Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 12 λεπτά , Titti είπε:

      Την 10η μέρα είχα 268,2 και είχα βάλει βλαστοκύστες 5 ημερών. Εσύ τι έχεις βάλει; Πότε είναι να κάνεις την χοριακή; (Συγγνώμη αν τα έχεις ήδη αναφέρει, μπαίνω λίγο στο φόρουμ και βγαίνω, δεν παρακολουθώ ενεργά)

      Καλημέρα! 9η ημέρα είχες αχνη και 10η 268?? Άρα και τα τεστ εγκυμοσυνης είναι λίγο ότι να ναι...😁. Εβαλα 2 βλαστοκυστες 5ης ημερας. Σημερα ειναι η 11η μέρα, έδωσα το πρωί αίμα, έτρεμε πρώτη φορά το χέρι μου και δε μπορούσαν να πάρουν. Κατά τις 11 θα ξέρω!

      Σε ποια εβδομαδα είσαι??? Όλα με το καλό 🥰

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Καλημέρα! @mamSof τώρα φαντάσου δεν του δίνω καθόλου γτ με το που βλέπει φαγητό γυρίζει το κεφάλι κ ξεκινάει τα κλάματα...βγάζει κ δόντια κ η κατάσταση έχει ζορίσει, χθες έκλαιγε όλο το απόγευμα αλλά ευτυχώς βγήκε κ το δεύτερο το άτιμο που τον ταλαιπώρησε...αλλά μέχρι στιγμής τα έφτιαχνα βραστά...βέβαια δεν πιστεύω ότι κ στον φούρνο να τα εφτιαχνα θα τα έτρωγε...απλώς προτιμάει το γάλα ακόμα...μόνο μανταρίνι κ πορτοκαλί όταν τα βλέπει τα ρουφάει...δεν δαγκώνει, δεν κάνει μασητικη κίνηση...μόνο ρουφάει...

@Farmakotriftena καθόλου αλεσμενα...

@KarMar84 βρε σου κοιμάται τόσες ώρες σερί μια χαρά είναι το παιδάκι σου...είσαι από τις τυχερές που δεν έχεις 169362 ξυπνηματα...μακάρι να συνεχίσει έτσι...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Farmakotriftena είπε:

@katsif τρώει κομματάκια; Ή κάνεις BLW?

@mamSof 32 ειμαι εγώ. Μικρή μικρή μας έκανε. Εννοώ ότι κ με μας δεν ήταν ποτέ από τις κλασικές μαμάδες.

Φαρμακοτριφτενα αν ρωτάς εμένα, όχι δεν κάνω blw...προσφέρω κομμάτια εγώ ή κρατάω μεγάλο κομμάτι ώστε να κόψει το παιδί όσο θέλει...δεν έχω το χρόνο να ασχοληθώ με αυτό το χαμό που κάνει ένα blw παιδί μιας κ έχω κ τη "μεγάλη" μου που πρέπει να ασχολούμαι...σίγουρα βέβαια θα ήταν καλύτερο να επεξεργαζεται μόνος του τις τροφές...αλλά ποιος μαζεύει πφφφ

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, katrin* είπε:

Φαρμακοτριφτενα αν ρωτάς εμένα, όχι δεν κάνω blw...προσφέρω κομμάτια εγώ ή κρατάω μεγάλο κομμάτι ώστε να κόψει το παιδί όσο θέλει...δεν έχω το χρόνο να ασχοληθώ με αυτό το χαμό που κάνει ένα blw παιδί μιας κ έχω κ τη "μεγάλη" μου που πρέπει να ασχολούμαι...σίγουρα βέβαια θα ήταν καλύτερο να επεξεργαζεται μόνος του τις τροφές...αλλά ποιος μαζεύει πφφφ

Όμως παίρνει κομμάτια μόνη της και τα μασάει! Εγώ ούτε μπανάνα έτσι δεν μπορώ να δώσω. Φοβάμαι. Μια φορά του έδωσε όλη την μπανάνα και την πιπιλουσε αλλά ήμουν από πάνω του και γενικά φοβόμουν. Δεν ξέρω ποια η διαφορά του blw από αυτό που κάνεις εσύ γιατί ούτε εγώ έχω ασχοληθεί. Αλλά σαν κεντρικηβιδεα ήξερα πως είναι να τρώει το παιδί κομμάτια από το φαγητό


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό με τα κομμάτια φαγητό πάντα με τρόμαζε. Για να μην πνιγεί το μωρό, καταλαβαίνετε. Στον μεγάλο μου έδωσα αλεσμένα παραπάνω κι απ ό,τι έπρεπε. Μετά δεν ήθελε κομμάτια φαγητό. Το εύρος των φαγητών που τρώει τώρα είναι περιορισμένο. Προτιμά σούπες και μαλακές τροφές. Βαριέται να μασάει και γι αυτό έφταιγα εγώ.

Είχαμε πάει με την κουμπάρα μου για φαγητό. Είχε μωρό 7 μηνών. Και την είδα να παίρνει μαλακιά τηγανιτή πατάτα, να την λιώνει κάπως με το χέρι της και να της τη δίνει. Εκείνο γλυφόταν. Εγώ είχα τρόμαξει γιατί δεν ήταν αλεσμένη τροφή αλοιφή από το μπλέντερ.  Δεν το χειρίστηκα στον μεγάλο σωστά αυτό το κομμάτι, παραήμουν προστατευτική.

Ευτυχώς το μωρό σήμερα δεν είχε πυρετό. Μόνο τώρα το απόγευμα σήκωσε ένα 37,1. Πήρα χθες τον παιδίατρο και μου είπε πως αν και σήμερα είχε δέκατα, έπρεπε να τον πάω για εξετάσεις ούρων κι αίματος . Άρχισα πάλι να φαντάζομαι ουρολοιμώξεις και εισαγωγές στο νοσοκομείο. Ευτυχώς εξελίχθηκε καλά. Ελπίζω να του περάσει σύντομα.

Ευάκι ψήνομαι να πάρω τον κορσέ που έχει τιράντες. Να μαζέψω λεφτά μένει. Πφφφ θέλω τόσα πράγματα να πάρω. Έρχονται κι εκπτώσεις και δεν έχω βάλει ένα φράγκο στην άκρη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Όμως παίρνει κομμάτια μόνη της και τα μασάει! Εγώ ούτε μπανάνα έτσι δεν μπορώ να δώσω. Φοβάμαι. Μια φορά του έδωσε όλη την μπανάνα και την πιπιλουσε αλλά ήμουν από πάνω του και γενικά φοβόμουν. Δεν ξέρω ποια η διαφορά του blw από αυτό που κάνεις εσύ γιατί ούτε εγώ έχω ασχοληθεί. Αλλά σαν κεντρικηβιδεα ήξερα πως είναι να τρώει το παιδί κομμάτια από το φαγητό

Εμένα δεν μασάει καθόλου...δν κάνει την κίνηση με τη γναθο του...κ σήμερα που έκοψε ένα κομματάκι το έκανε εμετό...στο blw αφήνεις το φαγητό μπροστά στο παιδί κ εκείνο τρώει μόνο του...καταλαβαινεις πώς επειδή είναι μικρά ακόμα, τα πάντα γίνονται χααααααλια...οπότε να μου λείπει το επιπλέον μάζεμα...επίσης φοβάμαι να του αφήσω κ το φαγητό τελείως μόνο του...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας τσουπρες!

Farmakotriftena αλεσμενα δίνω από το μουλτι. Μπανανα αχλάδι μήλο.  Έχω πάρει και λωτο και αβοκαντο για αργότερα.  Το Σάββατο ξεκινάμε με λαχανικά.  Τρώει το γλυκούλι.  Βασικά τα καταπίνει!!!

Πάντως μια φίλη που τα ξεκίνησε πριν κλείσει το μωρό τους 6 μήνες είχε άρνηση η μπεμπα. Κι τα σταμάτησε και θα τ αρχή σει πάλι αργότερα. 

Κορίτσια τελικά κλεισαμε για 3 μαρτη την βάπτιση. Βρήκα και νονό γιατί η φίλη μου που της το είπα μου έδωσε ακυρο.... Είναι σε διαδικασία εξωσωματικής και δεν μπορούσε η καημενη.

Ψυχολογία εξακολουθεί να είναι στα τάρταρα. Έχω τρομερό ξεσπάσματα νεύρων,  απορώ και εγώ καμιά φορά.  Φταίει κι η δουλειά που δεν έχω και η γκαντεμιά που με δέρνει. ...

Ελπίζω το 19 να πανε ολα καλύτερα. ...

Σκεφτηκα να πάω την μπεμπα πισινα, είχα πάει και την μεγάλη και είχε χαρεί πολύ. Μου ζήτησαν χαρτί γυναικολογου οπότε θα πάω πάλι στο τεκνό χεχεχεχεχεχ

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Είμαι από μανουλες Σεπτεμβρίου. Θέλω τη βοήθεια σας... Πότε κόψατε την αποστείρωση στα μπιμπερο; Εμάς χθες μας είπε η παιδίατρος να σταματήσω να αποστειρωνω . Δεν είναι νωρίς; Έχω δώσει ήδη 3 φορές από μη αποστειρωμενο. Λέτε να μου πάθει τίποτα; Διαβάζω παντού ότι η αποστείρωση σταματάει στον 6ο μήνα. Εμείς είμαστε 3 μηνών κ μιας εβδομάδας.... Help!


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, 2angels είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Είμαι από μανουλες Σεπτεμβρίου. Θέλω τη βοήθεια σας... Πότε κόψατε την αποστείρωση στα μπιμπερο; Εμάς χθες μας είπε η παιδίατρος να σταματήσω να αποστειρωνω . Δεν είναι νωρίς; Έχω δώσει ήδη 3 φορές από μη αποστειρωμενο. Λέτε να μου πάθει τίποτα; Διαβάζω παντού ότι η αποστείρωση σταματάει στον 6ο μήνα. Εμείς είμαστε 3 μηνών κ μιας εβδομάδας.... Help!

Γεια σου, εμένα μου είχε πει ότι η αποστειρωση σταματάει στον 6ο και η πιπίλα συνεχίζει και πιο μετά την αποστειρωση... 

  • Ευχαριστώ 1

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, 2angels είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Είμαι από μανουλες Σεπτεμβρίου. Θέλω τη βοήθεια σας... Πότε κόψατε την αποστείρωση στα μπιμπερο; Εμάς χθες μας είπε η παιδίατρος να σταματήσω να αποστειρωνω . Δεν είναι νωρίς; Έχω δώσει ήδη 3 φορές από μη αποστειρωμενο. Λέτε να μου πάθει τίποτα; Διαβάζω παντού ότι η αποστείρωση σταματάει στον 6ο μήνα. Εμείς είμαστε 3 μηνών κ μιας εβδομάδας.... Help!

Καλησπέρα! Εμένα από τα μέσα του 5ου μου είπε οτι μπορώ να σταματήσω την αποστείρωση..

  • Ευχαριστώ 1

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, 2angels είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Είμαι από μανουλες Σεπτεμβρίου. Θέλω τη βοήθεια σας... Πότε κόψατε την αποστείρωση στα μπιμπερο; Εμάς χθες μας είπε η παιδίατρος να σταματήσω να αποστειρωνω . Δεν είναι νωρίς; Έχω δώσει ήδη 3 φορές από μη αποστειρωμενο. Λέτε να μου πάθει τίποτα; Διαβάζω παντού ότι η αποστείρωση σταματάει στον 6ο μήνα. Εμείς είμαστε 3 μηνών κ μιας εβδομάδας.... Help!

Γεια σου κ να σου ζήσει το μωράκι σου ..!!! Εγώ είμαι από μανουλες μαϊου ...η αποστείρωση σταματάει όταν ξεκινήσει το στοματικό στάδιο δλδ όταν ξεκινήσει το μωρό να βάζει τα χεράκια του στο στόμα κ σιγά σιγά κ τα παιχνίδια του .!! Δλδ περίπου στους 3 μήνες ..!! Κ εγώ τριών μηνών σταμάτησα να αποστειρωνω κ στα δυο μου παιδιά σύμφωνα πάντα με τις οδηγίες του παιδιάτρου μου ..!! 

  • Μου αρέσει 3

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

@2angels συμφωνώ με @xaroumenh mama όταν ξεκινήσει το στοματικό στάδιο, η αποστείρωση δεν έχει κανένα νόημα. Εμένα μου είχε πει κάπου στον 4ο μήνα να σταματήσω αλλά από τον 3ο μήνα έβαζε τα πάντα στο στόμα οπότε κάπου στος 3μιση την σταμάτησα. Το 6μηνες το βρίσκω τραβηγμένο για μωρά σαν τον δικό μου. εμένα ήδη κυλιέται κάτω που είναι 6.

@katrin* δεν έχω καταλάβει βρε φιλενάδα μου! Της δίνεις κομματάκια αλλά δεν μασουλαει; δεν φοβαμαι; τι τα κάνει τα κομματια; γενικά δε φοβάσαι που ρης δίνεις κομμάτια;

Εχω φίλη μου που δίνει κομμάτια και δεν φοβάται. Εγώ με την μπανάνα που προανέφερα ήμουν από πάνω μου (για να μην πω παραλίγο να μπω εγώ στο στόμα του) μην τύχει και κόψει κομμάτι από την μπανάνα και το καταπιεί αμάσητο. Όσο για το blw έχεις δίκιο το περισσότερο κάτω στο πάτωμα καταλήγει συν ότι τα κάνουν όλα χάλια.

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, 2angels είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Είμαι από μανουλες Σεπτεμβρίου. Θέλω τη βοήθεια σας... Πότε κόψατε την αποστείρωση στα μπιμπερο; Εμάς χθες μας είπε η παιδίατρος να σταματήσω να αποστειρωνω . Δεν είναι νωρίς; Έχω δώσει ήδη 3 φορές από μη αποστειρωμενο. Λέτε να μου πάθει τίποτα; Διαβάζω παντού ότι η αποστείρωση σταματάει στον 6ο μήνα. Εμείς είμαστε 3 μηνών κ μιας εβδομάδας.... Help!

Εμείς σταματήσαμε 3 μηνών...με οδηγία της παιδιατρου. Δεν μου αρρώστησε πότε.

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Farmakotriftena είπε:

@2angels συμφωνώ με @xaroumenh mama όταν ξεκινήσει το στοματικό στάδιο, η αποστείρωση δεν έχει κανένα νόημα. Εμένα μου είχε πει κάπου στον 4ο μήνα να σταματήσω αλλά από τον 3ο μήνα έβαζε τα πάντα στο στόμα οπότε κάπου στος 3μιση την σταμάτησα. Το 6μηνες το βρίσκω τραβηγμένο για μωρά σαν τον δικό μου. εμένα ήδη κυλιέται κάτω που είναι 6.

@katrin* δεν έχω καταλάβει βρε φιλενάδα μου! Της δίνεις κομματάκια αλλά δεν μασουλαει; δεν φοβαμαι; τι τα κάνει τα κομματια; γενικά δε φοβάσαι που ρης δίνεις κομμάτια;

Εχω φίλη μου που δίνει κομμάτια και δεν φοβάται. Εγώ με την μπανάνα που προανέφερα ήμουν από πάνω μου (για να μην πω παραλίγο να μπω εγώ στο στόμα του) μην τύχει και κόψει κομμάτι από την μπανάνα και το καταπιεί αμάσητο. Όσο για το blw έχεις δίκιο το περισσότερο κάτω στο πάτωμα καταλήγει συν ότι τα κάνουν όλα χάλια.

Μου πρότεινε και εμένα τα κομμάτια και μου είπε ότι το θετικό είναι πως κάνεις έναν μήνα υπομονή και ξεμπερδευεις και μετά το μωρό μπορεί να φάει και σουβλάκι που λέει ο λόγος και τα αρνητικά ότι αυτός ο μήνας θέλει υπομονή γτ στην αρχή τα πετάνε, αργούν, παίζουν κ.τ.λ., ότι θέλει ΠΑΝΤΑ πλήρη παρακολούθηση και ότι ένα γεύμα αλεσμενων ισοδυναμεί με τρία γεύματα κομματιών οπότε συμφωνήσαμε να κάνουμε ένα μήνα με αλεσμενα γτ χρειαζόμαστε το βάρος και μετά να δοκιμάσουμε κομμάτια... 

  • Μου αρέσει 1

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...