Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μεγαλη ταραχη και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

 Καλησπερα κοριτσια ειμαι εγκυος στην 10 εβδομαδα μετα απο εξωσωματικη κ προσπαθεια 7 χρονων.Απο τη φυση μου ειμαι πολυ αγχωτικος ανθρωπος κ με τις εξωσωματικες αρχισα να παθαινω κρισεις πανικου κ διαφορα ψυχοσωματικα τα οποια τα παλευω μονη μου κ ευτυχως δεν χρειαστηκε να παρω κατι.Τα καταφερα υστερα απο μεγαλο αγωνα το οποιο συνοδευεται απο παρα πολυ αγχος λογω οτι στο παρελθον εχασα μωρακι σε προχωρημενη εγκυμοσυνη κ παλλινδρομη.Οποτε προσπαθω να ειμαι οσο πιο ηρεμη μπορω .Εγινε στο σπιτι εχθες ενα σκηνικο με συγγενικο προσωπο πολυ κοντινο το οποιο ηρθε για επισκεψη κ με εκνευρισε τοσο πολυ ,μα τοσο πολυ που απο τα νευρα μου σηκωθηκα εφυγα απο το δωματιο για να μην γινει χαμος κ ετρεμα τοσο πολυ που δεν μπορουσα να ηρεμησω.Μιλαμε για τρεμουλο ,ταχυκαρδια ακομα κ το κεφαλι μου ετρεμε.Τωρα αγχωθηκα μηπως εκανα κακο στο εμβρυο.Θα τρελλαθω αν εχει γινει κατι.Δυστυχως δεν μπορεσα να παραμεινω ψυχραιμη εγινε απο μονο του μεσα σε δευτερολεπτα .Κορίτσια γνωρίζεται αν απο το υπερβολικο στρεσ μπορει να εγινε κατι?Ραντεβου εχω την τεταρτη στον γιατρο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , Ilios είπε:

 Καλησπερα κοριτσια ειμαι εγκυος στην 10 εβδομαδα μετα απο εξωσωματικη κ προσπαθεια 7 χρονων.Απο τη φυση μου ειμαι πολυ αγχωτικος ανθρωπος κ με τις εξωσωματικες αρχισα να παθαινω κρισεις πανικου κ διαφορα ψυχοσωματικα τα οποια τα παλευω μονη μου κ ευτυχως δεν χρειαστηκε να παρω κατι.Τα καταφερα υστερα απο μεγαλο αγωνα το οποιο συνοδευεται απο παρα πολυ αγχος λογω οτι στο παρελθον εχασα μωρακι σε προχωρημενη εγκυμοσυνη κ παλλινδρομη.Οποτε προσπαθω να ειμαι οσο πιο ηρεμη μπορω .Εγινε στο σπιτι εχθες ενα σκηνικο με συγγενικο προσωπο πολυ κοντινο το οποιο ηρθε για επισκεψη κ με εκνευρισε τοσο πολυ ,μα τοσο πολυ που απο τα νευρα μου σηκωθηκα εφυγα απο το δωματιο για να μην γινει χαμος κ ετρεμα τοσο πολυ που δεν μπορουσα να ηρεμησω.Μιλαμε για τρεμουλο ,ταχυκαρδια ακομα κ το κεφαλι μου ετρεμε.Τωρα αγχωθηκα μηπως εκανα κακο στο εμβρυο.Θα τρελλαθω αν εχει γινει κατι.Δυστυχως δεν μπορεσα να παραμεινω ψυχραιμη εγινε απο μονο του μεσα σε δευτερολεπτα .Κορίτσια γνωρίζεται αν απο το υπερβολικο στρεσ μπορει να εγινε κατι?Ραντεβου εχω την τεταρτη στον γιατρο 

Γεια σου κορίτσι μου και συγχαρητήρια να έχεις μια όμορφη τελειομηνη εγκυμοσυνη. Πέρασα το ίδιο περίπου ίδια εβδομάδα ισως μια λιγότερη τέλος πάντων κ είχα κ εγω αυτό το άγχος. Το συζήτησα με αρκετες εγκυουλες και με καθησύχασαν. Εγω φαντάσου είχα κ πονακια από το τόσο στρες κ νεύρα κ κλάμα που έριξα για να μην τα σπασω. Επίσης όταν ηρεμησα σκέφτηκα κ εγω πως δεν γίνεται τόσο εύκολα να συμβεί κάτι. Εδώ γυναίκες στον πόλεμο κυοφορούν αλλες έχουν χάσει δικό τους πρόσωπο ενώ ήταν εγκυες οποτε φαντάζεσαι τι έχουν περάσει άρα μην ανησυχείς τώρα κ γίνεσαι χειρότερα αλλα κ μην ξανά επιτρέψεις να συμβεί κάτι τέτοιο. Καταρχήν σε αυτή την κατάσταση αυτός που τόλμησε να σε κάνει έτσι δεν αξίζει τον κόπο. Ξέρω εκείνη την ώρα δεν μπορεσες να κρατηθεις αλλα ξανά λέω από εδώ κ πέρα γράψε όλους όσους δεν  κάνουν εκεί που ξέρεις κ κάνε το καλύτερο για το μωρό σου που έρχεται μετά από τόσο αγώνα που εδωσες. Δεν είσαι μόνη τώρα θα σκέφτεσαι για δυο. Όποτε προκύψει εκνευρισμος βαθιες ανασες εισπνοες και λέγε μέσα σπυ σας γράφω ολους! Σορυ που μιλάω έτσι αλλα δεν γίνεται. Χάιδεψε την κοιλιτσα σου μίλησε του και όλα είναι μια χαρά! Με το καλό την Τετάρτη! Αν θυμηθεις γράψε τα νέα σου 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Ilios είπε:

 Καλησπερα κοριτσια ειμαι εγκυος στην 10 εβδομαδα μετα απο εξωσωματικη κ προσπαθεια 7 χρονων.Απο τη φυση μου ειμαι πολυ αγχωτικος ανθρωπος κ με τις εξωσωματικες αρχισα να παθαινω κρισεις πανικου κ διαφορα ψυχοσωματικα τα οποια τα παλευω μονη μου κ ευτυχως δεν χρειαστηκε να παρω κατι.Τα καταφερα υστερα απο μεγαλο αγωνα το οποιο συνοδευεται απο παρα πολυ αγχος λογω οτι στο παρελθον εχασα μωρακι σε προχωρημενη εγκυμοσυνη κ παλλινδρομη.Οποτε προσπαθω να ειμαι οσο πιο ηρεμη μπορω .Εγινε στο σπιτι εχθες ενα σκηνικο με συγγενικο προσωπο πολυ κοντινο το οποιο ηρθε για επισκεψη κ με εκνευρισε τοσο πολυ ,μα τοσο πολυ που απο τα νευρα μου σηκωθηκα εφυγα απο το δωματιο για να μην γινει χαμος κ ετρεμα τοσο πολυ που δεν μπορουσα να ηρεμησω.Μιλαμε για τρεμουλο ,ταχυκαρδια ακομα κ το κεφαλι μου ετρεμε.Τωρα αγχωθηκα μηπως εκανα κακο στο εμβρυο.Θα τρελλαθω αν εχει γινει κατι.Δυστυχως δεν μπορεσα να παραμεινω ψυχραιμη εγινε απο μονο του μεσα σε δευτερολεπτα .Κορίτσια γνωρίζεται αν απο το υπερβολικο στρεσ μπορει να εγινε κατι?Ραντεβου εχω την τεταρτη στον γιατρο 

Το μονο που μπορει να συμβει απο το εντονο στρες ειναι να προκαλεσεις συσπασεις με κινδυνο να αποβαλλεις. Ομως τωρα περασε αυτο οποτε ηρεμησε και μην αγχωνεσαι. Ειχα περασει το ιδιο στην πρωτη μου εγκυμοσυνη οπου στη 10η εβδομαδα μετα απο εναν πολυ εντονο καβγα με τον αντρα μου ειχα αιμορραγια. Ηρεμησα, ξεκουραστηκα, το αιμα κρατησε 1 εβδομαδα και τελικα ολα πηγαν καλα. Κοιτα ομως να χαλαρωσεις γιατι εχεις πολυ δρομο μπροστα σου. Βρες τροπους να ηρεμεις, παρε και καποια βοηθεια απο ειδικο αν χρειαζεται. Επισης συστηνω γιογκα για εγκυους. Ειναι πολυ χαλαρωτικο και καλο για το σωμα!

  • Ευχαριστώ 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς καθόλου! Το μόνο που μπορεί να προκληθεί είναι συσπάσεις. Η ψυχολογία του μωρού είναι ανεξάρτητη με τη δίκη μας. Και στο λέω γιατί το έψαξα πολύ γιατί όταν ήμουν έγκυος έχασα τον μπαμπά μου. Ρώτησα πολλούς γιατρούς και όλοι μου είπαν το ίδιο: άλλο το μωρό, άλλο εμείς. Μόνο να μη στεναχωριόμαστε λόγω συστάσεων και φόβου πρόωρου τοκετού. Αυτό μόνο!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σας!είμαι καινουργια στο forum και 14εβδομαδων έγκυος σε δίδυμη κύηση!είμαι με τον συντροδο μου πολλά χρόνια κ επιθυμούσαμε να έρθει μια εγκυμοσύνη.Μπορω να πω ότι από την πρώτη μέρα που έμαθε για την εγκυμοσύνη είναι ενθουσιασμένος κ με βοηθάει με το καθετι που μπορει!το μόνο πρόβλημα είναι πως δίνει πλήρη αναφορά στους γονείς του για το καθετί που κάνουμε,εγώ στους γονείς μου λέω τα βασικά κ κάποια πράγματα να κρατάω για εμένα κ το σύντροφό μου.καναμε την αυχενική διαφάνεια πριν δύο εβδομάδες κ απλά τους ενημέρωσα ότι όλα είναι μια χαρά κ τους έδειξα την τρισδιάστατη φωτό από τα μωράκια.δεν ανέφερα για το dvd που μας έδωσε με όλη την διάρκεια τις εξετάσεις.αντιθετα ο σύντροφός μου έκατσε κ είπε αναλυτικά το τι κάναμε κ τι όχι στην εξέταση κ το dvd το πήρε μαζί του σε επίσκεψη μας στους γονείς τους για να καθήσουμε να το δουνε.εμενα αυτό δεν μου αρέσει.θεωρω ότι κάποια πράγματα πρέπει να μενουνε ανάμεσα στους δύο γονείς κ εφωσον όλα κυλάνε ομαλά σε μια εγκυμοσύνη δεν υπάρχει λόγος να δείχνουμε τα πάντα.ισως ακούγεται ανόητο αυτό που λέω απλά έχω μεγάλο προβλημα.κ να αναφέρω ότι μέχρι πριν λίγο διάστημα είχανε πολύ άσχημες σχέσεις μεταξύ τους κ δεν ήθελε ούτε ο ίδιος να γνωριζουνε οι γονείς του πολλά για εμάς.μονο τα τυπικά.τωρα όμως βλέπω έναν διαφορετικο άνθρωπο να δίνει αναφορά για τα πάντα.πως μπορώ να το χειριστώ;εάν έχω κάνει κάποιο λάθος που έγραψα στο συγκεκριμένο θέμα το πρόβλημα μου ζητώ συγνώμη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Σοφια_ είπε:

Καλημέρα σας!είμαι καινουργια στο forum και 14εβδομαδων έγκυος σε δίδυμη κύηση!είμαι με τον συντροδο μου πολλά χρόνια κ επιθυμούσαμε να έρθει μια εγκυμοσύνη.Μπορω να πω ότι από την πρώτη μέρα που έμαθε για την εγκυμοσύνη είναι ενθουσιασμένος κ με βοηθάει με το καθετι που μπορει!το μόνο πρόβλημα είναι πως δίνει πλήρη αναφορά στους γονείς του για το καθετί που κάνουμε,εγώ στους γονείς μου λέω τα βασικά κ κάποια πράγματα να κρατάω για εμένα κ το σύντροφό μου.καναμε την αυχενική διαφάνεια πριν δύο εβδομάδες κ απλά τους ενημέρωσα ότι όλα είναι μια χαρά κ τους έδειξα την τρισδιάστατη φωτό από τα μωράκια.δεν ανέφερα για το dvd που μας έδωσε με όλη την διάρκεια τις εξετάσεις.αντιθετα ο σύντροφός μου έκατσε κ είπε αναλυτικά το τι κάναμε κ τι όχι στην εξέταση κ το dvd το πήρε μαζί του σε επίσκεψη μας στους γονείς τους για να καθήσουμε να το δουνε.εμενα αυτό δεν μου αρέσει.θεωρω ότι κάποια πράγματα πρέπει να μενουνε ανάμεσα στους δύο γονείς κ εφωσον όλα κυλάνε ομαλά σε μια εγκυμοσύνη δεν υπάρχει λόγος να δείχνουμε τα πάντα.ισως ακούγεται ανόητο αυτό που λέω απλά έχω μεγάλο προβλημα.κ να αναφέρω ότι μέχρι πριν λίγο διάστημα είχανε πολύ άσχημες σχέσεις μεταξύ τους κ δεν ήθελε ούτε ο ίδιος να γνωριζουνε οι γονείς του πολλά για εμάς.μονο τα τυπικά.τωρα όμως βλέπω έναν διαφορετικο άνθρωπο να δίνει αναφορά για τα πάντα.πως μπορώ να το χειριστώ;εάν έχω κάνει κάποιο λάθος που έγραψα στο συγκεκριμένο θέμα το πρόβλημα μου ζητώ συγνώμη 

με το καλο τα μωρακια σου.! καταρχας να σου πω ψυχραιμια ολοι οι αντρες πανω κατω τα ιδια κανουν. τωρα ισως ο δικος σου ειναι πολυ ενθουσιασμενος κ απτην χαρα του θελει να τα πει ολα στους δικους του γιαυτο μην ανχωνεσε αστον να το.χαρει. ισως μετα μαζευτει. αν δεις οτι το παρακανει πες του απεξω απεξω οτι δεν θες να τα λετε ολα στους αλλους γιατι σε.ανχωνει κ βλεπεις πως θα παει. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Σοφια_ είπε:

Καλημέρα σας!είμαι καινουργια στο forum και 14εβδομαδων έγκυος σε δίδυμη κύηση!είμαι με τον συντροδο μου πολλά χρόνια κ επιθυμούσαμε να έρθει μια εγκυμοσύνη.Μπορω να πω ότι από την πρώτη μέρα που έμαθε για την εγκυμοσύνη είναι ενθουσιασμένος κ με βοηθάει με το καθετι που μπορει!το μόνο πρόβλημα είναι πως δίνει πλήρη αναφορά στους γονείς του για το καθετί που κάνουμε,εγώ στους γονείς μου λέω τα βασικά κ κάποια πράγματα να κρατάω για εμένα κ το σύντροφό μου.καναμε την αυχενική διαφάνεια πριν δύο εβδομάδες κ απλά τους ενημέρωσα ότι όλα είναι μια χαρά κ τους έδειξα την τρισδιάστατη φωτό από τα μωράκια.δεν ανέφερα για το dvd που μας έδωσε με όλη την διάρκεια τις εξετάσεις.αντιθετα ο σύντροφός μου έκατσε κ είπε αναλυτικά το τι κάναμε κ τι όχι στην εξέταση κ το dvd το πήρε μαζί του σε επίσκεψη μας στους γονείς τους για να καθήσουμε να το δουνε.εμενα αυτό δεν μου αρέσει.θεωρω ότι κάποια πράγματα πρέπει να μενουνε ανάμεσα στους δύο γονείς κ εφωσον όλα κυλάνε ομαλά σε μια εγκυμοσύνη δεν υπάρχει λόγος να δείχνουμε τα πάντα.ισως ακούγεται ανόητο αυτό που λέω απλά έχω μεγάλο προβλημα.κ να αναφέρω ότι μέχρι πριν λίγο διάστημα είχανε πολύ άσχημες σχέσεις μεταξύ τους κ δεν ήθελε ούτε ο ίδιος να γνωριζουνε οι γονείς του πολλά για εμάς.μονο τα τυπικά.τωρα όμως βλέπω έναν διαφορετικο άνθρωπο να δίνει αναφορά για τα πάντα.πως μπορώ να το χειριστώ;εάν έχω κάνει κάποιο λάθος που έγραψα στο συγκεκριμένο θέμα το πρόβλημα μου ζητώ συγνώμη

Καλησπερα!εαν ειναι ετσι ο συντροφος σου δεν θα αλλαξει.Απλα εσυ ασχολησου με το μωρακι μου και να εισαι οσο το δυνατον ηρεμη για να ευχαριστηθεις  την εγκυμοσυνη σου.Πες του με ωραιο τροπ οτι αυτη η περιοδος σας ανηκει και θελετε να την απολαυσετε εσεις οι ιδιοι πρωτα.Γενικα μην πολυδινεις σημασια σε αυτα...πραγματικα δεν αξιζει.

On 14/11/2018 at 12:06 ΜΜ, Ilios είπε:

 Καλησπερα κοριτσια ειμαι εγκυος στην 10 εβδομαδα μετα απο εξωσωματικη κ προσπαθεια 7 χρονων.Απο τη φυση μου ειμαι πολυ αγχωτικος ανθρωπος κ με τις εξωσωματικες αρχισα να παθαινω κρισεις πανικου κ διαφορα ψυχοσωματικα τα οποια τα παλευω μονη μου κ ευτυχως δεν χρειαστηκε να παρω κατι.Τα καταφερα υστερα απο μεγαλο αγωνα το οποιο συνοδευεται απο παρα πολυ αγχος λογω οτι στο παρελθον εχασα μωρακι σε προχωρημενη εγκυμοσυνη κ παλλινδρομη.Οποτε προσπαθω να ειμαι οσο πιο ηρεμη μπορω .Εγινε στο σπιτι εχθες ενα σκηνικο με συγγενικο προσωπο πολυ κοντινο το οποιο ηρθε για επισκεψη κ με εκνευρισε τοσο πολυ ,μα τοσο πολυ που απο τα νευρα μου σηκωθηκα εφυγα απο το δωματιο για να μην γινει χαμος κ ετρεμα τοσο πολυ που δεν μπορουσα να ηρεμησω.Μιλαμε για τρεμουλο ,ταχυκαρδια ακομα κ το κεφαλι μου ετρεμε.Τωρα αγχωθηκα μηπως εκανα κακο στο εμβρυο.Θα τρελλαθω αν εχει γινει κατι.Δυστυχως δεν μπορεσα να παραμεινω ψυχραιμη εγινε απο μονο του μεσα σε δευτερολεπτα .Κορίτσια γνωρίζεται αν απο το υπερβολικο στρεσ μπορει να εγινε κατι?Ραντεβου εχω την τεταρτη στον γιατρο 

Αγαπητη Σοφια καλησπερα!!για να εχεις μια υπεροχη τελειομηνη εγκυμοσυνη απεφυγε στρεσογονες καταστάσεις.Δεν προκειται να εχεις παθει κατι απλα οσο προχωραει η εγκυμονη να εισαι ηρεμη για να μην εχεις συσπασεις.Εαν παλι δεν μπορεις να εχεις ελεγχεις το στρες σου προσπαθησε να αποφυγεις ανθρωπους και καταστασεις που σε επιβαρυνουν.Δεν θα σε παρεξηγησει κανεις εαν π.χ. πεις δεν νιωθω καλα αρα δεν μπορω να εχω επισκεψεις. Μια εγγυουλα παντα δικαιολογειται.Επισης μη σε νοιαζει η γνωμη των αλλων.Κοιτα τον εαυτο σου , το μωρο και την οικογενεια σου.Γενικοτερα ΖΕΝ.Επισης εαν ο γιατρος σου επιτρεψει ασκηση κανε γιογκα για εγγυους , βοηθαει.Αλλιως περπατημα.!Be cool

πρίν από 11 λεπτά , sankar είπε:

Καλησπερα!εαν ειναι ετσι ο συντροφος σου δεν θα αλλαξει.Απλα εσυ ασχολησου με το μωρακι μου και να εισαι οσο το δυνατον ηρεμη για να ευχαριστηθεις  την εγκυμοσυνη σου.Πες του με ωραιο τροπ οτι αυτη η περιοδος σας ανηκει και θελετε να την απολαυσετε εσεις οι ιδιοι πρωτα.Γενικα μην πολυδινεις σημασια σε αυτα...πραγματικα δεν αξιζει.

Αγαπητη Σοφια καλησπερα!!για να εχεις μια υπεροχη τελειομηνη εγκυμοσυνη απεφυγε στρεσογονες καταστάσεις.Δεν προκειται να εχεις παθει κατι απλα οσο προχωραει η εγκυμονη να εισαι ηρεμη για να μην εχεις συσπασεις.Εαν παλι δεν μπορεις να εχεις ελεγχεις το στρες σου προσπαθησε να αποφυγεις ανθρωπους και καταστασεις που σε επιβαρυνουν.Δεν θα σε παρεξηγησει κανεις εαν π.χ. πεις δεν νιωθω καλα αρα δεν μπορω να εχω επισκεψεις. Μια εγγυουλα παντα δικαιολογειται.Επισης μη σε νοιαζει η γνωμη των αλλων.Κοιτα τον εαυτο σου , το μωρο και την οικογενεια σου.Γενικοτερα ΖΕΝ.Επισης εαν ο γιατρος σου επιτρεψει ασκηση κανε γιογκα για εγγυους , βοηθαει.Αλλιως περπατημα.!Be cool

 Συγνωμη ilios ηθελα να πω!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...