Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Σεπτεμβριου 2018


Recommended Posts

πρίν από 21 λεπτά , ZiliHer είπε:

Μακάρι να είναι τυπική για όλες μας. Αυτο θα σημαίνει ότι όλα πάνε καλά. Στην κόρη μου για παράδειγμα είχα μεγάλο πρόβλημα με τον θηλασμό και ενώ ήθελα να θηλάσω αποκλειστικά χωρίς ξένο γάλα, αντί να με βοηθήσουν να λύσουμε το θέμα με τον θηλασμό, ο 1ος παιδίατρος (που ήταν κ νεογνολόγος στο μαιευτήριο που γέννησα) μου είπε"οκ, χαλάρωσε! Κι εμένα όταν δεν έχει μαγειρέψει η γυναίκα μου παραγγέλνουμε απέξω." και η 2η μου έδωσε τρεις μέρες προθεσμία να προσπαθήσω μόνη μου και μετά ξανάρθε και αμέσως πρότεινε φόρμουλα σε κάθε θηλασμό όχι μόνο ένα γευμα. Αποτέλεσμα; έμαθε η μικρή στη ροή του μπιμπερό και μετά έτρεχα και δεν έφτανα με τα θήλαστρα για μήνες.

Εκείνες τις ώρες θες κάποιον που θα σε υποστηρίξει.

ναι οι περισσοτερες κοπελες να ξερεις εχουν προβλημα με το θυλασμο οι παιδιατροι επειδη δεν προκειτε να ασχοληθουν με την καθεμια πως θα θυλαζει δινουν αμεσως ξενο γαλα κ εχουν το κεφαλι τους ησυχο.....

το καλητερο εμενα που μου εχουν προτεινει ειναι να παρεις γυναικα να ερχετε σπιτι κ να σε βοηθαει στο θυλασμο οι περισσοτερες που δυσκολευοντουσαν ετσι τα καταφεραν τελικα. ο παιδιατρος δεν προκειτε να χασει το χρονο του ουτε κ θα παρει ευθυνη αν δεν ξερεις να θυλασεις

πρίν από 2 λεπτά , Sofaki91 είπε:

Πολύ ενδιαφέρον αυτά που λέτε κορίτσια.. έτσι είναι συμφωνώ με τα λεγόμενα σου @ZiliHer..

@linaa Ναι αυτό θα κάνω για αρχή θα ρωτήσω το περίγυρο..

είναι πιο σωστό να το βλέπει στο σπίτι ο γιατρός το μωρό για αρχή?? Και αν ναι για πόσο καιρό?? 

@λιλιτο Εγώ από την αρχή ρώτησα ακόμα την γυναικολόγο μου για το θέμα μαία και μου είπε πως έχει δικιά της θα ναι στη γέννα αυτη και θα κοστίζει συν 200 ευρώ.. πριν 2 επισκέψεις νομίζω καθώς έμπαινα στο ιατρείο της είδα και την μαία να ναι με ένα ζευγάρι και να συζητάνε αργότερα μου την σύστησε η ιατρός μου και είπε και η μαία πως υπολογίζει να με βλέπει από τέλος Ιουνίου και να κάνουμε μαθήματα συν 200 ευρώ όμως,βέβαια θα ρθει και σπίτι να μου δείξει πως θα το κάνουμε μπάνιο και αλλα διάφορα, θα την έχω μαζί μου στο μαιευτήριο αλλά και πάλι το σκέφτομαι δεν ξέρω αν αξίζει.. βγαίνουν πολλά τα €€€ :-P

στην αρχη σπιτι το βλεπουν ολοι οι γιατροι ειναι η πρωτη γνωριμια κ μετα καθε μηνα. η μαια στο σπιτι αν δυσκολευεσε να θυλασεις ειναι οτι καλητερο!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στο σπίτι δεν ξέρω αν θα έρχεται για τον θηλασμό πάντως στο μαιευτήριο μου είπαν θα είναι μαζί μου.. 

Έχετε πάει σε κανα event κορίτσια ή σεμινάριο να ενημερωθείτε για θηλασμό τοκετό κοκ?? Θα πάτε?


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Sofaki91 είπε:

Στο σπίτι δεν ξέρω αν θα έρχεται για τον θηλασμό πάντως στο μαιευτήριο μου είπαν θα είναι μαζί μου.. 

Έχετε πάει σε κανα event κορίτσια ή σεμινάριο να ενημερωθείτε για θηλασμό τοκετό κοκ?? Θα πάτε?

υπαρχουν παντως πολλες που ερχονται οποτε μην ανχωθεις στην αρχη με το θυλασμο κ τα παρατησεις...

εγω λεω να παω αλλα οχι ακομα να μπω κ στον 7ο δλδ σε κανα μηνα εναμιση!!! γινονται πολλα μου εχουν πει κ για την φαιναρετη που ειμαι ψιλοκοντα καλλιθεα!!!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, linaa είπε:

θα ρωτησεις πρωτα κοντα στην γειτονια σου να σου πουν. μετα αν δεν μεινεις ευχαριστημενη αλλαζεις. γενικα ο παιδιατρος ειναι στην πραξη οποτε απο πριν δεν θα βγαλεις συμπερασματα. στην αρχη στο νεογεννητο ετσι κ αλλιως οι παιδιατροι μονο συμβουλες σου δινουν αν κατι δεις να παει στραβα πας απευθειας νοσοκομειο ο παιδιατρος θα σε κουραρει μετα το 40ημερο μεχρι τοτε μονο μια απλη εξεταση κανει βαρος υψος κτλ μια φορα το μηνα κ αν εχεις καμια απορια να ρωτησεις που ολοι πανω κατω τα ιδια λενε.

οποτε εχεις κ μετα χρονο για ψαξιμο αν κατι δεν σου αρεσει σε αυτα που σου λεει ο πρωτος

Αν είναι έμπειρος όμως μπορεί να διαγνώσει κάτι που άλλοι δεν μπορούν γιατί δε ξέρουν! Συνήθως οι νοσοκομειακοί είναι πιο έμπειροι!

1 hour ago, ZiliHer είπε:

Μακάρι να είναι τυπική για όλες μας. Αυτο θα σημαίνει ότι όλα πάνε καλά. Στην κόρη μου για παράδειγμα είχα μεγάλο πρόβλημα με τον θηλασμό και ενώ ήθελα να θηλάσω αποκλειστικά χωρίς ξένο γάλα, αντί να με βοηθήσουν να λύσουμε το θέμα με τον θηλασμό, ο 1ος παιδίατρος (που ήταν κ νεογνολόγος στο μαιευτήριο που γέννησα) μου είπε"οκ, χαλάρωσε! Κι εμένα όταν δεν έχει μαγειρέψει η γυναίκα μου παραγγέλνουμε απέξω." και η 2η μου έδωσε τρεις μέρες προθεσμία να προσπαθήσω μόνη μου και μετά ξανάρθε και αμέσως πρότεινε φόρμουλα σε κάθε θηλασμό όχι μόνο ένα γευμα. Αποτέλεσμα; έμαθε η μικρή στη ροή του μπιμπερό και μετά έτρεχα και δεν έφτανα με τα θήλαστρα για μήνες.

Εκείνες τις ώρες θες κάποιον που θα σε υποστηρίξει.

Χχαχαχα τι χαζομάρα πέταξε!Τι υποβιβασμός του θηλασμού!

Φυσικά και θέλεις υποστήριξη, υπομονή και επιμονή!

πρίν από 38 λεπτά , Sofaki91 είπε:

Πολύ ενδιαφέρον αυτά που λέτε κορίτσια.. έτσι είναι συμφωνώ με τα λεγόμενα σου @ZiliHer..

@linaa Ναι αυτό θα κάνω για αρχή θα ρωτήσω το περίγυρο..

είναι πιο σωστό να το βλέπει στο σπίτι ο γιατρός το μωρό για αρχή?? Και αν ναι για πόσο καιρό?? 

@λιλιτο Εγώ από την αρχή ρώτησα ακόμα την γυναικολόγο μου για το θέμα μαία και μου είπε πως έχει δικιά της θα ναι στη γέννα αυτη και θα κοστίζει συν 200 ευρώ.. πριν 2 επισκέψεις νομίζω καθώς έμπαινα στο ιατρείο της είδα και την μαία να ναι με ένα ζευγάρι και να συζητάνε αργότερα μου την σύστησε η ιατρός μου και είπε και η μαία πως υπολογίζει να με βλέπει από τέλος Ιουνίου και να κάνουμε μαθήματα συν 200 ευρώ όμως,βέβαια θα ρθει και σπίτι να μου δείξει πως θα το κάνουμε μπάνιο και αλλα διάφορα, θα την έχω μαζί μου στο μαιευτήριο αλλά και πάλι το σκέφτομαι δεν ξέρω αν αξίζει.. βγαίνουν πολλά τα €€€ :-P

Πολλά λεφτά ή όντως!

πρίν από 4 λεπτά , Sofaki91 είπε:

Στο σπίτι δεν ξέρω αν θα έρχεται για τον θηλασμό πάντως στο μαιευτήριο μου είπαν θα είναι μαζί μου.. 

Έχετε πάει σε κανα event κορίτσια ή σεμινάριο να ενημερωθείτε για θηλασμό τοκετό κοκ?? Θα πάτε?

Ο.τι έμαθα το έμαθα στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού και μετά στην αίθουσα μπάνιου και θηλασμού! Πήγαινα εκεί για να αεριστει και το δωμάτιο και έβλεπα τις μαίες να κάνουν μπάνιο τα μωράκια και θήλαζα κιόλας τη δικιά μου!Οι μαίες ήταν τόσο χαλαρές και θεωρούσαν τόσο φυσιολογικό το θηλασμό που πραγματικά μου βγήκε αβίαστα!14 μήνες τη θήλασα! Θέλει υπομονή και επιμονή!Κι τις πρώτες μέρες μαλαξεις και κομπρεσες! Εμένα τουλάχιστον με βοήθησαν πολύ!

  • Μου αρέσει 1

EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , ntemiiiiii είπε:

Αν είναι έμπειρος όμως μπορεί να διαγνώσει κάτι που άλλοι δεν μπορούν γιατί δε ξέρουν! Συνήθως οι νοσοκομειακοί είναι πιο έμπειροι!

Χχαχαχα τι χαζομάρα πέταξε!Τι υποβιβασμός του θηλασμού!

Φυσικά και θέλεις υποστήριξη, υπομονή και επιμονή!

Πολλά λεφτά ή όντως!

Ο.τι έμαθα το έμαθα στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού και μετά στην αίθουσα μπάνιου και θηλασμού! Πήγαινα εκεί για να αεριστει και το δωμάτιο και έβλεπα τις μαίες να κάνουν μπάνιο τα μωράκια και θήλαζα κιόλας τη δικιά μου!Οι μαίες ήταν τόσο χαλαρές και θεωρούσαν τόσο φυσιολογικό το θηλασμό που πραγματικά μου βγήκε αβίαστα!14 μήνες τη θήλασα! Θέλει υπομονή και επιμονή!Κι τις πρώτες μέρες μαλαξεις και κομπρεσες! Εμένα τουλάχιστον με βοήθησαν πολύ!

ε ναι γιαυτο παντα πας συστημενος απο αλλες κοπελες!!!  οι νοσομομειακοι ειναι οι καλητεροι κ ειδικα του παιδων!!!! αλλα οι περισσοτεροι εχουν τα ιατρεια τους πολυ μακρια κ δεν ειναι εφικτο να πηγαινεις σε εναν παιδιατρο μακρια απτη γειτονια σου εκτος αν εισαι τυχερος κ βρεις καποιον κοντα σου!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι όντως αυτό είναι το θέμα πως οι περισσότεροι τα έχουν κέντρο και δεν μπορούμε να τρέχουμε τόσο μακριά.. θα βρεθεί μια λύση που θα πάει.. που θα γεννήσετε όσες μένετε Αθήνα? 


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Sofaki91 είπε:

Ναι όντως αυτό είναι το θέμα πως οι περισσότεροι τα έχουν κέντρο και δεν μπορούμε να τρέχουμε τόσο μακριά.. θα βρεθεί μια λύση που θα πάει.. που θα γεννήσετε όσες μένετε Αθήνα? 

εγω ιασω!!! αλλα δεν μενω αθηνα κανονικα!!! 

Link to comment
Share on other sites

Πήγες είδες τα δωμάτια? Δίκλινο,τρίκλινο?? Εγώ στο Ρέα πήγα χθες με τον άντρα μου να τα δούμε και από κοντά να αποφασίσω αν και ακούω πως και σε τρίκλινο να σαι δεν γεμίζει ποτέ τώρα δεν ξέρω..


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Linaa μου μια διόρθωση στα λεγόμενα σου θα κάνω μη τρομάξουν οι πρωτότοκες... Καμία μας δε ξέρει να θηλάζει.Δε μας το μαθαίνει κάποιος. Βάζουμε το μωρό στο στήθος και αυτό κάνει αυτό που ξέρει από τη φύση.Βρίσκει τροφή για να τραφεί και να μεγαλώσει! Θέλει υπομονή και επιμονή τον πρώτο καιρό γιατί συνήθως πονάει το στήθος ώσπου να εδραιωθεί ο θηλασμός. Οι περισσότερες μαίες και γιατροί είναι παντελώς ανίδεοι με το θηλασμό και κατευθείαν προτείνουν το ξένο-την εύκολη λύση. Ευτυχώς έχει βγει νόμος πρόσφατα που απαγορεύει να δώσουν ξένο στα μαιευτήρια χωρίς την υπογραφή της μάνας! Κορίτσια όσες μπορείτε πηγαίνετε σε σεμινάριο θηλασμού για να ενημερωθείτε..και να θυμάστε ότι ότι αξίζει πονάει και είναι δύσκολο.Τα μωράκια μας όμως αξίζουν το καλύτερο.

Εγώ ενημερώθηκα απο το φεισμπουκ (αττικη ομάδα υποστήριξης μητρικού θηλασμού) και έπειτα πολύ μεγάλη στήριξη είχα από την παιδίατρο που ήρθε την πρωτη φορα στο σπίτι στις 10 μέρες του μωρού και μου πε ότι πιάνει το μωρό μια χαρά τη θηλή και ότι πάμε καλά. Το ζύγισε..το μέτρησε..και μου δωσε πολύ κουράγιο να συνεχίσω την προσπάθεια.Ευτυχώς δεν ήθελε και το μπιμπερό απο μονο του!

Μετα το βλεπει στο μηνα αν θυμαμαι καλα.Πηγαιναμε στο ιατρειο της ωρα  που δεν ειχε αλλα παιδακια να περιμενουν κοντα στο βρεφακι! Γενικα ομως ειναι τυχη το να βρεις καλο παιδιατρο που να σου κανει! 

Εμεις σταθηκαμε τυχεροι..τη βρηκαμε μεσω φιλων...και μαλιστα ειναι συμβεβλημενη με την εθνικη ασφαλιστικη! Πληρωνεται δηλ. απο την ασφαλεια σε καθε επισκεψη.Εμεις δωσαμε μονο 57€ οταν την υπογραψαμε για εναν χρονο!

καληνυχτα σε ολες!

  • Μου αρέσει 3

e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , sweet mommy είπε:

Γεια σας κορίτσια!

Linaa μου μια διόρθωση στα λεγόμενα σου θα κάνω μη τρομάξουν οι πρωτότοκες... Καμία μας δε ξέρει να θηλάζει.Δε μας το μαθαίνει κάποιος. Βάζουμε το μωρό στο στήθος και αυτό κάνει αυτό που ξέρει από τη φύση.Βρίσκει τροφή για να τραφεί και να μεγαλώσει! Θέλει υπομονή και επιμονή τον πρώτο καιρό γιατί συνήθως πονάει το στήθος ώσπου να εδραιωθεί ο θηλασμός. Οι περισσότερες μαίες και γιατροί είναι παντελώς ανίδεοι με το θηλασμό και κατευθείαν προτείνουν το ξένο-την εύκολη λύση. Ευτυχώς έχει βγει νόμος πρόσφατα που απαγορεύει να δώσουν ξένο στα μαιευτήρια χωρίς την υπογραφή της μάνας! Κορίτσια όσες μπορείτε πηγαίνετε σε σεμινάριο θηλασμού για να ενημερωθείτε..και να θυμάστε ότι ότι αξίζει πονάει και είναι δύσκολο.Τα μωράκια μας όμως αξίζουν το καλύτερο.

Εγώ ενημερώθηκα απο το φεισμπουκ (αττικη ομάδα υποστήριξης μητρικού θηλασμού) και έπειτα πολύ μεγάλη στήριξη είχα από την παιδίατρο που ήρθε την πρωτη φορα στο σπίτι στις 10 μέρες του μωρού και μου πε ότι πιάνει το μωρό μια χαρά τη θηλή και ότι πάμε καλά. Το ζύγισε..το μέτρησε..και μου δωσε πολύ κουράγιο να συνεχίσω την προσπάθεια.Ευτυχώς δεν ήθελε και το μπιμπερό απο μονο του!

Μετα το βλεπει στο μηνα αν θυμαμαι καλα.Πηγαιναμε στο ιατρειο της ωρα  που δεν ειχε αλλα παιδακια να περιμενουν κοντα στο βρεφακι! Γενικα ομως ειναι τυχη το να βρεις καλο παιδιατρο που να σου κανει! 

Εμεις σταθηκαμε τυχεροι..τη βρηκαμε μεσω φιλων...και μαλιστα ειναι συμβεβλημενη με την εθνικη ασφαλιστικη! Πληρωνεται δηλ. απο την ασφαλεια σε καθε επισκεψη.Εμεις δωσαμε μονο 57€ οταν την υπογραψαμε για εναν χρονο!

καληνυχτα σε ολες!

χα χα χα ναι καμια στην αρχη δεν ξερει απλα ειναι τοσο το ανχος που φαινετε συνηθως βουνο το ανχος φταιει πιο πολυ κ αν δεν συνεργαστει το μωρο τα χανουμε οι κακομοιρες!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, linaa είπε:

υπαρχουν παντως πολλες που ερχονται οποτε μην ανχωθεις στην αρχη με το θυλασμο κ τα παρατησεις...

εγω λεω να παω αλλα οχι ακομα να μπω κ στον 7ο δλδ σε κανα μηνα εναμιση!!! γινονται πολλα μου εχουν πει κ για την φαιναρετη που ειμαι ψιλοκοντα καλλιθεα!!!

κι εγω θα παω στο φαιναρετη, πας απο 7ο μηνα.

 


e97556d272.png
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Sofaki91 είπε:

Κορίτσια πως είστε?? 

Να σας ρωτήσω έχετε αρχίσει έρευνα για παιδίατρο? 

καλημερα καλο μηνα εγω εχω μια πολυ καλη αλλα ειναι μεγαλη σε ηλικια και επειδη το παιδι θελω να το παρακολουθει απο την αρχη καποιος γιατρος μεχρι την εφηβια τ για αυτο θα παω αλλου μου εχει συστησει ενα οικογενειακο ζευγαρι που εχουν μια κορουλα 2 ετων και μου ειπαν τα καλυτερα για αυτην την παιδιατρο και τους εμπιστευομαι κιολας μαλλον θα καταληξουμε εκει.


...:-D

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ρωτησω μιλουσα με μια καπολα που ειναι και αυτη εγκυουλα

εσεις κανετε καθε μηνα εξετασεις αιματος ????? γτ εγω περα απο την αρχη δεν  και στην αυχενικη δεν εχω κανει αλλη εξεταση μηπως θα επρεπε να μου κανει πιο συχνα? μου ειεπε βεβαια τωρα στην β επιπεδου οτι θα κανουμε τα παντα παλι απο εξετασεις οπως ειχα κανει στον πρωτο μηνα. ειναι φυσιολογικο ? ο καθε γιατρος εχει την δικια του ροη θεωρειται?

 


...:-D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , ναντια δε είπε:

κοριτσια να ρωτησω μιλουσα με μια καπολα που ειναι και αυτη εγκυουλα

εσεις κανετε καθε μηνα εξετασεις αιματος ????? γτ εγω περα απο την αρχη δεν  και στην αυχενικη δεν εχω κανει αλλη εξεταση μηπως θα επρεπε να μου κανει πιο συχνα? μου ειεπε βεβαια τωρα στην β επιπεδου οτι θα κανουμε τα παντα παλι απο εξετασεις οπως ειχα κανει στον πρωτο μηνα. ειναι φυσιολογικο ? ο καθε γιατρος εχει την δικια του ροη θεωρειται?

 

κ εγω καθε μηνα κανω εξετασεις γενικη αιματος αιματοκριτη γενικη ουρων  σιδιρο φεριτινη θυροειδη κ αντισωματα για τοξοπλασμα κ cmv που δεν εχω περασει. καποιοι γιατροι κανουν καθε διμηνο εξετασεις. 

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να ανησυχησω και να το ψαξω να το ρωτησω? θεωρεις?

εγω ειχε φανει οτι εχω αντισωματα σε αυτα και μια χαρα

αλλα αναρωτιεμε αν ολοι κανουν καθε μηνα η δυο μηνες να ξερω.


...:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...