Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Λοχεια και συναισθήματα


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια γεννησα πριν μια εβδομάδα και έχουμε έρθει σπίτι με τον μικρούλη μας... Το θέμα είναι ότι το άγχος που έλεγα ότι θα με Σκοτώσει όσο ήμουν έγκυος και έλεγα αντε να γεννήσω να ηρεμήσω τώρα το νιώθω εισ 3πλουν προφανώς αφού δν έχω άλλο παιδί  δν ξέρω αρκετά Πραγματα αλλά η ψυχολογία μου γενικότερα είναι στα πατώματα.. Θέλω να κλαίω συνέχεια να Κοιτάω το μωρό και να του λέω κλαίγοντας πόσο πολύ το αγαπάω... Φοβάμαι μην μου πάθει συνεχώς κάτι... Έχω πάρει και με Φόβο το θηλασμό γτ πονάω και έχω πληγιαστει παντού και γενικά αντί να είμαι χαρούμενη είμαι πολύ βαριά συναισθηματικά... Σήμερα πήγε και ο άντρας μου για δουλειά Μετά από άδεια π με στήριζε ψυχολογικά και έτσι άντεχα.. Τώρα πρώτη μέρα με το μωρό και έχω λυγίσει από το φόβο δν ξέρω πραγματικα φοβάμαι και τον ήχο που κάνει δεν ξέρω πότε θα περάσουν οι μέρες αυτές ελπίζω σύντομα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ως ενα βαθμο ειναι λογικο να νιωθεις ετσι κ με τις ορμονες να κανουν παρτυ

αν εχεις τη δυνατοτητα κ σε βοηθαει ζητα απο συγγενεις,φιλες να περνανε να σου κανουν παρεα

σιγουρα χρειαζεστε χρονο με το μωρακι σου να γνωριστειτε κ να βρειτε τους ρυθμους σας

μπορεις να μιλησεις τηλ με τη φαιναρετη,για υποστηριξη στο θηλασμο αλλα κ γενικα στην ψυχολογια

αν γενικα νιωθεις οτι ειναι κτ πολυ δυσκολο να το ξεπερασεις μονη,δ ειναι κακο να απευθυνθεις σε εναν ειδικο

αν νιωθεις οτι θελεις να βγεις μια βολτα να το κανεις.ειτε με το μωρο ειτε μονη.εστω μιση ωρα να περπατησεις στη γειτονια

(για το θηλασμο να προσεχεις να πιανει το μωρο καλα ολη τη θηλαια αλω κ οχι μονο τη θηλη,αφου ανοιξει καλα το στομα,για να μην σε πληγωνει.για χαλινο εχετε ελεγξει;)

να σου ζησει το μωρακι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω τις πρωτες 20 μερες απλα κοιμηθηκα συνολο 3 ωρες!!! Ακομη δ μπορω ν καταλαβω πως το εκανα. Απ το φοβο μου δε κοιμομουν ουτε οταν κοιμοντουσαν!νομιζα  κατι θα παθουν. Αρχισα να εχω παραισθησεις απο τη νυστα  ζαλαδες ξ να λεω ασυναρτητα :D  οποτε πηγαμε 2 μερες στη μαμα μου κ κοιμηθηκαμε με το συζυγο κ συνηλθα η οποια φυσικα κ τα αντιμετωπιζε πιο ψυχραιμα και επαιρνα θαρρος. Μετα στο διμηνο χαλαρωσα κ κοιμομο ν κανα 3ωρο 4 ωρο αναλογα οταν αρχισα να θηλαζω κ ξαπλα εκει αρχισα κ ν κοιμαμαι ;) αυτο με τη θηλεα αλω οντως πρεπει να ανοιξει τερμα το στοματακι κ να φερεις το μωρο στ στηθος να βεντουζαρει να μη ρουφαει απο τη θηλη μονο μετα απο λιγο καιρο δ θα πρεπει ν πονας αν πιανει σωστα αλλιως σιγουρα πιανει λαθος! Υπομονη θα περασει ο καιρος ολα θα καλυτερευουν. :)

Link to comment
Share on other sites

@Jo1989 απλά να θυμασαι πως το μωράκι σου είναι ένα υγιές νευρολογικά μωρό και δεν πρόκειται να πάθει τίποτα! Όσο για τη θλίψη και το 'βάρος " που νιώθεις ειναι λογικο. Τον πρώτο καιρό λίγο πολύ οι περισσότερες έτσι είμαστε. Κι εγώ πέρασα από αυτό το στάδιο..τωρα ο μπέμπης μου είναι 2 μηνών κι ακόμα ψυχολογικά δεν μπορώ να πω ότι ειμαι καλά.. υπομονή!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 17/7/2018 at 7:15 ΜΜ, vikib είπε:

ως ενα βαθμο ειναι λογικο να νιωθεις ετσι κ με τις ορμονες να κανουν παρτυ

αν εχεις τη δυνατοτητα κ σε βοηθαει ζητα απο συγγενεις,φιλες να περνανε να σου κανουν παρεα

σιγουρα χρειαζεστε χρονο με το μωρακι σου να γνωριστειτε κ να βρειτε τους ρυθμους σας

μπορεις να μιλησεις τηλ με τη φαιναρετη,για υποστηριξη στο θηλασμο αλλα κ γενικα στην ψυχολογια

αν γενικα νιωθεις οτι ειναι κτ πολυ δυσκολο να το ξεπερασεις μονη,δ ειναι κακο να απευθυνθεις σε εναν ειδικο

αν νιωθεις οτι θελεις να βγεις μια βολτα να το κανεις.ειτε με το μωρο ειτε μονη.εστω μιση ωρα να περπατησεις στη γειτονια

(για το θηλασμο να προσεχεις να πιανει το μωρο καλα ολη τη θηλαια αλω κ οχι μονο τη θηλη,αφου ανοιξει καλα το στομα,για να μην σε πληγωνει.για χαλινο εχετε ελεγξει;)

να σου ζησει το μωρακι!

Ελέγξαμε ναι είναι 3ου βαθμού μου είπαν για το χάλινο  και ότι δεν επηρεάζει το θηλασμό φώναξα και σύμβουλο γαλουχίας όσες φορές και να προσπάθησα δεν τα κατάφερα έβγαλα τις ψευδοθηλες μόλις μου πέρασαν οι πληγές και αν και δν με πόναγε στο θηλασμό μετά ειδα. Πάλι ραγαδες με αίμα.. Και τις ξαναέβαλα έπαθα και μαστίτιδα και ήμουν ακόμα πιο χάλια προτιμώ να θηλάζω με θήλες πάρα να του δώσω φόρμουλα από τώρα είναι τόσο μικρούλης... Ψυχολογικά έτσι και αλλιώς έβλεπα ειδικό γιατι έχω άγχος υπερβολικό και τώρα με το μπέμπη προσπαθούμε να βρούμε τα πατήματα μας απλά υπάρχουν στιγμές που απο τη κούραση και την δυσκολία κάνω λάθη σοβαρά και ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια και δν είμαι μόνη αλλιώς χθες ακόμα άναψα λάθος μάτι για τρίτη φορά οπότε μ απαγόρευσαν να πηγαίνω στη κουζίνα έρχεται ο άντρας. Μου στο σπίτι και πότε δν μιλάμε αφού θέλει να κοιμάμαι γτ μόνο έτσι λέει θα. Περάσουν όλα. Και θα ανακτήσω δυνάμεις

On 20/7/2018 at 12:29 ΠΜ, exwduomuatika είπε:

Σε καταλαβαινω τις πρωτες 20 μερες απλα κοιμηθηκα συνολο 3 ωρες!!! Ακομη δ μπορω ν καταλαβω πως το εκανα. Απ το φοβο μου δε κοιμομουν ουτε οταν κοιμοντουσαν!νομιζα  κατι θα παθουν. Αρχισα να εχω παραισθησεις απο τη νυστα  ζαλαδες ξ να λεω ασυναρτητα :D  οποτε πηγαμε 2 μερες στη μαμα μου κ κοιμηθηκαμε με το συζυγο κ συνηλθα η οποια φυσικα κ τα αντιμετωπιζε πιο ψυχραιμα και επαιρνα θαρρος. Μετα στο διμηνο χαλαρωσα κ κοιμομο ν κανα 3ωρο 4 ωρο αναλογα οταν αρχισα να θηλαζω κ ξαπλα εκει αρχισα κ ν κοιμαμαι ;) αυτο με τη θηλεα αλω οντως πρεπει να ανοιξει τερμα το στοματακι κ να φερεις το μωρο στ στηθος να βεντουζαρει να μη ρουφαει απο τη θηλη μονο μετα απο λιγο καιρο δ θα πρεπει ν πονας αν πιανει σωστα αλλιως σιγουρα πιανει λαθος! Υπομονη θα περασει ο καιρος ολα θα καλυτερευουν. :)

Όλες τα ίδια.περνανε τελικά δεν θέλω να απογοητευομαι κυρίως με το θηλασμό... Ειδικά όταν τον ακούω να κλαίει μέσα σε δευτερόλεπτα από την ώρα. Που ξυπνάει να σπαραζει με στεναχωρεί βέβαια είναι λίγο φουσκιτσας και πεινάει πολύ μάλλον 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , Jo1989 είπε:

Ελέγξαμε ναι είναι 3ου βαθμού μου είπαν για το χάλινο  και ότι δεν επηρεάζει το θηλασμό φώναξα και σύμβουλο γαλουχίας όσες φορές και να προσπάθησα δεν τα κατάφερα έβγαλα τις ψευδοθηλες μόλις μου πέρασαν οι πληγές και αν και δν με πόναγε στο θηλασμό μετά ειδα. Πάλι ραγαδες με αίμα.. Και τις ξαναέβαλα έπαθα και μαστίτιδα και ήμουν ακόμα πιο χάλια προτιμώ να θηλάζω με θήλες πάρα να του δώσω φόρμουλα από τώρα είναι τόσο μικρούλης... Ψυχολογικά έτσι και αλλιώς έβλεπα ειδικό γιατι έχω άγχος υπερβολικό και τώρα με το μπέμπη προσπαθούμε να βρούμε τα πατήματα μας απλά υπάρχουν στιγμές που απο τη κούραση και την δυσκολία κάνω λάθη σοβαρά και ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια και δν είμαι μόνη αλλιώς χθες ακόμα άναψα λάθος μάτι για τρίτη φορά οπότε μ απαγόρευσαν να πηγαίνω στη κουζίνα έρχεται ο άντρας. Μου στο σπίτι και πότε δν μιλάμε αφού θέλει να κοιμάμαι γτ μόνο έτσι λέει θα. Περάσουν όλα. Και θα ανακτήσω δυνάμεις

εφοσον βλεπεις ειδικο,οσο περνανε οι μερες,θα βρειτε τους ρυθμους,θα κοιμασαι κ θα νιωσεις καλυτερα.πολυ σημαντικο που εχεις κ βοηθεια

φυσικα οποτε μπορεις να κοιμασαι,αλλα κ λιγο κουβεντουλα με τον συζηγο,να παρετε εναν καφε στο χερι κ να κανετε καροτσαδα στη γειτονια δ ειναι κακο,εφοσον εισαι ξεκουραστη

 

οσο για τον χαλινο με ποιο κριτηριο δ επηρεαζει θηλασμο αν εσυ καθε φορα κανεις πληγες;μηπως να παρετε κ μια δευτερη γνωμη γι αυτο το θεμα;βαρος βαζει το μωρο;δ ειναι κακο που χρησιμοποιεις ψευδοθηλες,απλα μπορει ετσι να μην αδειαζει τελειως το στηθος,οποτε κ αυτο δημιουργει θεμα στην παραγωγη η σε μαστιτιδα,οχι σε ολες τις περιπτωσεις,αλλα καλο ειναι να ξερεις κ αυτο το σεναριο

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vikib είπε:

εφοσον βλεπεις ειδικο,οσο περνανε οι μερες,θα βρειτε τους ρυθμους,θα κοιμασαι κ θα νιωσεις καλυτερα.πολυ σημαντικο που εχεις κ βοηθεια

φυσικα οποτε μπορεις να κοιμασαι,αλλα κ λιγο κουβεντουλα με τον συζηγο,να παρετε εναν καφε στο χερι κ να κανετε καροτσαδα στη γειτονια δ ειναι κακο,εφοσον εισαι ξεκουραστη

 

οσο για τον χαλινο με ποιο κριτηριο δ επηρεαζει θηλασμο αν εσυ καθε φορα κανεις πληγες;μηπως να παρετε κ μια δευτερη γνωμη γι αυτο το θεμα;βαρος βαζει το μωρο;δ ειναι κακο που χρησιμοποιεις ψευδοθηλες,απλα μπορει ετσι να μην αδειαζει τελειως το στηθος,οποτε κ αυτο δημιουργει θεμα στην παραγωγη η σε μαστιτιδα,οχι σε ολες τις περιπτωσεις,αλλα καλο ειναι να ξερεις κ αυτο το σεναριο

Τον έχουν δει και οι παιδίατροι του λητω και ο δικός μας παιδίατρος και η σύμβουλος θηλασμου που έφερα στο σπίτι ή γλωσσίτσα βγαίνει άνετα μου είπαν.. Από βάρος πολύ καλά πάμε όπως και από πανιτσες... Γενικά έχω μεγάλο στήθος και μεγάλη άλω και μικρή θηλή και νομίζω ότι εκεί το χάνουμε... Τώρα για τη βόλτα μακάρι να μπορούσα να πήγαινα μια αλλά αφενός γεννούσα 23 ώρες και στο μαιευτήριο λόγο ότι ήμουν με. Άλλες δύο κοπέλες όχι πολύ διακριτικές δν κοιμήθηκα παραπάνω από 5 ώρες και τις 3 μέρες μετά ήρθα σπίτι μέχρι να βρω πως θα. Λειτουργήσουμε και από το άγχος πάλι δεν κοιμόμουν και τώρα 3 μέρες είχα 40 πυρετό από τη μαστίτιδα και σήμερα μόνο ήμουν με Δέκατα περιμένω να περάσει ο καιρός λίγο να γίνω καλύτερα και να είμαι πιο ήρεμη απλά μόνο με Στεναχωρεί ότι δεν θηλάζω με χαρά με πληγώνει αυτό πολυ

Link to comment
Share on other sites

συνηθως οι πρωτες μερες θηλασμου ειμαι δυσκολες,σιγουρα στο πρωτο,αλλα θα ερθουν καλυτερες μερες

προσπαθησε πρωτα να αναρρωσεις κ να ξεκουραστεις οσο ειναι δυνατον με ενα λεχουδακι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Μην απογοητευεσαι καλή μου. Θα βρεις σιγά σιγά το ρυθμό σου και θα νιώθεις καλύτερα. Κι εμένα έτσι με έστελνε ο δικός μου με το ζόρι για ύπνο κι εγώ του έλεγα έχω ανάγκη να σε δω και να τα πούμε. Έχει μεγάλο δίκιο αλλά κι η επαφή μεταξύ σας ειναι πολύ σημαντικη. Για τις θηλες σου δοκίμασε την αλοιφή πουρελαν της μεντελα. (σορρυ έχω χάσει τα αγγλικά γράμματα ) Εμένα με έσωσε. Μου τη σύστησε η σύμβουλος θηλασμού και σε λίγες μέρες εξαφανιστηκαν οι πληγές και ήταν σαν να μην υπήρξαν ποτέ. Την βάζεις με το που τελειώσει ο θηλασμός και την πλένεις με ένα ήπιο σαπούνι πριν βάλεις το μωρό να φάει. Επίσης λένε να βάζεις πάνω γάλα αλλά επειδή το πρωτογαλα είναι κάπως κολλωδες θέλει προσοχή μην ξεραθεί και τα κάνει χειρότερα τα πράγματα 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

μια διευκρινιση.η πουρελαν δ χρειαζεται ξεπλυμα οποτε κ να θηλασεις απευθειας δ εχεις θεμα.κ το γαλα ειναι πολυ καλη επιλογη να απλωνεις μετα το θηλασμο.υπαρχει κ μια κρεμα του dr newman all purposes nipple cream λεγεται (apnc) τη ζητας να στην ετοιμασουν σε φαρμακειο αν βρω μετα θα σου βαλω κ λινκ των συστατικων

το πολυ πλυσιμο δ κανει πολυ καλο στις πληγες,δ μιλαμε για την καθημερινη υγιεινη,αλλα δ ειναι απαραιτητο να πλενεις πχ το στηθος πριν απο καθε θηλασμο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 24 λεπτά , vikib είπε:

καλημερα

μια διευκρινιση.η πουρελαν δ χρειαζεται ξεπλυμα οποτε κ να θηλασεις απευθειας δ εχεις θεμα.κ το γαλα ειναι πολυ καλη επιλογη να απλωνεις μετα το θηλασμο.υπαρχει κ μια κρεμα του dr newman all purposes nipple cream λεγεται (apnc) τη ζητας να στην ετοιμασουν σε φαρμακειο αν βρω μετα θα σου βαλω κ λινκ των συστατικων

το πολυ πλυσιμο δ κανει πολυ καλο στις πληγες,δ μιλαμε για την καθημερινη υγιεινη,αλλα δ ειναι απαραιτητο να πλενεις πχ το στηθος πριν απο καθε θηλασμο

Γειά σου Βικακι μου. Το ξέρω ότι δεν χρειάζεται πλύσιμο. Αλλά εγώ δεν άφηνα το νεογνακι μου να την φάει να σου πω την αλήθεια. 

Επίσης εγώ έβγαζα λίγο γάλα και το έβαζα πάνω πριν βάλω το μωρό στο στήθος. 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

ολες τα περασαμε ειδικα στο πρωτο παιδι!αφου βλεπεις ειδικο θα σε βοηθησει σιγουρα!

Για τις πληγες εμενα η λανολινη δεν με βοηθησε καθολου...Ασε που αυτη η υφη με ανατριχιαζε...Μονο με το σπαθολαδο σωθηκα,με γαλα πανω στη θηλη και πολυυυυ αερισμο.βασικα νομιζω εβαλα μπλουζα ελαχιστες στιγμες τις πρωτες 40 μερες....ευτυχως ηταν καλοκαιρι :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ουτε μπλουζα ουτε σουτιεν ουτε τπτ να ακουμπαει ειδικα οταν ηταν πληγωμενες εβαζα κ εγω λιγο γαλα μετα το θηλασμο κ τη κρεμα με τη λανολινη πανω οταν ειχα πληγη ουτε εγω τη ξεπλενα μονο τη πρωτη φορα :) ειχα παρει κ κατι σαν θηκες συλλογης τησ φορουσα αν ηταν αναγκη ν βαλω ρουχα ψευδοθηλες εβαλα λιγες φορεσ γτ μια φιλη μου τισ ειχε απ τ μαιευτηριο κ δ τησ ειπαν οτι ειναι μονο στην αναγκη κ για λιγο  κ τισ εβαζε γ μηνα κοντα κ πιστευε οτι γ αυτο δν ειχε γαλα οποτε τισ εβγαλα κ θηλαζα ετσι με τις πληγες αλλα παντα προσπαθουσα ν πιασοθν σωστα τα κοροιδευα λιγο ν ανοιξουν το στομα πιο πολυ κ μετα εβαζα το μωρο στο στηθος οχι το στηθος στ μωρο δλδ το επιανα απ τ κορμο κ το κεφαλι κ αφου ηταν ανοιχτο τ στομα το εφερνα πανω στ στήθος κ αν μετα παλι πονουσα το εβγαζα με το μικρο δαχτυλο (εβαζα το δαχτυλο στ στοματακι ετσι ανοιγε πιο πολυ κ δε μασουσε κ εβγαζα τη θηλη γτ αλλιως με πονουσε) κ το ξανα εβαζα απ την αρχη. Κανα δυο φορες θηλασα κ αναποδα (ειχαν μεγαλωσει) δλδ τα ποδια τ παιδιου στ κεφαλι μ διπλα φυσικα ξαπλωτη εγω ενιωσα ανακουφιση σε αλλα σημεια (πιο ψηλα κ πανω)κ που κ που το εκανα κ αλλαζα συνεχεια τη θεση κ λοξα κ απο πανω (απο πανω βοηθουσε ν μη πνιγονται οταν ειχα υπερπαραγωγη περασαμε κ φαση συντριβανι) κ οταν ηταν αυτα ξαπλωτα επαιρναν περισσοτερη ποσοτητα. Το αγχοσ θα υπαρχει παντα απλα εσυ θα το χειριζεσαι πολυ καλυτερα. Με το καιρο κ με ξεκουραση θα συνελθεις κ εγω ενιωθα την αναγκη να πουμε κ δυο κουβέντες με το συζυγο αλλα αυτο π πραγματικα με ηρεμησε ηταν οταν τα ειχα αγκαλια συνεχως κ με το συζυγο τι ν ελεγα μωρε κ αυτοσ τρομοκρατημενοσ κ αυπνοσ ηταν κ προσπαθουσε ν τ κρυψει ασε π με αγχωνε με τ θηλασμο παρα πολυ. Τωρα το πρωι επεσε ο μικροσ κ ουτε ειδα απο που τα κανα πανω μου ευτυχωσ π σηκωθηκε με νευρα κ μετα επαιζε κανονικα αλλα αυτο π σκαρφαλωνει σα το ταρζαν κ σε δευτερολεπτα που θα βλεφαρισω τη κανει τη κουτσουκελα του με ξεπερναει!!! Ακομη ν μου περασει ο πονοκεφαλοσ απ τ σφιξιμο!! Δ μπορουσα κυριολεκτικα ουτε τ φαγητο π ειχα έτοιμο να τ βαλω στ πιατο γ ν φανε γτ πηγαινα προσ κουζινα κ αρχιζε τα ακροβατικα μετα μια ωρα τα καταφεραμε!την αλλη φορα επανω στ διαχωριστικο καμαρωνε νερο πηγα να πιω!!!! Καθε φαση θ εχει τα αγχη της οποτε υπομονη... Κ πολυ θετικη ενεργεια :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...