Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Έχω αγχωθεί πάλι γιατί έκανα κάτι εξετάσεις θρόμβο φιλίας και ενώ όλες είναι καλες βγήκε ένα PAI-1 4G/4G που ενώ στα αλλά λέει φυσιολογικός γονότυπος σε αυτό δεν λέει. Ξέρει κάποια κοπέλα τι είναι αυτό; Είμαι  7η βδομάδα και αντιπηκτικές δεν κάνω ούτε ασπιρίνη παίρνω.. Σήμερα το ιατρείο είναι κλειστό όποτε αύριο θα επικοινωνήσουν μαζί μου και έχω αγχωθεί.. 

Recommended Posts

πρίν από 47 λεπτά , vikib είπε:

δ ειναι στανταρ.πχ η κορη μου μεχρι 1,5χρ ξυπνουσε ανα τριωρο τη νυχτα,κ επινε παντα.ο μικρος απο νωρις κανει κτ 5-6ωρα απλα ειχαμε κ τα ασχημα βραδια.πλεον κοιμαται σχεδον σερι

μεσα στη μερα παλι εξαρταται .η μεγαλη κολλημενη μεχρι τον χρονο.ο μικρος μονο για πεινα,εξω σπανια ζητουσε κ μωρο,ξεχνιοταν.ενα υποτυπωδες προγραμμα το εχουν στο τριμηνο

μαραθωνιο δ μου κανανε.αλλα σιγουρα η μεγαλη το πρωτο διμηνο μπορει να θηλαζε κ 2ωρες.ο μικρος,κτ μεσημερια με αλμα ηθελε να πιπιλαει συνεχεια

Πρέπει να περνάμε αλμα εμείς τώρα. Ειναι κολλημενος πάνω μου. Αν τον αφήσω ουρλιάζει. Ηρεμεί με στήθος κοιμάται ελάχιστα μόνο πάνω μου και ξανά μετά ουρλιάζει. Και στο στήθος κάποιες φορές πιπιλαει και βογκαει ολόκληρος ή χτυπιέται...

Η κόρη σου που λες ότι ήταν κολλημένη στο στήθος ένα χρόνο ρ μπεις ότι κάνατε πάρα πολλούς θηλασμους; εγώ περιμένω τουλάχιστον και μέσα στη μέρα να κάνουμε μια διακοπή ενός διωρου. Προς το παρόν δεν έχει γίνει ακόμα. 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αυτο το να θηλαζει πανω απο μιση ωρα μετα διμηνο η αληθεια ειναι οτι αρχισε να ελαττωνεται.πχ μπορει να το εκανε στον μεσημεριανο υπνο.αλλα εκανε πανω απο 8θηλασμους μεχρι κ τον χρονο

κανενα απο τα δυο δ κοιμοταν πανω μου,αλλα απαραιτητα διπλα μου στο κρεβατι

σιγουρα στο τριμηνο εκανε 1,5-2ωρες διαλλειμμα απο θηλασμο σε θηλασμο

με τον μαρσιπο τα καταφερνεις;

Link to comment
Share on other sites

@vikib Ναι έχω τον mei tai και πολλές φορές θηλάζει με μάρσιπο για να κάνω καμία δουλειά. Αυτό όμως δεν θα το αντέξω για πολύ ακόμα. Τώρα είναι 5.500κιλα ειναι ελαφρύς  . Μωρέ όταν θα κάνει 2ωρα με 3ωρα διαλείμματα και την ημέρα εγώ θα ανοίξω σαμπάνιες!!! 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλο κουραγιο στις μανουλες που προσπαθουν. Εγω ειχα διδυμα 36 εβδ 2270 κ 2500 ο μικρός ειχε μπει κ θερμοκοιτιδα. Ξεκινησαμε με μικτο. Εδινα κ εγω πρωτα μπουκαλι κ μετα στηθος ενα ενα γτ  Ετσι μ ειπαν. Μετα αρχισα ν κανω το αντιθετο. Η παιδιατρος μου με ενθαρρυνε να βαλω κ τα δυο ταυτόχρονα κ καποια στιγμη το καναμε ομολογω πως ειδα αυξηση παραγωγης (ελαχιστη τοτε αλλα κατι ηταν!) επειδη αλλαζαμε πολλα γαλατα γτ ταλαιπωρηθηκαν με εμετους πεταχτους πονους γκρινια κ αγχος γτ δν έτρωγαν πολυ απ τ μπουκαλι ηταν λιγη η ποσοτητα κ δν ειχα πολλες πανες κ δν βαζαμε ικανοποιητικο βαρος καποια στιγμη στο. Διμηνο απλα ειπα δεν ειναι δυνατον ειμαστε φτιαγμενοι για αυτο κανονικα θα κανω οτι νομιζω εγω σωστο παρολο π φοβομουν παρα πολυ μην χασουν βαρος. Απλα τα πηρα ολη την ημερα στο στηθος ταυτοχρονα κ τα αλλαζα μεριες  π κ π το μπουκαλι το προσφερα στ 3ωρο εκτος αν κοιμοντουσαν. Στ στηθος τα ειχα κ κοιμισμενα απλα τα πειραζα απαλα ν πιπιλανε. Οταν εδινα μπουκαλι εκανα. Κ λιγη αντληση στ μικρη ταχυτητα παντα (συνηθως μεσημερι η βραδυ π ειχα ανθρωπο). Οσο πηγαινε πιναν κ λιγοτερο απ τ μπουκαλι ο μικρος σιγα σιγα δεν το ηθελε κ νευριαζε. Με το καιρο κ αφου τα ζυγιζα καθε μερα κ ερχοταν κ η παιδιατρος μια κ δυο τη βδομαδα κ τα ζυγιζε γτ φοβομασταν γ τ βαρος επιναν τ πρωι μπουκαλι κ τ βραδυ μετα μονο το βραδυ ομως αρχισαν να γκρινιαζουν στο μπουκαλι τ βραδινο παρα πολυ πρπ 1μιση εβδομαδα τα εδινα τ βραδυ μπουκαλι κ εκανα αντληση μια μερα π. Ο μικρος δ επινε μ τπτ τ μπουκαλι τον πηρα στ στηθος κ στ αλλο στηθος εκανα αντληση ταυτοχρονα γτ η μικρη ταιζοταν κ νυσταζαμε οοολοι κ εκεινη τ φορα ειδα περισσοτερη ποσοτητα. Κανα δυο μερες μετα απο καθαρη κουραση ολων τα πηρα κ τα δυο στ στηθος κ δν τα εδωσα μπουκαλι κ αν πεινασουν λεω πεινασαν θα τ δωσω τ πρωι. Ε κ δν τα ξαναδωσα ουτε τ πρωι τ ηθελαν. Στην αρχη (στο διμηνο π ξεκινησα) που τα εβαζα ολη τη μερα κ τ νυχτα στ στήθος κ εκανα αντλησεις οταν προσφερα μπουκαλι πονουσαν οι θηλες μου κ τ στήθος οποτε μετα τις αντλησεις εβαζα κατι σαν τζελ παγοκυστες-θερμοφορες γ τ στηθος κρυες γ λιγο κ πριν το θηλασμο ζεστες γ λιγο η ντουζ χλιαροζεστο. Αυτα δουλεψαν σ εμενα. Κ βαζαμε παρα πολυ καλο βαρος μετα το εξαμηνο αγχωθηκαμε παλι γτ βαζαμε τροφες σταδιακα κ εκει τ εχασα παλι γτ με αγχωσαν οτι δ εχω γαλα κ πεινανε κ βλακειες πιεσα τη μικρη  καποιεςγτ μερες γτ εκεινη  ηταν πιο ελαφρια τοτε ν φαει με το ζορι ειναι μεγα λαθος αυτο (ακομη  κ τωρα δν εχει στοπ η μικρη δ ξερει οτι χορτασε κ μπορει αν παραφαει να ξερασει!) τελικα τους εγραψα κ εβαλα ξανα. Πρωτο το θηλασμο κ αν φανε λεω φαγανε γτ ειχα αναγκαστει ν μη τ θηλαζω γ ν φανε. Ε αρχισε να ειναι οκ τ βαρος κ σιγα σιγα αυξηθηκε κ τ φαγητο καποια στιγμη. Αυτο π καταλαβα ειναι οτι θελει αυτοπεποίθηση παρακολουθηση βαρος πανες κλπ κ υπομονη. Εμεις 22 μηνων θηλαζουμε ακομη κ ο μικρος μου τωρα αρχισε ν πινει νερο κ αυτο μονο αν κουραστει παιζει ρολο κ η διατροφη π κανω τρ γτ εκοψα τα λιπαρα που τοσο καιρο ετρωγα παρα πολυ κ φαινεται αρχισε ν διψαει :)

Να χαιρεστε τα μπεμπακια σας!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

@vikib Ναι έχω τον mei tai και πολλές φορές θηλάζει με μάρσιπο για να κάνω καμία δουλειά. Αυτό όμως δεν θα το αντέξω για πολύ ακόμα. Τώρα είναι 5.500κιλα ειναι ελαφρύς  . Μωρέ όταν θα κάνει 2ωρα με 3ωρα διαλείμματα και την ημέρα εγώ θα ανοίξω σαμπάνιες!!! 

τωρα αρχισα να το ψαχνω κ με τους μαρσιπους.αν σε βολευει πανε ν.ιωνια στο ecoslings εχει μαρσιπους με κλιπς αλλα εργονομικους

φυσικα απο ιντερνετ κ εξωτερικο υπαρχουν κ αλλοι πολλοι,απλα εκει μπορεις να δεις καποιους απο κοντα

@exwduomuatika μπραβο σου!ο θηλασμος στην αρχη ειναι δυσκολος κ θελει πολυ επιμονη κ υπομονη,κ φυσικα υποστηρικτικο περιβαλλον.προσωπικα δυσκολες περιπτωσεις,μετα απο μενν,προωροτητα,διδυμα με βοηθησαν παρα πολυ να σκεφτομαι οτι αφου τα καταφεραν  θα τα καταφερω κ εγω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@exwduomuatika μπράβο κορίτσι! !! Σε θαυμάζω. Όλες τις μαμάδες που κατάφεραν με δίδυμα αποκλειστικό θηλασμό τις θαυμάζω. Όντως οι πρώτοι μήνες είναι πολύ δύσκολοι. Ειδικά για γυναίκες που δεν ξεκίνησαν σωστά όπως εγώ και έδωσαν και μπουκάλι. Έχω φίλη που από την αρχή θηλαζε ανά 4 ώρες το μωρό ήταν πάντα χορτάτο και το στήθος της φίλης μου πάντα όπως πρέπει. Εγώ από την άλλη θηλάζω 18 ώρες την ημέρα χωρίς υπερβολή και δυστυχώς δεν έχω και καθόλου βοήθεια. Μόνο ο άντρας μου βοηθάει όσο μπορεί αλλά λείπει όλη μέρα γυρίζει στις 9 το βράδυ.

@vikib θα το κοιτάξω!

Πότε περίπου γίνεται εδραίωση του θηλασμού κοριτσια; και το καταλαβαίνουμε ότι πλέον δεν ξεχυλιζει γάλα και το στήθος αρχίζει να παίρνει το μέγεθος που είχαμε προ εγκυμοσυνης;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

το στηθος δ θα τρεχει,εκτος αν κανεις αρκετες ωρες να θηλασεις.αλλα δ θα μικρυνει τωρα,μετα τις στερεες ισως,αλλα κ παλι εμενα ειναι μεγαλυτερο.ισως μετα το τελος του θηλασμου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημερα ειμαι νεα μαμα κ θελω τη βοηθεια σας γεννησα πολυ προωρα στις 25 εβδομαδες διδυμα κοριτσακια το εναομως δυστυχως δε τα καταφερε κ το αλλο ειναι στην εντατικη παλευει για να ζήσει! Εγω βγαζω απο την τριτη μερα γαλα με θυλαστρο βγαζω περιπου 50ml απο το καθε στηθος τη φορα καθε τρεις ωρες απλα παρατηρησα οτι εχθες το βραδυ δεν ειχα τοση μεγαλη ροη εβγαλα απο το ενα μονο 10ml κ απο το αλλο 20ml κ το στηθος μου ηταν σχετικα μαλακο δεν ειχα αυτο το πρηξιμο των πρωτων ημερων ειναι φυσιολογικο? Το πρωι βεβαια παροτι το στηθος ηταν μαλακο εβγαλα κανονικα κ απο ταδυο παλι 100ml φοβαμαι μηπως επειδη βγαζω μονο με το θηλαστρο μειωθει η παραγωγη κ δε θελω γιατι ισως το χρειαστει το μωρακι μου κ θα το εχει πολυ αναγκη


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Vasoth. είπε:

Καλημερα ειμαι νεα μαμα κ θελω τη βοηθεια σας γεννησα πολυ προωρα στις 25 εβδομαδες διδυμα κοριτσακια το εναομως δυστυχως δε τα καταφερε κ το αλλο ειναι στην εντατικη παλευει για να ζήσει! Εγω βγαζω απο την τριτη μερα γαλα με θυλαστρο βγαζω περιπου 50ml απο το καθε στηθος τη φορα καθε τρεις ωρες απλα παρατηρησα οτι εχθες το βραδυ δεν ειχα τοση μεγαλη ροη εβγαλα απο το ενα μονο 10ml κ απο το αλλο 20ml κ το στηθος μου ηταν σχετικα μαλακο δεν ειχα αυτο το πρηξιμο των πρωτων ημερων ειναι φυσιολογικο? Το πρωι βεβαια παροτι το στηθος ηταν μαλακο εβγαλα κανονικα κ απο ταδυο παλι 100ml φοβαμαι μηπως επειδη βγαζω μονο με το θηλαστρο μειωθει η παραγωγη κ δε θελω γιατι ισως το χρειαστει το μωρακι μου κ θα το εχει πολυ αναγκη

Βάσω μου για πες μου λίγο ποιο θηλαστρο χρησιμοποιείς?? Κ πόσες φορές την ημέρα βγάζεις κ πόση ώρα διαρκεί ο κάθε "θηλασμός"?? Εγώ έβγαζα με το θηλαστρο όταν η μικρή μου ήταν στη ΜΕΝΝ κ συνέχισα να βγάζω για 1 χρόνο. Αυτό που πρέπει να κάνεις αν δεν το κάνεις ήδη είναι να νοικιάσεις νοσοκομειακό θηλαστρο της medela η της ameda. Επιπλέον πρέπει να βγάζεις 8 φορές την ημέρα δλδ ανά 3 ώρες ( η ώρα μετράει απ' τη στιγμή που ξεκινάς όχι απ' την στιγμή που τελειώνεις) κ να διαρκεί 40 λεπτά (20λεπτα απ' το κάθε στήθος). Μπορείς να το κάνεις εναλλάξ 10 λεπτά απ' το 1, 10 απ' το άλλο κ ξανά απ' την αρχή. Κ να ξυπνάς κ το βράδυ για να βγάλεις. Κοπέλες που έβγαζαν μόνο την ημέρα στο δίμηνο τους είχε κοπεί το γάλα. Μετά να πίνεις πολλά υγρά κ βοηθάει κ η μαγιά μπύρας. Ότι χρειαστείς να Μ πεις

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , mama16 είπε:

Βάσω μου για πες μου λίγο ποιο θηλαστρο χρησιμοποιείς?? Κ πόσες φορές την ημέρα βγάζεις κ πόση ώρα διαρκεί ο κάθε "θηλασμός"?? Εγώ έβγαζα με το θηλαστρο όταν η μικρή μου ήταν στη ΜΕΝΝ κ συνέχισα να βγάζω για 1 χρόνο. Αυτό που πρέπει να κάνεις αν δεν το κάνεις ήδη είναι να νοικιάσεις νοσοκομειακό θηλαστρο της medela η της ameda. Επιπλέον πρέπει να βγάζεις 8 φορές την ημέρα δλδ ανά 3 ώρες ( η ώρα μετράει απ' τη στιγμή που ξεκινάς όχι απ' την στιγμή που τελειώνεις) κ να διαρκεί 40 λεπτά (20λεπτα απ' το κάθε στήθος). Μπορείς να το κάνεις εναλλάξ 10 λεπτά απ' το 1, 10 απ' το άλλο κ ξανά απ' την αρχή. Κ να ξυπνάς κ το βράδυ για να βγάλεις. Κοπέλες που έβγαζαν μόνο την ημέρα στο δίμηνο τους είχε κοπεί το γάλα. Μετά να πίνεις πολλά υγρά κ βοηθάει κ η μαγιά μπύρας. Ότι χρειαστείς να Μ πεις

Της medela το νοσοκομειακο εχω βγαζω 8 φορες τη μερα απο 20-25 λεπτα το καθε στηθος βγαζω καθε τρεις ωρες κ τη νυχτα δε με πειράζει ξυπναω απλα κραταγα ωρα απο τη στιγμη που τελειωνα το θυλασμο κ θα δοκιμασω κ το εναλαξ ανα 10λεπτο που μου λες για να ειναι πιο ξεκουραστο.Σ ευχαριστω για τις συμβουλες οπου κ να εψαξα δεν υπαρχει ενημερωση για θηλασμο αποκλειστικά με θηλαστρο κ ειχα απογοητευθει δε θελω να το σταματησω απο τη στιγμη που εχω αρκετο γιατι ειναι πολυ σημαντικο για τη μικρη μου. Να σε ρωτησω κ κατι αλλο εχει σημασια απο ποιο στηθος ξεκιναμε?

  • Μου αρέσει 1

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Vasoth. είπε:

Της medela το νοσοκομειακο εχω βγαζω 8 φορες τη μερα απο 20-25 λεπτα το καθε στηθος βγαζω καθε τρεις ωρες κ τη νυχτα δε με πειράζει ξυπναω απλα κραταγα ωρα απο τη στιγμη που τελειωνα το θυλασμο κ θα δοκιμασω κ το εναλαξ ανα 10λεπτο που μου λες για να ειναι πιο ξεκουραστο.Σ ευχαριστω για τις συμβουλες οπου κ να εψαξα δεν υπαρχει ενημερωση για θηλασμο αποκλειστικά με θηλαστρο κ ειχα απογοητευθει δε θελω να το σταματησω απο τη στιγμη που εχω αρκετο γιατι ειναι πολυ σημαντικο για τη μικρη μου. Να σε ρωτησω κ κατι αλλο εχει σημασια απο ποιο στηθος ξεκιναμε?

Όχι δεν έχει σημασία εγώ ξεκινουσα πάντα απ' το ίδιο αλλά αν θες για καλύτερα να ξεκινάς με το αντίθετο από αυτο που ξεκίνησες στο προηγούμενο. Στη ΜΕΝΝ που είσαι δεν υπάρχει σύμβουλος θηλασμού για να ρωτήσεις?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Vasoth. είπε:

Της medela το νοσοκομειακο εχω βγαζω 8 φορες τη μερα απο 20-25 λεπτα το καθε στηθος βγαζω καθε τρεις ωρες κ τη νυχτα δε με πειράζει ξυπναω απλα κραταγα ωρα απο τη στιγμη που τελειωνα το θυλασμο κ θα δοκιμασω κ το εναλαξ ανα 10λεπτο που μου λες για να ειναι πιο ξεκουραστο.Σ ευχαριστω για τις συμβουλες οπου κ να εψαξα δεν υπαρχει ενημερωση για θηλασμο αποκλειστικά με θηλαστρο κ ειχα απογοητευθει δε θελω να το σταματησω απο τη στιγμη που εχω αρκετο γιατι ειναι πολυ σημαντικο για τη μικρη μου. Να σε ρωτησω κ κατι αλλο εχει σημασια απο ποιο στηθος ξεκιναμε?

Υπάρχει και η γραμμή υποστήριξης θηλασμού που μπορείς να πάρεις για οδηγίες αυτή θα σε βοηθήσουν καλύτερα μην σε μπερδεύουμε εμείς. Πάντως εμένα στο μαιευτήριο μου είπε η κοπέλα που ήταν υπεύθυνη θηλασμού να ξεκινάω από αυτό που τελείωσα πριν γιατί αν έχει μείνει λιπαρό γάλα να το πάρω και μετά το αλλο στήθος. Σε ποιο μαιευτήριο γέννησες μήπως μπορούν να σε βοηθήσουν και εκεί; 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , mama16 είπε:

Όχι δεν έχει σημασία εγώ ξεκινουσα πάντα απ' το ίδιο αλλά αν θες για καλύτερα να ξεκινάς με το αντίθετο από αυτο που ξεκίνησες στο προηγούμενο. Στη ΜΕΝΝ που είσαι δεν υπάρχει σύμβουλος θηλασμού για να ρωτήσεις?

Δε ξερω θα ρωτησω σημερα που θα πάω ευχαριστω

 

πρίν από 47 λεπτά , Alex. Arap είπε:

Υπάρχει και η γραμμή υποστήριξης θηλασμού που μπορείς να πάρεις για οδηγίες αυτή θα σε βοηθήσουν καλύτερα μην σε μπερδεύουμε εμείς. Πάντως εμένα στο μαιευτήριο μου είπε η κοπέλα που ήταν υπεύθυνη θηλασμού να ξεκινάω από αυτό που τελείωσα πριν γιατί αν έχει μείνει λιπαρό γάλα να το πάρω και μετά το αλλο στήθος. Σε ποιο μαιευτήριο γέννησες μήπως μπορούν να σε βοηθήσουν και εκεί; 

Α δε το ηξερα θα παρω να μου πουν ειναι δημοσιο νοσοκομειο μη περιμενεις πολλα απο τις μαιες κ μονο που μου εδειξαν τα βασικα πολυ ηταν εδω επρεπε να μου κανουν καλλιέργεια για το γαλα κ μου ειπαν απο την ΜΕΝΝ οτι θα σε βοηθήσουν οι μαιες κ ουτε αποστηρωμενο μπουκαλι κ αντισυπτικο δεν μου εδιναν αστο μη το ψαχνεις ευχαριστώ πολυ παντως κοριτσια θα παρω τηλ αν δεν υπαρχει κανεις στη ΜΕΝΝ

  • Μου αρέσει 1

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...