Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

πρίν από 36 λεπτά , Marimarv είπε:

Όχι δεν έγραφε καθόλου το ποσό κ από όσο ξέρω σε όλες τις κοπέλες εδώ έλεγε πάνω το χαρτί τους.. 

Όχι στην αρχή που τα δίνεις σου δίνουν ένα χαρτί ότι τα καταθέσες μετά από μια εβδομάδα βγαίνει η απόφαση που λέει πόσα χρήματα θα σου βάλουν!!!! Εμένα έτσι έγινε πάντως!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

πρίν από 5 λεπτά , Μαρθα Κ είπε:

Όχι στην αρχή που τα δίνεις σου δίνουν ένα χαρτί ότι τα καταθέσες μετά από μια εβδομάδα βγαίνει η απόφαση που λέει πόσα χρήματα θα σου βάλουν!!!! Εμένα έτσι έγινε πάντως!! 

Ίσως εμένα επειδή είχα πάρει και αναρρωτικες πριν να είχαν τα στοιχεία και τα έβγαλαν αμεσως και αν δεν έχεις ξανακαταθεσει να θέλει άλλη διαδικασία...


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Μαρθα Κ είπε:

Όχι στην αρχή που τα δίνεις σου δίνουν ένα χαρτί ότι τα καταθέσες μετά από μια εβδομάδα βγαίνει η απόφαση που λέει πόσα χρήματα θα σου βάλουν!!!! Εμένα έτσι έγινε πάντως!! 

Και εμένα αυτό μου έδωσαν ένα χαρτί που λέει απλά. Ότι κατέθεσα για την άδεια 

πρίν από 18 λεπτά , ΦαιηΚατς είπε:

Ίσως εμένα επειδή είχα πάρει και αναρρωτικες πριν να είχαν τα στοιχεία και τα έβγαλαν αμεσως και αν δεν έχεις ξανακαταθεσει να θέλει άλλη διαδικασία...

Κ εγώ με αναρρωτική ήμουν αλλά μου έδωσαν απλά ένα χαρτί που έλεγε ότι κατέθεσα.. Τώρα τι να πω ίσως κάνουν άλλη διαδικασία από ικα σε ικα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Marimarv είπε:

Και εμένα αυτό μου έδωσαν ένα χαρτί που λέει απλά. Ότι κατέθεσα για την άδεια 

Κ εγώ με αναρρωτική ήμουν αλλά μου έδωσαν απλά ένα χαρτί που έλεγε ότι κατέθεσα.. Τώρα τι να πω ίσως κάνουν άλλη διαδικασία από ικα σε ικα 

Κορίτσια και εγώ από αναρρωτική είμαι όπως γίνετε με τις άδειες έτσι και με αυτό τα έδωσα και μετά από 5 μέρες περίπου πήγα πήρα την απόφαση και την πήγα στον λογιστή του εργοδότη μου!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Marimarv είπε:

Κ εγώ με αναρρωτική ήμουν αλλά μου έδωσαν απλά ένα χαρτί που έλεγε ότι κατέθεσα.. Τώρα τι να πω ίσως κάνουν άλλη διαδικασία από ικα σε ικα 

Ναι, ίσως να είναι και αυτό... Εμένα την ίδια στιγμή μου έδωσε χαρτί που έγραφε το ποσό και μου είπε και ποτε θα μπούνε. Άρα ίσως έχει να κάνει και από ΙΚΑ σε ΙΚΑ.


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , Μαρθα Κ είπε:

Κορίτσια και εγώ από αναρρωτική είμαι όπως γίνετε με τις άδειες έτσι και με αυτό τα έδωσα και μετά από 5 μέρες περίπου πήγα πήρα την απόφαση και την πήγα στον λογιστή του εργοδότη μου!! 

Α δεν ήξερα ότι πρέπει να πάω και χαρτί στ λογιστή μετά πάλι καλά που μου το είπες.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Marimarv είπε:

Α δεν ήξερα ότι πρέπει να πάω και χαρτί στ λογιστή μετά πάλι καλά που μου το είπες.. 

Δεν σου είπαν στο ΙΚΑ να πας την άλλη εβδομάδα να πάρεις την απόφαση??? Όταν είχες αναρρωτική δεν σου έδιναν την απόφαση κάθε μήνα που την έδινες στον λογιστή του εργοδότη σου?? 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια... πήγα στο νοσοκομείο για να κάνω την καλλιέργεια κολπικου σήμερα και μου κάνανε εισαγωγή (;!) για να γίνει ντοπλερ και μου είπαν το μωρό ότι είναι ' μπαμπατσικο ' δηλαδή 2κιλα και 40 γραμμάρια και είμαι 32+1. εν τω μεταξύ το σάκχαρο το έχω ρυθμισμένο και δεν ανεβαίνει πάνω από 117.. μου είπαν να προσέχω τι τρώω.. αγχώθηκα λιγάκι.. @Marimarv εσυ έκανες ντοπλερ; Επίσης,  ο τράχηλος στο 21 με 22 και συνεχίζω με ξάπλα μπας και κερδίσω άλλες 2 βδομάδες.. θέλω τόσο πολύ να καταφέρω να πιάσω τον Οκτώβριο..


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Μαρθα Κ είπε:

Δεν σου είπαν στο ΙΚΑ να πας την άλλη εβδομάδα να πάρεις την απόφαση??? Όταν είχες αναρρωτική δεν σου έδιναν την απόφαση κάθε μήνα που την έδινες στον λογιστή του εργοδότη σου?? 

Όχι όχι κ αυτός εδώ ο υπάλληλος στ ικα δεν σε εξυπηρετεί σε τίποτα είναι πολύ αγενής.. Μια φορά είχα πάει απόφαση στον εργοδότη μου την πρώτη φορά κ τον ρώτησα εγώ κιόλας εάν πρέπει να πάω κάποιο χαρτί στ δουλειά μου και μου λέει ένα σε μια βδομάδα αλλά μετά δεν μου είχε ξανά πει κάποιος ότι πρέπει να τν πηγαίνω κάθε μήνα ούτε ο λογιστής μου είχε ζητήσει κάτι. Εντωμεταξύ εμένα σαν τελευταία μέρα εργασίας ο λογιστής έβαλε 3 Σεπτέμβρη που είναι η μέρα που μπήκα στην άδεια μητρότητας και όχι την ημερομηνία που σταμάτησα με αναρρωτική.. 

πρίν από 11 λεπτά , bella32 είπε:

καλησπέρα κορίτσια... πήγα στο νοσοκομείο για να κάνω την καλλιέργεια κολπικου σήμερα και μου κάνανε εισαγωγή (;!) για να γίνει ντοπλερ και μου είπαν το μωρό ότι είναι ' μπαμπατσικο ' δηλαδή 2κιλα και 40 γραμμάρια και είμαι 32+1. εν τω μεταξύ το σάκχαρο το έχω ρυθμισμένο και δεν ανεβαίνει πάνω από 117.. μου είπαν να προσέχω τι τρώω.. αγχώθηκα λιγάκι.. @Marimarv εσυ έκανες ντοπλερ; Επίσης,  ο τράχηλος στο 21 με 22 και συνεχίζω με ξάπλα μπας και κερδίσω άλλες 2 βδομάδες.. θέλω τόσο πολύ να καταφέρω να πιάσω τον Οκτώβριο..

Καλησπέρα κορίτσι μου... Ναι εγώ έκανα ντομπλερ 1 Σεπτέμβρη που ήμουν 31+3 και τότε ήταν 1.929  η μικρή κ εγώ αγχώθηκα  αλλά μου είπαν ότι είναι εντάξει το βάρος απλά ο πλακούντας μου βγήκε με ωρίμανση grand 2...  Βέβαια τώρα θα το κοιτάξουμε πάλι σε μια βδομάδα γτ πρέπει να κοιτάμε πιο συχνά το βάρος και τον πλακούντα.. Εγώ 2 μέρες δεν πρόσεξα πολύ την διατροφή μου γτ είχαμε γάμο και δεν μπορούσα να μην φάω και είναι λίγο πιο ανεβασμένο χθες είχα 125 κ σήμερα ξύπνησα με 94 πρέπει να ξανά μπω στο πρόγραμμα τώρα.. Αύριο έχω να πάρω απαντήσει για εξετάσεις ζαχάρου που έκανα ξανά.. Πιστεύω θα τον πιάσουμε τον Οκτώβρη κ εγώ θέλω πολύ να πάρω όσο πιο πολύ γίνεται.. Μέχρι 20 Οκτώβρη θα ήμουν πολύ χαρούμενη.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Marimarv είπε:

Όχι όχι κ αυτός εδώ ο υπάλληλος στ ικα δεν σε εξυπηρετεί σε τίποτα είναι πολύ αγενής.. Μια φορά είχα πάει απόφαση στον εργοδότη μου την πρώτη φορά κ τον ρώτησα εγώ κιόλας εάν πρέπει να πάω κάποιο χαρτί στ δουλειά μου και μου λέει ένα σε μια βδομάδα αλλά μετά δεν μου είχε ξανά πει κάποιος ότι πρέπει να τν πηγαίνω κάθε μήνα ούτε ο λογιστής μου είχε ζητήσει κάτι. Εντωμεταξύ εμένα σαν τελευταία μέρα εργασίας ο λογιστής έβαλε 3 Σεπτέμβρη που είναι η μέρα που μπήκα στην άδεια μητρότητας και όχι την ημερομηνία που σταμάτησα με αναρρωτική.. 

Καλησπέρα κορίτσι μου... Ναι εγώ έκανα ντομπλερ 1 Σεπτέμβρη που ήμουν 31+3 και τότε ήταν 1.929  η μικρή κ εγώ αγχώθηκα  αλλά μου είπαν ότι είναι εντάξει το βάρος απλά ο πλακούντας μου βγήκε με ωρίμανση grand 2...  Βέβαια τώρα θα το κοιτάξουμε πάλι σε μια βδομάδα γτ πρέπει να κοιτάμε πιο συχνά το βάρος και τον πλακούντα.. Εγώ 2 μέρες δεν πρόσεξα πολύ την διατροφή μου γτ είχαμε γάμο και δεν μπορούσα να μην φάω και είναι λίγο πιο ανεβασμένο χθες είχα 125 κ σήμερα ξύπνησα με 94 πρέπει να ξανά μπω στο πρόγραμμα τώρα.. Αύριο έχω να πάρω απαντήσει για εξετάσεις ζαχάρου που έκανα ξανά.. Πιστεύω θα τον πιάσουμε τον Οκτώβρη κ εγώ θέλω πολύ να πάρω όσο πιο πολύ γίνεται.. Μέχρι 20 Οκτώβρη θα ήμουν πολύ χαρούμενη.. 

καλά κ μένα μου είπανε οκ καλά είναι στην ανάπτυξη απλά πρόσεξε λιγακι ακόμη τι τρως.. πόσο πιο πολύ να προσεξω;; ουφ.. καλά αν φτάσω 20 Οκτωβρίου θα κάνω παρτυ στο Σύνταγμα και είστε όλες καλεσμένες χαχα ! προς το παρόν  να βγει ο Σεπτέμβριος!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 9 λεπτά , bella32 είπε:

καλά κ μένα μου είπανε οκ καλά είναι στην ανάπτυξη απλά πρόσεξε λιγακι ακόμη τι τρως.. πόσο πιο πολύ να προσεξω;; ουφ.. καλά αν φτάσω 20 Οκτωβρίου θα κάνω παρτυ στο Σύνταγμα και είστε όλες καλεσμένες χαχα ! προς το παρόν  να βγει ο Σεπτέμβριος!

Χάχαχαχαχαχα.. Εσένα ο πλακούντας σου πως ήταν??? Εμένα αυτό με ανησυχεί.. Σου είπαν τίποτα για επαναληπτικό Doppler?? 

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια,... διαβάζω απο πολλες απο εσας ειδικές διατροφές που κανετε, που κοψατε ενα καρο πραματα, που δεν πινετε καφέ, δε τρωτε ντοματα κλπ κλπ... εγώ σε όολη την εγκυμοσυνη και μεχρι στιγμής δεν περιοριστηκα σε τιποτα. τον καφέ δε τον εκοψα ποτέ, -1 την ημέρα νες αχτύπητο μετριο με γαλα-, ντοματα σαλατα συχνα πυκνα, και γενικα οτι με τραβαει το τρωω. κοκα κόλα zero μισο ποτηρακι την ημερα με το φαγητο ή σπράιτ χωρίς ζαχαρη, και αυτο το χωρίς ζαχαρη δλδ γιατι μ αρεσει περισσοτερο οχι γιατι ητανε απαραιτητο.... μες το καλοκαιρι εφαγα και -συνολικα- 5-6 γυρους, και λουκουμαδες μερικες φορες και παγωτα...! νουτελα με ψωμί τρωω που και που. οταν παω για τους προγραμματισμενους ελεγχους, παιρνουνε ούρα, πιεση, τα κιλα μου, υπερηχο λενε ολα καλά και εξω απο την πορτα.... ειναι οντως καλα όλα ή με εχουνε γραμμένη ρε κορίτσια ? πρεπει να ανησυχησω... ?


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Μου καλησπέρα! @zina7777  να σου ζήσει ο μπέμπης. Βιαστικός βιαστικός!Τώρα αγχωθηκα γτ πρεπει να πλύνω τα ρουχαλάκια του μωρού κ δεν έχω κάνει τίποτα!!μαντη καλό ταξίδι ! 

Όποια ρώτησε δια το επίδομα του ικα Για τις 56 μέρες,εγώ κατέθεσα τα χαρτιά στις 20.8,βγήκε επιτόπου το ποσό κ η απόφαση κ σήμερα κ Στις 6.9 μπήκαν τα λεφτα. 742.56 ευρω με βασικό μισθό 492καθαρά δηλωμένα.στη θέσσαλονικη αυτό αλλα δεν έχω πάρει αναρρωτ. Ουτε μια μέρα.Εγώ σιγά σιγά φτιάχνω το σπίτι. Πρεπει να πάω νσ αγοράσω σε σελτ. Σεντονακια κ αλλα τετοια κ νς παραγγειλω κρεμες.απορρυπ ρουχων ποιο πηρατε; το αρκαδι μου αρεσε πολυ .

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , elise είπε:

βρε κορίτσια,... διαβάζω απο πολλες απο εσας ειδικές διατροφές που κανετε, που κοψατε ενα καρο πραματα, που δεν πινετε καφέ, δε τρωτε ντοματα κλπ κλπ... εγώ σε όολη την εγκυμοσυνη και μεχρι στιγμής δεν περιοριστηκα σε τιποτα. τον καφέ δε τον εκοψα ποτέ, -1 την ημέρα νες αχτύπητο μετριο με γαλα-, ντοματα σαλατα συχνα πυκνα, και γενικα οτι με τραβαει το τρωω. κοκα κόλα zero μισο ποτηρακι την ημερα με το φαγητο ή σπράιτ χωρίς ζαχαρη, και αυτο το χωρίς ζαχαρη δλδ γιατι μ αρεσει περισσοτερο οχι γιατι ητανε απαραιτητο.... μες το καλοκαιρι εφαγα και -συνολικα- 5-6 γυρους, και λουκουμαδες μερικες φορες και παγωτα...! νουτελα με ψωμί τρωω που και που. οταν παω για τους προγραμματισμενους ελεγχους, παιρνουνε ούρα, πιεση, τα κιλα μου, υπερηχο λενε ολα καλά και εξω απο την πορτα.... ειναι οντως καλα όλα ή με εχουνε γραμμένη ρε κορίτσια ? πρεπει να ανησυχησω... ?

Όχι κορίτσι μου όλα καλά είναι σίγουρα απλά εσύ είσαι από τς τυχερές μην το σκέφτεσαι έτσι απόλαυσε το.. Εγώ στην αρχή έτσι έτρωγα μέχρι που έκανα καμπύλη ζαχάρου και μου βρήκαν ότι έχω ζάχαρο και ήθελε πολύ προσοχή οπότε από εκεί κ μετά έχω κόψει πάρα πάρα πολλά πράγματα ο γιατρός μου είπε να κόψω μαχαίρι όλα τα γλυκά απλά εγώ 2 3 φορές έχω φάει ελάχιστο βέβαια κ ότι έχει στεβια μέσα.. Οπότε εσύ απλά ΑΠΌΛΑΥΣΕ ΤΟ 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , elise είπε:

βρε κορίτσια,... διαβάζω απο πολλες απο εσας ειδικές διατροφές που κανετε, που κοψατε ενα καρο πραματα, που δεν πινετε καφέ, δε τρωτε ντοματα κλπ κλπ... εγώ σε όολη την εγκυμοσυνη και μεχρι στιγμής δεν περιοριστηκα σε τιποτα. τον καφέ δε τον εκοψα ποτέ, -1 την ημέρα νες αχτύπητο μετριο με γαλα-, ντοματα σαλατα συχνα πυκνα, και γενικα οτι με τραβαει το τρωω. κοκα κόλα zero μισο ποτηρακι την ημερα με το φαγητο ή σπράιτ χωρίς ζαχαρη, και αυτο το χωρίς ζαχαρη δλδ γιατι μ αρεσει περισσοτερο οχι γιατι ητανε απαραιτητο.... μες το καλοκαιρι εφαγα και -συνολικα- 5-6 γυρους, και λουκουμαδες μερικες φορες και παγωτα...! νουτελα με ψωμί τρωω που και που. οταν παω για τους προγραμματισμενους ελεγχους, παιρνουνε ούρα, πιεση, τα κιλα μου, υπερηχο λενε ολα καλά και εξω απο την πορτα.... ειναι οντως καλα όλα ή με εχουνε γραμμένη ρε κορίτσια ? πρεπει να ανησυχησω... ?

Κορίτσι κ εγώ δεν περιορισα τιποταααα!!κ απεξω εφαγα κ τρωω ακομα κ σαντουιτς κ πιτσες κ κρυα σαντουιτς..κ γλυκα καθε μερα ,απλα εμενα η καμπτλη σαγχαρου ηταν φυσιολογ. Βεβαια εβαλα κ 15 κιλα μερι ατιγμης, πολλα κιλα!!!!τωρα εχω 2 βδομαδες να ζυγιστω...χαχαχα αλλα εγω ακομα ξερναω κ επισης πλεον κοριτσια ζ3σταινομαι παρα πολυυυυυυ.ειναι απιστευτο....


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...