Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανουλες Φεβρουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

6 hours ago, Ele@n said:

Με ποια εξέταση φαίνεται αυτό @Anna-Vangelis;

Από κιλά 23+1 και σήμερα το πρωί πάτησα τα 7!!!

Καλημέρα!

Στην εξέταση αυχενικής διαφάνειας το είδε ο γυναικολόγος εμβρυομητρικής.

Βέβαια μου χορήγησαν σαλοσπίρ των 160 το οποίο μειώνει σημαντικά τον κίνδυνο και απλά θα το παίρνω μέχρι το τέλος σχεδόν της εγκυμοσύνης μου. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 400
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

Καλησπέρα μανούλες. Με βάλανε σε υψηλού κίνδυνου εγκυμοσύνη λόγω πιθανότητας να εμφανίσω προεκλαμψία, αλλά με το σαλοσπίρ μηδενίζονται οι πιθανότητες όπως με ενημέρωσε ο γιατρός μου. 

Πόσα κιλά έχετε πάρει; Πήρα σχεδόν 7 και είμαι 20εβδ+5ημ. 

Γεια σου Αννα, εκανες την Β επιπεδου; και μενα μου ειπε ο γιατρος μου οτι οι υψηλες αντιστασεις στις μητριαιες αρτηριες μπορει να οδηγησουν σε προεκλαμψια , αλλα αφου σου εδωσαν κ αγωγη μην φοβασαι καθολου! Απεφυγε και πολλα γλυκα και αλμυρα και θα ειστε μια χαρα!!!

Απο κιλα 21+4 4 κιλα συν. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω την επόμενη εβδομάδα τη Β' επιπέδου. Να επιβεβαιώσουμε και το φύλο μπας και κάνω λίγα ψώνια.

Από φαγητό γενικά δεν τρώω πολύ, απορώ πώς πήρα τόσα κιλά από τώρα :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, εγώ εργάζομαι σε γραφείο κ θα παρω αδεια τα νομιμα δηλ. μεχρι μεσα Δεκεμβρίου θα δουλεύω (57μέρες πριν τον τοκετό) κ επιστρέφω κανονικά μέσα Απριλίου (63 μέρες μετά τη γέννα) αλλά επειδη έχω κ κατι υπερωρίες κ λεω να δουλέψω όλο το Δεκεμβριο θα επιστρέψω άτυπα μέσα Μαίου.. Τα 6μηνα μετα που δικαιούμαστε κτλ. δεν θα τα πάρω εφόσον πρώτα ο θεός εξελιχθούν τα πράγματα όλα καλά..

Ευτυχώς εχώ άτομα να μου κρατάνε την μικρή.. Έχω την μαμά μου που μένουμε στον ίδιο οικισμό αλλά κ την πεθερά μου που κ αυτή μένει λίγα τετράωνα μακριά κ μπορει να εξυπηρετήσει αν η μαμά μου έχει κάποιο πρόγραμμα..

Εγώ τον Β επιπέδου τον είχα κανει πριν 2 εβδομαδες κ ηταν ολα πολυ καλα οπως σας είχα πει..

Εκάνα κάποιες εξετάσεις στον ενδοκρινολόγο μου κ μου λέει ότι έχω ενδοίξεις υπογλυκαιμίας κ να τρώω περισσότερα γεύματα κτλ. για να μην εχω θεματάκια αργότερα..

Ειμαι στην 23 εβδομάδα μεχρι την 21η ήμουν + 7 κιλά κ τώρα είμαι + 9 (μεσα σε 2 εβδομαδες εβαλα 2kg). Δεν τρώω πολύ κ να φανταστείτε γυμνάζομαι κιόλας.. Αλλα εχω πολύ μεγάλη κοιλιά απο την αρχή κ η μήτρα μου εχει το μεγεθος μπάλας ποδοσφαίρου πλεον από οτι μου ειπε ο γιατρος. :-D

Θα αρχισω λοιπον πλεον από ότι κατάλαβα να βάζω σιγα σιγα κιλά τα οποία δεν έχουν να κάνουν μονο με το φαγητό αλλα με το γενικότερο σύστημα μας :)Μήτρα, αμνυακό υγρό, μωράκι κτλ. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια !
Αχ αυτά τα κιλά ! Κι εγώ πια παίρνω κιλά χωρίς να καταλαβαίνω το λόγο..αλλά χαλάλι ρε κορίτσια ! Δεν πειράζει !
Οι αιματολογικές μου βγήκαν χθες όλα καλά. Σε 10 μέρες Β επιπέδου και καμπύλη ζαχάρου κ προχωράμε.
Σήμερα όμως όπως πήγαινα στη δουλειά, παρκάρω και πηγαίνοντας στο γραφείο, έχασα την ιορροπια μου σε ένα πεζοδρόμιο (ερχοταν μια κυρία κ έγινε αυτο το κλασσικο που πας δεξα-αριστερα κ μπερδευεσαι ποιος να περασει) και έπεσα και κατατρόμαξα. Δε χτύπησα..εβαλα τα χέρια και οκ..λιγο το πόδι γύρισε αλλά δεν πονάω..Απλά τρόμαξα πολύ..και θέλω να ακούσω κ τη μπέμπα ότι κινείται..Ήρθα λοιπόν γραφείο, πήρα μια σοκολάτα για να τη βοηθήσω να κουνηθεί...και περιμένω να την ακούσω..Τρόμαξα περισσότερο για το τι θα μπορούσε να συμβεί, αλλά ελπίζω πως όλα είναι Οκ !

  • Μου αρέσει 1

fUx9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 Καλημερα κοριτσια. Αννα καλα αποστελεσματα στον Β επιπεδου. Και εγω την αλλη εβδομαδα και θα μαθουμε επιτελους και το φυλο. 

Marhakat μην σε ανησυχουν τα κιλα, αφου πανε ολα καλα παιρνει το μωρακι βαρος και μεγαλωνει! Τι πιο ωραιο!

Pennymom συμβαινουν αυτα. Αφου δεν χτυπησες στην κοιλια μην φοβασαι. Το ενοιωσες το νινι;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Helen2 είπε:

Pennymom συμβαινουν αυτα. Αφου δεν χτυπησες στην κοιλια μην φοβασαι. Το ενοιωσες το νινι;

Ναι ναι..ευτυχώς !
Όλα Οκ φαίνονται..αλλά τρόμαξα..Πάντως γενικά όπως και στην 1η εγκυμοσύνη έχω λίγο αστάθεια στο περπάτημα (απώλεια ισορροπίας μάλλον) κ επίσης μου πέφτουν τα πράγματα πιο εύκολα από τα χέρια (κλειδιά κτλ). Το είχα κ στην 1η εγκυμοσύνη κ επανήλθε όταν γέννησα..πολύ παράξενο !

  • Μου αρέσει 1

fUx9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κοριτσάκια μου!

Έχω μέρες να μπω, είχα το νου μου σε διάφορες δουλειές που έχουμε στο σπίτι! Εγώ είμαι 24+4 και εχω πάρει 10κιλά. Τρώω αλλά δεν κάνω υπερβολές, αλλά πραγματικά δεν μπορώ να κόψω και φαί γιατί και γλυκά τρώω περιορισμένα και τσιγάρο έχω κόψει.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια !
Κι εγώ τρέξιμο και είχα μέρες να μπω..Την άλλη παρασκευή έκλεισα Β επιπέδου..Θα σας στείλω τα νέα..Καμπύλη ζαχάρου θα προσπαθήσω να κάνω μέχρι τότε, γιατί θέλει και 2,5 ώρες οι διαδικασία κ δεν έχω ποτέ τόσο χρόνο πρωί..
Ελπίζω στο Σάββατο..αν δε λείπουμε !
Θα δείξει ! Κατά τα άλλα..η όρεξη μας έχει ανοίξει..η ζυγαριά ανεβαίνει..αναπολώ την αηδία που ένιωθα..χαχα Ελπίζω το 3ημερο να ξεκουραστούμε και το καλό νέο είναι πως εννοείται πια τη μπέμπα την ακούμε κάθε μέρα και πολύ συχνά μες στην ημέρα..Εχει κι εκείνη λόξυγγα συχνά  όπως και η μεγάλη μου κόρη όταν ήταν στη κοιλιά..και γελάω ακόμα πολύ..
Με προβληματίζει λίγο η μεγάλη μου κόρη που ενώ είναι χαρούμενη για τη μπέμπα κ ανυπομονεί..φαίνεται να ζορίζεται ώρες ώρες και έχει αρχίσει να ζητάει να κοιμηθώ πάλι μαζί της, βγάζει ευαισθησίες κτλ που δεν έκανε πια..και φοβάμαι για το πως θα είναι μόλις έρθει και το μωρό..Θα δούμε όμως !
 


fUx9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2019 at 1:17 ΜΜ, pennymom είπε:

Καλημέρα κορίτσια !
Κι εγώ τρέξιμο και είχα μέρες να μπω..Την άλλη παρασκευή έκλεισα Β επιπέδου..Θα σας στείλω τα νέα..Καμπύλη ζαχάρου θα προσπαθήσω να κάνω μέχρι τότε, γιατί θέλει και 2,5 ώρες οι διαδικασία κ δεν έχω ποτέ τόσο χρόνο πρωί..
Ελπίζω στο Σάββατο..αν δε λείπουμε !
Θα δείξει ! Κατά τα άλλα..η όρεξη μας έχει ανοίξει..η ζυγαριά ανεβαίνει..αναπολώ την αηδία που ένιωθα..χαχα Ελπίζω το 3ημερο να ξεκουραστούμε και το καλό νέο είναι πως εννοείται πια τη μπέμπα την ακούμε κάθε μέρα και πολύ συχνά μες στην ημέρα..Εχει κι εκείνη λόξυγγα συχνά  όπως και η μεγάλη μου κόρη όταν ήταν στη κοιλιά..και γελάω ακόμα πολύ..
Με προβληματίζει λίγο η μεγάλη μου κόρη που ενώ είναι χαρούμενη για τη μπέμπα κ ανυπομονεί..φαίνεται να ζορίζεται ώρες ώρες και έχει αρχίσει να ζητάει να κοιμηθώ πάλι μαζί της, βγάζει ευαισθησίες κτλ που δεν έκανε πια..και φοβάμαι για το πως θα είναι μόλις έρθει και το μωρό..Θα δούμε όμως !
 

Γειά σου Πένυ μου! Κι εγω προχθες εμιωθα ρυθμικα χτυπηματακια και υπεθεσα πως ειναι λοξυγγας! Μα ειναι τοσο αστειο!

Αυτό το θέμα με τα μεγαλύτερα παιδιά το σκέφτομαι συχνά, πόσο δύσκολο να διαχειριστείς την αντιμετώπισή του στον ερχομό του δεύτερου παιδιού...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια μου !
Τί κάνετε ??? Χαθήκαμε πάλι ! Ξεκουραστήκατε το 3ημερο ?
Εγώ είμαι ήδη γραφείο από τις 9 και προσπαθώ να οργανωθώ..Όσο περνάει ο καιρός νιώθω λίγο να βαραίνω και σκέφτομαι πως θα τη βγάλω ως το τέλος..
Εν τω μεταξύ...ανεβαίνουν και τα κιλά και δυσκολεύουν την κατάσταση !

  • Μου αρέσει 2

fUx9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, pennymom είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου !
Τί κάνετε ??? Χαθήκαμε πάλι ! Ξεκουραστήκατε το 3ημερο ?
Εγώ είμαι ήδη γραφείο από τις 9 και προσπαθώ να οργανωθώ..Όσο περνάει ο καιρός νιώθω λίγο να βαραίνω και σκέφτομαι πως θα τη βγάλω ως το τέλος..
Εν τω μεταξύ...ανεβαίνουν και τα κιλά και δυσκολεύουν την κατάσταση !

Γεια σου κοπέλα μου. Εγώ καλά είμαι αν και εχω αρχίσει να βαραίνω πολύ και οια δεν την παλεύω στο γραφείο...είναι δυσκολο, πραγματικά. Τουλάχιστον, εμένα σήμερα μου είπαν οτι θα μεταφερθώ σε μια υπηρεσία διπλα στο σπίτι μου για να δουλευω απο εκει ωσπου να σταματησω για να γλιτωσω την 50λεπτη οδηγηση καθε πρωι. Μεγαλο πραγμα!

Ο μπεμπης σημερα με "σπρωχνει" χαμηλα χαμηλα και παω να τα κανω πανω μου, ως τωρα την εχω γλιτωσει...τί παραξενη αισθηση!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Annie4 είπε:

Γεια σου κοπέλα μου. Εγώ καλά είμαι αν και εχω αρχίσει να βαραίνω πολύ και οια δεν την παλεύω στο γραφείο...είναι δυσκολο, πραγματικά. Τουλάχιστον, εμένα σήμερα μου είπαν οτι θα μεταφερθώ σε μια υπηρεσία διπλα στο σπίτι μου για να δουλευω απο εκει ωσπου να σταματησω για να γλιτωσω την 50λεπτη οδηγηση καθε πρωι. Μεγαλο πραγμα!

Ο μπεμπης σημερα με "σπρωχνει" χαμηλα χαμηλα και παω να τα κανω πανω μου, ως τωρα την εχω γλιτωσει...τί παραξενη αισθηση!

Καλά..το έχω περάσει αυτό που περιγράφεις..και ειδικά να τύχει και φτερνιστείς σίγουρα θα σου φύγουν σταγόνες..
Εμενα αυτη τη φορα ολα μου συμβαίνουν πιο γρήγορα..συμπτώματα του 7ου μηνα απο τον 5ο..ειπε ο γιατρος πως ειναι φυσιολογικό..
Μέχρι πότε θα δουλεύεις? Καλό μου ακούγεται αυτό με τη δουλειά..να γλιτώνεις την οδήγηση ειναι πολυ σημαντικο στην κατασταση σου !
Κατα τα αλλα κι εγω γραφειο κλασσικα ! Ετοιμάζουμε το party της κορης μου σε 10 μέρες και έχω κι εκεί λίγο τρέξιμο, να παω να παρω τα δωρακια κτλ


fUx9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pennymom είπε:

Καλά..το έχω περάσει αυτό που περιγράφεις..και ειδικά να τύχει και φτερνιστείς σίγουρα θα σου φύγουν σταγόνες..
Εμενα αυτη τη φορα ολα μου συμβαίνουν πιο γρήγορα..συμπτώματα του 7ου μηνα απο τον 5ο..ειπε ο γιατρος πως ειναι φυσιολογικό..
Μέχρι πότε θα δουλεύεις? Καλό μου ακούγεται αυτό με τη δουλειά..να γλιτώνεις την οδήγηση ειναι πολυ σημαντικο στην κατασταση σου !
Κατα τα αλλα κι εγω γραφειο κλασσικα ! Ετοιμάζουμε το party της κορης μου σε 10 μέρες και έχω κι εκεί λίγο τρέξιμο, να παω να παρω τα δωρακια κτλ

Αχ, θα κανετε παρτυ; Στο σπίτι ή έξω;

Θα δουλευω μεχρι τελος Νοεμβρη, για Δεκεμβρη δεν εχω αποφασισει ακομα...θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !
Σε παιδότοπο θα το κάνουμε..Δεν είμαι για σπίτι πια από θέμα αντοχών..Ποιο σπίτι χωράει άλλωστε 20 παιδιά και γονείς ?
Θα τα γκρεμίσουν όλα..χαχα
 


fUx9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...