Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Αποθηλ και δεύτερη εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια. Για όσες δεν με ξέρετε έχω ένα κοριτσάκι σχεδόν 13 μηνών το οποίο θηλάζω αποκλειστικά. Πλέον ο θηλασμός είναι πιο πολύ ανάγκη για συναισθηματικη κάλυψη πάρα για το γάλα. Το ζητάει πολλές φορές μέσα στη μέρα και ειδικά για να κοιμηθεί ενώ πολλές φορές δεν ρουφάει ιδιαίτερα. Αρχικά όταν γέννησα είχα βάλει όριο τους 12 μήνες. Αυτό βέβαια ήταν αδύνατο και έτσι συνεχίζουμε κανονικά. Και η αλήθεια είναι ότι κατά βάθος κι εγώ θα ήθελα να το συνεχίσω αν δεν είχα αρχίσει να σκέφτομαι το ενδεχόμενο μιας δεύτερης εγκυμοσύνης. Ξέρω ότι αν μείνω έγκυος η γυναικολόγος θα με βάλει να αποθηλασω άμεσα και απότομα και δεν θέλω να σοκαρω τη μικρούλα μου που είμαστε τόσο δεμένες. Σκέφτομαι λοιπόν να μπω σιγά σιγά στη διαδικασία αποθηλασμου και ίσως τώρα που γυρνάμε από διακοπές ίσως είναι μια καλή ευκαιρία να δημιουργήσουμε μια καινούργια ρουτίνα πίσω στο σπίτι. Υπάρχει κάποια κοπέλα με ανάλογη εμπειρία να μου δώσει καμία συμβουλή? Αυτό που με προβληματίζει είναι το συναισθηματικο κομμάτι το οποίο μου φαίνεται βουνό. Πως θα την απομακρύνω χωρίς να νιώσει ότι την απορρίπτω ή την απαρνουμαι κλπ.. Σόρρυ για το σεντόνι 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου τονια μου.γενικα απο θηλασμο μετα το χρονο εχω εμπειρια,εμας ο αποθηλασμος ξεκινουσε μετα τους 18μ που σιγουρα ηταν πιο ευκολο

αυτο το οποιο βοηθαει ειναι να μην προσφερεις εσυ αρχικα αλλα να μην αρνεισαι.το πρωι για παραδειγμα που θα ξυπνησετε σηκωθειτε αμεσως να πλυθειτε κ να φατε πρωινο.εχεις εισαγει φρεσκο γαλα;γενικα πως παει με το φαγητο;

γενικα βοηθαει πολυ να εισαι εξω,τα περισσοτερα παιδακια ξεχνιουνται κ δ ζητανε.αλλα κ στο σπιτι να μη σε βλεπει να καθεσαι

οταν ζητησει να θηλασει ρωτησε την μηπως πειναει αν θελει κτ να φαει,αν θελει λιγο νερακι,η προσπαθησε να της αποσπασεις την προσοχη με καποιο παιχνιδι

ζηταει πχ να θηλασει κ αν χτυπησει;εμενα το κανανε κ παντα ελεγα ελα να σου δωσω φιλακι κ μετα θηλαζαν,ετσι μετα τον χρονο μονο σε κανενα γερο χτυπημα επιμενανε για θηλασμο,συνηθως παρηγοριουνταν με φιλι

λογικα θηλαζει κ για να αποκοιμηθει αλλα κ κατα τη διαρκεια της νυχτας.πανω σε αυτο θα σου βαλω λινκ απο το parents.org που μια κοπελα μετεφρασε κομματια απο το βιβλιο no cry sleep solution.εχει πολυ ωραια πραγματα για την αποσυνδεση του θηλασμου απο τον υπνο

προσπαθησε σιγα σιγα να βαζεις ορια.για παραδειγμα να της ζηταες να περιμενει για να θηλασει οταν εχεις μια δουλεια,η οταν σου ζηταει στην επιστροφη απο εξω να της λες οταν παμε σπιτι.πχ μπορειτε να εχετε μονο μια γωνια για θηλασμο,καποια πολυθρονα πχ,που θα θηλαζετε μονο εκει

η προσπαθησε να μειωνεις το χρονο που θηλαζεις.να της λες για παραδειγμα θα πιουμε γαλα μεχρι να τελειωσει το τραγουδακι η θα μετρησω ως το 10

νερακι πινει;

γενικα αν εισαι αποφασισμενη ολα θα πανε καλα!

διαβασε για περισσοτερες ιδεες η ανοιξε θεμα στο parents εχει ενοτητα θηλασμος και αποθηλασμος υποενοτητα

https://parents.org.gr/forum/topic/87993-idees-apo-to-vivlio-no-cry-sleep-solution-eleutheri-metafrasi/

Link to comment
Share on other sites

γενικα σιγουρα πρεπει να φτιαξετε μια ρουτινα υπνου που να την χαλαρωνει,κ ας θηλαζει προς το παρον στο τελος,σιγα σιγα θα μειωνεται ο χρονος θηλασμου.κ τα κουκλακια βοηθανε.εμενα κ τα δυο γυρνανε μπρουμυτα για χαδια

φυσικα κ θα αντιδρασει,κ θα κλαψει.αυτο εχει μαθει ως τωρα,κ θα νιωσει απορριψη.η αντιδραση σου ειναι να εισαι εκει,διπλα της,να την παιρνεις αγκαλια κ να την παρηγορεις χωρις στηθος

εχω μνμ σε αποκρυψη,φαινεται πολυ ασχετο αυτο τωρα

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Βίκυ μου. Αυτό κάνουμε τις τελευταίες μέρες. Ξαπλώνει δίπλα και την χαιδευουμε και δουλεύει κάπως. Αλλά για τον μεσημεριανό ύπνο δεν αρκεί. Τι εννοείς με το μήνυμα δεν καταλαβα 

(εν τω μεταξύ δεν ξέρω τι έχει γίνει και μου βγήκε μισή λέξη στον τίτλο) 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

σου εχω γραψει ενα μνμ ακομη,αλλα επειδη εχει ενα λινκ δ το εμφανιζει.φανταζομαι μεσα στη μερα θα φανει

μπορεις να εφαρμοσεις την ηπια απομακρυνση της θηλης,το γραφει αναλυτικα κ στο λινκ.δλδ εκει που θηλαζει κ γλαρωνει,βγαζεις το στηθος,αν γκρινιαξει της ξαναδινεις για να μην ξυπνησει.θελει πολυ υπομονη η συγκεκριμενη μεθοδος,αλλα εχει αποτελεσμα.μπορει στις αρχες να το κανεις κ 10φορες,αλλα σταδιακα αποσυνδεεται ο θηλασμος απο τον υπνο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ Βικακι μου.. Με βοηθάς πολύ. Βλέπω ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερη ανταπόκριση στο θέμα και πραγματικά χρειάζομαι βοήθεια. Σ ευχαριστώ 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτό το μνμ ακομ σε απόκρυψη. Κ απλα έχω βαλει λινκ απο παρεντς. Ψάξε εκεί, έχει ενότητα θηλασμός, κ υπό ενότητα από θηλασμός. Θα βρεις αρκετές ιδεες

Στο θέμα του ύπνου το βιβλίο nο cry sleep solution έχει πολύ καλες ιδέες για να αποσυνδεσεις το θηλασμό από τον ύπνο. Στο λινκ μια κοπέλα έχει μεταφράσει κάποια κομμάτια. Αλλα μπορείς να κατεβάσεις κ όλο το βιβλίο δωρεάν απλα είναι στα αγγλικά. Νομιζω παρόμοια φιλοσοφία είναι το "τα μωρά είναι άνθρωποι της νύχτας" 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , vikib είπε:

@Τονι@ μου τι κανετε;ειδες αυτα που σου εγραψα;

Καλημέρα Βικακι μου. Δεν πρόλαβα να τα δω γαιτι γυρίσαμε εχθές μεσάνυχτα από το ταξίδι. Αλλά να σου πω τώρα αυτό συζητάμε με τον άντρα μου.. Την έβαλα νωρίτερα το μεσημέρι στήθος να κοιμηθεί και δεν ησύχασε. Και λέω δεν την ξαναβαζω. Νυστάζει πολύ και ψάχνει να την πάρω αγκαλιά αλλά κάθεται με την μανα μου και παίζει και δεν ασχολούμαι τώρα. Λέω να κουραστεί κι άλλο. Δεν ξέρω βέβαια πως θα καταλήξει να κοιμηθεί κι αν θα τα καταφέρει χωρίς στήθος αλλά όσο αντέξει. Δεν ξέρω αν το χειρίζομαι σωστά. Απλά νιώθω ότι δεν γίνεται να υποκυπτω αδιάκοπα 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Τονι@ είπε:

Καλημέρα Βικακι μου. Δεν πρόλαβα να τα δω γαιτι γυρίσαμε εχθές μεσάνυχτα από το ταξίδι. Αλλά να σου πω τώρα αυτό συζητάμε με τον άντρα μου.. Την έβαλα νωρίτερα το μεσημέρι στήθος να κοιμηθεί και δεν ησύχασε. Και λέω δεν την ξαναβαζω. Νυστάζει πολύ και ψάχνει να την πάρω αγκαλιά αλλά κάθεται με την μανα μου και παίζει και δεν ασχολούμαι τώρα. Λέω να κουραστεί κι άλλο. Δεν ξέρω βέβαια πως θα καταλήξει να κοιμηθεί κι αν θα τα καταφέρει χωρίς στήθος αλλά όσο αντέξει. Δεν ξέρω αν το χειρίζομαι σωστά. Απλά νιώθω ότι δεν γίνεται να υποκυπτω αδιάκοπα 

σιγα σιγα τονια

ας την να ξαναβρει τους ρυθμους της μετα το ταξιδι

ειναι κ στην ηλικια που προτιμανε να παιζουν αντι να κοιμουνται

απλα οταν κουραστουν πολυ δ σημαινει οτι θα κοιμηθουν πιο ευκολα,ισα ισα μπορει να ναι κ ανησυχος ο υπνος

μην το βλεπεις ετσι οτι υποκυπτεις.μεχρι τωρα ετσι συνηθιζε να αποκοιμιεται,ειδικα αν εσυ θελεις να το αλλαξεις αυτο,κ δ ειναι οτι η μικρη απο μονη το θελησε,θελει χρονο να το μαθει σιγα σιγα

διαβασε κ στο λινκ.θα παρεις ωραιες ιδεες για τον υπνο

για την μερα οσο πιο πολυ εξω κ παιχνιδι γινεται.κ αγκαλιες.να καταλαβει οτι παρολο που δ εχει στηθος η μαμα ειναι εκει,δ την χανει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 40 λεπτά , vikib είπε:

σιγα σιγα τονια

ας την να ξαναβρει τους ρυθμους της μετα το ταξιδι

ειναι κ στην ηλικια που προτιμανε να παιζουν αντι να κοιμουνται

απλα οταν κουραστουν πολυ δ σημαινει οτι θα κοιμηθουν πιο ευκολα,ισα ισα μπορει να ναι κ ανησυχος ο υπνος

μην το βλεπεις ετσι οτι υποκυπτεις.μεχρι τωρα ετσι συνηθιζε να αποκοιμιεται,ειδικα αν εσυ θελεις να το αλλαξεις αυτο,κ δ ειναι οτι η μικρη απο μονη το θελησε,θελει χρονο να το μαθει σιγα σιγα

διαβασε κ στο λινκ.θα παρεις ωραιες ιδεες για τον υπνο

για την μερα οσο πιο πολυ εξω κ παιχνιδι γινεται.κ αγκαλιες.να καταλαβει οτι παρολο που δ εχει στηθος η μαμα ειναι εκει,δ την χανει

Κατάλαβα 

 Σε ευχαριστώ πολύ Βίκυ μου. Τελικά όντως η πολλη κούραση δεν βοήθησε. Την έβαλα και στο στήθος αλλά. Μόλις την ακουμπαγα κάτω εκλαιγε. Ξάπλωσα και δίπλα της αλλά τίποτα. Έχασε το ρυθμό που ήξερε. Θα δούμε. Είμαι πολύ απελπισμένη αλλά θα το παλέψω γιατί αν την αφήσω θα πάμε δημοτικό για να το κόψει 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

οχι βρε αγαπη,μην το λες αυτο

εμενα κ τα δυο μετα τους 18μ μειωσανε αρκετα,η μεγαλη αποθηλασε στα δυο,κ ο μικρος 21μ ειμαστε σε φαση αποθηλασμου.δ ξερω ποσο θα μας παρει,ακοκουθω τον ρυθμο του

απομονο του ενα μωρο 13μ δ θα κοψει μονο του τον θηλασμο.εχει πολλα που το δυσκολευουν κ ετσι επιστρεφει εκει για παρηγορια.αγχος αποχωρισμου,δοντια

αλλα σιγουρα μετα τον χρονο μπορεις να βαλεις ενα υποτυπωδες προγραμμα να ναι πιο ξεκουραστο κ αρεστο κ σε σενα

τωρα αν θελεις να το κοψεις τελειως,φυσικα υπαρχουν πραγματα που μπορεις να κανεις,γενικα εγω ειμαι των πιο ηπιων μεθοδων,θα παρεις ιδεες απο αυτα που σου εγραψα.διαβασε στο παρεντς

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ υπέρ των ήπιων μεθόδων είμαι αλλά τελευταία με έχει κουράσει και δεν το θεωρω σωστό να το κάνω χωρίς όρεξη. Επίσης σκέφτομαι να κάνω κι άλλο μωρό κι αν μείνω έγκυος η γυναικολόγος θα ζητήσει να το κόψω άμεσα και τότε θα είναι χειρότερα 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

φυσικα κ καταλαβαινω την κουραση σου.κ εφοσον δ ειναι κτ που σε ευχαριστει να το κοψεις,σε καμια περιπτωση δ θα το κανεις με το ζορι

απλα ολα αυτα θελουν υπομονη κ χρονο

πινει φρεσκο γαλα;

Link to comment
Share on other sites

Με ευχαριστει μέχρι το σημείο που δεν γίνεται εμμονικο. Μετά γίνεται πολύ κουραστικό. 

Έχω ξεκινήσει και της δίνω το advance γιατι το σκονογαλα δεν θέλει ούτε να το μυρίσει. Απλά δεν θέλει το μπουκάλι και το πίνει σε ποτήρι και χυνει το μισό. 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...