Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

      Είναι δύο τα μωρά καλέ ! Το λέω για να μην ανχωθουν Κ άλλες κοπέλες . Στα δίδυμα σχεδόν καμία δεν μπαίνει στο μήνα της .

ΕΠΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΗ ΚΥΗΣΗ


Recommended Posts

Καλημέρα!

Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την δυσάρεστη εμπειρία μου κι όποια κοπέλα έχει περάσει παρόμοια να με διαφωτίσει!

Μετά από πολύ αγώνα, γιατρούς, άπειρες ιατρικές εξετάσεις, 1 σπερματέγχυση και 3 εξωσωματικές κατάφερα να μείνω έγκυος. Στην αρχή τα εμβρυάκια ήταν 2. Τη 13η όμως εβδομάδα το ένα παλινδρόμησε.

Από την πρώτη στιγμή δε μπόρεσα να χαρώ την εγκυμοσύνη γιατί είχα πολύ δυσάρεστα συμπτώματα. Και το αποκορύφωμα? Στη 17η εβδομάδα βλέπω αίμα. Επικοινωνώ με το γιατρό μου, πηγαίνω στην κλινική, με εξετάζει και το αποτέλεσμα? ΣΟΚ. Ανεπάρκεια τραχήλου, διαστολή 3, το μωρό κατέβαινε, πήγαινα απευθείας για αποβολή.

Ο γιατρός αποφασίζει τάχιστα έκτακτη περίδεση τραχήλου με επιτυχία 50-50. Καταλαβαίνετε το σοκ. Νόμιζα ότι ονειρευόμουν. Έλεγα αποκλείεται να είναι αλήθεια! Όπως μού είπε ο γιατρός λίγο να βήξω το έχασα. Επισκληρίδιο και χειρουργείο. Την ώρα του χειρουργείου τα δάκρυα ποτάμια. Νοσηλεύτηκα μια εβδομάδα και τώρα σπίτι κατάκλιση (μόνο τουαλέτα  και τραπέζι για φαγητό), φαρμακευτική αγωγή (utrogestan, trofocard, adalat) και κάθε βδομάδα στο γιατρό.

Η αγωνία μου, η θλίψη μου και η στενοχώρια μου τεράστια για το αν θα τα καταφέρω. Έχω ετοιμάσει κάποια πράγματα στο παιδικό δωμάτιο κι ούτε απέξω δε θέλω να περνάω. Αυτή τη στιγμή διανύω την 21η βδομάδα. Η ψυχολογία μου ασανσέρ. Μια ελπίζω μια πέφτω.

Τελευταία φορά ο γιατρός με αποθάρρυνε λίγο. Ενώ μού έλεγε το σώσαμε τώρα μού είπε αν φτάσουμε 30-32η βδομάδα λαμπάδα να ανάψεις. Από Δευτέρα έχω τη β'επιπέδου. Δε θέλω να πάω. Δε θέλω να το δω διότι αν το χάσω το πένθος θα είναι διπλό.

Στις εξετάσεις του νοσοκομείου έδειξε πρόβλημα με CRP που σημαίνει φλεγμονή και μια βδομάδα πριν είχα διαγνωστεί με εντερόκοκκο. Με αντιβίωση προς το παρόν όλα καλά.

Έχετε να με συμβουλεύσετε κάτι?

 

Συγνώμη για το μακροσκελές και κουραστικό μήνυμα........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, anneta82 είπε:

Καλημέρα!

Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την δυσάρεστη εμπειρία μου κι όποια κοπέλα έχει περάσει παρόμοια να με διαφωτίσει!

Μετά από πολύ αγώνα, γιατρούς, άπειρες ιατρικές εξετάσεις, 1 σπερματέγχυση και 3 εξωσωματικές κατάφερα να μείνω έγκυος. Στην αρχή τα εμβρυάκια ήταν 2. Τη 13η όμως εβδομάδα το ένα παλινδρόμησε.

Από την πρώτη στιγμή δε μπόρεσα να χαρώ την εγκυμοσύνη γιατί είχα πολύ δυσάρεστα συμπτώματα. Και το αποκορύφωμα? Στη 17η εβδομάδα βλέπω αίμα. Επικοινωνώ με το γιατρό μου, πηγαίνω στην κλινική, με εξετάζει και το αποτέλεσμα? ΣΟΚ. Ανεπάρκεια τραχήλου, διαστολή 3, το μωρό κατέβαινε, πήγαινα απευθείας για αποβολή.

Ο γιατρός αποφασίζει τάχιστα έκτακτη περίδεση τραχήλου με επιτυχία 50-50. Καταλαβαίνετε το σοκ. Νόμιζα ότι ονειρευόμουν. Έλεγα αποκλείεται να είναι αλήθεια! Όπως μού είπε ο γιατρός λίγο να βήξω το έχασα. Επισκληρίδιο και χειρουργείο. Την ώρα του χειρουργείου τα δάκρυα ποτάμια. Νοσηλεύτηκα μια εβδομάδα και τώρα σπίτι κατάκλιση (μόνο τουαλέτα  και τραπέζι για φαγητό), φαρμακευτική αγωγή (utrogestan, trofocard, adalat) και κάθε βδομάδα στο γιατρό.

Η αγωνία μου, η θλίψη μου και η στενοχώρια μου τεράστια για το αν θα τα καταφέρω. Έχω ετοιμάσει κάποια πράγματα στο παιδικό δωμάτιο κι ούτε απέξω δε θέλω να περνάω. Αυτή τη στιγμή διανύω την 21η βδομάδα. Η ψυχολογία μου ασανσέρ. Μια ελπίζω μια πέφτω.

Τελευταία φορά ο γιατρός με αποθάρρυνε λίγο. Ενώ μού έλεγε το σώσαμε τώρα μού είπε αν φτάσουμε 30-32η βδομάδα λαμπάδα να ανάψεις. Από Δευτέρα έχω τη β'επιπέδου. Δε θέλω να πάω. Δε θέλω να το δω διότι αν το χάσω το πένθος θα είναι διπλό.

Στις εξετάσεις του νοσοκομείου έδειξε πρόβλημα με CRP που σημαίνει φλεγμονή και μια βδομάδα πριν είχα διαγνωστεί με εντερόκοκκο. Με αντιβίωση προς το παρόν όλα καλά.

Έχετε να με συμβουλεύσετε κάτι?

 

Συγνώμη για το μακροσκελές και κουραστικό μήνυμα........

κοριτσι μου υπομονη κ ολα θα πανε καλα. μου φαινετε στο parents org υπηρχε ενα θεμα παρομοιο κ ολες οι κοπελες γεννησαν υγιυεστατα μωρακια κ μαλιστα στην ωρα τους καμια δεν πιστευε οτι θα φτασει τοσο μακρια. ψαξε το θεμα νομιζω λεγοταν καμια με χοανη τραχηλο καπως ετσι στο parents org. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αννετα. Επειδη ειμαι ομοιοπαθουσα θα σου πω την ιστορια μου. 22η εβδ εκανα την β επιπεδου κ ολα ηταν καλα, μετα απο 3 μερες επαθα κ εγω ανεπαρκεια τραχηλου εκανα επειγουσα περιδεση κ εκατσα 1 εβδ στο ιασω. Οταν σταματησα την αντιβιωση ανεβηκε η crp κ την ξανααρχισα χωρις να κανω αντιβιογραμμα ( ελλειπε ο γιατρος μου) κ το μικροβιο ηταν ανθεκτικο στην αντιβιωση που επερνα με αποτελεσμα στις 25+5 σπασαν τα νερα. Νοσηλευτηκα 23 μερες σε πληρη κατακληση με τα ποδια ανασηκωμενα εκανα καθε μερα crp,  αντιβιογραμμα κ καθε 2 μερες εξεταση κολπικου υγρου. Καθε τοσο αλλαζαμε αντιβιωση γιατι το μικροβιο γινεται ανθεκτικο μετα απο μερικες μερες κ θελει αλλαγη αντιβιωσης. Στις 28 εβδ γεννησα την μικρη μου 980 γρ, μειναμε 3 μηνες θερμοκοιτιδα κ τωρα ειναι 2.5χρ υγειεστατη δοξα το Θεο. Λοιπον τι σε συμβουλευω: καταρχην ψυχραιμια μπες στον αυτοματο. Δευτερον ακινησια. Τριτον καθημερινες  crp  κ συχνα αντιβιογραμματα για να εισαθ σιγουρη οτι παιρνεις την σωστη αντθβιωση. Α κ καλλιεργεια κολπικου υγρου 1 φορα την εβδ. Ας λεει ο γιατρος σου οτι δεν χρειαζονται να επιμενεις. Αν δεν μπορεις να μετακινησε ζητα κατ οικον νοσηλεια. Δεν μου ερχετε κατι αλλο να σου πω οτι θες γραψε μου να σε βοηθησω. Κ προπαντως ψυχραιμια κ αισιοδοξια. Ολα να σας πανε τελεια ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, YOTOU said:

Καλησπερα αννετα. Επειδη ειμαι ομοιοπαθουσα θα σου πω την ιστορια μου. 22η εβδ εκανα την β επιπεδου κ ολα ηταν καλα, μετα απο 3 μερες επαθα κ εγω ανεπαρκεια τραχηλου εκανα επειγουσα περιδεση κ εκατσα 1 εβδ στο ιασω. Οταν σταματησα την αντιβιωση ανεβηκε η crp κ την ξανααρχισα χωρις να κανω αντιβιογραμμα ( ελλειπε ο γιατρος μου) κ το μικροβιο ηταν ανθεκτικο στην αντιβιωση που επερνα με αποτελεσμα στις 25+5 σπασαν τα νερα. Νοσηλευτηκα 23 μερες σε πληρη κατακληση με τα ποδια ανασηκωμενα εκανα καθε μερα crp,  αντιβιογραμμα κ καθε 2 μερες εξεταση κολπικου υγρου. Καθε τοσο αλλαζαμε αντιβιωση γιατι το μικροβιο γινεται ανθεκτικο μετα απο μερικες μερες κ θελει αλλαγη αντιβιωσης. Στις 28 εβδ γεννησα την μικρη μου 980 γρ, μειναμε 3 μηνες θερμοκοιτιδα κ τωρα ειναι 2.5χρ υγειεστατη δοξα το Θεο. Λοιπον τι σε συμβουλευω: καταρχην ψυχραιμια μπες στον αυτοματο. Δευτερον ακινησια. Τριτον καθημερινες  crp  κ συχνα αντιβιογραμματα για να εισαθ σιγουρη οτι παιρνεις την σωστη αντθβιωση. Α κ καλλιεργεια κολπικου υγρου 1 φορα την εβδ. Ας λεει ο γιατρος σου οτι δεν χρειαζονται να επιμενεις. Αν δεν μπορεις να μετακινησε ζητα κατ οικον νοσηλεια. Δεν μου ερχετε κατι αλλο να σου πω οτι θες γραψε μου να σε βοηθησω. Κ προπαντως ψυχραιμια κ αισιοδοξια. Ολα να σας πανε τελεια ευχομαι!

27/10 έκανα την επείγουσα περίδεση, βρέθηκε αυξημένη crp και μού χορηγήθηκε ενδοφλέβια αντιβίωση. Νοσηλεύτηκα μια βδομάδα, πριν βγω έκανα crp όλα καλά και συνέχισα για μια βδομάδα σπιτι αντιβίωση σε χάπια. 13/11 ξαναέκανα crp κι όλα καλά. Αύριο κάνω τη β επιπέδου και μετά από 1 βδομάδα έχω ραντεβού με το γιατρό. Κάθε βδομάδα μού κάνει κολπικό υγρό και προς το παρόν όλα καλα. Απλώς τώρα επειδή θα κάνω Β επιπέδου θεωρεί ότι πρέπει να τον δω σε 2 βδομάδες, δηλαδή την άλλη Δευτέρα. Δε μού είπε να κάνω καθημερινά crp από ότι κατάλαβα θα κάνουμε συνέχεια κολπικό υγρό και περίπου 1 φορά το μήνα crp. Mε δυσκολεύει πολύ η κατάκλιση, συνέχεια σκέφτομαι ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να γίνει το κακό και είμαι πολύ άσχημα ψυχολογικά. 1ο στόχο έχω την 28η βδομάδα (τώρα διανύω την 21η) αλλά πάλι φοβάμαι. Δεν κινδυνεύει το μωρό να πεθάνει ή να έχει πρόβλημα μελλοντικά? Είσαι πολύ τυχερή που γέννησες και πήγαν όλα καλά. Ο χρόνος μού φαίνεται αμείλικτος. Περιμένω πώς και πώς να περάσει. Φοβάμαι μην ξανανοσηλευτώ. Γενικά είμαι πολύ τρομαγμένη και φοβισμένη. Τι σόι φλεγμονή δείχνει η crp? Υπάρχει περίπτωση να φταίει ο εντερόκοκκος που είχα διαγνωστεί? Αλήθεια η ανεπάρκεια τραχήλου είναι όντως τυχαίο γεγονός? Μπορεί δηλαδή να συμβεί από τη μια στιγμή στην άλλη? Φοβάμαι μήπως κάτι διέφυγε του γιατρού. Αυτός μού είπε ότι είναι τυχαίο γεγονός. Ισχυει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισχυει το τυχαιο γεγονος. Ειναι κατασκευαστικο θα ελεγα.δεν μπορουν να το προβλεψουν. Κανε μονη σου crp κ ας μην στο εχει πει. Η crp δειχνει οτι υπαρχει καποια φλεγμονη γενικα στον οργανισμο. Για το μωρο απο την 27 κ μετα μην φοβασαι. 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...