Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 15/2/2020 at 6:14 ΜΜ, Xrysasid είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, τι κάνετε? Χαθήκαμε τελείως, πως είναι τα ζουζούνια σας? Πως πάτε από φαγητό, περπάτημα και ύπνο? 

Γεια σου!

Εμένα κοιμάται σερι 9 μιση με 7 μιση σπανια μπορει να ξυπνήσει...

Ακόμα δε περπατάει ουτε μπουσουλαει αλλα απο φαγητο τα παμε καλα!

Εσυ;

  • Μου αρέσει 1

aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

On 15/2/2020 at 6:14 ΜΜ, Xrysasid είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, τι κάνετε? Χαθήκαμε τελείως, πως είναι τα ζουζούνια σας? Πως πάτε από φαγητό, περπάτημα και ύπνο? 

Καλησπέρα κορίτσι μου εμένα τρώει σχετικά καλά αλλά έχουμε θέμα με το αγελαδινό γάλα είναι αλλεργικός οπότε μας περιορίζει στο φαγητό, δεν περπατάει αλλά μπουσουλαει και σηκώνεται όρθιος όπου πιαστεί, από ύπνο κοιμάται 12 με 11 σερί. Σκέψου κοιμόταν 2 το ξημέρωμα με 2 το μεσημέρι και έχω καταφέρει να κοιμάται πλέον 11 με 12

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κωνσταντίνα16 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου εμένα τρώει σχετικά καλά αλλά έχουμε θέμα με το αγελαδινό γάλα είναι αλλεργικός οπότε μας περιορίζει στο φαγητό, δεν περπατάει αλλά μπουσουλαει και σηκώνεται όρθιος όπου πιαστεί, από ύπνο κοιμάται 12 με 11 σερί. Σκέψου κοιμόταν 2 το ξημέρωμα με 2 το μεσημέρι και έχω καταφέρει να κοιμάται πλέον 11 με 12

Μία από τα ίδια και εμείς με αυτή την αλλεργία! Πότε θα μπείτε σε εισαγωγές? Εμείς από τον άλλον μήνα λέμε.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sol_10 είπε:

Μία από τα ίδια και εμείς με αυτή την αλλεργία! Πότε θα μπείτε σε εισαγωγές? Εμείς από τον άλλον μήνα λέμε.. 

Και εμένα τον άλλον μήνα με το καλό που χρονιζει.. Άσε δράμα ούτε γιαούρτι μπορώ να δώσω τπτ... Εσύ τι δίνεις από φαγητο; πόσο ειναι το ζουζούνι σου; 


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, κορίτσια. Εμένα μπουσουλαει εδώ και καιρό γιατί του έχω βάλει παζλ κάτω και εξερευνεί τον κόσμο. Με το ύπνο τώρα πονεμένη ιστορία. Τον τελευταίο καιρό κοιμάται 12 και ξυπνάει 10:30. Αλλά μέσα στην νύχτα ξυπνάει πολλές φορές.  Πάντα θα ξυπνήσει μισή με 1 ώρα μετά που θα κοιμηθεί. Μετά στις 3 με 4 το βράδυ για θηλασμό. Και στις καλές νύχτες 6-7 για τον επόμενο θηλασμό. Μετά φεύγω για δουλειά και ο κύριος κοιμάται.

Με τροφές έχει φάει αυγό, κοτόπουλο, μοσχαράκι, κατσικάκι και αρνί. Από όσπρια φακές και ρεβίθια. Και αυτές τις μέρες έφαγε ψάρι που του άρεσε πολύ.

Ερώτηση στις μαμάδες που θηλάζουν. Μέχρι πότε έχετε κατά νου να θηλάζετε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Κωνσταντίνα16 είπε:

Και εμένα τον άλλον μήνα με το καλό που χρονιζει.. Άσε δράμα ούτε γιαούρτι μπορώ να δώσω τπτ... Εσύ τι δίνεις από φαγητο; πόσο ειναι το ζουζούνι σου; 

11 μηνών είμαστε..  Από κρέατα του δίνω μοσχάρι, κοτόπουλο.. Λαχανικά τρώει από όλα.. Και από φρούτα επίσης.. Κ το απόγευμα του δίνω κρέμα βρώμη που την φτιάχνω εγώ, ειδικό ρυζάλευρο για αλλεργίες ή λαχανικά.. Και έχουμε κάνει και εισαγωγή σε κρόκο αυγού .. Δυστυχώς δεν έχουμε και πολλές επιλογές.. Εσύ τι δίνεις? 

Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2020 at 12:32 ΠΜ, fairy-mary είπε:

Γεια σου!

Εμένα κοιμάται σερι 9 μιση με 7 μιση σπανια μπορει να ξυπνήσει...

Ακόμα δε περπατάει ουτε μπουσουλαει αλλα απο φαγητο τα παμε καλα!

Εσυ;

Μπράβο κορίτσι μου πολύ χαίρομαι. Εμείς μπούσουλανε από πολύ νωρίς κια τώρα έχει εδώ και 1,5 μήνα που πιάνεται από έπιπλα και. Περπατάει. Φαγητό και εμείς πολύ καλά αν και με τη φρουτοκρεμα ακόμη δν πολύ τρελένεται αλλά οκ. Της αρέσει το πρόβειο γιαούρτι τρελενεται. Από δοντάκια πως πάτε? Εμείς ακόμη 6 δοντάκια έχουμε χαχαχαχχα

On 18/2/2020 at 1:30 ΠΜ, Κωνσταντίνα16 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου εμένα τρώει σχετικά καλά αλλά έχουμε θέμα με το αγελαδινό γάλα είναι αλλεργικός οπότε μας περιορίζει στο φαγητό, δεν περπατάει αλλά μπουσουλαει και σηκώνεται όρθιος όπου πιαστεί, από ύπνο κοιμάται 12 με 11 σερί. Σκέψου κοιμόταν 2 το ξημέρωμα με 2 το μεσημέρι και έχω καταφέρει να κοιμάται πλέον 11 με 12

Μπράβο σας κορίτσι μου. Εμείς γενικά από ύπνο βραδινό πάντα θα κοιμηθεί και μέσα σε μισή ώρα με μια ώρα θα ξυονησει και παλι νανούρισμα και μπορεί να ξυονησει αρκετές φορές μέσα τη νύχτα ή μπορεί και 2 φορές μόνο. Έχει χαλάσει πολύ ο ύπνος από τότε με τα δόντια. Θα φτιάξει άραγε ή θα της μείνει έτσι ο ύπνος? Μη αγχώνεσαι λένε συνήθως μετά το χρόνο εξαλείφεται η αλλεργία τους. Υπομονή κορίτσι μου... 

On 18/2/2020 at 2:01 ΠΜ, Xioni είπε:

Καλησπέρα, κορίτσια. Εμένα μπουσουλαει εδώ και καιρό γιατί του έχω βάλει παζλ κάτω και εξερευνεί τον κόσμο. Με το ύπνο τώρα πονεμένη ιστορία. Τον τελευταίο καιρό κοιμάται 12 και ξυπνάει 10:30. Αλλά μέσα στην νύχτα ξυπνάει πολλές φορές.  Πάντα θα ξυπνήσει μισή με 1 ώρα μετά που θα κοιμηθεί. Μετά στις 3 με 4 το βράδυ για θηλασμό. Και στις καλές νύχτες 6-7 για τον επόμενο θηλασμό. Μετά φεύγω για δουλειά και ο κύριος κοιμάται.

Με τροφές έχει φάει αυγό, κοτόπουλο, μοσχαράκι, κατσικάκι και αρνί. Από όσπρια φακές και ρεβίθια. Και αυτές τις μέρες έφαγε ψάρι που του άρεσε πολύ.

Ερώτηση στις μαμάδες που θηλάζουν. Μέχρι πότε έχετε κατά νου να θηλάζετε;

Μία από τα ίδια με τον ύπνο άστα υπομονή τι να πω ελπίζω με το καιρο να ελαττώνουν τα ξύπνηματα. Εμένα μου είπε η παιδίατρος να δώσω φακές αλλά με αγχώνει γιατί της φίλης μου έπαθε αλλεργία. Πως τα φτιάχνεις φακές και ρεβυθια? Και εμείς τωρα θα της δώσουμε ψαράκι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2020 at 6:00 ΜΜ, Xrysasid είπε:

Μπράβο κορίτσι μου πολύ χαίρομαι. Εμείς μπούσουλανε από πολύ νωρίς κια τώρα έχει εδώ και 1,5 μήνα που πιάνεται από έπιπλα και. Περπατάει. Φαγητό και εμείς πολύ καλά αν και με τη φρουτοκρεμα ακόμη δν πολύ τρελένεται αλλά οκ. Της αρέσει το πρόβειο γιαούρτι τρελενεται. Από δοντάκια πως πάτε? Εμείς ακόμη 6 δοντάκια έχουμε χαχαχαχχα

Μπράβο σας κορίτσι μου. Εμείς γενικά από ύπνο βραδινό πάντα θα κοιμηθεί και μέσα σε μισή ώρα με μια ώρα θα ξυονησει και παλι νανούρισμα και μπορεί να ξυονησει αρκετές φορές μέσα τη νύχτα ή μπορεί και 2 φορές μόνο. Έχει χαλάσει πολύ ο ύπνος από τότε με τα δόντια. Θα φτιάξει άραγε ή θα της μείνει έτσι ο ύπνος? Μη αγχώνεσαι λένε συνήθως μετά το χρόνο εξαλείφεται η αλλεργία τους. Υπομονή κορίτσι μου... 

Μία από τα ίδια με τον ύπνο άστα υπομονή τι να πω ελπίζω με το καιρο να ελαττώνουν τα ξύπνηματα. Εμένα μου είπε η παιδίατρος να δώσω φακές αλλά με αγχώνει γιατί της φίλης μου έπαθε αλλεργία. Πως τα φτιάχνεις φακές και ρεβυθια? Και εμείς τωρα θα της δώσουμε ψαράκι. 

Εμένα η παιδίατρος μου είπε τα όσπρια να τα βάζω λίγα μέσα στα λαχανικά και το κρέας. Αλλά όχι πολλές ποσότητες, στην αρχή ειδικά. Γενικά τα όσπρια μπορεί να φέρουν αέρια. Τα ρεβύθια τα βράζω για εμάς και πριν βάλω οτιδήποτε του τα βάζω στο φαγητό που του ετοιμάζω. Φασόλια δεν του έχω δώσει ακόμα και θα αργήσω.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2020 at 12:12 ΠΜ, Sol_10 είπε:

11 μηνών είμαστε..  Από κρέατα του δίνω μοσχάρι, κοτόπουλο.. Λαχανικά τρώει από όλα.. Και από φρούτα επίσης.. Κ το απόγευμα του δίνω κρέμα βρώμη που την φτιάχνω εγώ, ειδικό ρυζάλευρο για αλλεργίες ή λαχανικά.. Και έχουμε κάνει και εισαγωγή σε κρόκο αυγού .. Δυστυχώς δεν έχουμε και πολλές επιλογές.. Εσύ τι δίνεις? 

Και εγω δίνω κοτόπουλο και μοσχάρι μας είπε και για χοιρινό αλλά δεν θελω ακόμα και σιγά σιγά θα του δώσω και ψάρι.. Εμάς πέρα από το μεσημεριανό και την φρούτοκρέμα δεν μας αφήνει τίποτα άλλο.. Από λαχανικά τα τρώμε σχεδόν όλα εκτός από αρακά που μου λέει ότι θα του πέσει βαρύς αλλά θα του δώσω λίγη ποσότητα για να αλλάξει και το μωρό λίγο γεύσεις 


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια πως είστε? Πως τα πάνε τα ζουζούνια σας με τον ύπνο? Εμένα ξυπναγε 2 με 3 φορές όλο το βράδυ κάθε μέρα και ξανά κοιμόταν πάλι με λίγο χάδι. Έχουμε κανένα μήνα που επιδεινώθηκε δλδ ξυπναγε πιο πολλές φορές και τώρα έχουμε 1 εβδομάδα που ξυπνάει ανά μισή ώρα ανά τέταρτο, ανά μια ώρα αναλόγως. Είπα λόγω δοντιών γιατί έχει πρησμένα τα κάτω-πίσω ούλα. Αλλά βρε κορίτσια κάθε μέρα να είναι έτσι, τι να κάνω? Πως να την προσάρμοσω να κοιμάται χωρίς να ξυπναει τόσες φορές?εχει καμία κοπέλα παρόμοια εμπειρία να μου πει τι έκανε? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εμένα η μικρή από εκεί που κοιμόταν στις 9:30 κοιμάται πλέον στις 00:00! Το πάει σερί βέβαια μέχρι το πρωί αλλά δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα... Επίσης, περπάτημα ξεκίνησε πριν κλείσει τους 11 μήνες και τώρα που είμαστε 11 και 1 εβδομάδας δεν μπορούμε να την μαζέψουμε! Τρέχει κιόλας! Δοντάκια έχουμε βγάλει 5 αλλά ευτυχώς μετά τα δυο πρώτα που είχε πολύ ταλαιπωρία με τα επόμενα ήταν οκ! Από φαγητά πλέον θέλει να τα τρώει κανονικά όχι λιωμένα αλλά τα λιώνω ακόμη για να τρώει και κρέας! Βέβαια, η παιδίατρος μας είπε σε 20 μέρες που κλείνει το χρόνο να της δίνουμε ότι τρώμε και εμείς εκτός από το κρέας που πρέπει να είναι κιμας. Αυτά! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 18/2/2020 at 2:01 ΠΜ, Xioni είπε:

Καλησπέρα, κορίτσια. Εμένα μπουσουλαει εδώ και καιρό γιατί του έχω βάλει παζλ κάτω και εξερευνεί τον κόσμο. Με το ύπνο τώρα πονεμένη ιστορία. Τον τελευταίο καιρό κοιμάται 12 και ξυπνάει 10:30. Αλλά μέσα στην νύχτα ξυπνάει πολλές φορές.  Πάντα θα ξυπνήσει μισή με 1 ώρα μετά που θα κοιμηθεί. Μετά στις 3 με 4 το βράδυ για θηλασμό. Και στις καλές νύχτες 6-7 για τον επόμενο θηλασμό. Μετά φεύγω για δουλειά και ο κύριος κοιμάται.

Με τροφές έχει φάει αυγό, κοτόπουλο, μοσχαράκι, κατσικάκι και αρνί. Από όσπρια φακές και ρεβίθια. Και αυτές τις μέρες έφαγε ψάρι που του άρεσε πολύ.

Ερώτηση στις μαμάδες που θηλάζουν. Μέχρι πότε έχετε κατά νου να θηλάζετε;

Καλησπέρα!

Μια από τα ίδια κι εμείς με τον ύπνο...ξυπναει σίγουρα 3-4 φορές μέσα στη νύχτα...

εγω τη θηλάζω μόνο τα βράδια. Σκεφτόμουν να το κόψω σιγά σιγά αλλά το έχω αφήσει προς το παρόν γιατί δεν έχω κουράγιο να το προσπαθήσω τα βράδια που ξυπναει... πρέπει όμως να το πάρω απόφαση!!! 
 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες! Σήμερα ο μικρός μου έγινε ενός!! 

Τον θηλάζω ακόμα. Το βράδυ κυρίως αλλά σίγουρα και μέσα στην ημέρα μου ζητάει. Σηκώνει και την μπλούζα ..χαχα. εσείς που θηλάζετε μέχρι πότε λέτε; 

Με το φαγητό μια χαρά. Τώρα του τα δίνω πατημένα με το πηρούνι. Μόνο το κρέας κόβω ψιλό ψιλό. Αν και το μοσχάρι του το αλεθω. Γενικά τρώει πιο καλά από ότι πιστεύω αλλά φοβάμαι ακόμα.

Με την φρουτοκρεμα μου κάνει νερά από τότε που του έδινα μαζί μια αντιβίωση...

Αύριο έχω παιδίατρο για εμβολιασμό και το τσεκ του χρόνου.

Έχω θέμα με τον μικρό γιατί με δαγκάνει. Όχι στο θηλασμό αλλά αν πεινάει, αν νυστάζει, αν θέλει να τον θηλάσω και γενικά δαγκάνει. Μου τρώει και τα μαλλιά. Του λέω ωωω πονάω για να μην το κάνει αλλά αυτός μου φαίνεται ότι το έχει βρει παιχνίδι γιατί με κοιτάζει και λέει " ωωω" με θαυμασμό...έχεις κάνεις καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.. Δεν προλαβαίνω να μπαίνω.. Κ εμείς ακόμα ξυπνάμε την νύχτα 1 έως 3 φορές αναλόγως... Από φαγητό εντάξει... τρώμε λίγο μεσιμεριανο.. γιαούρτι πάρα πολύ, χυμούς πολλούς.. Κ αλεσμένο κ πατημένο.. Από το δικό μας φαγητό τρώει πλέον..   περπατάμε.. προσπαθούμε να πούμε λεξούλες... Έχουμε βγάλει 4 δοντάκια.. Είναι πολύ ζωηρός ίσως επειδή έχει κ το μεγάλο κ ότι βλέπει θέλει να κάνει...

Έχουμε κουραστεί με την καραντίνα... Είμαστε κ ευπαθείς ομάδα εμείς... 

Θηλασμό δεν σκέφτομαι ούτε καν να κόψω.. το έχει ανάγκη κ πλέον το έχω συνηθίσει.. Δεν με κουράζει... κάνουμε βέβαια κ μέσα στην ημέρα γεύματα αφού το ζητάει.. Αυτά.. 

@Xioni χαίρομαι που είστε καλά!! Έχουμε χαθεί... Αλλά δεν έχω χρόνο με ολα αυτα που μας έχουν συμβεί.. τρέχουμε για εξετάσεις ακόμα κ με καραντίνα.. νομίζω Πώς ο μικρός σου το έχει βρει παιχνίδι κ πως δεν θα το σταματήσει εύκολα...Κ εμάς μας δαγκώνει για παιχνίδι κ καλά... Δεν του δίνουμε σημασία κ δεν το κάνει πλέον συχνά.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...