Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Αυγούστου 2019


Rinaki88

Recommended Posts

8 hours ago, Marybabies said:

Κορίτσια καλησπέρα και καλό μήνα. Με το καλό τα μπεμπακια μας και να τα χαίρεστε όσες γεννησατε. Ανήκω κι εγώ στις μανουλες Αυγούστου. Περιμένω μέχρι τις 15 πρώτα ο Θεός.

Καλό μήνα γλυκιά μου και με το καλό. 

7 hours ago, Katerina!! said:

Κοριτσάκι μου σημερα βγήκαμε απο το μαιευτηριο κ τρεχω σαν τη παλαβη! Μεσα στο αγχος είμαι γιατί δεν ξερω τίποτα. Εσυ πως είσαι,???? 

Κατερίνα μου το πήρατε το μπεμπακι σας; 


Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Rinaki88 είπε:

Καλό μήνα γλυκιά μου και με το καλό. 

Κατερίνα μου το πήρατε το μπεμπακι σας; 

Κοριτσάκι μου ναι χθες βγηκαμε! Τρεχω σαν τη τρελή, δεν ξερω τίποτα. Εσύ πως είσαι?? 

  • Μου αρέσει 2

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina!! said:

Κοριτσάκι μου ναι χθες βγηκαμε! Τρεχω σαν τη τρελή, δεν ξερω τίποτα. Εσύ πως είσαι?? 

Τι καλα!!! Άντε ρε αγαπούλα να το χαρείτε τώρα. Δεν πειράζει λογικό να μην ξέρεις κι εγώ έτσι θα είναι φαντάζομαι. Θηλάζει το μωράκι;

Εγώ σχετικά καλά. Ποτέ πονάει το στήθος μου, ποτέ η κοιλιά μου, ποτέ κοιμάμαι ποτέ δεν κοιμάμαι. Γενικά περιμένω... χαχαχα.

  • Μου αρέσει 1

Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites

@Katerina  καλώς τον δέχτηκες! Ρε κορίτσια, όσες γεννήσατε, πονάω φριχτά στο στήθος. Θηλάζει ο μικρός αλλά μου έχει σκίσει τις θηλες. Δ αντέχεται τόσος πονος. Τι κάνω λάθος; πως τα πάτε με το θηλασμό εσείς;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sophiav είπε:

@Katerina  καλώς τον δέχτηκες! Ρε κορίτσια, όσες γεννήσατε, πονάω φριχτά στο στήθος. Θηλάζει ο μικρός αλλά μου έχει σκίσει τις θηλες. Δ αντέχεται τόσος πονος. Τι κάνω λάθος; πως τα πάτε με το θηλασμό εσείς;; 

αφηνε το να περνει αερα μην βαζεις αμεσως σουτιεν για να θρεφουν οι θηλες. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Katerina!! Τι ωραία κοριτσάκι μου που είστε σπιτάκι σας!! Θα τον χαρείτε τωρα, τέλεια!! Μην αγχώνεσαι όλα θα τα βρεις... Θα μάθεις το μωράκι σου σιγά σιγά κ θα τους βρείτε τους ρυθμούς σας!! 

Just now, Sophiav είπε:

@Katerina  καλώς τον δέχτηκες! Ρε κορίτσια, όσες γεννήσατε, πονάω φριχτά στο στήθος. Θηλάζει ο μικρός αλλά μου έχει σκίσει τις θηλες. Δ αντέχεται τόσος πονος. Τι κάνω λάθος; πως τα πάτε με το θηλασμό εσείς;; 

Καλήμερα Σοφάκι,κ εγώ υπέφερα στην κόρη μου ,μου τις είχε κάνει πληγές.. κ σωθηκα με τα κοχύλια στήθους γιατι δεν αφήνει να ακουμπάει τίποτα τη θηλή,κ μετά το θηλασμό έβαζα λίγο γάλα μου στέγνωνε κ μετά έβαζα λανολινη.. κ όσο γίνεται άφηνα το στήθος στον αέρα(ήμουν σε μονοκλινο βέβαια)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Marybabies είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και καλό μήνα. Με το καλό τα μπεμπακια μας και να τα χαίρεστε όσες γεννησατε. Ανήκω κι εγώ στις μανουλες Αυγούστου. Περιμένω μέχρι τις 15 πρώτα ο Θεός.

Με το καλο και μ ενα πονο!!!

11 ώρες πρίν, Katerina!! είπε:

Κοριτσάκι μου σημερα βγήκαμε απο το μαιευτηριο κ τρεχω σαν τη παλαβη! Μεσα στο αγχος είμαι γιατί δεν ξερω τίποτα. Εσυ πως είσαι,???? 

Τι ωραια νεα κατερινακι μου!!!ποσο χαιρομαι!!ολα θα γινουν κοριτσι,τωρα στο σπιτι σας θα βρειτε σιγα σιγα το ρυθμο σας.

Εγω μια χαρα ειμαι και ο μπεμπουλης το ιδιο.

Just now, Rinaki88 είπε:

Τι καλα!!! Άντε ρε αγαπούλα να το χαρείτε τώρα. Δεν πειράζει λογικό να μην ξέρεις κι εγώ έτσι θα είναι φαντάζομαι. Θηλάζει το μωράκι;

Εγώ σχετικά καλά. Ποτέ πονάει το στήθος μου, ποτέ η κοιλιά μου, ποτέ κοιμάμαι ποτέ δεν κοιμάμαι. Γενικά περιμένω... χαχαχα.

Αχ ρινακι μου σας σκεφτομαι πολυ αυτες τις μερες,εχει και ζεστη και τα δυσκολευει τα πραματα.αντε κοριτσια μου λιγο εμεινε!

Just now, Sophiav είπε:

@Katerina  καλώς τον δέχτηκες! Ρε κορίτσια, όσες γεννήσατε, πονάω φριχτά στο στήθος. Θηλάζει ο μικρός αλλά μου έχει σκίσει τις θηλες. Δ αντέχεται τόσος πονος. Τι κάνω λάθος; πως τα πάτε με το θηλασμό εσείς;; 

Σοφακι μου δε κανεις κατι λαθος ετσι ειναι στην αρχη και ειδικα οταν ειναι το πρωτο παιδακι,εγω στην πρωτη κορη μου που το ειχα παθει εβαζα το γαλα μου στις θηλες και το αφηνα ελευθερο το στηθος,τωρα υπαρχουν και αλοιφες που βοηθανε.υπομονη σε λιγες μερες θα χουν φτιαξει.

Εγω επειδη ειναι το 4ο και γνωριζω πως θα βαλω τη θηλη δεν μου εχει πληγωσει το στηθος ο μπεμπης ,αλλα λιγο πονανε οταν τον βαζω γιατι οπως και να χει οι θηλες μας ειναι ευαισθητες.

  • Μου αρέσει 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Mar.da σ ευχαριστώ για τις συμβουλές. Έχω απογοητευτεί πάρα πολύ. Τρώει κάθε 1 ώρα. Δεν αντέχω τόσο πόνο. 

Just now, Evi89 είπε:

@Katerina!! Τι ωραία κοριτσάκι μου που είστε σπιτάκι σας!! Θα τον χαρείτε τωρα, τέλεια!! Μην αγχώνεσαι όλα θα τα βρεις... Θα μάθεις το μωράκι σου σιγά σιγά κ θα τους βρείτε τους ρυθμούς σας!! 

Καλήμερα Σοφάκι,κ εγώ υπέφερα στην κόρη μου ,μου τις είχε κάνει πληγές.. κ σωθηκα με τα κοχύλια στήθους γιατι δεν αφήνει να ακουμπάει τίποτα τη θηλή,κ μετά το θηλασμό έβαζα λίγο γάλα μου στέγνωνε κ μετά έβαζα λανολινη.. κ όσο γίνεται άφηνα το στήθος στον αέρα(ήμουν σε μονοκλινο βέβαια)

Σ ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή! Θα το δοκιμάσω! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mar.da said:

Με το καλο και μ ενα πονο!!!

Τι ωραια νεα κατερινακι μου!!!ποσο χαιρομαι!!ολα θα γινουν κοριτσι,τωρα στο σπιτι σας θα βρειτε σιγα σιγα το ρυθμο σας.

Εγω μια χαρα ειμαι και ο μπεμπουλης το ιδιο.

Αχ ρινακι μου σας σκεφτομαι πολυ αυτες τις μερες,εχει και ζεστη και τα δυσκολευει τα πραματα.αντε κοριτσια μου λιγο εμεινε!

Σοφακι μου δε κανεις κατι λαθος ετσι ειναι στην αρχη και ειδικα οταν ειναι το πρωτο παιδακι,εγω στην πρωτη κορη μου που το ειχα παθει εβαζα το γαλα μου στις θηλες και το αφηνα ελευθερο το στηθος,τωρα υπαρχουν και αλοιφες που βοηθανε.υπομονη σε λιγες μερες θα χουν φτιαξει.

Εγω επειδη ειναι το 4ο και γνωριζω πως θα βαλω τη θηλη δεν μου εχει πληγωσει το στηθος ο μπεμπης ,αλλα λιγο πονανε οταν τον βαζω γιατι οπως και να χει οι θηλες μας ειναι ευαισθητες.

Άστα γλυκούλα μου. Ζορικες οι μέρες αυτές αλλά θα περάσουν. Κοντεύουμε. 

  • Μου αρέσει 1

Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Sophiav είπε:

@Mar.da σ ευχαριστώ για τις συμβουλές. Έχω απογοητευτεί πάρα πολύ. Τρώει κάθε 1 ώρα. Δεν αντέχω τόσο πόνο. 

Σ ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή! Θα το δοκιμάσω! 

Το ξερω εχεις δικιο,μεχρι να κανουν προγραμμα στην αρχη δεν εχουν ωραριο.εμεις τρωμε ποτε στο 2ωρο,ποτε στη 1ωρα αναλογα.το βραδυ τρωει τελευταιο στις 12:30-1 και τον ξυπναω στις 4:30-5 γιατι μονος του δε ξυπναει να φαει και τωρα στην αρχη δε πρεπει να μενουν τοσες ωρες νηστικα.


EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Rinaki88 είπε:

Τι καλα!!! Άντε ρε αγαπούλα να το χαρείτε τώρα. Δεν πειράζει λογικό να μην ξέρεις κι εγώ έτσι θα είναι φαντάζομαι. Θηλάζει το μωράκι;

Εγώ σχετικά καλά. Ποτέ πονάει το στήθος μου, ποτέ η κοιλιά μου, ποτέ κοιμάμαι ποτέ δεν κοιμάμαι. Γενικά περιμένω... χαχαχα.

Θηλάζουμε κοριτσάκι μου!! Κανε υπομονή, λιγο έμεινε κ θα πάρεις αγκαλια το μωράκι σου!!!! 

5 ώρες πρίν, Sophiav είπε:

@Katerina  καλώς τον δέχτηκες! Ρε κορίτσια, όσες γεννήσατε, πονάω φριχτά στο στήθος. Θηλάζει ο μικρός αλλά μου έχει σκίσει τις θηλες. Δ αντέχεται τόσος πονος. Τι κάνω λάθος; πως τα πάτε με το θηλασμό εσείς;; 

Σευχαριστω πολυ κοριτσάκι μου!! Θα προσπαθεις να πιανει ο μπεμπης ολο το σκουρο στη θηλη για να μην πονας. 

5 ώρες πρίν, Evi89 είπε:

@Katerina!! Τι ωραία κοριτσάκι μου που είστε σπιτάκι σας!! Θα τον χαρείτε τωρα, τέλεια!! Μην αγχώνεσαι όλα θα τα βρεις... Θα μάθεις το μωράκι σου σιγά σιγά κ θα τους βρείτε τους ρυθμούς σας!! 

Καλήμερα Σοφάκι,κ εγώ υπέφερα στην κόρη μου ,μου τις είχε κάνει πληγές.. κ σωθηκα με τα κοχύλια στήθους γιατι δεν αφήνει να ακουμπάει τίποτα τη θηλή,κ μετά το θηλασμό έβαζα λίγο γάλα μου στέγνωνε κ μετά έβαζα λανολινη.. κ όσο γίνεται άφηνα το στήθος στον αέρα(ήμουν σε μονοκλινο βέβαια)

Σευχαριστω πολύ κοριτσάκι μου!!! Πως είσαι?? 

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mar.da είπε:

Με το καλο και μ ενα πονο!!!

Τι ωραια νεα κατερινακι μου!!!ποσο χαιρομαι!!ολα θα γινουν κοριτσι,τωρα στο σπιτι σας θα βρειτε σιγα σιγα το ρυθμο σας.

Εγω μια χαρα ειμαι και ο μπεμπουλης το ιδιο.

Αχ ρινακι μου σας σκεφτομαι πολυ αυτες τις μερες,εχει και ζεστη και τα δυσκολευει τα πραματα.αντε κοριτσια μου λιγο εμεινε!

Σοφακι μου δε κανεις κατι λαθος ετσι ειναι στην αρχη και ειδικα οταν ειναι το πρωτο παιδακι,εγω στην πρωτη κορη μου που το ειχα παθει εβαζα το γαλα μου στις θηλες και το αφηνα ελευθερο το στηθος,τωρα υπαρχουν και αλοιφες που βοηθανε.υπομονη σε λιγες μερες θα χουν φτιαξει.

Εγω επειδη ειναι το 4ο και γνωριζω πως θα βαλω τη θηλη δεν μου εχει πληγωσει το στηθος ο μπεμπης ,αλλα λιγο πονανε οταν τον βαζω γιατι οπως και να χει οι θηλες μας ειναι ευαισθητες.

Μπραβο κοριτσάκι μου!!! Εγω βρηκα ευκαιρια να σας γραψω τωρα που κοιμάται!!! 

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Σήμερα το πρωί πήγα για τον καρδιοτοκογράφο στο μαιευτήριο. Η μπέμπα κοιμόταν μάλλον και δεν ανταποκρινόταν. Τελικά κάτσαμε αρκετές ώρες μέχρι να δούμε τι γίνεται. Είχα πολλές συσπάσεις. Μιλήσαμε με τον γιατρό τελειώνοντας και μας είπε ότι είναι καλά τα πράγματα, αλλά να τον κρατάω ενήμερο αν αισθανθώ κάτι περίεργο. Το θέμα είναι ότι από το μεσημέρι και μετά έχουν ενταθεί οι συσπάσεις και έχω αρκετούς πόνους στην μέση.

On 2/8/2019 at 5:46 ΜΜ, Mar.da είπε:

Γεια σου Ρινακι!πως εισαι?αυτο το ντουπ ντουπ που λες ισως ειναι που πιανει λοξυγγας το μωρο.εμενα που ειχε το κεφαλι κατω ετσι αισθανομουν οταν ειχε λοξυγγα.ετοιμασες βαλιτσες?

Μην ανυσηχεις Σοφια την τριτη ημερα θα ερθει το γαλα,6ml χρειαζονται τις 2 πρωτες μερες.

Μπραβο βρε κοριτσι!πολυ χαρηκα που επιασε η ευχη μου:D!

Γεια σου κοριτσι!εχθες βγηκαμε,ειμαστε σπιτι μας!ολα μια χαρα!

Ρινακι εγω ειχα παρει πολλα πραματα που τελικα δε χρειαστηκαν,χρημοποιησα δυο νυχτικα απο τα 5 που ειχα παρει,εσωρουχα με βολεψαν αυτα που μας εδωσαν της μια χρησης,πετσετες μας παρειχε το μαιευτηριο,οπως και ειδη υγιεινης(σερβιετες,αφρολουτρα,ειδικο σαπουνι για την ευαισθητη περιοχη,αλοιφη για τις θηλες) οπως επισης και οτι χρειαζοταν για το μωρο.τωρα βεβαια καθε μαιευτηριο εχει τις δικες του παροχες.

@Katerina!!μου πως πατε?τι λεει ο μπεμπουλακος?

 

 

 

 

Μπράβο κοπέλα μου που πήγατε σπίτι! Καλή προσαρμογή να έχετε!

Τελικά το μαιευτήριο είναι όπως το θυμόμουν και με τις ίδιες παροχές. Το διαπίστωσα και σήμερα που πήγα και χάρηκα!

On 2/8/2019 at 7:01 ΜΜ, Rita1976 είπε:

Καλησπέρα κ από μένα. Να ευχηθώ να σας ζήσουν σε όλες τις μανούλες που γέννησαν αυτές τις μέρες που έλειπα κ να τα δείτε τα μωρά σας έτσι όπως επιθυμείτε!

Εγω γέννησα πριν δυο βδομαδες στις 35+4 γιατί το ένα μωρό δεν έπαιρνε βάρος. 1600 βγήκε το αγόρι μου κ 2000 το κοριτσάκι μου. Τώρα έχουμε την αναμονή στη Μενν που εύχομαι να τελειωσει κάποια στιγμή γιατί είναι αβάσταχτη. 

Κατερινα αυτό με το στήθος το είχα κ γω μέχρι να βγω από το μαιευτήριο, είναι μέχρι να αποκτήσει ροη το γάλα. Κάνε κ καμία άντληση στο ενδιάμεσο. Εύχομαι κ σένα να βγει γρήγορα κ να μπορέσεις να το πάρεις σπίτι το μωράκι σου!

Ρίτα να τα χαίρεσαι τα μωράκια σου! Ελπίζω όλα να πάνε καλά και σύντομα να είστε όλοι μαζί στο σπίτι σας!

19 ώρες πρίν, Marybabies είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και καλό μήνα. Με το καλό τα μπεμπακια μας και να τα χαίρεστε όσες γεννησατε. Ανήκω κι εγώ στις μανουλες Αυγούστου. Περιμένω μέχρι τις 15 πρώτα ο Θεός.

Καλώς ήρθες κοπέλα μου και με το καλό το μπεμπάκι σου! 

Just now, Rinaki88 είπε:

Κοριτσάκια μου όσες γεννησατε φυσιολογικα κάνατε επισκληριδιο; Γενικά ποια είναι η γνώμη σας;

Εγώ είμαι υπέρ της επισκληριδίου! Στην πρώτη γέννα όλα πήγαν καλά και με βοήθησε πάρα πολύ γιατί γενικά είχα πάρα πολλούς πόνους και δεν παλευόντουσαν... Και όπως μου είχε πει μια μαία, για να καταλάβεις γέννα δεν χρειάζεται ούτε να πονάς ούτε να ταλαιπωρείται...


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...