Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Recommended Posts

Γεια σας μανούλες και μελλοντικές μανούλες !!!

ειμαι νέα στο φόρουμ , να σας πω ότι έγινα μανούλα πριν 1,5 μήνα μετά από προσπάθειες 5 χρόνων κ με πολύ μεγάλες δυσκολίες . 

Μια ήθελα τη βοήθεια από τις κοπέλες που θηλάζουν . Κάνουμε μικτή διατροφή και θηλασμό κ γάλα φόρμουλα . Γεννήθηκε πρόωρη στις 37 εβδομαδεσ Κ έλλειποβαρη 2300 και έπρεπε μου είπαν απο το νοσοκομείο να πάρει ξένο .Κάθε δορά θηλάζω για μισή ώρα κ μετά της δίνω το μπουκάλι . Δεν μπορώ να καταλάβω ποσό κ τι παίρνει από εμένα . Πως μπορώ να αυξήσω το δικό μου γάλα κ να της δίνω λιγότερο ξένο;

Υπαρχει κάποια κοπέλα που να τα κατάφερε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και να σου ζήσει το μωρό σου!

Το μωρό καταλαβαίνεις αν τρέφεται σωστά από τις πάνες. Πρέπει να βρέχει γύρω στις 5 με 6 πάνες τη μέρα.

Η παραγωγή σου αυξάνεται όσο πιο πολύ βάζεις το μωρό στο στήθος. Σίγουρα τον πρώτο καιρό δεν πρέπει να πέφτεις κάτω από 8 θηλασμους την ημέρα και η μισή ώρα ίσως είναι λίγη.

Επειδή αντιμετώπισα πρόβλημα με την παραγωγή μου και το πάλεψα πολύ για να την αυξήσω, ενδεικτικά να σου πω πως θηλαζα και θηλάζω σχεδόν όλη μέρα. Από τις 5 το πρωί μέχρι τις 11 το βράδυ το μωρό είναι σχεδόν συνέχεια στο στήθος. 

Η μισή ώρα που λες είναι και από τα δύο σου στήθη;

Το στήθος σου έχει γαλα; πως το νιωθεις;

Μπορεί να σε βοηθήσει και η @vikib που γνωρίζει πολλά για το θηλασμό.

  • Χαχα 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει!

απο πανες κ βαρος πως τα πατε;πιπιλα δινεις;

για να αυξησεις την παραγωγη σου θα πρεπει το μωρο να θηλαζει οποτε κ οσο θελει.δ ισχυει το τριωρο.καθε φορα προσφερεις κ τα δυο στηθη,κ μπορει να θηλαζει κ για πανω απο μια ωρα συνεχομενα

να πινεις αρκετα υγρα.θα σου γραψω κ σε λιγο γαλακτογωγες τροφες.καλο ειναι να μιλησεις κ με συμβουλο θηλασμου μηπως παρεις κτ για αυξηση παραγωγης,μαγια η καποιο τσαι θηλασμου.η αν χρειαζεται να χρησιμοποιησεις θηλαστρο(αν θες να μπεις σε αυτην τη διαδικασια)

ποσο ξενο δινεις;για να το κοψεις σταδιακα,ωστε να εισαι σιγουρη οτι το μωρο τρωει κ οτι θα αυξηθει η παραγωγη,μπορεις να κοβεις ενα μπουκαλι ανα 3-4μερες.δλδ αν δινεις 8μπουκαλια ξενο θα δινεις 7 για 3-4μερες,μετα 6 για αλλες 3-4κοκ.προσπαθησε να βρεις πιο μπουκαλι φαινεται πιο ευκολο να κοπει,πχ το πρωι αφου θηλασει να βγειτε βολτα ωστε να ξεχαστει το μωρο(εφοσον εχει φαει κ δ πειναει),η απογευμα πχ που ειναι ο αντρας σου σπιτι κ εχεις βοηθεια

αλλος τροπος ειναι ειναι να μειωνεις μονο 10μλ απο καθε μπουκαλι.δλδ συνεχιζεις με τα 8πχ που δινεις αλλα αντι για 90μλ που κανεις για 3-4μερες κανεις 80μλ,μετα για 3-4 70κοκ

γαλακτογωγες τροφες:αμυγδαλα-αμυγδαλογαλα,νερο-γαλα καρυδας,μαραθοσπορος,τριγωννελα,λιναροσπορος,γλυκανισος,βασιλικος,κριθαρι,παντζαρι,γαιδουραγκαθο,μαγια μπυρας,κυμινο,καροτο,καλεντουλα,χαμομηλι,ραδικια,σκορδο,τζιντζερ,πρασινη παπαγια,βαλσαμο λεμονιου,μαντζουρανα,τσουκνιδα,βρωμη-αχυρο βρωμης,βατομουρα-σμεουρα,σπιρουλινα,γλυκοπατατα,ανηθος κ σκουρα πρασινα φυλλωδη λαχανικα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!! Χίλια ευχαριστώ για τις συμβουλές. Είναι πολύτιμες .

θηλαζω μισή ώρα κάθε φορά , μετά δίνω 100 ml ξένο . Μέσα στην ημέρα το ξένο είναι περίπου 600 ml .

Από πάνες 8 την ημέρα με πόλυ ποσότητα ούρων .

απο βάρος γεννήθηκε 2300 και τώρα είναι 7 εβδομάδων 4300.

πιπιλα έχω προσπαθήσει αλλά δεν την παίρνει. Αν την πάρει την κρατάει το πολύ πέντε λεπτά .

καθε 3 ώρες τρώει , εκτός από το βράδυ που το έχει κάνει 4 ώρες . Γενικά την αφήνω να ζητήσει φαΐ μονή της. 

Καθε φορά δίνω το ένα στήθος . Έτσι νόμιζα ... πρέπει να δίνω και τα δυο;

δεν περιμένω ότι θα καταφέρω αποκλειστικό θηλασμό , θέλω όμως να αυξήσω το δικό μου .

πως καταλαβαίνεις ότι το παιδί παίρνει γάλα από εσένα; Καταλαβαίνω τώρα αυτό που λένε γεμίζει κ αδειάζει το στήθος κ όταν βγει από το στήθος το πατάω κ βγάζει. Και όταν έχω ώρα να θηλάζω βγάζει μόνο του γάλα. 

Link to comment
Share on other sites

στη μιση ωρα σταματαει το μωρο απο μονο;αν προαφερεις κ το αλλο δ θα πιει;

δ ειναι στανταρ,καθε ζευγος μαμας-μωρου ειναι διαφορετικο,αλλα θηλαζουν καθε φορα κ απο τα δυο,αλλα απο το ενα καθε φορα.δ υπαρχει σωστο κ λαθος.αλλα εφοσον θες να αυξησεις παραγωγη καλο ειναι να προσφερεις κ τα δυο.κ οι συχνες εναλλαγες βοηθανε την αυξηση,οπως κ το πιπιλισμα

δοκιμασε να μειωσεις ενα μπουκαλι καθε 3-4μερες,η λιγα μλ,κ πιστευω οτι μπορεις να τα καταφερεις.ειναι μικρο το μωρο σου οποτε εχεις πιθανοτητες

καλο ειναι που την αφηνεις να ζητησει μονη,αλλα σε πρωτη φαση που θες να αυξησεις την παραγωγη δ ειναι κακο να προσφερεις κ ανα διωρο τη μερα.θελουμε τουλ 8θηλασμους τη μερα,αν οχι κ περισσοτερους

οσο το μωρο θηλαζει καταλαβαινεις αν πινει η απλα πιπιλα γτ κουνιεται διαφορετικα το πηγουνακι,ακουγεται να καταπινει,ισως εσυ νιωθεις να διψας.για να ξερεις γενικα οτι το μωρο τρεφεται επαρκως με θηλασμο αρκει να βρεχει πανες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι στη μισή ώρα το σταματάω εγώ .

απο τις πάνες δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί πίνει κ το ξένο.

με πιάνει δίψα κ το μωρό φαίνεται να καταπίνει . Απλά μετά από λίγο σαν να νανουριζεται και κλείνει τα μάτια είναι σαν να κοιμάται και πίνει . Με το μπιμπερό πίνει κ στο τέλος που έχει χορτάσει κλείνει τα μάτια σαν να κοιμάται .

Link to comment
Share on other sites

μην το σταματας,αφησε το να θηλασει οση ωρα θελει,κ προσφερε μετα κ το δευτερο στηθος

αυτο με τις πανες ισχυει γενικα δλδ τωρα με βαση τις πανες κ το βαρος μια χαρα τρωει το μωρο.οσο μειωνεις το ξενο σιγα σιγα,κ αφηνεις το μωρο να θηλαζει οποτε κ οσο θελει,εξακολουθεις να ελεγχεις πανες

με τον θηλασμο δυστυχως δ υπαρχει τροπος να ξερεις ποσο ηπιε,εκτος απο το να βρεχει αρκετες πανες

ενα μωρο που αφηνει ευχαριστημενο το στηθος κ κοιμαται ειναι χορτατο

παρατηρησε να δεις τα χερακια του.συνηθως στην αρχη που πινουν εχουν κλειστες μπουνιτσες,οσο χορταινουν ο χαλαρωνουν ανοιγουν κ τα χερακια(ετσι λενε)

ειναι λογικο να νανουριζεται στο θηλασμο.εφοσον ομως συνεχιζει να καταπινει δ υπαρχει θεμα.αν το περνει γρηγορα ο υπνος κ δ εχει πιει αρκετα τοτε να το πειραζεις λιγο να το ξυπνας για να συνεχισει

μπορεις να βοηθας το μωρο με μαλαξεις την ωρα του θηλασμου,κατεβαινει πιο γρηγορα το γαλα.κ να δοκιμαζεις διαφορες στασεις θηλασμου,αδειαζει καλυτερα το στηθος

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Maria• είπε:

Όχι στη μισή ώρα το σταματάω εγώ .

απο τις πάνες δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί πίνει κ το ξένο.

με πιάνει δίψα κ το μωρό φαίνεται να καταπίνει . Απλά μετά από λίγο σαν να νανουριζεται και κλείνει τα μάτια είναι σαν να κοιμάται και πίνει . Με το μπιμπερό πίνει κ στο τέλος που έχει χορτάσει κλείνει τα μάτια σαν να κοιμάται .

Παρατήρησε κάθε ποτε κάνει κατάποση. Παρατήρησε το πηγουνακι του. Στη θηλαστικη κίνηση κουνιέται γρήγορα όταν όμως κάνει κατάποση το πηγούνι κάνει μια παύση χαμηλά. Ή μπορείς να ακούσεις τον ήχο της κατάποσης(θέλει πλήρη ησυχία για να τον ακουσεις) αν το μωρό σου κάνει λίγες θηλαστικες κινήσεις και μετά βλέπεις κατάποση τοτε έχεις γάλα και το μωρό τρέφεται! άστο να φάει όσο θέλει. Αν πάλι κάνει πολλές θηλαστικες κινήσεις για να καταφέρει μια κατάποση τοτε βοηθά κι εσύ το στήθος όπως λεει και ο @vikib με μαλάξεις.  Κάνε καθοδικες κινήσεις με τα δάκτυλα ή ζουμπα το στήθος σου. Εγώ επειδή κάνω πάρα πολλούς θηλασμους και κάποια στιγμή στερευω από γάλα βάζω ζεστό νερό στο στήθος και κάνω μαλάξεις. Δοκίμασε το κι αυτό. Πάντα κατεβαίνει γάλα σε μένα έστω και λίγο.

Τώρα για να αυξήσεις την παραγωγή σου το μόνο σίγουρο που πρέπει να κάνεις είναι να βάζεις το μωρό συνέχεια στο στήθος!! Και οσα σου έγραψε η Βίκυ πιο πάνω. Ξεκινά να κόβεις σταδιακά μπουκάλι ή 30ml ανά κάποια γεύματα. Μη διακοπτεις εσύ τον θηλασμό. Ασε το μωρό να αφήσει στήθος. Κι όταν αφήσει σήκωσε το να ρευτει και ξανά πρόσφερε στήθος κι αν δε θέλει τότε δώσε μπουκάλι αν καταλαβαίνεις ότι πεινάει.

@vikib δλδ και το πιπίλισμα βοηθάει στον παραγωγη;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα το παρατηρήσω , δεν το είχα δει ποτέ , μου είχαν πει να βλέπω το πιγούνι του αν κουνιέται κ στο αυτί του δίπλα αν κουνιέται . Θα την βοηθήσω κ με μαλακτικες κινήσεις , τα ζεστά επιθέματα τα βάζεις σε κάθε θηλασμό; Η μόνο όταν έχεις θηλάσει πολύ ;

Γενικά είναι λαιμαργη κ με το μπουκάλι. Όταν πεινάει πολύ όπως πχ το πρωί ρουφάει λαίμαργα και την ώρα που θηλάζει γκρινιάζει κ μετά από πέντε λεπτά το αφήνει. Και για να φτάσουμε το μισάωρο τη ζορίζω . Όταν την πιάσω στη διαρκείς της μέρας από την αρχή που πεινάει πριν κλάψει θηλάζει αρκετή ώρα, εγώ την έβγαζα στο μισάωρο γιατί νόμιζα ότι έφτανε.

Έχω ξεκινήσει από χθες κ την αφήνω παραπάνω ώρα , θα της κόψω κ σιγά σιγά τα ml .

Βρήκα κάποιες βιταμίνες με μαγιά Μπύρας να πάρω μήπως βοηθήσει.

δεν είχα ενημερωθεί η διαβάσει τι πρέπει να κάνω με το θηλασμό γιατί είχα πολύ πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη . Με βοήθησαν όσο μπορούσαν και ήταν πολύ καλές οι κοπέλες στη ΜΕΝΝ αλλά πέρα από αυτό δεν είχα κάποια βοήθεια.

εσυ θηλαζεις καιρό; Βλέπω κοπέλες μέχρι και 1-2 χρόνια που θηλάζουν . 

Εχεις κάνει κάποια πληγή στη θηλή; Εμένα μόνο στη μια από την αρχή έκανε μια απότομη κίνηση προς τα πίσω κ άνοιξε μια πληγή . Βάζω την purelan αλλά δεν έχει περάσει ακόμα. Ρώτησα τον παιδίατρο που είναι πολύ βοηθητικός με το θηλασμό κ μου έδωσε μια άλλη κρέμα. Εσυ τι βάζεις για τις πληγές;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όχι δεν θηλάζω καιρό. Είναι 55 ημερών περίπου το μωρό μου. Η Βίκυ θηλάζει καιρό!

Το μωρό όταν πεινάει πολύ και κλαίει λογικό να μη θέλει το στήθος και προτιμά το μπουκάλι γιατί εκεί δε ζορίζεται. Του έρχεται το γάλα από μόνο του... αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να την ταΐζεις πριν κλάψει. Εγώ τον ταιζω με το που δείξει λίγη ανησυχία. Γενικά ο θηλασμός για τις περισσότερες κοπέλες οι πρώτοι μήνες δεν είναι εύκολοι. Εγώ θηλάζω πααααρα πολλές ώρες. Νομίζω όλη μέρα αυτο κάνουμε άντε να κοιμάται μισή ωρίτσα μετά από ωριαίους ή ακόμα και διωρους συνεχόμενους θηλασμους. Θα μου πεις "μα θηλάζει τόσες ωρες;" όχι θηλάζει κοιμάται λίγο στο στήθος ξανα θηλάζει πιπιλαει κτλ. Όμως φτιάχνεις παραγωγή έτσι.  

Μαλάξεις κάνω κι εγώ οταν μετά από κάποια ώρα το γάλα δεν τρέχει άφθονο και ζεστές κομπρεσες / ζεστά ντουζ κάνω μετά από πολυωρους θηλασμούς.

Πληγές δεν έκανα. Παρά μόνο στις αρχές. Φρόντισε να βάζεις το μωρό σωστά στο στήθος. Πρέπει να πιάνει θηλή και θηλεα αλω. Τσέκαρε βιντεάκια στο YouTube. Εύκολο είναι απλά πρέπει να πάρεις το κολάι.

Πάντως αν δες να το πας για αποκλειστικό θηλασμό πρέπει τον πρώτο καιρό να αφήνεις το μωρό να θηλάζει πολύ. Έχεις την υπομονη;

Δινε πρώτα το ένα στήθος όταν το αφήσει σήκωσε την αστην να ρευτει και ξανά δώσε το ίδιο στήθος (βοηθά με μαλάξεις να κατέβει γάλα) αν δεν το θέλει άλλο το στήθος αυτό δώσε το άλλο και κάνε το ίδιο.  Θέλει πολύ υπομονηηηη

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ναι φαρμακοτριφτενα κ το πιπιλισμα βοηθαει στην αυξηση της παραγωγης,ειδικα σε πολυ μικρα μωρακια η περιοδους αλματων

εγω οσα σου λεω μαρια ειναι καθαρα απο θεμα εμπειριας.γι αυτο οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες.πχ δ εχω εμπειρια απο αντληση.δ εχω σπουδασει κτ σχετικο.οτι εχω διαβασει στο βιβλιο της πατσουρου,στα αρθρα του παπαβεντση,στο parents.org κ στο mitrikosthilasmos.κ η πρακτικη μου με δυο χρονια θηλασμου στην κορη μου κ 20μηνες τωρα με τον γιο μου

εγω πληγες δ εκανα,αν εξαιρεσουμε την ταλαιπωρια των θηλων το πρωτο διμηνο στο πρωτο παιδι.μονο πουρελαν εβαζα που δ θελει ξεβγαλμα(μετα ειχα καντιντα που θελει αλλη αντιμετωπιση)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Εγώ όχι δεν θηλάζω καιρό. Είναι 55 ημερών περίπου το μωρό μου. Η Βίκυ θηλάζει καιρό!

Το μωρό όταν πεινάει πολύ και κλαίει λογικό να μη θέλει το στήθος και προτιμά το μπουκάλι γιατί εκεί δε ζορίζεται. Του έρχεται το γάλα από μόνο του... αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να την ταΐζεις πριν κλάψει. Εγώ τον ταιζω με το που δείξει λίγη ανησυχία. Γενικά ο θηλασμός για τις περισσότερες κοπέλες οι πρώτοι μήνες δεν είναι εύκολοι. Εγώ θηλάζω πααααρα πολλές ώρες. Νομίζω όλη μέρα αυτο κάνουμε άντε να κοιμάται μισή ωρίτσα μετά από ωριαίους ή ακόμα και διωρους συνεχόμενους θηλασμους. Θα μου πεις "μα θηλάζει τόσες ωρες;" όχι θηλάζει κοιμάται λίγο στο στήθος ξανα θηλάζει πιπιλαει κτλ. Όμως φτιάχνεις παραγωγή έτσι.  

Μαλάξεις κάνω κι εγώ οταν μετά από κάποια ώρα το γάλα δεν τρέχει άφθονο και ζεστές κομπρεσες / ζεστά ντουζ κάνω μετά από πολυωρους θηλασμούς.

Πληγές δεν έκανα. Παρά μόνο στις αρχές. Φρόντισε να βάζεις το μωρό σωστά στο στήθος. Πρέπει να πιάνει θηλή και θηλεα αλω. Τσέκαρε βιντεάκια στο YouTube. Εύκολο είναι απλά πρέπει να πάρεις το κολάι.

Πάντως αν δες να το πας για αποκλειστικό θηλασμό πρέπει τον πρώτο καιρό να αφήνεις το μωρό να θηλάζει πολύ. Έχεις την υπομονη;

Δινε πρώτα το ένα στήθος όταν το αφήσει σήκωσε την αστην να ρευτει και ξανά δώσε το ίδιο στήθος (βοηθά με μαλάξεις να κατέβει γάλα) αν δεν το θέλει άλλο το στήθος αυτό δώσε το άλλο και κάνε το ίδιο.  Θέλει πολύ υπομονηηηη

Να σου ζήσει !!! Να τον δεις όπως επιθυμείς!! Γεννήσαμε πολύ κοντά εγώ 23/05 .

θελει πολύ υπομονή ναι το ξέρω , δεν είμαι τόσο αισιόδοξη δεν περιμένω να κάνω αποκλειστικό θηλασμό αλλά να δίνω όσο γίνετε περισσότερο . Στην αρχή το μωρό μόλις πήρε το μπουκάλι δεν το ήθελε καθόλου το στήθος . Έσπρωχνε έκλαιγε  , μια φορά πάλευα 45 λεπτά για να το πιάσει , πολύς ιδρώτας αλλά δεν της δίνω μπουκάλι αν δεν θηλάσει πρώτα .

θα ψάξω στο YouTube να δω βιντεάκια .

υπομονη έχω , αφού είμαι σπίτι δεν δουλεύω τώρα θέλω να κάνω ότι καλύτερο για τη Μπέμπα.

Βίκη μου αυτά που μου λέτε είναι πολύτιμα για εμένα και είναι καλύτερα από κάποιον που τα έχει σπουδάσει γιατί εσείς τα έχετε κανει στη πράξη και έχετε εμπειρία . Η θεωρία είναι καλή αλλά πολλές φορές δεν είναι εφικτή ...

ειμαι μέλος σε μια ομάδα θηλασμού που γράφουν κοπέλες από Αμερική κ πολλά μέρη του κόσμου. Σε πολλές χώρες έχουν βοήθεια και υποστήριξη . Στην περίπτωση τη δίκη μου δεν είχα .

 

Link to comment
Share on other sites

πραγματι οσο διαβασμενη κ να εισαι αν δ εχεις υποστηριξη ειναι πολυ δυσκολο

αλλα πρεπει να εχεις λιγο εμπιστοσυνη στο σωμα σου.μεγαλωσε ενα μωρο για 9μηνες,πιστεψε οτι μπορεις να το θρεψεις κ αποκλειστικα,γτ οχι;

ναι ειναι αρκετο το ξενο που δινεις,αλλα αν θηλαζεις χωρις ρολοι κ μειωνεις σταδιακα το ξενο,θα τα καταφερεις

αν θες υπαρχει κ η επιλογη να νοικιασεις νοσοκομειακο θηλαστρο κ να κανεις αντλησεις 8/μερα,ετσι θα δωσεις σημα στο στηθος οτι χρειαζεσαι παραπανω γαλα πιο γρηγορα.θα μπορεις να δινεις κ σαν συμπληρωμα μητρικο

σε πολλες πολεις υπαρχουν παιδιατροι πιστοποιημενοι συμβουλοι θηλασμου,η ο συλλογος θηλασμου lll που μπορεις να απευθυνθεις για συμβουλες κ υποστηριξη

επισης τηλεφωνικα στη φαιναρετη κ στη γραμμη θηλασμου αλκυονη 10525

Link to comment
Share on other sites

@maria* μου,  κι εγώ τα ίδια πέρασα. Ξεκίνησαν τα λάθη από το μαιευτήριο. Το μωρό μου είχε μπει την μενν μου έφεραν θήλαστρο μετά από μια μέρα μου έδειξαν λάθος τρόπο..μου το έβαλαν κατευθείαν στις γρήγορες στροφές και σακατεψα το στήθος μου. Μου το έφερναν 3 φορές την ημέρα ενώ έπρεπε ανά 2ωρες. Εγώ όλα αυτά δεν τα ήξερα. Μετά άρχισα να ψάχνομαι. Όταν γύρισα σπίτι φώναξα σύμβουλο. Κι εγώ έδινα συμπλήρωμα στο μωρο σε κάθε του γεύμα. Και στις αρχές πεινούσε ανά 40' παρ' όλο που έπαιρνε και από εμένα και μπουκάλι. Οποτε καταλαβαινεις πόσο συμπλήρωμα έπαιρνε. Απλά εγώ του το έδινα με άλλο τρόπο. Οχι με μπιμπερό. Σταδιακά και με πάρα πάρα πολλούς θηλασμους έφτασα στο σήμερα που μπουκάλι παίρνει μια φορά το βράδυ που τον ταιζει ο άντρας μου για να κοιμηθώ και άντε αν θα του δώσω άλλη μια φορά μέσα στη μέρα σπάνια αν δω ότι πεινάει πολύ. Θα το σταματήσω κι αυτό σύντομα όμως.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως εισαι κοντά στη γέννα και άμα έχεις υπομονή μπορείς να το καταφέρεις. Δίνεις πολύ ξένο. Πρέπει να ξεκινήσεις να μειώνεις σιγά σιγά και να κρατάς το μωρό πολύ ώρα στο στήθος.

Σ'ευχαριστώ πολύ και για τις ευχές κι εσένα γερό να ναι Το μωρό σου και να απολαύσετε άπειρους θηλασμους! 

Βρε συ @vikib αυτοί οι ατελειωτοι θηλασμοι περίπου πότε σταματανε; με το που μπουν οι στερεές; ή πιο πριν; προς το παρόν ο δικός μου μόνο το βράδυ κάνει έναν 4ωρο με 5ωρο ύπνο (και αυτό με δικό μου γάλα ) μετά παίρνει ένα μπουκάλι ξένο και κοιμάται το πολύ 2ωρο. Μετά καθοοολου όλο βυζι είμαστε!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

δ ειναι στανταρ.πχ η κορη μου μεχρι 1,5χρ ξυπνουσε ανα τριωρο τη νυχτα,κ επινε παντα.ο μικρος απο νωρις κανει κτ 5-6ωρα απλα ειχαμε κ τα ασχημα βραδια.πλεον κοιμαται σχεδον σερι

μεσα στη μερα παλι εξαρταται .η μεγαλη κολλημενη μεχρι τον χρονο.ο μικρος μονο για πεινα,εξω σπανια ζητουσε κ μωρο,ξεχνιοταν.ενα υποτυπωδες προγραμμα το εχουν στο τριμηνο

μαραθωνιο δ μου κανανε.αλλα σιγουρα η μεγαλη το πρωτο διμηνο μπορει να θηλαζε κ 2ωρες.ο μικρος,κτ μεσημερια με αλμα ηθελε να πιπιλαει συνεχεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...