Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Fay_ είπε:

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

      εγώ δεν ειχα μετρήσει ποτέ προγεστερονη δεν το ειχα σκεφτεί άλλιως θα το εκανα! φυσικά και να το αναφέρεις!  αλλά νομίζω ότι ο οργανισμός ειδικά στην εξωσωματική θέλει τον χρόνο του για να μπουσταρει! να τους το πεις όμως 

      • Ευχαριστώ 1

εργασία και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια ,δεν γνωρίζω καλά ακόμα πως λειτουργεί το φόρουμ και άνοιξα καινούργιο θέμα .Θα ήθελα μάθω αν κάποια κοπέλα γνωρίζει  για το τι δικαιώματα έχει μια έγκυος  στην εργασία της. Εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα.Το ωράριο μου είναι μονίμως απογευματινό είχα υπογράψει πρωινό ωράριο αλλά στην εργασία μου επικρατεί το κατά πόσο έχεις μέσο, γνωστό ,βύσμα όπως σας αρέσει να το πείτε ,εγώ δεν έχω κάποιον και έτσι μια ωραία πρωία που είπαν τέλος το πρωινό ωράριο χωρίς αιτιολογία .Αυτό δεν με πείραξε γιατί το συνήθισα , είμαι σχεδόν 5 χρόνια απογευματινή . Τώρα είμαι έγκυος στην 27 η εβδομάδα και επειδή θα φύγω τον άλλον μήνα πρώτα ο Θεός για να ξεκινήσει η άδεια μου έγιναν κάποιες αλλαγές έφεραν βοήθεια μέχρι να φύγω στη πρωινή βάρδια!!!!!!!!! και μετά θα κάνουν εναλλάξ τις βάρδιες!!!!!!!!! να σημειωθεί ότι καμία δεν έχει οικογένεια και αναρωτιέμαι εμένα που είμαι 7 μηνών έγκυος δεν έπρεπε να μου έχουν κάποιον βοήθεια?η πρωινή δεν χρειάζεται βοήθεια γιατί όταν αρχίζει ο όγκος εργασίας να αυξάνεται ξεκινάει η δική  μου βάρδια  ,όταν θα γυρίσω πίσω με ξανά έχουν απογευματινή  στο πρόγραμμα που θα έχω ένα μωρό 4 μηνών. με καλύπτει κάποιος νόμος? Μήπως πρέπει να αντιδράσω ? αλλά δεν ξέρω εάν έχει και νόημα γιατί όπως σας είπα δεν έχω κάποιον να με βοηθήσει γενικά να σας βάλω σε ένα κλίμα επικρατεί η πλήρης αδικία πολλά χρόνια θα είχα φύγει αλλά ο μισθός είναι ακόμα παρ'ολη τη κρίση υψηλός . Και δυστυχώς δεν μπορώ και να σας εξηγήσω για το τι παράλογες αδικίες συμβαίνουν αφού αυτό με την βοήθεια είναι κάτι αμελητέο ο σύζυγός μου με παρακίνησε και άρχισε να ωρύεται και με έβαλε σε σκέψεις  . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , Jo1989 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ,δεν γνωρίζω καλά ακόμα πως λειτουργεί το φόρουμ και άνοιξα καινούργιο θέμα .Θα ήθελα μάθω αν κάποια κοπέλα γνωρίζει  για το τι δικαιώματα έχει μια έγκυος  στην εργασία της. Εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα.Το ωράριο μου είναι μονίμως απογευματινό είχα υπογράψει πρωινό ωράριο αλλά στην εργασία μου επικρατεί το κατά πόσο έχεις μέσο, γνωστό ,βύσμα όπως σας αρέσει να το πείτε ,εγώ δεν έχω κάποιον και έτσι μια ωραία πρωία που είπαν τέλος το πρωινό ωράριο χωρίς αιτιολογία .Αυτό δεν με πείραξε γιατί το συνήθισα , είμαι σχεδόν 5 χρόνια απογευματινή . Τώρα είμαι έγκυος στην 27 η εβδομάδα και επειδή θα φύγω τον άλλον μήνα πρώτα ο Θεός για να ξεκινήσει η άδεια μου έγιναν κάποιες αλλαγές έφεραν βοήθεια μέχρι να φύγω στη πρωινή βάρδια!!!!!!!!! και μετά θα κάνουν εναλλάξ τις βάρδιες!!!!!!!!! να σημειωθεί ότι καμία δεν έχει οικογένεια και αναρωτιέμαι εμένα που είμαι 7 μηνών έγκυος δεν έπρεπε να μου έχουν κάποιον βοήθεια?η πρωινή δεν χρειάζεται βοήθεια γιατί όταν αρχίζει ο όγκος εργασίας να αυξάνεται ξεκινάει η δική  μου βάρδια  ,όταν θα γυρίσω πίσω με ξανά έχουν απογευματινή  στο πρόγραμμα που θα έχω ένα μωρό 4 μηνών. με καλύπτει κάποιος νόμος? Μήπως πρέπει να αντιδράσω ? αλλά δεν ξέρω εάν έχει και νόημα γιατί όπως σας είπα δεν έχω κάποιον να με βοηθήσει γενικά να σας βάλω σε ένα κλίμα επικρατεί η πλήρης αδικία πολλά χρόνια θα είχα φύγει αλλά ο μισθός είναι ακόμα παρ'ολη τη κρίση υψηλός . Και δυστυχώς δεν μπορώ και να σας εξηγήσω για το τι παράλογες αδικίες συμβαίνουν αφού αυτό με την βοήθεια είναι κάτι αμελητέο ο σύζυγός μου με παρακίνησε και άρχισε να ωρύεται και με έβαλε σε σκέψεις  . 

Δυστυχώς νομίζω ότι δεν σωζεσαι φιλενάδα.  Το μόνο που έχεις δικαίωμα είναι το εξάμηνο του οαεδ, το οποίο προτείνω να πάρεις και μετά το εξάμηνο το μειωμένο ωραριο για ένα ή δύο χρόνια δεν θυμάμαι.  Τα υπόλοιπα είναι στην διακριτική ευχέρεια του εργοδότη.

Καλά κουράγια πάντως και με το καλο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μιλησε με καποιον εργατολογο/δικηγορο που ξερει απο εργατικα,το λογιστη σου

Αλλα νομιζω αφου εχεις υπογραψει για μονο πρωι,μπορεις να απαιτησεις να εισαι μονο πρωι

Τα υπολοιπα ειναι στην ευχερεια του εργοδοτη

Αν δικαιουσαι το εξαμηνο του οαεδ να το παρεις,κ εχεις κ μειωμενο μετα που σε συνεννοηση με τον εργοδοτη η δουλευεις 6ωρο αντι 8ωρο η το παιρνεις ολο μαζεμενο σαν αδεια,2-3μηνες ειναι περιπου ολο μαζι

Επισης μεχρι προσφατα μαμαδες ακομη κ 3χρονια μετα τη γεννα,δ μπορει να σε απολυσει

Σε κανενα μηνα λογικα βγαινεις κ αδεια;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν δικαιούμαι δυστυχώς δν είμαι, στο ΙΚΑ και   ισχύει το 56 μέρες πριν και το 63 μετα απλά εάν έχει καλή θέληση ο εργοδότης μπορείς να πάρεις τα ωράρια μητρότητας μαζεμένα και βγαίνει κάπου στους 3,5 μήνες αν όμως θέλουν όπως και να έχει δεν βλέπω να βρίσκω το δίκιο μου απλά μου φαίνεται παράλογο όλο αυτό και ήθελα να δω αν φαίνεται μόνο σε εμένα και αν υπάρχει τρόπος να βρω μια άκρη 

Link to comment
Share on other sites

Οσα ειναι στην καλη διαθεση,οπως τα ωραρια μητροτητας που λες,συμφωνω δ θα βρεις το δικιο σου

Αλλα αν στη συμβαση σου εχεις υπογραψει πρωινα αυτο να το κυνηγησεις,αν σε βολευουν απο αποψη ποιος θα κραταει το μωρο

Υπαρχει παντα κ η επιθεωρηση εργασιας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...