Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

δύο ονόματα


Ασία

Recommended Posts

πρίν από 2 λεπτά , alina80 είπε:

Μιλούσαν για περιπτώσεις που οι γονείς δεν ήθελαν και τα δύο ονόματα , όχι ότι είναι ονόματα. Αν ας πούμε ο παπάς δεν δέχεται δύο ονόματα, μπορεί στη βάφτιση να ακουστεί μόνο το ένα ενώ στο ληξιαρχείο θα δηλωθούν και τα δύο. 

Ή το αντίθετο. Αν πχ ένα ζευγάρι δεν θέλει να έχει το παιδί το όνομα της γιαγιας, μπορεί να δηλώσει στο ληξιαρχείο το όνομα που θέλει αλλά στην βάφτιση να ακουστεί και της γιαγιάς. 

Σε κάθε περίπτωση ισχύ έχει αυτό που θα δηλωθεί στο ληξιαρχείο. Αυτό το όνομα θα είναι στα χαρτιά του παιδιού για όλη του τη ζωή. Ανεξάρτητα αν είναι το ίδιο ή διαφορετικό με αυτό που ακούστηκε στην βάφτιση. 

ααα ωραία... σ ευχαριστώ πάρα πολύ..!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

To χαρτί της βάπτισης το δίνεις στο ληξιαρχείο για την κτήση θρησκεύματος και όχι για ονοματοδοσία . Για την ονοματοδοσία υποβάλεις υπεύθυνη δήλωση στην οποία δηλώνεις το όνομα που θες να έχει το παιδί (μαζί με τον σύντροφο σου, αν δεν μπορείτε να πάτε μαζί τότε χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση- από ΚΕΠ- που θα δηλώνει ότι επιθυμεί το παιδί να πάρει το τάδε όνομα,).  Μπορεί το χαρτί της βάπτισης να λέει άλλο όνομα και στο ληξιαρχείο να δηλώσεις άλλο. Αν προσκομίσεις και τα δύο χαρτιά (βάπτισης και δήλωση ονόματος) με διαφορετικό όνομα  έγκυρο όνομα θα θεωρηθεί εκείνο της δήλωσης(ονοματοδοσίας) και όχι της βάπτισης.

Ρωτάω γιατί όταν έγινα νονά μου ζήτησαν και πιστοποιητικό βάπτισης και οικογενειακής κατάστασης. Πως θα γινόταν να πάω δυο χαρτιά με διαφορετικό όνομα ; όταν παντρευτεί για παράδειγμα το παιδί, τι όνομα θα πει ο παπάς στην εκκλησία; Το βαπτιστικό ή αυτό που είναι στα χαρτιά του ληξιαρχείου; Δεν αμφιβάλλω ότι γίνεται αυτό που λες, όμως μου φαίνεται περίεργο γιατί πρώτη φορά το ακούω!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Leapos είπε:

Ρωτάω γιατί όταν έγινα νονά μου ζήτησαν και πιστοποιητικό βάπτισης και οικογενειακής κατάστασης. Πως θα γινόταν να πάω δυο χαρτιά με διαφορετικό όνομα ; όταν παντρευτεί για παράδειγμα το παιδί, τι όνομα θα πει ο παπάς στην εκκλησία; Το βαπτιστικό ή αυτό που είναι στα χαρτιά του ληξιαρχείου; Δεν αμφιβάλλω ότι γίνεται αυτό που λες, όμως μου φαίνεται περίεργο γιατί πρώτη φορά το ακούω!

Προφανώς και δεν είναι συχνό αυτό. Συνήθως αυτό που γίνεται είναι να ακούγονται δύο ονόματα στην εκκλησία και να δηλώνεται ένα στο ληξιαρχείο. Πάντως σε κάθε περίπτωση ισχύ έχουν τα έγγραφα του κράτους και όχι της εκκλησίας. Ο λόγος που σου ζήτησαν το χαρτί της βάφτισης για να γίνεις νονά ήταν για να διασφαλίσουν ότι είναι χριστιανή ορθόδοξη βαπτισμενη και όχι για να δουν το όνομα. Και αυτό τώρα τελευταία το κάνουν (πριν από 15 χρόνια που εγινα εγώ νονα δεν ζητούσαν τίποτα). 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Leapos είπε:

Ρωτάω γιατί όταν έγινα νονά μου ζήτησαν και πιστοποιητικό βάπτισης και οικογενειακής κατάστασης. Πως θα γινόταν να πάω δυο χαρτιά με διαφορετικό όνομα ; όταν παντρευτεί για παράδειγμα το παιδί, τι όνομα θα πει ο παπάς στην εκκλησία; Το βαπτιστικό ή αυτό που είναι στα χαρτιά του ληξιαρχείου; Δεν αμφιβάλλω ότι γίνεται αυτό που λες, όμως μου φαίνεται περίεργο γιατί πρώτη φορά το ακούω!

Iσχύει αυτό που λέει η αλίνα, σου ζήτησαν πιστοποιητικό για να επιβεβαιώσουν πως είσαι βαπτισμένη χριστιανή , και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης για να δουν αν έχεις κάνει πολιτικό γάμο. Πάντως για πιστοποιητικό βάπτισης πρώτη φορά ακούω ότι ζητούν για να γίνεις νονά.


 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη! Μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε,θέλω να δώσω δύο ονόματα στην κόρη μου Μαρία και Δώρα (Θεοδώρα). Πώς θα μπορούσα να τα συμπτυξω; 


q7O9p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 24/12/2018 at 1:56 ΜΜ, bella32 είπε:

χμμμ δεν το είχα σκεφτεί αυτό.. η αλήθεια είναι ότι 2 φίλες μου που έχουν 2 ονόματα,  το Μαρία είναι πρώτο. βέβαια μπορεί να είναι σύμπτωση.  εμείς καταλήξαμε στο Μιχάλης ! του πεθερου! 

το δικό μου θέμα: θέλαμε 2 νονους κ μου είπε ο παπάς ότι δεν επιτρέπεται!!!! το εχεις ξανά ακούσει;; κ μου είπε ότι αν η κουμπάρα έχει πολιτικό γάμο  κ όχι θρησκευτικό,  πάλι δεν επιτρέπεται,!!!

Καλησπερα...Για το πολιτικό  ξερω οτι ισχυει αυτο που σου είπαν....τωρα για δυο νονους ...πρωτη φορα ακοθω οτι δεν επιτρέπεται...τι κανατε την βαφτιση...να μας φυγουν οι αποριες;;;


 Έχω δύο ψυχούλες στον ουρανό 👼👼...κ δύο στην αγκαλιά μου...❤️❤️👫

Link to comment
Share on other sites

On 30/4/2019 at 8:15 ΜΜ, Ntina Ntinaki είπε:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη! Μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε,θέλω να δώσω δύο ονόματα στην κόρη μου Μαρία και Δώρα (Θεοδώρα). Πώς θα μπορούσα να τα συμπτυξω; 

 Δωρία 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 30 Απριλίου 2019 at 8:15 ΜΜ, Ntina Ntinaki είπε:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη! Μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε,θέλω να δώσω δύο ονόματα στην κόρη μου Μαρία και Δώρα (Θεοδώρα). Πώς θα μπορούσα να τα συμπτυξω; 

Μαριτεα, Μαριθέα

  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Αννούλαααα είπε:

Καλησπερα...Για το πολιτικό  ξερω οτι ισχυει αυτο που σου είπαν....τωρα για δυο νονους ...πρωτη φορα ακοθω οτι δεν επιτρέπεται...τι κανατε την βαφτιση...να μας φυγουν οι αποριες;;;

τελικά είχαμε έναν νονο! οπότε δε χρειάστηκε  να μπω στη διαδικασία  να ρωτάω παπάδες!!!ευτυχώς δλδ.. Επίσης,  μου έκανε εντύπωση γτ ενώ πέρισυ φίλη που βάφτισε στον ίδιο ναο,  ζήτησαν 150 κ τώρα μου είπαν ότι θέλετε στο φιλοπτωχο! το εκτιμησαμε όλοι.  μακάρι να γίνει έτσι παντού. 

  • Μου αρέσει 2

Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, bella32 είπε:

τελικά είχαμε έναν νονο! οπότε δε χρειάστηκε  να μπω στη διαδικασία  να ρωτάω παπάδες!!!ευτυχώς δλδ.. Επίσης,  μου έκανε εντύπωση γτ ενώ πέρισυ φίλη που βάφτισε στον ίδιο ναο,  ζήτησαν 150 κ τώρα μου είπαν ότι θέλετε στο φιλοπτωχο! το εκτιμησαμε όλοι.  μακάρι να γίνει έτσι παντού. 

Κανονικά ετσι θελει...έχουν βγάλει για τα μυστήρια ταρίφα... Εγώ οταν παντρεψα κ βαφτισα μου είπαν 200 ευρω... εντάξει για δυο μυστήρια πολυ καλά... Την μερα των μυστηρίων...Ήταν άλλος κ μου είπε ότι θέλεις...εεε έδωσα τα 200...!!! Αν κάποιος ομως δεν θέλει να δώσει εχω ακούσει από γνωστή μου ότι είχε πάει στην μητρόπολη...είπε σε πια Εκκλησία...Πότε... Κ τι μυστήριο θα γίνει... της έδωσαν ένα χαρτί... Κ αντί για λεφτά...εκείνη την ημέρα εδωσε το χαρτί αυτό...!!!!

  • Μου αρέσει 1

 Έχω δύο ψυχούλες στον ουρανό 👼👼...κ δύο στην αγκαλιά μου...❤️❤️👫

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γειά σας!! Πρώτα ο Θεός θα βαφτίσω την κόρη μου Σπυριδούλα Ιωάννα. Το πρώτο από τάμα το δεύτερο από τη μαμά μου. Το θέμα είναι το εξής· αν ήταν σκέτο το Σπυριδούλα, θα τη φώναζα Σπυρουλα που μού αρέσει πολύ και τέλος. Αν δεν υπήρχε το τάμα στη μέση θα την έβγαζα Αντωνια-Ιωάννα (από τούς γονείς μου) και θα τη φώναζα Τανια. 

Απ ο, τι καταλάβατε, δε θέλω να τη φωνάζω Ιωάννα γιατί γενικά δε μού αρέσει σαν όνομα. Οπότε θέτω το ερώτημα: νσ τη φωνάζω με τον σιδηρόδρομο "Σπυρουλα Ιωάννα" (το προτιμώ από το σκέτο Ιωάννα) ή υπάρχει κάποιος συνδυασμός που να μην είναι για γέλια? 

Έψαξα στο ίντερνετ γενικά συνδυασμούς ονομάτων και έμεινα με το στόμα ανοιχτό, μιλάμε αν ήμουν παιδάκι κι είχα κάποιο από αυτά τα ονόματα θα ντρεπόμουν 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , ΧρυσαΜ είπε:

Γειά σας!! Πρώτα ο Θεός θα βαφτίσω την κόρη μου Σπυριδούλα Ιωάννα. Το πρώτο από τάμα το δεύτερο από τη μαμά μου. Το θέμα είναι το εξής· αν ήταν σκέτο το Σπυριδούλα, θα τη φώναζα Σπυρουλα που μού αρέσει πολύ και τέλος. Αν δεν υπήρχε το τάμα στη μέση θα την έβγαζα Αντωνια-Ιωάννα (από τούς γονείς μου) και θα τη φώναζα Τανια. 

Απ ο, τι καταλάβατε, δε θέλω να τη φωνάζω Ιωάννα γιατί γενικά δε μού αρέσει σαν όνομα. Οπότε θέτω το ερώτημα: νσ τη φωνάζω με τον σιδηρόδρομο "Σπυρουλα Ιωάννα" (το προτιμώ από το σκέτο Ιωάννα) ή υπάρχει κάποιος συνδυασμός που να μην είναι για γέλια? 

Έψαξα στο ίντερνετ γενικά συνδυασμούς ονομάτων και έμεινα με το στόμα ανοιχτό, μιλάμε αν ήμουν παιδάκι κι είχα κάποιο από αυτά τα ονόματα θα ντρεπόμουν 

Το όνομα Ίριδα που είναι ξεχωριστό νομίζω μπορεί να βγει από το Σπυριδούλα και έχει και το αρχικό Ι και το τελευταίο Α από το Ιωάννα χαχα

Πως σου φαίνεται; Εγώ αν έλεγα την κόρη μου Σπυριδούλα θα την φωνάζαμε Ίριδα σίγουρα ας είναι διαφορετικό όνομα. Η άλλο ωραίο ονομα,λίγο άσχετο βέβαια είναι το Διώνη.κουτσα στραβά ψιλοβγαινει από το Σπυριδούλα Ιωάννα (λέμε τώρα).

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Το όνομα Ίριδα που είναι ξεχωριστό νομίζω μπορεί να βγει από το Σπυριδούλα και έχει και το αρχικό Ι και το τελευταίο Α από το Ιωάννα χαχα

Πως σου φαίνεται; Εγώ αν έλεγα την κόρη μου Σπυριδούλα θα την φωνάζαμε Ίριδα σίγουρα ας είναι διαφορετικό όνομα. Η άλλο ωραίο ονομα,λίγο άσχετο βέβαια είναι το Διώνη.κουτσα στραβά ψιλοβγαινει από το Σπυριδούλα Ιωάννα (λέμε τώρα).

Τα πιο νορμάλ είναι αυτά!!! Με ελκύει το Διώνη. Προς το παρόν βέβαια τη φωνάζω Νινέτα από το νινί χαχαχαχαχαχα θρυλικό όνομα, ντενη μαρκορά θύρα 13 χαχαχαχαχαχα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...