Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Άρα πιστεύεις ότι δεν θα υπάρξει θέμα με την σκόνη. Ούτε ότι εχτές έσκασε με το τέστ και έκλαιγε. Πρώτη φορά που σε εμβρυομεταφορα είχε 3 μέρες υπερβολικούς πόνους στην μέση ούτε να κάτσει ούτε να σηκωθεί και λέω μπασ και εγινε το θαύμα μας.Ναι το ξέρω με το άγχος έχεις δίκιο είναι για το μόνο θέμα που έχω άγχος λογικό όταν σου λένε οι γενετιστές ότι άμα κάνεις παιδί μέχρι τα 34 γιατί μετά είναι παθολογικό το σπέρμα τώρα είμαι 29 έχεις δίκιο συμφωνώ. Ελπίζω το τέστ να είναι λάθος και να δούμε την Κυριακή μια θετική χοριακη. Σε όλες σας το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου αλήθεια 

      Εγώ έκανα εμβρυομεταφορά την προηγούμενη Τετάρτη,βάλαμε ένα εμβρυακι.Ξεκινησα να κάνω τεστ από το Σάββατο η την Κυριακή αν θυμάμαι καλά και μέχρι την Τετάρτη το πρωί έβγαιναν αρνητικά (λογικό).Μετά έκανα αλλά δύο και βγήκαν θετικά,αύριο θα πάω για χοριακη.Αν θέλει να κάνει τεστ,καλό θα ήταν να περιμένει τουλάχιστον μία εβδομάδα από την εμβρυομεταφορά.Οι πόνοι στην κοιλιά και τη μέση είναι καλό σημαδι, τουλάχιστον για μένα,διότι και τις δύο φορές που ήμουν έγκυος,είχα τέτοιους πόνους.Αλλα κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός,δεν υπάρχουν στάνταρ συμπτώματα.Καποιες γυναίκες δεν είχαν καθόλου συμπτώματα και παρόλα αυτά πήραν θετική χοριακη.Σχετικα με τη σκόνη και τον καφέ,ασφαλώς και δεν επηρεάζουν το έμβρυο.Αν είναι να πιάσει,θα πιάσει.Σας εύχομαι μια μεγάλη χοριακη και σε λίγο καιρό να γεμίσει η αγκαλιά σας με μωράκια ❤️

Θετικά αντισώματα ερυθράς


Roka

Recommended Posts

Καλησπέρα!  Είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου στην 12η εβδομάδα. Στις 30/4 έκανα εξετάσεις και βγήκαν θετικά τα αντισώματα της ερυθράς (igg 60,5 με φτ 0-9 και igm 45,7 με φτ 0-20). Να πω πως έχω εμβολιαστεί με το mmr 2 δόσεις κατά τον τυπικό εμβολιασμό σαν παιδί. Θα δω το γιατρό που με παρακολουθεί την τρίτη αλλά ως τότε μου φαίνεται αιώνας. Ψάχνοντας στο ίντερνετ διάβασα ότι αν κολλήσεις ερυθρά στο πρώτο τρίμηνο,  είναι πάρα πολύ επικίνδυνο για το έμβρυο το οποίο αν τελικά γεννηθεί ζωντανό, θα έχει σοβαρά προβλήματα υγείας. Δεν κατάλαβα πότε  πέρασα ερυθρά,  στην ουσία δεν είδα ποτέ κάποιο εξάνθημα. Ομως τα αντισώματα βγήκαν θετικά. Φοβάμαι για το χειρότερο. Είχε κάποια άλλη μαμά παρόμοια κατάσταση; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , Roka είπε:

Καλησπέρα!  Είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου στην 12η εβδομάδα. Στις 30/4 έκανα εξετάσεις και βγήκαν θετικά τα αντισώματα της ερυθράς (igg 60,5 με φτ 0-9 και igm 45,7 με φτ 0-20). Να πω πως έχω εμβολιαστεί με το mmr 2 δόσεις κατά τον τυπικό εμβολιασμό σαν παιδί. Θα δω το γιατρό που με παρακολουθεί την τρίτη αλλά ως τότε μου φαίνεται αιώνας. Ψάχνοντας στο ίντερνετ διάβασα ότι αν κολλήσεις ερυθρά στο πρώτο τρίμηνο,  είναι πάρα πολύ επικίνδυνο για το έμβρυο το οποίο αν τελικά γεννηθεί ζωντανό, θα έχει σοβαρά προβλήματα υγείας. Δεν κατάλαβα πότε  πέρασα ερυθρά,  στην ουσία δεν είδα ποτέ κάποιο εξάνθημα. Ομως τα αντισώματα βγήκαν θετικά. Φοβάμαι για το χειρότερο. Είχε κάποια άλλη μαμά παρόμοια κατάσταση; 

απο 30/4 δεν εχεις ξαναμιλησει με το γιατρο σου? θα σε στειλει στο παστερ να κανεις τεστ για να κανεις avitity test  που δειχνει ποτε ηταν η λοιμωξη με ακριβεια μονο στο παστερ γινετε αυτη η εξεταση μπορεις να πας πρωι πρωι αυριο κ να την κανεις χωρις να ρωτησεις δεν θελει ραντεβου. με αυτη την εξεταση θα δειτε αν η λοιμωξη ηταν πριν την εγκυμοσυνη. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , linaa είπε:

απο 30/4 δεν εχεις ξαναμιλησει με το γιατρο σου? θα σε στειλει στο παστερ να κανεις τεστ για να κανεις avitity test  που δειχνει ποτε ηταν η λοιμωξη με ακριβεια μονο στο παστερ γινετε αυτη η εξεταση μπορεις να πας πρωι πρωι αυριο κ να την κανεις χωρις να ρωτησεις δεν θελει ραντεβου. με αυτη την εξεταση θα δειτε αν η λοιμωξη ηταν πριν την εγκυμοσυνη. 

Είχα κανει τις εξετάσεις σε δημόσιο μαιευτήριο όπου και με παρακολουθεί γιατρός,  οπότε και αργούν εκεί να βγουν τα αποτελέσματα. Με ειδοποίησε χθες βράδυ για τα θετικά αντισώματα και κανονίσαμε να με δει την Τρίτη από κοντά για να μου τι εξετάσεις πρέπει να κάνω. Κοντεύω όμως να τρελαθώ απ την αγωνία γιατί διάβασα ότι θετικά igm σημαίνει πρόσφατη λοίμωξη κάτι το οποίο είναι πολύ επικίνδυνο.  Πόσταρα με την ελπίδα μήπως έχει κάποια παρόμοια εμπειρία και γνωρίζει κάτι όπως πχ υπάρχει περίπτωση το "πρόσφατο " αυτό να είναι και πριν τη σύλληψη ή ακόμα παλιότερα και απλά να μένουν για κάποιο λόγο θετικά τα igm; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Roka είπε:

Είχα κανει τις εξετάσεις σε δημόσιο μαιευτήριο όπου και με παρακολουθεί γιατρός,  οπότε και αργούν εκεί να βγουν τα αποτελέσματα. Με ειδοποίησε χθες βράδυ για τα θετικά αντισώματα και κανονίσαμε να με δει την Τρίτη από κοντά για να μου τι εξετάσεις πρέπει να κάνω. Κοντεύω όμως να τρελαθώ απ την αγωνία γιατί διάβασα ότι θετικά igm σημαίνει πρόσφατη λοίμωξη κάτι το οποίο είναι πολύ επικίνδυνο.  Πόσταρα με την ελπίδα μήπως έχει κάποια παρόμοια εμπειρία και γνωρίζει κάτι όπως πχ υπάρχει περίπτωση το "πρόσφατο " αυτό να είναι και πριν τη σύλληψη ή ακόμα παλιότερα και απλά να μένουν για κάποιο λόγο θετικά τα igm; 

ναι υπαρχει περιπτωση να ειναι πριν την συλληψη προσφατα μια φιλη μου ειχε κ τα δυο θετικα στο cmv κ πηγε παστερ κ εκανε το Avitity test που εδειξε οτι ηταν πριν απο τρεις μηνες η λοιμωξη. αν εισαι αθηνα μην περιμενεις πηγαινε στο παστερ αυτο θα σου πει κ ο γιατρος δεν υπαρχει αλλος φορεας που να κανει αυτη την εξεταση εκει πανε ολες δεν υπαρχει αλλη αντιμετωπιση οποτε τσαμπα θα περιμενεις δυο μερες εκει θα σε στειλει κ ο γιατρος σου. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, linaa είπε:

ναι υπαρχει περιπτωση να ειναι πριν την συλληψη προσφατα μια φιλη μου ειχε κ τα δυο θετικα στο cmv κ πηγε παστερ κ εκανε το Avitity test που εδειξε οτι ηταν πριν απο τρεις μηνες η λοιμωξη. αν εισαι αθηνα μην περιμενεις πηγαινε στο παστερ αυτο θα σου πει κ ο γιατρος δεν υπαρχει αλλος φορεας που να κανει αυτη την εξεταση εκει πανε ολες δεν υπαρχει αλλη αντιμετωπιση οποτε τσαμπα θα περιμενεις δυο μερες εκει θα σε στειλει κ ο γιατρος σου. 

Γνωρίζεις αν χρειάζεται να έχω παραπεμπτικό από το γιατρό μου για να πάω στο Παστέρ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , Roka είπε:

Γνωρίζεις αν χρειάζεται να έχω παραπεμπτικό από το γιατρό μου για να πάω στο Παστέρ; 

η φιλη μου δεν ειχε παραπεμπτικο δεν εγραψε δηλαδη την εξεταση σε ταμειο απλο χαρτι της εδωσε ο γιατρος που εγραφε την λεξη avidity test πληρωσε αλλα ειναι πολυ φτηνες οι εξετασεις. 

δεν χρειαζετε δηλαδη καποιο χαρτι πας κ λες οτι θες να κανεις εξετασεις για την ερυθρα 

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με το γιατρό και μου είπε θα μου εχει ετοιμάσει τα χαρτιά την τρίτη που θα πάω,  για να κάνω επαναληπτική εξέταση. Θα πρέπει να κάνω μια ακόμη μέρα υπομονή . Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Roka είπε:

Μίλησα με το γιατρό και μου είπε θα μου εχει ετοιμάσει τα χαρτιά την τρίτη που θα πάω,  για να κάνω επαναληπτική εξέταση. Θα πρέπει να κάνω μια ακόμη μέρα υπομονή . Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια. 

ζητα να κανεις απευθειας στο παστερ κ εκει πρωτα επαναληπτικη θα σου κανουν . στο λεω γιατι κ ηνφιλη μου ταλαιπωρηθηκε την εστελναν για επαναλιπτικες τρεις φορες κ στο τελος μετα απο ταλαιπωρεια δυο εβδομαδων την εστειλε στο παστερ γιατι ολα βγαιναν θετικα. 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...