Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Ανεπάρκεια τραχήλου


Lou86

Recommended Posts

Καλησπέρα! Είμαι στην 24η εβδομαδα εγκυμοσύνης και πριν δυο βδομάδες (στο υπερηχογράφημα β επιπέδου) φάνηκε ότι έχει μικρύνει ο τράχηλος (27χιλ.) και έχει ανοίξει λίγο. Ο γιατρός μου αμέσως μου με έβαλε σε αυστηρή κατάκλιση και μου έδωσε προγεστερόνη κολπικά και χάπι. Γενικά με έχει αγχωσει αρκετά και το γεγονός ότι είμαι όλη μέρα ξάπλα και τα σκέφτομαι δε βοηθάει ιδιαίτερα... 

Έχει αντιμετωπίσει κάποια κάτι αντίστοιχο;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

On 22/11/2018 at 5:42 ΜΜ, Lou86 είπε:

Καλησπέρα! Είμαι στην 24η εβδομαδα εγκυμοσύνης και πριν δυο βδομάδες (στο υπερηχογράφημα β επιπέδου) φάνηκε ότι έχει μικρύνει ο τράχηλος (27χιλ.) και έχει ανοίξει λίγο. Ο γιατρός μου αμέσως μου με έβαλε σε αυστηρή κατάκλιση και μου έδωσε προγεστερόνη κολπικά και χάπι. Γενικά με έχει αγχωσει αρκετά και το γεγονός ότι είμαι όλη μέρα ξάπλα και τα σκέφτομαι δε βοηθάει ιδιαίτερα... 

Έχει αντιμετωπίσει κάποια κάτι αντίστοιχο;;;;

Καλησπερα κοριτσι μου. Με το καλο και ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη. 

Εγω στην εβδομαδα που εισαι ειχα μηκος τραχηλου 22 χιλ. Επειδη θεωρηθηκε πολυ κοντος περα απο μαγνησιο, τοκολυτικα και προγεστερονη , βαλαμε και ενα δαχτυλιδι για να συγκρατησει τον τραχηλο μη τυχον και ειχαμε προωρο τοκετο. Στις 26 βδομαδες νομιζω ο τραχηλος ηταν 2 εκατοστα και εκει εμεινε ευτυχως. Δεν κοντυνε και αλλο. Και πλεον ειμαι στην 36η εβδομαδα! 

Εμενα βεβαια ηταν κλειστος, βασικα δεν ξερω, αλλα ο γιατρος δεν μου χε αναφερει κατι για το αν ηταν ανοιχτος ή κλειστος. 

Να εισαι ηρεμη, να μην κουραζεσαι, γενικοτερα να μην κανεις πολλα. Ξαπλα οσο μπορεις και ηρεμια! Ολα θα σου πανε καλα!


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

On 22/11/2018 at 5:42 ΜΜ, Lou86 είπε:

Καλησπέρα! Είμαι στην 24η εβδομαδα εγκυμοσύνης και πριν δυο βδομάδες (στο υπερηχογράφημα β επιπέδου) φάνηκε ότι έχει μικρύνει ο τράχηλος (27χιλ.) και έχει ανοίξει λίγο. Ο γιατρός μου αμέσως μου με έβαλε σε αυστηρή κατάκλιση και μου έδωσε προγεστερόνη κολπικά και χάπι. Γενικά με έχει αγχωσει αρκετά και το γεγονός ότι είμαι όλη μέρα ξάπλα και τα σκέφτομαι δε βοηθάει ιδιαίτερα... 

Έχει αντιμετωπίσει κάποια κάτι αντίστοιχο;;;;

Καλησπέρα καλή μου!

Και εγώ τόσο τράχηλο είχα στη β επιπέδου...

Εν τέλει με ουτροτζεσταν και κρεβάτι γέννησα 36η...βέβαια είχα κόψει τα φάρμακα και την κατάκλιση από την 34η.

Γέννησα ευκολα και ανώδυνα και υπήρχε ακόμα τράχηλος...απλά έσπασε η μικρή τα νερά!

Η κατάκλιση είναι βαρετή και όντως δεν περνάει ο καιρός...αξίζει όμως...

Λίγη υπομονή και όλα θα πάνε τέλεια.


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2018 at 9:58 ΜΜ, nanoula90 είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου. Με το καλο και ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη. 

Εγω στην εβδομαδα που εισαι ειχα μηκος τραχηλου 22 χιλ. Επειδη θεωρηθηκε πολυ κοντος περα απο μαγνησιο, τοκολυτικα και προγεστερονη , βαλαμε και ενα δαχτυλιδι για να συγκρατησει τον τραχηλο μη τυχον και ειχαμε προωρο τοκετο. Στις 26 βδομαδες νομιζω ο τραχηλος ηταν 2 εκατοστα και εκει εμεινε ευτυχως. Δεν κοντυνε και αλλο. Και πλεον ειμαι στην 36η εβδομαδα! 

Εμενα βεβαια ηταν κλειστος, βασικα δεν ξερω, αλλα ο γιατρος δεν μου χε αναφερει κατι για το αν ηταν ανοιχτος ή κλειστος. 

Να εισαι ηρεμη, να μην κουραζεσαι, γενικοτερα να μην κανεις πολλα. Ξαπλα οσο μπορεις και ηρεμια! Ολα θα σου πανε καλα!

@Lou86 καλησπέρα κορίτσι μου.  πως είσαι; όπως θα είδες,  εδώ στο φόρουμ είμαστε πολλές με θέματα τραχήλου.  κγω στη β επιπέδου είχα περίπου τόσο τράχηλο. μετά έπεσε κι άλλο κ μετά από κατακλιση και φάρμακα ανέβηκε.  έμεινα στο κρεβάτι 4 μήνες. μόνο για μπάνιο κ για γιατρό σηκώνομουν. και πολλές καλλιέργειες κολπικου! είναι πολύ σημαντικές.  ρωτα τον γιατρό σου μήπως μπορείς να βάλεις κ συ δαχτυλίδι, όπως η  nanoula90.  εγώ τελικά γέννησα 38+6, με πρόκληση! Ο τράχηλος ήταν ψηλά και σκληρός !

να είσαι ήρεμη όσο μπορείς !

@nanoula90 πως είσαι κοπέλα μου;;; κοντεύεις ε;; τι ωραία!! είδες που έπιασες όλα τα μαξιλαρακια ασφάλειας; με το καλό εύχομαι! Όπως και στη θεματοθετρια μας!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , bella32 είπε:

@Lou86 καλησπέρα κορίτσι μου.  πως είσαι; όπως θα είδες,  εδώ στο φόρουμ είμαστε πολλές με θέματα τραχήλου.  κγω στη β επιπέδου είχα περίπου τόσο τράχηλο. μετά έπεσε κι άλλο κ μετά από κατακλιση και φάρμακα ανέβηκε.  έμεινα στο κρεβάτι 4 μήνες. μόνο για μπάνιο κ για γιατρό σηκώνομουν. και πολλές καλλιέργειες κολπικου! είναι πολύ σημαντικές.  ρωτα τον γιατρό σου μήπως μπορείς να βάλεις κ συ δαχτυλίδι, όπως η  nanoula90.  εγώ τελικά γέννησα 38+6, με πρόκληση! Ο τράχηλος ήταν ψηλά και σκληρός !

να είσαι ήρεμη όσο μπορείς !

@nanoula90 πως είσαι κοπέλα μου;;; κοντεύεις ε;; τι ωραία!! είδες που έπιασες όλα τα μαξιλαρακια ασφάλειας; με το καλό εύχομαι! Όπως και στη θεματοθετρια μας!

Κοριτσι μου!!! Ναι τα επιασα ολα τα μαξιλαρακια και μαλιστα σημερα που πηγα στον γιατρο και αφαιρεσαμε το δαχτυλιδι, μου ειπε οτι εχω ακομα λιγο δρομο! Αρα θα παρω και αλλες μερες! Απιστευτο μου φαινεται που τελικα ολα περασαν! Εσυ με το μπεμπακι σου πως τα πατε??? Βρισκετε τους ρυθμους σας σιγα σιγα?? Σε ευχαριστω πολυ για τα λογια σου καλη μου❤


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 5/12/2018 at 4:42 ΜΜ, nanoula90 είπε:

Κοριτσι μου!!! Ναι τα επιασα ολα τα μαξιλαρακια και μαλιστα σημερα που πηγα στον γιατρο και αφαιρεσαμε το δαχτυλιδι, μου ειπε οτι εχω ακομα λιγο δρομο! Αρα θα παρω και αλλες μερες! Απιστευτο μου φαινεται που τελικα ολα περασαν! Εσυ με το μπεμπακι σου πως τα πατε??? Βρισκετε τους ρυθμους σας σιγα σιγα?? Σε ευχαριστω πολυ για τα λογια σου καλη μου❤

μια χαρά τα πάμε με το μπεμπακι μου!! το πιο γλυκο ξενύχτι! χτες σαραντησαμε! μου φαίνεται σαν ψέμα.. σκεφτόμουν πως ήμουν το καλοκαίρι,  πόσο άγχος είχα,  πόσο κλάμα έριξα, πόσο κουράστηκα... θα τα έκανα όλα ξανά από την αρχή για χάρη του.. ειναι έρωτας!! θα το δεις κσυ σε λίγο καιρό!! καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης! Ανυπομονώ  να μάθω νέα σου!!

  • Μου αρέσει 1

Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...