Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

εξωσωματική γονιμοποιηση


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλες. Εύχομαι ο καινούριος χρόνος να φέρει στην κάθε μία ότι πραγματικά επιθυμεί.Θέλω να μοιραστώ μαζί σας την αγονία μου.Προσπαθώ κι εγώ για παιδάκι πάνω από δύο χρόνια και ο προβληματισμός μου είναι ο εξής...αν θα προχωρήσω σε εξωσωματική η όχι.Έχω ένα ιστορικό πίσω μου με δύο αποτυχίες η μία στον πέμπτο.Όποιες κοπέλες έχουν κάνει εξωσωματική μπορούν να μου πουν της δυσκολίες τα κατά που έχει δηλαδή και αν έχετε κάνει κάποια κοπέλα  την εξωσωματική που διαλέγουν το υγιές έμβρυο τη αποτελέσματα είχε και ποιο ήταν το κόστος? Πως νιώσατε που κάνατε εξωσωματική????

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και καλή χρόνια! Παντρεύτηκα στα 24, τα πρώτα δυο χρόνια δεν θέλαμε παιδί, μετα αρχίσαμε απλά να μην προσέχουμε αλλα μωρό δεν ερχόταν. Δεν το ψάξαμε αμέσως λέγαμε άσε και αυτο το μηνα. Αποτέλεσμα να κάνουμε εξετάσεις 5 χρόνια μετα (πολυσ Χρόνος χαμένος)και να βρεθεί ότι ο σύζυγος έχει θέμα ολιγοασθενοσπερμιας. Χωρίς αιτιολογία. Έκανε τρίμηνη θεραπεία και έφτιαξαν κάπως τα πράγματα αλλα όχι τόσο ώστε να μου εγγυάται κανείς γιατρός ότι θα υπάρξει φυσιολογική σύλληψη. Μια που το σκεφτήκαμε και μια που αποφασίσαμε την ίδια μερα να προχωρήσουμε σε εξωσωματικη. Δεν είχαμε χρόνο για να περάσουμε απο επιτροπή γιατι θέλαμε να γίνει εδώ και τώρα. Κάναμε εξωσωματικη με μικρογονιμοποιηση λόγω προβλήματος στο σπερμα, το κόστος μαζι με τα φάρμακα ηταν περίπου 6000 ευρώ σε μεγάλο κέντρο της Αθήνας. Μου πήραν 17 ωάρια, γονιμοποιήθηκαν τα 10, μου έβαλαν 2 έμβρυα και φυλαξαμε στην κρυοσυντήρησης άλλες 4 βλαστό κύστες. Το αποτέλεσμα με την πρώτη προσπάθεια και δοξάζω το θεό για αυτο ηταν να έχουμε αυτά τα Χριστούγεννα τον 10 μηνων μπόμπιρα να μας κάνει λίμπα όλο το σπίτι!! Αν ηξερα ότι θα ηταν τόσο εύκολο θα το ξαναέκανα η θα το είχα κάνει πολλά χρόνια πριν.  Ειναι σίγουρα  ψυχοφθόρα διαδικασία και θέλει δύναμη και στήριξη απο τον άντρα σου. Σαν διαδικασία  πέρα απο το ορμονικό-ψυχολογικό κομμάτι δεν θα έλεγα ότι ηταν δύσκολη. Κανείς τις ενεσεις σου για κάποιες μέρες και σε πραρακολουθουν με υπερήχους συχνά, πας για ωοληψια όπου σε ναρκωνουν οποτε δεν καταλαβαίνεις τίποτα και μετα στην εμβρυομεταφορα ειναι σαν να κανείς τεστ παπ απλά σου μεταφέρουν τα έμβρυα με ένα σωληνάκι.  Μετα απο ένα τέτοιο αποτέλεσμα όμως τα ξεχνάς όλα πίστεψε με! Καλή επιτυχία και εύχομαι το 2019 να σου φέρει ένα υγιές  μωράκι και ότι αλλο επιθυμείς!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , maria1988 είπε:

Καλησπέρα και καλή χρόνια! Παντρεύτηκα στα 24, τα πρώτα δυο χρόνια δεν θέλαμε παιδί, μετα αρχίσαμε απλά να μην προσέχουμε αλλα μωρό δεν ερχόταν. Δεν το ψάξαμε αμέσως λέγαμε άσε και αυτο το μηνα. Αποτέλεσμα να κάνουμε εξετάσεις 5 χρόνια μετα (πολυσ Χρόνος χαμένος)και να βρεθεί ότι ο σύζυγος έχει θέμα ολιγοασθενοσπερμιας. Χωρίς αιτιολογία. Έκανε τρίμηνη θεραπεία και έφτιαξαν κάπως τα πράγματα αλλα όχι τόσο ώστε να μου εγγυάται κανείς γιατρός ότι θα υπάρξει φυσιολογική σύλληψη. Μια που το σκεφτήκαμε και μια που αποφασίσαμε την ίδια μερα να προχωρήσουμε σε εξωσωματικη. Δεν είχαμε χρόνο για να περάσουμε απο επιτροπή γιατι θέλαμε να γίνει εδώ και τώρα. Κάναμε εξωσωματικη με μικρογονιμοποιηση λόγω προβλήματος στο σπερμα, το κόστος μαζι με τα φάρμακα ηταν περίπου 6000 ευρώ σε μεγάλο κέντρο της Αθήνας. Μου πήραν 17 ωάρια, γονιμοποιήθηκαν τα 10, μου έβαλαν 2 έμβρυα και φυλαξαμε στην κρυοσυντήρησης άλλες 4 βλαστό κύστες. Το αποτέλεσμα με την πρώτη προσπάθεια και δοξάζω το θεό για αυτο ηταν να έχουμε αυτά τα Χριστούγεννα τον 10 μηνων μπόμπιρα να μας κάνει λίμπα όλο το σπίτι!! Αν ηξερα ότι θα ηταν τόσο εύκολο θα το ξαναέκανα η θα το είχα κάνει πολλά χρόνια πριν.  Ειναι σίγουρα  ψυχοφθόρα διαδικασία και θέλει δύναμη και στήριξη απο τον άντρα σου. Σαν διαδικασία  πέρα απο το ορμονικό-ψυχολογικό κομμάτι δεν θα έλεγα ότι ηταν δύσκολη. Κανείς τις ενεσεις σου για κάποιες μέρες και σε πραρακολουθουν με υπερήχους συχνά, πας για ωοληψια όπου σε ναρκωνουν οποτε δεν καταλαβαίνεις τίποτα και μετα στην εμβρυομεταφορα ειναι σαν να κανείς τεστ παπ απλά σου μεταφέρουν τα έμβρυα με ένα σωληνάκι.  Μετα απο ένα τέτοιο αποτέλεσμα όμως τα ξεχνάς όλα πίστεψε με! Καλή επιτυχία και εύχομαι το 2019 να σου φέρει ένα υγιές  μωράκι και ότι αλλο επιθυμείς!

Καλησπέρα Μαρία μου Χρόνια πολλά να το χαίρεσαι το παιδάκι σου.Μακάρι όλες οι κοπέλες να έχουν την ίδια επιτυχία.Και εμάς μας είπαν για τον άντρα μου οτι έχει ένα θέμα με το σπέρμα οτι δηλαδή η κεφαλή και ο αυχένας του σπέρματος έχει ανομοιομορφίες και μας είπαν οτι ίσος αυτός να ήταν ο λόγος για τη  δεύτερη φορά που έχασα το μωρό.Να σου πω επίσης οτι το έχασα γιατί είχε πρόβλημα στην καρδιά απο σύνδρομο.Άλλοι πάλη μας λένε οτι αυτό δεν ήταν ο λόγος και δεν είναι πρόβλημα.Δεν ξέρω ποιον να πιστέψω έχω μπερδευτεί.Όπως και να έχει η κατάσταση έγω δεν μπορώ να μείνω έγκυος.Η εξωσωματική που έκανες ήταν αυτή που διαλέγουν το υγιές σπερματοζωάριο? γιατι σου κόστισε τόσο πολύ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι διάλεξαν ένα υγιές σπερματοζωάριο για κάθε ωάριο. Γιατι στο τελυταιο σπερμοδιαγραμμα ενώ είχε βελτιωθεί η κίνηση των σπερματοζωαρίων ηταν 99% ανώμαλες μορφές. Τα φάρμακα κόστισαν 1500€ περίπου και τα υπόλοιπα 4500 ηταν στο κέντρο εξωσωματικής. Ειναι σίγουρα ακριβότερη η μέθοδος αυτή σε σχέση με την απλή εξωσωματικη αλλα δεν ξέρω ποσο πιο ακριβη

Συγγνώμη για την τιμή έκανα λάθος. Θυμόμουν 6 αλλα τώρα το συζήτησα με τον σύζυγο και ηταν 5500 μαζι με κατι εξετάσεις που μας έκαναν εκει. Σαν διαδικασία χωρίς τις εξετάσεις πληρώσαμε 3500 και 1500 τα φάρμακα. Οποτε σύνολο 5000. Λάθος μου!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , maria1988 είπε:

Ναι διάλεξαν ένα υγιές σπερματοζωάριο για κάθε ωάριο. Γιατι στο τελυταιο σπερμοδιαγραμμα ενώ είχε βελτιωθεί η κίνηση των σπερματοζωαρίων ηταν 99% ανώμαλες μορφές. Τα φάρμακα κόστισαν 1500€ περίπου και τα υπόλοιπα 4500 ηταν στο κέντρο εξωσωματικής. Ειναι σίγουρα ακριβότερη η μέθοδος αυτή σε σχέση με την απλή εξωσωματικη αλλα δεν ξέρω ποσο πιο ακριβη

Μαρία μου κ εμείς αυτό το πρόβλημα έχουμε αλλά το ποσοστό είναι πολύ μικρότερο.Το σκεύτομε σοβαρά για εξωσωματική για να έχω και εγώ το κεφάλι μου ήσυχο.Σευχαριστώ πολύ για τη απάντηση κορίτσι και εύχομαι ο καινούριος χρόνος να σου φέρει οτι επιθυμείς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...