Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 31 minutes ago, Blue Velvet said:

      Ευτυχώς τις ακύρωσα τις ινοφερτ, ούτως ή άλλως δεν είναι για την δική μου περίπτωση,δεν έχω πολυκυστικες.Θα συνεχίσω τα μολερς,το φιλισιν και θα ξεκινήσω το q10,πιστεύω είμαι καλυμμένη 

      Τον πήρα τηλ και μου είπε πως 30mg ημερησίως είναι μια χαρά.Γενικα πάντα ρωτάω,αλλά αυτή τη φορά έκανα βλακεία και αγόρασα βιταμίνες που δεν είναι κατάλληλες για μένα.Ευτυχως πήρα τη φαρμακοποιό μου και τις ακύρωσα,οπότε δεν θα παρω καθόλου ινοφερτ 

      Πήρα τηλ τη φαρμακοποιό μου και ευτυχώς μπορέσει και ακύρωσε την παραγγελία.Μονο το q10 και τις wellman θα αγοράσουμε 🙂Πάλι καλά,τζάμπα λεφτά θα έδινα και δεν μου περισσεύουν κιολας

      Καλα έκανες και τις ακύρωσες και πρόλαβες εγκαίρως ! Δεν φταις από το άγχος σου προσπαθείς το καλύτερο!

      1 hour ago, η ζωή είναι όμορφη said:

      @Eflenew καλησπέρααααααα κορίτσια ακούσαμε κανονικά το μωράκι μασ 127 παλμούς 6 εβδομάδων και 1 ημέρας σασ ψέμα κάθομαι και το ακούω από εκείνη την ώρα στο κινητό. Το κακό είναι ότι έχει μικρή αποκόλληση γι'αυτό και είχε καφέ εχτές σήμερα βέβαια δεν έχει. Η γυναίκα μου θέλει να πάει για δουλειά γιατί δεν μπορεί να πάρει άδεια (δασκάλα) και έχω τρελαθεί δεν θέλω να πάει κάτι άσχημα.

      Πολύ ευχάριστα νέα !!! Μακάρι να καταφέρει να πάρει μεγαλύτερη άδεια η έστω αυτές Τίς μέρες που θα καθίσει να ξεκουραστεί ! 

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Κοριτσια βαζετε τιποτα σε στηθος και κοιλια?? Εγω αγορασα αμυγδαλελαιο από το φαρμακείο και οποτε θυμαμαι βαζω... Ειχα βεβαια απο πριν μερικες ραγαδες λογω αυξομειωσης στο βαρος,  αλλα δε θελω να κανω και στην κοιλια.. :(

Εγώ πήρα τη σιμουλσιουμ την έβαζε και η αδερφή μου και δεν έκανε καμία ραγαδα! Αλλά θέλει 2 φορές τη μέρα σίγουρα!

2 ώρες πρίν, irinikavala είπε:

εγω απο ρούχα δεν πήρα τίποτα.. μόνο παπούτσια.. ήμουν τόσα χρόνια του τακουνιού οπότε τα αθλητικά μου ήταν απαραίτητα.. αλλά τζην φοράω τα κανονικά μου.. βέβαια στην κοιλιά δεν κλείνουν.. κάνω το κόλπο με το λαστιχάκι.. χαχα.. προς το παρόν.. μου στρώνουν καλά στα μπούτια μωρέ κ δε θέλω να τα αποχωριστώ.. χαχα..

Αχ βρε κορίτσια τι καλά να μπορούσαμε να τα βλέπουμε συνέχεια τα θαυματάκια μας..  μόλις λίγο μας λέιψει τσούπ ένας υπέρηχος.. χαχα..  

Το ίδιο κόλπο με το λαστιχακι κάνω και εγώ!!!!!!! 


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

On 8/4/2018 at 9:27 ΜΜ, Μάντη είπε:

Κοριτσια μ μολις με πηρε ο γιατρός μου.. πραγματικα ειναι ο μονος που με ηρεμεί... μου είπε ξάπλα να μην παρω ουτροτζεσταν με τιποτα γτ ειναι ορμονες και δεν θελει... επισης μου ειπε οτι του χρονου τετοια μερα θα εχω αγκαλια το μωρακι μου θεου θέλοντος... ειμαι πολυ ποιο ηρεμη τωρα... το ανησυχητικό ειπε ειναι ο πονος και οτι μαλλον το αιμα οφείλετε στο σχηματισμο του πλακουντα και οτι ακομα δεν εχει πιαστεί καλα... υπομονη λοιπόν και ξεκουραση μεχρι την Πέμπτη που εχω αυχενική!

να ξερεις παντως οτι αν επαιρνες ουτροτζεσταν δεν θα ειχες τιποτα απο τα παραπανω.εγω δεν το καταλαβαινω αυτο με τα ουτροτζεσταν.εγω και στο προηγουμενο παιδι μου ειχα παρει αρκετα και δοξα τω θεω μια χαρα ειναι.και μια φιλη μου εδω λογω προβληματος τα πηρε μεχρι το τελος της εγκυμοσυνης και στα δυο παιδια και μαλιστα 6 την ημερα και ειναι  μια χαρα τα παιδακια της.και οι αδερφες μου που πηρανε μια χαρα ειναι τα παιδακια.γιατι σε παιδευει ετσι εσενα δεν μπορω να το καταλαβω.εγω φαντασου δεν εχω δει αιμα σε αυτην καθολου την εγκυμοσυνη να μην με ματιασω και κανω δουλιες και κουραζομαι και δουλευω και τον μικρο τον παιρνω συνεχεια αγκαλια και ειμαι και 37 χρονων.πιο επιφοβη εννοω.τι να πω βρε παιδι μου.δηλαδη θεωρει οτι πειραζει τοσο πολυ το εμβρυο που δεν το δινει καθολου και οι αλλοι γιατροι που τα δινουν παιζουν με ζωες δηλαδη??θεωρω οτι ειναι υπερβολικος κατα την γνωμη μου απλα παιδευεσαι εσυ βρε κουκλα μου και εισαι συνεχεια με το αγχος.ολα τα χαπια που παιρνουμε στην εγκυμοσυνη ακομη και ο σιδηρος κατα μια εννοια μπορει να επηρεζουν το εμβρυο αλλα τα ποσοστα θεωρω οτι δεν ειναι τοσα μεγαλα για να τα παιρνουμε και ειδικα αν δεν μπορουμε να κανουμε αλλιως.αυτο ειναι γνωμη μου αλλα μπορει να κανω και λαθος.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , depyfr είπε:

να ξερεις παντως οτι αν επαιρνες ουτροτζεσταν δεν θα ειχες τιποτα απο τα παραπανω.εγω δεν το καταλαβαινω αυτο με τα ουτροτζεσταν.εγω και στο προηγουμενο παιδι μου ειχα παρει αρκετα και δοξα τω θεω μια χαρα ειναι.και μια φιλη μου εδω λογω προβληματος τα πηρε μεχρι το τελος της εγκυμοσυνης και στα δυο παιδια και μαλιστα 6 την ημερα και ειναι  μια χαρα τα παιδακια της.και οι αδερφες μου που πηρανε μια χαρα ειναι τα παιδακια.γιατι σε παιδευει ετσι εσενα δεν μπορω να το καταλαβω.εγω φαντασου δεν εχω δει αιμα σε αυτην καθολου την εγκυμοσυνη να μην με ματιασω και κανω δουλιες και κουραζομαι και δουλευω και τον μικρο τον παιρνω συνεχεια αγκαλια και ειμαι και 37 χρονων.πιο επιφοβη εννοω.τι να πω βρε παιδι μου.δηλαδη θεωρει οτι πειραζει τοσο πολυ το εμβρυο που δεν το δινει καθολου και οι αλλοι γιατροι που τα δινουν παιζουν με ζωες δηλαδη??θεωρω οτι ειναι υπερβολικος κατα την γνωμη μου απλα παιδευεσαι εσυ βρε κουκλα μου και εισαι συνεχεια με το αγχος.ολα τα χαπια που παιρνουμε στην εγκυμοσυνη ακομη και ο σιδηρος κατα μια εννοια μπορει να επηρεζουν το εμβρυο αλλα τα ποσοστα θεωρω οτι δεν ειναι τοσα μεγαλα για να τα παιρνουμε και ειδικα αν δεν μπορουμε να κανουμε αλλιως.αυτο ειναι γνωμη μου αλλα μπορει να κανω και λαθος.

Δέσποινα μου ακόμα και το φύλλο οδηγιών γράφει ότι υπάρχει πιθανότητα να επηρεαστεί το έμβρυο. Ίσως πολύ μικρή αλλά υπάρχει! Ορμόνες είναι μην γελοιομαστε! Και γενικά ο γιατρός μου είναι υπέρ στο να λειτουργεί η φύση και όχι τα χαπια... Και από τη στιγμή που όπως είπες δεν είμαι γυναίκα με δραστηριότητες δεν δουλεύω δεν έχω άλλο παιδάκι μπορώ να κάνω την ξάπλα μου άνετα! Εσένα σου τα έδωσε λογικά γτ κάνεις πολλά πράγματα και κουράζεσαι! Επίσης το αίμα φαίνεται να οφείλεται στο ότι ο πλακούντας είναι χαμηλά ετσι μου είπαν και από το νοσοκομείο... Και ρώτησα για τα ουτρατζεσταν και μου είπαν να πάρω αλλά όταν ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να επηρεαστεί το έμβρυο μου είπαν ότι τα παίρνω με δική μ ευθύνη... Οπότε προτιμώ την ξάπλα και κάνω το σταυρό μ να πάνε όλα καλά...


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μάντη  μου θα πάνε όλα τέλεια!!! για όλες μας!! τα θαυματάκια μας θέλουν θετική σκέψη.. Δόξα το Θεό όλες ξεπεράσαμε τις δύσκολες βδομάδες.. απο δω κ πέρα είναι πιο σίγουρα τα πράγματα.. αν κάθε φορά βάζουμε στο μυαλό μας άσχημα που συμβαίνουν ανα βδομάδα θα τρελαθούμε.. 

Όσο για τα χάπια ξέρω ότι οι περισσότερες γυναίκες δεν έχουν κάποιο πρόβλημα με την λήψη τους.. δυστυχώς κάποιες έρευνες δείχνουν ότι οφείλονται για διάφορες παθήσεις του εμβρύου όπως αυτισμός κτλ.. φυσικά δεν είναι επίσημες έρευνες κ σίγουρα όχι εμπεριστατωμένες 100%. ανάλογα πράγματα λέγονται και για τα εμβόλια κτλ.. Με λίγα λόγια θέλω να πω ότι κάποιοι γιατροί προτιμούν να μην δώσουν τίποτα για να μην έχουν τέτοιους κινδύνους. Άλλοι πάλι θεωρούν σωστότερο να προστατέψουν το έμβρυο.. Εγω προσωπικά αν χρειαζόταν θα έπαιρνα αλλά γενικώς πιστεύω ότι πολλές φορές γίνεται κατάχρηση δίνοντας άδικα σε γυναίκες πολλά την μέρα κ για μεγάλο διάστημα.. 

Εγώ στο σκούπισμα είδα χθες κ σήμερα λίγο κιτρινοκαφέ.. αλλά κουράστηκα κ αρκετά αυτές τις μέρες. πιστεύω ότι δεν είναι κάτι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, linaa είπε:

εχω ξεκινησει σιδηρο.  βεβαια μου φερνει δυσκιλιοτητα κ εχω αλλαξει δυο σκευασματα κ που κ που δεν τον περνω για να λειτουργει το εντερο χωρις φαρμακα!  ναι κρεας το εχω αυξηση τον τελευταιο μηνα αρκετα! ναι κ μενα με πιανει βαρος οταν τρωω τα κυριως γευματα...

αααα εκανε βλακεια η κοπελα που σου πηρε το αιμα... ναι αν δεν ξερει η κοπελα που περνει το αιμα πολλες φορες δεν επαρκει το αιμα. 

λενε οτι ο σιδηρος φερνει δυσκοιλιοτητα.. εγω προσωπικα παιρνω χρονια τα tardyferon  χαπια κ δνε μου προκαλει κατι . γτ τις αμπουλες τις ξεχνουσα. 

φαε μοσχαρισιο κρεας ,οτι καλυτερο . εγω τον ανεβασα.

1 ώρα πρίν, Μάντη είπε:

Δέσποινα μου ακόμα και το φύλλο οδηγιών γράφει ότι υπάρχει πιθανότητα να επηρεαστεί το έμβρυο. Ίσως πολύ μικρή αλλά υπάρχει! Ορμόνες είναι μην γελοιομαστε! Και γενικά ο γιατρός μου είναι υπέρ στο να λειτουργεί η φύση και όχι τα χαπια... Και από τη στιγμή που όπως είπες δεν είμαι γυναίκα με δραστηριότητες δεν δουλεύω δεν έχω άλλο παιδάκι μπορώ να κάνω την ξάπλα μου άνετα! Εσένα σου τα έδωσε λογικά γτ κάνεις πολλά πράγματα και κουράζεσαι! Επίσης το αίμα φαίνεται να οφείλεται στο ότι ο πλακούντας είναι χαμηλά ετσι μου είπαν και από το νοσοκομείο... Και ρώτησα για τα ουτρατζεσταν και μου είπαν να πάρω αλλά όταν ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να επηρεαστεί το έμβρυο μου είπαν ότι τα παίρνω με δική μ ευθύνη... Οπότε προτιμώ την ξάπλα και κάνω το σταυρό μ να πάνε όλα καλά...

θα συμφωνησω μαζι σου οτι εφοσον δεν δουλευεις ,μπορεις να καθησεις ξαπλα κ να περασει αλλα βλεπεις οτι σε ξανα πιανει.. οσο για την προγεστερονη ,δεν μπορει να την παιρνουν ολες σχεδον οι γυναικες κ εσενα να σου λεει οτι ειναι με δικη σου ευθυνη.. αν διαβασεις οδηγιες για ολα τα χαπια λενε παρενεργειες.. αλλα η προγεστερονη ειναι ορμονη που την παραγουμε φυσικα εμεις για να μεγαλωσει το εμβρυο μεχρι να λειτουργησει ο πλακουντας . να φανταστεις οτι σε καποιες γυναικες , για να ηρεμησουν επειδη βλεπουν καφε κ αγχωνονται περισσοτερο οπως κ εσυ ! τους δινουν προληπτικα. 

κ εσυ δεν θα ησουν ηρεμη αν δεν ξανα εμφανιζες καφε η ροζ?  

το καλο ειναι οτι σε ηρεμει ο γιατρος , κ εφοσον βλεπεις οτι σε βοηθαει να εισαι ξαπλωμενη .. μαλλον ειναι απο τον πλακουντα μεχρι να ανεβει πανω.

  • Μου αρέσει 2

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 38 λεπτά , ada32 είπε:

λενε οτι ο σιδηρος φερνει δυσκοιλιοτητα.. εγω προσωπικα παιρνω χρονια τα tardyferon  χαπια κ δνε μου προκαλει κατι . γτ τις αμπουλες τις ξεχνουσα. 

φαε μοσχαρισιο κρεας ,οτι καλυτερο . εγω τον ανεβασα.

θα συμφωνησω μαζι σου οτι εφοσον δεν δουλευεις ,μπορεις να καθησεις ξαπλα κ να περασει αλλα βλεπεις οτι σε ξανα πιανει.. οσο για την προγεστερονη ,δεν μπορει να την παιρνουν ολες σχεδον οι γυναικες κ εσενα να σου λεει οτι ειναι με δικη σου ευθυνη.. αν διαβασεις οδηγιες για ολα τα χαπια λενε παρενεργειες.. αλλα η προγεστερονη ειναι ορμονη που την παραγουμε φυσικα εμεις για να μεγαλωσει το εμβρυο μεχρι να λειτουργησει ο πλακουντας . να φανταστεις οτι σε καποιες γυναικες , για να ηρεμησουν επειδη βλεπουν καφε κ αγχωνονται περισσοτερο οπως κ εσυ ! τους δινουν προληπτικα. 

κ εσυ δεν θα ησουν ηρεμη αν δεν ξανα εμφανιζες καφε η ροζ?  

το καλο ειναι οτι σε ηρεμει ο γιατρος , κ εφοσον βλεπεις οτι σε βοηθαει να εισαι ξαπλωμενη .. μαλλον ειναι απο τον πλακουντα μεχρι να ανεβει πανω.

Οταν ειμαι ξαπλα και ξεκουραζομαι δεν βλεπω... Το κοκκινο το ειδα γτ το πασχα η εξυπνη πηγα σε ενα βουνο για φαγητο και ο δρομος ηταν γεματος λακκούβες και ταλαιπωρήθηκα... Σιγουρα καθε γυναικα και καθε εγκυμοσύνη ειναι διαφορετική... Οπως και καθε γιατρος το θεμα ειναι να εμπιστευόμαστε το γιατρο μας και εγω του εχω τυφλή εμπιστοσύνη γτ στα 10 χρονια που με παρακολουθεί δεν επεσε εξω σε τιποτα... και απο τη στιγμη που μου ειπε οτι εκεινος ειναι καθετα αντίθετος και στο νοσοκομειο η γυναικολογος μου ειπε οτι τα παιρνω με δικη μ ευθυνη προτιμω να μεινω ξαπλωμενη αφου βλεπω οτι με βοηθα... Αν εβλεπα οτι δεν με βοηθουσε η ξαπλα νομιζω θα τα έπαιρνα... 

  • Μου αρέσει 2

jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Μάντη είπε:

Δέσποινα μου ακόμα και το φύλλο οδηγιών γράφει ότι υπάρχει πιθανότητα να επηρεαστεί το έμβρυο. Ίσως πολύ μικρή αλλά υπάρχει! Ορμόνες είναι μην γελοιομαστε! Και γενικά ο γιατρός μου είναι υπέρ στο να λειτουργεί η φύση και όχι τα χαπια... Και από τη στιγμή που όπως είπες δεν είμαι γυναίκα με δραστηριότητες δεν δουλεύω δεν έχω άλλο παιδάκι μπορώ να κάνω την ξάπλα μου άνετα! Εσένα σου τα έδωσε λογικά γτ κάνεις πολλά πράγματα και κουράζεσαι! Επίσης το αίμα φαίνεται να οφείλεται στο ότι ο πλακούντας είναι χαμηλά ετσι μου είπαν και από το νοσοκομείο... Και ρώτησα για τα ουτρατζεσταν και μου είπαν να πάρω αλλά όταν ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να επηρεαστεί το έμβρυο μου είπαν ότι τα παίρνω με δική μ ευθύνη... Οπότε προτιμώ την ξάπλα και κάνω το σταυρό μ να πάνε όλα καλά...

ακου τα φυλλα οδηγιων στα παντα γραφουν τα παντα.ακομη και το μαγνησιο και το σιδηρο που παιρνουμε ακομη και το ασβεστιο.δεν σημαινει οτι παντα παθαινεις.εξαλου ενα παραπανω η προγεστερονη ειναι μια ορμονη που την παραγει ο οργανισμος μας και στην συνεχεια ο πλακουντας.αρα δεν πιστευω οτι ειναι τοσο επιβλαβες.τελοσπαντων εγω προς θεου δεν το ειπα για να θιξω τον γιατρο σου απλα πιστευω οτι παιδευεσαι χωρις σημαντικο λογο.τιποτα αλλο.εγω ακομη και τον δικο μου τον θεωρω υπερβολικο λιγο που μου λεει να βαψω τα μαλλια μου μετα την β επιπεδου.και εχω ασπρισει ηδη τοσο πολυ.και με φυτικη κιολας τα βαφω εγω.πως θα πηγαινω στην δουλεια μου.ηδη με βλεπω και νιωθω πολυ ασχημα.δηλαδη η λακ που βαζω στα μαλλια μου η ολα αυτα τα σαμπουαν δεν εχουν μεσα χημικα??η φυτικη βαφη πειραξε??οκ μετα το τριμηνο το καταλαβαινω η μετα την αυχενικη αλλα οχι μετα την επιπεδου.στον γιο μου μετα το πρωτο 3μηνο τα ειχα βαψει.τεσπα ο καθε γιατρος εχει τα δικα του απλα μερικες φορες καποια μου φαινονται υπερβολικα.ναι σιγουρα τον θεωρω παρα πολυ καλο γιατρο τον δικο μου αλλα σε αυτο θεωρω οτι ειναι υπερβολικος.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , depyfr είπε:

ακου τα φυλλα οδηγιων στα παντα γραφουν τα παντα.ακομη και το μαγνησιο και το σιδηρο που παιρνουμε ακομη και το ασβεστιο.δεν σημαινει οτι παντα παθαινεις.εξαλου ενα παραπανω η προγεστερονη ειναι μια ορμονη που την παραγει ο οργανισμος μας και στην συνεχεια ο πλακουντας.αρα δεν πιστευω οτι ειναι τοσο επιβλαβες.τελοσπαντων εγω προς θεου δεν το ειπα για να θιξω τον γιατρο σου απλα πιστευω οτι παιδευεσαι χωρις σημαντικο λογο.τιποτα αλλο.εγω ακομη και τον δικο μου τον θεωρω υπερβολικο λιγο που μου λεει να βαψω τα μαλλια μου μετα την β επιπεδου.και εχω ασπρισει ηδη τοσο πολυ.και με φυτικη κιολας τα βαφω εγω.πως θα πηγαινω στην δουλεια μου.ηδη με βλεπω και νιωθω πολυ ασχημα.δηλαδη η λακ που βαζω στα μαλλια μου η ολα αυτα τα σαμπουαν δεν εχουν μεσα χημικα??η φυτικη βαφη πειραξε??οκ μετα το τριμηνο το καταλαβαινω η μετα την αυχενικη αλλα οχι μετα την επιπεδου.στον γιο μου μετα το πρωτο 3μηνο τα ειχα βαψει.τεσπα ο καθε γιατρος εχει τα δικα του απλα μερικες φορες καποια μου φαινονται υπερβολικα.ναι σιγουρα τον θεωρω παρα πολυ καλο γιατρο τον δικο μου αλλα σε αυτο θεωρω οτι ειναι υπερβολικος.

Δεν ξερω τι να σου πω! Ολα εχουν χημικά ακομα και αυτα που τρώμε!  Εγω προσπαθώ να προτιμω γενικα μονο βιολογικα φρουτα και λαχανικα... Τα μαλλια μου ασπρισαν και εμενα αλλα ισως επειδη δεν δουλευω δεν με ενοχλη... Το προσωπο μ γεμισε σπυρακια αλλα δεν πρόκειται να βαλω καποια φαρμακευτική αλοιφή... Ισως γινομαι υπερβολική αλλα προτιμω να ταλαιπωρηθώ εγω παρα να υπάρξει εστω και μια πιθανότητα να κανω κακο στο εμβρυακι μ... Απο εκει και περα οτι και να κανουμε οσο και να προσέχουμε οσοι προγεστερονη και να παρω αν ειναι να παει κατι στραβα θα παει γνωμη μου παντα!!!! 


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Μάντη είπε:

Δεν ξερω τι να σου πω! Ολα εχουν χημικά ακομα και αυτα που τρώμε!  Εγω προσπαθώ να προτιμω γενικα μονο βιολογικα φρουτα και λαχανικα... Τα μαλλια μου ασπρισαν και εμενα αλλα ισως επειδη δεν δουλευω δεν με ενοχλη... Το προσωπο μ γεμισε σπυρακια αλλα δεν πρόκειται να βαλω καποια φαρμακευτική αλοιφή... Ισως γινομαι υπερβολική αλλα προτιμω να ταλαιπωρηθώ εγω παρα να υπάρξει εστω και μια πιθανότητα να κανω κακο στο εμβρυακι μ... Απο εκει και περα οτι και να κανουμε οσο και να προσέχουμε οσοι προγεστερονη και να παρω αν ειναι να παει κατι στραβα θα παει γνωμη μου παντα!!!! 

σιγουρα.ακομη και το αγχος κανει κακο στο εμβρυο και πολλα αλλα.μην γελιομαστε απλα προσεχουμε οσο μπορουμε απλα το θεμα ειναι να περναμε και λιγο ηρεμα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,οι ανησυχίες δε σταματούν!Κι εγώ πιστεύω πως το σημαντικό είναι να έχουμε εμπιστοσύνη στο γιατρό!Κι εγώ θα ανησυχούσα πάντως αν είχα αίμα,και καφέ ακόμη!

Εγώ τώρα αγωνιώ μέχρι να γίνει η αμνιοπαρακέντηση και να βγουν τα αποτελέσματα!


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, ada32 είπε:

λενε οτι ο σιδηρος φερνει δυσκοιλιοτητα.. εγω προσωπικα παιρνω χρονια τα tardyferon  χαπια κ δνε μου προκαλει κατι . γτ τις αμπουλες τις ξεχνουσα. 

φαε μοσχαρισιο κρεας ,οτι καλυτερο . εγω τον ανεβασα.

θα συμφωνησω μαζι σου οτι εφοσον δεν δουλευεις ,μπορεις να καθησεις ξαπλα κ να περασει αλλα βλεπεις οτι σε ξανα πιανει.. οσο για την προγεστερονη ,δεν μπορει να την παιρνουν ολες σχεδον οι γυναικες κ εσενα να σου λεει οτι ειναι με δικη σου ευθυνη.. αν διαβασεις οδηγιες για ολα τα χαπια λενε παρενεργειες.. αλλα η προγεστερονη ειναι ορμονη που την παραγουμε φυσικα εμεις για να μεγαλωσει το εμβρυο μεχρι να λειτουργησει ο πλακουντας . να φανταστεις οτι σε καποιες γυναικες , για να ηρεμησουν επειδη βλεπουν καφε κ αγχωνονται περισσοτερο οπως κ εσυ ! τους δινουν προληπτικα. 

κ εσυ δεν θα ησουν ηρεμη αν δεν ξανα εμφανιζες καφε η ροζ?  

το καλο ειναι οτι σε ηρεμει ο γιατρος , κ εφοσον βλεπεις οτι σε βοηθαει να εισαι ξαπλωμενη .. μαλλον ειναι απο τον πλακουντα μεχρι να ανεβει πανω.

αχ κ εμενα πριν την εγκυμοσυνη δεν μου εφερνε κανενας σιδηρος τωρα με την εγκυμοσυνη ηρθε κ εδεσε το πραγμα!!!!

οσο για τα φαρμακα παιδια ολα γραφουν παρενεργειες αλλα καποια δυστηχως χρειαζονται στην εγκυμοσυνη αφου περνει την ευθυνη ο γιατρος οτι δεν χρειαζετε να παρεις απλα δεν περνεις κ εισαι ησυχος. ειναι καθαρα θεμα πως το βλεπει κ ο ασθενης γιατι κ καποιοι γιατροι ΔΕΝ  απαγορευουν κ τον καφε κ μερικα τσιγαρα κ μια χαρα βγαινουν τα μωρα υγιεστατα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοπελες και χρονια πολλα σε ολες.Χριστος Ανεστη.

Εγω παιρνω προγεστερονη που ειμαι στην 14+ αλλα παιρνω lutinus υποθετα 100mg. Αλλαξα γιατρο και ενω επαιρνα utrogestan μου εδωσε αυτο πλεον.Ο γιατρος μου ειναι καθηγητης στο πανεπιστημειο και φημιζεται για καλος.Ισως αν συνεχιζα το αλλο να ειχα θεματα γι αυτο μου το αλλαξε..δε γνωριζω.Απλα αναφερω οτι εγω παιρνω Lutinus

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , zina7777 είπε:

Γεια σας κοπελες και χρονια πολλα σε ολες.Χριστος Ανεστη.

Εγω παιρνω προγεστερονη που ειμαι στην 14+ αλλα παιρνω lutinus υποθετα 100mg. Αλλαξα γιατρο και ενω επαιρνα utrogestan μου εδωσε αυτο πλεον.Ο γιατρος μου ειναι καθηγητης στο πανεπιστημειο και φημιζεται για καλος.Ισως αν συνεχιζα το αλλο να ειχα θεματα γι αυτο μου το αλλαξε..δε γνωριζω.Απλα αναφερω οτι εγω παιρνω Lutinus

κοριτσι μην τρελενεσε τωρα τιποτα δεν θα παθαινες ουτε με την μια μαρκα φαρμακου ουτε με την αλλη. μπορει να σου αλλαξε φαρμακο γιατι συνεργαζετε με συγκεκριμενη εταιρεια η γιατι πιστευει οτι η νεα μαρκα ειναι πιο αποδοτικη απο την αλλη. τα utrogestan δεν ειναι φαρμακο σπανιο οποτε δεν πιστευω οτι ολοι οι γιατροι που τα δινουν ειναι ριψοκινδυνοι οι αδιαβαστοι απλα ο καθε γιατρος εχει δικια του προσεγγιση στο ποτε ειναι απαραιτητα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

@Μάντη, μια τετοια συζητηση περιμενα για αυτο ειπα οτι σημασια εχει να εμπιστευεσαι το γιατρο σου και να σε ηρεμει.

Κι εγω παιρνω προγεστερονη και μαλιστα απο πριν την εμβρυομεταφορα. Δεν εχω ακουσει για εξωσωματικη χωρις να δινουν προγεστερονη, κατι το οποιο μου λεει αρκετα για τη χρησιμοτητα της καθως και για τυχον κινδυνους.

Αλλωστε οπως εχει ειπωθει και απο αλλες κοπελες, μια ορμονη ειναι σαν αυτες που παραγει ο ιδιος μας ο οργανισμος και απλα μας βοηθαει να στηριξουμε μια εγκυμοσυνη.

Τελοσπαντων οσο και να το συζηταμε δεν προκειται να βρεθει "λυση". Πορευομαστε με βαση τον ανθρωπο που εμπιστευομαστε να μας οδηγησει στο να φερουμε ενα υγιες πλασμα στη ζωη...

 

εγω παντως κοριτσια εχω κολλησει στην Πεμπτη που δεν ερχεται οσο γρηγορα θα ηθελα... Μονο αυτο σκεφτομαι και αγωνιω τρελα

  • Μου αρέσει 2

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...