Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Αυξημένα αντισώματα και αποβολές!!Βοήθεια!!


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!έχω γράψει σε διάφορα θέματα την ιστορία μου και με πολλές έχουμε μιλήσει. σύντομα γράφω είχα 4 αποτυχημένες εγκυμοσύνες (2 διακοπές κύησης, 1 παλίνδρομη,1 βιοχημική)και ψάχνουμε την αιτία. βρεθηκε κάτι στον μοριακό καρυότυπο ζεύγους που κάναμε που πιθανώς σχετίζεται αλλα δεν είμαστε και σίγουροι.... Επίσης στις ανοσολογικές εξετάσεις που έκανα βρέθηκαν ελαφρώς αυξημένα αντισώματα β2-gpi igm και έλλειψη πρωτεινης c3. έχω ραντεβού τέλος του μήνα με τη γιατρό αλλά μέχρι τότε μήπως ξέρει κάποια κοπέλα τι ακριβώς είναι και αν συνδέονται με τις αποβολές;;;στο ιντερνετ λίγο που έψαξα τα συνδέει με αντιφωσφολιπιδικά αντισώματα τα οποία συνδέονται όπως διάβασα με αποβολές..σιγουρα η γιατρός θα μου δώσει απάντηση αλλά μπορεί κάποια κοπέλα να είχε κάτι τετοιο και να με βοηθήσει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσι μου...Οι εξετασεις που λες αφορουν την θρομβοφιλια?? Αν ναι μην ανησυχεις..θ σου δωσουν ειδικη αγωγη και σε επομενη κυηση δεν θα εχεις προβλημα απο κει..Τωρα οσον αφορα τον μοριακο καρυοτυπο τι βρηκαν??? Γενικα θ σου προτεινα να μιλησεις με τον αιματολογο σου και ενα γενετιστη...Εχεις μιλησει με τον γυναικολογο σου??μην αγχωνεσαι..Ολα θα λυθουν θα δεις!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Κελυ 32 είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου...Οι εξετασεις που λες αφορουν την θρομβοφιλια?? Αν ναι μην ανησυχεις..θ σου δωσουν ειδικη αγωγη και σε επομενη κυηση δεν θα εχεις προβλημα απο κει..Τωρα οσον αφορα τον μοριακο καρυοτυπο τι βρηκαν??? Γενικα θ σου προτεινα να μιλησεις με τον αιματολογο σου και ενα γενετιστη...Εχεις μιλησει με τον γυναικολογο σου??μην αγχωνεσαι..Ολα θα λυθουν θα δεις!!!

Γεια σου κοριτσι μου!!πως εισαι;Δεν ξέρω να σου δώσω απάντηση..για θρομβοφιλια είχα κάνει μετα τη δευτερη ατυχία και δεν είχα.τωρα βρεθηκαν αυτά τα αντισώματα.θα μου πουν..παντως ναι δίνουν ειδική αγωγή όπως έμαθα..στον καρυοτυπο βρέθηκε ότι εχω μια μικροελλειψη σε ένα χρωμοσωμα.πηγαμε σε γενετιστη και μας είπε ότι αυτό είναι πάρα πολύ πιθανό να σχετίζεται με τις ατυχιες.ο γυναικολόγος μου πιστεύει ότι δεν σχετίζεται.βγαλε ακρη τωρα..θα τον πάρω τον γυναικολόγο τη Δευτέρα να του πω και για τις ανοσολογικες και 27 του μήνα έχω ραντεβού με την ανοσολογο..

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κοπέλα μου!!προσπαθώ να μην αγχώνομαι είναι βέβαια δύσκολο μετα απο όλα αυτά..αλλά τουλάχιστον έχουμε βρει διάφορα πραγματάκια..εσυ; έκανες κάποιες εξετασεις;

Link to comment
Share on other sites

Καναμε και εμεις πολλα...θρομβοφιλιας, καρυοτυπο ζευγους, μια εξεταση με το αιμα περιοδου, ελεγχο για κυστικη ινωση, σπερμοδιαγραμμα, καλλιεργεια σπερματος, αυτα....Δεν βρηκαν τιποτα..Απλα και παλι κ εγω αγχωνομαι γιατι κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει μια καλη επομενη εγκυμοσυνη! Αυτο παντως που θα σ πω ειναι οτι τελικα δεν μπορει κανεις να σου πει με βεβαιοτητα τι εφταιξε σε μια παλινδρομη...ολοι υποθετουν..και αν τελικα σου βρουν κατι σου λενε..αα αυτο εφταιγε..ομως τελικα οι περισσοτερες παλινδρομες ειναι τυχαια γεγονοτα..εκανες ελεγχο και για ΝΚ κυτταρα?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό κατάλαβα κι εγώ.κανεις δεν μπορεί να πει με σιγουριά.ομως δεν μπορώ να δεχτώ ότι είναι θέμα τύχης..εδώ σε μένα υπάρχουν διάφοροι λόγοι οπως φάνηκε που μπορεί μια να φταίει το ένα και μια το άλλο.οχι για ΝΚ κύτταρα δεν καναμε.εσυ έκανες;;φαντάζομαι αφου δεν βρέθηκε κάτι ξαναπροσπαθειτε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουτε εγω εκανα για ΝΚ...Ναι μας ειπε ο γιατρος να ξαναπροσπαθησουμε...απλα εχω αρκετο αγχος..δεν θελω να ξαναπερασω τα ιδια..Το κακο με εμενα ειναι οτι και στος δυο παλινδρομες ταλαιπωρηθηκα παραα πολυ λογω ανατομιας της μητρας μου..Εγω θα σε συμβουλευα να παρεις και αλλη γνωμη παντως..Να διασταυρωσεις αυτα που σου λενε!!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να πάνε όλα καλά την επόμενη φορά και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο..ναι σιγουρα πρέπει να πάρουμε και άλλες γνώμες.το θέμα είναι ότι εδώ και 3 μήνες τρέχω σε γιατρούς και εξετάσεις..καταντάει κουραστικό αλλά τι να κάνουμε; Ελπίζω σύντομα να μιλάμε για ευχάριστα και όχι άλλες στεναχώριες!!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/2/2018 at 4:36 ΜΜ, Nansy29 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!έχω γράψει σε διάφορα θέματα την ιστορία μου και με πολλές έχουμε μιλήσει. σύντομα γράφω είχα 4 αποτυχημένες εγκυμοσύνες (2 διακοπές κύησης, 1 παλίνδρομη,1 βιοχημική)και ψάχνουμε την αιτία. βρεθηκε κάτι στον μοριακό καρυότυπο ζεύγους που κάναμε που πιθανώς σχετίζεται αλλα δεν είμαστε και σίγουροι.... Επίσης στις ανοσολογικές εξετάσεις που έκανα βρέθηκαν ελαφρώς αυξημένα αντισώματα β2-gpi igm και έλλειψη πρωτεινης c3. έχω ραντεβού τέλος του μήνα με τη γιατρό αλλά μέχρι τότε μήπως ξέρει κάποια κοπέλα τι ακριβώς είναι και αν συνδέονται με τις αποβολές;;;στο ιντερνετ λίγο που έψαξα τα συνδέει με αντιφωσφολιπιδικά αντισώματα τα οποία συνδέονται όπως διάβασα με αποβολές..σιγουρα η γιατρός θα μου δώσει απάντηση αλλά μπορεί κάποια κοπέλα να είχε κάτι τετοιο και να με βοηθήσει..

Καλησπέρα!όσον αφορά τα αντισώματα αντθφωσφολιπιδικα ,Να ξέρεις ότι αυτά σου προκαλούν θρομβοφιλια επικτιτη. Δλδ δεν την έχεις σαν γονίδιο αλλά ενεργοποιούνται από τον οργανισμό μας. Σου έχουν δώσει σαλοσπιρ προληπτικά;; για τις αποβολες; Στο λέω Γτ έκανα κ εγώ τα βασικά για θρομβους ,αντι φωσφολιπιδα κ καρδιολιπινης κ έγγραφε αρνητικά. Αλλά επειδή  ηείχα μια βιοχημική ,μου είπε ο γυναικολόγος Μου να πάρω μισο σαλοσπιρ.ευτυχως ο παθολόγος μου έγραψε Μια έξεταση ακόμα  κ τελικά δεν κάνει να πάρω Γτ έχω Μάλλον διάθεσή να αιμμοραγω αν το πάρω.την Δευτέρα θα πάω στον γιατρό. Θα το ν ρωτήσω για αυτά που έγραψες Γτ είμαι περίεργη κ θα σου πω. Γενικά κ εγώ απο οσα εχω διαβασει που γίνονται. ,προσπαθω να μαθαίνω περισσότερα

5 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

Ακριβώς αυτό κατάλαβα κι εγώ.κανεις δεν μπορεί να πει με σιγουριά.ομως δεν μπορώ να δεχτώ ότι είναι θέμα τύχης..εδώ σε μένα υπάρχουν διάφοροι λόγοι οπως φάνηκε που μπορεί μια να φταίει το ένα και μια το άλλο.οχι για ΝΚ κύτταρα δεν καναμε.εσυ έκανες;;φαντάζομαι αφου δεν βρέθηκε κάτι ξαναπροσπαθειτε;

Επίσης φαντάζομαι θυρεοειδή ,προλακτινη αντισωματα καρδιολιπινης ,κ για θρομβοφιλια έχεις ψάξει πιστεύω;;


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,  

Το καλό είναι ότι περίπου ξέρεις τι έχεις το οποίο σε αυτές τις περιπτώσεις είναι βασικό. Εγώ είχα δύο παλίνδρομες στο παρελθόν.  Τώρα που έμεινα έγκυος τον Σεπτέμβρη μου έδωσε αντιπηκτικες ο γιατρός. Πολλές φορές τις δίνουν προληπτικά μετά από αποβολές.  Ψάξε το και αυτό.  Πάντως δεν το έχασα και είμαι αισίως στον 6ο μήνα.  Σου εύχομαι ότι καλύτερο από την καρδιά μου γιατί σου αξίζει ένα μωράκι.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ada32 είπε:

Καλησπέρα!όσον αφορά τα αντισώματα αντθφωσφολιπιδικα ,Να ξέρεις ότι αυτά σου προκαλούν θρομβοφιλια επικτιτη. Δλδ δεν την έχεις σαν γονίδιο αλλά ενεργοποιούνται από τον οργανισμό μας. Σου έχουν δώσει σαλοσπιρ προληπτικά;; για τις αποβολες; Στο λέω Γτ έκανα κ εγώ τα βασικά για θρομβους ,αντι φωσφολιπιδα κ καρδιολιπινης κ έγγραφε αρνητικά. Αλλά επειδή είχα μια βιοχημική ,μου είπε ο γυναικολόγος Μου να πάρω μισο σαλοσπιρ.ευτυχως ο παθολόγος μου έγραψε Μια έξεταση ακόμα  κ τελικά δεν κάνει να πάρω Γτ έχω Μάλλον διάθεσή να αιμμοραγω αν το πάρω.την Δευτέρα θα πάω στον γιατρό. Θα το ν ρωτήσω για αυτά που έγραψες Γτ είμαι περίεργη κ θα σου πω. Γενικά κ εγώ απο οσα εχω διαβασει που γίνονται. ,προσπαθω να μαθαίνω περισσότερα

Επίσης φαντάζομαι θυρεοειδή ,προλακτινη αντισωματα καρδιολιπινης ,κ για θρομβοφιλια έχεις ψάξει πιστεύω;;

Καλησπέρα!ευχαριστώ για τις πληροφορίες! δυστυχώς ποτέ δεν μου δώσανε προληπτικά τίπιοτα ενώ τώρα διαβάζω ότι σε άλλες κοπέλες σας δίνουν μετα από 1 μόνο αποβολή.. ε τώρα βέβαια αφου βρεθηκε αυτο θα μου δωσουν..τωρα γιατι έπρεπε να περάσω τόση ταλαιπωρία για να τα ανακαλύψουμε όλα αυτά δεν ξέρω.τέλος πάντων μακάρι να είναι αυτή η λύση!!τα έχω κάνει όλα όσα γράφεις εκτός από προλακτίνη (δεν μου είπε κανείς)..πιο πολλά μου φαίνεται μαθαίνω από το φόρουμ παρα από τους γιατρους!!η προλακτίνη σχετίζεται με αποβολές;;και θυρεοειδή έχει βρεθει μια ελαφριά θυρεοειδιτιδα χασιμότο η οποία είναι όμως υπό παρακολούθηση..βέβαια επειδή και αυτά τα αντισωματα είναι ακόμα ανεβασμένα θα το ξαναδω με την ενδοκρινολογο..καλά κάνεις και τα ψάχνεις!φαίνεσαι ενημερωμένη!

1 hour ago, katsif είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,  

Το καλό είναι ότι περίπου ξέρεις τι έχεις το οποίο σε αυτές τις περιπτώσεις είναι βασικό. Εγώ είχα δύο παλίνδρομες στο παρελθόν.  Τώρα που έμεινα έγκυος τον Σεπτέμβρη μου έδωσε αντιπηκτικες ο γιατρός. Πολλές φορές τις δίνουν προληπτικά μετά από αποβολές.  Ψάξε το και αυτό.  Πάντως δεν το έχασα και είμαι αισίως στον 6ο μήνα.  Σου εύχομαι ότι καλύτερο από την καρδιά μου γιατί σου αξίζει ένα μωράκι.

Καλησπέρα!με το καλό το μωράκι σου!! νομίζω καλά έκαναν και σου έδωσαν προληπτικά αντιπηκτικές..γλιτώνεις από μεγάλη ταλαιπωρία αν είναι αυτός ο λόγος! ναι η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα δεν ήξερα τίποτα.τώρα έχουμε βρει διάφορα οπότε όταν βρίσκεις την αιτία βρίσκεις και τη λύση..σε ευχαριστώ κοπέλα μου. μακάρι να έρθει σύντομα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, katsif είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,  

Το καλό είναι ότι περίπου ξέρεις τι έχεις το οποίο σε αυτές τις περιπτώσεις είναι βασικό. Εγώ είχα δύο παλίνδρομες στο παρελθόν.  Τώρα που έμεινα έγκυος τον Σεπτέμβρη μου έδωσε αντιπηκτικες ο γιατρός. Πολλές φορές τις δίνουν προληπτικά μετά από αποβολές.  Ψάξε το και αυτό.  Πάντως δεν το έχασα και είμαι αισίως στον 6ο μήνα.  Σου εύχομαι ότι καλύτερο από την καρδιά μου γιατί σου αξίζει ένα μωράκι.

Καλησπερα τι κανεις?? Να σε ρωτησω?? Οι αποβολες σου απο τι ηταν?? Επισης οταν εννοεις προληπτικα αντιπηκτικες εννοεις απο οταν εμαθες οτι εισαι εγκυος η απο πιο πριν?? 

πρίν από 6 λεπτά , Nansy29 είπε:

Καλησπέρα!ευχαριστώ για τις πληροφορίες! δυστυχώς ποτέ δεν μου δώσανε προληπτικά τίπιοτα ενώ τώρα διαβάζω ότι σε άλλες κοπέλες σας δίνουν μετα από 1 μόνο αποβολή.. ε τώρα βέβαια αφου βρεθηκε αυτο θα μου δωσουν..τωρα γιατι έπρεπε να περάσω τόση ταλαιπωρία για να τα ανακαλύψουμε όλα αυτά δεν ξέρω.τέλος πάντων μακάρι να είναι αυτή η λύση!!τα έχω κάνει όλα όσα γράφεις εκτός από προλακτίνη (δεν μου είπε κανείς)..πιο πολλά μου φαίνεται μαθαίνω από το φόρουμ παρα από τους γιατρους!!η προλακτίνη σχετίζεται με αποβολές;;και θυρεοειδή έχει βρεθει μια ελαφριά θυρεοειδιτιδα χασιμότο η οποία είναι όμως υπό παρακολούθηση..βέβαια επειδή και αυτά τα αντισωματα είναι ακόμα ανεβασμένα θα το ξαναδω με την ενδοκρινολογο..καλά κάνεις και τα ψάχνεις!φαίνεσαι ενημερωμένη!

Εγω κοριτσια ενημερωτικα σας λεω οτι ειχα παντα υπερθυροειδισμο, νοσο graves τον οποιο εχω αφαιρεσει..Ωστοσο παντα παιρνω tag.. Παντως τα αντισωματα μου ειναι παντα αυξημενα αλλα αυτο δεν αλλαζει..το σημαντικο ειναι να ειναι αυστηρα ρυθμισμενος ο θυροειδης οταν προσπαθουμε..εμενα οπουε εμενα εγκυος απορυθμιζοταν!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Κελυ 32 είπε:

Καλησπερα τι κανεις?? Να σε ρωτησω?? Οι αποβολες σου απο τι ηταν?? Επισης οταν εννοεις προληπτικα αντιπηκτικες εννοεις απο οταν εμαθες οτι εισαι εγκυος η απο πιο πριν?? 

Εγω κοριτσια ενημερωτικα σας λεω οτι ειχα παντα υπερθυροειδισμο, νοσο graves τον οποιο εχω αφαιρεσει..Ωστοσο παντα παιρνω tag.. Παντως τα αντισωματα μου ειναι παντα αυξημενα αλλα αυτο δεν αλλαζει..το σημαντικο ειναι να ειναι αυστηρα ρυθμισμενος ο θυροειδης οταν προσπαθουμε..εμενα οπουε εμενα εγκυος απορυθμιζοταν!

Όχι αφού έμεινα έγκυος στον πρώτο υπερηχο μου τις έδωσε.  Πολύ αργότερα έκανα μοριακό τεστ θρομβοφιλιας και δεν είχα.  Δεν έμαθα πότε γιατί απεβαλα δύο φορές.  Μου είπαν ότι είναι τυχαίο.  

Επίσης προλακτινη είχα και εγώ αυξημένη και έπαιρνα ένα χαπάκι μια φορά την εβδομάδα και την έριξα.  Μου είχε πει η μικρόβιολόγος ότι σχετιζεται και με το άγχος οπότε το νου σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Κελυ 32 είπε:

Και εμενα και τις δυο φορες μου ειχε δωσει σαλοσπιρ..για προλακτινη δεν εχω εξεταστει...σου ειπαν οτι σχετιζεται με αποβολες??

Όχι η προλακτινη σχετίζεται με υπογονιμοτητα

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

Καλησπέρα!ευχαριστώ για τις πληροφορίες! δυστυχώς ποτέ δεν μου δώσανε προληπτικά τίπιοτα ενώ τώρα διαβάζω ότι σε άλλες κοπέλες σας δίνουν μετα από 1 μόνο αποβολή.. ε τώρα βέβαια αφου βρεθηκε αυτο θα μου δωσουν..τωρα γιατι έπρεπε να περάσω τόση ταλαιπωρία για να τα ανακαλύψουμε όλα αυτά δεν ξέρω.τέλος πάντων μακάρι να είναι αυτή η λύση!!τα έχω κάνει όλα όσα γράφεις εκτός από προλακτίνη (δεν μου είπε κανείς)..πιο πολλά μου φαίνεται μαθαίνω από το φόρουμ παρα από τους γιατρους!!η προλακτίνη σχετίζεται με αποβολές;;και θυρεοειδή έχει βρεθει μια ελαφριά θυρεοειδιτιδα χασιμότο η οποία είναι όμως υπό παρακολούθηση..βέβαια επειδή και αυτά τα αντισωματα είναι ακόμα ανεβασμένα θα το ξαναδω με την ενδοκρινολογο..καλά κάνεις και τα ψάχνεις!φαίνεσαι ενημερωμένη!

Καλησπέρα!με το καλό το μωράκι σου!! νομίζω καλά έκαναν και σου έδωσαν προληπτικά αντιπηκτικές..γλιτώνεις από μεγάλη ταλαιπωρία αν είναι αυτός ο λόγος! ναι η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα δεν ήξερα τίποτα.τώρα έχουμε βρει διάφορα οπότε όταν βρίσκεις την αιτία βρίσκεις και τη λύση..σε ευχαριστώ κοπέλα μου. μακάρι να έρθει σύντομα!

Kαλημερα! ναι θα μπορουσες προληπτικα να παρεις σαλοσπιρ που ειναι το πιο ελαφρυ αλλα εσυ μαλλον για να εχεις τα αντιφωσφολιπιδα ανεβασμενα :

Η παρουσία  των αντιφωσφολιπιδικών αντισωμάτων (aPL) αυξάνει τον κίνδυνο ανάπτυξης θρόμβων αίματος στις φλέβες ή στις αρτηρίες και μπορεί επίσης να προκαλέσει αυξημένο κίνδυνο αποβολής ή θνησιγένεια μεταξύ των εγκύων γυναικών.

εγω να σου πω , επειδη εχω λιγο χρονο εδω στο γραφειο , μπηκα σε φορουμ κ διαβασα αρκετα( παλι δεν γνωριζω πολλα) .. κ μετα την βιοχημικη που ειχα , ηθελα να το ψαξω λιγο επιφανειακα βεβαια κ εκανα καποεις βασικες εξετασεις που γραφονται απο εοππυ για θρομβοφιλια.  οσο για την προλακτινη , αυτη λενε οτι οταν την εχεις ανεβασμενη ειτε δεν κανεις καλη ωορηξια ειτε απλα δεν αφηνει το εμβρυο να εμφυτευτει στην μητρα . αλλα εσυ εφοσον μενεις εγκυος , μαλλον δεν θα την εχεις ανεβασμενη. 

ψαξε για την επικτητη θρομβοφιλια κ αν ειναι να παρεις σαλοσπιρ η ενεσεις αντιπηπτικες , να κανεις μια εξεταση , παραγοντας 8 λεγεται , μηπως εχεις διαθεση αιμοραγια. 

εγω μολις εμαθα οτι ειμαι εγκυος, μου ειχεπει ο γυναικολογος να παρω μισο σαλοσπιρ καθε μερα, ενω η παθολογος μου ειπε να κανω μια εξεταση πρωτα κ τελικα φαινεται οτι δν κανεινα παρω σαλοσπιρ για αραιωση του αιματος γτ εχω διαθεση για αιμοραγιες..

h tsh πρεπει να ειναι μεχρι 2,5 στην εγκυμοσυνη  κ μολις κανεις χοριακη να κανεις κ tsh γτ απορυθμιζεται κατευθειαν( ευθυνεται για αποβολες) .. κ μπορει ν α χρειαστεις μεγαλυτερη δοση . οσο για τα αντισωματα anti tpo , εγω τα ειχα ανεβασμενα λιγο 92 , επαιρνα βιταμινη ε με σεληνιο k κατεβηκαν μεσα σε 20 μερες στο 65 . βοηθαει το σεληνιο.

επισης να ελεγξεις κ την προγεστερονη σου  οταν κανεις χοριακη. 

Αυτα προς το παρον , οτι απορια εχεις , εδω ειμαι !


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...