Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Elenaki5186 είπε:

Όλα καλά θα πανε. Θα ήταν κάτι παροδικό και παει πέρασε. Θα το παρακολουθείτε και με τον γιατρό σου και θα έχετε απο κοντα το θέμα.

Κορίτσια έχω πονάκια περιόδου κάτω χαμηλά απο χθες όλη μέρα και σήμερα. Πονάει και η μέση μου. Ο γιατρός χθες μου έίπε ειναι φυσιολογικό δεν είδε κάτι στον υπέρηχο αλλά να τον πάρω αν οι πονοι γινουν έντονοι. Μου πήρε και ούρα για καλλιέργεια μήπως είναι η αρχή μιας ουρολοίμωξης. Εχω και συχνοουρία αλλά και αυτό θεωρείται φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη. Εσείς έχετε καθόλου πονάκια??

Κι εγω έχω πονακια , όχι πολύ έντονα. Στην αρχή της εγκυμοσύνης ομως είχα εντονους πόνους στη μέση ειδικά αλλά κ στη κοιλιά..  δεν ήταν κάτι, ο γιατρός μου είχε πει τότε ότι είναι φυσιολογικό.

Όσο για την συχνοουρια από την αρχή μέχρι τώρα συνεχίζει!


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

Καλημέρα σας! πως ειστε συγκαστρουλες?

Αρχικα να πω συγχαρητηρια στα κοριτσια με τα ομορφα αποτελεσματα στις β επιπεδου!

@Anastasia05 και @Μάντη  καλα ψωνια και μια ομορφη συνεχεια μεχρι το τελος της εγκυμοσυνης ευχομαι!!!

Οσον αφορα τους αντρες μας που δουλευουν ολη μερα... κι εμεις τα ιδια θεματα εχουμε. Βεβαια εμεις δουλευουμε σχετικα μαζι. Εγω στο μαγαζι μας κι αυτος στις εγκαταστασεις εξω απο το μαγαζι, οποτε βλεπομαστε στο ποδι μεσα στην ημερα και μετα τις 8 το βραδυ στο σπιτι. Λεει οτι μολις γεννηθει ο μπεμπης θελει να κανει πραγματα με το γιο του και να μην ειναι απων οποτε θα κοιταξει να σχολαει νωριτερα. Εγω απλα ελπιζω μπας και αποκτησουμε λιγη καλυτερη ποιοτητα ζωης σαν οικογενεια....

Για το εξαμηνο του οαεδ, η λογιστρια μου ειπε οτι το δικαιουμαι αλλα δεν υπαρχει περιπτωση καμια να κατσω. το μονο θετικο ειναι οτι θα προσπαθησω να τον εχω μαζι μου το μπεμπακο

@eamo μου μια χαρουλα ειναι ο μπεμπης σου.... παροδικη η αρρυθμια!!!

Θυμηστε μου σας παρακαλω αν υπαρχει καμια κοπελα που εχει θρομβοφιλια και κανει καθε μηνα anti-xa εξεταση

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα εγω κοριτσια εχβ λιγο τρεξιμο αυτες τις μερες γι το σαββατο βαφτιζουμε ενα αγορακι. Και δν ξερω πως θα βγαλω τη βαφτιση φοβαμαι μην κουραστω ασε που η κουμπαρα μ λεει να χορεψουμε κ εγω φοβαμαι δν εχω ενα μηνα που σηκωθηκα απο αποκολησση .


...:-D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , ναντια δε είπε:

Καλημερα και απο εμενα εγω κοριτσια εχβ λιγο τρεξιμο αυτες τις μερες γι το σαββατο βαφτιζουμε ενα αγορακι. Και δν ξερω πως θα βγαλω τη βαφτιση φοβαμαι μην κουραστω ασε που η κουμπαρα μ λεει να χορεψουμε κ εγω φοβαμαι δν εχω ενα μηνα που σηκωθηκα απο αποκολησση .

Σε καταλαβαινω και εγώ βάφτισα ενα μωρό τον Απρίλιο, ενω τον Μάρτιο ειχα αποκολληση και ημουν μες το άγχος. Με βοήθησε αρκετα και ο άντρας μου αυτος κρατούσε το παιδί την περισσότερη ώρα. Μετά στη δεξίωση φάγαμε και φύγαμε αμέσως. Η κουμπάρα σου κανονικά πρέπει να κατανοήσει τη θέση σου και να μην σε πιέζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 28 λεπτά , Elenaki5186 είπε:

Σε καταλαβαινω και εγώ βάφτισα ενα μωρό τον Απρίλιο, ενω τον Μάρτιο ειχα αποκολληση και ημουν μες το άγχος. Με βοήθησε αρκετα και ο άντρας μου αυτος κρατούσε το παιδί την περισσότερη ώρα. Μετά στη δεξίωση φάγαμε και φύγαμε αμέσως. Η κουμπάρα σου κανονικά πρέπει να κατανοήσει τη θέση σου και να μην σε πιέζει.

Αστα κ εγω φοβαμαι οτι θα με παρεξηγησει εκεινη δν μπορει να το καταλαβει ειχει μια εγκυμοσυνη πολυ ευκοκα κ ισως δν μπορει να ερθει στην θεση μου. Αλλα συνεχεια μ πεταει αντε να χορεψουμε κ τετοια κ της λεω δν νομιζω να μπορεσω ξερεις με ωραιο τροπο κα μ λεει ελα λιγο.. κ με φερνει σε πολυ δυσκολη θεση.


...:-D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , ναντια δε είπε:

Καλημερα και απο εμενα εγω κοριτσια εχβ λιγο τρεξιμο αυτες τις μερες γι το σαββατο βαφτιζουμε ενα αγορακι. Και δν ξερω πως θα βγαλω τη βαφτιση φοβαμαι μην κουραστω ασε που η κουμπαρα μ λεει να χορεψουμε κ εγω φοβαμαι δν εχω ενα μηνα που σηκωθηκα απο αποκολησση .

Να κοιταξεις να χαρεις τη βαφτιση του παιδιου αλλα με τους δικους σου ρυθμους... Μην πιεστεις για το χατιρι κανενος

Ηρεμια σχετικα σημερα και βρηκα χρονο να χαζεψω μωρουδιακα... Εχει ψαξει καμια σας το θεμα βρεφικο στρωμα?

Για πειτε τις αποψεις σας...

  • Μου αρέσει 1

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Μαρία1430 είπε:

Να κοιταξεις να χαρεις τη βαφτιση του παιδιου αλλα με τους δικους σου ρυθμους... Μην πιεστεις για το χατιρι κανενος

Ηρεμια σχετικα σημερα και βρηκα χρονο να χαζεψω μωρουδιακα... Εχει ψαξει καμια σας το θεμα βρεφικο στρωμα?

Για πειτε τις αποψεις σας...

Εγω στο λικνο πηρα της γκρεκο στρομ.


...:-D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Μαρία1430 είπε:

Να κοιταξεις να χαρεις τη βαφτιση του παιδιου αλλα με τους δικους σου ρυθμους... Μην πιεστεις για το χατιρι κανενος

Ηρεμια σχετικα σημερα και βρηκα χρονο να χαζεψω μωρουδιακα... Εχει ψαξει καμια σας το θεμα βρεφικο στρωμα?

Για πειτε τις αποψεις σας...

Μαράκι και εγώ άρχισα έρευνα αγορας για φορμακια!!! Έχεις κοιτάξει καθόλου;;; Με τα στρώματα μπερδευτηκα πολύ...

  • Μου αρέσει 1

jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Μάντη είπε:

Μαράκι και εγώ άρχισα έρευνα αγορας για φορμακια!!! Έχεις κοιτάξει καθόλου;;; Με τα στρώματα μπερδευτηκα πολύ...

Για φορμακια δεν κοιταξα γτ μου έχει ήδη πάρει η μαμα μου. Λιγα για 0-3μηνων και λιγα περισσότερα για 3-6. Τα πρώτα πολύ πιθανόν να τα βάλει κανα μηνα μονο οπότε δεν χρειάζεται να πάρουμε πολλα. Βέβαια οταν τα σκέφτομαι αναρωτιέμαι πως τους τα φοραμε. Κοντομανικο και μακρυμανικο; μονο μακρυμανικο; μιλάμε είμαι πολυ άσχετη. 

Για τα στρωματα ο γιατρός μου και η μαμα σχεδόν ταυτίζονται σε αποψη. Φυσικα υλικα μετρια σκληρότητα, ανατομικο χωρίς ιδιαίτερες προτιμήσεις... Παρόλα αυτά ψάχνομαι γτ κατι θα πρέπει να ζητησω όταν παω για ψώνια


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , Μαρία1430 είπε:

Για φορμακια δεν κοιταξα γτ μου έχει ήδη πάρει η μαμα μου. Λιγα για 0-3μηνων και λιγα περισσότερα για 3-6. Τα πρώτα πολύ πιθανόν να τα βάλει κανα μηνα μονο οπότε δεν χρειάζεται να πάρουμε πολλα. Βέβαια οταν τα σκέφτομαι αναρωτιέμαι πως τους τα φοραμε. Κοντομανικο και μακρυμανικο; μονο μακρυμανικο; μιλάμε είμαι πολυ άσχετη. 

Για τα στρωματα ο γιατρός μου και η μαμα σχεδόν ταυτίζονται σε αποψη. Φυσικα υλικα μετρια σκληρότητα, ανατομικο χωρίς ιδιαίτερες προτιμήσεις... Παρόλα αυτά ψάχνομαι γτ κατι θα πρέπει να ζητησω όταν παω για ψώνια

Άμα καταλήξεις σε στρώμα πες μου!!! Πόσα φορμακια θα χρειαστούμε;;; Για μέσα Νοεμβρίου θέλει μακρυμάνικα μέσα έξω νεογέννητα θα είναι!


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Μάντη είπε:

Άμα καταλήξεις σε στρώμα πες μου!!! Πόσα φορμακια θα χρειαστούμε;;; Για μέσα Νοεμβρίου θέλει μακρυμάνικα μέσα έξω νεογέννητα θα είναι!

Βασικα, τα μωρα τα ντυνουμε ακριβώς οπως ντυνομαστε και εμεις! Ειναι μυθος το οτι κρυωνουν περισαοτερο!  Αντιθετα ειναι πιο πιθανο να ιδρωσουν απο το πολυ φασκιωμα και να κρυωσουν τοτε


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Βασικα, τα μωρα τα ντυνουμε ακριβώς οπως ντυνομαστε και εμεις! Ειναι μυθος το οτι κρυωνουν περισαοτερο!  Αντιθετα ειναι πιο πιθανο να ιδρωσουν απο το πολυ φασκιωμα και να κρυωσουν τοτε

Συμφωνώ σε αυτο! Διαβασα ομως οτι ενα νεογέννητο θελουν λιγο περισσότερη ζεστασιά... Εδω που μενω εγω εχει αρκετο κρυο τον Οκτώβριο βεβαια αυτο δεν ειναι και σιγουρο... Οπως ξερω απο τα μωρα τις αδελφης μου οτι τα μωρα θελουν ενα ρουχο περισσότερο απο εμας! Βεβαια θα μας κατατοπισει και ο/η παιδίατρος! 


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Μάντη είπε:

Συμφωνώ σε αυτο! Διαβασα ομως οτι ενα νεογέννητο θελουν λιγο περισσότερη ζεστασιά... Εδω που μενω εγω εχει αρκετο κρυο τον Οκτώβριο βεβαια αυτο δεν ειναι και σιγουρο... Οπως ξερω απο τα μωρα τις αδελφης μου οτι τα μωρα θελουν ενα ρουχο περισσότερο απο εμας! Βεβαια θα μας κατατοπισει και ο/η παιδίατρος! 

Νεογέννητα θεωρουνται τις πρωτες μερες... Μετα ειναι νεογνα... Εννοείται ακολουθουμε συμβουλές παιδιατρου! Εγω απλα λεω ποια ηταν η συμβουλή που διναμε σ νεες μανουλες στο νοσοκομείο!!! Καλο ειναι παντως να αποφεύγονται οι υπερβολες!!! 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Μάντη είπε:

Συμφωνώ σε αυτο! Διαβασα ομως οτι ενα νεογέννητο θελουν λιγο περισσότερη ζεστασιά... Εδω που μενω εγω εχει αρκετο κρυο τον Οκτώβριο βεβαια αυτο δεν ειναι και σιγουρο... Οπως ξερω απο τα μωρα τις αδελφης μου οτι τα μωρα θελουν ενα ρουχο περισσότερο απο εμας! Βεβαια θα μας κατατοπισει και ο/η παιδίατρος! 

 

1 hour ago, anemoni1989 είπε:

Νεογέννητα θεωρουνται τις πρωτες μερες... Μετα ειναι νεογνα... Εννοείται ακολουθουμε συμβουλές παιδιατρου! Εγω απλα λεω ποια ηταν η συμβουλή που διναμε σ νεες μανουλες στο νοσοκομείο!!! Καλο ειναι παντως να αποφεύγονται οι υπερβολες!!! 

Αρα ουσιαστικα 2 φορμακια, οτι και να ειναι αυτα, για καθε αλλαξια? Χονδρικα μιλωντας

Υπολογιζουμε οτι αλλαζουν 2-3 φορες την ημερα, οποτε θελουμε καμια 10-15 για να εχουμε περιθωριο να πλυνουμε κτλ?

Ειναι πολυ χαζα αυτα που ρωταω? Συγγνωμη για το πρηξιμο


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...