Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Αυγούστου 2019


Rinaki88

Recommended Posts

Just now, Mampa είπε:

@MumMaria ο δικός μας δεν άρχισε ακόμη να πιάνεται και να σηκώνεται αλλά όταν τον κρατάω απ'τις μασχάλες ακουμπά τα πόδια του κάτω με τις μύτες. Νομίζω ότι σιγά σιγά θα πατήσει όλο το πέλμα. Ρώτησες τον παιδίατρο σας;

Θα την ρωτήσω αυτήν την εβδομάδα που θα πάμε για το εμβόλιο,μας το ανέβαλε λόγω κορωνοιου αλλά σήμερα μου είπε να πάρουμε στο ιατρείο κ να κανονισουμε για αυτήν την εβδομαδα.οποτε θα την ρωτήσω!ευχαριστω:wink:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια μου καλησπέρα,μόλις γυρίσαμε από παιδίατρο για το εμβόλιο.σημερα είμαστε κοντά 7μιση μηνών και είδαμε ότι πήρε μόνο 250γρ. το τελευταίο ενάμιση μήνα!!μου φάνηκε λίγο!εσάς πόσο ζυγίζουνε κ πόσα γρ παίρνουνε πάνω κάτω το μήνα;;εμένα είναι 73εκ κ ζυγίζει 8.750γρ.

Link to comment
Share on other sites

@MumMaria καλημερα.

Εμένα τον προηγούμενο μήνα (δηλαδη στον 7ο)πήρε 330 γραμμάρια και η γιατρος μου είπε ότι είναι φυσιολογικό.

Εσένα τι σου είπε;;

Πόσο ύψος πήρε από τον προηγούμενο μήνα; Μήπως πήρε αρκετά και έτσι δεν πήρε βάρος;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mampa είπε:

@MumMaria καλημερα.

Εμένα τον προηγούμενο μήνα (δηλαδη στον 7ο)πήρε 330 γραμμάρια και η γιατρος μου είπε ότι είναι φυσιολογικό.

Εσένα τι σου είπε;;

Πόσο ύψος πήρε από τον προηγούμενο μήνα; Μήπως πήρε αρκετά και έτσι δεν πήρε βάρος;

Καλημέρα κοπέλα μου..δεν φάνηκε να την ανησυχεί κάτι,μου είπε ότι από δω κ πέρα θα παίρνει λιγότερο ,απλά επειδή ήταν ενάμισης μήνας κ πήρε 250 μόνο,για αυτό ρώτησα.επισης από άλλες γνωστές τα παιδάκια τους είναι πάνω από 9-9,5 κιλά..εσένα πόσο ζυγίζει;τρώει καλά;γιατί εμάς με το ζόρι..ειδικά λαχανόσουπα κ κρέατοσούπα με τίποτα..

Ύψος πήρε ναι..3 πόντους,είναι πάνω από τον μεσο όρο μας είπε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Mampa είπε:

@MumMaria ο δικός μου στον 7ο ήταν 9550 και 73εκ. Έχεις αγοράκι ή κοριτσάκι; Παίζει και αυτό το ρόλο του

Αγοράκι έχω.κι εμένα 73 εκατοστά είναι στο ύψος,στο βάρος είναι αρκετά ελαφρύς! Κ να σκεφτείς ότι γεννήθηκε κ 4 κιλα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Sophiav είπε:

Καλημέρα κοριτσια.Πηγατε γιατρό για αυτόν τον μήνα;Ποιο εμβόλιο κάνατε;

Καλημέρα!εμείς έπρεπε να πάμε στους 7 μήνες,τελικά από αναβολή σε αναβολή πήγαμε στους 7 μισή κ κάναμε την τρίτη δόση του prevenar.:-P

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Καλημέρα!εμείς έπρεπε να πάμε στους 7 μήνες,τελικά από αναβολή σε αναβολή πήγαμε στους 7 μισή κ κάναμε την τρίτη δόση του prevenar.:-P

@MumMaria κοριτσι τον επόμενο μήνα ποιο σας ειπε οτι θα κανετε;εμεις τωρα  στον 8ο κάναμε το bexsero που δεν γράφεται 

Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2020 at 11:48 ΜΜ, Sophiav είπε:

@MumMaria κοριτσι τον επόμενο μήνα ποιο σας ειπε οτι θα κανετε;εμεις τωρα  στον 8ο κάναμε το bexsero που δεν γράφεται 

Αχ ρε συ,εμένα μου έγραψε τα τρία επόμενα που θα κάνει ο μικρός,τα αγοράσαμε ,τα βάλαμε στο ψυγειακι στο γραφείο της παιδιάτρου κ τώρα δεν μπορώ να θυμηθώ ποιο θα κάνει στον 8ο.αν θες θα σου πω όταν το κάνουμε.

Καλησπέρα κορίτσια!ήθελα να ρωτήσω αν τα μικρά σας πίνουν νεράκι κ πόσα ml πάνω κάτω;επίσης το νερό είναι αποστειρωμενο;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@MumMaria καλησπέρα

Εμείς δεν τα πάμε καλά με το νερό. Περισσότερο παίζει όταν του δίνω το μπουκάλι. Κάποιες φορές ίσως και να πιει 20ml.

Συνήθως τα απογεύματα του δίνω χυμό πορτοκάλι. Ρώτησα την παιδίατρο μου είπε ότι δεν πειράζει και ότι δεν καταλαβαίνει ακόμη ότι τον ξεδιψά. Εξάλλου υγρά παίρνει και από τα φρούτα και από το γάλα.

Εσείς πώς τα πάτε με το νερό;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mampa είπε:

@MumMaria καλησπέρα

Εμείς δεν τα πάμε καλά με το νερό. Περισσότερο παίζει όταν του δίνω το μπουκάλι. Κάποιες φορές ίσως και να πιει 20ml.

Συνήθως τα απογεύματα του δίνω χυμό πορτοκάλι. Ρώτησα την παιδίατρο μου είπε ότι δεν πειράζει και ότι δεν καταλαβαίνει ακόμη ότι τον ξεδιψά. Εξάλλου υγρά παίρνει και από τα φρούτα και από το γάλα.

Εσείς πώς τα πάτε με το νερό;

Καλημέρα κοπέλα μου!Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δεν επιμένω πολύ γιατί δεν το πίνει ,παίζει με αυτό κ καταλήγει να το χύνει πάνω του!χαχαχα!άλλες φορές πίνει 20 άλλες καθόλου.αλλα πίνει αρκετό γάλα.απλα ήθελα τώρα που σιγά σιγά καλοκαιριαζει κ θα το έχει ανάγκη,να το συνηθίσει σιγά σιγά.παντως πήρα πριν λίγο τηλ την παιδιατρο κ μου είπε να του δώσουμε από βρυση,μήπως κ το πιει πιο εύκολα.οτι πλέον μεγαλώσαμε κ είναι οκ!για να δούμε..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

@Mampa καλά είναι η μικρη. Μπα, με τίποτα δεν λέει να γυρίσει.  Θα φτάσει μέχρι το πλάι, μετά δεν κάνει κίνηση. Συν ότι μόλις την βάζω ανάσκελα συγχιζεται. 

Τώρα που είμαστε μέσα, την βάζω να κάθεται με 1-2 παιχνιδάκια μπροστά της και ή την αφήσω να παίξει ή παίζουμε μαζί. Βάζω τραγουδάκια να ακούμε. Βλέπουμε 2-3 μικρά βιβλιαρακια κάθε μερα με εικόνες ή βιβλία και με ήχους (όπως η σειρά γνωρίζω τους ήχους του κόσμου) και τα παρατηρεί με πολλή προσοχή. Και ένα άλλο βιβλίο που λέγεται "πού είναι ο κύριος λιονταρης", έχει υφασμάτινα μέρη που τα σηκώνεις για να βρεις ένα ζώο και έμαθε και τα σηκώνει για να δει από κάτω. Αυτά τα είχαμε και τώρα παρήγγειλα κι άλλα βιβλία , για να περνάμε τη μέρα. Βέβαια , εδώ και λίγες μέρες άρχισα να την βγάζω και μια βόλτα έξω κάθε μέρα.

@Rinaki88 εμάς έχει βγάλει τα 2 κάτω, γύρω στους 6μηνες άρχισε να τα βγάζει. Βέβαια, επειδή ήμασταν άσχετοι, βλέπαμε 3 κορυφές και νομίζαμε ότι έβγαιναν 3μαζι, αλλά τλκ 2 είναι και έχουν φανεί εντελώς πλέον. 

@MumMaria με το καλό και το 2ο μωράκι σου!! Να έχεις μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη!  

Εμένα πίνει τη μέρα περίπου 1,5 ποτηράκι (εκπαιδευτικό 360), έχω σταματήσει πλέον να το μετράω. Τον πρωτο μήνα που αρχίσαμε τροφές μετρούσα συνέχεια, γτ τη θήλαζα μέσα στη μέρα κιόλας, αλλά επειδή πλέον δεν της δίνω γάλα κατά τη διάρκεια της μέρας και της προσφέρω αρκετές φορές νερό, θεωρώ ότι πίνει όσο χρειάζεται. Εχουμε φίλτρο στη βρύση και τώρα πλέον της βάζω από εκεί.

@Sophiav εμείς είναι να πάμε στην παιδιατρο την Τετάρτη, αλλά όχι για εμβόλιο, απλά για εξέταση. Βέβαια, μας είπε ότι τα υποχρεωτικά εμβόλια έχουν τελειώσει και τώρα θα κάνουμε πάλι στο χρόνο, αλλά θέλω να τη ρωτήσω αυτό της μηνιγγίτιδας πότε θα το κάνουμε, δεν μου έχει πει κάτι.

 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια

Χρόνια πολλά και Χριστος Ανέστη.

Πώς είστε;;

Τα μικρά σας;;

Εμείς ακόμη δεν πήγαμε στην γιατρό για τις μηνιαίες μετρήσεις. Είναι κλειστό το ιατρείο. Μέσα στον επόμενο μήνα θα πάμε. Ακόμη δεν βγάλαμε δοντακι,τα σάλια του αυξήθηκαν και είναι πρισμένα τα ούλα αλλά τίποτα ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,καλημέρα και καλό μήνα! Είμαι κι εγώ μαμά Αυγούστου κι ήθελα να σας ρωτήσω έτσι από περιέργεια πόσο περίπου κοιμούνται τα μικρά σας μέσα στη μέρα;;Η δικιά μου είναι με τις μέρες της αλλά με το ζόρι θα κοιμηθεί μια ωρίτσα (είτε μια φορά είτε δύο από ένα μισάωρο-40λεπτο)..Βέβαια έχει εδώ και μια βδομάδα που κοιμάται σερί το βράδυ,αλλά έτσι έκανε και πριν που ξυπνούσε ενδιάμεσα.Απλά μου φαίνεται λίγο μέσα στη μέρα γι'αυτό..Βέβαια κάθε μωράκι έχει τους δικούς του ρυθμούς ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...