10 15 από το τέλος της εβδομάδας, αλλά επειδή νομίζω πως έχει κλάμα προτίμησα το Little Ones..έχει τη φιλοσοφία να του φτιάξεις τους υπνάκους που παίρνει την ημέρα ώστε να φτιάξει και το βράδυ..το ιδεατό είναι να καταφέρεις (το οποίο σου λένε οτι θα το καταφέρεις) να κοιμάται λίγο το πρωί, 2 ώρες και κάτι το μεσημέρι, και λίγο το απόγευμα ώστε να κοιμάται το βράδυ σερί..ωστόσο αυτό γίνεται σταδιακά..και επειδή θηλάζω και αποκλειστικά το κόβω δύσκολο να κοιμηθεί 12 ωρο που λένε 8 με 8..ακόμα και το 6ωρο μου φαντάζει παράδεισος τώρα, δεν έχω παραπάνω προσδοκίες...

Με το φαγητό τα πάμε καλά..έχει φάει μοσχάρι, πατάτα και καρότο..Την πέμπτη θα του βάλω και κολοκύθι και απο εκεί και πέρα δεν ξέρω τι άλλο θα βάλω.. @Farmakotriftena εσύ φιλενάδα τι του δίνεις;; τι σειρά ακολούθησες;; με το καρότο ξετρελάθηκε ο μικρός και γκρίνιαζε γιατί ήθελε και άλλο..είχε πολύ γέλιο..α και δε σας είπα σήμερα στήλωσε τα πόδια το πρωί που τον κράταγε η γιαγιά του αγκαλιά καθιστή και σηκώθηκε..

Με γεμίζει χαρά αλλα πλέον μόνο τις ώρες που είναι χαρούμενος και ήσυχος..είμαι τόσο κουρασμένη και μου λείπει τόσος ύπνος που έχω γίνει ευερέθιστη και φτάνω σε σημείο να του φωνάζω (το οποιο βέβαια μετά μετανιώνω και είμαι μεσα στις τύψεις)..και το παιδί φυσικά έχει αρχίσει και καταλαβαίνει δεν είναι χαζό..δε θέλω να κάνω ότι κατέκρινα και να του μιλάω άσχημα και να του φωνάζω ..αλλά πραγματικά τόσες μέρες ήμουν και μόνη μου γιατί ο άντρας μου λείπει επαρχία και ήταν σε συνδυασμό με την γκρίνια και την έλλειψη ύπνου του μικρού και είμαι εξαντλημένη με λίγες αντοχές..κατάφερα να κάνω μπάνιο τώρα ύστερα από 5 μέρες..ήθελα να  κάνω απο προχθές στις 9 το βράδυ, αλλά ο κύριος έκανε μια ώρα να κοιμηθεί την ημέρα που ήθελα και πήγε η ώρα 11 οπότε δεν είχα κουράγιο...

πως τα καταφέρνετε εσείς; μόνο εγώ αισθάνομαι έτσι; τόσο κακιά μάνα είμαι; πως μπορώ να αυξήσω την ανοχή μου και να υπομένω αυτή τη γκρίνια και την αυπνία;; Βοήθεια...

Συγγνώμη για το σεντόνι..

Ευακι για πες λεπτομέριες. Τι εταιρεία είναι αυτη; τι ακριβώς κανει; Ποια η διαδικασία με την εταιρεία που λες; ειμαι ακριβώς τα ίδια με εσένα. Εμένα τις καλές μερες ξυπνάει ανά ωρα (με ακρίβεια ανά ωρα) και στις κακες ανά 10' με 20'. Όλο το βράδυ αυτό. Κι εμένα όπως εσένα κοιμάται μόνο ένα 2ωρο 2μισαωρο αρχικά και Μετα ξεκινάει το συνεχόμενο ξύπνημα. Η μόνη διαφορά με μένα (και ουσιώδη) είναι πως ξυπνάει μεν αλλά πιπιλαει λίγο στήθος και ξανακοιμαται. Ευτυχώς Παναγία μου!! Κι εγώ μέσα στα νεύρα είμαι Εύα μου.. Και πώς ν μην είμαστε; ο ύπνος είναι ζωτικής σημασίας και πλέον δεν κοιμόμαστε. Με το που με παίρνει ο ύπνος με ξυπνάει. Είναι μια παράνοια η κατάσταση...

Εμένα παραμένει και κακοφαγος. Δείχνει λίγη προτίμηση σε κολοκυθακι μπρόκολο οπότε του βάζω. Σήμερα έκανα εισαγωγή και στο κοτόπουλο και του έβαλα και μοσχάρι και κοτόπουλο μαζι έτσι για να μάθει αχαχααχ έφαγε 10 κουταλιτσες. από το τίποτα.. 

Πάντως στείλε λεπτομέριες για την εταιρεία... Κι εμένα ο ύπνος του άλλαξε από τότε που αρρώστησε. Όμως όπως και σε σένα πάνε κοντά 2μηνες...

3 ώρες πρίν, aspa80 είπε:

!Εσυ @Farmakotriftena που κανετε συνκοιμηση πως θα του το κοψεις μετα?Αμα τον  βαλεις στο κρεβατι του τωρα κοιμαται ή εχει μαθει μαζι σου?

Άσπα μου αυτό που λες το σκέφτομαι συχνά.. Τι θα κάνω όταν σταματήσω τη συγκοιμηση. Κοντά στους 9 μήνες είχα σκεφτεί να σταματήσω τη συγκοιμηση και 12 με 18μηνων να ξεκινήσω σταδιακά από αποθηλασμο. Δεν ξέρω όμως πως θα έρθουν τα πράγματα. Η συγκοιμηση στη παρούσα φάση είναι σωτήρια. Για φαντάσου να έπρεπε να σηκώνομαι από 8 έως 25φορες το βράδυ.. το κακό είναι πως όσο μένει εδώ μαζί μου τόσο μετά δεν θα ξεκολλάει (βέβαια κι εγώ δεν πάω πίσω δεν μπορώ να μην τον έχω δίπλα μου) πάντως τη μέρα κοιμάται παντού. Και στο πάρκο και στο ρηλαξ και στη κούνια...


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Ευακι για πες λεπτομέριες. Τι εταιρεία είναι αυτη; τι ακριβώς κανει; Ποια η διαδικασία με την εταιρεία που λες; ειμαι ακριβώς τα ίδια με εσένα. Εμένα τις καλές μερες ξυπνάει ανά ωρα (με ακρίβεια ανά ωρα) και στις κακες ανά 10' με 20'. Όλο το βράδυ αυτό. Κι εμένα όπως εσένα κοιμάται μόνο ένα 2ωρο 2μισαωρο αρχικά και Μετα ξεκινάει το συνεχόμενο ξύπνημα. Η μόνη διαφορά με μένα (και ουσιώδη) είναι πως ξυπνάει μεν αλλά πιπιλαει λίγο στήθος και ξανακοιμαται. Ευτυχώς Παναγία μου!! Κι εγώ μέσα στα νεύρα είμαι Εύα μου.. Και πώς ν μην είμαστε; ο ύπνος είναι ζωτικής σημασίας και πλέον δεν κοιμόμαστε. Με το που με παίρνει ο ύπνος με ξυπνάει. Είναι μια παράνοια η κατάσταση...

Εμένα παραμένει και κακοφαγος. Δείχνει λίγη προτίμηση σε κολοκυθακι μπρόκολο οπότε του βάζω. Σήμερα έκανα εισαγωγή και στο κοτόπουλο και του έβαλα και μοσχάρι και κοτόπουλο μαζι έτσι για να μάθει αχαχααχ έφαγε 10 κουταλιτσες. από το τίποτα.. 

Πάντως στείλε λεπτομέριες για την εταιρεία... Κι εμένα ο ύπνος του άλλαξε από τότε που αρρώστησε. Όμως όπως και σε σένα πάνε κοντά 2μηνες...

Άσπα μου αυτό που λες το σκέφτομαι συχνά.. Τι θα κάνω όταν σταματήσω τη συγκοιμηση. Κοντά στους 9 μήνες είχα σκεφτεί να σταματήσω τη συγκοιμηση και 12 με 18μηνων να ξεκινήσω σταδιακά από αποθηλασμο. Δεν ξέρω όμως πως θα έρθουν τα πράγματα. Η συγκοιμηση στη παρούσα φάση είναι σωτήρια. Για φαντάσου να έπρεπε να σηκώνομαι από 8 έως 25φορες το βράδυ.. το κακό είναι πως όσο μένει εδώ μαζί μου τόσο μετά δεν θα ξεκολλάει (βέβαια κι εγώ δεν πάω πίσω δεν μπορώ να μην τον έχω δίπλα μου) πάντως τη μέρα κοιμάται παντού. Και στο πάρκο και στο ρηλαξ και στη κούνια...

Καλημέρες!!! είσαι τυχερή που τουλάχιστον ξανακοιμάται με το πιπίλισμα!! εκεί έχουμε φτάσει!! χαχαχ...αχχχ... εγώ το βράδυ που μας πέρασε δε χρειάστηκε να σηκωθώ να τον κοιμίσω ευτυχώς..αλλά έπιανε στήθος για 2 λεπτά, άφηνε, ξανάπιανε, ξανάφηνε και πάει λέγοντας..δεν είχα καθόλου φως γιατί συνήθως είχα ένα ελάχιστο οπότε μάλλον το πήρε απόφαση..γιατί συνήθως τον έβλεπα που χαμογέλαγε κιόλας..η μόνη πρόοδος που είδα μέσα στη μέρα είναι οτι κοιμήθηκε 2 φορές (τη 1 με συγκοίμηση βέβαια) από 2 ώρες περίπου οπότε μετά δεν είχε γκρίνια.. Ερώτηση! Τα κακά τους τώρα που ξεκινάνε στέρεες πως πρέπει να είναι;; εμένα δεν είναι πλέον μουσταρδί και σήμερα τα ξημερώματα που τον άλλαξα γιατί είχε κατακατουρηθεί, είδα μια υποψία στέρεων κακουλίων..!! συγγνώμη για την περιγραφή πρωί πρωί αλλά πραγματικά το χω απορία!! 

Λοιπόν όσον αφορά τους οδηγούς αυτής της εταιρείας θα σου πω..έχω ξεκινήσει το διάβασμα..είναι σε e-book στα αγγλικά ..αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι έχει 5 διαφορετικές μεθόδους αν δεν  κάνω λάθος που βοηθάς το παιδί να κοιμηθεί μόνο του..και αν δεν αντέχεις τα κλάμματα και το να φεύγεις από το δωμάτιο κλπ έχει και μέθοδο πιο σταδιακή με τον γονέα μέσα στο δωμάτιο την ώρα του ύπνου..αναλυτικά δεν έχω προλάβει να τα διαβάσω όλα, αλλά σου εξηγεί περιληπτικά τι είναι κάθε μέθοδος για να δεις αν σου κάνει, και στη συνέχεια ανάλογα τι θα διαλέξεις σου έχει αναλυτικότατα τι πρέπει να κάνεις..step by step.. πολύ βοηθητικό το βρίσκω..ουσιαστικά σου λέει τους τρόπους που μπορείς να υιοθετήσεις ώστε να μάθει το παιδί να κοιμάται μόνο του και στη δική μας περίπτωση όταν ξυπνάει στο μισάωρο/45λεπτο/1 ώρα το βράδυ να μπορεί να ξανακοιμηθεί..

επίσης έχει οδηγό για τους ύπνους μέσα στην ημέρα..τονίζει ότι είναι σημαντικό σε αυτή την ηλικία να κοιμούνται το πρωί λίγο, το μεσημέρι έναν ύπνο 2 ωρών (το σημαντικότερο), το απόγευμα άλλον έναν υπνάκο, και μετά να ξεκινήσεις ρουτίνα ύπνου όταν φτάσει η ώρα για να κοιμηθεί..αν πάει να κοιμηθεί παραπάνω το απόγευμα ή το πρωί που σου ορίζει υπνο πχ μισής ώρας, σου λέει να το ξυπνήσεις για μερικές μέρες για να ρυθμίσει τον μεσημεριανό και βραδινό υπνο, καθώς λέει είναι ζωτικής σημασίας και ο μεσημεριανός ύπνος για τις μητέρες γιατί αλλιώς σαλεύουν αχαχαχ ελεύθερη μετάφραση αυτό!! έχει ακόμα οδηγίες τι να κάνεις αν ξυπνάει νωρίτερα σε κάθε υπνάκο που παίρνει κατά τη διάρκεια της ημέρας..

σαν λόγους για τους οποίους ένα παιδί ξυπνάει συνέχεια και δεν κοιμάται συνεχόμενα, δίνει μέχρι στιγμής το ότι μάλλον δεν έχει κουραστεί πολύ κατά τη διάρκεια της ημέρας..ή έχει κοιμηθεί περισσότερο απ όσο πρέπει κατά τη διάρκεια της ημέρας..εμένα ας πούμε ο δικός μου κοιμάται κάθε μιαμιση ώρα με το πολύ δυο ώρες..οπότε το βράδυ μπορεί να μη του λείπει τόσος ύπνος..οπότε σου λέει να αυξήσεις σταδιακά το χρόνο που μένουν ξύπνια (αυξάνοντας 5-10 λεπτά κάθε 2 μέρες) μέσα σε καθορισμένα χρονικά όρια..έχει ολόκληρα κεφάλαια για αυτά που σου γράφω γενικά είναι πολύ αναλυτικό..έχει και κεφάλαιο για το αν έχεις και άλλο παιδί απ ότι είδα αλλά δεν το έχω διαβάσει..

Γενικά δεν παρουσιάζουν το πρόγραμμα σαν εκπαίδευση ύπνου αλλά σαν οδηγό που προσαρμόζεις ανάλογα με τις ανάγκες του παιδιού σου και για αυτό το προτίμησα..επίσης κατεβάζεις και την εφαρμογή στο κινητό και γράφεσαι και έχει τύπου forum που γράφεις τι αντιμετωπίζεις και έχει όλο το 24ωρο ειδικούς που σου απαντάνε( είναι και πιστοποιημένο έχει τις πιστοποιήσεις στο site τους).. και βλέπεις και τι τραβάνε οι υπόλοιπες και τι τους έχουν απαντήσει..πολύ καλό και αυτό..

Τώρα συγγνώμη που τα γράφω λίγο συγκεχυμένα αλλά ένα ένα μου έρχονται..σου λέει συνθήκες ύπνου (δωμάτιο κλπ) και πιστεύουν πως δεν είναι απαραίτητο να μπαίνει φως τη μέρα στο δωμάτιο για να μη μπερδεύει το παιδί την ημέρα με τη νύχτα, αλλά πως την ώρα του ύπνου μπορείς να έχεις σκοτάδι κλπ εφόσον όλη την υπόλοιπη μέρα υπάρχουν δραστηριότητες κλπ κλπ..Συστήνουν λευκούς ήχους και υπνόσακο και έχει μέχρι και πίνακα για θερμοκρασία..για όσες δίνουν πιπίλα έχει πάλι οδηγίες σχετικά..σου εξηγεί συμπτώματα κούρασης για να τα προλάβεις και συμπτώματα παραξεκούρασης αν μπορώ να το θέσω έτσι..(το οποίο συμβαίνει στον δικό μου σίγουρα γιατί όταν πήγα να τον κοιμίσω χθες το βράδυ που είχε κοιμηθεί τα 2ωρα του, με κοίταζε με απορία και ενώ έδειχνε να κοιμάται μόλις τον έβαζα στην κούνια ξανασηκωνόταν μέχρι που πέρασε μια ώρα και..)

Σου λένε να το ακολουθήσεις κατά γράμμα καθώς consistency is key και μετά από 3 μέρες είναι ήδη καλύτερα τα πράγματα.. ;σου έχει και ενδεικτικό πρόγραμμα μέσα..λαμβανει υπόψην και την εισαγωγή των στέρεων..και γενικά αυτό που μ αρέσει είναι ότι έχει ειδικές ενότητες ανά ηλικία..δλδ αυτό που κατέβασα έχει 6-8 μηνών, 8-10 μηνών, 10 - 12 μηνών καθώς αλλάζουν οι ανάγκες τους και το πρόγραμμά τους..

Δεν ξέρω κατά πόσον βγάζεις άκρη με αυτά που έγραψα και συγγνώμη για το σεντόνι, αν δω οτι ξέχασα κάτι θα επανέλθω..προς ώρας πετάγομαι στον οδοντίατρο μια βόλτα..

Πάντως είναι φοβερό τι μπορεί να κάνει η έλλειψη ύπνου στις μάνες...αχχ..ξέχασα να σας πω χθες που ήρθε ο μπαμπάς του και τον είδε το βράδυ του είπε μπαμπάααα!!! αχαχα κλάμα και συγκίνηση!! δε νομίζω ότι ξέρει βέβαια τι λέει αλλά και πάλι!!! 


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Να σου ζησει το μωρακι σου.Τα κακα με τις στερεες πρεπει να ειναι σαν χαλβας στην πυκνοτητα.Ετσι το περιγραφει η παιδιατρος.Οχι δηλαδη τελειως σχηματισμενα σαν τον ενηλικων.Οσο για το χρωμα περιπου καφε θα ελεγα


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!

κι εμείς πολλή γκρίνια αυτές τις μέρες , συνεχή ξυπνήματα το βράδυ. Αλλά μέτρησα τις βδομάδες. Είμαστε στην 26η , στην κορύφωση δηλτυο άλματος.

Εν τω μεταξύ αυτές τις μέρες γεμίζει τσίμπλες. Όλοι μου λένε ότι είναι από κρύωμα. Πφφφ ελπίζω να μην έχουμε πάλι τα ίδια. Του βάζω όρο για να του τις καθαρίσω αλλά είναι τόσο κολλημένες που πρέπει να του τρίψω το ματάκι κι εκεί κοκκινίζει.

Σε 5 μέρες κλείνουμε 6 μήνες και βουρ για στερεές! Είμαι περίεργη να δω τι θα γίνει σ αυτό το κομμάτι. Ο μεγάλος μου γιος έτρωγε όλα τα γεύματα χωρίς προβλήματα. Δεν είχα παράπονο.

Προς το παρόν ούτε έχει μπαμπακίσει, ούτε τίποτα. όταν ακούει τη μάνα μου στο τηλ κάνει αα αα ααα ααααα. Αυτή είναι η κουβέντα του! 

Με τον μεγάλο του αδερφό ξετρελαίνεται. Συνέχεια τον παρατηρεί στον χώρο και του μιλάει. Χθες του κάναμε κουπεπέ και τον βλέπαμε που κουνούσε λίγο το χεράκι του. Επίσης όταν του κάνουμς "γεια" μ τα χέρια μας, σηκώνει κι αυτός το δικό του με γρήγορη κίνηση και κάνει πάλι αα ααααα ααα. χαχαχαχαχα είναι για γέλια χαράς! 

Θα βγάλω το πάρκο να το πλύνω λόγω κλεισούρας και μετά τις γιορτές θα τον βάζω κι εκεί. Επίσης ξεκίνησα να του στρώνω κάτω στο πάτωμα με αυτα τα αφρώδη κομμάτια παζλ κι από πάνω κουβέρτες και τον αφήνω κάτω να κυληθεί, να παίξουμε κτλ. Πρέπει να πλύνω και το καρεκλάκι φαγητού. 

Στην μπαλκ φραιντει πήραμε κι εμείς τη δίχρονη κάρτα από τα όρχεστρα. Συνέφερε πολύ. 

 

Link to comment
Share on other sites

@evaki_ έχω διαβάσει ένα παρόμοιο. Πάνω κάτω λέει τα ίδια πράγματα.. Απλά δεν τα θυμάμαι καλά. Δλδ λέει έναν μισάωρο ύπνο πρωί και απόγευμα και έναν 2ωρο μεσημεριανο; Εμένα ευτυχώς του έρχεται νύστα πάντα ίδια ώρα. Από τις 9μιση το βράδυ αρχίζει να τρίβει μάτια κι ας έχει κοιμηθεί και στις 8μισή... απλα ρο βρισκβ δυσκολο σε τοσο μωρο να εφαρμοστεί. Ποια η γνώμη σου σε αυτο; 

Τα κακα του ούτε εμένα είναι πλέον μουσταρδι τις περισσότερες φορές. Και κάποιες φορές είναι και σχηματισμενα..


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας κοριτσαρες,

Πολλά προβλήματα στους υπνους διαβάζω ευακι και farmakotriftena! Κουράγιο κορίτσια! Οι οδηγίες σου ευα μου χρήσιμες πολύ! 

Εμείς αύριο γινόμαστε 6 μηνών και έχουμε και εμβόλιο. Παιδιατεο άλλαξα εδώ και δύο μήνες γιατί με ειδε ζαλησει με το ξενο γαλα και τος ανασφάλειες της. Πηγα σε σύμβουλο και βρήκα την υγειά μου!

Την προηγουμενη φορα μου είδε πει η παιδίατρος ότι θα ξεκινήσει με ζωμο και τώρα που την πήρα να κλεισω ραντεβού μου είπε με φρούτα, έχω μπερδευτεί!!!!

Κατά τα άλλα χάλια κορίτσια. Τσακωνομαστε συνέχεια,  βοήθεια δεν υπάρχει στο σπίτι,  ο καθένας στην κοσμαρα του... και εγώ αισθάνομαι πολύ λύπη και μοναξιά.  Ευτυχως έχω την μπεμπουλα....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , katsif είπε:

Γειά σας κοριτσαρες,

Πολλά προβλήματα στους υπνους διαβάζω ευακι και farmakotriftena! Κουράγιο κορίτσια! Οι οδηγίες σου ευα μου χρήσιμες πολύ! 

Εμείς αύριο γινόμαστε 6 μηνών και έχουμε και εμβόλιο. Παιδιατεο άλλαξα εδώ και δύο μήνες γιατί με ειδε ζαλησει με το ξενο γαλα και τος ανασφάλειες της. Πηγα σε σύμβουλο και βρήκα την υγειά μου!

Την προηγουμενη φορα μου είδε πει η παιδίατρος ότι θα ξεκινήσει με ζωμο και τώρα που την πήρα να κλεισω ραντεβού μου είπε με φρούτα, έχω μπερδευτεί!!!!

Κατά τα άλλα χάλια κορίτσια. Τσακωνομαστε συνέχεια,  βοήθεια δεν υπάρχει στο σπίτι,  ο καθένας στην κοσμαρα του... και εγώ αισθάνομαι πολύ λύπη και μοναξιά.  Ευτυχως έχω την μπεμπουλα....

Κοριτσακι μου σε καταλαβαινω.Αλλαζουν πολυ οι ισοροπιες με ενα μωρο.Οι αντρες συνηθως στον κοσμο τους.Το αγαπανε,παιζουν λιγο μαζι του και γεια σας,ενω εμεις εκει συνεχεια.Λογικο να νιωθεις ετσι.Ειναι ακομη και μικρο το μωρακι σου.Οι ορμονες ακομη παιζουν.Παρε μια φιλη σου να τα πειτε να ξεσκασεις.Οι δικες μου(ειμαι Θεσσαλονικη) η δουλευουν η μενουν μακρια και με το μωρο δεν μπορω να κανω πολλα.Η οικογενεια μου σε αλλη πολη.Ο συζηγος λειπει ολη μερα μπορει και νυχτα.Γι αυτο και γραφτηκα εδω να τα λεμε να ξεσκαω λιγο


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

@katsif μου σε καταλαβαίνω. Κι εγώ όλη μέρα μόνη μου είμαι. Ο άντρας μου φεύγει 7 το πρωί και γυρίζει 9+ το βράδυ. 10 παρά έχω πέσει με το μωρο στο κρεβάτι για να κοιμηθεί και από την εξάντληση λίγο μετά με παίρνει κι εμένα ο ύπνος. Με λίγα λόγια έχει χαθεί και η επικοινωνία με τον άντρα μου αλλά όχι από επιλογή μας... Από την άλλη εγώ έχω και γκρινιαρικο μωρό και ζωηρή κόρη και τα έχω δει όλα. Είμαι συνέχεια σπίτι και όταν δεν με τρέχει ο μπέμπης η δουλειές κάνω η βλέπω ταινίες να σκοτώσω την ώρα. Αλλά όλο αυτό μου κοστίζει ψυχολογικά κι εμένα. Θέλω να πάω στο μαγαζάκι μου μου λείπει...


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

@evaki_ έχω διαβάσει ένα παρόμοιο. Πάνω κάτω λέει τα ίδια πράγματα.. Απλά δεν τα θυμάμαι καλά. Δλδ λέει έναν μισάωρο ύπνο πρωί και απόγευμα και έναν 2ωρο μεσημεριανο; Εμένα ευτυχώς του έρχεται νύστα πάντα ίδια ώρα. Από τις 9μιση το βράδυ αρχίζει να τρίβει μάτια κι ας έχει κοιμηθεί και στις 8μισή... απλα ρο βρισκβ δυσκολο σε τοσο μωρο να εφαρμοστεί. Ποια η γνώμη σου σε αυτο; 

Τα κακα του ούτε εμένα είναι πλέον μουσταρδι τις περισσότερες φορές. Και κάποιες φορές είναι και σχηματισμενα..

Και εγώ  πιστεύω ότι ορισμένα πράγματα σε τόσο μικρούλι δε γίνεται..  ωστόσο διαβάζοντας το πιστεύω πως επειδή σου δίνει πολλές διαφορετικές οδούς να ακολουθήσεις και έχει πολλές διαφορετικές απολύσεις σε τυχόν προβλήματα που συναντάς ότι κάτι μπορεί να γίνει..  πάντα με σεβασμό στην προσωπικότητα του κάθε παιδιού..  δλδ αυτό το 7 το απόγευμα με 7 το πρωί σερί ύπνο ο δικός μου δε νομίζω να το καταφέρει.. αλλά επειδή έχει και τις μεθόδους self settling θα ρίξω μια προσπάθεια και θα σου πω.. σε καμία περίπτωση δε θα πιέσω καταστάσεις και δε θέλω να κλαιει γιατί δε θα αντεξω..όποτε θα ακολουθήσω τα πιο σταδιακά βήματα που έχει..  άμα θέλεις και ενδιαφέρεσαι στείλε μου το mail σου σε μνμ να στο προωθήσω να ρίξεις και εσύ μια ματιά..  Αλλιώς μπαίνεις και στο Little Ones το site και βλέπεις τι εστί!!

Είσαι τόσο τυχερή που τουλάχιστον έχει στάνταρ ωρες ο δικός σου..αχ..Η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν τον ταιζω σταθερά τώρα το μεσημεριανό του.. προσπαθώ εκεί κοντά στη 1 το μεσημέρι αλλά επειδή ο ύπνος του είναι άστατος πάντα υπάρχει απόκλιση στην ώρα.. 

5 ώρες πρίν, katsif είπε:

Γειά σας κοριτσαρες,

Πολλά προβλήματα στους υπνους διαβάζω ευακι και farmakotriftena! Κουράγιο κορίτσια! Οι οδηγίες σου ευα μου χρήσιμες πολύ! 

Εμείς αύριο γινόμαστε 6 μηνών και έχουμε και εμβόλιο. Παιδιατεο άλλαξα εδώ και δύο μήνες γιατί με ειδε ζαλησει με το ξενο γαλα και τος ανασφάλειες της. Πηγα σε σύμβουλο και βρήκα την υγειά μου!

Την προηγουμενη φορα μου είδε πει η παιδίατρος ότι θα ξεκινήσει με ζωμο και τώρα που την πήρα να κλεισω ραντεβού μου είπε με φρούτα, έχω μπερδευτεί!!!!

Κατά τα άλλα χάλια κορίτσια. Τσακωνομαστε συνέχεια,  βοήθεια δεν υπάρχει στο σπίτι,  ο καθένας στην κοσμαρα του... και εγώ αισθάνομαι πολύ λύπη και μοναξιά.  Ευτυχως έχω την μπεμπουλα....

Γεια σου κοριτσι!! Με το καλο να δωσεις φαγητακι!! Να πεις στη γιατρό ότι σου είχε πει για ζωμό δεν είναι κακο..

 

Εγώ κοριτσια στο θέμα παιδιάτρου έχω μείνει ικανοποιημένη από άποψη διάγνωσης αναμφισβήτητα αλλά στο θέμα διατροφής Τελικά ακολουθώ τον παπαβεντση και το ενδεικτικό πρόγραμμα εισαγωγής που έχει στο blog του..γιατι η παιδίατρος μου είναι υπέρ του θηλασμού στη θεωρια απλά μου μίλαγε για ρυζαλευρο και για εισαγωγή 3 λαχανικών μαζί αντί για σταδιακή εισαγωγή όποτε σε αυτό το θέμα δεν την ακολουθώ.. ειδικα επειδη εγω ημουν παντα αλλεργικη και θελω να μειωσω τον οποιοδηποτε κινδυνο μπορω να του προκαλεσω αλλεργιες..ωστόσο επειδή είναι φοβερή στο ιατρικό κομμάτι δεν την αλλάζω..την ενημερώνω και εύχομαι να ενημερωθεί και μόνη της περαιτέρω για θηλασμό.. 

Χαίρομαι που βρήκες κάτι χρήσιμο σε όλο αυτό το σεντόνι!!

Όσο για τη ψυχολογία έλα να κάνουμε παρέα..  κι εγώ μόνη μου ..Ο άντρας μου βοηθάει μεν και στο σπίτι και με το μωρό όπου μπορεί αλλά όπως και να το κάνεις όταν μένεις εσύ σπίτι εσυ επωμιζεσαι τα βάρη.. αλλά η ψυχολογία μου είναι κακή λόγω του ότι δεν κοιμάμαι και δεν μπορώ να κάνω τίποτα για μενα..  και δεν έχω μια φίλη να βγω για έναν καφέ που να με καταλαβαίνει.. Η έστω από τις άλλες μου φίλες κάποια να βγω να ξεχαστώ.. τις ώρες που μπορούν εκείνες το μωρο πρέπει να φάει και να κάνει μπάνιο και να ξεκινήσει ρουτίνα ύπνου.. μετανιώνω τόσο πολύ που δεν κυνήγησε να κάνω παρέα στα μαθήματα του ΙΚΑ με τις κοπέλες..  τώρα σκέφτομαι ότι η μόνη φορά που θα μπορέσω από δω και πέρα να βρω παρέα με παιδιά στην ηλικία του μικρού θα είναι όταν πάει παιδικό.. 

Πάντως όλες ωραία περνάμε! Μια ζωγραφιά!!! Αχχχ.. @Farmakotriftena εσυ ειδικά και με τα δύο..  ήρωας! Εγώ αρχίζω να στέλνω βιογραφικά σιγα σιγά γιατί δε θέλω να επιστρέψω στην προηγούμενη εργασία μου που υποτίθεται είχα πάει για προσωρινά.. ευελπιστώ να βρω κάτι με πιο ευέλικτο ωράριο και πιο κοντά.. γιατί τώρα ήμουν 10χλμ μακριά, 9ωρο..και με δρομολόγια από δω κι από κει σε όλη την Αθήνα.. ένα κεφάλι κουδουνι από την κίνηση κάθε μέρα ...απαπα...


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Ψυχραιμια! Ο καιρος θα περασει και θα λετε για ποτε περασε! Ξερω οτι ειναι δυσκολα ... αλλα νομιζω οτι ειναι δραματικα μονο τωρα που το ζουμε ... οταν περνα ο καιρος μπορουμε να το δουμε καλυτερα το θεμα ... οτι ναι μεν ηταν δυσκολα αλλα οχι δραματικα! Θυμαμαι την πρωτη φορα που εγινα μαμα ... δραματικα τα πραγματα ... τωρα που το ξανασκεφτομαι ηταν απλα δυσκολα και ηθελε ψυχραιμια και υπομονη απο μερους μου. Γενικα με ολα αυτα που μου εχουν συμβει κι εχω ζησει πια τα τελευταια χρονια και απο την πρωτη μου εμπειρια ως μαμα ... εχω φιλοσοφησει το θεμα και πλεον ειμαι της αποψης οτι δεν θελει στεναχωρια, νευρα και γενικα αρνητικα συναισθηματα να πω ... να ειμαστε υπερανω! χαχα! δυσκολο στην πραξη αλλα μπορουμε να το καταφερουμε! Ακομη κι εγω ωρες ωρες εχω εκπλαγει με τον εαυτο μου ποσο ψυχραιμα συμπεριφερομαι στον καλο μου! χαχα! Ενω κανει βλακειες ...

Στα δικα μας ... Λαρυγγιτιδα νουμερο 2 η μικρη! Ναι ναι! Και αυτη την φορα εβηχε σαν σκυλακι! Απιστευτο! Κοιμηθηκε την Δευτερα το βραδυ στις 9. Ως τοτε δεν ειχε τιποτα! Ακουσαμε κατι περιεργα βηξιματα μεσα στον υπνο της αλλα δεν ξυπνησε ... Ξυπνησε στις 12! Σα να μην μπορουσε να ανασανει και να χει και τον σκυλοβηχα! Πηρα τηλεφωνο τον μπαμπα μου να ερθει να μεινει με τον μικρο που κοιμοταν και πηγαμε στην κλινικη να την δουν με τον μπαμπα της. Μας εδωσαν εκει το soldasenil της, εκανε μια μασκουλα ... Κι επιστρεψαμε σπιτι μας ... Πηρε αλλα 2 φορες το φαρμακο ... Τωρα εχει ενα βηχαλακι αλλα καμια σχεση ... και αραια και που ... και ισως και μια βραχναδα που και που ... Μας ειπε η γιατρος που την ειδε να μην την αφηνουμε να κλαιει και επιδεινωθει ... στα ωπα ωπα την εχουμε την κυρια!

Και μεσα σε ολα αυτα, χθες της εδωσα και κρεας στο μεσημεριανο γιατι ειχα απηυδησει! Δεν ετρωγε τιποτα απο τα λαχανικα .. δε νομιζω οτι καταφερνε να φαει 3 κουταλιες ... Ε, με το κρεας ας πουμε οτι τρωει 6 ... καπως καλυτερα ... Μετα παντως της δινω γαλα ... Ξερω οτι κανονικα δεν πρεπει αλλα αφου δεν μου τρωει δεν μπορω να την αφηνω νυστικη. Απο βδομαδα που θα παμε στο γιατρο για εμβολιο θα το συζητησω μαζι του. Θα μας πει να βαλουμε τα φρουτα τωρα στο δεκατιανο ... Αν δεν τρωει μπανανα ... να δω τι θα φαει!

Και πριν απο τα τρεχαματα της μικρης ειχα τον μικρο σαν αρρωστο ... Με εναν πυρετο γυρω στο 38 τα ξημερωματα της Κυριακης που επεσε απο μονο του, αλλα με ενα παιδακι να πηγαινει απο καναπε σε καναπε και να κοιμαται συνεχεια μεχρι το μεσημερι! Βεβαια μετα απο εκει πηρε τα πανω του! Ειχε καιρο να ανεβασει πυρετο Σαββατο ... Γενικα ετυχε να μας το κανει και αλλες χρονιες αυτο ... Να ανεβαζει πυρετο Σαββατο αλλα να ναι καλα το απογευμα της Κυριακης ... 

Και ηρθε το αποκορυφωμα με μενα να εχω ενοχλησεις στον λαιμο και να βηχω! Θα καναμε και καλα παρτυ για τα γενεθλια του μικρου στο σπιτι το Σαββατο αλλα το αναβαλλαμε για μεσα στις γιορτες. Μην ερθουν τα παιδακια και τους κολλησουμε! Και αντε να εχω το αγχος αν ειναι καλα ως τοτε ... Και βεβαια το σπιτι βομβαρδισμενο! Αφηστε ... εχω πελαγωσει μου φαινεται!

Τελειωσα με το στολισμα του δεντρου ευτυχως ωστε να ανεβασω το αδειο κουτι των στολιδιων στο παταρι ... Να φυγει κατι απο την μεση ... Εχω μεσα στο σαλονι την απλωστρα γιατι κρυωνω να βγω εξω να απλωσω και δεν στεγνωνουν και ποτε ... Ειναι που δεν μπαινουν και ολα στο στεγνωτηριο ... Εφτασε μια κουτα με ρουχα για την μικρη απο την κουμπαρα μου που ειναι και αυτη μεσα στο σαλονι ... Ειμαι στην αλλαγη των ρουχων της μικρης για το τριμηνο ... Να βαλω πλυντηρια, να απλωσω, να τακτοποιησω ... Και ακομη τακτοποιω και καλα τα δικα μου χειμωνιατικα και καλοκαιρινα ... Ενα χαος! Και μεσα σε ολα αυτα να προσπαθω να δουλεψω! χαχα! Ψυχραιμια λεω στον εαυτο μου και ο,τι προλαβεις!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...