Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Pennymav είπε:

Παίρνω 2 trofocard τη μερα και ενα magnesium citrate .στην 23 εβδομάδα ειχα πολλές συσπάσεις και μου ειπε π γιατρός να παρω το citrate.απο τοτε μεχρι τωρα που ειμαι 32 μπορω να πω δεν εχω καταλάβει πολλές συσπάσεις .ισως και να σε βοηθήσει αν πάρεις παραπανω..

Ουου άρα με παίρνει για παραπάνω..  Εγώ ένα trofocard max τη μέρα παίρνω αλλά πέραν από συσπάσεις έχω και κράμπες στα πόδια τη νύχτα οπότε δεν με καλύπτει σίγουρα. Σ ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 hours ago, Ελλην said:

 

Δεν μας τρομαζεις! Ολες νομιζω οτι εχουμε ακουσει για τις δυσκολιες του θηλασμου στον πρωτο καιρο απο φιλες, αδελφες που γεννησαν! Αλλα το σημαντικο ειναι αυτο που λες,  οτι στο τελος το βρισκεις! Βρε κοριτσια οσες εχετε θηλασει ηδη να σας ρωτησω.. Το στηθος επηρεαζεται εμφανισιακα; Εχω ακουσει αντικρουομενες αποψεις.. Και οτι ο θηλασμος λιγο επηρεαζει και οτι την οποια αλλαγη  την προκαλει η ιδια η εγκυμοσυνη και οχι ο θηλασμος.. Τι να πω.. Και δεν μπορω να ρωτησω και τη μαια η το γιατρο.. Εχω δυσκολη εγκυμοσυνη και θα μου πουν αυτο σε απασχολει; Αλλα ολα με απασχολουν! Και τα σημαντικα και τα ασημαντα... 

Θεωρω πως το στηθος μου μετα το τελος του θηλασμου φανηκε πιο μαλακο, οχι πεσμενο ομως. Εχω ακουσει κ γω διαφορετικες εκδοχες οποτε μαλλον εξαρταται το ατομο.

3 hours ago, Polly1 said:

Καθόλου δε μας τρομάζεις αλλα θα σε βομβάρδισω με ερωτήσεις! Τι γίνεται όταν το παιδί δεν χορταίνει ειδικά τις πρώτες μερες που η παραγωγή είναι μειωμένη;Δίνεις ξενο; Έχω ακούσει ότι έτσι μειώνεται ομως η παραγωγή. Είχες θηλαστρο; έκανε δουλεια;

Κάθε μια ωρα;; Δεν κοιμόσουν καθολου δηλαδη;;

Τις πρωτες μερες ειναι φυσιολογικο να χασει λιγο βαρος το μωρο για διάφορους λογους. Απο κει κ περα εξαρταται απτο ποσο χανει κ τι λεει κ ο παιδιατρος. Εγω περιμενα να αυξηθει απλα κ ετσι κ αλλιως ηταν κολλημενο εκει το μωρο ειτε ειχα ειτε οχι πολυ γαλα! :P Θηλαστρο ειχα δοκιμασει μονο οταν δεν θα ημουν μαζι με το μωρο αλλα για λιγο χρειαστηκε, αυτο που καταλαβα ειναι πως σιγουρα το στηθος δεν αδειαζε αποδοτικα με το θηλαστρο σε σχεση με το μωρο που το στραγγιζε χαχα..κ επαιζε μεγαλο ρολο να εχεις τη σωστη χοάνη γιατι εχουν μεγεθη κ μου ειχαν δωσει λανθασμενα το συχνοτερο μεγεθος κ πονουσα στην αρχη. Στην αρχη κοιμομουν με το μωρο διπλα μου κ παλευα να σηκωνομαι να τον βαλω να κοιμηθει αλλου, ματαια εσπασα τα νεύρα μου κ τελικα καναμε συγκοιμηση κ κοιμηθηκαμε κ οι 3 επιτελους! Απο δουλειες τιποτα δν προλαβαινα στα μισαωρα που ειχα..ειχα φρικαρει λιγο! Αυτο που λεει η Παγωτουλα ειναι πολυ σωστο! Οριζεις τα ορια σου κ ως που μπορεις να φτασεις προαπαθωντας κ μετα κανεις αλλαγες κ παραχωρήσεις. Ο καθενας μου λεγε τ δικα του για τον θηλασμο μ τον ύπνο του μωρου κ αγχωνομουν να ειμαι τελεια..αλλα ακούγοντας τις αναγκες κ των δυο μας αντεξα τελικα..καμμια φορμουλα δεν είναι για ολους!

Just now, asda said:

Καλησπέρα κορίτσια και καλή Χρόνια σε όλες!!! Με το καλό τα μωράκια μας! Έχω να γράψω πολύ καιρό αλλά μπαίνω που και που και σας διαβάζω. Είδα ότι λέγατε για βαλίτσα μαιευτηρίου. Έχω να προσθέσω καλυμματα μιας χρήσεως για την λεκάνη της τουαλέτας!! Μου το είχε πει κι εμένα μια κουμπάρα μου και σώθηκα. Γιατί όσο να Ναι αν είσαι σε 3κλινο δεν ξέρεις που θα πέσεις.. Η κρέμα για τις θήλες Επίσης σωτηρία!! Για τα ιδιωτικά μαιευτήρια, σερβιέτες λοχείας και εσώρουχα μιας χρήσης σου δίνουν εκεί. Εγώ τζάμπα τα είχα πάρει μαζί. Και όταν τελειώνουν ζητάς και σου φέρνουν αλλα. Στην τελική πληρωμένα τα έχεις.. Για τον θηλασμό όσα και να είχα διαβάσει πριν, εκείνη τη στιγμή ένιωθα ότι δεν ηξερα τίποτα και το βρήκα στην πράξη με τις οδηγίες από τις μαιες του μαιευτηρίου οι οποίες ομολογουμένως ήταν άψογες και πολύ βοηθητικές. Αλλά και η μικρή έπιασε αμέσως και δεν είχα θέμα.

Τα δικά μου θέματα είναι ο αιματοκριτης που όλο πέφτει. Είμαι στο 27.6 πλέον παρά τα 2 σιδηρα την ημέρα και τα πετρώματα στην κοιλιά που με κάνουν και γονατιζω από τον πόνο. Έχω αρχίσει να μην την παλεύω και πολύ. Και έχουμε μέλλον. Στις 23 πάω για ντοπλερ οπότε θα μου λυθούν απορίες πιστεύω. Υπάρχει καμία που να παίρνει πάνω από ένα μαγνήσιο την ημερα; και αν ναι όντως βοήθησε αυτο;; 

Τα εσωρουχα τα αναφερα γιατι δεν μου αρεσαν τα διχτακια που δίνουν στο μαιευτήριο κ ενιωθα απίστευτα αβολα, οποτε με αλλα εσωρουχα μιας χρησης που είναι σαν φυσιολογικα βολευτηκα. Τεσπα δικη μου ιδιοτροπια! :)

Σιδηρα ποιο παιρνεις?? Εγω περνω 3 viofer ηδη κ στην προηγουμενη εφτασα ως τα 6 ferosanol γιατι ειχα φτασει 28.. επισης 3 trofocard τωρα.. σίγουρα βοηθισαν κ τα 2 πολυ κ κοιμαμαι την νυχτα χωρις κραμπες εστω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Θεωρω πως το στηθος μου μετα το τελος του θηλασμου φανηκε πιο μαλακο, οχι πεσμενο ομως. Εχω ακουσει κ γω διαφορετικες εκδοχες οποτε μαλλον εξαρταται το ατομο.

Τις πρωτες μερες ειναι φυσιολογικο να χασει λιγο βαρος το μωρο για διάφορους λογους. Απο κει κ περα εξαρταται απτο ποσο χανει κ τι λεει κ ο παιδιατρος. Εγω περιμενα να αυξηθει απλα κ ετσι κ αλλιως ηταν κολλημενο εκει το μωρο ειτε ειχα ειτε οχι πολυ γαλα! :P Θηλαστρο ειχα δοκιμασει μονο οταν δεν θα ημουν μαζι με το μωρο αλλα για λιγο χρειαστηκε, αυτο που καταλαβα ειναι πως σιγουρα το στηθος δεν αδειαζε αποδοτικα με το θηλαστρο σε σχεση με το μωρο που το στραγγιζε χαχα..κ επαιζε μεγαλο ρολο να εχεις τη σωστη χοάνη γιατι εχουν μεγεθη κ μου ειχαν δωσει λανθασμενα το συχνοτερο μεγεθος κ πονουσα στην αρχη. Στην αρχη κοιμομουν με το μωρο διπλα μου κ παλευα να σηκωνομαι να τον βαλω να κοιμηθει αλλου, ματαια εσπασα τα νεύρα μου κ τελικα καναμε συγκοιμηση κ κοιμηθηκαμε κ οι 3 επιτελους! Απο δουλειες τιποτα δν προλαβαινα στα μισαωρα που ειχα..ειχα φρικαρει λιγο! Αυτο που λεει η Παγωτουλα ειναι πολυ σωστο! Οριζεις τα ορια σου κ ως που μπορεις να φτασεις προαπαθωντας κ μετα κανεις αλλαγες κ παραχωρήσεις. Ο καθενας μου λεγε τ δικα του για τον θηλασμο μ τον ύπνο του μωρου κ αγχωνομουν να ειμαι τελεια..αλλα ακούγοντας τις αναγκες κ των δυο μας αντεξα τελικα..καμμια φορμουλα δεν είναι για ολους!

Τα εσωρουχα τα αναφερα γιατι δεν μου αρεσαν τα διχτακια που δίνουν στο μαιευτήριο κ ενιωθα απίστευτα αβολα, οποτε με αλλα εσωρουχα μιας χρησης που είναι σαν φυσιολογικα βολευτηκα. Τεσπα δικη μου ιδιοτροπια! :)

Σιδηρα ποιο παιρνεις?? Εγω περνω 3 viofer ηδη κ στην προηγουμενη εφτασα ως τα 6 ferosanol γιατι ειχα φτασει 28.. επισης 3 trofocard τωρα.. σίγουρα βοηθισαν κ τα 2 πολυ κ κοιμαμαι την νυχτα χωρις κραμπες εστω!

Α εμένα δεν ήταν διχτακι.. αυτά μου τα είχε πάρει κατά λάθος στο σπίτι ο άντρας μου και όντως είναι χάλια. Τοτε Ναι έχεις δίκιο. Παιρνω 2 fysiofol. Αρα μάλλον χρειάζομαι παραπάνω και σίδηρο και μαγνήσιο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, asda είπε:

Ουου άρα με παίρνει για παραπάνω..  Εγώ ένα trofocard max τη μέρα παίρνω αλλά πέραν από συσπάσεις έχω και κράμπες στα πόδια τη νύχτα οπότε δεν με καλύπτει σίγουρα. Σ ευχαριστώ πολύ! 

Παίρνω 3 trofocard max τη μέρα. Έχω κι εγώ συσπάσεις, αλλά προς το παρόν χωρίς ιδιαίτερο πόνο.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Θεωρω πως το στηθος μου μετα το τελος του θηλασμου φανηκε πιο μαλακο, οχι πεσμενο ομως. Εχω ακουσει κ γω διαφορετικες εκδοχες οποτε μαλλον εξαρταται το ατομο.

Τις πρωτες μερες ειναι φυσιολογικο να χασει λιγο βαρος το μωρο για διάφορους λογους. Απο κει κ περα εξαρταται απτο ποσο χανει κ τι λεει κ ο παιδιατρος. Εγω περιμενα να αυξηθει απλα κ ετσι κ αλλιως ηταν κολλημενο εκει το μωρο ειτε ειχα ειτε οχι πολυ γαλα! :P Θηλαστρο ειχα δοκιμασει μονο οταν δεν θα ημουν μαζι με το μωρο αλλα για λιγο χρειαστηκε, αυτο που καταλαβα ειναι πως σιγουρα το στηθος δεν αδειαζε αποδοτικα με το θηλαστρο σε σχεση με το μωρο που το στραγγιζε χαχα..κ επαιζε μεγαλο ρολο να εχεις τη σωστη χοάνη γιατι εχουν μεγεθη κ μου ειχαν δωσει λανθασμενα το συχνοτερο μεγεθος κ πονουσα στην αρχη. Στην αρχη κοιμομουν με το μωρο διπλα μου κ παλευα να σηκωνομαι να τον βαλω να κοιμηθει αλλου, ματαια εσπασα τα νεύρα μου κ τελικα καναμε συγκοιμηση κ κοιμηθηκαμε κ οι 3 επιτελους! Απο δουλειες τιποτα δν προλαβαινα στα μισαωρα που ειχα..ειχα φρικαρει λιγο! Αυτο που λεει η Παγωτουλα ειναι πολυ σωστο! Οριζεις τα ορια σου κ ως που μπορεις να φτασεις προαπαθωντας κ μετα κανεις αλλαγες κ παραχωρήσεις. Ο καθενας μου λεγε τ δικα του για τον θηλασμο μ τον ύπνο του μωρου κ αγχωνομουν να ειμαι τελεια..αλλα ακούγοντας τις αναγκες κ των δυο μας αντεξα τελικα..καμμια φορμουλα δεν είναι για ολους!

Τα εσωρουχα τα αναφερα γιατι δεν μου αρεσαν τα διχτακια που δίνουν στο μαιευτήριο κ ενιωθα απίστευτα αβολα, οποτε με αλλα εσωρουχα μιας χρησης που είναι σαν φυσιολογικα βολευτηκα. Τεσπα δικη μου ιδιοτροπια! :)

Σιδηρα ποιο παιρνεις?? Εγω περνω 3 viofer ηδη κ στην προηγουμενη εφτασα ως τα 6 ferosanol γιατι ειχα φτασει 28.. επισης 3 trofocard τωρα.. σίγουρα βοηθισαν κ τα 2 πολυ κ κοιμαμαι την νυχτα χωρις κραμπες εστω!

Θήλαστρο ειχες αγοράσει ή είχες νοικιάσει νοσοκομειακό; Γενικά κάνει κακο στο στήθος το θήλαστρο ή Όχι; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Polly1 said:

Θήλαστρο ειχες αγοράσει ή είχες νοικιάσει νοσοκομειακό; Γενικά κάνει κακο στο στήθος το θήλαστρο ή Όχι; 

Είχα νοικιασει νοσοκομειακο στη Γερμανια. Ηταν καλο μηχανημα κ αποσο ξερω ειναι το κλασικο νοσοκομειακο που χρησιμοποιουν κ εδω. Τωρα αν κανει κακο στο στηθος..δεν ξερω. Εγω δν καταλαβα καποια διαφορα κ οσο ειχα ψαξει ειναι φτιαχμενα να μιμούνται τις θηλαστικες κινησεις του μωρου. Οντως μοιάζουν οι κινησεις απλα αν δεν ειναι σωστη η τοποθετηση μπορεις να πληγωσεις τη θηλη κ με το θηλαστρο. Εχω ακουσει διαφορα αρνητικα πάντως αλλα μονο σαν θεωριες..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Είχα νοικιασει νοσοκομειακο στη Γερμανια. Ηταν καλο μηχανημα κ αποσο ξερω ειναι το κλασικο νοσοκομειακο που χρησιμοποιουν κ εδω. Τωρα αν κανει κακο στο στηθος..δεν ξερω. Εγω δν καταλαβα καποια διαφορα κ οσο ειχα ψαξει ειναι φτιαχμενα να μιμούνται τις θηλαστικες κινησεις του μωρου. Οντως μοιάζουν οι κινησεις απλα αν δεν ειναι σωστη η τοποθετηση μπορεις να πληγωσεις τη θηλη κ με το θηλαστρο. Εχω ακουσει διαφορα αρνητικα πάντως αλλα μονο σαν θεωριες..

Αρνητικά για τα νοσοκομειακά Ή για τα θήλαστρο γενικοτερα;;

πρίν από 33 λεπτά , Polly1 είπε:

Θήλαστρο ειχες αγοράσει ή είχες νοικιάσει νοσοκομειακό; Γενικά κάνει κακο στο στήθος το θήλαστρο ή Όχι; 

Αν θες και την δική μου εμπειρια, μου είχαν δώσει ένα ηλεκτρικό από τις γνωστές εταιρείες υποτίθεται καλό. Μετά τις 40 μέρες έλειπα από το σπίτι 4-5 φορές την εβδομάδα και έπρεπε να αντλώ. Για να φτάσω τα απαραίτητα ml έκανα 40 με 50 λεπτά και αν τα έφτανα. Πολλές φορές δεν χόρταινε το μωρό. Και μεχρι να αντλησω μπορει να ειχε ξαναπεινασει η μικρη και εμενα το στηθος μου ηταν αδειο. Ήταν πολύ ψυχοφθόρο και ειλικρινά δεν ξέρω αν άξιζε τον κόπο και την στεναχώρια μου. Εδώ κολλάει αυτό που έλεγε η @Pagotoula περί θηλασμού. Είχα πιέσει πολύ τον εαυτό μου. Δεν ξερω αν έφταιγε το θήλαστρο βέβαια. Μπορεί να ήταν πολύ νωρίς καθώς δεν είχε εδραιωθεί ακόμα ο θηλασμός, μπορεί να έφταιγε και η ψυχολογία μου καθώς μου πήρε καιρό να ξεπεράσω το ότι έκανα ξαφνικά καισαρική χωρίς να το περιμένω, μπορεί πολλά. Τώρα Ναι μεν το έχω αλλά δεν έχω σκοπό να το χρησιμοποιήσω. Θα νοικιάσω νοσοκομειακό και αν δω ότι πάλι Δεν, θα δώσω ξένο αυτές τις 2-3 φορές την εβδομάδα. Θα κοιτάξω πρώτα να είμαι εγώ καλά. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, asda είπε:

Ουου άρα με παίρνει για παραπάνω..  Εγώ ένα trofocard max τη μέρα παίρνω αλλά πέραν από συσπάσεις έχω και κράμπες στα πόδια τη νύχτα οπότε δεν με καλύπτει σίγουρα. Σ ευχαριστώ πολύ! 

Άλλες παίρνουν και 6 Μαγνησίας τη μερα..

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, asda said:

Αρνητικά για τα νοσοκομειακά Ή για τα θήλαστρο γενικοτερα;;

Αν θες και την δική μου εμπειρια, μου είχαν δώσει ένα ηλεκτρικό από τις γνωστές εταιρείες υποτίθεται καλό. Μετά τις 40 μέρες έλειπα από το σπίτι 4-5 φορές την εβδομάδα και έπρεπε να αντλώ. Για να φτάσω τα απαραίτητα ml έκανα 40 με 50 λεπτά και αν τα έφτανα. Πολλές φορές δεν χόρταινε το μωρό. Και μεχρι να αντλησω μπορει να ειχε ξαναπεινασει η μικρη και εμενα το στηθος μου ηταν αδειο. Ήταν πολύ ψυχοφθόρο και ειλικρινά δεν ξέρω αν άξιζε τον κόπο και την στεναχώρια μου. Εδώ κολλάει αυτό που έλεγε η @Pagotoula περί θηλασμού. Είχα πιέσει πολύ τον εαυτό μου. Δεν ξερω αν έφταιγε το θήλαστρο βέβαια. Μπορεί να ήταν πολύ νωρίς καθώς δεν είχε εδραιωθεί ακόμα ο θηλασμός, μπορεί να έφταιγε και η ψυχολογία μου καθώς μου πήρε καιρό να ξεπεράσω το ότι έκανα ξαφνικά καισαρική χωρίς να το περιμένω, μπορεί πολλά. Τώρα Ναι μεν το έχω αλλά δεν έχω σκοπό να το χρησιμοποιήσω. Θα νοικιάσω νοσοκομειακό και αν δω ότι πάλι Δεν, θα δώσω ξένο αυτές τις 2-3 φορές την εβδομάδα. Θα κοιτάξω πρώτα να είμαι εγώ καλά. 

Καλημερα καλη εβδομαδα!

Γενικα για το θηλαστρο εχω ακουσει αρνητικα..οτι χαλα τη δομη του στήθους αλλα νομιζω εχει να κανει με την τοποθετηση..εσυ καταλαβες διαφορα??

Κ γω το χρησιμοποιησα μετα απο την καισαρικη κ δεν εβγαινε αρκετο γαλα στο μισάωρο που εβγαζα κ απο τα δυο..κ τελικα συνέχισα με ξενο κ αντλουσα πιο αραια κ δικο μου να πινει εστω λιγο μητρικο..δοκιμασα τα παντα για αύξηση γάλακτος με μπυρες μη αλκοουλουχες κ αλλα αλλά απλά αναλώνομουν. Για να μην σας μπλεξω τελειως..στο 1ο μου μωρακι χρειαστηκε καισαρικη κ θηλαστρο για οσο αντεξα..στο 2ο με vbac θηλασαμε εξ αρχης αποκλειστικα κ για περιπου 22 μηνες. Θελει υπομονη πεισμα κ στηριξη..κ κανένα απο τα δυο δεν ηταν ευκολο. Οπως κ στην εγκυμοσυνη μας λενε ο καθενας τα δικα του για φυλο, δυσκολιες κλπ ετσι κ στο θηλασμο μετα..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, asda είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και καλή Χρόνια σε όλες!!! Με το καλό τα μωράκια μας! Έχω να γράψω πολύ καιρό αλλά μπαίνω που και που και σας διαβάζω. Είδα ότι λέγατε για βαλίτσα μαιευτηρίου. Έχω να προσθέσω καλυμματα μιας χρήσεως για την λεκάνη της τουαλέτας!! Μου το είχε πει κι εμένα μια κουμπάρα μου και σώθηκα. Γιατί όσο να Ναι αν είσαι σε 3κλινο δεν ξέρεις που θα πέσεις.. Η κρέμα για τις θήλες Επίσης σωτηρία!! Για τα ιδιωτικά μαιευτήρια, σερβιέτες λοχείας και εσώρουχα μιας χρήσης σου δίνουν εκεί. Εγώ τζάμπα τα είχα πάρει μαζί. Και όταν τελειώνουν ζητάς και σου φέρνουν αλλα. Στην τελική πληρωμένα τα έχεις.. Για τον θηλασμό όσα και να είχα διαβάσει πριν, εκείνη τη στιγμή ένιωθα ότι δεν ηξερα τίποτα και το βρήκα στην πράξη με τις οδηγίες από τις μαιες του μαιευτηρίου οι οποίες ομολογουμένως ήταν άψογες και πολύ βοηθητικές. Αλλά και η μικρή έπιασε αμέσως και δεν είχα θέμα.

Τα δικά μου θέματα είναι ο αιματοκριτης που όλο πέφτει. Είμαι στο 27.6 πλέον παρά τα 2 σιδηρα την ημέρα και τα πετρώματα στην κοιλιά που με κάνουν και γονατιζω από τον πόνο. Έχω αρχίσει να μην την παλεύω και πολύ. Και έχουμε μέλλον. Στις 23 πάω για ντοπλερ οπότε θα μου λυθούν απορίες πιστεύω. Υπάρχει καμία που να παίρνει πάνω από ένα μαγνήσιο την ημερα; και αν ναι όντως βοήθησε αυτο;; 

Παιρνω 6 απλά την ημερα από τον 4 μηνα

5 ώρες πρίν, Pennymav είπε:

Άλλες παίρνουν και 6 Μαγνησίας τη μερα..

Τα απλά 6  :) και 3 max 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλη χρονια κοριτσια. Ευχομαι σε ολες μας αδειες κοιλιτσες γεματες αγκαλιτσες. Νομιζω ειχα ξανα γραψει με την νεα χρονια, αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη!!! Η ανοια ξεκινησε!! Δυστυχως δεν μπορω με τιποτα να διαβασω οοοοολα αυτα τα μνμ σας, περα απο τα τελευταια κ καποιοα διασπαρτα. Ειμαι πλεον στην 32w 4d κ καθε μερα δυσκολευομαι ολο κ περισσοτερα. Απο σιδηρο ειμαι στα 2 κ μαγνησιο στα 3 max. Σημερα εχουμε γιατρο για να δουμε τι θα μας πει. Γιατι απο πονους κ συσπασεις καλα παμε!! Στο θεμα θηλασμου θα σας πω τι βοηθησε εμενα κ τι οχι. Ο γιος μου ειναι 3 χρονων κ θηλαζουμε,δεν εχουμε αποθηλασει. Με βοηθησε πολυ σε συγκεντρωσεις θηλασμου που πηγαινα στην εγκυμοσυνη της la leche, μαθαινεις πολλα για τον θηλασμο κ περι μυθου κ πραγματικοτητας.Γιατι τα περισσοτερα ειναι μυθος. Οπως επισης μανουλες σε βοηθανε πολυ με τις εμπειριες τουσ κ αργοτερα καταλαβαινεις οτι πολλα που συμβαινυν ειναι απολυτα φυσιολογικα. Υπαρχει κ αναλογη ομαδα στο fb σε ολες τις πολεις, οπου επισης σε βοηθανε πολυ κ τα αρχεια τους κ οι ερωτησεις απο αλλες μανουλες. Ειχα παρει ενα βιβλιο της Πατσουρου, παιδιατρος στη θεσσαλονικη κ πιστοποιημενη συμβουλος, οπου με βοηθησε παρα πολυ, ακομα κ τωρα  το διαβαζω. Εχει κ μια σειρα απο σχετικα βιντεο της στο youtube επισης πολυ βοηθητικα. Γενικα δεν υπαρχουν σχετικοι παιδιατροι με τον θηλασμο, ποσο μαλλον εδω που μενω επαρχια. Ελαχιστοι ειναι. Οι περισσοτεροι σου λενε μπαρουφες κ φτανεις στο τελος να αποθηλασεις. Εμενα απο 4 ημερων μου ελεγε ο παιδιατρος ο οποιος υποτιθεται μου τον συνεστησαν για φιλικο προς τον θηλασμο, οτι δεν εχω γαλα κ πρεπει να δωσω ξενο το γνωστο ποιηματακι. Τωρα για το θηλαστρο που ανεφεραν καποια κοριτσια, καλο ειναι να χρησιμοποιηει μονο εαν ειναι απαραιτητο κ αυτο να ειναι νοσοκομειακο για συστηματικη χρηση κ παντα το μωρο να μπαινει ενδιαμεσα ή κ συγχρωνος στο στηθος. Οχι μονο θηλαστρο. Το θηλαστρο χωρις να μπαινει το μωρο, μειωνει την παραγωγη. Οσο πιο πολυ ειναι το μωρο στο στηθος, τοσο η παραγωνη αυξανεται. Το σαλιο δημιουργει το ερεθισμα της παραγωγης. Και σε καμια περιπτωση δεν μπορει να βγαλει το γαλα που βγαζει το μωρο. Κ να θυμαστ κοριτσια, τις πρωτες μερες το γαλα που εχουμε κ χωραει στο στομαχι του μωρου, ειναι ελαχιστα ml. Οσο ενα κουταλακι. Μην περιμενετε παραπανω. Κ μονο με τις πανες μπορειτε να καταλαβετε εαν τρεφετε σωστα. Αυτα!! Εγραψα ολοκληρο σεντονι. Τωρα ειτε θηλασουμε, ειτε οχι δεν μας κανει λιγοτερο ή περισσοτερο μανουλες. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Σχετικά με το θήλαστρο, επειδή η μικρή μου από λάθος διάγνωση (να τα προσέχετε κι αυτά, δεν είναι όλοι οι γιατροί αστέρια) μπήκε μενν προληπτικά, έβγαζα με το νοσοκομειακό θήλαστρο στο μαιευτήριο 200ml από κάθε στήθος (πολύ γάλα-σημειωτέον γέννησα με καισαρική).

Μετά έβγαζα με οικιακό της medela που είχα αγοράσει εγώ (όχι τόσο καλό εννοείται όσο το νοσοκομειακό) 150ml ανά στήθος. Μετά εδραιώθηκε ο θηλασμός κι όλα καλά. Να πω εδώ ότι παρόλο που η μικρή έτρωγε μια εβδομάδα με μπιμπερό, δεν έπαθε σύγχυση θηλών και συνεχίσαμε κανονικά το θηλασμό. 

Στις 50 ημέρες περίπου από τη γέννα μου ήρθε περίοδος. Στους 4 περίπου μήνες χρειάστηκε μια φορά να ξανααντλήσω γάλα γιατί θα έλειπα κάποιες ώρες και δεν κατόρθωσα να βγάλω πάνω από 10ml ανά στήθος... από εκεί και πέρα συνεχίσαμε με μικτή διατροφή (κυρίως ξένο γάλα και δυο φορές τη μέρα μητρικό μέχρι που στέρεψε η πηγή!)

Δεν ξέρω αν έχουν κάποια σχέση, ωστόσο εγώ πιστεύω ότι αν δεν είχα βγάλει καθόλου με το θήλαστρο τις πρώτες μέρες, ούτε θα είχε μειωθεί το γάλα ούτε θα μου ερχόταν περίοδος τόσο γρήγορα. Αυτό φυσικά είναι δική μου προσωπική εικασία. Απλά θέλω να σας πω ότι αν δείτε ότι δεν έχετε πολύ γάλα ή δεν βγάζετε πολύ με το θήλαστρο, μην τρελαθείτε, και με το ξένο γάλα μια χαρά μωράκια μεγαλώνουν. 

Όσον αφορά το αν ο θηλασμός ή το θήλαστρο αλλάζουν το σχήμα του στήθους, εγώ προσωπικά απαντώ κατηγορηματικά ναι. Ειδικά τον πρώτο καιρό, τα στηθάκια μου ήταν σαν τις κάλτσες που κρεμάμε τα Χριστούγεννα στο τζάκι, χωρίς τα ζαχαρωτά μέσα :D. Στην πορεία και με λίγη γυμναστικούλα βελτιώθηκαν στην όψη, αλλά ποτέ δεν έγιναν το ίδιο στητά με πριν. Και θεωρώ ότι είναι απολύτως φυσιολογικό, ακόμη κι αν δεν θηλάσουμε ή δεν βγάλουμε με το θήλαστρο, και μόνο που φουσκώνουν στην εγκυμοσύνη και ξεφουσκώνουν μετά, αρκεί για να αλλάξουν σχήμα.

Τέλος να πω ότι τα παραπάνω είναι δική μου προσωπική εμπειρία και σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι σε όλες θα συμβούν τα ίδια. Απλά ανταλλάσσουμε εμπειρίες.

  • Μου αρέσει 4

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, KNecky είπε:

Καλημερα καλη εβδομαδα!

Γενικα για το θηλαστρο εχω ακουσει αρνητικα..οτι χαλα τη δομη του στήθους αλλα νομιζω εχει να κανει με την τοποθετηση..εσυ καταλαβες διαφορα??

Κ γω το χρησιμοποιησα μετα απο την καισαρικη κ δεν εβγαινε αρκετο γαλα στο μισάωρο που εβγαζα κ απο τα δυο..κ τελικα συνέχισα με ξενο κ αντλουσα πιο αραια κ δικο μου να πινει εστω λιγο μητρικο..δοκιμασα τα παντα για αύξηση γάλακτος με μπυρες μη αλκοουλουχες κ αλλα αλλά απλά αναλώνομουν. Για να μην σας μπλεξω τελειως..στο 1ο μου μωρακι χρειαστηκε καισαρικη κ θηλαστρο για οσο αντεξα..στο 2ο με vbac θηλασαμε εξ αρχης αποκλειστικα κ για περιπου 22 μηνες. Θελει υπομονη πεισμα κ στηριξη..κ κανένα απο τα δυο δεν ηταν ευκολο. Οπως κ στην εγκυμοσυνη μας λενε ο καθενας τα δικα του για φυλο, δυσκολιες κλπ ετσι κ στο θηλασμο μετα..

Όχι δεν είδα διάφορα.. ίσως να είναι όντως η τοποθέτηση που λες. Ας είναι καλά τα μωράκια μας και ο.τι γίνει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Στο χαρτί μου για το επόμενο ραντεβού λέει ότι έχω να κάνω εξέταση SAP αυτό έχει γράψει. εγώ περίμενα να κάνω Doppler. αυτό είναι η κάτι αλλο; ξέρει κάποια κοπελα; επίσης έχω βγάλει φωτο τις μετρήσεις. ξέρετε πως μπορεί να αναγράφεται το " ύψος του";

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, katerinakk είπε:

Στο χαρτί μου για το επόμενο ραντεβού λέει ότι έχω να κάνω εξέταση SAP αυτό έχει γράψει. εγώ περίμενα να κάνω Doppler. αυτό είναι η κάτι αλλο; ξέρει κάποια κοπελα; επίσης έχω βγάλει φωτο τις μετρήσεις. ξέρετε πως μπορεί να αναγράφεται το " ύψος του";

 
εξετάσεις αίματος για εγκυμοσύνη ... Ολική Αλκαλική φωσφατάση ALP (SAp),; 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...