Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

      Είναι δύο τα μωρά καλέ ! Το λέω για να μην ανχωθουν Κ άλλες κοπέλες . Στα δίδυμα σχεδόν καμία δεν μπαίνει στο μήνα της .

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

πρίν από 36 λεπτά , Nicol_ είπε:

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις!  Δηλαδη για να καταλαβω τουλαχιστον για το θεμα του καροτσιου ειναι καλο να εχει το αυγο,ωστε να το χρησιμοποιω και ως καθισμα αυτοκινήτου ή καλυτερα να εχω ξεχωριστο καθισματακι για το αυτοκίνητο?  Επισης κ εγω δεν εχω χωρο διπλα απο το κρεβατι αρα καλυτερα καλαθουνα για αρχη οπως καταλαβα. Φανταζομαι στα μαγαζια που θα παμε θα μας ενημερωσουν για τις επιλογές μας με βαση τις αναγκες μας

Ααα κ κατι ακομα. Το λεγομενο ριλαξ χρειαζεται?

Προσωπική γνώμη στο θέμα ύπνου.εχω μικρό δωμάτιο και δεν χωράει η κούνια επομένως πήρα λίκνο για να το χω ένα 6μηνο δίπλα μου και μετα να.παω το παιδί στο δωμάτιο του.η καλαθουνα πάνω από 3 μήνες δεν κάνει.ειναι μικρή.τωρα το αυγό για τα βρέφη από όσο ξέρω είναι η καταλληλότερη για τοναυτοκινητο.το ριλαξ το χεις στο σαλονι και το χεις εκεί μαζί σου κάνεις τις δουλειές σου και αν κρέμονται και παιχνιδάκια από πάνω τους αρέσει.απο.φιλες όλες είπαν ότι τους βόλεψε.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 1 λεπτό , loyloy είπε:

Προσωπική γνώμη στο θέμα ύπνου.εχω μικρό δωμάτιο και δεν χωράει η κούνια επομένως πήρα λίκνο για να το χω ένα 6μηνο δίπλα μου και μετα να.παω το παιδί στο δωμάτιο του.η καλαθουνα πάνω από 3 μήνες δεν κάνει.ειναι μικρή.τωρα το αυγό για τα βρέφη από όσο ξέρω είναι η καταλληλότερη για τοναυτοκινητο.το ριλαξ το χεις στο σαλονι και το χεις εκεί μαζί σου κάνεις τις δουλειές σου και αν κρέμονται και παιχνιδάκια από πάνω τους αρέσει.απο.φιλες όλες είπαν ότι τους βόλεψε.

Αααα ναι Σωστα να παρουμε και ριλαξ!!! Εγω ελπίζω πως στις 40 μερεςυθα το παω στο δωματιο του. 


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια κ με το καλο τα μωρακια σας

να κανω μια παρεμβαση κ να σας πω οτι καλυτερο θεωρω θα ηταν ενα καρεκλακι αυτοκινητου χωρια απο το καροτσι.γτ θα ειναι πιο αξιοπιστο σαν εταιρια.κ λογικα θα σας παρει για μεγαλυτερο χρονικο διαστημα

στο ρηλαξ να προσεξετε να ξαπλωνει τελειως ωστε να ειναι καταλληλο για νεογεννητο.δ καθονται ολα τα παιδακια.γενικα δ ηταν απο τα προιοντα που χρησιμοποιησα πολυ

ισως σας βοηθησει στις αγορες να σκεφτειτε την μερα σας με το μωρο.πως θα την περνατε,τους χωρους του σπιτιου,τις μετακινησεις σας,την γειτονια σας

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Smile89 είπε:

Αααα ναι Σωστα να παρουμε και ριλαξ!!! Εγω ελπίζω πως στις 40 μερεςυθα το παω στο δωματιο του. 

Ξέρεις τι?Ν το ρωτήσεις στο παιδίατρο..Γτ έμενα Μ τόνισε πως μετά το τρίμηνο μπορεί Ν φύγει το μωρο από τη μαμα..Είναι πιο ασφαλές.. Για πολλούς λόγους(τους οποίους αν Κ Μ τους ανέλυσε και στους δύο δεν θυμάμαι...:rolleyes:η καλύτερη μαμα είμαι.....)Αλλά κράτησα αυτό.

Πάντως σίγουρα αν παραπαει μετά το τρίμηνο δυσκολεύεται το μωράκι στο νέο δωμάτιο μόνο Τ..γτ έχει συνηθίσει τη παρουσία της μαμάς. Το ξέρω από τον αδερφό Μ..Κ από φίλες Μ..Η μετάβαση τους ήταν δύσκολη.

Αλλά ένα σφίξιμο τις πρώτες μέρες που φεύγει από δίπλα Σ το χεις!το παίζα άνετη Εγώ..Κ τις πρώτες νύχτες..αϋπνίες είχα.Μη τυχόν κάνει τσικ Κ δεν ακούσω..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , oneira_glyka είπε:

Ξέρεις τι?Ν το ρωτήσεις στο παιδίατρο..Γτ έμενα Μ τόνισε πως μετά το τρίμηνο μπορεί Ν φύγει το μωρο από τη μαμα..Είναι πιο ασφαλές.. Για πολλούς λόγους(τους οποίους αν Κ Μ τους ανέλυσε και στους δύο δεν θυμάμαι...:rolleyes:η καλύτερη μαμα είμαι.....)Αλλά κράτησα αυτό.

Πάντως σίγουρα αν παραπαει μετά το τρίμηνο δυσκολεύεται το μωράκι στο νέο δωμάτιο μόνο Τ..γτ έχει συνηθίσει τη παρουσία της μαμάς. Το ξέρω από τον αδερφό Μ..Κ από φίλες Μ..Η μετάβαση τους ήταν δύσκολη.

Αλλά ένα σφίξιμο τις πρώτες μέρες που φεύγει από δίπλα Σ το χεις!το παίζα άνετη Εγώ..Κ τις πρώτες νύχτες..αϋπνίες είχα.Μη τυχόν κάνει τσικ Κ δεν ακούσω..

Χαχαχα ευχαριστώ πολύ εννοείται πως θα ρωτησω κ δεν προκαθοριζω Τιποτα!!! 

  • Μου αρέσει 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Smile89 είπε:

Αααα ναι Σωστα να παρουμε και ριλαξ!!! Εγω ελπίζω πως στις 40 μερεςυθα το παω στο δωματιο του. 

Μωρέ θα ναι μικρούλη. Βέβαια θα δεις πως πάει στη πορεία και αναλόγως θα πράξεις.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , loyloy είπε:

Μωρέ θα ναι μικρούλη. Βέβαια θα δεις πως πάει στη πορεία και αναλόγως θα πράξεις.

Το ξέρω, αλλες λενε το πανε αμέσως. Κοιτα κι εγώ δεν νομίζω να καταφέρω να το παω γρήγορα. 


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση..το ότι είναι πρόσθιος Ο πλακούντας επηρεάζει το αν Θ νιώσω το μπεμπε πιο αργά?

Δεν θυμάμαι αν σας το ξαναρώτησα..αν ναι ζητώ την κατανόηση σας:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παντως κ μια γνωστη μου και τα δυο παιδια της τα πηγε στο δωματιο τους απο 40 ημερων :blink: Γιατι λεει συνηθιζουν κ μετα προτιμουν το δωματιο τους. Αλλα ειναι νωρις πολυ μωρε. Αμα το χεις διπλα το βλεπεις, το χουφτωνεις να δεις αν εχει κανει τιποτα, το χαζευεις, το ερωτευεσαι ολα αυτα τα ωραια χαχα. Ο Παγκοσμιος Οργανισμος Υγειας προτεινει τουλαχιστον ενα εξαμηνο το μωρο στο δωματιο των γονιων, ιδανικα ενα ετος. Οπως κ για τον θηλασμο το ιδιο. 

πρίν από 6 λεπτά , oneira_glyka είπε:

Ερώτηση..το ότι είναι πρόσθιος Ο πλακούντας επηρεάζει το αν Θ νιώσω το μπεμπε πιο αργά?

Δεν θυμάμαι αν σας το ξαναρώτησα..αν ναι ζητώ την κατανόηση σας:tongue:

Κοιτα, δεν το χω ψαξει. Αλλα εγω που εχω προσθιο μια χαρα τον ενιωσα απο την 18η εβδομαδα παρολο που  ειναι ησυχος γενικα. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


13 ώρες πρίν, Smile89 είπε:

Αααα ναι Σωστα να παρουμε και ριλαξ!!! Εγω ελπίζω πως στις 40 μερεςυθα το παω στο δωματιο του. 

Είναι πολύ νωρίς οι 40 μέρες για να πάει στο δωμάτιο του... Ειναι πολύ μωρό... Εγώ φαντάσου την πήγα 5 μηνών κ πάλι όλοι μου έλεγαν οτι ειναι νωρις. Προσωπικά νομίζω ότι ηταν καλα αφου ειχα σταματήσει να τη θηλαζω. Ομως για σκέψου ποιός άνθρωπος θέλει μα κοιμάται μόνος του. Πόσο μαλλον ενα μωρακι που ακομα δεν έχει καταλαβει τι του γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Elfer είπε:

Είναι πολύ νωρίς οι 40 μέρες για να πάει στο δωμάτιο του... Ειναι πολύ μωρό... Εγώ φαντάσου την πήγα 5 μηνών κ πάλι όλοι μου έλεγαν οτι ειναι νωρις. Προσωπικά νομίζω ότι ηταν καλα αφου ειχα σταματήσει να τη θηλαζω. Ομως για σκέψου ποιός άνθρωπος θέλει μα κοιμάται μόνος του. Πόσο μαλλον ενα μωρακι που ακομα δεν έχει καταλαβει τι του γίνεται..

Καταρχήν καλημέρα. Υπαρχουν ζευγαρια που έχουν το βαζουν απευθείας στο δωματιο του, Υπαρχουν αλλα που το βαζουν στις 40 ημέρες, αλλα οταν σταματα ο θηλασμός. Δεν υπαρχει κανόνας όμως πιο απο όλα είναι σωστό. Προσωπικα δεν ξέρω τι θα κανω εννοείται πώς στην αρχή θα κοιμαται μαζί μας αν και κούνια δεν χώρα στο δωματιο ούτε λίκνο αλλα δεν θα κοιμαται και μέχρι να χρονισει αυτό σίγουρα είναι λαθος Γιατι ένα παιδί μαθαίνει και μετα που καταλαβαίνει αιντε βγαλε το. Τωρα δεν μπορω να συγκρίνω έναν ενήλικα έναν έφηβο ένα μηπιο κι ένα μωρό στην θέληση του να κοιμούνται μόνοι τους. Ο καθένας κρίνει που θα κοιμηθεί το μωρό και για πόσο κι αν ακόμη το μωρό εξ αρχής δεν Κοιμαται με τους γονείς δεν είναι λαθος οι γονείς ούτε το μωρό θα παθει Τιποτα. Απλα σίγουρα έχεις παραπανω Αγχος. 

10 ώρες πρίν, oneira_glyka είπε:

Ερώτηση..το ότι είναι πρόσθιος Ο πλακούντας επηρεάζει το αν Θ νιώσω το μπεμπε πιο αργά?

Δεν θυμάμαι αν σας το ξαναρώτησα..αν ναι ζητώ την κατανόηση σας:tongue:

Απο οσο Ξερω οταν ειναι οπίσθιος αργεις αλλα δεν ξςρω αν ισχύουν αυτα. 

10 ώρες πρίν, nanoula90 είπε:

Παντως κ μια γνωστη μου και τα δυο παιδια της τα πηγε στο δωματιο τους απο 40 ημερων :blink: Γιατι λεει συνηθιζουν κ μετα προτιμουν το δωματιο τους. Αλλα ειναι νωρις πολυ μωρε. Αμα το χεις διπλα το βλεπεις, το χουφτωνεις να δεις αν εχει κανει τιποτα, το χαζευεις, το ερωτευεσαι ολα αυτα τα ωραια χαχα. Ο Παγκοσμιος Οργανισμος Υγειας προτεινει τουλαχιστον ενα εξαμηνο το μωρο στο δωματιο των γονιων, ιδανικα ενα ετος. Οπως κ για τον θηλασμο το ιδιο. 

Κοιτα, δεν το χω ψαξει. Αλλα εγω που εχω προσθιο μια χαρα τον ενιωσα απο την 18η εβδομαδα παρολο που  ειναι ησυχος γενικα. 

Το ερωτευεσαι ετσι κι αλλιως!!! Εεε η φίλη σου τα πήγε νωρίς, Παντως Δυσκολο κατόρθωμα ειναι η αλήθεια. 

  • Μου αρέσει 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Smile89 είπε:

Καταρχήν καλημέρα. Υπαρχουν ζευγαρια που έχουν το βαζουν απευθείας στο δωματιο του, Υπαρχουν αλλα που το βαζουν στις 40 ημέρες, αλλα οταν σταματα ο θηλασμός. Δεν υπαρχει κανόνας όμως πιο απο όλα είναι σωστό. Προσωπικα δεν ξέρω τι θα κανω εννοείται πώς στην αρχή θα κοιμαται μαζί μας αν και κούνια δεν χώρα στο δωματιο ούτε λίκνο αλλα δεν θα κοιμαται και μέχρι να χρονισει αυτό σίγουρα είναι λαθος Γιατι ένα παιδί μαθαίνει και μετα που καταλαβαίνει αιντε βγαλε το. Τωρα δεν μπορω να συγκρίνω έναν ενήλικα έναν έφηβο ένα μηπιο κι ένα μωρό στην θέληση του να κοιμούνται μόνοι τους. Ο καθένας κρίνει που θα κοιμηθεί το μωρό και για πόσο κι αν ακόμη το μωρό εξ αρχής δεν Κοιμαται με τους γονείς δεν είναι λαθος οι γονείς ούτε το μωρό θα παθει Τιποτα. Απλα σίγουρα έχεις παραπανω Αγχος. 

 

Το ερωτευεσαι ετσι κι αλλιως!!! Εεε η φίλη σου τα πήγε νωρίς, Παντως Δυσκολο κατόρθωμα ειναι η αλήθεια. 

Καλημερααα. Εννοειται το ερωτευεσαι, το ειπα ετσι στο πακετο με τα αλλα χαχα. Κ μενα νωρις μου φαινεται αλλα εκεινη λεει οτι συνηθισαν αμεσως κ οτι το προτιμουσε να ξυπναει κ να μπαινοβγαινει στο δωματιο τους παρα να τα χει διπλα. Ειχε παρει κ μονιτορ, αυτη τη συσκευη που τα ακους και ελεγε οτι μια χαρα βολευτηκαν ολοι. Εμενα δεν νομιζω να μου κανει η καρδια τοσο νωρις, ποσο μαλλον αν θηλαζω κιολας. Αλλα γυρω στο 3μηνο, αντε μαξιμουμ 6μηνο πιστευω θα τον μεταφερω. Οπως νιωθει η καθε μαμα μωρε και ο καθε γονιος, κουβεντα να γινεται. Αυτα ολα ειναι υποκειμενικα. 

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , nanoula90 είπε:

Καλημερααα. Εννοειται το ερωτευεσαι, το ειπα ετσι στο πακετο με τα αλλα χαχα. Κ μενα νωρις μου φαινεται αλλα εκεινη λεει οτι συνηθισαν αμεσως κ οτι το προτιμουσε να ξυπναει κ να μπαινοβγαινει στο δωματιο τους παρα να τα χει διπλα. Ειχε παρει κ μονιτορ, αυτη τη συσκευη που τα ακους και ελεγε οτι μια χαρα βολευτηκαν ολοι. Εμενα δεν νομιζω να μου κανει η καρδια τοσο νωρις, ποσο μαλλον αν θηλαζω κιολας. Αλλα γυρω στο 3μηνο, αντε μαξιμουμ 6μηνο πιστευω θα τον μεταφερω. Οπως νιωθει η καθε μαμα μωρε και ο καθε γονιος, κουβεντα να γινεται. Αυτα ολα ειναι υποκειμενικα. 

Ναι εντελώς. Φαντασου εμας όπως ειναι τα δωματια μας η κούνια με το κρεβατι μας να χει τρια μέτρα απόσταση. Θα δούμε, γερα να ναι και θα δούμε. 

  • Μου αρέσει 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Smile89 είπε:

Καταρχήν καλημέρα. Υπαρχουν ζευγαρια που έχουν το βαζουν απευθείας στο δωματιο του, Υπαρχουν αλλα που το βαζουν στις 40 ημέρες, αλλα οταν σταματα ο θηλασμός. Δεν υπαρχει κανόνας όμως πιο απο όλα είναι σωστό. Προσωπικα δεν ξέρω τι θα κανω εννοείται πώς στην αρχή θα κοιμαται μαζί μας αν και κούνια δεν χώρα στο δωματιο ούτε λίκνο αλλα δεν θα κοιμαται και μέχρι να χρονισει αυτό σίγουρα είναι λαθος Γιατι ένα παιδί μαθαίνει και μετα που καταλαβαίνει αιντε βγαλε το. Τωρα δεν μπορω να συγκρίνω έναν ενήλικα έναν έφηβο ένα μηπιο κι ένα μωρό στην θέληση του να κοιμούνται μόνοι τους. Ο καθένας κρίνει που θα κοιμηθεί το μωρό και για πόσο κι αν ακόμη το μωρό εξ αρχής δεν Κοιμαται με τους γονείς δεν είναι λαθος οι γονείς ούτε το μωρό θα παθει Τιποτα. Απλα σίγουρα έχεις παραπανω Αγχος. 

Απο οσο Ξερω οταν ειναι οπίσθιος αργεις αλλα δεν ξςρω αν ισχύουν αυτα. 

Το ερωτευεσαι ετσι κι αλλιως!!! Εεε η φίλη σου τα πήγε νωρίς, Παντως Δυσκολο κατόρθωμα ειναι η αλήθεια. 

Μα σιγουρα ο καθενας κάνει αυτό που νομίζει καλύτερο για εκείνον κ για το παιδι του δεν αντιλέγω σε αυτό.. Σίγουρα ο χρόνος κ για μενα είναι πολύ αλλά το 40ημερο το βρίσκω υπερβολικά λίγο. Αυτό όμως κ πάλι ξαναλέω οτι το προσαρμοζει η κάθε οικογένεια όπως τη βολεύει. Πάντως όπως αναφέρθηκε κ παραπάνω η συσταση του ΠΟΥ ειναι το 6μηνο. Όπως είπα ούτε εγω το τήρησα αλλα ειδα ότι πλέον μπορεί να μεταφερθεί σε δικο της δωμάτιο. Βλέποντας κ κάνοντας.. Μην κολλας σε αυτά... Μπορεί εν τέλει να γεννήσεις κ μέχρι το χρόνο να μη θέλεις να το πας στο δωμάτιο του...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...