Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 11 λεπτά , Eflenew είπε:

      Και οι 2 Τετάρτη είμαστε! Εύχομαι να έχουμε διπλασιασμους!!! Καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος και τις σκέψεις που έχετε. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι υπομονή και την προσευχή μας. 

      Είναι η 8η εμβρυομεταφορά μου! Μακάρι να έχω διπλασιασμο την Τετάρτη. 17η ε? Πέρασες πολλά και συ...έχεις άλλο παιδάκι? Εγώ όχι.

      Σε ποιο κέντρο είσαι;;

Μανουλες Σεπτεμβριου 2018


Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , λιλιτο είπε:

@linaa ευχαριστώ πολυ .και γω έτσι έλεγα για κοντομανικα αρχικά και μου έλεγαν μάνα και πεθερά ότι τα νεογέννητα κρυώνουν και θα θέλει μακρυμάνικα .μη σου πω είχαν κατά νου να φοράει και φανελάκι από μέσα.

ενταξει σεπτεμβρης ειναι καλοκαιρι ακομα τι να κρυωνουν μη το σκασουμε κ το μικρο!  σιγουρα θα χρειαστεις κοντομανικα στην αρχη. θα εχεις κ καποια μακριμανικα αν αλλαζει ο καιρος εννοειτε αλλα ξερεις κατι τα μαγαζια ανοιχτα θα ειναι οτι χρειαστεις θα πας να το παρεις. 

συνηθως οι αγορες που κανουμε απο πριν οι μισες πανε αχρηστες γιαυτο λιγα στην αρχη κ μετα αναλογα τι βολευει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, λιλιτο είπε:

Πω και κάτι άλλο. Το νιώθω κυρίως  το βράδυ και όχι πάρα πολύ.ειναι φυσιολογικό???

Φυσιολογικοτατο.. Και εγώ μέχρι 3 μέρες κυρίως βράδυ το ένιωθα ξάπλα και όχι πολύ.. τώρα μπορεί και την ημέρα και όταν είμαι και όρθια..


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Φορμάκια θα πρότεινα να μην πάρετε πολλά 0-3 γιατί τον 1ο καιρό μεγαλώνουν γρήγορα. Σίγουρα πρέπει να έχουν κουμπάκια από κάτω. Εγώ στην αρχή θα του έχω κ μακρυμάνικα, απλώς δεν θα του φοράω κ φανελάκι από μέσα. 

Τα πανάκια που από τη μια μεριά είναι αδιάβροχα μερικοί τα λένε κ σελτεδάκια. Πάρτε 2-3 να υπάρχουν. Εμένα αυτό που με βόλεψε ήταν σελτεδάκια μιας χρήσης από τα ju...o που τα έστρωνα πάνω στην αλλαξιέρα. Υπάρχουν σε συσκευασία των 6 κ βολεύουν γιατί 1. δεν λερώνονται πάντα, 2. Όταν λερώνονται με κακά/τσίσα, τα βγάζεις κ τα πετάς αντί να βάζεις πλυντήριο, 3. αν τα χρησιμιποιήσεις εκτός σπιτιού, τα πετάς αμέσως κι έτσι δε μεταφέρεις μικρόβια μέσα στην τσάντα αλλαγής.

Τα j....o επίσης έχουν μικρά ατομικά σακουλάκια απορριμάτων για τις πάνες. Χρήσιμα ώστε να μην χρειάζεται να πηγαίνετε στον κάδο της γειτονιάς σε κάθε αλλαγή πάνας. Έτσι έχετε ένα καλαθάκι που το αδειάζετε όταν γεμίσει.

Πανάκια για το ρέψιμο κ τις γουλιές μην πάρετε ακριβά. Θα μπαίνουν τόσες φορές στο πλυντήριο που είναι κρίμα. Έχει το ΙΚ..Α 10 μικρά τετράγωνα που κοστίζουν περίπου 5 ευρώ όλα μαζί. Ίσως πιο βολικά για τον ώμο ήταν κάποια στο ju...o που δεν ήταν τετράγωνα αλλα μακρόστενα ώστε να καλύπτουν πιο πολύ κ μπροστά στο στέρνο κ στην ωμοπλάτη μας.

Άλλα χρήσιμα είναι κ κάποια πανάκια/υφάσματα/μουσελίνες που θα τα στρώνετε εκεί που ακουμπάει το μωρό στο καρότσι, στον καναπέ ή θα ζητάτε από τους καλεσμένους να τα βάζουν στημ αγκαλιά τους ώστε να μην ακουμπάει το μωρό στα ρούχα τους.

Αν σκοπεύετε να θηλάσετε ή να κάνετε συγκοίμηση πχ με λίκνο, μην αγχώνεστε για κρεβάτι, σεντόνια, μαξιλάρια κτλ κτλ γιατί θα περάσει λιγάκι καιρός μέχρι να πάει στοδωμάτιό του. Αν τώρα τα θέλετε να είναι έτοιμα, οκ. Μια συμβουλή όμως. Μην σας τα παραδώσουν την τελευταία εβδομάδα γιατί τα καινούρια έπιπλά κ τα καινούρια στρώματα μυρίζουν κ θα πρέπει να τα αερίσετε μερικές μέρες.

Τον πρώτο χρόνο δεν χρησιμοποιούμε μαξιλάρια στο μωρό και δεν το σκεπάζουμε με κουβέρτες όταν κοιμόμαστε κι εμείς. Πολύ πολύ χρήσιμοι είναι οι υπνόσακοι με πόδια ή χωρίς.

Θα χρειαστείτε κι ένα μικρό φωτάκι για όπου κοιμάται το μωρό ώστε να μην το ξυπνάτε εντελώς όταν θηλάζει ή το αλλάζετε κ ώστε να αντιλαμβάνετε τη διαφορά μεταξύ μέρας κ νύχτας σιγα σιγα.

Για εσάς οπωσδήποτε άνετα νυχτικά ή μπλουζάκια με κουμπάκια κ όσο πιο μαλακό κ αγνό ύφασμα γίνεται για να απολαμβάνει αγκαλίτσα το μπεμπάκι σας!

  • Μου αρέσει 2

StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια, καλή Κυριακή! Πρωτομαγιά τι θα κάνετε;

Τι όμορφες οι αγορές για το μωρό!Εγώ την κόρη μου την είχα γεννήσει Μάρτιο! Είχα πάρει όντως πολλά για αρχή αλλά μας έδωσαν και πολλά στη λίστα για το μαιευτήριο!Και τώρα πραγματικά δεν έχω ιδέα τι θα φορέσει απολα αυτά! Άλλη εποχή, άλλο φύλο! Κούνια πολυμορφική είχαμε πάρει και την έχει ακόμη η κόρη μου 6 χρονών! Πιστεύω θα τη βγάλει αρκετά χρόνια ακόμη!Τώρα είναι κρεβάτι με δύο κομοδίνα-ντουλαπακια.Οταν γεννήθηκε την είχαμε βάλει σε καλαθουνα αλλά στους δύο μήνες το μωρό δυσανασχετουσε! Τώρα που να βάλω τον μπέμπη που θαναι ακόμη ζέστη; Ευτυχώς έχουμε όλα τα υπόλοιπα καρότσια κλπ


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Κι εγω τελη Σεπτεμβριου αρχες Οκτωβρη υπολογιζω με φυσιολογικο τοκετο μετα απο καισαρικη στο Λητω. Δε θα μαθω το φυλο πριν τη γεννηση και δε θελω να αγορασω τιποτα. Μονο ενα λικνο για διπλα στο κρεβατι ισως. Αλλα μαλλον υπαρχουν και αλλα απαραιτητα, μεχρι τοτε βλεπουμε!

Βρηκα πολυ ωραια ρουχα εγκυμοσυνης στο serap..ne online, και εχει και μερικα μωρουδιακα με 20%.


e97556d272.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , ntemiiiiii είπε:

Καλημέρα κορίτσια, καλή Κυριακή! Πρωτομαγιά τι θα κάνετε;

Τι όμορφες οι αγορές για το μωρό!Εγώ την κόρη μου την είχα γεννήσει Μάρτιο! Είχα πάρει όντως πολλά για αρχή αλλά μας έδωσαν και πολλά στη λίστα για το μαιευτήριο!Και τώρα πραγματικά δεν έχω ιδέα τι θα φορέσει απολα αυτά! Άλλη εποχή, άλλο φύλο! Κούνια πολυμορφική είχαμε πάρει και την έχει ακόμη η κόρη μου 6 χρονών! Πιστεύω θα τη βγάλει αρκετά χρόνια ακόμη!Τώρα είναι κρεβάτι με δύο κομοδίνα-ντουλαπακια.Οταν γεννήθηκε την είχαμε βάλει σε καλαθουνα αλλά στους δύο μήνες το μωρό δυσανασχετουσε! Τώρα που να βάλω τον μπέμπη που θαναι ακόμη ζέστη; Ευτυχώς έχουμε όλα τα υπόλοιπα καρότσια κλπ

Καλημερα και εγω πολυμορφικη λεω να παρω αξιζει λες. Ε;;; 

πρίν από 35 λεπτά , arous είπε:

Γεια σας! Κι εγω τελη Σεπτεμβριου αρχες Οκτωβρη υπολογιζω με φυσιολογικο τοκετο μετα απο καισαρικη στο Λητω. Δε θα μαθω το φυλο πριν τη γεννηση και δε θελω να αγορασω τιποτα. Μονο ενα λικνο για διπλα στο κρεβατι ισως. Αλλα μαλλον υπαρχουν και αλλα απαραιτητα, μεχρι τοτε βλεπουμε!

Βρηκα πολυ ωραια ρουχα εγκυμοσυνης στο serap..ne online, και εχει και μερικα μωρουδιακα με 20%.

Α τελεια θα μπω και εγω να δω...  Γινομαι νονα τον ιουνιο να δω τι θα φορεσωω ετσι φουσκωμενη που θα ειμαι και εμενα πητ 24/9.

  • Χαχα 1

...:-D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , arous είπε:

Γεια σας! Κι εγω τελη Σεπτεμβριου αρχες Οκτωβρη υπολογιζω με φυσιολογικο τοκετο μετα απο καισαρικη στο Λητω. Δε θα μαθω το φυλο πριν τη γεννηση και δε θελω να αγορασω τιποτα. Μονο ενα λικνο για διπλα στο κρεβατι ισως. Αλλα μαλλον υπαρχουν και αλλα απαραιτητα, μεχρι τοτε βλεπουμε!

Βρηκα πολυ ωραια ρουχα εγκυμοσυνης στο serap..ne online, και εχει και μερικα μωρουδιακα με 20%.

Sos sos sos !!!

Ποιο είβαι το serap ..ne????


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, ναντια δε είπε:

Καλημερα και εγω πολυμορφικη λεω να παρω αξιζει λες. Ε;;; 

Α τελεια θα μπω και εγω να δω...  Γινομαι νονα τον ιουνιο να δω τι θα φορεσωω ετσι φουσκωμενη που θα ειμαι και εμενα πητ 24/9.

Πιστεύω ναι, εμάς μας βόλεψε! Είναι και θέμα χώρου βέβαια, είναι πιο μπογος οι πολυμορφικες και μετά έχεις και τα δύο κωμοδινα!Τώρα πχ πρέπει να πάρουμε γραφείο στην κόρη γιατί θα πάει πρώτη και το μωρό μετά που θα βγει από μας που θα πάει;χαχαα δεν έχουμε τόσο μεγάλα δωμάτια!Μια πιθανή λύση είναι να ανταλλάξουμε δωμάτια! Είναι λίγο μεγαλύτερο το δικό μας!

Για πρωτομαγιά κι εμείς δε ξέρω,μια μέρα είναι μας το σπάει η Δευτέρα!

Ρούχα εγκυμοσύνης δε μου αρέσουν,τη βγάζω προς το παρόν με αυτά που έχω εκτός φυσικά από τα τζιν!Τώρα είναι η εποχή που φοράω αυτά τα φαρδιά παντελόνια με λάστιχο πάνω κάτω που ήταν μόδα πέρυσι και συνεχίζουν και φυσικά κολάν! Ιούνιο που σταματάω και τη δουλειά θα τη βγάλω με ο.τι φορέματα και σορτς έχω! Ευτυχώς κορίτσια γενναμε καλή εποχή!Και μέχρι να επιστρέψουμε στη δουλειά θα έχουμε χάσει και όλα τα κιλά!

  • Μου αρέσει 1

EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , ntemiiiiii είπε:

Πιστεύω ναι, εμάς μας βόλεψε! Είναι και θέμα χώρου βέβαια, είναι πιο μπογος οι πολυμορφικες και μετά έχεις και τα δύο κωμοδινα!Τώρα πχ πρέπει να πάρουμε γραφείο στην κόρη γιατί θα πάει πρώτη και το μωρό μετά που θα βγει από μας που θα πάει;χαχαα δεν έχουμε τόσο μεγάλα δωμάτια!Μια πιθανή λύση είναι να ανταλλάξουμε δωμάτια! Είναι λίγο μεγαλύτερο το δικό μας!

Για πρωτομαγιά κι εμείς δε ξέρω,μια μέρα είναι μας το σπάει η Δευτέρα!

Ρούχα εγκυμοσύνης δε μου αρέσουν,τη βγάζω προς το παρόν με αυτά που έχω εκτός φυσικά από τα τζιν!Τώρα είναι η εποχή που φοράω αυτά τα φαρδιά παντελόνια με λάστιχο πάνω κάτω που ήταν μόδα πέρυσι και συνεχίζουν και φυσικά κολάν! Ιούνιο που σταματάω και τη δουλειά θα τη βγάλω με ο.τι φορέματα και σορτς έχω! Ευτυχώς κορίτσια γενναμε καλή εποχή!Και μέχρι να επιστρέψουμε στη δουλειά θα έχουμε χάσει και όλα τα κιλά!

ναι και εγω δεν εχω μεγαλο υπνοδωματιο αλλα ειναι το πρωτο μου οποτε λογικα τετοια θα παρω και μετα βλεπουμε και εγω μεχρι στιγμης μιας και ειμαι ολη μερα σπιτι με φορμες ειμαι αντε να ξεκινησουμε να φοραμε τα φορεματα .. να σε ρωτησω ξερεις τι χαρτια χρειαζονται για την αδεια μητροτητας

εγω τωρα ειμαι σε αναρωτικη αλλα αρχες ιουλιου σταματαω

και δεν εχω ιδεα

με την χαρτουρα

  • Μου αρέσει 1

...:-D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

ΈΣΤΕΙΛΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΟ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΜΠΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΩ ΜΙΣΗ ΩΡΙΤΣΑ!

Ωραια οσα ειπαν οι 2ομανουλες! Ενα βασικο ξεχνανε κ θελω να επισημανω ως αγορομανα...χρειαζεστε πολλες πετσετες οσες περιμενετε αγορακι!!!! Μολις βγαζετε την πανα..δεν θα προλαβαινετε...το συντριβανι!!!!

Κατουρανε κατευθειαν τους πρωτους  δυο μηνες!!!

Έγώ είχα το πορτ μπεμπε του καροτσιου διπλα στο κρεβατι μυ και κοιμιζα το μωρό ως 3ων μηνών.Μετά τον έβαλα στην κούνια του ως 9μηνών όπου πηγαινοερχόμουν κάθε 1 ώρα και από 9 μηνών ως τώρα που κοντεύει 14ων..τον πήρα το κρεβάτι μας και σώθηκα! κοιμάται 12ωρα!!! Στην κούνια του δεν κοιμάται με τίποτα...όσο κουρασμένος και να ναι...και οσο βαθια και να κοιμαται..μόλις ακουμπήσει στο στρώμα της κούνιας πετιέται σαν ελατήριο! Είχα ρίξει και πολύ διάβασμα στο ιντερνετ,τρομάρα μου, για να δω τι στρώμα να του πάρω! 

Φορμακια ειχα 8 κοντομανικα για 0-3 που τα φορεσε μονο 1 μηνα...μιας και γεννηθηκε 4.150!!! Οπότε τα 3-6 με βολεψαν για πολυ περισσοτερο καιρο. Και μακρυμανικα με κουμπακια από κατω καμια 10ρια.Δε χρειαζεστε πολλα...θα σας φερουν σιγουρα φορμακια δωρα. Παρτε 2 κουβερτουλες αγκαλιας,σελτεδακια...μπανακι δε χρειαζεστε αμεσως. Στο νιπτηρα το πλενουμε στην αρχη, ωσπου να πεσει ο αφαλος.

Και γω 15/05 εχω την β επιπεδου!το απογευμα!

φιλια 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, ναντια δε είπε:

ναι και εγω δεν εχω μεγαλο υπνοδωματιο αλλα ειναι το πρωτο μου οποτε λογικα τετοια θα παρω και μετα βλεπουμε και εγω μεχρι στιγμης μιας και ειμαι ολη μερα σπιτι με φορμες ειμαι αντε να ξεκινησουμε να φοραμε τα φορεματα .. να σε ρωτησω ξερεις τι χαρτια χρειαζονται για την αδεια μητροτητας

εγω τωρα ειμαι σε αναρωτικη αλλα αρχες ιουλιου σταματαω

και δεν εχω ιδεα

με την χαρτουρα

Κι εγώ αυτά ρωτάω για να ετοιμάζομαι!Εγώ θαχω μπει και σε ταμείο ανεργίας όταν θαναι να πάρω επίδομα κύησης οπότε θαχω εργοδότη τον ΟΑΕΔ και δε δικαιούμαι κάτι άλλο πέρα από επίδομα κύησης και λοχείας.

Το ΙΚΑ θέλει βεβαίωση ΠΗΤ την β επιπέδου και βεβαίωση εργοδότη και φωτοτυπία λογαριασμού τραπέζης νομίζω αυτά και μετά για το επίδομα λοχείας θέλει ληξιαρχική πράξη γέννησης και βεβαίωση νοσοκομείου 

Μετά ο ΟΑΕΔ αν δικαιουσαι εξάμηνο ή συμπληρωματικό βοήθημα θέλει βεβαίωση επιδόματος μητρότητας του ΙΚΑ

Αυτά σε γενικές γραμμές

πρίν από 46 λεπτά , sweet mommy είπε:

Γεια σας κορίτσια!

ΈΣΤΕΙΛΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΟ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΜΠΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΩ ΜΙΣΗ ΩΡΙΤΣΑ!

Ωραια οσα ειπαν οι 2ομανουλες! Ενα βασικο ξεχνανε κ θελω να επισημανω ως αγορομανα...χρειαζεστε πολλες πετσετες οσες περιμενετε αγορακι!!!! Μολις βγαζετε την πανα..δεν θα προλαβαινετε...το συντριβανι!!!!

Κατουρανε κατευθειαν τους πρωτους  δυο μηνες!!!

Έγώ είχα το πορτ μπεμπε του καροτσιου διπλα στο κρεβατι μυ και κοιμιζα το μωρό ως 3ων μηνών.Μετά τον έβαλα στην κούνια του ως 9μηνών όπου πηγαινοερχόμουν κάθε 1 ώρα και από 9 μηνών ως τώρα που κοντεύει 14ων..τον πήρα το κρεβάτι μας και σώθηκα! κοιμάται 12ωρα!!! Στην κούνια του δεν κοιμάται με τίποτα...όσο κουρασμένος και να ναι...και οσο βαθια και να κοιμαται..μόλις ακουμπήσει στο στρώμα της κούνιας πετιέται σαν ελατήριο! Είχα ρίξει και πολύ διάβασμα στο ιντερνετ,τρομάρα μου, για να δω τι στρώμα να του πάρω! 

Φορμακια ειχα 8 κοντομανικα για 0-3 που τα φορεσε μονο 1 μηνα...μιας και γεννηθηκε 4.150!!! Οπότε τα 3-6 με βολεψαν για πολυ περισσοτερο καιρο. Και μακρυμανικα με κουμπακια από κατω καμια 10ρια.Δε χρειαζεστε πολλα...θα σας φερουν σιγουρα φορμακια δωρα. Παρτε 2 κουβερτουλες αγκαλιας,σελτεδακια...μπανακι δε χρειαζεστε αμεσως. Στο νιπτηρα το πλενουμε στην αρχη, ωσπου να πεσει ο αφαλος.

Και γω 15/05 εχω την β επιπεδου!το απογευμα!

φιλια 

Ωχχχ αλήθεια;δλδ τι πρέπει να κάνουμε με τις πετσέτες; ΧαχαχΧ εγώ αγχωνομαι και με την καθαριότητα της περιοχής γιατί έχω μάθει με κορίτσι φοβάμαι κι όλα αυτά που λένε για κρυψορχία και για το πετσακι


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...