Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Sweet_child said:

Αν σου σπάσουν τα νερά, αποκλείεται να μην το καταλάβεις! Έτσι πιστεύω δηλαδή. Αν σε αγχώνουν τα βίντεο με τοκετούς μην βλέπεις, μπορείς να παρακολουθήσεις κάποιο σεμινάριο ίσως, ξέρεις με αναπνοές κλπ. Όλα καλά θα πάνε!

Ξέρω κι εγώ; Δεν ξέρω αν η 2η τομή γίνεται δίπλα από την 1η ή επάνω ακριβώς. Όσο να'ναι κοιλιά και μήτρα έχουν ξανανοιχτεί :?. Πιστεύω όμως ότι εκείνη την ώρα θα είμαι χαλαρή (ε, όλο και κάτι θα μου δώσουν να χαλαρώσω, χεχεχε) και θα ανυπομονώ να αντικρύσω το γιο μου!

Έτσι ακριβώς όπως τα λες! Στο 2ο τρίμηνο ήμουν ζεν. Στο πρώτο ήμουν ξάπλα και έγκλειστη και μου τη βάρεσε. Η αλήθεια είναι ότι τις τελευταίες εβδομάδες, μια με τη γρίπη που πέρασα, μια που δεν πάω την κόρη στο σχολείο γιατί έχει πέσει επιδημία ιώσεων και ψειρών (!!!), είναι και λίγο κρυωμένη, πάλι με έφαγε η κλεισούρα κι έχω σαλτάρει!!!

Προσπαθισε να σκεφτεσαι το ομορφο κομμάτι οπως κ να χει γιατι ειτε με φτ ειτε με κτ αυτο ειναι το σημαντικο, ερχονται τα μωρα μας! :) Νομιζω ανοιγουν αλλη τομη κοντα την αλλη παντως απο συζητιση που ειχα με τον γιατρο μου. Οσο για κλεισούρα σε συμπονω κ γω μεσα τοσο καιρο αλλα ετσι κ αλλιως χειμωνας ειναι, αν ηταν καλοκαιρι θα ειχα φρικαρει χειροτερα!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα τσούπρες... Εγώ νεύρα δεν έχω, ούτε κλάματα... Ευτυχώς δηλαδή... Το μόνο που έχω είναι ότι αγχώνομαι πολύ ακόμα να πάνε όλα καλά και να γεννηθεί υγιές το μωράκι μου... Ακόμα σε κάθε εξέταση, υπέρηχο κλπ, η καρδιά μου πάει να σπάσει... Μια ωρα να μη νιώσω το μωρό, περνάνε από το μυαλό μου οι χειρότερες σκέψεις... Και ταλαιπωρούμαι που ταλαιπωρούμαι τα βράδια με τον ύπνο, βλέπω κι όλο εφιάλτες.. Κατά τα άλλα, έχω αποφασίσει να μαι θετική με μένα και τον άντρα μου, γιατί έχουμε χάσει τόσα χρόνια στην προσπάθεια και τώρα εκπληρώνεται επιτέλους το όνειρο. Είναι κρίμα να το χαλάμε οι ίδιοι... Από την άλλη όλα τα συναισθήματα μας είναι λογικά κι ευπρόσδεκτα. Μην ξεχνάμε και τις ορμόνες μας... Πλέον έχουμε επιβαρυνθεί από ορμόνες 8 μηνών κι έχουμε ακόμα και την λοχεία και τον θηλασμό μπροστά μας. Άνθρωποι είμαστε και είναι λογικό να πιεστούμε, να κλάψουμε, να αγχωθούμε, να νευριάσουμε... Είμαστε σε αναμονή αλλαγής όλης μας της ζωής και της καθημερινότητας. Κι ακόμα και τα κορίτσια που ήδη έχουν παιδάκι, γνωρίζουν πολύ καλύτερα ότι θα περάσουν μια νέα περίοδο προσαρμογής και κούρασης.

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

@Pagotoula  έτσι είναι όπως τα λες. Κι εγώ πιστεύω ότι είναι οι ορμόνες. Φάση είναι, θα περάσει, λέω στον εαυτό μου. Κι εμένα, με μια παλίνδρομη στο ιστορικό μου, το μόνο που με νοιάζει είναι να γεννήσω επιτέλους και να πάρω το μωρό μου στην αγκαλιά μου γερό και δυνατό!!! 

Κορίτσια, όσες έχετε netflix, από σήμερα ξεκίνησε η σειρά "Μωρά, ο πρώτος χρόνος ζωής" !

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έχω πονο από κάτω.. ενόχληση οχι κάτι ιδιαίτερο φυσικά.. λίγο δύσπνοια.. περπάτησα αναγκαστικά και 1ωρα για δουλειές.. και τώρα έχω υπνηλία.. τι στο καλο.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Καλημέρα τσούπρες... Εγώ νεύρα δεν έχω, ούτε κλάματα... Ευτυχώς δηλαδή... Το μόνο που έχω είναι ότι αγχώνομαι πολύ ακόμα να πάνε όλα καλά και να γεννηθεί υγιές το μωράκι μου... Ακόμα σε κάθε εξέταση, υπέρηχο κλπ, η καρδιά μου πάει να σπάσει... Μια ωρα να μη νιώσω το μωρό, περνάνε από το μυαλό μου οι χειρότερες σκέψεις... Και ταλαιπωρούμαι που ταλαιπωρούμαι τα βράδια με τον ύπνο, βλέπω κι όλο εφιάλτες.. Κατά τα άλλα, έχω αποφασίσει να μαι θετική με μένα και τον άντρα μου, γιατί έχουμε χάσει τόσα χρόνια στην προσπάθεια και τώρα εκπληρώνεται επιτέλους το όνειρο. Είναι κρίμα να το χαλάμε οι ίδιοι... Από την άλλη όλα τα συναισθήματα μας είναι λογικά κι ευπρόσδεκτα. Μην ξεχνάμε και τις ορμόνες μας... Πλέον έχουμε επιβαρυνθεί από ορμόνες 8 μηνών κι έχουμε ακόμα και την λοχεία και τον θηλασμό μπροστά μας. Άνθρωποι είμαστε και είναι λογικό να πιεστούμε, να κλάψουμε, να αγχωθούμε, να νευριάσουμε... Είμαστε σε αναμονή αλλαγής όλης μας της ζωής και της καθημερινότητας. Κι ακόμα και τα κορίτσια που ήδη έχουν παιδάκι, γνωρίζουν πολύ καλύτερα ότι θα περάσουν μια νέα περίοδο προσαρμογής και κούρασης.

Ακριβώς όπως τα λες! Κι εγώ νιώθω ότι η ζωή μου θα αλλάξει τελείως και για πάντα! Και αν θα τα καταφέρω τελικα!! Χθες ειδα το πρώτο όνειρο που σχετίζεται με την εγκυμοσυνη...ότι επαθα προεκλαμψια! Και δεν είχα ψάξει πρόσφατα γι αυτο γιατί δεν είχα κάποιο σύμπτωμα! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sweet_child είπε:

Εννοείται, την Δευτέρα, αν έχει βέβαια συνέλθει, θα την στείλω. Και βλέπουμε. Την έχω κρατήσει 3 εβδομάδες σπαστά! Πρώτα ο Θεός τον Μάρτη, θα την κρατήσω σίγουρα δυο εβδομάδες πριν τη γέννα, και δύο μετά, έτσι κι αλλιώς μετά είναι Πάσχα, οπότε ελπίζω να είμαστε οκ. Εσύ; Θύμισέ μου πότε γεννάς; Εγώ 30/3.

Εγώ Πητ έχω 23/03 Αλλά μου είπε ο γιατρός αποβτη στιγμή που πάω για vbac Θα με αφήσει όσο πάει.. Οπότε παίζει να γεννήσουμε και μαζί. Μόλις μίλησα με το σχολειο. Ήταν 10 παιδάκια την βδομάδα αυτή οπότε από Δευτέρα μάλλον θα αρχίσουν να επιστρέφουν. Θα την πάω μάλλον κι εγώ. Και βλέπουμε..

Just now, mpempaki1 είπε:

Σήμερα έχω πονο από κάτω.. ενόχληση οχι κάτι ιδιαίτερο φυσικά.. λίγο δύσπνοια.. περπάτησα αναγκαστικά και 1ωρα για δουλειές.. και τώρα έχω υπνηλία.. τι στο καλο.. 

Ίσως να κουράστηκες λίγο παραπάνω.. αν μπορείς ξάπλωσε να χαλαρώσεις.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου μας ειδε ο γιατρος κ λογω αυξησης μεγεθους της κυστης δεν θα περιμενουμε αλλο, μπαινουμε για πρόκληση απόψε κ αρχισα να εχω πολλη αγωνία!! Πιο πολυ να πανε όλα καλα με την κυστη της μικρης να ειναι υγειης..

Ολα ετοιμα κ ο Θεος βοηθος!

  • Μου αρέσει 10
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Κοριτσια μου μας ειδε ο γιατρος κ λογω αυξησης μεγεθους της κυστης δεν θα περιμενουμε αλλο, μπαινουμε για πρόκληση απόψε κ αρχισα να εχω πολλη αγωνία!! Πιο πολυ να πανε όλα καλα με την κυστη της μικρης να ειναι υγειης..

Ολα ετοιμα κ ο Θεος βοηθος!

Ααααααααα με το καλό κορίτσι!!!! Όλα καλά θα πάνε! Θα σε σκέφτομαι!! Κουράγιο! Η Παναγια μαζί σου

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Κοριτσια μου μας ειδε ο γιατρος κ λογω αυξησης μεγεθους της κυστης δεν θα περιμενουμε αλλο, μπαινουμε για πρόκληση απόψε κ αρχισα να εχω πολλη αγωνία!! Πιο πολυ να πανε όλα καλα με την κυστη της μικρης να ειναι υγειης..

Ολα ετοιμα κ ο Θεος βοηθος!

Αγάπη μου!!! Με το καλό να υποδεχτείτε την κορούλα σου!!! Να πάνε όλα καλά και με ένα πόνο κυριολεκτικά!!!! Θα περιμένουμε με αγωνία τα νέα σας!!!! Η σκέψη μου κι οι ευχές μου μαζί σας!!! Το πρώτο τρελοψαράκι καταφθάνει! Θα τρελαθώ....!! Όλα θα πάνε καλά με την μπεμπάρα σου, θα το δεις!! Πολλά φιλιά!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Κοριτσια μου μας ειδε ο γιατρος κ λογω αυξησης μεγεθους της κυστης δεν θα περιμενουμε αλλο, μπαινουμε για πρόκληση απόψε κ αρχισα να εχω πολλη αγωνία!! Πιο πολυ να πανε όλα καλα με την κυστη της μικρης να ειναι υγειης..

Ολα ετοιμα κ ο Θεος βοηθος!

Να τη η ανατροπή!!! Κορίτσι μου, η σκέψη μου μαζί σου. Να πάνε όλα τέλεια και να πάρεις στα χέρια σου την μπέμπα σου υγιέστατη! Θα περιμένουμε τα νέα σου με αγωνία!!!

  • Ευχαριστώ 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με το καλο κοριτσι μου, ολα να πανε καλα!!! Περιμενουμε νεα σου.

πρίν από 18 λεπτά , KNecky είπε:

Κοριτσια μου μας ειδε ο γιατρος κ λογω αυξησης μεγεθους της κυστης δεν θα περιμενουμε αλλο, μπαινουμε για πρόκληση απόψε κ αρχισα να εχω πολλη αγωνία!! Πιο πολυ να πανε όλα καλα με την κυστη της μικρης να ειναι υγειης..

Ολα ετοιμα κ ο Θεος βοηθος!

Με το καλο κοριτσι μου, ολα να πανε καλα!!! Περιμενουμε νεα σου.

 
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , KNecky είπε:

Κοριτσια μου μας ειδε ο γιατρος κ λογω αυξησης μεγεθους της κυστης δεν θα περιμενουμε αλλο, μπαινουμε για πρόκληση απόψε κ αρχισα να εχω πολλη αγωνία!! Πιο πολυ να πανε όλα καλα με την κυστη της μικρης να ειναι υγειης..

Ολα ετοιμα κ ο Θεος βοηθος!

Αχ τι καλα! Με το καλό κορίτσι μου εύχομαι να πάνε όλα κατ ευχήν!!! Να χαρείς  το κοριτσάκι σου!!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ολες σας!! Με το καλό να ερθουν ολα τα μωρακια μας κ η Παναγια μαζι μας! Ετοιμαστηκαμε, πηγαμε τον μικρο στους παππουδες κ θα προσπαθισουμε να ξεκουραστουμε τωρα οσο γίνεται πριν φυγουμε για το μαιευτήριο.

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Ευχαριστω πολυ ολες σας!! Με το καλό να ερθουν ολα τα μωρακια μας κ η Παναγια μαζι μας! Ετοιμαστηκαμε, πηγαμε τον μικρο στους παππουδες κ θα προσπαθισουμε να ξεκουραστουμε τωρα οσο γίνεται πριν φυγουμε για το μαιευτήριο.

Ο, τι καλύτερο εύχομαι!!! Θα πάνε ολα τελεια!! Με το καλό να υποδεχτειτε το νέο Μέλος!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες Μαρτίου! Είχα ΠΗΤ τέλη Φεβρουαρίου, αλλά τελικά ήρθε λίγο πρόωρα το μπεμπάκι μου και είμαστε ήδη 2 εβδομάδων+! Ο τοκετός ήταν η μεγαλύτερη φοβία μου ανέκαθεν, αλλά είχα ονειρική γέννα και εύχομαι σε όλες σας μια εξίσου εύκολη και ευχάριστη εμπειρία! :wub:

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...