Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανουλες Νοεμβρίου 2019


Recommended Posts

Just now, Clue είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Το Σάββατο μπαίνω στον 5ο! Είμαι πολύ χαρούμενη!!! Λίγο ακόμα και φτάνουμε στα μισά! 

Η κοιλιά έχει φουσκώσει αρκετά! Δεν έχω παράπονο. Μάλιστα επειδή το πάει λίγο απότομα με τρώει κιόλας. Δε θα τις γλιτώσω τις ραγάδες... Βάζω λαδάκι και κρέμα αλλά και πάλι... Δεν πειράζει, αρκεί να είναι καλά το μωράκι!!!

Τι καλά!! Μεγαλώνει το μωράκι!

Κι εγώ έχω ρινίτιδα εγκυμοσύνης. Άλλες μέρες καλύτερα και άλλες χειρότερα. Προσπαθώ να κάνω ορό κάθε βράδυ, αν και το ξεχνάω. 

Η ρινίτιδα μου έκανε κι εμένα ιγμορίτιδα τον προηγούμενο μήνα και πήρα αντιβίωση. Η zynadol, η amoxil και η augmentin είναι νομίζω οι 3 που δίνουν συνήθως στην εγκυμοσύνη. Σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο να χρειαστούμε αντιβίωση στην εγκυμοσύνη, αλλά αν δεν την πάρεις συνήθως κάνεις μεγαλύτερο κακό. Πάντα οι γιατροί ζυγίζουν την κατάσταση και κρίνουν άλλοτε τι είναι καλύτερο κι άλλοτε τι κάνει τη λιγότερη ζημιά. Το θέμα είναι να εμπιστεύεσαι το γιατρό σου και να κάνεις αυτό που σου λέει. Και το καλύτερο είναι να μην ακούς τι σου λένε δεξιά κι αριστερά και να αγχώνεσαι. Ούτε φίλοι και συγγενείς ούτε από εδώ. Ο γιατρός σου και εσύ αποφασίζετε!

Ούτε εγώ το ξέρω το φύλο και νόμιζα πως είμαι η μόνη! Στην αυχενική μας είπαν ότι είναι νωρίς και στον επόμενο δεν μας πολυέκανε τη χάρη. Τώρα έχω γιατρό την άλλη Τετάρτη που θα είμαι 17 και 5. Ελπίζω να δούμε τότε, αλλιώς στην αυχενική. Όχι ότι με νοιάζει ιδιαίτερα, αλλά επειδή νιώθω ότι είναι αγόρι απευθυνόμαστε στην κοιλιά στο αρσενικό. Τώρα που αρχίζει και ακούει σιγά σιγά μην του δημιουργήσουμε σύγχυση!χεχε

Ούτε εγώ ξέρω το φύλο ακόμα.  Ο γιατρός που μου έκανε την αυχενικη ξέρω ότι δεν λέει αν δεν είναι 100% σίγουρος. Ο γιατρός μου επίσης.  Βλέπεις είναι πανεπιστημιακοι και είναι λίγο αυστηροι με το τυπικό του θέματος...  Κάτι είπαν κρυφά με τον άντρα μου γιατί είναι συνάδελφοι αλλά εμένα δεν μου λέει κάνεις τίποτα!  Δεν με πειράζει όμως. Σε ένα μήνα σίγουρα θα ξέρω!  Το μόνο που σκεφτομαι είναι ποτέ θα το πω στον γιο μου,  θέλω να είμαι σίγουρη για την εξέλιξη γιατί θέλει αδερφάκι και δεν θέλω να απογοητευτεί αν γίνει κάτι κακό.  Αλήθεια,  όσες έχετε ήδη παιδάκια,  πότε τους το ανακοινωσατε?  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 766
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ioanst είπε:

Ούτε εγώ ξέρω το φύλο ακόμα.  Ο γιατρός που μου έκανε την αυχενικη ξέρω ότι δεν λέει αν δεν είναι 100% σίγουρος. Ο γιατρός μου επίσης.  Βλέπεις είναι πανεπιστημιακοι και είναι λίγο αυστηροι με το τυπικό του θέματος...  Κάτι είπαν κρυφά με τον άντρα μου γιατί είναι συνάδελφοι αλλά εμένα δεν μου λέει κάνεις τίποτα!  Δεν με πειράζει όμως. Σε ένα μήνα σίγουρα θα ξέρω!  Το μόνο που σκεφτομαι είναι ποτέ θα το πω στον γιο μου,  θέλω να είμαι σίγουρη για την εξέλιξη γιατί θέλει αδερφάκι και δεν θέλω να απογοητευτεί αν γίνει κάτι κακό.  Αλήθεια,  όσες έχετε ήδη παιδάκια,  πότε τους το ανακοινωσατε?  

Ποσους χτυπους εχει κοριτσι μου το μωρο?

Κοριτσια εμενα μου ειχε πει μια κυρια πως κατω απο 135 χτυπους  ειναι αγορι και πανω απο 135 ειναι κοριτσι. Επιβεβαιωθηκα με 4 μωρα ως τωρα με αυτη την τακτική. Δεν ειναι απολυτη βεβαια αλλα παιρνεις μια γευση

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αγαπουλινι είπε:

Ποσους χτυπους εχει κοριτσι μου το μωρο?

Κοριτσια εμενα μου ειχε πει μια κυρια πως κατω απο 135 χτυπους  ειναι αγορι και πανω απο 135 ειναι κοριτσι. Επιβεβαιωθηκα με 4 μωρα ως τωρα με αυτη την τακτική. Δεν ειναι απολυτη βεβαια αλλα παιρνεις μια γευση

Μπα δεν είναι κ απόλυτο. .εγώ στο γιο μου είχα 160 ...κ τώρα πάλι το ιδιο


LMb5p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!! Εχθές είχαμε υπέρηχο εμείς!!! Ολα τέλεια με το μωράκι μας! Ανοιγόκλεινε το στόμα του συνέχεια και καθότανε οκλαδόν ..είναι 210gr και 13cm !!

@Κατερίνα Α @Clue @ioanst Κορίτσια ούτε εμας Μας είπε σίγουρα, είπε μάλλον αγοράκι. Η αλήθεια είναι ότι φαινότανε κάτι σαν πουλάκι, αλλα μπορει να είναι κ ο ομφάλιος!!!! είμαι 17w2d  σίγουρα θα μάθουμε στην β’ επιπέδου που έχουν σχηματιστεί καλύτερα !

Στην κόρη μου είχαν πει ότι είναι αγόρι και στην β επιπέδου είδαν ότι τελικά ήταν κορίτσι 8) . Ένα υγιεστατο παιδάκι θελω κ δεν με νοιάζει το φύλλο!! 

@ioanst εμείς στην κόρη μας το ανακοινώσαμε όταν ήμουν στην 12η βδομάδα. Χάρηκε παρά πολύ. Χρειαζότανε να το μάθει κ για πρακτικούς Λόγους βοηθάει πολύ από τότε μέσα στο σπίτι (όσον αναφορά την τακτοποίηση των παιχνιδιών της εννοώ). Να βάζεις στο μυαλό σου μόνο θετικές σκέψεις ..θα πάνε ολα τέλεια με το μωράκι σας !!!

 

  • Μου αρέσει 1

3qUrp3.pngtTfPp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 27/5/2019 at 10:20 ΜΜ, ioanst είπε:

Καλή εβδομάδα!  Η κοιλιά μεγαλώνει,  το μωράκι το ίδιο...  Πήγα στον γιατρό μου σήμερα,  είναι 140 γρ. Δεν μπορώ να πω ότι είμαι και τέλεια,  βλέπετε η ρινιτιδα της εγκυμοσύνης δεν με αφήνει να κοιμηθώ καλά το βράδυ! Αντιμετωπίζει άλλη το ίδιο πρόβλημα?  Το είχα και στο πρώτο παιδάκι αλλά τώρα είναι χειρότερα,  πραγματικά δεν αναπνεω την νύχτα με τίποτα!  

Μια απ τα ίδια.... Δεν μπορώ να κοιμηθώ!....


ibiUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 ώρες πρίν, Αγαπουλινι είπε:

Ποσους χτυπους εχει κοριτσι μου το μωρο?

Κοριτσια εμενα μου ειχε πει μια κυρια πως κατω απο 135 χτυπους  ειναι αγορι και πανω απο 135 ειναι κοριτσι. Επιβεβαιωθηκα με 4 μωρα ως τωρα με αυτη την τακτική. Δεν ειναι απολυτη βεβαια αλλα παιρνεις μια γευση

Δεν ξέρω πόσους χτυπους έχει!  Θυμάμαι ο γιος μου είχε πάντα 140 χτυπους και έλεγε η μητέρα μου ότι θα ήταν κοριτσι αλλά δεν ήταν,  οπότε δεν δίνω πολύ βάση,  εκείνη τη στιγμή εγώ έχω πάντως 200 χτυπους και δεν πολύ κοιτάζω την οθόνη!!! Αγχωνομαι! Σε ευχαριστώ πολύ πάντως... 

Kallioph__ Αρχισε πάλι τα ίδια ο μικρός χθες,  γιατί είναι έτσι η κοιλιά σου,  τι εφαγες κατσικακια σαν τον λύκο?  Ε και του είπα ότι έχω μωράκι,  μου είπε ευχαριστώ πολύ μαμά που θα μου κάνεις αδερφάκι και από τότε έρχεται και μου φιλαει την κοιλιά.  Θα σκέφτομαι μόνο θετικά!  Σε ευχαριστώ πολύ! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

7 hours ago, Kallioph__ said:

καλημέρα κορίτσια!! Εχθές είχαμε υπέρηχο εμείς!!! Ολα τέλεια με το μωράκι μας! Ανοιγόκλεινε το στόμα του συνέχεια και καθότανε οκλαδόν ..είναι 210gr και 13cm !!

@Κατερίνα Α @Clue @ioanst Κορίτσια ούτε εμας Μας είπε σίγουρα, είπε μάλλον αγοράκι. Η αλήθεια είναι ότι φαινότανε κάτι σαν πουλάκι, αλλα μπορει να είναι κ ο ομφάλιος!!!! είμαι 17w2d  σίγουρα θα μάθουμε στην β’ επιπέδου που έχουν σχηματιστεί καλύτερα !

Στην κόρη μου είχαν πει ότι είναι αγόρι και στην β επιπέδου είδαν ότι τελικά ήταν κορίτσι 8) . Ένα υγιεστατο παιδάκι θελω κ δεν με νοιάζει το φύλλο!! 

@ioanst εμείς στην κόρη μας το ανακοινώσαμε όταν ήμουν στην 12η βδομάδα. Χάρηκε παρά πολύ. Χρειαζότανε να το μάθει κ για πρακτικούς Λόγους βοηθάει πολύ από τότε μέσα στο σπίτι (όσον αναφορά την τακτοποίηση των παιχνιδιών της εννοώ). Να βάζεις στο μυαλό σου μόνο θετικές σκέψεις ..θα πάνε ολα τέλεια με το μωράκι σας !!!

 

Τι καλά!!! Ανυπομονώ κι εγώ να το δούμε την Τετάρτη. 1 εβδομάδα ακόμα...Ουφ!

Πως πάει ο 5ος μήνας κορίτσια? Εγώ έχω 2 μέρες ακόμα κι έρχομαι...


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Clue είπε:

Καλησπέρα!

Τι καλά!!! Ανυπομονώ κι εγώ να το δούμε την Τετάρτη. 1 εβδομάδα ακόμα...Ουφ!

Πως πάει ο 5ος μήνας κορίτσια? Εγώ έχω 2 μέρες ακόμα κι έρχομαι...

Εγώ Κυριακή κλείνω 17η και Δευτέρα μπαίνω στον 5ο!! Σήμερα δεν μπορούσα να σταματήσω να τρώω... Από γλυκό σε αλμυρό! 


ibiUp2.png
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Vassia13 said:

Εγώ Κυριακή κλείνω 17η και Δευτέρα μπαίνω στον 5ο!! Σήμερα δεν μπορούσα να σταματήσω να τρώω... Από γλυκό σε αλμυρό! 

Δεν είσαι ήδη στον 5ο? Τώρα είσαι στη 18η εβδομάδα. Η 18η είναι από 17 και 1 μέχρι 18 ακριβώς. Άρα είσαι ήδη στον 5ο! Πως σου φαίνεται?


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Clue είπε:

Δεν είσαι ήδη στον 5ο? Τώρα είσαι στη 18η εβδομάδα. Η 18η είναι από 17 και 1 μέχρι 18 ακριβώς. Άρα είσαι ήδη στον 5ο! Πως σου φαίνεται?

Ειμαι 17και 3! Μόλις γίνω 18 θα μπω στον 5ο! 4 μέρες ακόμα... !!!! Μη βιάζεσαι!!!


ibiUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια μου! Τι κάνετε; Εγω μπορώ να πω ότι είμαι πολύ καλύτερα, οι εμετοί έχουν εξαφανιστεί οι αναγουλες με επισκέπτονται το βράδυ αλλά είναι πιο υποφερτες από ότι παλαιοτερα. Με το φαγητό τα πάω λίγο καλύτερα αν και δεν μπορώ να πω ακόμα ότι το απολαμβάνω. Στεναχωριέμαι που σιχαίνομαι το ψάρι ενω πριν την εγκυμοσύνη έτρωγα κάθε εβδομάδα...Επίσης η δυσκοιλιότητα εξαφανιστηκε, πηγαίνω σχεδόν κάθε μέρα και ας παίρνω δύο σιδηρους τη μέρα.

Έχω βέβαια τον καημό μου με την κοιλιά που δεν λεει να μεγαλώσει ακόμα! Βέβαια από κιλά δεν έχω πάρει κανένα ακομα... Την Κυριακή μπαίνω 16η εβδομάδα και μέχρι 30/10 πρώτα ο Θεός μου είπε ο γιατρός ότι θα πρέπει να γεννήσω, στις 37 εβδομάδες δηλαδή γιατί είναι το ανώτερο που πρέπει να φτάσουν τα δίδυμα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Clue είπε:

Καλημέρα! @Vassia13 νομίζω ότι χάνεις μία εβδομάδα στο μέτρημα. Αλλά όπως και να έχει δεν πειράζει!!! Πως είστε σήμερα κορίτσια???

Για να υπολογίσετε τον ακριβή μήνα ακολουθείτε τα παρακάτω:
1ος μήνας: 1η, 2η, 3η, 4η εβδομάδα
2ος μήνας: 5η, 6η, 7η, 8η εβδομάδα
3ος μήνας: 9η, 10η, 11η, 12η, 13η εβδομάδα (εδώ υπολογίζετε μία παραπάνω)
4ος μήνας: 14η, 15η, 16η, 17η βδομάδα
5ος μήνας: 18η, 19η, 20η, 21η βδομάδα
6ος μήνας: 22η, 23η, 24η, 25η, 26η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
7ος μήνας: 27η, 28η, 29η, 30η βδομάδα
8ος μήνας: 31η, 32η, 33η, 34η, 35η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
9ος μήνας: 36η, 37η, 38η, 39η, 40η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)Η εγκυμοσύνη χωρίζεται επίσης σε τρίμηνα. Εκεί είναι πιο απλός ο υπολογισμός.

1ος - 3ος μήνας = 1η – 13η βδομάδα = 1ο τρίμηνο
40ς - 6ος μήνας= 14η – 26η βδομάδα = 2ο τρίμηνο
7ος - 9ος μήνας= 27η – 40η βδομάδα = 3ο τρίμηνο

  • Μου αρέσει 1

ibiUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Καλό μήνα και καλό καλοκαίρι επιτέλους.

@Vassia13 το ίδιο πινακάκι βλέπω κι εγώ. Απλά η 18η εβδομάδα είναι από 17 και 1 μέρα μέχρι 18 ακριβώς. 18 και 1 μπαίνεις στην 19η εβδομάδα κλπ. Σκέψου η πρώτη εβδομάδα είναι από την πρώτη ως την 7η μέρα. Μέχρι να κλείσεις 1 εβδομάδα ακριβώς και μετά μπαίνεις στη 2η εβδομάδα όταν είσαι 1 εβδομάδα και 1 μέρα. Στις 14 μέρες είσαι 2 εβδομάδων. 

(Δεν το λέω με αρνητική διάθεση. Να το ξεκαθαρίσω:))

  • Μου αρέσει 2

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...