Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , ada32 είπε:

Κορίτσια Μου καλησπέρα! @zina7777  να σου ζήσει ο μπέμπης. Βιαστικός βιαστικός!Τώρα αγχωθηκα γτ πρεπει να πλύνω τα ρουχαλάκια του μωρού κ δεν έχω κάνει τίποτα!!μαντη καλό ταξίδι ! 

Όποια ρώτησε δια το επίδομα του ικα Για τις 56 μέρες,εγώ κατέθεσα τα χαρτιά στις 20.8,βγήκε επιτόπου το ποσό κ η απόφαση κ σήμερα κ Στις 6.9 μπήκαν τα λεφτα. 742.56 ευρω με βασικό μισθό 492καθαρά δηλωμένα.στη θέσσαλονικη αυτό αλλα δεν έχω πάρει αναρρωτ. Ουτε μια μέρα.Εγώ σιγά σιγά φτιάχνω το σπίτι. Πρεπει να πάω νσ αγοράσω σε σελτ. Σεντονακια κ αλλα τετοια κ νς παραγγειλω κρεμες.απορρυπ ρουχων ποιο πηρατε; το αρκαδι μου αρεσε πολυ .

Και εγώ έχω αγχωθεί λίγο γτ δεν έχω κάνει απολύτως τίποτα.. Μας έχουν δώσει πάρα πολλά ρούχα πρέπει να τα ξεκαθαρίσω να δω τι θέλω τι όχι να δω τι θα κρατήσω να τα πλύνω να φτιάξω το σπίτι πωωωωω ένα σορό δουλειές έχουμε όλες μας.. Κ εμένα για το αρκαδι μου έχουν πει ότι είναι πολύ καλό 

πρίν από 3 λεπτά , ada32 είπε:

Κορίτσι κ εγώ δεν περιορισα τιποταααα!!κ απεξω εφαγα κ τρωω ακομα κ σαντουιτς κ πιτσες κ κρυα σαντουιτς..κ γλυκα καθε μερα ,απλα εμενα η καμπτλη σαγχαρου ηταν φυσιολογ. Βεβαια εβαλα κ 15 κιλα μερι ατιγμης, πολλα κιλα!!!!τωρα εχω 2 βδομαδες να ζυγιστω...χαχαχα αλλα εγω ακομα ξερναω κ επισης πλεον κοριτσια ζ3σταινομαι παρα πολυυυυυυ.ειναι απιστευτο....

Ρε συ @ada32 και εγώ ζεσταίνομαι πάρα πάρα πολύ πιο πολύ κ από Αύγουστο που εδώ στο νησί είχαμε καύσωνες.. Τώρα έχει δροσίσει αρκετά εδώ αλλά εγώ τίποτα σκάω ακόμα.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

πρίν από 1 λεπτό , Marimarv είπε:

Όχι κορίτσι μου όλα καλά είναι σίγουρα απλά εσύ είσαι από τς τυχερές μην το σκέφτεσαι έτσι απόλαυσε το.. Εγώ στην αρχή έτσι έτρωγα μέχρι που έκανα καμπύλη ζαχάρου και μου βρήκαν ότι έχω ζάχαρο και ήθελε πολύ προσοχή οπότε από εκεί κ μετά έχω κόψει πάρα πάρα πολλά πράγματα ο γιατρός μου είπε να κόψω μαχαίρι όλα τα γλυκά απλά εγώ 2 3 φορές έχω φάει ελάχιστο βέβαια κ ότι έχει στεβια μέσα.. Οπότε εσύ απλά ΑΠΌΛΑΥΣΕ ΤΟ 

@elise είσαι από τις τυχερές που δεν έχουνε θέμα με σάκχαρο! εμείς που κάναμε διαβήτη κύησης θέλει πολύ προσοχή.. βέβαια για να πω την αλήθεια μου, όταν έμαθα για εγκυμοσύνη πήγα αμέσως σε διατροφολογο κύησης για να μου πει τι να τρώω και μου είχε μεγάλο όχι σε αναψυκτικά και από καφεΐνη πολύ λίγη και όχι κάθε μέρα.. τι να πω.. εφόσον δεν έχεις θέμα όλα καλά! και από κει κ πέρα ότι σου πει ο γιατρός σου!

@Marimarv δε μου είπε βαθμό ωριμανσης πλακούντα τώρα που το λες!! μου είπε μόνο ότι είναι πολύ καλός και τρέφει πολύ καλά το παιδί. ούτε για επαναληπτικό μου είπε.. γενικά επειδή έχω την ανεπάρκεια δεν κάνουν μεγαλεπήβολα σχέδια.. σε 2 βδομάδες NST μου είπαν και βλέπουμε μετα! α επίσης μου είπε ότι το νινί είναι με το κεφάλι κάτω! πρέπει να γύρισε αυτές τις μέρες γτ τρώω πολλές κλωτσιές ψηλά!!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ζεσταίνομαι παρά πολύ!!! Κι εγώ το υγρό Αρκάδι πράσινο σαπούνι πήρα, αλλά δε το έχω δοκιμάσει ακόμη. Μου άρεσε πολύ η μυρωδιά!!

Για την άδεια κυοφορίας,  τη πήρα κανονικά κ ας είχα πάρει δύο μήνες αναρρωτική. Κ μάλιστα μπήκαν γρήγορα τα χρήματα. Να σκεφτείτε πως έχω πληρωθεί την άδεια κυοφορίας και τις αναρρωτικες όχι ακόμη( πέρασα επιτροπή πριν μια εβδομάδα!!!!!)


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , elise είπε:

βρε κορίτσια,... διαβάζω απο πολλες απο εσας ειδικές διατροφές που κανετε, που κοψατε ενα καρο πραματα, που δεν πινετε καφέ, δε τρωτε ντοματα κλπ κλπ... εγώ σε όολη την εγκυμοσυνη και μεχρι στιγμής δεν περιοριστηκα σε τιποτα. τον καφέ δε τον εκοψα ποτέ, -1 την ημέρα νες αχτύπητο μετριο με γαλα-, ντοματα σαλατα συχνα πυκνα, και γενικα οτι με τραβαει το τρωω. κοκα κόλα zero μισο ποτηρακι την ημερα με το φαγητο ή σπράιτ χωρίς ζαχαρη, και αυτο το χωρίς ζαχαρη δλδ γιατι μ αρεσει περισσοτερο οχι γιατι ητανε απαραιτητο.... μες το καλοκαιρι εφαγα και -συνολικα- 5-6 γυρους, και λουκουμαδες μερικες φορες και παγωτα...! νουτελα με ψωμί τρωω που και που. οταν παω για τους προγραμματισμενους ελεγχους, παιρνουνε ούρα, πιεση, τα κιλα μου, υπερηχο λενε ολα καλά και εξω απο την πορτα.... ειναι οντως καλα όλα ή με εχουνε γραμμένη ρε κορίτσια ? πρεπει να ανησυχησω... ?

Χαχαχα το ίδιο σκεφτόμουν και εγώ σχετικά με τη διατροφή. Εγώ πίνω και καμιά μπυρίτσα! Με παρακολουθεί ξεχωριστά και Ενδοκρινολόγος αλλά δεν μου έχει απαγορέψει κάτι. Μόνο να τρώω ανα τρίωρο για να μη μένω νυστική. Μάλλον επειδή η καμπύλη σακχάρου ήταν καλή, όπως και τα κιλά μου. Εσύ δεν έχεις κάνει καμπύλη σακχάρου? Έχεις πάρει πολλά κιλά? Έμενα εκτός από ούρα, μου κάνουν και αίματος.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Maria_ath είπε:

Χαχαχα το ίδιο σκεφτόμουν και εγώ σχετικά με τη διατροφή. Εγώ πίνω και καμιά μπυρίτσα! Με παρακολουθεί ξεχωριστά και Ενδοκρινολόγος αλλά δεν μου έχει απαγορέψει κάτι. Μόνο να τρώω ανα τρίωρο για να μη μένω νυστική. Μάλλον επειδή η καμπύλη σακχάρου ήταν καλή, όπως και τα κιλά μου. Εσύ δεν έχεις κάνει καμπύλη σακχάρου? Έχεις πάρει πολλά κιλά? Έμενα εκτός από ούρα, μου κάνουν και αίματος.

μπυρίτσα ε;; πωπω πόσο θα θελα μια μπυρίτσα! με τέτοια ζέστη κιόλας..ούτε μπύρα με αφήνουν..μονο χωρίς αλκοολ καμία γουλιά για να μου φύγει το μεράκι ( λέμε τωρα)


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Anastasia05 είπε:

Κι εγώ ζεσταίνομαι παρά πολύ!!! Κι εγώ το υγρό Αρκάδι πράσινο σαπούνι πήρα, αλλά δε το έχω δοκιμάσει ακόμη. Μου άρεσε πολύ η μυρωδιά!!

Για την άδεια κυοφορίας,  τη πήρα κανονικά κ ας είχα πάρει δύο μήνες αναρρωτική. Κ μάλιστα μπήκαν γρήγορα τα χρήματα. Να σκεφτείτε πως έχω πληρωθεί την άδεια κυοφορίας και τις αναρρωτικες όχι ακόμη( πέρασα επιτροπή πριν μια εβδομάδα!!!!!)

Όταν παίρνεις την άδεια μητρότητας παίρνεις και αναρρωτική? 

πρίν από 10 λεπτά , bella32 είπε:

@elise είσαι από τις τυχερές που δεν έχουνε θέμα με σάκχαρο! εμείς που κάναμε διαβήτη κύησης θέλει πολύ προσοχή.. βέβαια για να πω την αλήθεια μου, όταν έμαθα για εγκυμοσύνη πήγα αμέσως σε διατροφολογο κύησης για να μου πει τι να τρώω και μου είχε μεγάλο όχι σε αναψυκτικά και από καφεΐνη πολύ λίγη και όχι κάθε μέρα.. τι να πω.. εφόσον δεν έχεις θέμα όλα καλά! και από κει κ πέρα ότι σου πει ο γιατρός σου!

@Marimarv δε μου είπε βαθμό ωριμανσης πλακούντα τώρα που το λες!! μου είπε μόνο ότι είναι πολύ καλός και τρέφει πολύ καλά το παιδί. ούτε για επαναληπτικό μου είπε.. γενικά επειδή έχω την ανεπάρκεια δεν κάνουν μεγαλεπήβολα σχέδια.. σε 2 βδομάδες NST μου είπαν και βλέπουμε μετα! α επίσης μου είπε ότι το νινί είναι με το κεφάλι κάτω! πρέπει να γύρισε αυτές τις μέρες γτ τρώω πολλές κλωτσιές ψηλά!!

Ααααα εντάξει τότε είσαι μια χαρά αφού δεν έχεις θέμα με τον πλακούντα σου κ προσέχεις διατροφή μια χαρά θα πας.. Εγώ έχω την Δευτέρα NST και θα κάνω κ καλλιέργεια κολπικου και θα δούμε πως θα προχωρήσουμε.. Κ εμένα με το κεφάλι κάτω είναι έχει γυρίσει καιρό τώρα και νιώθω σπρώξιμο στα πλευρα μου πολύ έντονο.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Marimarv είπε:

Όταν παίρνεις την άδεια μητρότητας παίρνεις και αναρρωτική? 

 

Αναρρωτική πήρα μέχρι τη μέρα που βγήκα σε άδεια κυοφορίας. Δηλαδή μέχρι τις 26/8. Από 27/8 ξεκίνησε η άδεια κυοφορίας. 

Πήγαινα κάθε μήνα , κατεθετα τα δικαιολογητικά κ μου έδιναν αριθμό πρωτοκόλλου. Το ίδιο έκανα κ με την άδεια κυοφορίας και μου έδωσαν κ μένα την απόδειξη με τα χρήματα, για να τη δώσω στον εργοδότη.

Κάπου έχεις μπερδευτεί, αλλά δε καταλαβαίνω που για να σε βοηθήσω καλύτερα!!!


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Anastasia05 είπε:

Αναρρωτική πήρα μέχρι τη μέρα που βγήκα σε άδεια κυοφορίας. Δηλαδή μέχρι τις 26/8. Από 27/8 ξεκίνησε η άδεια κυοφορίας. 

Πήγαινα κάθε μήνα , κατεθετα τα δικαιολογητικά κ μου έδιναν αριθμό πρωτοκόλλου. Το ίδιο έκανα κ με την άδεια κυοφορίας και μου έδωσαν κ μένα την απόδειξη με τα χρήματα, για να τη δώσω στον εργοδότη.

Κάπου έχεις μπερδευτεί, αλλά δε καταλαβαίνω που για να σε βοηθήσω καλύτερα!!!

Κοίτα εγώ έπαιρνα αναρρωτική από τον 4ο μήνα πήγαινα τα χαρτιά μου στο ΙΚΑ και περνούσα από επιτροπή χαρτί όμως μια φορά πήγα στον εργοδότη μου.. Τώρα 3/9 έμπαινα στην άδεια μητρότητας αλλά επειδή ο εργοδότης μου είναι περίεργος ήθελε να ρωτήσει λιγοστή κτλ και μου το άργησε οπότε το πήγα σήμερα κ εκεί μου έδωσαν ένα χαρτί που απλά λέει πως έκανα την αίτηση για την άδεια μητρότητας ούτε τι θα παίρνω ούτε κάτι άλλοκ ούτε ότι πρέπει να πάω χαρτί στον εργοδότη.. Και ο υπάλληλος εκεί καθόλου ευγενικός.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Marimarv είπε:

Κοίτα εγώ έπαιρνα αναρρωτική από τον 4ο μήνα πήγαινα τα χαρτιά μου στο ΙΚΑ και περνούσα από επιτροπή χαρτί όμως μια φορά πήγα στον εργοδότη μου.. Τώρα 3/9 έμπαινα στην άδεια μητρότητας αλλά επειδή ο εργοδότης μου είναι περίεργος ήθελε να ρωτήσει λιγοστή κτλ και μου το άργησε οπότε το πήγα σήμερα κ εκεί μου έδωσαν ένα χαρτί που απλά λέει πως έκανα την αίτηση για την άδεια μητρότητας ούτε τι θα παίρνω ούτε κάτι άλλοκ ούτε ότι πρέπει να πάω χαρτί στον εργοδότη.. Και ο υπάλληλος εκεί καθόλου ευγενικός.. 

Τι χαρτί είναι αυτό που σου έδωσαν, δεν έχω  ιδέα! Πάντως το χαρτί που πας στον εργοδότη, λέει πόσα χρήματα θα πάρεις. Κ απ ότι κατάλαβα εσένα δεν σου το εδωσαν!! 

Έπρεπε να ρωτήσεις τον υπάλληλο τι γίνεται από εδώ κ πέρα, δε νομίζω να υπάρχει άλλος τρόπος να μάθεις! Πάρε κ κάποιον μαζί σου για βοήθεια 

Τελος, άλλο αναρρωτική άλλο μητρότητας. Κ εμένα μια 'ευγενικη' κυρία του ΙΚΑ μου έδωσε να το καταλάβω αυτο και να μη τα μπερδευω :-P


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Anastasia05 είπε:

Τι χαρτί είναι αυτό που σου έδωσαν, δεν έχω  ιδέα! Πάντως το χαρτί που πας στον εργοδότη, λέει πόσα χρήματα θα πάρεις. Κ απ ότι κατάλαβα εσένα δεν σου το εδωσαν!! 

Έπρεπε να ρωτήσεις τον υπάλληλο τι γίνεται από εδώ κ πέρα, δε νομίζω να υπάρχει άλλος τρόπος να μάθεις! Πάρε κ κάποιον μαζί σου για βοήθεια  

Θα πάω σε λίγες μέρες να ρωτήσω εάν πρέπει να δώσω χαρτί στ δουλειά μου κτλ.. Το χαρτί πάνω λέει αποδεικτικό παραλαβής δικαιολογητικών παροχών ασθένειας κ απλά πιο κάτω λέει ότι εκσνσ αίτηση για επίδομα μητρότητας 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 11 λεπτά , Marimarv είπε:

Κοίτα εγώ έπαιρνα αναρρωτική από τον 4ο μήνα πήγαινα τα χαρτιά μου στο ΙΚΑ και περνούσα από επιτροπή χαρτί όμως μια φορά πήγα στον εργοδότη μου.. Τώρα 3/9 έμπαινα στην άδεια μητρότητας αλλά επειδή ο εργοδότης μου είναι περίεργος ήθελε να ρωτήσει λιγοστή κτλ και μου το άργησε οπότε το πήγα σήμερα κ εκεί μου έδωσαν ένα χαρτί που απλά λέει πως έκανα την αίτηση για την άδεια μητρότητας ούτε τι θα παίρνω ούτε κάτι άλλοκ ούτε ότι πρέπει να πάω χαρτί στον εργοδότη.. Και ο υπάλληλος εκεί καθόλου ευγενικός.. 

Συγνωμη και δν ρωτησες; η αποφαση βγαινει κατευθειαν για την αδεια μητροτητας γραφει πανω το χαρτι ποσα χρηματα ειναι να παρεις.


...:-D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , ναντια δε είπε:

Συγνωμη και δν ρωτησες; η αποφαση βγαινει κατευθειαν για την αδεια μητροτητας γραφει πανω το χαρτι ποσα χρηματα ειναι να παρεις.

Ρώτησα είναι να πάρω κάποιο άλλο χαρτί να κάνω κάτι άλλο να μου δώσετε κτ άλλο μου απάντησε ένα κοφτό όχι.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Marimarv είπε:

Ρώτησα είναι να πάρω κάποιο άλλο χαρτί να κάνω κάτι άλλο να μου δώσετε κτ άλλο μου απάντησε ένα κοφτό όχι.. 

Γτ δν ρωτησε ποσα χρηματα ειναι να πραω η που αναγραφετε το ποσο . Αληθεια δν μπορω να καταλαβω.. δν θελω να σε μπερδεψω χειροτερα αλλα με οσες εχω μιλησει και εχουν καταθεσει χαρτια μια χαρα βγηκε η αποφαση.. ενσημα εχεις ;; κανονικα;


...:-D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , ναντια δε είπε:

Γτ δν ρωτησε ποσα χρηματα ειναι να πραω η που αναγραφετε το ποσο . Αληθεια δν μπορω να καταλαβω.. δν θελω να σε μπερδεψω χειροτερα αλλα με οσες εχω μιλησει και εχουν καταθεσει χαρτια μια χαρα βγηκε η αποφαση.. ενσημα εχεις ;; κανονικα;

Θα πάω αύριο γτ τώρα δεν θέλω να έχει γίνει λάθος και να το χάσω... Ναι αμέ έχω ένσημα και με το παραπάνω 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maria_ath είπε:

Χαχαχα το ίδιο σκεφτόμουν και εγώ σχετικά με τη διατροφή. Εγώ πίνω και καμιά μπυρίτσα! Με παρακολουθεί ξεχωριστά και Ενδοκρινολόγος αλλά δεν μου έχει απαγορέψει κάτι. Μόνο να τρώω ανα τρίωρο για να μη μένω νυστική. Μάλλον επειδή η καμπύλη σακχάρου ήταν καλή, όπως και τα κιλά μου. Εσύ δεν έχεις κάνει καμπύλη σακχάρου? Έχεις πάρει πολλά κιλά? Έμενα εκτός από ούρα, μου κάνουν και αίματος.

1,71 υψος και 57 κιλα ημουνα λιγο πριν την εγκυμοσυνη, εβαλα ΣΧΕΔΟΝ 9 μεχρι στιγμής 30 +4 σημερα. αλλα ζυγιστηκα πριν 4 μερες. καμπυλη ζαχαρου εκανα ναι, που ηπια εκεινο το μπουκαλι με τη γλυκοζη και απ οτι φαινεται ητανε ολα φυσιολογικα δεν μου ειπανε ΤΙΠΟΤΑ. αίματος μεχρι στιγμής εκανα μονο 2 φορες, στην αρχή μολις βγηκε θετικο το αποτελεσμα της εγκυμοσυνης και 2η φορα μαζί με την καμπυλη ζαχαρου.. 


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...