Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

πρίν από 1 λεπτό , elise είπε:

Βελγιο: 

(τελευταια περιοδος 8 φεβρουαριου) 

6 μαρτιου τεστ παπ, χοριακή, ΦΟΥΛ αιματολογικες για τα παντα 3 σελιδες αποτελεσματα ενα καρο κωδ (μεχρι και το ρεζους γιατι δε το θυμομουνα, κανανε και καρτα που την εχεις παντα στο πορτοφολι για παν ενδεχομενο), ελεγχος ουρων ( σε ολα αυτα δεν βρεθηκε τιποτα, αποτελεσματα αριστα)

12 απριλιου 1ος υπερηχος, γιατρος και μαια συγκεκριμενοι γιατροι που επιλεχθηκαν απο εμενα θα ειναι μαζι μου μεχρι το τελος, κανενας τυχαιος-α της βαρδιας.

ελεγχο σε μηνιαια βαση

ομολογω οτι δε ζητησα ουτε μου προταθηκε κατι εξτρα δεδομενου οτι οι παραπανω εξετασεις δεν δειξανε τιποτα ανησυχητικο. φυσικα εαν κατι δεν ητανε σωστο θα κοιτουσαν περαιτερω, 

επισης ολες αυτες οι εξετασεις γινανε χωρις να το ΖΗΤΗΣΩ εγω, ειναι η φυσιολογικη νορμαλ διαδικασια... προσωπικα δεν βρισκω ΤΙΠΟΤΑ κακο μεχρι στιγμής....

να υπενθυμισω τα κοστη, 4 ευρω απλο γιατρο, 0 ευρω μαία, 12 γυναικολογο, κοστος γεννας 0 ευρω. 

βοηθητικες παροχες ΜΕΤΑ γεννας, ΠΟΛΛΕΣ, εαν ενδιαφερεστε να σας τις αναφερω....... μεχρι και γυναικα να φροντιζει το σπιτι τους πρωτους μηνες...

Αυτό που λες ότι γίνεται στο Βέλγιο (δεν γνωρίζω προσωπικά οποτε δεν έχω λόγο να σε αμφισβητησω), δε σημαίνει ότι αποτελεί νόμο... Εγώ στα λέω επειδή ως νοσ/τρια, περα από το ότι έχω πάει η ίδια για εκπαίδευση σε νοσοκομεία του εξωτερικού, έχω πολλούς γνωστούς συναδέλφους και μου τα λένε! Είσαι πολύ τυχερή που είναι έτσι τα πράγματα.... Αλλά δε σημαίνει πως οι άλλοι είναι βλάκες! Και θα υπενθυμίσω πως η Σκανδιναβία και ο Καναδάς είναι τα τοπ κράτη όσον αφορά τον τομέα της υγείας! Είναι πρωτοπόροι σε πολλά πράγματα και 100 χρόνια μπροστά από πολλά άλλα κρατη!!! (Η Ελλάδα είναι εκτός ανταγωνισμού, έχει μείνει μια χιλιετία πίσω)


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

1 hour ago, Ασία είπε:

Νομίζω ότι είσαι παραπάνω. Εγώ 10+5 είμαι στην εντέκατη εβδομάδα. Άρα εσύ είσαι σε μεγαλύτερη εβδομάδα. Λάθος τα λέω?

11+5 ειμαι !! 12η ειμαι ετσι ? απλα οταν την συμπληρωνω λεω ειμαι 12 εβδ!!!!


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Αυτό που λες ότι γίνεται στο Βέλγιο (δεν γνωρίζω προσωπικά οποτε δεν έχω λόγο να σε αμφισβητησω), δε σημαίνει ότι αποτελεί νόμο... Εγώ στα λέω επειδή ως νοσ/τρια, περα από το ότι έχω πάει η ίδια για εκπαίδευση σε νοσοκομεία του εξωτερικού, έχω πολλούς γνωστούς συναδέλφους και μου τα λένε! Είσαι πολύ τυχερή που είναι έτσι τα πράγματα.... Αλλά δε σημαίνει πως οι άλλοι είναι βλάκες! Και θα υπενθυμίσω πως η Σκανδιναβία και ο Καναδάς είναι τα τοπ κράτη όσον αφορά τον τομέα της υγείας! Είναι πρωτοπόροι σε πολλά πράγματα και 100 χρόνια μπροστά από πολλά άλλα κρατη!!! (Η Ελλάδα είναι εκτός ανταγωνισμού, έχει μείνει μια χιλιετία πίσω)

ζω στο βελγιο (τα τελευταια χρονια, ελλαδα γεννηθηκα μεγαλωσα) γι αυτο τα ξερω απο πρωτο χερι και μπορω να εκφερω γνωμη,  τη ζω προσωπικα την εμπειρια... φυσικα για τις αλλες χωρες δεν μπορω να εκφερω γνωμη αλλα ειναι και αδικο να πιστευουμε -ανυποστατες σε πολλες περιπτωσεις- φημες. άλλο η προσωπικη εμπειρια και αλλο τί λεει ο καθενας. σκεψου οτι τα παραπονα του εκαστοτε γιατρου/ νοσηλευτη ποικιλουν των συνθηκων και της χωρας που δουλευει, στην ελλαδα θα παραπονεθουνε γιατι δεν υπαρχει πχ γαζα να βαλουν στην πληγη και μπεταντιν (λεμε τωρα, ενα παραδειγμα) και στο βελγιο θα παραπονεθουν γιατι πχ ο υπερηχος αντικαταστασης σε περιπτωση αναγκης δεν επισκευαστηκε την ημερα που ητανε κανονισμενο αλλα την επομενη. -οκ τυχαια παραδειγματα ομολογω-. αρα το "επιπεδο" παραπονων διαφερει απο χωρα σε χωρα.  


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , ada32 είπε:

κοιταξε κ εγω μεχρι τωρα που ειμαι εχω κανει 2 υπερηχους στον γιατρο μου κ ειμαι 11 εβδομαδα. ( κ να σου πω τον 2ο τζαμπα τον εκανα αφου θα κανω αυχενικη μια βδομαδα μετα) κ καποιους υπερηχους σκοπευω να τους κανω στο νοσοκομειο αν ολα βαινουν καλως .. απλα το θεμα ειναι οτι για να βρεις ραντεβου εδω πχ θεσ/νικη που ειμαι εγω ,κανεις τουλ . 3 μηνες. εμενα μου εκλεισαν σημερα για 13/6 !!!

οσο για την γεννα , λεω για δημοσιο , επειδη λυπαμαι τα χρηματα που δινεις σε κλινικη απλα μπορει να κλεισω ξεχωριστο δωματιο στο δημοσιο κ να το πληρωσω. 

κοιτα ο υπερηχος μπορει να σου φαινετε τσαμπα γιατι ολα βαινουν καλα. εγω πχ ειχα βρει αποκολληση τυχαια σε υπερηχο εκατσα δυο μερες στα αυγα μου ξεκουραστηκα κ δεν ειδα ουτε σταγονα αιμα. αν πχ δεν το ειχα παρει χαμπαρι μπορει να κουραζομουν παραπανω κ να γινοταν κατι πιο σοβαρο!! ξερω κοπελα που εκανε υπερηχο τυχαια σε προχωρημενη εγκυμοσυνη κ απλα ειχε παει στο νοσοκομειο για αλλη εξεταση κ ειπε να κανει κ εναν υπερηχο κ τις καναν εισαγωγη γιατι μολις εκεινη την ωρα επαθε ολικη αποκολληση χωρις να εχει ακομα καταλαβει κατι! 

εδω τα νοσοκομεια δεν εχουν προσωπικο κ αυτο ειναι το θεμα! εγω πχ ικαρια που δεν εχει τοσο κοσμο εξετασεις αιματος  κ υπερηχους μου καναν  αμεσως κ εντελως δωρεαν ουτε αναμονη ουτε τιποτα! αν δηλαδη μπορουσαν να κανουν κ αλλα πραγματα κ υπηρχε προσωπικο κ για πιο εκτακτα περιστατικα θα εμενα εκει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, elise είπε:

ζω στο βελγιο (τα τελευταια χρονια, ελλαδα γεννηθηκα μεγαλωσα) γι αυτο τα ξερω απο πρωτο χερι και μπορω να εκφερω γνωμη,  τη ζω προσωπικα την εμπειρια... φυσικα για τις αλλες χωρες δεν μπορω να εκφερω γνωμη αλλα ειναι και αδικο να πιστευουμε -ανυποστατες σε πολλες περιπτωσεις- φημες. άλλο η προσωπικη εμπειρια και αλλο τί λεει ο καθενας. σκεψου οτι τα παραπονα του εκαστοτε γιατρου/ νοσηλευτη ποικιλουν των συνθηκων και της χωρας που δουλευει, στην ελλαδα θα παραπονεθουνε γιατι δεν υπαρχει πχ γαζα να βαλουν στην πληγη και μπεταντιν (λεμε τωρα, ενα παραδειγμα) και στο βελγιο θα παραπονεθουν γιατι πχ ο υπερηχος αντικαταστασης σε περιπτωση αναγκης δεν επισκευαστηκε την ημερα που ητανε κανονισμενο αλλα την επομενη. -οκ τυχαια παραδειγματα ομολογω-. αρα το "επιπεδο" παραπονων διαφερει απο χωρα σε χωρα.  

Για αυτό σου λέω πως είσαι τυχερή!!! Δυστυχώςομως αυτό που λες αποτελεί τεράστια εξείρεση... Απόλαυσέ το λοιπον!!!!!

Η πλειοψηφία, όμως, δεν είναι έτσι! Και για να μην παρεξηγηθώ, προσωπικά θα προτιμουσα να γεννησω με μια εμπειρη μαια που είναι η δουλειά της, παρα με το γιατρό... Αλλά όταν το ριξα στο τραπεζι πεσαν όλοι να με φανε... :P

Κατεμέ ο γιατρος είναι για τα ζόρια και όχι για τα απλά, αλλα δυστυχως το συστημα υγειας εδώ είναι ιατροκεντρικο και από ότι φαίνεται δεν πρόκειται να αλλάξει σύντομα... 

 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , ada32 είπε:

 απλα το θεμα ειναι οτι για να βρεις ραντεβου εδω πχ θεσ/νικη που ειμαι εγω ,κανεις τουλ . 3 μηνες. εμενα μου εκλεισαν σημερα για 13/6 !!!

οσο για την γεννα , λεω για δημοσιο , επειδη λυπαμαι τα χρηματα που δινεις σε κλινικη απλα μπορει να κλεισω ξεχωριστο δωματιο στο δημοσιο κ να το πληρωσω. 

το θεμα ραντεβου πληγη μεγαλη,.... 

εδω σε εμενα κανανε ενα βιβλιο με τα στοιχεια μου, τις μεχρι τωρα εξετασεις μου, και τα ραντεβου ΗΔΗ κλεισμενα σε μηνιαια βαση, 12 απριλιου και 9 μαιου τα εδω ηδη. μετα δεν κοιταξα παρακατω στο βιβλιο λολ


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, linaa είπε:

κοιτα ο υπερηχος μπορει να σου φαινετε τσαμπα γιατι ολα βαινουν καλα. εγω πχ ειχα βρει αποκολληση τυχαια σε υπερηχο εκατσα δυο μερες στα αυγα μου ξεκουραστηκα κ δεν ειδα ουτε σταγονα αιμα. αν πχ δεν το ειχα παρει χαμπαρι μπορει να κουραζομουν παραπανω κ να γινοταν κατι πιο σοβαρο!! ξερω κοπελα που εκανε υπερηχο τυχαια σε προχωρημενη εγκυμοσυνη κ απλα ειχε παει στο νοσοκομειο για αλλη εξεταση κ ειπε να κανει κ εναν υπερηχο κ τις καναν εισαγωγη γιατι μολις εκεινη την ωρα επαθε ολικη αποκολληση χωρις να εχει ακομα καταλαβει κατι! 

εδω τα νοσοκομεια δεν εχουν προσωπικο κ αυτο ειναι το θεμα! εγω πχ ικαρια που δεν εχει τοσο κοσμο εξετασεις αιματος  κ υπερηχους μου καναν  αμεσως κ εντελως δωρεαν ουτε αναμονη ουτε τιποτα! αν δηλαδη μπορουσαν να κανουν κ αλλα πραγματα κ υπηρχε προσωπικο κ για πιο εκτακτα περιστατικα θα εμενα εκει

κοιταξε , ενας τον μηνα μου φαινεται αρκετος για εγκυμοσυνη καλη χωρις προβληματα. βεβαια ειμαι εξω απο τον χορο κ τα λεω.. γτ προς το παρον κανω τα παντα ..( ανεβαινω σε μηχανη ,οδηγαω, σεξ..κτλ..) αλλα κ οι πολλοι υπερηχοι δεν οφελουν σε κατι ..την πρωτη φορα που πηγα στον γιατρο τον ρωτησα ποτε να ξανα ερθω , σε 2 βδομαδες ? κ μου απαντησε οτι ελα οσες φορες θες ,εγω δεν θα σου παρω αλλα χρηματα απλα εφοσον δεν εχεις τιποτα τζαμπα θα κανεις .. παντα βεβαια μιλαω για περιπτωσεις σαν την δικη μου. 

οσο για το δημοσιο , εδω Θεσ /νικη ειναι αστα να πανε .. 


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , ada32 είπε:

11+5 ειμαι !! 12η ειμαι ετσι ? απλα οταν την συμπληρωνω λεω ειμαι 12 εβδ!!!!

Ναι είσαι στην δωδέκατη!!σε 16 μέρες κλείνεις το πρώτο τρίμηνο!ολοκληρώνεις δηλαδή τις πρώτες 13 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elise είπε:

το θεμα ραντεβου πληγη μεγαλη,.... 

εδω σε εμενα κανανε ενα βιβλιο με τα στοιχεια μου, τις μεχρι τωρα εξετασεις μου, και τα ραντεβου ΗΔΗ κλεισμενα σε μηνιαια βαση, 12 απριλιου και 9 μαιου τα εδω ηδη. μετα δεν κοιταξα παρακατω στο βιβλιο λολ

Ακριβως! αφου πας στο νοσοκομειο κ με ρωτησαν να βεβαιωθουν οτι εχω εξωτερικο γιατρο . το θεωρουν δεδομενο

1 hour ago, Ασία είπε:

Ναι είσαι στην δωδέκατη!!σε 16 μέρες κλείνεις το πρώτο τρίμηνο!ολοκληρώνεις δηλαδή τις πρώτες 13 εβδομάδες.

αχ πως μετραω αυτες τις μερες .. να ερθει εκεινο το πρωινο που θα σηκωθω κ θα ειμαι καλα..


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, ada32 είπε:

κοιταξε , ενας τον μηνα μου φαινεται αρκετος για εγκυμοσυνη καλη χωρις προβληματα. βεβαια ειμαι εξω απο τον χορο κ τα λεω.. γτ προς το παρον κανω τα παντα ..( ανεβαινω σε μηχανη ,οδηγαω, σεξ..κτλ..) αλλα κ οι πολλοι υπερηχοι δεν οφελουν σε κατι ..την πρωτη φορα που πηγα στον γιατρο τον ρωτησα ποτε να ξανα ερθω , σε 2 βδομαδες ? κ μου απαντησε οτι ελα οσες φορες θες ,εγω δεν θα σου παρω αλλα χρηματα απλα εφοσον δεν εχεις τιποτα τζαμπα θα κανεις .. παντα βεβαια μιλαω για περιπτωσεις σαν την δικη μου. 

οσο για το δημοσιο , εδω Θεσ /νικη ειναι αστα να πανε .. 

γενικα παντως πιστευω στο θεμα υγειας πρεπει οπως νιωθει καλητερα ο καθενας να μπορει κ να πραττει. ποσες φορες εχουμε παρει 2ερες κ 3τες γνωμες κ σε αλλους τομεις κ τελικα η εχουμε βγει απο μια δυσκολη κατασταση. αν σου δινουν κατι δωρεαν κ τελικα δεν μπορεις να ρωτησεις κ καποιον αλλο για την γνωμη του ειναι κ αυτο κολλημα δηλαδη γιατι να μην γινετε να εχεις δωρεαν παροχες αλλα να μπορεις να παρεις κ αλλες γνωμες?? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , ada32 είπε:

αχ πως μετραω αυτες τις μερες .. να ερθει εκεινο το πρωινο που θα σηκωθω κ θα ειμαι καλα..

εγω 7+5 και περα απο απεχθεια και αηδια στη σκεψη του φαγητου, δεν εχω πολλα πολλά. τρωω βεβαια αλλα πρεπει να το σκεφτω καλα ΤΙ με τραβαει εστω και λιγο, και παντα υπαρχει η πιθανοτητα οταν ερθει μπροστα μου το πιατο να μου φυγει η ορεξη λολ κατα τ αλλα ουτε 1 εμετο. και ζαλαδα μονο πολυυυυυυ ελαφρια ελαχιστες στιγμες...  σ αυτη τη φαση λετε οτι εχω ακομα πιθανοτητες να ξεκινησουνε εμετοι/ζαλαδες ?


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , elise είπε:

το θεμα ραντεβου πληγη μεγαλη,.... 

εδω σε εμενα κανανε ενα βιβλιο με τα στοιχεια μου, τις μεχρι τωρα εξετασεις μου, και τα ραντεβου ΗΔΗ κλεισμενα σε μηνιαια βαση, 12 απριλιου και 9 μαιου τα εδω ηδη. μετα δεν κοιταξα παρακατω στο βιβλιο λολ

κοιτα κ εμενα ικαρια που ποιος το φανταζοταν ολα δωρεαν μου τα καναν στο νοσοκομειο κ μαλιστα κ με το παραπανω κ επιπλεον οποτε ηθελα επερνα τηλ κ την γιατρο του νοσοκομειου χωρις χρεωση βεβαια δηλαδη θελω να πω οτι κ εδω ολα δωρεαν ειναι απλα τα νοσοκομεια εχουν πολυ κοσμο δηλαδη χρειαζονται ατομα κ νοσοκομεια κ οχι αλλο συστημα υγειας

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elise είπε:

εγω 7+5 και περα απο απεχθεια και αηδια στη σκεψη του φαγητου, δεν εχω πολλα πολλά. τρωω βεβαια αλλα πρεπει να το σκεφτω καλα ΤΙ με τραβαει εστω και λιγο, και παντα υπαρχει η πιθανοτητα οταν ερθει μπροστα μου το πιατο να μου φυγει η ορεξη λολ κατα τ αλλα ουτε 1 εμετο. και ζαλαδα μονο πολυυυυυυ ελαφρια ελαχιστες στιγμες...  σ αυτη τη φαση λετε οτι εχω ακομα πιθανοτητες να ξεκινησουνε εμετοι/ζαλαδες ?

εισαι απο τις τυχερες !! εμενα μου ξεκινησαν  6+1 ,οποτε δεν νομιζω οτι θα εχεις εσυ . 


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο εμένα! 

Διαβαζω τις απόψεις σας για ιατρικη περίθαλψη εξωτερικου κι Ελλάδας. Θα συμφωνήσω με ολες... ναι στο εξωτερικό σε γενικές γραμμές είναι πολύ ανώτερα τα πράγματα αλλά και πολύ πιο απροσωπα σε σχέση με την Ελλάδα. Εδω απο την άλλη μπορεί να βρεις εμπειρο και σωστό προσωπικό που σε αντίθεση με τη σαρα και τη μαρα που υπάρχει μπορεί να σου φερθεί όπως πρέπει. Εγω πάντως το κέντρο υγείας του νησιού δεν το εμπιστεύομαι με τπτ. 

Και τώρα κατι άσχετο... έχει κάνει καμια σας εξέταση σακχάρου; εμένα βγήκε 97 και δεν τους άρεσε. Η μαια μου είπε ότι το θέλουμε λιγότερο.

Τι να κάνω που μονο ρυζι μακαρόνια και ζυμαροειδη ανέχεται το στομάχι μου;


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...