Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Ιστορίες προσπαθειών κοριτσιών 40+


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα  ,καλό μήνα!

Εύχομαι να είναι τυχερό το θέμα!

Κοπέλες στην προσπάθεια,κοπελες με αίσιο τέλος,εμπειρίες,ανησυχίες ότι μας ανακουφίζει,να το μοιραζόμαστε για να ξεαγχωνομαστε!

Η δική μας ιστορία,εν συντομία.Τρεις εγκυμοσύνες ,η μια αποβολή από φυσιολογική σύλληψη,οι άλλες δύο από εξωσωματική,μια βιοχημική,μια παλλινδρομη σε προχωρημένους μήνες.Τώρα είμαστε στη φάση που συλλέγουμε ωάρια με φ.κ.

Εύχομαι κάθε επιτυχία !:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Luckystars διάβασα σε άλλο τοπικ την μέθοδο που ακολουθείς...

αν θελεις θα μπορούσες να μου πεις πόσους μήνες διαρκεί και περίπου γιατί κόστος μιλάμε?

το έχεις ξανακάνει? Ξέρουμε ποσοστά επιτυχίας?

Ή αυτό εξαρτάται απο τον κάθε οργανισμό?

ευχαριστω!


LZ71p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Andriani76 είπε:

@Luckystars διάβασα σε άλλο τοπικ την μέθοδο που ακολουθείς...

αν θελεις θα μπορούσες να μου πεις πόσους μήνες διαρκεί και περίπου γιατί κόστος μιλάμε?

το έχεις ξανακάνει? Ξέρουμε ποσοστά επιτυχίας?

Ή αυτό εξαρτάται απο τον κάθε οργανισμό?

ευχαριστω!

Καλησπέρα Ανδριανή.

Ο ένας τρόπος συλλογής είναι με ενέσιμα φάρμακα και ο άλλος με φ.κ Με τον πρώτο τρόπο συλλέγονται πολλά ωάρια-ανάλογα φυσικά και τον κάθε οργανισμό-με τον δεύτερο τρόπο συλλέγεται ένα ωαριο/μηνα.Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις.Για παράδειγμα μπορείς να πάρεις ένα ωάριο και να κάνεις εμβρυομεταφορα ή να συλλεξεις 2,3 για να κάνεις εμβρυομεταφορα.Ποσοστά επιτυχίας δεν ξέρω να σου πω.Εξαρτάται τον οργανισμό της κάθε γυναίκας,την ποιότητα των ωαρίων.Αν είναι ποιοτικά μπορεί να υπάρχει επιτυχία και με ένα ωάριο.Πάντα μιλώντας εμπειρικά και όχι ως γιατρός.

Οικονομικά είναι λιγότερο από το πόσο με τα ενέσιμα φάρμακα-δεδομένου ότι υπάρχει και το κόστος των φαρμακων-αλλά αν οι φ.κ είναι πολλοί κάποια στιγμή το πόσο-πολλαπλασιαζομενο/μηνα- θα ξεπεράσει αυτο της εξωσωματικης με ενεσιμα.

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα.

Εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι?

Αν θέλεις πες μας λίγο την ιστορία σου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου @Luckystars

δεν έχω ιδιαίτερη ιστορία... είμαι 41 και ο άντρας μου 38 προσπαθούμε κοντά ένα χρόνο για παιδάκι αλλά τίποτα... ούτε σύλληψη ούτε τίποτα...

Εκανα όλες τις ορμονολογικές εξετάσεις και μου βρήκαν υποθυρεοειδισμό (Hashimoto) και έλλειψη βιταμίνης D & Φολικού οξεως, που δεν τα έχουμε ρυθμίσει ακόμα. Κάνω αγωγή και περιμένω αποτελέσματα απο επαναληπτικό έλεγχο την Τετάρτη.

Τον Μάρτιο έκανα σαλπιγγογραφία η οποία ήταν οκ!

Και τεστ θρομβοφιλιας... που κάτι βρήκαν αλλά μου είπαν όχι ιδιαίτερης σημασίας...αν λέει μείνω έγκυος να ξανακάνω τον έλεγχο...

Καναμε και σπερμοδιαγραμμα και αν και δεν ήταν σούπερ... οκ μας είπε ο Γυναικολογος.

Την παραπάνω Τρίτη έχουμε ραντεβού με ουρολόγο να δει τον σύζυγο καλύτερα αν συμβαίνει κάτι ή αν μπορούμε να κάνουμε το σπερμα μας λιγάκι καλύτερο...

δεν ξέρω τι άλλο να κάνω... 

ο γιατρός μας λέει για διέγερση ωοθηκών τον άλλο μήνα και αν δεν γίνει τίποτα το καλοκαίρι -που μπαίνω στα 42- εξωσωματικη...

αυτα...

τωρα θα κάνουμε προσπαθεία απο τις 6/4 που μπαίνω στις γόνιμες ημέρες μου με τεστ οωρηξιας (και τον προηγούμενο είχαμε κάνει και τίποτα..) και βλέπουμε...

εχω λιγάκι απογοητευτεί δεν σου κρύβω...


LZ71p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Andriani76 είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου @Luckystars

δεν έχω ιδιαίτερη ιστορία... είμαι 41 και ο άντρας μου 38 προσπαθούμε κοντά ένα χρόνο για παιδάκι αλλά τίποτα... ούτε σύλληψη ούτε τίποτα...

Εκανα όλες τις ορμονολογικές εξετάσεις και μου βρήκαν υποθυρεοειδισμό (Hashimoto) και έλλειψη βιταμίνης D & Φολικού οξεως, που δεν τα έχουμε ρυθμίσει ακόμα. Κάνω αγωγή και περιμένω αποτελέσματα απο επαναληπτικό έλεγχο την Τετάρτη.

Τον Μάρτιο έκανα σαλπιγγογραφία η οποία ήταν οκ!

Και τεστ θρομβοφιλιας... που κάτι βρήκαν αλλά μου είπαν όχι ιδιαίτερης σημασίας...αν λέει μείνω έγκυος να ξανακάνω τον έλεγχο...

Καναμε και σπερμοδιαγραμμα και αν και δεν ήταν σούπερ... οκ μας είπε ο Γυναικολογος.

Την παραπάνω Τρίτη έχουμε ραντεβού με ουρολόγο να δει τον σύζυγο καλύτερα αν συμβαίνει κάτι ή αν μπορούμε να κάνουμε το σπερμα μας λιγάκι καλύτερο...

δεν ξέρω τι άλλο να κάνω... 

ο γιατρός μας λέει για διέγερση ωοθηκών τον άλλο μήνα και αν δεν γίνει τίποτα το καλοκαίρι -που μπαίνω στα 42- εξωσωματικη...

αυτα...

τωρα θα κάνουμε προσπαθεία απο τις 6/4 που μπαίνω στις γόνιμες ημέρες μου με τεστ οωρηξιας (και τον προηγούμενο είχαμε κάνει και τίποτα..) και βλέπουμε...

εχω λιγάκι απογοητευτεί δεν σου κρύβω...

Να μην απογοητεύεσαι,σκέψου δεν είσαι μόνη σου.Είμαστε πολλές κοπέλες στην προσπάθεια.Ξέρω ,θα μου πεις καθεμία έχει τα όρια της.Τι να κάνουμε?Σε άλλους έρχονται ευκολα και σε άλλους λιγότερο εύκολα.....Εμείς χρειαζόμαστε λιιιιιιιγο προσπάθεια παραπάνω.

Είναι καλό που έχεις ψάξει τόσα θέματα,ξέρεις από που να προστατευτεις.Τι αγωγή ακολουθείς?

Κάνε την προσπάθεια σου,όπως Σας είπε ο γιατρός,γιατί αν κατάλαβα σωστά θα είναι η πρώτη σου εξωσωματική.Μπορεί να κάνεις Καλή διέγερση,να συγκεντρωσεις έμβρυα,να κάνεις εμβυομεταφορά και να τα καταφέρεις με την πρώτη!Σου εύχομαι να μην χρειαστείς τίποτα από όλα αυτά και να τα καταφέρετε μόνοι σας!!!!:)

Ότι αλλο θέλεις,μου λες:)

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...