Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 11 λεπτά , Angot είπε:

      μα έτσι κ αλλιώς θα σ κάνουν ανά κάποιες μέρες ! εγώ μόνο e2 lh και προγεστερονη εκανα  με την fsh δεν ασχολήθηκε ποτέ ο γιατρός ! κ δεν ξέρω κ τι κάνει να σ πω την αλήθεια 

      Εγώ ρε γμτ δε θυμάμαι τι εξετάσεις έκανα στην ωοληψια..για κάποιο λόγο δε θυμάμαι σχεδόν τπτ από αυτή τη διαδικασία,πέρασαν 2,5 χρόνια ..Πάντως ακόμα και αν πάω με φυσικό τρόπο,πάλι θα κάνω μέθη,δεν παίζει να αντέξω χωρίς αναισθησία 

      πρίν από 1 λεπτό , Σποράκι είπε:

      Να τις κάνεις δεύτερη μέρα του κυκλου αν στις ζητήσει ο γιατρός. Αλλιώς η γνώμη μου είναι μην ασχοληθείς, αγχωνόμαστε μόνες μας και δεν κάνει καλό!!!

      Τώρα στην εμβρυομεταφορά έκανα  ορμονολογικες(tsh,lh,Ε2 κτλ)αλλά FSH δεν εκανα. Φοβάμαι να την κάνω,θα δω κάνα νούμερο τρελό και θα βάλω τα κλάματα.Εχεις δίκιο πάντως,από την ώρα που απέτυχε η εμβρυομεταφορά,έχω τρελαθεί απ' τη στεναχώρια και το άγχος..

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Just now, nanoula90 είπε:

Μια φιλη μου που γενννησε λιγο νωριτερα απο μενα ειχε ρωτησει μια φορα σε ενα απο αυτα τα γκρουπ τι πιπιλα προτεινουν γιατι προσπαθουσε να μαθει στον μικρο της πιπιλα και πεσαν να την φανε οτι θα σταματησει να θηλαζει αν του δωσει πιπιλα, οτι θα χασει θηλασμους, οτι θα παθει συγχυση, οτι θα χαλασουν τα δοντια του οοοταν βγαλει, οτι η γη ειναι τετραγωνη,  κ δε θυμαμαι τι αλλο. Την ελεγα υπερβολικη μεχρι που μου εδειξε και οντως αυτες εκει ειναι τρελες, δεν στεκουν. Αλλα πολυ θα γελουσα να τους τρολαραμε. "Αχ κοριτσια εχω πητ τον αυγουστο αλλα επειδη εχω κλεισει να παω διακοπες, θα πω στον γιατρο να μπουμε για καισαρικη ιουλιο μολις μπω στον μηνα μου" τι λετε εσεις?? 

Θα ετοιμαζα ποπ κορν, θα καλουσα τις φιλες μου σπιτι και φανταζεσαι τι θα ακολουθουσε χαχαχα

Πολλες πιστευω το κανουν χαχα!! Διαβαζα προσφατα την αναρτηση μιας παιδιατρου που της ξεχεζε κανονικα ολες αυτες τις δηθεν τελειες μαμαδες!!το ευχαριστιθηκα ετσι οπως τους τα εχωνε πραγματικα!!

  • Μου αρέσει 2

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κλαίω νανουλα! 

Εμένα αυτό που με συγκλονίζει είναι πόσους μπαμπάδες είχε στο σεμινάριο θηλασμού που πήγα το Σάββατο. Είχαν και απορίες κιόλας με τη γυναίκα τους δίπλα!

Όχι ότι είναι κακό να ξέρει ο σύζυγος για το θηλασμό αλλά ρε κορίτσια τι θα κάνει θα σε συμβουλεύει για τη σωστή τοποθέτηση;;; Εγώ τουλάχιστον σε αυτό το θέμα αν ζορίζομαι συμβουλή θέλω από μαμά ή επαγγελματία!

  • Μου αρέσει 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Σήμερα ήμουν σε δημόσια υπηρεσία και πρωτοτυπως υπήρξε υπάλληλος (γυναίκα παρακαλώ)που με συχγυσε,όχι για πολύ.Η ερώτησή μου καταλαβαίνετε ποια είναι:σας έχει τύχει;Εγώ ένιωσα,τύψεις ότι έκανα κάτι κακό στο μωράκι μου......

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kpp83 είπε:

Κλαίω νανουλα! 

Εμένα αυτό που με συγκλονίζει είναι πόσους μπαμπάδες είχε στο σεμινάριο θηλασμού που πήγα το Σάββατο. Είχαν και απορίες κιόλας με τη γυναίκα τους δίπλα!

Όχι ότι είναι κακό να ξέρει ο σύζυγος για το θηλασμό αλλά ρε κορίτσια τι θα κάνει θα σε συμβουλεύει για τη σωστή τοποθέτηση;;; Εγώ τουλάχιστον σε αυτό το θέμα αν ζορίζομαι συμβουλή θέλω από μαμά ή επαγγελματία!

Κι ομως ειναι πολυ ομορφο να γνωριζουν κ να ενδιαφερονται!! Μπορει να μην ξερουν να συμβουλευσουν για την τοποθετηση, αλλα να στηριξουν την γυναικα κυριως ψυχολογικα μετα τον τοκετο σε ολα τα θεματα. Θα σου πω πχ ενα παραδειγμα. Τα νεογεννητα στην αρχη, εαν θηλαζεις ειναι ολη μερα πανω στο στηθος. Κυριολεκτω ολη μερα, το χω ξαναπει. Ενας συζυγος που δεν ειναι ενημερος κ δεν γνωριζει μπορει αθελα του να προξενησει ενοχες στην γυναικα του πχ " μαλλον το μωρο δεν χορταινει για αυτο κλαιει και θελει συνεχεια να θηλαζει, μπορει να μην φτανει το γαλα σου" 

Ενω καποιος που εχει ενημερωθει θα εχει κ διαφορετικη τοποθετηση "πχ αγαπη μου τα πας πολυ καλα, ετσι δεν μας ειπαν οτι θα ειναι τον πρωτο καιρο??"

Κ ειναι διαφορετικο αν τα γνωριζει απο πρωτο χερι, απο ειδικους. 

Δεν υπαρχει μεγαλυτερη αναγκη στη φαση της λεχωνας, απο την στηριξη του συζυγου. Κ οχι μονο στο θεμα του θηλασμου, γενικοτερα. Στην περιποιηση του μωρου, στην αντιμετωπιση των δυσκολων ημερων και βραδιων κ.α.  Υπαρχουν κ συζυγοι που ειναι για κλωτσιες, φτου φτου μακρια απο μας. 

Just now, 4shinediamonds είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Σήμερα ήμουν σε δημόσια υπηρεσία και πρωτοτυπως υπήρξε υπάλληλος (γυναίκα παρακαλώ)που με συχγυσε,όχι για πολύ.Η ερώτησή μου καταλαβαίνετε ποια είναι.Σας έχει τύχει;Εγώ ένιωσα,τύψεις ότι έκανα κάτι κακό στο μωράκι μου......

Τιποτα δεν εκανες στο μωρακι σου, μην αγχωνεσαι. Δεν επηρεαζονται τοσο οσο νομιζεις. Ειναι μια χαρα προφυλαγμενα μεσα στον ωραιο τους τον σακο. Αν ωστοσο αγχωνεσαι μιλα κ με τον γιατρο σου. Παντως ολες οι εγκυουλες περνανε φασεις που μπορει να εχουν νευρα, που μπορει να κλαινε χωρις λογο, που μπορει να θυμωσουν πολυ κλπ, τιποτα δεν παθαινουν τα νινακια απο ολα αυτα. Γιατι δεν παυει η εγκυουλα να ειναι και ανθρωπος με ότι συνεπαγεται αυτο. Προσπαθησε να ηρεμησεις και μη κανεις ασχημες σκεψεις κοριτσι μου.

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Καλημέρα μανούλες!! χτες κάναμε με τον άντρα μου το πρώτο μάθημα τοκετού στο Έλενα που θα γεννήσω. πραγματικά ήταν τέλειο!!! ήθελα να ρωτήσω κατι που με προβλημάτισε, η γιατρός μου θεωρεί δεδομενο ότι θα κάνω επισκληριδιο ενώ χτες έμαθα ότι είναι κάτι παρεμβατικό και έχει επιπτώσεις στη διαδικασία της γέννας οχι καλες.. μας το παρουσίασε ψιλοκακο αυτή η μαία για φυσιολογικό τοκετό. Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας η αν έχετε εμπειρία;

Συμφωνώ με τα κορίτσια!!! Επισκληριδιος for ever and ever and always together untill death που λέγαμε κ στο σχολείο. Μια φίλη πήγε για εξέταση προς το τέλος στον γιατρό μου κ του λέει έχω ένα πονακι εδώ πίσω, στη μέση....της βάζει χέρι διαστολή 7!!!! Τι επισκληριδιο να της κάνει???? Στο 10 γέννας τέλος. Άσε που έως κάποια διαστολή γίνεται. Δεν θυμάμαι. Έμενα με διαστολή τρία με είχαν ακούσει και στον άλλο όροφο. Μου έβαλαν υπόθετο και ήρθαν οι οονοο, δίπλα είχαν βάλει και στην κουμπάρα μου, ούτε πόνου περιόδου δεν την επιασαν την κοιτούσαν σαν alien οι μαίες. Τι θέλω να πω??? Ο καθένας με αντιλαμβάνεται κι έχει άλλη αντοχή στον πόνο....μόνο αν έρθει εκείνη η ώρα θα ξέρεις. Κι έμενα ο γιατρός μου με είχε δεδομένη επισκληριδιο αφού λίγο με άγγιζε και του κάνα αουτσ. Χαχα . Ένα σου λέω ανάμεσα στις εξωθησεις λόγω επισκληδιριου κοιμόμουν, χαχαχ είχα εξαντληθεί. Αν ο γιατρός είναι καλός κ ξέρει τη δουλειά του δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. 

2 ώρες πρίν, Anastasia_paris είπε:

@vaso_mpempis καλησπέρα κορίτσι κι από μένα!!! Να σου πω κι εγώ την εμπειρία μου, καθώς έχω γεννήσει και χωρίς και με επισκληριδιο! Το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα φυσιολογικά, χωρίς επισκληριδιο από επιλογή και θα σου πω ότι δόξα τω θεω είχα εύκολη γέννα, αλλά πονεσα δε θα σου πω ψέμματα!! Στα διδυμακια μου η επισκληριδιος ήταν μονόδρομος καθώς έκανα καισαρική, η αλήθεια ειναι οτι την φοβόμουν πάρα πολύ, έχω ένα θέμα με τις βελόνες γενικότερα, να φανταστείς ότι ζητούσα ολική αντί για επισκληριδιο αλλά ο αναισθησιολογος ήταν κάθετος στο θέμα της ολικής. Εν τέλει η επισκληριδιος δεν ηταν τίποτα απολύτως, ούτε που την κατάλαβα να σου πω την αλήθεια, και αν το ήξερα αυτό, θα είχα κάνει και στην πρώτη μου γέννα, γιατί πονεσα πολύ ενώ μπορούσα να βοηθηθω... Όντως έχω ακούσει περιπτώσεις που δεν τους έπιασε πχ η επισκληριδιος η ότι είχαν κάποια θεματακια με πόνους στη μέση μετά, αλλά νομίζω πως είναι πολύ σπάνιο για να σε κρατάει αυτό... Πιστεύω ότι η μαία στο είπε καθαρά και μόνο λόγω της κόντρας που έχουν με τους γιατρούς γενικότερα και δεν θα έπρεπε να σε επηρεάσει, η απόφαση είναι αποκλειστικά δική σου! Με το καλο σου εύχομαι!!!! 

Που είσαι συ ρε αγάπη???

2 ώρες πρίν, nanoula90 είπε:

Συμφωνω απολυτα!

Δωσε πονο μπεμπουλα μου!! Χαχαχα. Αλλα η αληθεια ειναι εδω μεσα στο φορουμ δεν εχω διαβασει κατι ακραιο εγω. Απο οτι ξερω στα μαμαδογκρουπ του φβ γινονται οι σφαγες οι καλες χαχαχα

Καλά εκεί γίνοται της εκδιδόμενης γυναικός το σίδηρον κυγκληδωμα. Δεν ξέρω αν το πα σωστά. Χεχεχσ

1 hour ago, Beboula25 είπε:

Έτυχε σε θέμα που ήμουν παλιότερα. Και αφορά δυο τρία άτομα από εκεί κ έπειτα για κάποια θέματα που ανοίγουν καποιες κοπελες από το πουθενά δεν πείθομαι πως είναι πραγματικά. Μπορεί να κάνω λάθος φυσικά.  

I like you!!

Just now, Vasoth. είπε:

Πολλες πιστευω το κανουν χαχα!! Διαβαζα προσφατα την αναρτηση μιας παιδιατρου που της ξεχεζε κανονικα ολες αυτες τις δηθεν τελειες μαμαδες!!το ευχαριστιθηκα ετσι οπως τους τα εχωνε πραγματικα!!

Αχ πολύ θα ήθελα να τη διαβάσω. 

Just now, 4shinediamonds είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Σήμερα ήμουν σε δημόσια υπηρεσία και πρωτοτυπως υπήρξε υπάλληλος (γυναίκα παρακαλώ)που με συχγυσε,όχι για πολύ.Η ερώτησή μου καταλαβαίνετε ποια είναι:σας έχει τύχει;Εγώ ένιωσα,τύψεις ότι έκανα κάτι κακό στο μωράκι μου......

Εγώ που είμαι δημόσιος υπάλληλος είχα εκνευρίσει ουκ ολίγες φορές με πολίτες. Κομπλέ βγήκε η μικρη και ηρεμοτατη. Χεχε. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2
  • Χαχα 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Καλημέρα μανούλες!! χτες κάναμε με τον άντρα μου το πρώτο μάθημα τοκετού στο Έλενα που θα γεννήσω. πραγματικά ήταν τέλειο!!! ήθελα να ρωτήσω κατι που με προβλημάτισε, η γιατρός μου θεωρεί δεδομενο ότι θα κάνω επισκληριδιο ενώ χτες έμαθα ότι είναι κάτι παρεμβατικό και έχει επιπτώσεις στη διαδικασία της γέννας οχι καλες.. μας το παρουσίασε ψιλοκακο αυτή η μαία για φυσιολογικό τοκετό. Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας η αν έχετε εμπειρία;

Εγω στο πρωτο πηγα με δικους μου πονους και υπεφερα σχεδον 20 ωρες.πριν 19 χρονια δεν ηταν καθολου υπερ της επισκληριδιου.στις αλλες δυο γεννες πηγα με τεχνητους.στη μεσαια κορη ηταν ευκολα γιατι γεννησα σε 1 ωρα παλι χωρις επισκληριδιο.στην τριτη κορη υπεφερα.γενικοτερα στο ελενας δεν δεχονται την επισκληριδιο γιατι και τις 3 εκει τις γεννησα.τωρα ομως στο μπεμπη θα κανω σιγουρα επισκληριδιο γιατι εφοσον μπορω να βοηθησω τον εαυτο μου θα το κανω.η αδερφη εχει κανει 6 παιδακια και σε ολα εκανε επισκληριδιο.ηταν μια χαρα.απο κει και περα εχει να κανει και με το πως θες εσυ να γεννησεις.με το καλο κοριτσι μου!!!

  • Ευχαριστώ 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Smile89 είπε:

Συμφωνώ με τα κορίτσια!!! Επισκληριδιος for ever and ever and always together untill death που λέγαμε κ στο σχολείο. Μια φίλη πήγε για εξέταση προς το τέλος στον γιατρό μου κ του λέει έχω ένα πονακι εδώ πίσω, στη μέση....της βάζει χέρι διαστολή 7!!!! Τι επισκληριδιο να της κάνει???? Στο 10 γέννας τέλος. Άσε που έως κάποια διαστολή γίνεται. Δεν θυμάμαι. Έμενα με διαστολή τρία με είχαν ακούσει και στον άλλο όροφο. Μου έβαλαν υπόθετο και ήρθαν οι οονοο, δίπλα είχαν βάλει και στην κουμπάρα μου, ούτε πόνου περιόδου δεν την επιασαν την κοιτούσαν σαν alien οι μαίες. Τι θέλω να πω??? Ο καθένας με αντιλαμβάνεται κι έχει άλλη αντοχή στον πόνο....μόνο αν έρθει εκείνη η ώρα θα ξέρεις. Κι έμενα ο γιατρός μου με είχε δεδομένη επισκληριδιο αφού λίγο με άγγιζε και του κάνα αουτσ. Χαχα . Ένα σου λέω ανάμεσα στις εξωθησεις λόγω επισκληδιριου κοιμόμουν, χαχαχ είχα εξαντληθεί. Αν ο γιατρός είναι καλός κ ξέρει τη δουλειά του δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. 

Που είσαι συ ρε αγάπη???

Καλά εκεί γίνοται της εκδιδόμενης γυναικός το σίδηρον κυγκληδωμα. Δεν ξέρω αν το πα σωστά. Χεχεχσ

I like you!!

Αχ πολύ θα ήθελα να τη διαβάσω. 

Εγώ που είμαι δημόσιος υπάλληλος είχα εκνευρίσει ουκ ολίγες φορές με πολίτες. Κομπλέ βγήκε η μικρη και ηρεμοτατη. Χεχε. 

Χαχαχαχαχα εκλαψα θεοτρελη!!! Ενω εγω παλι που ημουνα ζεν σε ολη την εγκυμοσυνη εβγαλα ταλιμπαν. Δεν βγαζεις ακρη ρε συ. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Smile89 είπε:

Συμφωνώ με τα κορίτσια!!! Επισκληριδιος for ever and ever and always together untill death που λέγαμε κ στο σχολείο. Μια φίλη πήγε για εξέταση προς το τέλος στον γιατρό μου κ του λέει έχω ένα πονακι εδώ πίσω, στη μέση....της βάζει χέρι διαστολή 7!!!! Τι επισκληριδιο να της κάνει???? Στο 10 γέννας τέλος. Άσε που έως κάποια διαστολή γίνεται. Δεν θυμάμαι. Έμενα με διαστολή τρία με είχαν ακούσει και στον άλλο όροφο. Μου έβαλαν υπόθετο και ήρθαν οι οονοο, δίπλα είχαν βάλει και στην κουμπάρα μου, ούτε πόνου περιόδου δεν την επιασαν την κοιτούσαν σαν alien οι μαίες. Τι θέλω να πω??? Ο καθένας με αντιλαμβάνεται κι έχει άλλη αντοχή στον πόνο....μόνο αν έρθει εκείνη η ώρα θα ξέρεις. Κι έμενα ο γιατρός μου με είχε δεδομένη επισκληριδιο αφού λίγο με άγγιζε και του κάνα αουτσ. Χαχα . Ένα σου λέω ανάμεσα στις εξωθησεις λόγω επισκληδιριου κοιμόμουν, χαχαχ είχα εξαντληθεί. Αν ο γιατρός είναι καλός κ ξέρει τη δουλειά του δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. 

Που είσαι συ ρε αγάπη???

Καλά εκεί γίνοται της εκδιδόμενης γυναικός το σίδηρον κυγκληδωμα. Δεν ξέρω αν το πα σωστά. Χεχεχσ

I like you!!

Αχ πολύ θα ήθελα να τη διαβάσω. 

Εγώ που είμαι δημόσιος υπάλληλος είχα εκνευρίσει ουκ ολίγες φορές με πολίτες. Κομπλέ βγήκε η μικρη και ηρεμοτατη. Χεχε. 

αν το βρω θα σας το ανεβασω χαχα!!

  • Μου αρέσει 2

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mar.da είπε:

Εγω στο πρωτο πηγα με δικους μου πονους και υπεφερα σχεδον 20 ωρες.πριν 19 χρονια δεν ηταν καθολου υπερ της επισκληριδιου.στις αλλες δυο γεννες πηγα με τεχνητους.στη μεσαια κορη ηταν ευκολα γιατι γεννησα σε 1 ωρα παλι χωρις επισκληριδιο.στην τριτη κορη υπεφερα.γενικοτερα στο ελενας δεν δεχονται την επισκληριδιο γιατι και τις 3 εκει τις γεννησα.τωρα ομως στο μπεμπη θα κανω σιγουρα επισκληριδιο γιατι εφοσον μπορω να βοηθησω τον εαυτο μου θα το κανω.η αδερφη εχει κανει 6 παιδακια και σε ολα εκανε επισκληριδιο.ηταν μια χαρα.απο κει και περα εχει να κανει και με το πως θες εσυ να γεννησεις.με το καλο κοριτσι μου!!!

Εγώ στο Έλενα αλλα η γιατρος μου έχει πει θα κάνουμε, δεν ξέρω πότε λες αλλά τώρα κάνουν σίγουρα.

 λες και ξέρω τι θα γίνει για να έχω και αποψη;; χαχαχαχαχα ρώτησα και κάνα δύο άλλους ειδικούς σημερα και μου είπαν ότι δεν παίζουν αυτά που μου είπε αυτή χτες. απλά όταν δεν ξέρεις κάτι ρωτάς και τέλος.. σ ευχαριστω πολυ


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Χαχαχαχαχα εκλαψα θεοτρελη!!! Ενω εγω παλι που ημουνα ζεν σε ολη την εγκυμοσυνη εβγαλα ταλιμπαν. Δεν βγαζεις ακρη ρε συ. 

Όλα είναι σχετικά κ από την κοιλιά ήρεμη ήταν πάντως


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, vaso_mpempis είπε:

Εγώ στο Έλενα αλλα η γιατρος μου έχει πει θα κάνουμε, δεν ξέρω πότε λες αλλά τώρα κάνουν σίγουρα.

 λες και ξέρω τι θα γίνει για να έχω και αποψη;; χαχαχαχαχα ρώτησα και κάνα δύο άλλους ειδικούς σημερα και μου είπαν ότι δεν παίζουν αυτά που μου είπε αυτή χτες. απλά όταν δεν ξέρεις κάτι ρωτάς και τέλος.. σ ευχαριστω πολυ

Η τελευταια γεννα μου ηταν το 2008,τωρα δε ξερω τι γινεται στο ελενας.σαν μαιευτηριο θεωρω οτι ειναι πολυ καλο.απλα τοτε δεν ηθελαν με τιποτα επισκληριδιο ειδικα οι μαιες και ο δικος μου γιατρος.φανταζομαι τωρα θα εχουν αλλαξει τα πραγματα κυριως απο τη μερια των γιατρων.βασουλα εσυ θα το δεις με το γιατρο σου και εκεινη την ευλογημενη ωρα θα πραξετε αναλογα.οπως ειπες δεν ξερεις τι θα γινει απο τωρα,εγω που θα γεννησω 4 φορα νιωθω την αγωνια οπως και στις αλλες γεννες,καθε γεννα ειναι διαφορετικη.

  • Μου αρέσει 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Smile89 είπε:

Συμφωνώ με τα κορίτσια!!! Επισκληριδιος for ever and ever and always together untill death που λέγαμε κ στο σχολείο. Μια φίλη πήγε για εξέταση προς το τέλος στον γιατρό μου κ του λέει έχω ένα πονακι εδώ πίσω, στη μέση....της βάζει χέρι διαστολή 7!!!! Τι επισκληριδιο να της κάνει???? Στο 10 γέννας τέλος. Άσε που έως κάποια διαστολή γίνεται. Δεν θυμάμαι. Έμενα με διαστολή τρία με είχαν ακούσει και στον άλλο όροφο. Μου έβαλαν υπόθετο και ήρθαν οι οονοο, δίπλα είχαν βάλει και στην κουμπάρα μου, ούτε πόνου περιόδου δεν την επιασαν την κοιτούσαν σαν alien οι μαίες. Τι θέλω να πω??? Ο καθένας με αντιλαμβάνεται κι έχει άλλη αντοχή στον πόνο....μόνο αν έρθει εκείνη η ώρα θα ξέρεις. Κι έμενα ο γιατρός μου με είχε δεδομένη επισκληριδιο αφού λίγο με άγγιζε και του κάνα αουτσ. Χαχα . Ένα σου λέω ανάμεσα στις εξωθησεις λόγω επισκληδιριου κοιμόμουν, χαχαχ είχα εξαντληθεί. Αν ο γιατρός είναι καλός κ ξέρει τη δουλειά του δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. 

Που είσαι συ ρε αγάπη???

Καλά εκεί γίνοται της εκδιδόμενης γυναικός το σίδηρον κυγκληδωμα. Δεν ξέρω αν το πα σωστά. Χεχεχσ

I like you!!

Αχ πολύ θα ήθελα να τη διαβάσω. 

Εγώ που είμαι δημόσιος υπάλληλος είχα εκνευρίσει ουκ ολίγες φορές με πολίτες. Κομπλέ βγήκε η μικρη και ηρεμοτατη. Χεχε. 

Εδώ είμαι αγάπη, σας διαβάζω απλά δεν προλαβαινω να γράφω παντού!!! Κουράζομαι αρκετά με τα τερατακια μου και δεν μου μένει και πολύς χρόνος, καταλαβαίνεις! 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια μου πως ειστε??η μονη επιφυλαξη που εχω με την επισκληριδιο ειναι αν θα αισθανομαι να σπρωξω!!εχω περασει κολικο εντερου κ αναρωτιεμαι ποσο περισσοτερο μπορει να ποναει η γεννα!δεν θα το ρισκαρω να ανακυψω!δεν ξερω πως ειναι εφικτο να πονας τοσο πολυ κνα εισαι σε θεση να εκτελεις εντολες γιατρου θα τα χασω τελειως κ παλι ομως προσωπικη μ αποψη!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Κι ομως ειναι πολυ ομορφο να γνωριζουν κ να ενδιαφερονται!! Μπορει να μην ξερουν να συμβουλευσουν για την τοποθετηση, αλλα να στηριξουν την γυναικα κυριως ψυχολογικα μετα τον τοκετο σε ολα τα θεματα. Θα σου πω πχ ενα παραδειγμα. Τα νεογεννητα στην αρχη, εαν θηλαζεις ειναι ολη μερα πανω στο στηθος. Κυριολεκτω ολη μερα, το χω ξαναπει. Ενας συζυγος που δεν ειναι ενημερος κ δεν γνωριζει μπορει αθελα του να προξενησει ενοχες στην γυναικα του πχ " μαλλον το μωρο δεν χορταινει για αυτο κλαιει και θελει συνεχεια να θηλαζει, μπορει να μην φτανει το γαλα σου" 

Ενω καποιος που εχει ενημερωθει θα εχει κ διαφορετικη τοποθετηση "πχ αγαπη μου τα πας πολυ καλα, ετσι δεν μας ειπαν οτι θα ειναι τον πρωτο καιρο??"

Κ ειναι διαφορετικο αν τα γνωριζει απο πρωτο χερι, απο ειδικους. 

Δεν υπαρχει μεγαλυτερη αναγκη στη φαση της λεχωνας, απο την στηριξη του συζυγου. Κ οχι μονο στο θεμα του θηλασμου, γενικοτερα. Στην περιποιηση του μωρου, στην αντιμετωπιση των δυσκολων ημερων και βραδιων κ.α.  Υπαρχουν κ συζυγοι που ειναι για κλωτσιες, φτου φτου μακρια απο μας. 

Τιποτα δεν εκανες στο μωρακι σου, μην αγχωνεσαι. Δεν επηρεαζονται τοσο οσο νομιζεις. Ειναι μια χαρα προφυλαγμενα μεσα στον ωραιο τους τον σακο. Αν ωστοσο αγχωνεσαι μιλα κ με τον γιατρο σου. Παντως ολες οι εγκυουλες περνανε φασεις που μπορει να εχουν νευρα, που μπορει να κλαινε χωρις λογο, που μπορει να θυμωσουν πολυ κλπ, τιποτα δεν παθαινουν τα νινακια απο ολα αυτα. Γιατι δεν παυει η εγκυουλα να ειναι και ανθρωπος με ότι συνεπαγεται αυτο. Προσπαθησε να ηρεμησεις και μη κανεις ασχημες σκεψεις κοριτσι μου.

Ευχαριστώ κορίτσι μου!Μου είχε ξανατυχει(Όχι με υπάλληλο,με έναν επιβάτη στο λεωφορείο επειδή τον είχα στριμώξει λέει με την κοιλίτσα μου!!!και επειδή με ψιλοεσπρωξε φρικαρα) ,μάλιστα λίγο πριν την εξέταση β'επιπέδου και όταν μπήκα για την εξέταση έκλαιγα,ανέφερα το συμβάν  στον γιατρό και μου είπε ακριβώς όσα μου γράφεις.Είναι πολύ καλά προστατευμένα τα μωράκια μας μου είχε πει.

Just now, Smile89 είπε:

Συμφωνώ με τα κορίτσια!!! Επισκληριδιος for ever and ever and always together untill death που λέγαμε κ στο σχολείο. Μια φίλη πήγε για εξέταση προς το τέλος στον γιατρό μου κ του λέει έχω ένα πονακι εδώ πίσω, στη μέση....της βάζει χέρι διαστολή 7!!!! Τι επισκληριδιο να της κάνει???? Στο 10 γέννας τέλος. Άσε που έως κάποια διαστολή γίνεται. Δεν θυμάμαι. Έμενα με διαστολή τρία με είχαν ακούσει και στον άλλο όροφο. Μου έβαλαν υπόθετο και ήρθαν οι οονοο, δίπλα είχαν βάλει και στην κουμπάρα μου, ούτε πόνου περιόδου δεν την επιασαν την κοιτούσαν σαν alien οι μαίες. Τι θέλω να πω??? Ο καθένας με αντιλαμβάνεται κι έχει άλλη αντοχή στον πόνο....μόνο αν έρθει εκείνη η ώρα θα ξέρεις. Κι έμενα ο γιατρός μου με είχε δεδομένη επισκληριδιο αφού λίγο με άγγιζε και του κάνα αουτσ. Χαχα . Ένα σου λέω ανάμεσα στις εξωθησεις λόγω επισκληδιριου κοιμόμουν, χαχαχ είχα εξαντληθεί. Αν ο γιατρός είναι καλός κ ξέρει τη δουλειά του δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. 

Που είσαι συ ρε αγάπη???

Καλά εκεί γίνοται της εκδιδόμενης γυναικός το σίδηρον κυγκληδωμα. Δεν ξέρω αν το πα σωστά. Χεχεχσ

I like you!!

Αχ πολύ θα ήθελα να τη διαβάσω. 

Εγώ που είμαι δημόσιος υπάλληλος είχα εκνευρίσει ουκ ολίγες φορές με πολίτες. Κομπλέ βγήκε η μικρη και ηρεμοτατη. Χεχε. 

Αχ κορίτσι μου σε ευχαριστώ και εσένα πολύ πολύ που με ξεαγχωνεις!Το ξέρω δεν ζούμε σε γυάλα απλά να δεν θέλω να αισθάνομαι τύψεις ότι έβλαψα το μικρούλη μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, happysmile είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου πως ειστε??η μονη επιφυλαξη που εχω με την επισκληριδιο ειναι αν θα αισθανομαι να σπρωξω!!εχω περασει κολικο εντερου κ αναρωτιεμαι ποσο περισσοτερο μπορει να ποναει η γεννα!δεν θα το ρισκαρω να ανακυψω!δεν ξερω πως ειναι εφικτο να πονας τοσο πολυ κνα εισαι σε θεση να εκτελεις εντολες γιατρου θα τα χασω τελειως κ παλι ομως προσωπικη μ αποψη!!!

Κορίτσι την ώρα των εξωθησεων δεν πονάς, τουλάχιστον εγώ δεν πονουσα.. Πριν είναι το ζόρι, μέχρι να φτάσεις στην τέλεια διαστολη δηλαδή... Οι εξωθησεις δεν είναι τίποτα απολύτως! 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...