Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Φεβρουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Καλημέρα και από εμένα σε όλες σας! 

Ρούχα έχω κάτι λίγα, αλλά δεν τα έπλυνα ακόμα, το δωμάτιο το παραγγείλαμε αλλά θα έρθει αρχές Φεβρουαρίου, το ίδιο και το καροτσάκι. Είμαι στην 30η εβδομάδα οπότε πιστεύω θα τα προλάβω όλα. Μου μένει να πάρω νυχτικές εγκυμοσύνης, σουτιέν κι επιθέματα θηλασμού και το μπανάκι του μωρού. Αν ξεχνάω κάτι, θα είναι μικροπράγματα που με μια επίσκεψη θα τα πάρω επιτόπου (χωρίς παραγγελία εννοώ).

Τις προάλλες πήγα και είδα τις κλινικές και αποφάσισα ότι μάλλον θα γεννήσω στο Διαβαλκανικό. Η εναλλακτική μου είναι η Γενική κλινική. Έχει καμιά σας προηγούμενη εμπειρία από αυτές τις 2 και αν ναι, γράψτε σχόλια να κατατοπιστώ καλύτερα. Μερσί :D 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 400
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα και από εμένα σε όλες σας! 

Ρούχα έχω κάτι λίγα, αλλά δεν τα έπλυνα ακόμα, το δωμάτιο το παραγγείλαμε αλλά θα έρθει αρχές Φεβρουαρίου, το ίδιο και το καροτσάκι. Είμαι στην 30η εβδομάδα οπότε πιστεύω θα τα προλάβω όλα. Μου μένει να πάρω νυχτικές εγκυμοσύνης, σουτιέν κι επιθέματα θηλασμού και το μπανάκι του μωρού. Αν ξεχνάω κάτι, θα είναι μικροπράγματα που με μια επίσκεψη θα τα πάρω επιτόπου (χωρίς παραγγελία εννοώ).

Τις προάλλες πήγα και είδα τις κλινικές και αποφάσισα ότι μάλλον θα γεννήσω στο Διαβαλκανικό. Η εναλλακτική μου είναι η Γενική κλινική. Έχει καμιά σας προηγούμενη εμπειρία από αυτές τις 2 και αν ναι, γράψτε σχόλια να κατατοπιστώ καλύτερα. Μερσί :D 

@Anna-Vangelis καλησπέρα.. Εγώ στο Διαβαλκανικό θα γεννήσω σίγουρα.. Την Τεταρτη ολοκληρώσαμε κ το τελευταίο μας μάθημα "ανωδυνου τοκετου" στο Διαβαλκανικό. Εγώ επέλεξα το Διαβαλκανικό αν κ το κοστος ειναι σχεδον ιδιο με τη Γενικη, 1ον γιατί ειναι πιο κοντά εκει που μενω. 2ον γιατί εχει κάποια προνομια για το μωρό μετα, πχ 1 χρονο ιατρικη παρακολουθηση με εκπτωση κτλ. που θα σου τα ειπανε σίγουρα στην ενημέρωση. 3ον φάρμακα, επιθέματα στήθους, σερβιετες κ ήδη 1ης αναγκης, πετσετες κτλ. στα παρεχουν δωρεαν. 4ον Αναλαμβάνουν αυτοί κ δηλώνουν το παιδί στο ληξιαρχειο την επομένη μέρα κ δίνουν στον σύζυγο απευθείας την πράξη για να πάει μονο στα ΚΕΠ για ΑΜΚΑ για το εξιτηριο κτλ.

Καποιοι απο τους λογους που το επέλεξα + ότι έτυχε σε γνωστή μου να έχει θέματα με νοσοκόμες και μαιες στη Γενική Κλινική αλλα δεν τα δινω πολυ βαση γιατι αυτα τα θεωρω τελειως υποκειμενικά για την κάθε κοπελα.. Αυτα :grin:

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Marthakat said:

@Anna-Vangelis καλησπέρα.. Εγώ στο Διαβαλκανικό θα γεννήσω σίγουρα.. Την Τεταρτη ολοκληρώσαμε κ το τελευταίο μας μάθημα "ανωδυνου τοκετου" στο Διαβαλκανικό. Εγώ επέλεξα το Διαβαλκανικό αν κ το κοστος ειναι σχεδον ιδιο με τη Γενικη, 1ον γιατί ειναι πιο κοντά εκει που μενω. 2ον γιατί εχει κάποια προνομια για το μωρό μετα, πχ 1 χρονο ιατρικη παρακολουθηση με εκπτωση κτλ. που θα σου τα ειπανε σίγουρα στην ενημέρωση. 3ον φάρμακα, επιθέματα στήθους, σερβιετες κ ήδη 1ης αναγκης, πετσετες κτλ. στα παρεχουν δωρεαν. 4ον Αναλαμβάνουν αυτοί κ δηλώνουν το παιδί στο ληξιαρχειο την επομένη μέρα κ δίνουν στον σύζυγο απευθείας την πράξη για να πάει μονο στα ΚΕΠ για ΑΜΚΑ για το εξιτηριο κτλ.

Καποιοι απο τους λογους που το επέλεξα + ότι έτυχε σε γνωστή μου να έχει θέματα με νοσοκόμες και μαιες στη Γενική Κλινική αλλα δεν τα δινω πολυ βαση γιατι αυτα τα θεωρω τελειως υποκειμενικά για την κάθε κοπελα.. Αυτα :grin:

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ! Κι εγώ κλίνω προς το Διαβαλκανικό με όσα έχω διαβάσει προς το παρόν. Το μόνο που με ανησυχεί λίγο είναι ότι υπάρχει μονάδα νεογνού και φήμες λένε ότι είτε το χρειάζεται το μωρό είτε όχι, το παίρνουν εκεί με την παραμικρή αφορμή και επιβαρύνεσαι έξτρα κόστος για την υπηρεσία αυτή. 

Πότε έχεις ΠΗΤ; Εγώ τέλη Φεβρουαρίου γεννάω :D 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ! Κι εγώ κλίνω προς το Διαβαλκανικό με όσα έχω διαβάσει προς το παρόν. Το μόνο που με ανησυχεί λίγο είναι ότι υπάρχει μονάδα νεογνού και φήμες λένε ότι είτε το χρειάζεται το μωρό είτε όχι, το παίρνουν εκεί με την παραμικρή αφορμή και επιβαρύνεσαι έξτρα κόστος για την υπηρεσία αυτή. 

Πότε έχεις ΠΗΤ; Εγώ τέλη Φεβρουαρίου γεννάω :D 

Εγώ έχω Αρχές Φεβρουαρίου.. Δεν έχω ακουσει κατι τετοιο εγώ, κ φιλη μου που γεννησε εκει ολα καλά, τι να σου πώ.. Εμένα ο Γυναικολογος μου μου ειπε οτι συνεργαζεται με ολες τις κλινικες κ να παμε όπου θέλω.. Προχθες που τον επισκεφθηκα.. Ειχε ξεγενησει μεσα στην εβδομαδα 3 κοπελες στο Διαβαλκανικο κ επειδη κ αυτες κ τα μωρακια ηταν καλα υπεγραψε να φυγουν νωριτερα αν θελουν κ τις κρατησε μονο 2 μερες στο Διαβαλκανικο οποτε πληρωσαν κ λιγοτερο τα κοριτσια.. Απο εκει κ περα θεωρω καποια πραγματα συμπτωματικα.. Σε καποιους μπορει να συμβει αυτο που ανεφερες, σε καποιους αλλους όχι, οπως τα καριτσια που σου ανεφερα εγω.. Απο τους 10 που θα ρωτησεις για καθε κλινικη ολοι θα εχουν διαφορετικη εμπειρια.. :-o

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά, ευτυχισμένα Χριστούγεννα! Για εμένα είναι οι τελευταία φορά που τα γιορτάζω χωρίς το μωράκι μου! Του χρόνου θα έχω μινι-Αη-Βασίλη στο σπίτι :wub::wub::wub:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας !!!
Χρόνια πολλά !!! Ελπίζω να περάσατε τέλεια τα Χριστούγεννα και να περάσετε ακόμα πιο τέλεια την Πρωτοχρονιά !
Εμείς πήγαμε πριν τα Χριστούγεννα και είδαμε τη μπέμπα..Ειναι 1.500γρ πια και όλα καλά..Βέβαια χθες ήταν πολύ ήσυχη..Δεν με πολυζόριζε σε κινήσεις και δεν με έχει συνηθίσει έτσι αλλά ή έκανε κι εκείνη ξεκούραση ή είχε νυστάξει από το πολύ φαγητό κ γλυκό των ημερών ! Εσάς περνάνε μέρες που είναι πιο ήσυχα στην κοιλίτσα;
Σήμερα που είμαι στη δουλειά, έχει επιστρέψει σε πιο έντονους ρυθμούς..χαχα
Solena μου, περιμένουμε νέα σου όταν έχεις χρόνο για τη μπεμπούλα..Σε έχω στο νου μου αυτές τις μέρες..Ελπίζω να έχει δυναμώσει αρκετά και σύντομα να την έχετε σπίτι σας !
Κορίτσια..πέρασαν οι μέρες..1 μήνα κ κάτι λίγο μακριά είμαστε πια...
Φιλιά σε όλες και Καλή χρονιά να έχουμε !

  • Μου αρέσει 1

fUx9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Χρόνια Πολλά με υγεία και πολλά πολλά χαμόγελα :-)

Εμείς είμαστε πλέον στην 35η βδομάδα, 2400γραμ και ετοιμαζόμαστε για την τελική ευθεία!

@pennymom Πένυ μου ενώ το μωρό μου είναι παρα πολύ ζωηρό, ναι, έχουν ερθει μερες που ειναι εξαιρετικα ησυχος!

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονιά σε ολες μας και με το καλο τα μωρακια μας!!!!! Μπηκαμε 33η εβδομάδα και ετοιμαζουμε τα βασικα για τη βαλιτσα μιας που θα γεννησουμε στο Έλενα με πιθανη 18/02 κ ετσι πρέπει να τα έχουμε οοολα μαζί μας! Εντωμεταξυ στα ρουχαλακια τι νούμερο εχετε παρει; 50? 56?  Πανες να φανταστώ πρέπει να γεννήθει κ να δω μετά;; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kabou είπε:

Καλη χρονιά σε ολες μας και με το καλο τα μωρακια μας!!!!! Μπηκαμε 33η εβδομάδα και ετοιμαζουμε τα βασικα για τη βαλιτσα μιας που θα γεννησουμε στο Έλενα με πιθανη 18/02 κ ετσι πρέπει να τα έχουμε οοολα μαζί μας! Εντωμεταξυ στα ρουχαλακια τι νούμερο εχετε παρει; 50? 56?  Πανες να φανταστώ πρέπει να γεννήθει κ να δω μετά;; 

Καλή χρονιά, αναλόγως τη μάρκα που θα πάρεις τα ρούχα , τα orchestra ας πούμε έχουν πολύ μικρή γράμμα και το 50 δεν πρόκειται να το βάλει ένα φυσιολογικό μωρό... εγώ πηρα και 50 και 56 . Pampers επίσης όταν έβρισκα σε προσφορά έπαιρνα έχω πάρει 2 συσκευασίες  agnotis n.1 kai pampers premium care n 1 άλλες δυο και μετά πηρα και νούμερο 2 κανα 10 συσκευασίες. Αλλά τα πηρα με 11 λεπτά το ένα σε προσφορά .

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά, μανούλες! Το 2020 να φέρει ευτυχισμένα μωρά στα σπίτια μας :razz:

Πώς είστε; Λίγο νωρίς δεν είναι για την βαλίτσα του μαιευτηρίου; Ή καλύτερα να είμαστε προετοιμασμένες από τώρα; 

Θέλω να σας ρωτήσω αναφορικά με την κρέμα για τις θηλές. Ξέρετε τί είναι και αν ναι, ποια πήρατε ή σκοπεύετε να πάρετε; Μου είπε μια γνωστή ότι εφάρμοζε μια κρέμα για να μην σκάσουν οι θηλές ένα μήνα πριν γεννήσει, αλλά δεν μου ανέφερε κάτι ο γιατρός και ούτε το άκουσα ποτέ πριν. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Anna-Vangelis είπε:

Καλή Χρονιά, μανούλες! Το 2020 να φέρει ευτυχισμένα μωρά στα σπίτια μας :razz:

Πώς είστε; Λίγο νωρίς δεν είναι για την βαλίτσα του μαιευτηρίου; Ή καλύτερα να είμαστε προετοιμασμένες από τώρα; 

Θέλω να σας ρωτήσω αναφορικά με την κρέμα για τις θηλές. Ξέρετε τί είναι και αν ναι, ποια πήρατε ή σκοπεύετε να πάρετε; Μου είπε μια γνωστή ότι εφάρμοζε μια κρέμα για να μην σκάσουν οι θηλές ένα μήνα πριν γεννήσει, αλλά δεν μου ανέφερε κάτι ο γιατρός και ούτε το άκουσα ποτέ πριν. 

 

Καλή χρονιά! Εγώ χρησιμοποιώ την nipple care της frezyderm από τον 4ο μήνα. Μου την έδωσε ο γιατρός λόγω απίστευτης φαγούρας και ξηροδερμίας. Ήταν η μόνη που με ανακούφιζε. Ήδη (στον 7ο μήνα που μπήκα τώρα) βρίσκομαι στο 3ο σωληνάριο και συνεχίζω να τη χρησιμοποιώ... Αυτή βοηθάει και για το θηλασμό. Κρατά μαλακές κι ενυδατωμένες τις θηλές και δεν χρειάζεται να την ξεπλύνεις πριν θηλάσεις.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Καλή Χρονιά, μανούλες! Το 2020 να φέρει ευτυχισμένα μωρά στα σπίτια μας :razz:

Πώς είστε; Λίγο νωρίς δεν είναι για την βαλίτσα του μαιευτηρίου; Ή καλύτερα να είμαστε προετοιμασμένες από τώρα; 

Θέλω να σας ρωτήσω αναφορικά με την κρέμα για τις θηλές. Ξέρετε τί είναι και αν ναι, ποια πήρατε ή σκοπεύετε να πάρετε; Μου είπε μια γνωστή ότι εφάρμοζε μια κρέμα για να μην σκάσουν οι θηλές ένα μήνα πριν γεννήσει, αλλά δεν μου ανέφερε κάτι ο γιατρός και ούτε το άκουσα ποτέ πριν. 

 

Μετά από πολύ διάβασμα κατέληξα στην purelan είναι βρώσιμη θηλάζεις και ενώ την έχεις βάλει και βοηθάει να μην έχεις καθόλου τραυματισμούς .οσο για την βαλίτσα την έχω έτοιμη ήδη έναν μήνα , αν και εμείς είχαμε ενδείξεις πρόωρου τοκετού κάτι το οποίο αποφύγαμε προς το παρόν 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, πρέπει να βιαστώ κι εγώ τότε.

Να ρωτήσω ακόμα κάτι. Καροτσάκι πήρατε; Ποιο έχετε; Εγώ παρήγγειλα, αλλά εκ των υστέρων κατάλαβα ότι το δικό μου καροτσάκι δεν θα έχει ποδόσακο και δεν ξέρω αν χρειάζεται να πάρω ή αν αρκεί να σκεπάζω το μωρό με κουβερτούλα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Ευχαριστώ, πρέπει να βιαστώ κι εγώ τότε.

Να ρωτήσω ακόμα κάτι. Καροτσάκι πήρατε; Ποιο έχετε; Εγώ παρήγγειλα, αλλά εκ των υστέρων κατάλαβα ότι το δικό μου καροτσάκι δεν θα έχει ποδόσακο και δεν ξέρω αν χρειάζεται να πάρω ή αν αρκεί να σκεπάζω το μωρό με κουβερτούλα. 

Τον ποδοσακο θα το χρειαστείς του χρόνου , τώρα θα το βγάζεις στην καλαθουνα με την κουβέρτα και μετά στο αυγό επίσης με κουβέρτα! Εγώ πηρα της peg perego to book51

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2020 at 4:49 ΜΜ, Anna-Vangelis είπε:

Καλή Χρονιά, μανούλες! Το 2020 να φέρει ευτυχισμένα μωρά στα σπίτια μας :razz:

Πώς είστε; Λίγο νωρίς δεν είναι για την βαλίτσα του μαιευτηρίου; Ή καλύτερα να είμαστε προετοιμασμένες από τώρα; 

Θέλω να σας ρωτήσω αναφορικά με την κρέμα για τις θηλές. Ξέρετε τί είναι και αν ναι, ποια πήρατε ή σκοπεύετε να πάρετε; Μου είπε μια γνωστή ότι εφάρμοζε μια κρέμα για να μην σκάσουν οι θηλές ένα μήνα πριν γεννήσει, αλλά δεν μου ανέφερε κάτι ο γιατρός και ούτε το άκουσα ποτέ πριν. 

 

Παρθένος στο ζωδιο εδω, εξου και η οργανωτικη μανια χοχο!!!! Απλως επειδη σε δυο βδομάδες μπαινω στον 9ο και οποτε θελει βγαινει η μικρουλα απο κεινη την ημέρα, θελω να μαι ετοιμη για ολα!!!!!!! Οσο για το ερώτημα σου που αφορά στην κρεμουλα, απτα σεμινάρια θηλασμου μας ειπαν πως καλο ειναι πριν την γεννα να καθόμαστε γυμνοστηθες μεσα στο σπιτι καποιες ώρες της ημέρας για να εκτίθενται στον αερα και να μην ειναι τοσο μαλακες λογω εσωρουχων κρεμων κλπ. Και μονο οταν γεννησουμε επειδη μπορει να τραυματιστουν οι θηλες λιγακι απτην προσπάθεια θηλασμου των πρώτων ημερων, να εχουμε κρεμα λανολινης μαζι που ειναι απολυτα συμβατη με το θηλασμό και το μωρακι!!!! 

On 1/1/2020 at 7:40 ΜΜ, Sofaki00 είπε:

Καλή χρονιά, αναλόγως τη μάρκα που θα πάρεις τα ρούχα , τα orchestra ας πούμε έχουν πολύ μικρή γράμμα και το 50 δεν πρόκειται να το βάλει ένα φυσιολογικό μωρό... εγώ πηρα και 50 και 56 . Pampers επίσης όταν έβρισκα σε προσφορά έπαιρνα έχω πάρει 2 συσκευασίες  agnotis n.1 kai pampers premium care n 1 άλλες δυο και μετά πηρα και νούμερο 2 κανα 10 συσκευασίες. Αλλά τα πηρα με 11 λεπτά το ένα σε προσφορά .

Σευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Εψαξα τα orchestra και εχουν φοβερες προσφορες οπότε λεω να παω μια βόλτα γιατι δεν τα ειχα υποψιν!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...