Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Για μια στιγμή αγχώθηκα γιατί έλειπα και δεν είχα δει το χαρτί αλλά τ τσέκαρα τώρα και λέει 1η μέρα εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά και την προηγούμενη φορά 1ημερα ξεκίνησα και έφτιαξε καλό ενδομήτριο τ να πω δεν ξέρω πρωτόκολλο με πρωτόκολλο αλλάζει λογικά 

      Ναι εννοείται ο καθε γιατρός ξέρει το καλύτερο ανα περιπτωση. Εγώ και δεύτερη μέρα που ξεκίνησα και 3η γιατί την πρώτη δεν είχα ροή το ενδιομητριο μια χαρά έφτιαξε.  Εσένα αυτό που σου έγραψαν. Καλή αρχή!!!! 🙏

Μανουλες Φεβρουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!! Πως είστε; Όλα καλά με τα μωράκια σας; Εγώ επισήμως μπηκα στον 7ο μηνα είμαι στην 27 εβδομάδα.. Η κοιλίτσα έχει γίνει τεράστια πλεον (κ έχουμε ακόμα).. Δεν μπορώ να την κουμαντάρω πολύ εύκολα ειδικά όταν ξαπλώνω κ προσπαθώ να σηκωθώ ή οταν θέλω να βάλω κάλτσες κ παπούτσια :-o θα προσαρμοστώ που θα πάει..Έχουμε δρόμο έτσι κ αλλιώς μπροστά μας :-D

Η μπέμπα πολύ δραστήρια είναι όλο κλωτσάει, στριφογυρνάει σαν πλυντήριο η κοιλίτσα :)

Εσείς πως τα πάτε;

Να ρωτήσω με το δέρμα σας όλα καλά.. Εμένα έχει αρχίσει να με φαγουρίζει πολύ η κοιλιά κ το στήθος, η μαμά μου λέει ότι είναι επείδη τεντώνει τωρά πολύ το δερμα κ μπορεί να κάνω ραγάδες.. Βέβαια απο την αρχή βάζω ενυδατική και λαδάκι βαζελίνης για ελαστικότητα αλλά λέω μήπως γι αυτό το 3μηνο που η κοιλιά από οτι φαίνεται θα γίνει ακόμη πιο τεράστια αλλάξω προϊόν..

Εσείς τι χρησιμοποιείται; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 400
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Marthakat είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Πως είστε; Όλα καλά με τα μωράκια σας; Εγώ επισήμως μπηκα στον 7ο μηνα είμαι στην 27 εβδομάδα.. Η κοιλίτσα έχει γίνει τεράστια πλεον (κ έχουμε ακόμα).. Δεν μπορώ να την κουμαντάρω πολύ εύκολα ειδικά όταν ξαπλώνω κ προσπαθώ να σηκωθώ ή οταν θέλω να βάλω κάλτσες κ παπούτσια :-o θα προσαρμοστώ που θα πάει..Έχουμε δρόμο έτσι κ αλλιώς μπροστά μας :-D

Η μπέμπα πολύ δραστήρια είναι όλο κλωτσάει, στριφογυρνάει σαν πλυντήριο η κοιλίτσα :)

Εσείς πως τα πάτε;

Να ρωτήσω με το δέρμα σας όλα καλά.. Εμένα έχει αρχίσει να με φαγουρίζει πολύ η κοιλιά κ το στήθος, η μαμά μου λέει ότι είναι επείδη τεντώνει τωρά πολύ το δερμα κ μπορεί να κάνω ραγάδες.. Βέβαια απο την αρχή βάζω ενυδατική και λαδάκι βαζελίνης για ελαστικότητα αλλά λέω μήπως γι αυτό το 3μηνο που η κοιλιά από οτι φαίνεται θα γίνει ακόμη πιο τεράστια αλλάξω προϊόν..

Εσείς τι χρησιμοποιείται; 

Καλημέρα κορίτσι μου! Εγω διανύω την 28η κι εχω επίσης πολύ μεγάλη κοιλιά και ζωηρό μωρό. Απολαμβάνω τα κύματα που κάνει η κοιλίτσα και γενικά το χαίρομαι που τον νιώθω τόσο. 

Όσον αφορά το δερμα, εγω φαγούρα έχω στην κοιλιά εδώ και κανά 2μηνο αλλά ραγάδα δεν εχω δει ούτε μία. Χρησιμοποιώ την κρέμα της Frezyderm αλλά όχι καθημερινά, δεν είμαι συνεπής. Όλο λέω να πάρω αμυγδαλέλαιο γιατί αυτό λένε πως βοηθάει μα όλο το ξεχνάω.

Κορίτσια χθες όλη μερα ειχα πονους σα σφαχτες προσκαιρους διασπαρτα σε ολη την κοιλια και τυμπανισμο. Ή ηταν η κολίτιδα ή κρυωμα, υπέφερα αρκετα ειδικά οταν κλωτσούσε ο μπέμπης. Σήμερα είμαι καλύτερα, ευτυχώς!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annie4 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Εγω διανύω την 28η κι εχω επίσης πολύ μεγάλη κοιλιά και ζωηρό μωρό. Απολαμβάνω τα κύματα που κάνει η κοιλίτσα και γενικά το χαίρομαι που τον νιώθω τόσο. 

Όσον αφορά το δερμα, εγω φαγούρα έχω στην κοιλιά εδώ και κανά 2μηνο αλλά ραγάδα δεν εχω δει ούτε μία. Χρησιμοποιώ την κρέμα της Frezyderm αλλά όχι καθημερινά, δεν είμαι συνεπής. Όλο λέω να πάρω αμυγδαλέλαιο γιατί αυτό λένε πως βοηθάει μα όλο το ξεχνάω.

Κορίτσια χθες όλη μερα ειχα πονους σα σφαχτες προσκαιρους διασπαρτα σε ολη την κοιλια και τυμπανισμο. Ή ηταν η κολίτιδα ή κρυωμα, υπέφερα αρκετα ειδικά οταν κλωτσούσε ο μπέμπης. Σήμερα είμαι καλύτερα, ευτυχώς!

Αα περαστικά να είναι.. απο δυσκοιλιότητα πως τα πας; Γιατί απο το έντερο μπορει να ήταν, να είχες ίσως πολλά αέρια 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marthakat είπε:

Αα περαστικά να είναι.. απο δυσκοιλιότητα πως τα πας; Γιατί απο το έντερο μπορει να ήταν, να είχες ίσως πολλά αέρια 

Ναι, έχεις δίκιο, είμαι σχεδόν σίγουρη πως αυτό ηταν. Τουαλέτα πάω κάθε μέρα κανονικά απλά προχθές και χθες δυσκολέύτηκα πράγματι...

Μαρθούλα απο Αθήνα είσαι εσυ;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Annie4 είπε:

Ναι, έχεις δίκιο, είμαι σχεδόν σίγουρη πως αυτό ηταν. Τουαλέτα πάω κάθε μέρα κανονικά απλά προχθές και χθες δυσκολέύτηκα πράγματι...

Μαρθούλα απο Αθήνα είσαι εσυ;

Όχι απο Θεσσαλονίκη είμαι :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα !!!
Κι εγώ έχω φαγούρα στην κοιλιά εδώ και καιρό..Είχα και στην 1η μου εγκυμοσύνη και δε με άγχωσε..Και στην 1η εγκυμοσύνη και τώρα βάζω αμυγδαλέλαιο κάθε βράδυ..Έχω καταστρέψει 4-5 μπλούζες που τις φοράω εναλλαξ στον ύπνο, αλλά επειδή στην 1η εγκυμοσύνη δεν έκανα καμιά ραγάδα..το κάνω και σε αυτή πιστεύοντας να τη γλιτώσω..Εγώ είμαι σήμερα στην 23+5 και η κοιλιά μου φαίνεται..αλλά σίγουρα όχι για 6μιση μηνών που είμαι κανονικά..
Είμαι και λίγο στενοχωρημένη γιατί στη Β επιπέδου μου βρήκαν ένα εύρημα "υπερηχογενές έντερο" στο μωρό..Διάβασα εδώ μέσα διάφορα..ο γιατρός μου είναι καθησυχαστικός δεδομένου ότι έχω κάνει και μη επεμβατικό έλεγχο, αλλά ανησυχώ πολύ και φοβάμαι μήπως είναι κάποιο θέμα με το μωρό. Μου χάλασε πολύ την ψυχολογία δυστυχώς. Έχει καμιά αντίστοιχη εμπειρία ή ακούσει κάτι; Θα επαναλάβω κ τον υπέρηχο και έχω κάνει και κάποιες επιπλέον αιματολογικές και περιμένω αποτελέσματα..Εύχομαι πραγματικά να πάνε όλα καλά εδώ που έχουμε φτάσει και να είναι υγιής η μπεμπούλα μου ! Σκέφτομαι συνεχώς και τη μεγάλη μου κόρη και καταλαβαίνετε..
Κατά τα άλλα την ακούω καθημερινά και είναι ζωηρή αρκετά στις κινήσεις της..


fUx9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα κοριτσια και απο μενα. Εγω ειμαι σημερα 26 εβδομαδων κ μπορω να πω οτι δεν νοιωθω συχνα τον μπεμπη μου, ακομα. Εγω βαζω πρωι βραδυ καποια ελαια που μου συνεστησε ο δερματολογος στην 1η εγκυμοσυνη και εναι σιτελαιο, ελαιο αβοκαντο κ ελαιο argan. Δεν εκανα ραγαδα παντως στην πρωτη κ ετσι τα συνεχιζω. 

Pennymom λυπαμαι πολυ για τα εβρηματα της β επιπεδου. Κουραγιο, να σκεφτεσαι μονο θετικα κ σου ευχομαι να πανε ολα καλα. Κ μενα στην β επιπεδου μου βρηκαν ενα σωρο πραγματα , οποτε σαν παθουσα σε καταλαβαινω απολυτα. Εμενα.μου βρηκαν μικρο εμβρυο 2 εβδομαδες πισω που δεν συνεβαινε αππ την αρχη της εγκυμοσυνης κ ασβεστωματα στο συκωτι. Εκανα αμνιοπαρακεντηση κ δοξα το Θεο ηταν ολα καλα, κ ενα σωρο αιματολογικες για λοιμωξεις που επισης ηταν καθαρες. Ελπιζω να γεννησουμε ολες γερα μωρακια!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Helen2 είπε:

Pennymom λυπαμαι πολυ για τα εβρηματα της β επιπεδου. Κουραγιο, να σκεφτεσαι μονο θετικα κ σου ευχομαι να πανε ολα καλα. Κ μενα στην β επιπεδου μου βρηκαν ενα σωρο πραγματα , οποτε σαν παθουσα σε καταλαβαινω απολυτα. Εμενα.μου βρηκαν μικρο εμβρυο 2 εβδομαδες πισω που δεν συνεβαινε αππ την αρχη της εγκυμοσυνης κ ασβεστωματα στο συκωτι. Εκανα αμνιοπαρακεντηση κ δοξα το Θεο ηταν ολα καλα, κ ενα σωρο αιματολογικες για λοιμωξεις που επισης ηταν καθαρες. Ελπιζω να γεννησουμε ολες γερα μωρακια!!!

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου και σε σένα εύχομαι ότι καλύτερο. Τώρα τουλάχιστον που βγήκαν τα αποτελέσματα έχεις ηρεμήσει λιγάκι, ε ?
Είχα κάνει αμνιοπαρακέντηση στην 1η εγκυμοσύνη και όλα καλά. Σε αυτή μου είπαν πως δε χρειάζεται κ έκανα η επεμβατικό..αυτό το εύρημα με αναστάτωσε αλλά διάβασα πως είναι αρκετά σύνηθες ακόμα και χωρίς λόγο. Περιμένουμε και θα δούμε. Ότι αιματολογικές εξειδικευμένες και πανάκριβες κάναμε, δεν έδειξαν τίποτα ευτυχώς..Ελπίζω να πάνε όλα καλά για όλες μας !


fUx9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2019 at 6:29 ΜΜ, pennymom είπε:

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου και σε σένα εύχομαι ότι καλύτερο. Τώρα τουλάχιστον που βγήκαν τα αποτελέσματα έχεις ηρεμήσει λιγάκι, ε ?
Είχα κάνει αμνιοπαρακέντηση στην 1η εγκυμοσύνη και όλα καλά. Σε αυτή μου είπαν πως δε χρειάζεται κ έκανα η επεμβατικό..αυτό το εύρημα με αναστάτωσε αλλά διάβασα πως είναι αρκετά σύνηθες ακόμα και χωρίς λόγο. Περιμένουμε και θα δούμε. Ότι αιματολογικές εξειδικευμένες και πανάκριβες κάναμε, δεν έδειξαν τίποτα ευτυχώς..Ελπίζω να πάνε όλα καλά για όλες μας !

Γεια σου κοριτσάρα μου. Σίγουρα ειναι λογικο να έίσαι ανήσυχη αλλά σαν τρίτη που το βλέπω απ'εξω, βλέπω πως λες οτι οι εξειδικευμένες εξετασεις δεν εδειξαν τιποτα. Άρα είναι ξεκαθαρο πως όλα έίναι καλά. Ελπίζω έτσι να σκέφτεσαι και να μην ταλαιπωρείς άδικα το μυαλουδάκι σου.

 

Φιλιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Annie4 είπε:

Γεια σου κοριτσάρα μου. Σίγουρα ειναι λογικο να έίσαι ανήσυχη αλλά σαν τρίτη που το βλέπω απ'εξω, βλέπω πως λες οτι οι εξειδικευμένες εξετασεις δεν εδειξαν τιποτα. Άρα είναι ξεκαθαρο πως όλα έίναι καλά. Ελπίζω έτσι να σκέφτεσαι και να μην ταλαιπωρείς άδικα το μυαλουδάκι σου.

 

Φιλιά σε όλες!

Σε ευχαριστω πολυ για τις θετικες σκεψεις!! Σημερα ειδαμε το μωρακι και εχει μεγαλωσει, τι ωραια να το βλεπεις απο τον υπερηχο. Τι κανουν τα δικα σας μωρακια; εσεις πως ειστε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια!!!! Εγκυμονουσα 26 εβδομαδων εδω, καλως σας βρήκα!! (λιγο αργά βέβαια) 

Εχω μεγάλη απορία (καθως αλλαξα γιατρο στη μέση της εγκυμοσύνης και απο ιδιωτικο παω σε δημόσιο μαιευτήριο) αν επιλεξω ιδιωτικη μαια να με βοηθήσει με την προετοιμασία θα μπορω να την εχω μαζι μου στην γεννα μου στο δημόσιο μαιευτήριο;;; (γενικα εχω αγνοια σε αρκετά θεματα γιαυτο εφυγα απτον γιατρό μου κ προσπαθώ να ενημερωθω για ολα εστω κ τωρα) 

Link to comment
Share on other sites

On 15/11/2019 at 1:03 ΠΜ, Helen2 είπε:

Σε ευχαριστω πολυ για τις θετικες σκεψεις!! Σημερα ειδαμε το μωρακι και εχει μεγαλωσει, τι ωραια να το βλεπεις απο τον υπερηχο. Τι κανουν τα δικα σας μωρακια; εσεις πως ειστε;

Γεια σου κοπελα μου! Ωραια στιγμη οταν το βλεπεις! Σε ποια εβδομαδα εισαι τωρα;

12 ώρες πρίν, Kabou είπε:

Γεια σας κορίτσια!!!! Εγκυμονουσα 26 εβδομαδων εδω, καλως σας βρήκα!! (λιγο αργά βέβαια) 

Εχω μεγάλη απορία (καθως αλλαξα γιατρο στη μέση της εγκυμοσύνης και απο ιδιωτικο παω σε δημόσιο μαιευτήριο) αν επιλεξω ιδιωτικη μαια να με βοηθήσει με την προετοιμασία θα μπορω να την εχω μαζι μου στην γεννα μου στο δημόσιο μαιευτήριο;;; (γενικα εχω αγνοια σε αρκετά θεματα γιαυτο εφυγα απτον γιατρό μου κ προσπαθώ να ενημερωθω για ολα εστω κ τωρα) 

Γεια σου κορίτσι μου, καλώς ήρθες, με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου, ξερετε τι ειναι;

Δυστυχώς, δεν γνωρίζω να σου απαντησω στην ερωτησή σου. Αλήθεια, θες να μας πείς γιατί άλλαξες γιατρό;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι κοριτσάκι!! Το επιβεβαιωσαμε στην β επιπεδου! Ο ιδιωτικος γιατρός που πηγαινα με συμβουλευε λανθασμένα για αρκετα ζητηματα παραλειποντας και αδιαφορωντας για βασικες εξετάσεις (τις οποίες για καλη μου τυχη μαθαινα απο φιλες εγκυμονουσες) και ενω φοβομουν να αλλαξω γιατρό και να παω στο άγνωστο με βαρκα την ελπίδα, τα βροντηξα μετα απο τραγικη παράλειψη σε φιλη έγκυο που οδηγησε σε αποβολή! Οπότε πηγα σε γιατρο του Έλενα που εχω ακουσει τα καλύτερα και θελω να σκεφτομαι θετικα!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kabou είπε:

Ναι ειναι κοριτσάκι!! Το επιβεβαιωσαμε στην β επιπεδου! Ο ιδιωτικος γιατρός που πηγαινα με συμβουλευε λανθασμένα για αρκετα ζητηματα παραλειποντας και αδιαφορωντας για βασικες εξετάσεις (τις οποίες για καλη μου τυχη μαθαινα απο φιλες εγκυμονουσες) και ενω φοβομουν να αλλαξω γιατρό και να παω στο άγνωστο με βαρκα την ελπίδα, τα βροντηξα μετα απο τραγικη παράλειψη σε φιλη έγκυο που οδηγησε σε αποβολή! Οπότε πηγα σε γιατρο του Έλενα που εχω ακουσει τα καλύτερα και θελω να σκεφτομαι θετικα!! 

Κορίτσι μου πολύ καλα έκανες. Κι εγω αλλαξα γιατρό στον 3ο μήνα. Τί παραλειψη εκανε; Αν θες μας λες

Link to comment
Share on other sites

Annie 4 , ειμαι στην 26η εβδομαδα, εσυ; Ειπες εχεις αγορακι και εσυ ε; 

Kabou καλοσωρισες στην παρεα μας. Εσυ σε ποια εβδομαδα εισαι; Ευχομαι να εισαι πιο ησυχη ποθ αλλαξες γιατρο. Το σημαντικο ειναι να εμπιστευεσαι τον γυναικολογο σου. Δεν γνωριζω και εγω για την ερωτηση σου, αλλα για να εισαι σιγουρη μπορεις να ρωτησεις ατο νοσοκομειο που διαλεξες να γεννησεις. Αν θες πες μας για την παραλειψη του παλιου σου γιατρου.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...