Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

δύο ονόματα


Ασία

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 2/8/2019 at 4:19 PM, anemoni1989 said:

Δεν έχουμε καταληξει Αλινα μου... Εμενα δεν με ενδιαφέρει να βγαλω τς γονεις μου γτ πολυ απλα ειμαι εντελώς αντιθετη σε αυτη την παραδοση, η οποια παντα με αηδιαζε... Τα παιδιά πρέπει να τα αγαπαμε για αυτο που ειναι και οχι για το ονομα που φερουν!!! Βασικα, ενω ελεγε παντα οτι το κορίτσι δεν τν νοιάζει πως θα το βγαλουμε κλπ ειχε ειπωθει σε μια κουβέντα το ενδεχόμενο να βγαλουμε τη μαμα τ και τ ειχα πει πως εμενα με νοιάζει το παιδι να ειναι καλα και πως αυτα ειναι μικροπρεπειες και δε θα ασχοληθώ, αλλα θα το ξανασυζητησουμε... Προσφατα του εκανα κουβέντα λεγοντας τ πως θα ηθελα στη μικρη να δωσω πρωτο το ονομα του ατομου που ειχα δει σε ενα ονειρο σε μια πολύ κρισιμη φαση της εγκυμοσύνης μου (δεν εχει καμια σχεση με συγγενεις, Αγιους κλπ, ειναι εντελως και παντελώς άσχετο) και μου αρχισε τα μα, μου, σου, του... Ουι δεν ειναι ωραίο αλλα να λεμε τη μια και αλλα την αλλη... Και τ απαντησα πως απο την στιγμή που δεν το έχουμε ανακοινώσει (ειχαμε πει πως θα ενημερωθουν οι παντες για το ονομα στη βαπτιση) μπορουμε να συζηταμε ελεύθερα για το όνομα αυτο! Εχω μια υπονοια βεβαια πως μαλλον το εχει συζητησει, αλλα δε σκοπεύω να μπω σε θεωριες συνομωσιας... 

Τεσπα, απο παντα γνωριζα την φιλοπαραδοσιακη νοοτροπία του αντρα μου... Απλα με αφορμή αυτό το ποστ ειπα να το συζητησω!!! (δεδομενου οτι οι γνωστοι μας ολοι ειναι της αποψης να δίνουμε ονοματα παππουδων, οποτε δεν πρόκειται κανεις να με καταλαβει)!!! 

Υ. Γ. Αλινα μου, εισαι πολυ τυχερη που εχεις τοσο ανοιχτομυαλο συζυγο!!! 

Συμφωνω απόλυτα φίλη μου!!Τα παιδιά μας πρέπει να τα προστατεύουμε από αυτές τα ηλίθια έθιμα, είνια δημιουργήματα μας και αξίζουμε να τους δώσουμε αυτό που μας κάνει ευτυχισμένους..!:)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.εγω την έχω ταξει στον Άγιο Νικόλα οπότε αρχικά Νικολέτα.κ θελουμε κ ένα δεύτερο αλλά δεν έχουμε αποφασίσει πιο.παντως όχι μάνες κ πεθερές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 8/2/2019 at 8:31 ΜΜ, Ασία είπε:

ενημερωτικά πάντως για όσες ενδιαφέρονται για δεύτερο όνομα, μου είπε ο παπάς σήμερα πως αν θέλω το δεύτερο όνομα μπορώ να μην το γράψω στα χαρτιά κ να ακουστεί απλά στην εκκλησία ώστε να μην χρειάζεται να γράφει παντού τα δύο ονόματα του το παιδί. Εμείς πάντως αυτό θα κάνουμε. θα το βαφτισουμε Ελένη Μαρία κ θα δηλώσουμε στο ληξιαρχείο Μάιρα.Ο ο παπάς με παρότρυνε να το δηλώσουμε όπως θα την φωνάζουμε κ όχι με τα ονόματα που θα ακουστούν στην εκκλησία.

Μα στο ληξιαρχείο πηγαίνεις το χαρτί που θα σου δώσει ο παπάς στη βάπτιση. Τι θα γράψει πάνω; Μάιρα; 

Link to comment
Share on other sites

On 24/12/2018 at 1:56 ΜΜ, bella32 είπε:

χμμμ δεν το είχα σκεφτεί αυτό.. η αλήθεια είναι ότι 2 φίλες μου που έχουν 2 ονόματα,  το Μαρία είναι πρώτο. βέβαια μπορεί να είναι σύμπτωση.  εμείς καταλήξαμε στο Μιχάλης ! του πεθερου! 

το δικό μου θέμα: θέλαμε 2 νονους κ μου είπε ο παπάς ότι δεν επιτρέπεται!!!! το εχεις ξανά ακούσει;; κ μου είπε ότι αν η κουμπάρα έχει πολιτικό γάμο  κ όχι θρησκευτικό,  πάλι δεν επιτρέπεται,!!!

καλημέρα να σου ζησει το παιδακι σου! εχω βαφρισει 2 παιδακια! λοιπον οντως οι περισσοτεροι παπαδες σου λενε αν οι νονοι ειναι παντρεμενοι δεν δεχονται τον πολιτικο. αυτο με το ποσους νονους μαλλον ο συγκεκριμενος παπας δεν το δεχεται, στην μια βαφτιση ειμασταν 4 νονοι!!!

τωρα ειδα οτι ειναι παλιο το μνμ! :)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, MELINASP είπε:

καλημέρα να σου ζησει το παιδακι σου! εχω βαφρισει 2 παιδακια! λοιπον οντως οι περισσοτεροι παπαδες σου λενε αν οι νονοι ειναι παντρεμενοι δεν δεχονται τον πολιτικο. αυτο με το ποσους νονους μαλλον ο συγκεκριμενος παπας δεν το δεχεται, στην μια βαφτιση ειμασταν 4 νονοι!!!

τωρα ειδα οτι ειναι παλιο το μνμ! :)

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! γενικά είναι σκληροπυρηνική η μητρόπολη της περιοχή μου. σκέψου ότι δεν γίνονται γαμοβαφτισεις! εμείς τελικά καταλήξαμε σε έναν νονο!!!

  • Μου αρέσει 1

Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2019 at 8:57 ΜΜ, Leapos είπε:

Μα στο ληξιαρχείο πηγαίνεις το χαρτί που θα σου δώσει ο παπάς στη βάπτιση. Τι θα γράψει πάνω; Μάιρα; 

στο ληξιαρχείο μπορείς να πας να δηλώσεις το όνομα του παιδιού κ πριν τη βάφτιση. υπάρχουν παιδιά που δεν βαφτίστηκαν ποτέ κ έχουν δηλωμένο όνομα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ασία είπε:

στο ληξιαρχείο μπορείς να πας να δηλώσεις το όνομα του παιδιού κ πριν τη βάφτιση. υπάρχουν παιδιά που δεν βαφτίστηκαν ποτέ κ έχουν δηλωμένο όνομα. 

Ναι το ξέρω ότι γίνεται αυτό. Αλλά θα δηλώσεις άλλο στο ληξιαρχείο και άλλο στη βάπτιση; Δεν το έχω ξανακούσει! Αυτό το χαρτθ της βάπτισης δε δηλώνεται μετά πουθενά; Και το ερώτημα που μου γεννιέται είναι όταν θα έρθει η ώρα να παντρευτεί τι χαρτί θα προσκομήσει; Της δήλωσης στο ληξιαρχείο ή της βάπτισής της; Στο λέω επειδή απ'όσο ξέρω, ζητούν για τα μυστήρια της εκκλησίας, πιστοποιητικό βάπτισης. Δε θα ταιριάζει το πιστοποιητικό οικογενειακής της κατάστασης με αυτό της βάπτισης. Θα έχει άλλο όνομα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 32 λεπτά , Leapos είπε:

Ναι το ξέρω ότι γίνεται αυτό. Αλλά θα δηλώσεις άλλο στο ληξιαρχείο και άλλο στη βάπτιση; Δεν το έχω ξανακούσει! Αυτό το χαρτθ της βάπτισης δε δηλώνεται μετά πουθενά; Και το ερώτημα που μου γεννιέται είναι όταν θα έρθει η ώρα να παντρευτεί τι χαρτί θα προσκομήσει; Της δήλωσης στο ληξιαρχείο ή της βάπτισής της; Στο λέω επειδή απ'όσο ξέρω, ζητούν για τα μυστήρια της εκκλησίας, πιστοποιητικό βάπτισης. Δε θα ταιριάζει το πιστοποιητικό οικογενειακής της κατάστασης με αυτό της βάπτισης. Θα έχει άλλο όνομα. 

To χαρτί της βάπτισης το δίνεις στο ληξιαρχείο για την κτήση θρησκεύματος και όχι για ονοματοδοσία . Για την ονοματοδοσία υποβάλεις υπεύθυνη δήλωση στην οποία δηλώνεις το όνομα που θες να έχει το παιδί (μαζί με τον σύντροφο σου, αν δεν μπορείτε να πάτε μαζί τότε χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση- από ΚΕΠ- που θα δηλώνει ότι επιθυμεί το παιδί να πάρει το τάδε όνομα,).  Μπορεί το χαρτί της βάπτισης να λέει άλλο όνομα και στο ληξιαρχείο να δηλώσεις άλλο. Αν προσκομίσεις και τα δύο χαρτιά (βάπτισης και δήλωση ονόματος) με διαφορετικό όνομα  έγκυρο όνομα θα θεωρηθεί εκείνο της δήλωσης(ονοματοδοσίας) και όχι της βάπτισης.

  • Μου αρέσει 3

 
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.. να κάνω κι εγώ μια απορία γιατί έχω μπερδευτεί με όλα αυτά εδώ;; αν με το καλό είναι κοριτσάκι τελικά κ εμάς, θέλουμε κι εμείς να δώσουμε δύο ονόματα.. Μαρία Ευαγγελία.. δεν έχω καταλάβει αυτά που λέτε με ληξιαρχείο και χαρτί βάπτισης ή τη δήλωση ονόματος τους παιδιού..τι πρόβλημα υπάρχει;;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Newmum19 είπε:

Γεια σας παιδιά.. να κάνω κι εγώ μια απορία γιατί έχω μπερδευτεί με όλα αυτά εδώ;; αν με το καλό είναι κοριτσάκι τελικά κ εμάς, θέλουμε κι εμείς να δώσουμε δύο ονόματα.. Μαρία Ευαγγελία.. δεν έχω καταλάβει αυτά που λέτε με ληξιαρχείο και χαρτί βάπτισης ή τη δήλωση ονόματος τους παιδιού..τι πρόβλημα υπάρχει;;;

Για να σε βοηθήσω: σε ότι αφορά το νόμο η ονοματοδοσία είναι μια πράξη ανεξάρτητη της βάφτισης. Μπορεί να γίνει στο ληξιαρχείο ανά πάσα στιγμή, με την παρουσία και των δύο γονέων και χωρίς να έχει προηγηθεί βάφτιση. Όταν κανείς πάει στο ληξιαρχείο με το χαρτί της βάφτισης, ουσιαστικά δηλώνει το θρήσκευμα του παιδιού και όχι το όνομα. Συχνά βέβαια αυτά τα δύο στην Ελλάδα γίνονται ταυτόχρονα, δεν παύει όμως να είναι δύο ξεχωριστές ληξιαρχικες πράξεις: αυτή της ονοματοδοσίας και αυτή της δήλωσης θρησκεύματος. 

Η ονοματοδοσία είναι υποχρεωτική για το κράτος, ενώ η δήλωση θρησκεύματος δεν είναι. Αυτό σημαίνει εκτός ότι κάποιος μπορεί να μην βαφτίσει το παιδί του, ότι ακόμα και να γίνει βάφτιση οι γονείς δεν είναι υποχρεωμένοι να το δηλώσουν στο ληξιαρχείο. Όνομα όμως πρέπει να δηλωθεί. 

Πρόβλημα δεν υπάρχει κανένα, ελπίζω να στα ξεμπερδεψα λίγο. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , alina80 είπε:

Για να σε βοηθήσω: σε ότι αφορά το νόμο η ονοματοδοσία είναι μια πράξη ανεξάρτητη της βάφτισης. Μπορεί να γίνει στο ληξιαρχείο ανά πάσα στιγμή, με την παρουσία και των δύο γονέων και χωρίς να έχει προηγηθεί βάφτιση. Όταν κανείς πάει στο ληξιαρχείο με το χαρτί της βάφτισης, ουσιαστικά δηλώνει το θρήσκευμα του παιδιού και όχι το όνομα. Συχνά βέβαια αυτά τα δύο στην Ελλάδα γίνονται ταυτόχρονα, δεν παύει όμως να είναι δύο ξεχωριστές ληξιαρχικες πράξεις: αυτή της ονοματοδοσίας και αυτή της δήλωσης θρησκεύματος. 

Η ονοματοδοσία είναι υποχρεωτική για το κράτος, ενώ η δήλωση θρησκεύματος δεν είναι. Αυτό σημαίνει εκτός ότι κάποιος μπορεί να μην βαφτίσει το παιδί του, ότι ακόμα και να γίνει βάφτιση οι γονείς δεν είναι υποχρεωμένοι να το δηλώσουν στο ληξιαρχείο. Όνομα όμως πρέπει να δηλωθεί. 

Πρόβλημα δεν υπάρχει κανένα, ελπίζω να στα ξεμπερδεψα λίγο. 

Άρα δεν υπάρχει πρόβλημα με το διπλό όνομα; αυτό με το ληξιαρχείο κ τη βάπτιση το κατάλαβα.. απλά κάποιοι λέγανε ότι δηλώνεις ένα στο ληξιαρχείο και ακούγονται και τα δύο στη βάπτιση; πως γίνεται αυτό; εμείς θέλουμε να ακουστούν και τα δύο!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Newmum19 είπε:

Άρα δεν υπάρχει πρόβλημα με το διπλό όνομα; αυτό με το ληξιαρχείο κ τη βάπτιση το κατάλαβα.. απλά κάποιοι λέγανε ότι δηλώνεις ένα στο ληξιαρχείο και ακούγονται και τα δύο στη βάπτιση; πως γίνεται αυτό; εμείς θέλουμε να ακουστούν και τα δύο!!

Μιλούσαν για περιπτώσεις που οι γονείς δεν ήθελαν και τα δύο ονόματα , όχι ότι είναι ονόματα. Αν ας πούμε ο παπάς δεν δέχεται δύο ονόματα, μπορεί στη βάφτιση να ακουστεί μόνο το ένα ενώ στο ληξιαρχείο θα δηλωθούν και τα δύο. 

Ή το αντίθετο. Αν πχ ένα ζευγάρι δεν θέλει να έχει το παιδί το όνομα της γιαγιας, μπορεί να δηλώσει στο ληξιαρχείο το όνομα που θέλει αλλά στην βάφτιση να ακουστεί και της γιαγιάς. 

Σε κάθε περίπτωση ισχύ έχει αυτό που θα δηλωθεί στο ληξιαρχείο. Αυτό το όνομα θα είναι στα χαρτιά του παιδιού για όλη του τη ζωή. Ανεξάρτητα αν είναι το ίδιο ή διαφορετικό με αυτό που ακούστηκε στην βάφτιση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...