Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 4 λεπτά , Neverstop είπε:

      Κατάλαβα... κ κοιμάται μόνο του στο δωμάτιο του?😢Στο πάρκο κοιμούνται?

      Το πάρκο δεν είναι για πολλές ώρες-μερες  λόγο στρώματος κυρίως δεν είναι Κ ότι πιο κατάλληλο για συνεχή χρήση για πιο υγιηνο υποτίθετε . Μετά μόνο του αν δεν μπορείς συγκοιμιση. Αλλά μην σε ανχωνει πλέον στους 7 μήνες το παιδί στριφογυρναει μόνο του φωνάζει πιο δυνατά οπότε ξυπνάς Κ επίσης πλέον δεν χρειάζετε Κ να το ρευετε κτλ. 

      • Μου αρέσει 1

Φόβος για πρωορο μωρό


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια θα ήθελα να σας ανοίξω την καρδιά μου.Για την ιστορία έχασα διδυμακια στην 21ebdomada .έκανα δύο φορές περίδεση σε εκείνη την κύηση όπου οι συσπάσεις σκισανε το Ράμα .Τώρα μετά από 3 χρόνια μένω έγκυος με εξωσωματική σε ένα παιδάκι.όλα καλά κάνω προληπτική περίδεση την 14 εβδομάδα  κ όλα καλά.κάνοντας 1  μήνα μετά κολπική καλλιέργεια βρέθηκα μικρόβιο e coli.Πρώτη φορά στην ζωή μου παθαίνω κάτι τέτοιο  αλλά φαντάζομαι ότι είχε καταστραφεί τελείως. η φυσική χλωρίδα του κόλπου μιας κ έπαιρνα 2ebdomades αντιβίωση.Σήμερα είχα ραντεβού στον γιατρό κ μου είπε ότι ο τράχηλος είναι μαλακός κ 1.95 μέγεθος.είμαι τώρα 20+2 κ φοβάμαι παρά πολύ για πρώορο.έχω πανικοβληθεί τελείως κ νιώθω τύψεις για  το μωρό.δεν περίμενα ότι θα μου ξανασυνεβαινε κάτι τέτοιο όλοι οι γιατροί μου λέγανε ότι οκ θα κάνεις περίδεση. κ μια  χαρά.είχα κάποια κοπέλα τόσο κοντό τράχηλο τόσο νωρίς?κ αν ναι πόσο έφτασε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 28/1/2019 at 5:24 ΜΜ, Ilios είπε:

Καλησπέρα κορίτσια θα ήθελα να σας ανοίξω την καρδιά μου.Για την ιστορία έχασα διδυμακια στην 21ebdomada .έκανα δύο φορές περίδεση σε εκείνη την κύηση όπου οι συσπάσεις σκισανε το Ράμα .Τώρα μετά από 3 χρόνια μένω έγκυος με εξωσωματική σε ένα παιδάκι.όλα καλά κάνω προληπτική περίδεση την 14 εβδομάδα  κ όλα καλά.κάνοντας 1  μήνα μετά κολπική καλλιέργεια βρέθηκα μικρόβιο e coli.Πρώτη φορά στην ζωή μου παθαίνω κάτι τέτοιο  αλλά φαντάζομαι ότι είχε καταστραφεί τελείως. η φυσική χλωρίδα του κόλπου μιας κ έπαιρνα 2ebdomades αντιβίωση.Σήμερα είχα ραντεβού στον γιατρό κ μου είπε ότι ο τράχηλος είναι μαλακός κ 1.95 μέγεθος.είμαι τώρα 20+2 κ φοβάμαι παρά πολύ για πρώορο.έχω πανικοβληθεί τελείως κ νιώθω τύψεις για  το μωρό.δεν περίμενα ότι θα μου ξανασυνεβαινε κάτι τέτοιο όλοι οι γιατροί μου λέγανε ότι οκ θα κάνεις περίδεση. κ μια  χαρά.είχα κάποια κοπέλα τόσο κοντό τράχηλο τόσο νωρίς?κ αν ναι πόσο έφτασε?

Δεν ξέρω τι να σου πω καθώς εμένα τα προβλήματα στις εγκυμοσύνες μου ήταν άλλα. Όμως σίγουρα ακόμα κι αν κάποια είχε αυτό που έχεις εσύ θα θελα να σου πω ότι η συμπεριφορά κάθε οργανισμού είναι διαφορετική.Νιωθω την αγωνία σου και την επιθυμία σου να πάνε όλα καλά και μέσα από την ψυχή μου στο εύχομαι όμως το άγχος δεν θα βοηθήσει.Εχε θετική σκέψη καλή μου το ότι κάποιες φορές μας συμβαίνουν άσχημα πράγματα δεν σημαίνει πως θα ξαναγίνουν όπως και τα εμπόδια  που μπορεί να συναντήσουμε δεν σημαίνει πως δεν θα φτάσουμε στον στόχο μας.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα @Ilios. Εγω ειμαι παρομοια περιπτωση. Στην αυχενικη ειχα 4 εκατ τραχηλο κ απο εκει κ περα μειωνοταν συνεχως μεχρι που στην 22η στην β επιπεδου μου τον μετρησαν 23 χιλ. Με εκαναν εισαγωγη στο νοσοκομειο για παρακολουθηση κ μου εβαζαν ενδοφλεβια αντιβιωση. Προγεστερονη επαιρνα κ στο πρωτο τριμηνο κ απο την 16η εβδ κ μεχρι τωρα. Μετα απο μια βδομαδα στον νοσοκομειο ο τραχηλος ειχε μεινει σταθερος, οππτε μου εδωσαν εξιτηριο με οδηγιες για ακινησια κ προγεστερονη. Μαγνησιο κτλ δεν μου εδωσε ο γιατρος. Μετα απο 2,5 μηνες ξαπλα συνεχιζω με σταθερο τραχηλο στα 22χιλ κ απο εκει που ετρεμα για προωρο εφτασα στις 34 εβδομαδες! 

Τι σου ειπαν για το ecoli? Κανατε επανελεγχο για το εαν εφυγε; Εμενα οι καλλιεργιες αρνητικες εβγαιναν ολες, την αντιβιωση προληπτικα την πηρα.

  • Μου αρέσει 1

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα γιατί ακόμα παίρνω αντιβίωση απλά φοβομάστε μην έχει μολυνθεί το ράμμα.Κολπικά προγεστερόνη μου είπανε να μην βάζω μήπω κ μεταφερω κάποιο μικρόβιο.μακάρι να μείνει κ σε μένα σταθερός κ να φύγει το μικρόβιο.μακάρι να φτάσω όσο εσύ.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, Ilios είπε:

Παίρνω από το στόμα 2 utrogestan αλλά πάντα κολπικά δρα καλύτερα.Την δευτέρα έχω  β επιπέδου .μακάρι να είναι όλα καλά

καλησπέρα κορίτσι μου! πως εισαι; είχα κγω μια αποβολή στην 24 εβδομάδα. είχα συσπάσεις κ κοντυναι τράχηλος...στη δεύτερη εγκυμοσύνη ξεκίνησα με τράχηλο 35. Στην β επιπέδου 28. Η καλλιέργεια έδειξε αναεροβιο. πήρα αντιβίωση με τράχηλο 22 και κατάφερα να τον φτάσω 26 με ξάπλα, ουτροτζεσταν και μαγνήσιο προληπτικά λόγω ιστορικού.  έβγαλα την εγκυμοσύνη με οριακή τιμή τράχηλου.  5μιση μήνες κλινιρης. μόνο για τουαλετα , ντουζ και μπανιο το μαλλί μια φορά την εβδομάδα. έκανα καλλιέργειες ανα 20 μερες με κολποδιαστολεα για να ειμαστε σίγουροι ότι δεν έχει μικρόβιο.  δρ στο κρύβω ότι κουράστηκα πολύ.  υπήρχαν στιγμές που απελπίζομουν...καλοκαίρι, καύσωνας,  ούτε παγωτό να μη μπορώ να φάω γτ έκανα κ διαβήτη κυησης...Όμως ο τράχηλος ήταν το μόνιμο άγχος.  ώσπου μου λέει ο γιατρός,  αν συνεχίσεις έτσι δε θα φτάσουμε μέχρι το τέλος... έπρεπε να χαλαρώσω γτ επηρεάζοταν ο τράχηλος.  έκανα το σταυρό μου..βιβλία,ταινίες,  φάρμακα..και έφτασα τελικά 39η εβδομάδα να γενναω με πρόκληση!!! να είσαι ψύχραιμη όσο μπορείς,  ακολούθα τις εντολές του γιατρού σου.  συχνές καλλιέργειες κολπικου, ξάπλα,  ηρεμία,μουσική και θετικές σκέψεις κορίτσι μου κ όλα να πάνε καλά!

  • Μου αρέσει 2

Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

 Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ μου δίνεται πολύ θάρρος με τις ιστορίες σας .Μακάρι να φτάσω  κ εγώ μέχρι εκεί .Το πρόβλημα σε μένα είναι ότι ο τράχηλος είναι πολύ μαλακός κ έχει ανοίξει λίγο από πάνω.Είναι κ το μικρόβιο που τα κάνει χειρότερα τα πράγματα.ελπίζω να έφυγε.Εχθές το βράδυ πάλι μάτι δεν έκλεισα από το άγχος μου .ελπίζω να ακούσω κάτι καλό την δευτέρα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ22η είχα 3εκ  24 η βδομάδα είχα τράχηλο 1,5 . Και ευτυχώς σταμάτησε μόνο του να μικραίνει . Έβαλα πεσσο στην 26 η βδομάδα με τράχηλο 1.1  και ξάπλα μαγνήσιο προγεστερθ και glopir μέχρι 34η όπου με άφησε να σηκωθω μέσα στο σπίτι αρχικά.. Γέννησα 39+2. Ο γιατρός μου δεν το πιστεύε ότι φτάσαμε τόσο μακριά. Είχα διαστολη 2 από 37η βδομάδα 

  • Μου αρέσει 3

MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 28/1/2019 at 5:24 ΜΜ, Ilios είπε:

Καλησπέρα κορίτσια θα ήθελα να σας ανοίξω την καρδιά μου.Για την ιστορία έχασα διδυμακια στην 21ebdomada .έκανα δύο φορές περίδεση σε εκείνη την κύηση όπου οι συσπάσεις σκισανε το Ράμα .Τώρα μετά από 3 χρόνια μένω έγκυος με εξωσωματική σε ένα παιδάκι.όλα καλά κάνω προληπτική περίδεση την 14 εβδομάδα  κ όλα καλά.κάνοντας 1  μήνα μετά κολπική καλλιέργεια βρέθηκα μικρόβιο e coli.Πρώτη φορά στην ζωή μου παθαίνω κάτι τέτοιο  αλλά φαντάζομαι ότι είχε καταστραφεί τελείως. η φυσική χλωρίδα του κόλπου μιας κ έπαιρνα 2ebdomades αντιβίωση.Σήμερα είχα ραντεβού στον γιατρό κ μου είπε ότι ο τράχηλος είναι μαλακός κ 1.95 μέγεθος.είμαι τώρα 20+2 κ φοβάμαι παρά πολύ για πρώορο.έχω πανικοβληθεί τελείως κ νιώθω τύψεις για  το μωρό.δεν περίμενα ότι θα μου ξανασυνεβαινε κάτι τέτοιο όλοι οι γιατροί μου λέγανε ότι οκ θα κάνεις περίδεση. κ μια  χαρά.είχα κάποια κοπέλα τόσο κοντό τράχηλο τόσο νωρίς?κ αν ναι πόσο έφτασε?

Κοριτσι μου παρε μια βαθια ανασα κ πιστεψε οτι θα φτασεις στο τελοςσεγω στη  β επιπεδου ειχα τραχηλο 11 χιλιοστα κ μπηκα σε εκτακτη περιδεση 

ημουν σε ακινησια φυσικα μετα, γεννησα 37η βδομαδα λογω συσπασεων ενα υγιεστατο κοριτσακι!! Η περιδεση σου δινει ασφαλεια, τρωγε σωστα να μην πεφτει η αμυνα σου κ προσεχε τις κολπικες μολυνσεις,τα υπολοιπα φανταζομαι θα στα χει πει κ ο γιατρος σου

εχεις ξεπερασει τη μεση, θα πας καλα!!!

  • Μου αρέσει 2

poWsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι την έκανα εχτές όλα καλά με  το μωρό αλλά ο γιατρός δεν μου έκανε κολπικο υπέρηχο γιατί λέει δεν ήθελε να πειράξει.βλακεία από την μια γιατί περίμενα να μου πει πόσα χιλιοστά είναι. ο τραχηλος  αλλά λέει τα πράγματα φαίνονται πολύ καλά και καλό είναι. να μην πολυπειράζουμε την περιοχή.Μου πήρε κ κολπική καλλιέργεια χωρίς κολποδιαστολεα.αύριο βγαίνουν τα αποτελέσματα .Ελπίζω να βγει καθαρή 

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο, τι ωραια νεα! Σιγουρα τον τσεκαρε τον τραχηλο, αμα ηταν να εχει κανει χοανη ή να ανοιξε θα στο ελεγε. Κ εμενα χωρις κολποδιαστολεα μου παιρνουν δειγμα για καλλιεργια. Συνεχισε με προσοχη κ ολα καλα θα πανε. Αγορακι ή κοριτσακι εχεις;

  • Μου αρέσει 1

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι έχω .Τα άσχημα νέα είναι ότι  η κολπική καλλιέργεια δεν βγήκε καλή το μικρόβιο δεν λέει να φύγει μάλλον μολύνθηκε το ράμμα.έχω πανικοβληθεί.πάλι αντιβίωση πρέπει να είναι η τέταρτη τώρα που παίρνω κ Γενικά στεναχωριέμαι για το μωρό με τόσα φάρμακα.Κ πιστεύω ότι δεν έχει ουσία κιόλας αφού δεν λέει να φύγει τζάμπα τα τόσα φάρμακα.Του λέω του γιατρού να κάνω άλλη μια καλλιέργεια κ να το πάω σε άλλον μικροβιολόγο λέει όχι δεν χρειάζεται σωστά είναι  τα αποτελέσματα.γενικότερα δεν είμαι πολύ ευχαριστημένη μαζί του.Όταν βγαίνουν τα αποτελέσματα από εξετάσεις ενημερώνω την γραμματέα του ότι τα έστειλα με  mail  κ όλο ξεχνάει να τα δει όλο πρέπει ν τον ενοχλώ στο κινητό κ μετά ξεχνάω να ρωτήσω τα μισά επειδή αισθάνομαι άσχημα που ενόχλησα.Απλά σκέφτομαι ότι ξέρει την περίπτωση μου κ τώρα να βρω καινούργιο γιατρό δεν ξέρω αν  είναι κ ότι καλύτερο.Γενικότερα από τότε που έμαθα τα αποτελσματα έχω πέσει παρά πολύ ψυχολογικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...