Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 hours ago, Maroxmarox said:

      Για καλύτερα ωάρια ,αύξηση πιθανοτήτων ,πόση coq10 είναι ασφαλής να παίρνουμε; Επίσης τι άλλες βιταμίνες προτείνεται να πάρω; Βιτ Ε; Κάνει τίποτα;

      Εμένα η γιατρός μου έδωσε τρία χάπια ημερησίως δηλαδή 600mg σύνολο φολικο οξυ και βιταμίνη d στην οποια παρουσίασα ανεπάρκεια μ έδωσε 4000 αρχικά κ μετά 2.000… βοήθησε η όχι δεν το γνωρίζω ακόμα κοπελα Μου … πάντως  η coq10 με πάχυνε ρε γαμωτο …

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

πρίν από 17 λεπτά , fairy-mary είπε:

Νομίζω το χειρότερο πράγμα που μπορείς να κάνεις στο παιδί σου άλλα  και στον εαυτό σου είναι το κάπνισμα ακόμα και το ελάχιστο.

Θα σε συμβούλευα να το σταματήσεις εντελώς, όσο δύσκολο και να είναι.

Άλλωστε και οι γιατροί λένε κάπνισμα και αλκοόλ απαγορεύονται δια ροπάλου στην εγκυμοσύνη. 

Από εκεί και πέρα είναι δικιά σου η απόφαση.

Εγω δεν καπνιζω αλλα υπαρχουν γιατροι που επιτρεπουν 1-2 τσιγαρα στην εγκυμοσυνη. Εννοειται οτι το καπνισμα ειναι ανθυγιεινο αλλα καλυτερα να ρωτησει τη γιατρο της για να ειναι σιγουρη ποσο και αν επιτρεπεται

1 hour ago, Vasoth. είπε:

Οχι δεν ειναι πρησμενα τα βαζω κ εγω ψηλα συνεχεια μαλλον απο την ξαπλα θα ειναι εχεις δικιο θα κανω κ εγω ασκησουλες κ βλεπουμε

Και εγω ετσι πιστευω Vasoth ισως ειναι απο την ακινησια. Προσπαθησε να τα κουνας λιγακι οταν εισαι ξαπλωμενη εαν επιτρεπεται φυσικα. Ρωτησε το γιατρο

επισης ισως ειναι και απο τη μεση σου ο πονος και αντανακλα στο ποδι

  • Μου αρέσει 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 24 λεπτά , fairy-mary είπε:

Νομίζω το χειρότερο πράγμα που μπορείς να κάνεις στο παιδί σου άλλα  και στον εαυτό σου είναι το κάπνισμα ακόμα και το ελάχιστο.

Θα σε συμβούλευα να το σταματήσεις εντελώς, όσο δύσκολο και να είναι.

Άλλωστε και οι γιατροί λένε κάπνισμα και αλκοόλ απαγορεύονται δια ροπάλου στην εγκυμοσύνη. 

Από εκεί και πέρα είναι δικιά σου η απόφαση.

Όταν εννοώ ότι καπνίζω κάνω ένα άντε δύο τσιγάρα.. αλκοόλ δεν πίνω καθόλου..η γιατρός μ με αφήνει μέχρι τρία τσιγάρα την ημέρα


 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως ο γιατρος το αλκοολ το επιτρεπει. Μεχρι 1 τη βδομαδα. Εχω πιει αλλα ελαχιστο μεχρι τωρα. Οσο για το τσιγαρο, το ιδανικο ειναι καθολου. Εγω το χα κοψει απο πριν, εδω κ εναμιση χρονο, οποτε δεν τεθηκε θεμα. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Κωνσταντίνα16 είπε:

Όταν εννοώ ότι καπνίζω κάνω ένα άντε δύο τσιγάρα.. αλκοόλ δεν πίνω καθόλου..η γιατρός μ με αφήνει μέχρι τρία τσιγάρα την ημέρα

Εμένα με αφήνει για αλκοόλ ένα την εβδομάδα αλλά δεν έχω πιει μέχρις στιγμής καθόλου, δεν θέλω. Για το τσιγάρο, προσωπικά δεν καπνίζω έκανα λίγο ηλεκτρονικό πριν αλλά και αυτό το έχω σταματήσει. Οι περισσότεροι γιατροί αφήνουν συνήθως εάν δεν μπορεί να το κόψεις με τίποτα 2-3 τσιγάρα την ημέρα. Μετά με το μωρό θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτική για τις ώρες που θα καπνίζεις γιατί δεν θα μπορείς να θηλαζεις. Εάν μπορείς να το κόψεις αυτό θα είναι το ιδανικό, εάν είναι να καταντήσεις ψυχοπαθής,με νεύρα για το τσιγάρο και να κάνεις με διαφορετικό τρόπο κακό στο μωρό σου προσπαθησε να μην υπερβαίνεις ότι σου λέει ο γιατρός σου. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν έχω υπάρξει ποτέ καπνιστρια  άλλα ο δικός μου ο γιατρός και γενικά από φίλες & συγγενείς μου που ξέρω τους το απαγόρευαν στην εγκυμοσύνη.

Βέβαια η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και προφανώς ο κάθε γιατρός έχει τις δικές του μεθόδους.

Εμένα προσωπική μου άποψη είναι πως το τσιγάρο βλάπτει τόσο όσο όταν είσαι έγκυος όσο και όταν δεν είσαι.

Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει πως είναι σωστό.

Για να μη παρεξηγηθώ!


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 46 λεπτά , Κωνσταντίνα16 είπε:

Όταν εννοώ ότι καπνίζω κάνω ένα άντε δύο τσιγάρα.. αλκοόλ δεν πίνω καθόλου..η γιατρός μ με αφήνει μέχρι τρία τσιγάρα την ημέρα

Κορίτσι μου, όντας καπνίστρια, και δεν μιλάμε για ένα δύο τσιγάρα τη μέρα, έχω να σου πω ότι είναι πραγματικά και μόνο στο μυαλό σου! Δεν το χρειάζεσαι, δεν το έχεις ανάγκη.... Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη μόλις βγήκα από τον γιατρό για την επιβεβαίωση, πήγα για καφέ με τον άντρα μου, άναψα ένα τσιγάρο είπα τελευταίο και έτσι κι έγινε... Θέλει αποφασιστικοτητα και πολύ δύναμη... Τώρα στην εγκυμοσύνη μου έκανα ακριβώς το ίδιο, ωστόσο κάποια μικροπροβληματα δε με άφησαν να ησυχάσω, για παράδειγμα μόλις έμαθα ότι πρέπει να κάνω αμνιοπαρακεντηση, δεν άντεξα έκανα ένα τσιγάρο, μισό για την ακρίβεια δεν με άφησαν οι τύψεις να το τελειώσω.... Ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά προσπάθησε... Όχι για σένα... Αν δεις ότι δεν θα καταφέρνεις δες βιντεακια πως αντιδράει το μωρό μόλις εισπνεύσει καπνό, δε θα θες να το ξαναβάλεις στο στόμα σου... Αυτό φυσικά ισχύει και για τις παθητικές καπνίστριες έτσι, όχι μόνο για εμάς... Δε σου λέω ότι αν δεν τα καταφέρεις δεν θα είσαι καλή μάνα, δε σου λέω ότι τα δικά μου μωρα θα είναι πιο υγιή από το δικό σου, σου λέω μόνο ότι αξίζει όσο τίποτα να προσπαθήσεις.... Σου εύχομαι να τα καταφέρεις με όλη μου την καρδια.... 

πρίν από 2 λεπτά , Anastasia_paris είπε:

Κορίτσι μου, όντας καπνίστρια, και δεν μιλάμε για ένα δύο τσιγάρα τη μέρα, έχω να σου πω ότι είναι πραγματικά και μόνο στο μυαλό σου! Δεν το χρειάζεσαι, δεν το έχεις ανάγκη.... Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη μόλις βγήκα από τον γιατρό για την επιβεβαίωση, πήγα για καφέ με τον άντρα μου, άναψα ένα τσιγάρο είπα τελευταίο και έτσι κι έγινε... Θέλει αποφασιστικοτητα και πολύ δύναμη... Τώρα στην εγκυμοσύνη μου έκανα ακριβώς το ίδιο, ωστόσο κάποια μικροπροβληματα δε με άφησαν να ησυχάσω, για παράδειγμα μόλις έμαθα ότι πρέπει να κάνω αμνιοπαρακεντηση, δεν άντεξα έκανα ένα τσιγάρο, μισό για την ακρίβεια δεν με άφησαν οι τύψεις να το τελειώσω.... Ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά προσπάθησε... Όχι για σένα... Αν δεις ότι δεν θα καταφέρνεις δες βιντεακια πως αντιδράει το μωρό μόλις εισπνεύσει καπνό, δε θα θες να το ξαναβάλεις στο στόμα σου... Αυτό φυσικά ισχύει και για τις παθητικές καπνίστριες έτσι, όχι μόνο για εμάς... Δε σου λέω ότι αν δεν τα καταφέρεις δεν θα είσαι καλή μάνα, δε σου λέω ότι τα δικά μου μωρα θα είναι πιο υγιή από το δικό σου, σου λέω μόνο ότι αξίζει όσο τίποτα να προσπαθήσεις.... Σου εύχομαι να τα καταφέρεις με όλη μου την καρδια.... 

Πολύ σημαντικό επίσης το ότι το έκοψε και ο άντρας μου μαζί μου..... Ωστόσο επειδή με ξέρω, μόλις τελειώσω με το θηλασμό, θα ξανά καπνίσω σίγουρα! 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Vasoth. είπε:

Ρε κοριτσια ασχετο εχω απο χθες που με πονανε πολυ τα ποδια μου ειναι φυσιολογικο?

Αγαπη μου είναι απο την ξαπλα. Κι εγώ πονουσα οταν Ημουν σε ακινησία. Με βοηθούσε να τα βαζω ψηλα σε μαξιλαρι η απο πέντε λεπτα μασαζακι στην καθε γαμπα απο τον σύζυγο. Υπομονη!!! 

3 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Aχ ασε!Και εγω ενδιδω καποιες φορες και μετα το μετανιωνω αλλα τι να κανω...ειναι πεντανοστιμα τα ατιμα τα ανθυγιεινά! :-P

Αστα κι εγώ τέτοια Θελω καθως επίσης ένα συγκεκριμένο κρουασαν σοκολατας δηλαδή απο συγκεκριμένο μαγαζι!!! 

1 ώρα πρίν, Κωνσταντίνα16 είπε:

Καλησπερα κοριτσάκια τι κάνετε; Καμία που να καπνίζει ελάχιστα υπάρχει η μόνο εγώ κάνω την βλακεία;8-)

Βρεεεεε θα σε μαλωσω. Κι εγώ καπνίστρια και Μαλιστα φανατικη. Επίσης αν  έβγαινα για Ποτακι το κανονιζα καλα αλλα οοοοοολααααα κομμένα. Αγαπη ολα στο μυαλό ειναι παρε την απόφαση!!!!! Δεν θα σου πω δες βιντεακια θα σου πω κάτι χειρότερο. Σκέψου εσύ εισπνεεις και εκπνεεις τον καπνό.... το μωρό δεν μπορεί να εκπνεύσει. ένα τσιγαρο δικό σου ισούται με 500 του μωρού. Το τσιγαρο παιρνα στο αίμα του και μπορεί το παιδί να έχει προβλημα μετέπειτα στην ζωή του. Μιλαμε βέβαια για καπνισμα σε όλη την εγκυμοσύνη! Κοψε το τώρα που ναι νωρίς!!! 

πρίν από 18 λεπτά , Anastasia_paris είπε:

Κορίτσι μου, όντας καπνίστρια, και δεν μιλάμε για ένα δύο τσιγάρα τη μέρα, έχω να σου πω ότι είναι πραγματικά και μόνο στο μυαλό σου! Δεν το χρειάζεσαι, δεν το έχεις ανάγκη.... Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη μόλις βγήκα από τον γιατρό για την επιβεβαίωση, πήγα για καφέ με τον άντρα μου, άναψα ένα τσιγάρο είπα τελευταίο και έτσι κι έγινε... Θέλει αποφασιστικοτητα και πολύ δύναμη... Τώρα στην εγκυμοσύνη μου έκανα ακριβώς το ίδιο, ωστόσο κάποια μικροπροβληματα δε με άφησαν να ησυχάσω, για παράδειγμα μόλις έμαθα ότι πρέπει να κάνω αμνιοπαρακεντηση, δεν άντεξα έκανα ένα τσιγάρο, μισό για την ακρίβεια δεν με άφησαν οι τύψεις να το τελειώσω.... Ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά προσπάθησε... Όχι για σένα... Αν δεις ότι δεν θα καταφέρνεις δες βιντεακια πως αντιδράει το μωρό μόλις εισπνεύσει καπνό, δε θα θες να το ξαναβάλεις στο στόμα σου... Αυτό φυσικά ισχύει και για τις παθητικές καπνίστριες έτσι, όχι μόνο για εμάς... Δε σου λέω ότι αν δεν τα καταφέρεις δεν θα είσαι καλή μάνα, δε σου λέω ότι τα δικά μου μωρα θα είναι πιο υγιή από το δικό σου, σου λέω μόνο ότι αξίζει όσο τίποτα να προσπαθήσεις.... Σου εύχομαι να τα καταφέρεις με όλη μου την καρδια.... 

Πολύ σημαντικό επίσης το ότι το έκοψε και ο άντρας μου μαζί μου..... Ωστόσο επειδή με ξέρω, μόλις τελειώσω με το θηλασμό, θα ξανά καπνίσω σίγουρα! 

Αστο κι εγώ πιστευω αφού γεννησω και θηλασω μέτραω αντιστροφα!! Κι εμένα η πιο σημαντική βοήθεια ηταν οτι το έκοψε και ο αντρας μου. 

  • Μου αρέσει 2

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Smile89 είπε:

Αγαπη μου είναι απο την ξαπλα. Κι εγώ πονουσα οταν Ημουν σε ακινησία. Με βοηθούσε να τα βαζω ψηλα σε μαξιλαρι η απο πέντε λεπτα μασαζακι στην καθε γαμπα απο τον σύζυγο. Υπομονη!!! 

Αστα κι εγώ τέτοια Θελω καθως επίσης ένα συγκεκριμένο κρουασαν σοκολατας δηλαδή απο συγκεκριμένο μαγαζι!!! 

Βρεεεεε θα σε μαλωσω. Κι εγώ καπνίστρια και Μαλιστα φανατικη. Επίσης αν  έβγαινα για Ποτακι το κανονιζα καλα αλλα οοοοοολααααα κομμένα. Αγαπη ολα στο μυαλό ειναι παρε την απόφαση!!!!! Δεν θα σου πω δες βιντεακια θα σου πω κάτι χειρότερο. Σκέψου εσύ εισπνεεις και εκπνεεις τον καπνό.... το μωρό δεν μπορεί να εκπνεύσει. ένα τσιγαρο δικό σου ισούται με 500 του μωρού. Το τσιγαρο παιρνα στο αίμα του και μπορεί το παιδί να έχει προβλημα μετέπειτα στην ζωή του. Μιλαμε βέβαια για καπνισμα σε όλη την εγκυμοσύνη! Κοψε το τώρα που ναι νωρίς!!! 

Αστο κι εγώ πιστευω αφού γεννησω και θηλασω μέτραω αντιστροφα!! Κι εμένα η πιο σημαντική βοήθεια ηταν οτι το έκοψε και ο αντρας μου. 

Και να δεις που οι δικοί μας θα το κρατήσουν και θα το ξανά αρχίσουμε μόνο εμείς!!!! Χάχαχαχα!!!! 

  • Χαχα 1

zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Anastasia_paris είπε:

Και να δεις μου δικοί μας θα το κρατήσουν και θα το ξανά αρχίσουμε μόνο εμείς!!!! Χάχαχαχα!!!! 

Χαχαχα Χαχαχα ειμαι σχεδόν σίγουρη για αυτό γιατί εκείνοι το έκοψαν επειδή το ήθελαν εμείς αναγκαστικα. Αυτό που είπαμε!. Θεμσ μυαλού Ολα!! 


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Smile89 είπε:

Χαχαχα Χαχαχα ειμαι σχεδόν σίγουρη για αυτό γιατί εκείνοι το έκοψαν επειδή το ήθελαν εμείς αναγκαστικα. Αυτό που είπαμε!. Θεμσ μυαλού Ολα!! 

Πωπωωω είναι λες και ακούω εμένα, πραγματικά!!!!! Αντε καλέ, να βρεθούμε όταν γεννήσουμε να κάνουμε κανένα τσιγαράκι!!!!! Χαχαχαχαχα!!!! 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ βρε κορίτσια ευχαριστωω για τις απαντήσεις σας..προσπαθώ αλλά δεν μπορώ να μην κάνω και αυτά τα δύο τσιγάρα..πριν λίγες μέρες δεν έκανα καθόλου τώρα όμως έχω πολλά νεύρα συνέχεια και νομίζω ότι τι τσιγάρο είναι το μόνο που με ηρεμεί..ξέρω πως κάνω κακό αλλά δεν νιώθω και καλά...όλο κοιμάμαι νευριάζω κλαίω τι έχω πάθει;

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Κωνσταντίνα16 είπε:

Αχ βρε κορίτσια ευχαριστωω για τις απαντήσεις σας..προσπαθώ αλλά δεν μπορώ να μην κάνω και αυτά τα δύο τσιγάρα..πριν λίγες μέρες δεν έκανα καθόλου τώρα όμως έχω πολλά νεύρα συνέχεια και νομίζω ότι τι τσιγάρο είναι το μόνο που με ηρεμεί..ξέρω πως κάνω κακό αλλά δεν νιώθω και καλά...όλο κοιμάμαι νευριάζω κλαίω τι έχω πάθει;

Αυτά τα έχω κι εγώ.... Σίγουρα παίζει και το ρόλο της η στέρηση, εφόσον δεν καπνίζω αλλά νομίζω ότι πιο πολύ ευθύνονται οι ορμόνες αλλά και το περιβάλλον μέσα στο οποίο ζεις.... Εγώ δεν χω καθόλου ηρεμία μέσα στη μέρα λόγω του μικρού, καμία ώρα το μεσημέρι μόνο και το βράδυ πέφτω κι εγώ ξερή μαζί του... Βρες χρόνο για τον εαυτό σου, κάνε κάτι που σε ευχαριστεί και σε ηρεμεί, διάβασε ένα βιβλίο, λύσε ένα σταυρόλεξο...όλο και κάτι θα υπάρχει!! 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Anastasia_paris είπε:

Πωπωωω είναι λες και ακούω εμένα, πραγματικά!!!!! Αντε καλέ, να βρεθούμε όταν γεννήσουμε να κάνουμε κανένα τσιγαράκι!!!!! Χαχαχαχαχα!!!! 

Εννοείται.... χαλαρα!! 


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia_paris είπε:

Μη με πεις ότι είσαι και Σαλονικια????? Αν ναι σίγουρα θα κανονίσουμε καφε!!!

Δεν σε λέω ρε καρντασι!! Πελοπόννησος εδώ.... οβερ!! 

  • Χαχα 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...