Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια. Το βράδυ όπως κι αν κοιμηθώ, υποφέρω από τη μέση. Βασικά πονάει όλη μου η πλάτη και η μέση. Δοκίμασα μαξιλάρια ανάμεσα στα πόδια, το κεφάλι όχι οριζόντια, μέχρι και ειδικό μαξιλάρι εγκυμοσύνης πήρα (αυτό το μακρυνάρι σαν σκουλήκι)...μη σας πω ότι χειρότερα πιάνομαι με αυτό. Δεν το έχω ξαναζήσει στη ζωή μου και μου κάνει εντύπωση γιατί δεν έχω και κοιλιά, αλλά προφανώς όλα πιέζονται εκεί μέσα πλέον. Έχει βρει καμιά σας κάποια λύση για τον ύπνο;

9 ώρες πρίν, Ματίλντα20 είπε:

Παγωτούλα, παίρνω επίδομα ανεργίας για 3 μήνες, αλλά έχω κανονικά ασφάλεια για όλο τον χρόνο. Όπως και να 'χει θα ρωτήσω...

Ρώτησέ το, γιατί για την μοναδική χώρα μας είναι διαφορετικό να σε ασφαλίζει ο εργοδότης ως εργαζόμενη και διαφορετικό να σε ασφαλίζει ο οαεδ ως άνεργη. Οπότε κοίταξε το να είσαι σίγουρη και πες μας κιόλας, να μάθουμε κι εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula said:

Καλημέρα κορίτσια. Το βράδυ όπως κι αν κοιμηθώ, υποφέρω από τη μέση. Βασικά πονάει όλη μου η πλάτη και η μέση. Δοκίμασα μαξιλάρια ανάμεσα στα πόδια, το κεφάλι όχι οριζόντια, μέχρι και ειδικό μαξιλάρι εγκυμοσύνης πήρα (αυτό το μακρυνάρι σαν σκουλήκι)...μη σας πω ότι χειρότερα πιάνομαι με αυτό. Δεν το έχω ξαναζήσει στη ζωή μου και μου κάνει εντύπωση γιατί δεν έχω και κοιλιά, αλλά προφανώς όλα πιέζονται εκεί μέσα πλέον. Έχει βρει καμιά σας κάποια λύση για τον ύπνο;

Ρώτησέ το, γιατί για την μοναδική χώρα μας είναι διαφορετικό να σε ασφαλίζει ο εργοδότης ως εργαζόμενη και διαφορετικό να σε ασφαλίζει ο οαεδ ως άνεργη. Οπότε κοίταξε το να είσαι σίγουρη και πες μας κιόλας, να μάθουμε κι εμείς.

Καλημερα Παγωτουλα μου! Σε νιωθω πολυ..οτι με βολευει ειναι στιγμιαιο κ μετα πονα η μεση μου κ οπως καθεται το μωρο η λεκανη ..ειδικα χθες κλωτσουσε κ η μπεμπα κ δεν εβγαλα ακρη ολη νυχτα.

Δοκιμασες ημικαθιστα ή να βαλεις απο κατω κατι μαλακο σαν παπλωμα πχ μηπως βοηθισει?? Στον γιο μου ειχα πιο μεγαλη κοιλια κ βολεύουν πιο ευκολα δεν το καταλαβαινω καθολου. Το μαξιλαρι ως τωρα ηταν πολυ καλο αλλα δεν βολευομαι τωρα με τιποτα. Θα δοκιμασω να βαλω εξτρα στρωμα απο ραντζο που ναι μαλακο κ παιρνει σχημα απτο σωμα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Καλημερα Παγωτουλα μου! Σε νιωθω πολυ..οτι με βολευει ειναι στιγμιαιο κ μετα πονα η μεση μου κ οπως καθεται το μωρο η λεκανη ..ειδικα χθες κλωτσουσε κ η μπεμπα κ δεν εβγαλα ακρη ολη νυχτα.

Δοκιμασες ημικαθιστα ή να βαλεις απο κατω κατι μαλακο σαν παπλωμα πχ μηπως βοηθισει?? Στον γιο μου ειχα πιο μεγαλη κοιλια κ βολεύουν πιο ευκολα δεν το καταλαβαινω καθολου. Το μαξιλαρι ως τωρα ηταν πολυ καλο αλλα δεν βολευομαι τωρα με τιποτα. Θα δοκιμασω να βαλω εξτρα στρωμα απο ραντζο που ναι μαλακο κ παιρνει σχημα απτο σωμα.

Νομίζω αν έχεις μεγάλη κοιλιά, τουλάχιστονβτην τοποθετείς πάνω στο μαξιλάρι. Εγώ δεν μπορώ να το κάνω, γιατί δεν προεξέχει και πιέζεται κι αυτή. Όταν λες ημικαθιστά τι εννοείς; 2 μαξιλάρια στο κεφάλι και κουβερτούλα κάτω από την πλάτη; Και μετά ανάσκελα ή στο πλάι;

Just now, Pagotoula είπε:

Νομίζω αν έχεις μεγάλη κοιλιά, τουλάχιστον την τοποθετείς πάνω στο μαξιλάρι. Εγώ δεν μπορώ να το κάνω, γιατί δεν προεξέχει και πιέζεται κι αυτή. Όταν λες ημικαθιστά τι εννοείς; 2 μαξιλάρια στο κεφάλι και κουβερτούλα κάτω από την πλάτη; Και μετά ανάσκελα ή στο πλάι;

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula said:

Νομίζω αν έχεις μεγάλη κοιλιά, τουλάχιστονβτην τοποθετείς πάνω στο μαξιλάρι. Εγώ δεν μπορώ να το κάνω, γιατί δεν προεξέχει και πιέζεται κι αυτή. Όταν λες ημικαθιστά τι εννοείς; 2 μαξιλάρια στο κεφάλι και κουβερτούλα κάτω από την πλάτη; Και μετά ανάσκελα ή στο πλάι;

Ναι οπως το περιγράφεις το σκεφτομαι, ετσι καθομουν ανασκελα στο μαιευτήριο κ κοιμομουν ενω θηλαζα κ ισως βοηθισει. Σκέψου χθες βραδυ δν το δοκιμασα καν κ στριφογυριζα σαν το χταποδι! :P Μετα αλλη ελπιδα ισως να ειναι η ζωνη στηριξης που πιανει κ την κοιλια κ την μεση σταθερα αλλα θα δοκιμασω κ θα σου πω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 48 λεπτά , Pagotoula είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Το βράδυ όπως κι αν κοιμηθώ, υποφέρω από τη μέση. Βασικά πονάει όλη μου η πλάτη και η μέση. Δοκίμασα μαξιλάρια ανάμεσα στα πόδια, το κεφάλι όχι οριζόντια, μέχρι και ειδικό μαξιλάρι εγκυμοσύνης πήρα (αυτό το μακρυνάρι σαν σκουλήκι)...μη σας πω ότι χειρότερα πιάνομαι με αυτό. Δεν το έχω ξαναζήσει στη ζωή μου και μου κάνει εντύπωση γιατί δεν έχω και κοιλιά, αλλά προφανώς όλα πιέζονται εκεί μέσα πλέον. Έχει βρει καμιά σας κάποια λύση για τον ύπνο;

Ρώτησέ το, γιατί για την μοναδική χώρα μας είναι διαφορετικό να σε ασφαλίζει ο εργοδότης ως εργαζόμενη και διαφορετικό να σε ασφαλίζει ο οαεδ ως άνεργη. Οπότε κοίταξε το να είσαι σίγουρη και πες μας κιόλας, να μάθουμε κι εμείς.

Κι εμένα χθες με πονούσε η πλάτη πολυ πριν πέσω για ύπνο! Κορίτσια εγω βάζω στενομακρο μαξιλαρι στην πλάτη και τη μέση και το πρωί δε με πονάει καθολου! Αφού και το μαξιλάρι θηλασμού δεν το χω παρει ακομη επειδή με έχει σώσει το απλο μαξιλαράκι από το σαλόνι  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Ματίλντα20 είπε:

Πίνω το απλό της lipton (κίτρινη συσκευασία). Ίσα που το βουτάω και το βγάζω, γιατί τώρα πίνω και κόκα κόλα με τον λαπά και δεν κάνει να καταναλώνω μεγάλες δόσεις καφεΐνης...

Κορίτσια εσείς σε ιδιωτικό μαιευτήριο θα γεννήσετε; Εμένα ο γιατρός μου είναι και στο Λητώ και στο Ρέα, όμως αν χρειαστούμε ΜΕΝΝ να δω πως θα ανταπεξέλθουμε οικονομικά... Σκέφτομαι μήπως αν μας δεχτεί κάποιος σε δημόσιο νοσοκομείο, μήπως αλλάξουμε. Αν και στον 7ο μήνα, λίγο δύσκολο...

Καλησπέρα κορίτσι μου. Κανε την έρευνα σου δεν είναι αργά για να αλλάξεις γιατρό... απλα εχε υπόψιν σου πολλα πράγματα πριν πας σε δημόσιο, δες κ βίντεο με άλλες κοπέλες που περιγράφουν την εμπειρία τους... έχεις συζητήσει καθόλου τον τοκετό με τον γιατρό σου; Εμένα μου εχει πει οτι χωρίς να είναι ο κανόνας 9/10 γυναίκες με ανωμαλίες μήτρας κάνουν ισχιακα μωρά (με τα πόδια κάτω) όποτε πας για καισαρική.. εγω όσες γνωστές έχω έχουν κανει καισαρική με ολική νάρκωση σε δημόσιο. Κ θερμοκοιτίδα μπαίνουν τα μωρά κάτω του 2.200... λες να γεννήσεις τοσο πρόωρα;; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 said:

Κι εμένα χθες με πονούσε η πλάτη πολυ πριν πέσω για ύπνο! Κορίτσια εγω βάζω στενομακρο μαξιλαρι στην πλάτη και τη μέση και το πρωί δε με πονάει καθολου! Αφού και το μαξιλάρι θηλασμού δεν το χω παρει ακομη επειδή με έχει σώσει το απλο μαξιλαράκι από το σαλόνι  

Για πες δλδ, βαζεις 2 μαξιλαρια του καναπέ ενα πισω σου ενα μπροστα σου??

Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Για πες δλδ, βαζεις 2 μαξιλαρια του καναπέ ενα πισω σου ενα μπροστα σου??

Μπροστά μου Όχι πάντα αλλα πίσω στην πλάτη και μέση, πιο πολυ μέση που πονούσα ανέκαθεν, σφηνωνω όσο γίνεται ένα λεπτό μαξιλάρι στενομακρο κι έτσι νιώθω ότι η μέση  δεν είναι στον αερα! Κοιμάμαι πάντα στο αριστερό πλευρό! Μέση δε μ έχει ξαναπονεσει! Η πλάτη μόνο εντελώς ξαφνικά και χωρίς να κοιμάμαι, όπως χθες, υποχωρεί ομως σχετικά γρηγορα

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια!

Μυρτώ μου το έχει πει πολλές φορές πως μάλλον το μωρό δεν θα καταφέρει να γυρίσει και θα κάνουμε καισαρική. Βέβαια αυτό δεν με απασχολεί καθόλου σε σχέση με την προωρότητα που μου λέει και μου ξαναλέει. Στις 27 εβδομάδες και 5 ημέρες το έμβρυο ήταν 930γρ.. Σήμερα μπήκα στην 29η. Ελπίζω να έχει φτάσει τα 1100-1150γρ.. Ο γιατρός μου είπε πως ό,τι ενέργειες ήταν να κάνουμε τις κάναμε (προγεστερόνη, μαγνήσιο, κορτιζόνη) και πως ό,τι είναι να γίνει θα γίνει (αυτή η φράση του δεν μου άρεσε, αλλά οκ...). Βέβαια είπε πως αν μπούμε στην 32η δεν φοβόμαστε σοβαρές επιπλοκές, οπότε ελπίζω να φτάσει αυτή η μέρα.

Παρήγγειλα πριν τα τεστ διαρροής από τα HomeTest.gr Ελπίζω να είναι και αξιόπιστα και εύκολα στην χρήση. Μόνο εγώ νιώθω μια μόνιμη υγρασία; Καιρό τώρα. Από τον 6ο σχεδόν...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ματίλντα20 said:

Καλησπέρα κορίτσια!

Μυρτώ μου το έχει πει πολλές φορές πως μάλλον το μωρό δεν θα καταφέρει να γυρίσει και θα κάνουμε καισαρική. Βέβαια αυτό δεν με απασχολεί καθόλου σε σχέση με την προωρότητα που μου λέει και μου ξαναλέει. Στις 27 εβδομάδες και 5 ημέρες το έμβρυο ήταν 930γρ.. Σήμερα μπήκα στην 29η. Ελπίζω να έχει φτάσει τα 1100-1150γρ.. Ο γιατρός μου είπε πως ό,τι ενέργειες ήταν να κάνουμε τις κάναμε (προγεστερόνη, μαγνήσιο, κορτιζόνη) και πως ό,τι είναι να γίνει θα γίνει (αυτή η φράση του δεν μου άρεσε, αλλά οκ...). Βέβαια είπε πως αν μπούμε στην 32η δεν φοβόμαστε σοβαρές επιπλοκές, οπότε ελπίζω να φτάσει αυτή η μέρα.

Παρήγγειλα πριν τα τεστ διαρροής από τα HomeTest.gr Ελπίζω να είναι και αξιόπιστα και εύκολα στην χρήση. Μόνο εγώ νιώθω μια μόνιμη υγρασία; Καιρό τώρα. Από τον 6ο σχεδόν...

Καλη δυναμη κ μακαρι να πανε ολα καλα κ να μην χρειαστει καθολου μενν γλυκια μου! Κ μεις υπαρχει πιθανοτητα να πρεπει ν παμε νωρις για προκληση κ να χρειαστει μενν αλλα θα δειξει κ ο επομενος υπερηχος..καλη μας υπομονη! Παντως τα τεστ εγκυμοσυνης απο αυτο το site ηταν μια χαρα. Υγρασια ναι γυρω στον 6ο ξεκινησε κ συνεχιζει. Διαρροουλες ουρων εχουμε ολες πιστευω πανω κατω, είναι στα φυσιολογικα δυστυχώς.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ματίλντα20 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Μυρτώ μου το έχει πει πολλές φορές πως μάλλον το μωρό δεν θα καταφέρει να γυρίσει και θα κάνουμε καισαρική. Βέβαια αυτό δεν με απασχολεί καθόλου σε σχέση με την προωρότητα που μου λέει και μου ξαναλέει. Στις 27 εβδομάδες και 5 ημέρες το έμβρυο ήταν 930γρ.. Σήμερα μπήκα στην 29η. Ελπίζω να έχει φτάσει τα 1100-1150γρ.. Ο γιατρός μου είπε πως ό,τι ενέργειες ήταν να κάνουμε τις κάναμε (προγεστερόνη, μαγνήσιο, κορτιζόνη) και πως ό,τι είναι να γίνει θα γίνει (αυτή η φράση του δεν μου άρεσε, αλλά οκ...). Βέβαια είπε πως αν μπούμε στην 32η δεν φοβόμαστε σοβαρές επιπλοκές, οπότε ελπίζω να φτάσει αυτή η μέρα.

Παρήγγειλα πριν τα τεστ διαρροής από τα HomeTest.gr Ελπίζω να είναι και αξιόπιστα και εύκολα στην χρήση. Μόνο εγώ νιώθω μια μόνιμη υγρασία; Καιρό τώρα. Από τον 6ο σχεδόν...

Για ποιο λόγο φοβάται τόσο την προωροτητα;;

Just now, Pennymav είπε:

Για ποιο λόγο φοβάται τόσο την προωροτητα;;

Εννοώ ότι μπορει να γεννήσεις πρόωρα .τι θεμα έχεις ;;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είχα ποστάρει ότι γίνεται ένα δωρεάν σεμινάριο θηλασμού αλλά δε μου το ανεβάζει και το κραταει σε αποκρυψη γιατι μαλλον εκανα διαφήμιση με τη διεύθυνση που ανάρτησα μαζί! Είναι το Σάββατο 11:30-1:30 στα Μελισσια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Ματίλντα20 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Μυρτώ μου το έχει πει πολλές φορές πως μάλλον το μωρό δεν θα καταφέρει να γυρίσει και θα κάνουμε καισαρική. Βέβαια αυτό δεν με απασχολεί καθόλου σε σχέση με την προωρότητα που μου λέει και μου ξαναλέει. Στις 27 εβδομάδες και 5 ημέρες το έμβρυο ήταν 930γρ.. Σήμερα μπήκα στην 29η. Ελπίζω να έχει φτάσει τα 1100-1150γρ.. Ο γιατρός μου είπε πως ό,τι ενέργειες ήταν να κάνουμε τις κάναμε (προγεστερόνη, μαγνήσιο, κορτιζόνη) και πως ό,τι είναι να γίνει θα γίνει (αυτή η φράση του δεν μου άρεσε, αλλά οκ...). Βέβαια είπε πως αν μπούμε στην 32η δεν φοβόμαστε σοβαρές επιπλοκές, οπότε ελπίζω να φτάσει αυτή η μέρα.

Παρήγγειλα πριν τα τεστ διαρροής από τα HomeTest.gr Ελπίζω να είναι και αξιόπιστα και εύκολα στην χρήση. Μόνο εγώ νιώθω μια μόνιμη υγρασία; Καιρό τώρα. Από τον 6ο σχεδόν...

Βρε κορίτσι μου θύμισε μου γιατι δεν έχω συγκρατήσει... εσύ έχεις αυτή τη στιγμή επιπλοκες; Σε τι φάση εισαι;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...