Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Έχω αγχωθεί πάλι γιατί έκανα κάτι εξετάσεις θρόμβο φιλίας και ενώ όλες είναι καλες βγήκε ένα PAI-1 4G/4G που ενώ στα αλλά λέει φυσιολογικός γονότυπος σε αυτό δεν λέει. Ξέρει κάποια κοπέλα τι είναι αυτό; Είμαι  7η βδομάδα και αντιπηκτικές δεν κάνω ούτε ασπιρίνη παίρνω.. Σήμερα το ιατρείο είναι κλειστό όποτε αύριο θα επικοινωνήσουν μαζί μου και έχω αγχωθεί.. 

Καρυοτυπος ζεύγους


Recommended Posts

 Καλησπέρα κορίτσια . 

Διαβαζω τα όσα λέτε προσπαθώντας να πάρω κουράγιο μετά από 2 βιοχημικές κυήσεις κ 2 παλινδρομες σε διάστημα 7 μηνών .

θα θελα να ενημερώσω όλες τις κοπέλες που βρίσκονται σε διαδικασία εξετάσεων καθ έξιν αποβολών πως ο καρυοτυπος ζεύγους συνταγογραφειται από τον ευπυ κ μπορείτε να κάνετε την εξέταση εντελώς δωρεάν στο Αγία Σοφία τηλ 2132037332!! Οι γιατροί δεν το λένε, επιμείνετε στη συνταγογράφηση !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 10 λεπτά , Mazo είπε:

 Καλησπέρα κορίτσια . 

Διαβαζω τα όσα λέτε προσπαθώντας να πάρω κουράγιο μετά από 2 βιοχημικές κυήσεις κ 2 παλινδρομες σε διάστημα 7 μηνών .

θα θελα να ενημερώσω όλες τις κοπέλες που βρίσκονται σε διαδικασία εξετάσεων καθ έξιν αποβολών πως ο καρυοτυπος ζεύγους συνταγογραφειται από τον ευπυ κ μπορείτε να κάνετε την εξέταση εντελώς δωρεάν στο Αγία Σοφία τηλ 2132037332!! Οι γιατροί δεν το λένε, επιμείνετε στη συνταγογράφηση !

@Mazo καλησπέρα

Σωστά τα λες, υπάρχει κωδικός για να σου εκδόσεις και ο γυναικολος σου ακόμα αν όχι ο αιματολογος αρκεί να το θέλει γιατί ξέρεις υπάρχουν τα πλαφόν πλέον παντού. Αλλά έλεος πια πόσες να ζητήσουν με τέτοια εξέταση που μάλιστα είναι και στα πλαίσια όπως λες καθεξιν αποβολων; 

Εγώ με παραπεμπτικο της αιματολογου μου το έκανα σε ιδιωτικό Θεσσαλονίκη στο ΚΑΡΥΟ

Και δεύτερη φορά για επιβαιβαιωση στο ΑΧΕΠΑ. 

Link to comment
Share on other sites

On 27/1/2019 at 7:42 ΜΜ, Mazo είπε:

 Καλησπέρα κορίτσια . 

Διαβαζω τα όσα λέτε προσπαθώντας να πάρω κουράγιο μετά από 2 βιοχημικές κυήσεις κ 2 παλινδρομες σε διάστημα 7 μηνών .

θα θελα να ενημερώσω όλες τις κοπέλες που βρίσκονται σε διαδικασία εξετάσεων καθ έξιν αποβολών πως ο καρυοτυπος ζεύγους συνταγογραφειται από τον ευπυ κ μπορείτε να κάνετε την εξέταση εντελώς δωρεάν στο Αγία Σοφία τηλ 2132037332!! Οι γιατροί δεν το λένε, επιμείνετε στη συνταγογράφηση !

Καλησπερα κοριτσι! Στο Αγία Σοφία κάνουν απλό καρυοτυπο ´η μοριακό;  Έχει πολύ αναμονή για να κλείσεις ραντεβού; Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Bianka είπε:

@Mazo καλησπέρα

Σωστά τα λες, υπάρχει κωδικός για να σου εκδόσεις και ο γυναικολος σου ακόμα αν όχι ο αιματολογος αρκεί να το θέλει γιατί ξέρεις υπάρχουν τα πλαφόν πλέον παντού. Αλλά έλεος πια πόσες να ζητήσουν με τέτοια εξέταση που μάλιστα είναι και στα πλαίσια όπως λες καθεξιν αποβολων; 

Εγώ με παραπεμπτικο της αιματολογου μου το έκανα σε ιδιωτικό Θεσσαλονίκη στο ΚΑΡΥΟ

Και δεύτερη φορά για επιβαιβαιωση στο ΑΧΕΠΑ. 

Και εγώ με παραπεμπτικό γυναικολόγου, το έκανα στο καρυο, αλλά ήταν απλός καρυοτυπος και ήταν καλός και των δυο. 

Σκεφτόμουν μηπως πρέπει να κάνουμε και μοριακό καρυοτυπο ζεύγους που εξετάζει περισσότερα σύνδρομα..

Link to comment
Share on other sites

On 28/1/2019 at 5:03 ΜΜ, bcd18 είπε:

Καλησπερα κοριτσι! Στο Αγία Σοφία κάνουν απλό καρυοτυπο ´η μοριακό;  Έχει πολύ αναμονή για να κλείσεις ραντεβού; Ευχαριστω

Καλησπέρα ! 

 

Καθόλου αναμονή δεν έχει κλείνεις αμέσως ραντεβού και σε 2 εβδομάδες βγαίνουν τα αποτέλεματα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα! Σε ευχαριστώ πολύ! 

Διάβασα για το χώρεμιο, ότι κάνουν καρυοτυπο περιφερικου αίματος, καρυοτυπο με ειδικές τεχνικές και καρυοτυπο μετά από καλλιεργεια ιστών.

ποιο από τα 3 συνταγογραφησε ο γυναικολόγος;

υπαρχει απλός  καρυοτυπος και μοριακός καρυοτυπος που εξετάζει περισσότερα σύνδρομα. Ποιος είναι ο μοριακός καρυοτυπος από τα 3;

σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Link to comment
Share on other sites

Με εμπλέξες λίγο δεν ήξερα πως υπάρχουν 3 διαφορετικοί τύποι. Καρυοτυπο ζεύγους κάναμε εμείς , αν θέλεις κάλεσε στο τηλ που αναφέρω παραπάνω γι περισσότερες πληροφορίες μη πω κάτι κ δεν ισχύει 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Εμάς  το καλοκαίρι ο προηγούμενος γυναικολόγος μας είχε συνταγογραφήσει καρυοτυπο με ειδικές τεχνικές και ήταν οκ και των δυο, γράφει χωρίς εμφανείς χρωμοσομικες ανωμαλίες. Αυτός ήταν ο απλός και τον είχαμε κάνει στο καρυο και πληρώσαμε 13,50 € συμμετοχή ο καθένας. Απλώς σκεφτόμουν μηπως κάναμε και μοριακό στο χωρεμειο.

Θα παρω να ρωτήσω. 

Θυμασαι ποιο σου είχε συνταγογραφήσει; Αναφέρει πολλα σύνδρομα;

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλη επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, bcd18 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Εμάς  το καλοκαίρι ο προηγούμενος γυναικολόγος μας είχε συνταγογραφήσει καρυοτυπο με ειδικές τεχνικές και ήταν οκ και των δυο, γράφει χωρίς εμφανείς χρωμοσομικες ανωμαλίες. Αυτός ήταν ο απλός και τον είχαμε κάνει στο καρυο και πληρώσαμε 13,50 € συμμετοχή ο καθένας. Απλώς σκεφτόμουν μηπως κάναμε και μοριακό στο χωρεμειο.

Θα παρω να ρωτήσω. 

Θυμασαι ποιο σου είχε συνταγογραφήσει; Αναφέρει πολλα σύνδρομα;

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλη επιτυχία!

@bcd18 κάνατε τον σωστό καρυοτυπο ζεύγους που ενδείκνυται για ζευγάρια υπογονιμα. 

Ο μοριακός καρυοτυπος CGS arrays, αν δεν κάνω λάθος, γίνεται στα πλαίσια προεμφυτευτικου ελέγχου μόνο σε έμβρυα και βλαστοκυστες για να ελέγξουν αν έχουν κληρονομήσει κάποιο σύνδρομο από τους γονείς. 

Εσείς αφού έχετε φυσιολογικους καρυοτυπους δεν χρειάζεται να κάνεις προεμφυτευτικο έλεγχο σε έμβρυα. 

Και αν δεν κάνω λάθος τον συνιστούν οι γιατροί μετά από μία αποβολή και αν γίνει αποξεση στέλνουν ιστό του χαμένου εμβρύου. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Bianka είπε:

@bcd18 κάνατε τον σωστό καρυοτυπο ζεύγους που ενδείκνυται για ζευγάρια υπογονιμα. 

Ο μοριακός καρυοτυπος CGS arrays, αν δεν κάνω λάθος, γίνεται στα πλαίσια προεμφυτευτικου ελέγχου μόνο σε έμβρυα και βλαστοκυστες για να ελέγξουν αν έχουν κληρονομήσει κάποιο σύνδρομο από τους γονείς. 

Εσείς αφού έχετε φυσιολογικους καρυοτυπους δεν χρειάζεται να κάνεις προεμφυτευτικο έλεγχο σε έμβρυα. 

Και αν δεν κάνω λάθος τον συνιστούν οι γιατροί μετά από μία αποβολή και αν γίνει αποξεση στέλνουν ιστό του χαμένου εμβρύου. 

Καλημερα! Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 18 λεπτά , bcd18 είπε:

Καλημερα! Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Καλημέρα. Αυτά γνωρίζω εγώ. Ας μας δώσει κ κάποια άλλη τα φώτα της αν κάνω λάθος. Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σας. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Bianka είπε:

@bcd18 κάνατε τον σωστό καρυοτυπο ζεύγους που ενδείκνυται για ζευγάρια υπογονιμα. 

Ο μοριακός καρυοτυπος CGS arrays, αν δεν κάνω λάθος, γίνεται στα πλαίσια προεμφυτευτικου ελέγχου μόνο σε έμβρυα και βλαστοκυστες για να ελέγξουν αν έχουν κληρονομήσει κάποιο σύνδρομο από τους γονείς. 

Εσείς αφού έχετε φυσιολογικους καρυοτυπους δεν χρειάζεται να κάνεις προεμφυτευτικο έλεγχο σε έμβρυα. 

Και αν δεν κάνω λάθος τον συνιστούν οι γιατροί μετά από μία αποβολή και αν γίνει αποξεση στέλνουν ιστό του χαμένου εμβρύου. 

Ο προεμφυτευτικος γίνεται για πολλούς λόγους ακόμα κ με καθαρούς γονεικος καρυωτυπους

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, bcd18 είπε:

Καλησπερα! Σε ευχαριστώ πολύ! 

Διάβασα για το χώρεμιο, ότι κάνουν καρυοτυπο περιφερικου αίματος, καρυοτυπο με ειδικές τεχνικές και καρυοτυπο μετά από καλλιεργεια ιστών.

ποιο από τα 3 συνταγογραφησε ο γυναικολόγος;

υπαρχει απλός  καρυοτυπος και μοριακός καρυοτυπος που εξετάζει περισσότερα σύνδρομα. Ποιος είναι ο μοριακός καρυοτυπος από τα 3;

σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Ο μοριακός καρυότυπος δεν είναι κανένας από τους 3 που αναφέρεις.

Εγω δεν έχω καταλάβει ποιά η διαφορά αναμεσα στους 3.

Και οι 3 εξεταζονται και για τους 2,ειναι δλδ καρυότυποι ζεύγους.

Εμας μας συνταγογράφησαν τον πρωτο αλλά στο Ινστιτούτο Παιδιού στο Παίδων ζητάνε να γραφτεί ως ''καρυότυπος μετά από καλλιέργεια ιστών'' και δεν ξερω αν δεχονται το δικό μας παραπεμπτικο.

 


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Joka είπε:

Ο μοριακός καρυότυπος δεν είναι κανένας από τους 3 που αναφέρεις.

Εγω δεν έχω καταλάβει ποιά η διαφορά αναμεσα στους 3.

Και οι 3 εξεταζονται και για τους 2,ειναι δλδ καρυότυποι ζεύγους.

Εμας μας συνταγογράφησαν τον πρωτο αλλά στο Ινστιτούτο Παιδιού στο Παίδων ζητάνε να γραφτεί ως ''καρυότυπος μετά από καλλιέργεια ιστών'' και δεν ξερω αν δεχονται το δικό μας παραπεμπτικο.

 

Κορίτσι μου ούτε εγώ έχω καταλάβει ποια η διαφορά μεταξύ των 3.

Δηλαδη οποίος κάνει καρυοτυπο ζεύγους στο Παίδων, πρέπει το παραπεμπτικό να γράφει καρυοτυπος μετά από καλλιέργεια ιστών;

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , bcd18 είπε:

Κορίτσι μου ούτε εγώ έχω καταλάβει ποια η διαφορά μεταξύ των 3.

Δηλαδη οποίος κάνει καρυοτυπο ζεύγους στο Παίδων, πρέπει το παραπεμπτικό να γράφει καρυοτυπος μετά από καλλιέργεια ιστών;

 

Eτσι ξέρω και εμάς μας εχουν γράψει τον άλλο!!!Γκρρρρρρρρ!!!!!!!


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...