Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Αυγούστου 2019


Rinaki88

Recommended Posts

On 1/6/2020 at 4:14 ΜΜ, LittleCherry είπε:

Κορίτσι, δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν είχα σκοπό να τη στείλω προσωπικά. Δεν ξέρω και λόγω κατάστασης βέβαια τι επικρατεί..

Να σας ρωτήσω.. έχετε δώσει φυσικό χυμό και τυρί;

Καλησπέρα,εμένα πίνει φυσικό χυμό πορτοκάλι κ του βάζω κι εγώ στην φρουτοκρεμα.τυρακι τρώει εδώ κ καιρό ανθότυρο.η παιδίατρος μας είπε ανθότυρο ή μυζήθρα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 1/6/2020 at 4:14 ΜΜ, LittleCherry είπε:

Κορίτσι, δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν είχα σκοπό να τη στείλω προσωπικά. Δεν ξέρω και λόγω κατάστασης βέβαια τι επικρατεί..

Να σας ρωτήσω.. έχετε δώσει φυσικό χυμό και τυρί;

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Την ξεκίνησα τελικά προχθές βρεφικο γιατί έχω ξεκινήσει δουλειά και δεν γινόταν αλλιώς... Θα δείξει πώς θα κυλήσει.

Φυσικό χυμό πορτοκάλι βάζω κάποιες φορές μέσα στη φρουτόκρεμα, όχι πολύ, μέχρι μισό πορτοκάλι. Τυρί δεν έχω δώσει, θα ξεκινήσω μέσα στη βδομάδα, τυρί αιγοπρόβειο μας είπε η παιδίατρος.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Lia91 πώς είστε; Το μωράκι;

Πώς ήταν η επιστροφή στη δουλειά;; Άρχισε το μωράκι να στηρίζεται;;

Εγώ τον βάζω μπροστά στο τραπέζι και στηρίζεται παίζοντας με παιχνίδια. Όταν κουράζεται τον βάζω καθιστό. Μόνος δεν πιάνεται να σηκωθεί ακόμη. Εσένα;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Mampa είπε:

@Lia91 πώς είστε; Το μωράκι;

Πώς ήταν η επιστροφή στη δουλειά;; Άρχισε το μωράκι να στηρίζεται;;

Εγώ τον βάζω μπροστά στο τραπέζι και στηρίζεται παίζοντας με παιχνίδια. Όταν κουράζεται τον βάζω καθιστό. Μόνος δεν πιάνεται να σηκωθεί ακόμη. Εσένα;;

Καλά είμαστε! Ήρεμα ακόμη, έχω άδεια λίγες μέρες γιατί έπρεπε να κάνουμε προσαρμογή στον βρεφικό , λίγες ώρες κάθε μέρα. Η αλήθεια είναι ότι 3 μέρες στον βρεφικό, όταν φτάνουμε εκεί, βλέπει παιδάκια και καταχαιρεται και όταν την παίρνω είναι πάλι όλο χαρά! Μέχρι στιγμής, πάει πολύ καλύτερα απ' ο,τι περίμενα.

Α, ωραία!! Και της μπέμπας της αρέσει να στέκεται όρθια, την βάζω κυρίως στο τραπέζι δραστηριοτήτων και στέκεται μέχρι να κουραστεί. Αλλά άρχισε να σηκώνεται όρθια, εδώ και 4-5 μέρες, σε χαμηλά στηρίγματα, πχ αν πιαστεί στο μπράτσο  του καναπέ.Τώρα πλέον θέλει πολλή προσοχή. 

Εν τω μεταξύ , πρέπει να βγαίνει κι άλλο δοντακι και έχει γκρίνια τις τελευταίες μέρες, βάζει χέρια στο στόμα πολύ, και έχει δύσκολο ύπνο... Εσείς βγάλατε δοντακι? 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, γεια σας. Ήθελα να σας ρωτήσω.. όσες έχετε δώσει αυγό, πότε το δίνετε; Πριν,μετά ή μαζί με τη φρουτόκρεμα;Το τρώνε τα δικά σας;; Εμείς θα το εισάγουμε σε λίγες μέρες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, LittleCherry είπε:

Κορίτσια, γεια σας. Ήθελα να σας ρωτήσω.. όσες έχετε δώσει αυγό, πότε το δίνετε; Πριν,μετά ή μαζί με τη φρουτόκρεμα;Το τρώνε τα δικά σας;; Εμείς θα το εισάγουμε σε λίγες μέρες..

Γεια σου κοπελα μου,εμεις αυγο τρωμε απο τον 9 μηνα,του το δινω μια ωρα πριν τη φρουτοκρεμα.Του αρεσει παρα πολυ.

 

  • Ευχαριστώ 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια να σας ζήσουν τα παιδάκια σας !!!Εχω και εγώ τον μικρούλη μου που γεννήθηκε 24 Αυγούστου !!Ειναι το τρίτο μου παιδάκι !!Καλος σας βρήκα λοιπόν !

On 12/6/2020 at 6:44 ΜΜ, LittleCherry είπε:

Κορίτσια, γεια σας. Ήθελα να σας ρωτήσω.. όσες έχετε δώσει αυγό, πότε το δίνετε; Πριν,μετά ή μαζί με τη φρουτόκρεμα;Το τρώνε τα δικά σας;; Εμείς θα το εισάγουμε σε λίγες μέρες..

Εγώ του δίνω φρουτοκρεμα κατά της 10 και το αυγουλακι κατά της 12..Του αρέσει παρά πολύ !!

  • Μου αρέσει 1

pP3gp3.png?eFIobjVKFp42p3.png?QwwiArHL
Link to comment
Share on other sites

Just now, ELENA 10 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια να σας ζήσουν τα παιδάκια σας !!!Εχω και εγώ τον μικρούλη μου που γεννήθηκε 24 Αυγούστου !!Ειναι το τρίτο μου παιδάκι !!Καλος σας βρήκα λοιπόν !

Εγώ του δίνω φρουτοκρεμα κατά της 10 και το αυγουλακι κατά της 12..Του αρέσει παρά πολύ !!

Καλώς ήρθες, κορίτσι!Να σου ζήσουν και τα τρία!! Εσύ έχεις εμπειρία για τα καλά!! Εμείς ξεκινήσαμε εδώ και μια βδομάδα το αυγό(πρώτα κρόκο και τώρα θα προσθέσω και το ασπράδι) αλλά ακόμη δεν το θέλει καθόλου, οπότε το βάζω για την ώρα στη φρουτοκρεμα.. σταδιακά θα επιμείνω περισσότερο αφού βεβαιωθώ ότι δεν κάνει αλλεργία..

Για πείτε βρε κορίτσια με το φαγητό πώς τα πάνε εσάς; Ενώ είχαμε ξεκινήσει καλά εμείς, από τότε που άρχισε να βγάζει δόντια αντιδράει αρκετά κυρίως στο μεσημεριανό.. Πλέον της το χοντροαλέθω γιατί φαινόταν ότι την αηδίαζε η υφή του τελείως αλεσμένου και έκανε και την κίνηση της μάσησης..Κι ενώ τη φρουτόκρεμα και το απογευματινό μπορεί να τα φάει χωρίς πολλή αντίδραση,στο μεσημεριανό γίνεται μια μάχη και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί..Μου είπε βέβαια κι ο παιδίατρος ότι κάνουν ανορεξία τα δόντια αλλά με προβληματίζει ότι αυτό γίνεται στο μεσημεριανό κυρίως.. Κομμάτια δίνετε; Εμένα από φρούτα συνήθως μπορεί να φάει λίγο (πχ μπανάνα, βερίκοκο..) αλλά από τα λαχανικά τίποτα.. κάνει φάτσα αηδίας..:roll:

 

Link to comment
Share on other sites

On 25/6/2020 at 8:09 ΜΜ, LittleCherry είπε:

Καλώς ήρθες, κορίτσι!Να σου ζήσουν και τα τρία!! Εσύ έχεις εμπειρία για τα καλά!! Εμείς ξεκινήσαμε εδώ και μια βδομάδα το αυγό(πρώτα κρόκο και τώρα θα προσθέσω και το ασπράδι) αλλά ακόμη δεν το θέλει καθόλου, οπότε το βάζω για την ώρα στη φρουτοκρεμα.. σταδιακά θα επιμείνω περισσότερο αφού βεβαιωθώ ότι δεν κάνει αλλεργία..

Για πείτε βρε κορίτσια με το φαγητό πώς τα πάνε εσάς; Ενώ είχαμε ξεκινήσει καλά εμείς, από τότε που άρχισε να βγάζει δόντια αντιδράει αρκετά κυρίως στο μεσημεριανό.. Πλέον της το χοντροαλέθω γιατί φαινόταν ότι την αηδίαζε η υφή του τελείως αλεσμένου και έκανε και την κίνηση της μάσησης..Κι ενώ τη φρουτόκρεμα και το απογευματινό μπορεί να τα φάει χωρίς πολλή αντίδραση,στο μεσημεριανό γίνεται μια μάχη και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί..Μου είπε βέβαια κι ο παιδίατρος ότι κάνουν ανορεξία τα δόντια αλλά με προβληματίζει ότι αυτό γίνεται στο μεσημεριανό κυρίως.. Κομμάτια δίνετε; Εμένα από φρούτα συνήθως μπορεί να φάει λίγο (πχ μπανάνα, βερίκοκο..) αλλά από τα λαχανικά τίποτα.. κάνει φάτσα αηδίας..:roll:

 

Καλησπέρα κοπέλα μου.τα λαχανικά τα δοκίμασες να τα δώσεις κ με κρεβατάκι κ με ψαράκι κ δεν τα τρώει;μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις φρούτο μέσα,το ξέρω ότι ακούγεται λίγο αηδία αλλά εμένα μέχρι πρόσφατα μόνο έτσι τα έτρωγε.τωρα τα συνηθισε κ δεν χρειάζεται κόλπα κ συνταγές.πχ του έβαζα τα λαχανικά με το μοσχαράκι κ εστιβα ένα χυμό πορτοκάλι κ τα έκανε πολτό. Ή βερίκοκο, μάνγκο,κάτι ζουμερο τέλος πάντων που να έχει έντονη γεύση,να του αρέσει κ να τον ξεγελάει για να τα φάει πιο εύκολα.επισης παίξε λιγο με την θερμοκρασία,μπορεί τώρα λόγω ζέστης να τα θέλει πιο κρύα..δοκίμασε να βάλεις λίγο αγελαδινό γιαούρτι από το ψυγείο,να τα χτυπήσεις κ ίσως τα φάει.φαση είναι κ θα περάσει,υπομονη:???:

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου.τα λαχανικά τα δοκίμασες να τα δώσεις κ με κρεβατάκι κ με ψαράκι κ δεν τα τρώει;μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις φρούτο μέσα,το ξέρω ότι ακούγεται λίγο αηδία αλλά εμένα μέχρι πρόσφατα μόνο έτσι τα έτρωγε.τωρα τα συνηθισε κ δεν χρειάζεται κόλπα κ συνταγές.πχ του έβαζα τα λαχανικά με το μοσχαράκι κ εστιβα ένα χυμό πορτοκάλι κ τα έκανε πολτό. Ή βερίκοκο, μάνγκο,κάτι ζουμερο τέλος πάντων που να έχει έντονη γεύση,να του αρέσει κ να τον ξεγελάει για να τα φάει πιο εύκολα.επισης παίξε λιγο με την θερμοκρασία,μπορεί τώρα λόγω ζέστης να τα θέλει πιο κρύα..δοκίμασε να βάλεις λίγο αγελαδινό γιαούρτι από το ψυγείο,να τα χτυπήσεις κ ίσως τα φάει.φαση είναι κ θα περάσει,υπομονη:???:

Καλημέρα, κοπέλα μου!Σε ευχαριστώ για την απάντηση!Η αλήθεια είναι ότι  φρούτο δεν έχω δοκιμάσει να της βάλω στο μεσημεριανό,όλα τα άλλα τα έχω κάνει! Εμένα δεν τα θέλει ζεστά αυτό το έχω τσεκάρει.. ψάρι τώρα θα εισάγουμε οπότε περιμένω να δω και με αυτό.Κομμάτια έχεις δώσει καθόλου, κορίτσι;Τα αλέθεις κανονικά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, LittleCherry είπε:

Καλημέρα, κοπέλα μου!Σε ευχαριστώ για την απάντηση!Η αλήθεια είναι ότι  φρούτο δεν έχω δοκιμάσει να της βάλω στο μεσημεριανό,όλα τα άλλα τα έχω κάνει! Εμένα δεν τα θέλει ζεστά αυτό το έχω τσεκάρει.. ψάρι τώρα θα εισάγουμε οπότε περιμένω να δω και με αυτό.Κομμάτια έχεις δώσει καθόλου, κορίτσι;Τα αλέθεις κανονικά;

Καλημέρα,ναι δες το κ πες μου να έπιασε!:-D δίνω ριζογκοφρετες της hipp που της τρώει ευχάριστα,βέβαια κάνει ώρα.κ όταν πχ του ετοιμάζω τα γεύματα κ τον έχω στο καρότσι να με κοιτάει,επειδή πάντα 'ζητιανευει' φαγακι του δίνω λίγο.αλλα μαλακές τροφες πχ ένα κομματάκι αχλαδακι,κάτι που να λιώνει εύκολα.φοβαμαι ακόμα.κ έχει κ μόνο δύο δόντια ο δικός μου.ολα τα γεύματα τα δίνω αλεσμένα γενικά.εσυ;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Καλημέρα,ναι δες το κ πες μου να έπιασε!:-D δίνω ριζογκοφρετες της hipp που της τρώει ευχάριστα,βέβαια κάνει ώρα.κ όταν πχ του ετοιμάζω τα γεύματα κ τον έχω στο καρότσι να με κοιτάει,επειδή πάντα 'ζητιανευει' φαγακι του δίνω λίγο.αλλα μαλακές τροφες πχ ένα κομματάκι αχλαδακι,κάτι που να λιώνει εύκολα.φοβαμαι ακόμα.κ έχει κ μόνο δύο δόντια ο δικός μου.ολα τα γεύματα τα δίνω αλεσμένα γενικά.εσυ;

Εγώ πλέον της το αλέθω πιο λίγο,ας πούμε στην κρεατόσουπα και την κοτόσουπα αλέθω στο μπλέντερ το κρέας ή το κοτόπουλο αντίστοιχα και τα λαχανικά τα πατάω με το πιρούνι και μετά ανακατεύω και δεν είναι πολτός πια.Στη φρουτόκρεμα απλά τα αλέθω πολύ λιγότερο γιατί τα φρούτα που βάζω δεν λιώνουν καλά με το πιρούνι, εκτός από την μπανάνα.Τη φρουτόκρεμα την τρώει μια χαρά.Ξεκίνησα να της δίνω κομματάκια μπανάνας κι από τα βρασμένα λαχανικά καθώς τρώει το αντίστοιχο γεύμα αλλά μόνο την μπανάνα τρώει για την ώρα..(εννοώ να τα πιάνει μόνη της και να τα τρώει)Ρυζογκοφρέτες, κουλούρια και μπισκότα φοβάμαι ακόμη παρόλο που έχει 6 δοντάκια εμένα..

Θα δοκιμάσω και το φρούτο στο μεσημεριανό μήπως πιάσει! Ευχαριστώ για την ιδέα!:wink:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα μανουλες!!εσάς τα μωράκια σας πονούν γάλα ικανοποιητική ποσότητα πρωί γάλα;;;μιλάω για εσάς που δίνετε φόρμουλα..εμένα έχει 20 μέρες που το έχει σχεδόν κόψει,τρώει με το ζόρι 40-50 ml κ σκέφτομαι μήπως να δώσω γιαούρτι που του αρέσει για βραδυ..για να μην κοιμάται τελείως νηστικός,λέτε να του πέσει βαρύ;οι υπόλοιπες μανουλες πως χωρίζεται τα γεύματα της ημέρας;

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Καλησπέρα μανουλες!!εσάς τα μωράκια σας πονούν γάλα ικανοποιητική ποσότητα πρωί γάλα;;;μιλάω για εσάς που δίνετε φόρμουλα..εμένα έχει 20 μέρες που το έχει σχεδόν κόψει,τρώει με το ζόρι 40-50 ml κ σκέφτομαι μήπως να δώσω γιαούρτι που του αρέσει για βραδυ..για να μην κοιμάται τελείως νηστικός,λέτε να του πέσει βαρύ;οι υπόλοιπες μανουλες πως χωρίζεται τα γεύματα της ημέρας;

Γεια σου, κοπέλα μου! Αν και εμένα θηλάζει ακόμη,έχω παρατηρήσει ότι όταν έχει έντονη ενόχληση στα δόντια δεν πίνει πολύ γάλα.. Έτσι της βάζω λίγο τζελ στα ούλα ή της δίνω κάποιο μασητικό πρώτα  που έχω βάλει από νωρίς στο ψυγείο πριν θηλάσει και κάπως πίνει καλύτερα..Και λόγω ζέστης επίσης έχω καταλάβει ότι το κάνει αυτό.. Δοκίμασε να αλλάξεις και ώρα μήπως βοηθήσει..δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο θέμα αν πιει γάλα το απόγευμα και φάει το βραδάκι το γιαούρτι..

Η εγκυμοσύνη σου πώς πάει;;:)

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, LittleCherry είπε:

Γεια σου, κοπέλα μου! Αν και εμένα θηλάζει ακόμη,έχω παρατηρήσει ότι όταν έχει έντονη ενόχληση στα δόντια δεν πίνει πολύ γάλα.. Έτσι της βάζω λίγο τζελ στα ούλα ή της δίνω κάποιο μασητικό πρώτα  που έχω βάλει από νωρίς στο ψυγείο πριν θηλάσει και κάπως πίνει καλύτερα..Και λόγω ζέστης επίσης έχω καταλάβει ότι το κάνει αυτό.. Δοκίμασε να αλλάξεις και ώρα μήπως βοηθήσει..δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο θέμα αν πιει γάλα το απόγευμα και φάει το βραδάκι το γιαούρτι..

Η εγκυμοσύνη σου πώς πάει;;:)

Έλα κοπέλα μου,σε ευχαριστώ για την απάντηση,ναι αυτό σκέφτηκα κι εγώ να κάνω.να δίνω γιαούρτι το βράδυ που το τρώει κ το γάλα ίσως να το μοιράζω σε πιο μικρές δόσεις μέσα στην μέρα.δεν νομίζω να είναι δόντια.εβγαλε ο καημένος 4 μαζεμένα τώρα,αλλά τελειωσε αυτό.πιστευω σαν να το βαρέθηκε.προτιμαει στέρεες.θα δειξει πως θα πάει αν το δίνω μέσα στην μέρα ,θα ήθελα να μην το κόψει ακόμη.ισως μόλις χρονισει το φρέσκο να του αρέσει περισσότερο,αυτό ελπιζω.

Η εγκυμοσύνη προχωράει κοπέλα μου,σε ευχαριστώ που ρωτάς.τωρα είμαι 24η εβδομάδα.ευτυχως ο Βασιλάκος μου είναι πολύ βολικό παιδάκι κ δεν με κουράζει καθόλου.γοα να δούμε αν κ η μικρή θα είναι ετσι:P

Εσύ πώς τα πας;;;το μικρακι σου;;:x

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...